پمپئو: امیدوارم کارزار فشار ایران را به مذاکره بکشاند

گروه جهان الف،   3980501119 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر خارجه آمریکا در چند مصاحبه و سخنرانی ابراز امیدواری کرد، «کارزار فشار حداکثری» سبب شود که ایران با آمریکا مذاکره کند و 12 شرط واشنگتن را بپذیرد.

پمپئو: امیدوارم کارزار فشار ایران را به مذاکره بکشاند

به گزارش فارس،«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه (دیروز) در چند مصاحبه و همچنین یک سخنرانی سراسر ضد ایرانی و پر از اتهام‌زنی، به دفاع از مواضع غیرقانونی دولت «دونالد ترامپ» پرداخت و همچنین مدعی شد که در نهایت، ایران «تصمیم درست» را برای آغاز مذاکرات با آمریکا اتخاذ خواهد کرد.

مجری برنامه رادیویی «باک سکستون شو» (Buck Sexton Show) در یک مصاحبه از وزیر خارجه آمریکا سوال کرد: «وزیر خارجه ایران گفته که سرنگونی پهپاد این کشور (از سوی آمریکا) حادث نشده است. شما این موضوع را تایید کردید که چنین اتفاقی افتاده است. برای ایرانی‌ها  دروازه‌ای برای دور شدن از رفتار خصمانه وجود دارد. به نظر شما آن مسیر چه مسیری است؟»

پمپئو جواب داد: «مسیر کاملا ساده‌ای وجود دارد. آنچه رئیس‌جمهور ترامپ از رهبران در ایران می‌خواهد این است که شبیه به یک کشور نرمال رفتار کند. من صحبت‌های اخیر وزیر خارجه ظریف درباره اینکه پامپئو خواستار چه چیزی از ایران شده را دیدم. ۱۲ نکته وجود دارد که ما آنها را طرح کردیم. این نکات در واقع مجموعه‌ای از درخواست‌های ساده هستند از قبیل اینکه رژیم ایران از کشتن افراد در اروپا و کارزار ترور در سراسر جهان اجتناب کند، گروگان‌های ما را آزاد کند، غنی‌سازی هسته‌ای‌ و برنامه سلاح‌های هسته‌ای‌ را متوقف کند، به آماده کردن موشک‌های که تهدیدی برای اسرائیل هستند پایان دهد، اینها درخواست‌هایی ساده هستند اما وزیر خارجه ظریف گفت که اینها به معنای نابودی کشورم هستند البته این حرف عجیب و نادرست است اما او گفته که اینها به معنای نابودی ملی کشورش خواهند بود. این حرف هیچ اساسی در واقعیت ندارد. ما از رهبران جمهوری اسلامی خواسته‌ایم که شبیه به یک کشور عادی رفتار کنید، اقتصاد کشورتان  را رشد دهید، از مردم خود مراقبت کنید، به تسلیح نیروهای نیابتی که مردم را در سراسر جهان می‌کشند و تهدیدی برای منافع آمریکا در مناطق مختلف جهان هستند، پایان دهید. آنها اگر واقعا این کارها را انجام دهند،  رئیس‌جمهور ترامپ واقعا از اینکه با آنها وارد تعاملی شود که ما با دیگر کشورهای جهان داریم، خوشحال می‌شود».

مجری این برنامه رادیویی سوال کرد: «آیا شما فکر می‌کنید که کارزار فشار برای اینکه آنها این درخواست‌های آمریکا را بپذیرند، واقعا از شانس واقعگرایانه‌ای برخوردار است؟»

