سخنگوی مالک نفتکش: تماسی با خدمه و ناخدای کشتی نداشته‌ایم/ از زمان توقیف ارتباطمان قطع شده

گروه جهان الف،   3980501132 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سخنگوی مالک نفتکش: تماسی با خدمه و ناخدای کشتی نداشته‌ایم/ از زمان توقیف ارتباطمان قطع شده

شرکت مالک نفتکش استنا ایمپرو می‌‌گوید به جهان اعلام کرده ایم که خدمه نفتکش در سلامت و ایمنی کامل به سر می‌برند و این خبر بسیار خوبی است.

به گزارش فارس، در ساعات پایانی روز جمعه، نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی و با حکم قضایی، اقدام به توقیف نفتکش استنا ایمپرو متعلق به شرکت استنا بالک انگلیس کرد.

دلیل توقیف این کشتی از سوی مقامات ایران خاموش بودن سیستم‌های ناوبری و مکانیابی، حرکت در مسیر خلاف جهت ورود به تنگه هرمز، و عدم پاسخگویی به پیام‌های نیروهای ایرانی عنوان شده است.

در ادامه تلاش برای شفاف سازی هر چه بیشتر در این زمینه فارس اقدام به برقراری تماس با شرکت مالک نفتکش‌ در لندن کرد و توانست در نخستین قدم با یکی از سخنگوهای این شرکت انگلیسی صحبت کند.

ویل مارکز، سخنگوی شرکت استنابالک، شرکت مالک تانکر استناایمپرو، در ابتدای تماس گفت که ما مواضع خود را در بیانیه‌هایی که تا کنون در باره توقیف نفتکش‌مان منتشر کرده‌ایم اعلام کردیم.

خبرنگار پرسید: مشکل اینجاست که در بیانیه ارائه شده از سوی شرکت استنابالک هیچ اطلاعات جدیدی درباره اتفاقی که رخ داده ارائه نشده است. درباره توقیف کشتی استناایمپرو سوال‌های گوناگونی وجود دارد که از جمله آ‌نها دلیل خاموش بودن سیستم ناوبری و رهگیری، حرکت این کشتی در خلاف جهت مسیر ورود به تنگه هرمز است. آیا شما اطلاعاتی در این باره دارید؟ 

مارکزپاسخ داد: همانطور که در بیانیه دوم شرکت آمده  ما معتقدیم نفتکش استناایمپرو در آب‌های بین‌المللی قرار داشته  و ما در حال تحقیق درباره شرایط نفتکش پیش از توقیف هستیم. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما تایید می‌کنید که سیستم‌های ناوبری و GPSنفتکش خاموش بوده‌اند؟ و دلیل خاموش کردن سیستم‌های ناوبری چه بوده است؟ گفت: من در این باره نه چیزی را تایید می‌کنم و نه چیزی را تکذیب می‌کنم. همانطور که گفتم تا زمانی که تحقیقات درباه توقیف کشتی به طور کامل انجام نشود ما نمی‌توانیم چیزی را تایید یا تکذیب کنیم. 

مارکز در پاسخ به این سوال که آیا شما به صورت مداوم و آنلاین موقعیت کشتی‌های خود را روی نقشه دارید؟  حدود 8 ساعت بود که سیستم‌های ناوبری خاموش بودند و شما می‌توانستید در طول این زمان خاموش بودن سیستم ناوبری را رصد کنید، گفت: ما از زمان توقیف ارتباطمان با کشتی قطع شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که قبل از توقیف کشتی ارتباط با این نفتکش قطع شد یا از زمان توقیف؟ گفت: ما از زمان توقیف ارتباطمان با نفتکش قطع شده است. 

وی ادامه داد: شرکت به صورت مداوم و منظم با نفتکش‌های خود در ارتباط است و از زمان توقیف کشتی ما ارتباطمان با آن قطع شده است.

در ادامه خبرنگار پرسید: در زمان توقیف کشتی و براساس اطلاعات دو موسسه رهگیری خطوط کشتیرانی از حدود ساعت 12 ظهر به وقت محلی  امارات و زمانی که کشتی در نزدیکی بندر فجیره بود کشتی دیگر تا زمان توقیف سیگنال مکان‌یابی ارسال نکرده است. با  توجه به آنکه نفتکش حدود ساعت 8 شب توقیف شد آیا شما در طول این مدت با این نفتکش ارتباطی داشته‌اید؟

سخنگوی استنا بالک گفت: در آن زمان ما ارتباطی با کشتی نداشتیم. ما در بیانیه خود اعلام کرده‌ایم که ارتباط‌مان با کشتی قطع شده است و باید بگویم که ما دیگر نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری در این باره ارائه بدهیمچرا که دولت انگلیس موضوع پیگیری توقیف این کشتی را بدست گرفته است. به همین دلیل ما نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری در ارتباط با آنچه که در حال رخ دادن است ارائه کنیم. 

* کارکنان کشتی در صحت و سلامت کامل هستند

خبرنگار در ادامه تأکید کرد: من نمی‌خواهم درباره ابعاد سیاسی این مساله صحبت کنم من فقط سوالاتی درباره مسائل فنی مرتبط با توقیف کشتی سوالاتی مطرح کردم. لطفا درباره موارد فنی پاسخ بدهید.

مارکز پاسخ داد: تا زمانی که کنترل کشتی مجددا به دست ما نیفتد و تحقیقات کاملی در این باره انجام نشود ما نمی‌توانیم به این سوالات پاسخ دهیم. 

سوال بعدی این بود که آیا شما با خدمه شناور پس از توقیف تماسی داشته‌اید نیز گفت: شرکت‌ بیمه کننده نفتکش نمایندگانی در ایران دارد که آنها به ما گفته‌اند که خدمه کشتی در سلامت کامل به سر می‌‌برند اما ما با آنها تماس مستقیم نداشته‌ایم. 

در ادامه بررسی‌های تلاش‌های برای روشن کردن ابعاد مختلف تخلف کشتی انگلیسی و اقدام قانونی نیروهای ایرانی به سراغ پت آدامسون دیگر سخنگوی استنابالک رفتیم. 

آدامسون در پاسخ به پرسشی درباره خاموش بودن سیستم‌های ناوبری و GPSکشتی اظهار داشت: ما در این باره هنوز تماسی با خدمه و ناخدای کشتی نداشته ایم و به همین دلیل نمی‌توانیم خاموش یا روشن بودن GPS را تایید یا رد کنیم. ما امکان صحبت با خدمه را از زمان توقیف نداشته‌ایم و باید تا زمانی که بتوانیم با ناخدای کشتی صحبت کنیم برای رسیدن به پاسخ این سوال صبر کنیم. 

خبرنگار پرسید: بررسی اطلاعات دو موسسه رهگیری خطوط کشتیرانی نشان می‌دهد آخرین سیگنال مکان‌یابی که از نفتکش مخابره شده است حدود ساعت 12 ظهر به وقت امارات بوده است. با توجه به آنکه کشتی آخرین بار در نزدیکی بندر فجیره امارات بود و هشت ساعت بعد توقیف شد آیا تا آن موقع و در طول این هشت ساعت شما تماسی با کشتی داشته‌اید؟  چرا نفتکش به هیچیک از درخواست‌های مقامات ایرانی پاسخ نمی‌داد؟ 

آدامسون پاسخ داد: نمی‌توانیم تا زمانی که با خدمه صحبت کنیم این موضوعات را تایید کنم. شما موضوع خاموش بودن سیستم‌های ناوبری را مطرح کردید که من نسبت به آن اطلاعی ندارم و تا زمانی که با ناخدای کشتی صحبت نکردیم نمی‌توانیم این موضوع را تایید کنیم. این امکان وجود دارد که در سیستم‌های ناوبری نفتکش اختلال یا مشکلی ایجاد شده باشد. پس تا زمانی که با خدمه صحبت نکرده‌ایم نمی‌توانیم در این باره اظهارنظری کنیم. 

سخنگوی استنابالک در پاسخ به این سوال که آیا خود شما در داخل شرکت به صورت منظم مکان کشتی‌های خود را زیر نظر دارید گفت: البته که ما این کار را انجام می‌‌دهیم. 

خبرنگار پرسید: بنابراین آیا شما موقعیت کشتی خود پیش از توقیف را زیر نظر داشته‌اید؟

آدامسون در پاسخ به این سوال اظهار داشت: من در بخش عملیات نیستم اما در بخش نظارت بر کشتی‌ها این اتفاق می‌افتد؛ چرا که مقامات شرکت باید بدانند  که نفتکش چه زمانی برای بارگیری به مبداء می‌رسد و یا اینکه چه زمانی برای تخلیه به مقصد خواهد رسید. بنابراین بخش تجاری و عملیاتی موضوعات مربوط به مکان کشتی زمان رسیدن به مبدا یا مقصد را به دقت زیر نظر دارند. 

آدامسون می‌گوید تا آنجا که ما بررسی کردیم کشتی در زمان توقیف در آب‌های بین‌المللی قرار داشت. 

وی در پاسخ به پرسش‌هایی درباره ورود خلاف جهت کشتی  به تنگه هرمز بود و پاسخ ندادن نفتکش به درخواست‌ها و پیام‌های ایرانی وخاموش کردن سیستم‌های مکان‌یابی،گفت: این سوالاتی است که شما مطرح می‌کنید اما ما در این باره اطلاعی نداریم. ما در این باره اطلاعی نداریم چرا که نمی‌توانیم با ناخدای کشتی صحبت کنیم. ما تا زمانی که نتوانیم با خدمه کشتی صحبت کنیم نمی‌توانیم درباره اتفاقاتی که رخ داده اظهار نظر کنیم و من متاسفانه نمی‌توانم درباره سوالاتی که شما مطرح کردید حرفی بزنم. از طرف دیگر موضوع پیگیری آزادی نفتکش در دستور کار دولت انگلیس قرار دارد و ما نمی‌توانیم از جنبه سیاسی هم دخالتی در این موضوع داشته باشیم. تجربه به من نشان داده است با توجه به حضور خدمه حرفه‌ای در این کشتی مسائل مطرح شده بعید به نظر می‌رسد. 

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه شما به طور منظم مکان کشتی‌های خود را چک می‌کنید کشتی در زمان توقیف در چه شرایطی بود گفت: همانطور که گفتم نفتکش در آب‌های بین‌المللی قرار داشت. 

آدامسون در پاسخ به سوال دیگر درباره اینکه ایا شرکت استنابالک پس از توقیف کشتی اقداماتی برای مدیریت شرایط و آزادی آن انجام داده است گفت: البته که اقداماتی انجام شده است ما تلاش کردیم تا درباره ایمنی خدمه نفتکش اطمینان حاصل کنیم. چرا که این یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های ما است. ما دخالتی در جنبه سیاسی این موضوع نداریم و قصدی هم برای ورود به این زمینه نداریم و تمام نگرانی ما درباره خدمه است. البته توانسته‌ایم توسط عوامل شرکت بیمه کننده در بندرعباس درباره ایمن بودن خدمه کشتی اطمینان حاصل کنیم که این خبر بسیار خوبی  است.  ما این را به جهان اعلام کردیم که از طریق طرف ثالث اطمینان حاصل کردیم که خدمه ما هم ایمن و هم در شرایط مناسبی به سر می‌برند.

وی ادامه داد: اما تا زمانی که نتوانیم با خدمه کشتی و ناخدا صحبت کنیم درباره ابعاد دیگر اتفاقی که رخ داده نمی‌توانیم اظهارنظری کنیم در این کشتی خدمه بسیار حرفه‌ای از روسیه و هند حضور داشته‌اند. 

خبرنگار گفت: سوال اصلی دقیقا همین است که چطور می‌شود با توجه به حضور خدمه حرفه‌ای چنین اشتباهاتی اتفاق بیفتد؟ 

آدامسون پاسخ داد: این چیزی است که شما مطرح می‌کنید اما ما نمی‌توانیم در این زمینه اظهار نظر کنیم. و من نمی‌توانم تا زمانی که بررسی‌ها در این زمینه انجام شود به این سوالات پاسخ دهم. 

وی در ادامه ظرفیت حمل نفتکش مذکور را 49 هزار تن عنوان کرد. 

در حال حاضر نفتکش استنا ایمپرو در توقیف مقامات ایرانی است و در نزدیکی ساحل بندر عباس لنگر انداخته است.

انگلیسی‌ها روز 13 تیرماه یک نفتکش بزرگ ایرانی را در نزدیکی آبهای جبل الطارق در جنوب اسپانیا به بهانه واهی اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه و با این ادعا که نفتکش در حال انتقال نفت به سوریه بوده است، توقیف کرده اند.

آنها هم اکنون در حالی از ورود نیروهای ویژه سپاه به کشتی استنا ابراز ناراحتی می‌کنند که ورود نیروهای ایرانی به نفتکش انگلیسی کاملا قانونی و به دلیل تخلفات آن انجام شده است اما نفتکش گریس 1 بدون اینکه کوچک ترین تخلفی انجام دهد و بر اساس یک گمان واهی مورد هجوم نیروی دریایی سلطنتی انگلیس قرار گرفت.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 3. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 4. دستگیری سه شرور شمشیری   

 5. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 6. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 7. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 8. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 9. این دم را روی کولتان بگذارید تا تعادلتان حفظ شود !  

 10. چرخاندن اراذل و اوباش در مهرآباد

 11. استقبال ۸۰ درصدی مردم از رسانه ملی / بیان حرف مردم عامل اعتمادسازی است

 12. افزایش 174.6 درصدی قیمت زمین و مسکن تهران در بهار امسال

 13. محسنی اژه‌ای: مردم از ‌ناهنجاری‌ها ناراحت‌اند

 14. تصویر ماهواره‌‌ای از وضعیت تاسیسات نفتی عربستان بعد از حمله یمنی‌ها

 15. پسر ۲۰ساله، مادرش را به قتل رساند

 16. لاریجانی خواستار اجرای کامل قانون ایثارگران شد

 17. اجتماع عظیم پاکستانی ها در حمایت از ایران  

 18. هزینه ۲۵۰ میلیون دلاری برای صندوق ۲۰۶ تکذیب شد

 19. عرضه گوشت مرغ با سه درجه A+ ،A و B

 20. رکورد صادرات برق شکسته شد

 21. حذف قبض کاغذی در پنج استان

 22. پاسخ رهبر انقلاب به نامه رمزی یکی از اسرای دربند صدام  

 23. لیست جدید قیمت کالاهای اساسی

 24. مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر بازداشت شد

 25. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 3. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 4. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 10. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 11. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 12. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 13. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 14. دستگیری سه شرور شمشیری   

 15. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 16. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 17. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 18. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 19. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 20. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 21. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 22. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 23. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 24. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 25. این دم را روی کولتان بگذارید تا تعادلتان حفظ شود !  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 5. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 6. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 14. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 15. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 16. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 17. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 18. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 19. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 20. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 23. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 24. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 25. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

پربحث‌های اخیر

 1. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 2. تصویر ماهواره‌‌ای از وضعیت تاسیسات نفتی عربستان بعد از حمله یمنی‌ها

 3. مادورو: ترامپ همچون هیتلر است

 4. ظریف: طرح فنلاند در خصوص خلیج فارس مشابه ایران است

 5. ترامپ از کاهش تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان خبر داد

 6. ترامپ: ایران می‌خواهد مذاکره کند

 7. «گریس 1» با سرعت 1.1 نات در حال ترک جبل طارق است

 8. خروج نفتکش آدریان دریا از آب های سرزمینی جبل الطارق

 9. هنیه: آماده گفت‌وگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی هستیم

 10. رایزنی ایران و چین در مورد آخرین تحولات سوریه

 11. دیدار و گفت‌وگوی رئیس‌جمهور عراق و سفیر ایران در بغداد

 12. کیودو: وزیر خارجه ایران احتمالا عازم ژاپن می‌شود

 13. واکنش افغانستان به اظهارات اخیر سفیر پاکستان

 14. نتانیاهو ممکن است از ریاست لیکود کنار گذاشته شود

 15. واکنش مرکل به پیامدهای ناشی از برگزیت

 16. استرالیا درخواست آمریکا را رد کرد

 17. مخالفت ژاپنی‌ها با پیوستن به ائتلاف آمریکایی در تنگه‌هرمز

 18. صدور هشدار امنیتی سفارت سعودی در ترکیه به اتباع این کشور

 19. نتانیاهو، غزه را به حمله نظامی تهدید کرد

 20. انگلیس تابعیت «جک داعشی» را سلب کرد

 21. آغاز سفر ظریف به سه کشور اروپایی؛ فنلاند مقصد اول

 22. رهبر مخالفان نتانیاهو: حماس دیگر هراسی از اسرائیل ندارد

 23. سید عباس موسوی: اقدامات آمریکا در سوریه عامل بی‎ثباتی و ناامنی است

 24. اردن سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد

 25. تلاش ترامپ برای توجیه نتایج منفی نظرسنجی‌ها علیه خود

پربحث‌های دیروز

 1. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 2. تصویر ماهواره‌‌ای از وضعیت تاسیسات نفتی عربستان بعد از حمله یمنی‌ها

 3. پیامدهای نظامی و اقتصادی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان

 4. فهرست ناکامی‌های دیپلماتیک و نظامی بن سلمان به روایت یک روزنامه اسراییلی

 5. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 6. مادورو: ترامپ همچون هیتلر است

 7. رژیم صهیونیستی شمال نوار غزه را موشک باران کرد

 8. خروج نفتکش آدریان دریا از آب های سرزمینی جبل الطارق

 9. هنیه: آماده گفت‌وگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی هستیم

 10. رایزنی ایران و چین در مورد آخرین تحولات سوریه

 11. دیدار و گفت‌وگوی رئیس‌جمهور عراق و سفیر ایران در بغداد

 12. کیودو: وزیر خارجه ایران احتمالا عازم ژاپن می‌شود

 13. واکنش افغانستان به اظهارات اخیر سفیر پاکستان

 14. نتانیاهو ممکن است از ریاست لیکود کنار گذاشته شود

 15. واکنش مرکل به پیامدهای ناشی از برگزیت

 16. استرالیا درخواست آمریکا را رد کرد

 17. مخالفت ژاپنی‌ها با پیوستن به ائتلاف آمریکایی در تنگه‌هرمز

 18. صدور هشدار امنیتی سفارت سعودی در ترکیه به اتباع این کشور

 19. نتانیاهو، غزه را به حمله نظامی تهدید کرد

 20. انگلیس تابعیت «جک داعشی» را سلب کرد

 21. آغاز سفر ظریف به سه کشور اروپایی؛ فنلاند مقصد اول

 22. رهبر مخالفان نتانیاهو: حماس دیگر هراسی از اسرائیل ندارد

 23. سید عباس موسوی: اقدامات آمریکا در سوریه عامل بی‎ثباتی و ناامنی است

 24. اردن سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد

 25. تلاش ترامپ برای توجیه نتایج منفی نظرسنجی‌ها علیه خود

پربحث‌های هفته

 1. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 2. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 3. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 4. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 5. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 6. پمپئو: ساعت در حال تیک تاک کردن و انقضای تحریم تسلیحاتی ایران نزدیک است!

 7. شیخ زکزاکی تصمیم به خروج از هند گرفت/ رهبر شیعیان نیجریه به کشورش باز می‌گردد

 8. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 9. بازگشت شیخ زکزاکی به نیجریه

 10. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 11. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 12. جبل‌طارق: آزادی نفتکش «گریس 1» به تعویق افتاد

 13. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 14. جبل الطارق: توقیف نفتکش ایرانی گریس-۱ عصر امروز پایان می‌یابد

 15. نامه کهنه سرباز ایرانی به ترامپ: ایران هرگز شروع کننده جنگی نبوده/ دیپلماسی هنر ماست

 16. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 17. چرا سخنگوی جنبش انصارالله یمن در دیدار با رهبری خنجر به همراه داشت؟

 18. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 19. تحولات کشمیر به کجا ختم می‌شود؟/ زخم ۱۰۲ ساله‌ای که انگلیسی ها در شبه قاره تازه نگه داشتند

 20. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 21. درباره بزرگترین عملیات پهپادی مقاومت یمن؛ میدان نفتی وابسته به آرامکو در آتش سوخت

 22. نفتکش ایرانی همچنان در جبل‌الطارق است

 23. اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

 24. نخست وزیر کانادا اتهامِ زیرپا گذاردن اصول اخلاقی را پذیرفت

 25. شیخ زکزاکی از نیجریه خارج شد

آخرین عناوین