پمپئو در جواب گفت: «باید ماموریتی که بر اساس آن کارزار فشار اعمال شده را در نظر داشته باشید. اولویت اول، محروم کردن رهبران ایران از درآمدها است. دولت قبل رویکرد متفاوتی داشت و به آنها گفتند بیایید و این پول‌ها را برای استفاده کردن از آنها برای کارزار ترور ، ساختن سلاح‌های هسته‌ای خود استفاده کنید، حملات تروریستی حزب‌الله علیه اسرائیل و همچنین از سوریه همه این کارها با پول ممکن می‌شد. بخش اول کارزار فشار ما این بود که منابع و ثروت را از دست رهبران ایران بگیریم و در این کار به شدت موفق بوده‌ایم. شما این موضوع را می‌توانید در وضعیت کنونی ناگوار حزب‌الله مشاهده کنید. درباره اینکه آیا در نهایت (کارزار فشار آمریکا علیه ایران) ایران را به اتخاذ تصمیم درست و منطقی برای وارد شدن به یک مذاکره می‌شود یا نه، من امیدوارم اما در نهایت این تصمیمی است که ایران باید آن را اتخاذ کند».

مصاحبه پمپئو با کانال «دبلیو‌اف‌تی‌وی»

کانال «دبلیو‌اف‌تی‌وی» وابسته به شبکه «ان‌بی‌سی» در مصاحبه خود با وزیر خارجه آمریکا از او درباره «بازداشت ۱۷ جاسوس سیا از سوی ایران» سوال کرد.

پمپئو مدعی شد: «به عنوان مدیر سابق سیا حرف من برای مخاطبان شما این خواهد بود: درباره هر حرفی که جمهوری اسلامی ایران می‌زند، تردید کنید. آنها برای سال‌های طولانی درباره خیلی از مسائل دروغ گفته‌اند. من مجاز به صحبت کردن درباره مسائل اطلاعاتی نیستم اما به این حرف بسنده می‌کنم که همه ما باید به بیانیه‌های جمهوری اسلامی ایران با دیده تردید نگاه کنیم».

مجری این شبکه آمریکایی با اشاره به تنش‌ها در تنگه هرمز و دریای عمان از پامپئو درباره احتمال درگیری نظامی آمریکا با ایران سوال کرد.

پمپئو جواب داد: «رئیس‌جمهور (ترامپ) درباره این موضوع خیلی شفاف صحبت کرده است: ما خواهان جنگ با ایران نیستیم و فقط از آنها می‌خواهیم از انجام فعالیت‌های تروریستی دست بردارند و آنها نمی‌توانند به تولید برنامه سلاح‌های هسته‌ای خودشان ادامه دهند. این استراتژی‌ای بوده که رئیس‌جمهور آن را ترسیم کرده است. ما نظاره‌گر ادامه اقداماتی که ایران در ۴۰ سال گذشته انجام داده نخواهیم بود».

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: «ما داریم روی تغییر دادن رفتار رهبران جمهوری اسلامی ایران کار می‌کنیم و یک ائتلاف برای گشتزنی  در تنگه هرمز به منظور باز ماندن خطوط کشتیرانی در این منطقه ایجاد می‌کنیم. در سراسر جهان کشورهایی خواهند بود که در این کار مشارکت کنند. اینها اقدامات بازدارنده هستند. ما در حال ایجاد بازدارندگی‌هایی به منظور حفظ صلح هستیم اما هیچ کس نباید خویشتنداری یا احتیاط آمریکا را با فقدان قدرت آمریکا برای حفاظت از خود اشتباه بگیرد».

مجری این برنامه تلویزیونی از وزیر خارجه آمریکا درباره «پیام‌های درهم» ارسالی این کشور به ایران با توجه به مواضع دولت ترامپ در قبال کره شمالی و روابط خوب او با «کیم جونگ اون» سوال کرد.

پمپئو در جواب گفت: «نه من اصلا اینطور فکر نمی‌کنم. رئیس‌جمهور (ترامپ) گفته است که او از صحبت کردن با آیت‌الله (خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب) و گفت‌و‌گوی تلفنی بدون هر گونه پیش شرط خوشحال خواهد شد. رئیس‌جمهور قاطعانه معتقد است که صحبت کردن و داشتن چنین تبادلات دیپلماتیک برای اجتناب از درگیری نظامی، یک هدف است اما اینها سبب تغییر نتایجی که ما خواستار آنها هستیم نمی‌شود. ما در قبال کره شمالی خواهان خلع سلاح اتمی هستیم و خواهان آن هستیم که آنها این کار را به طور تمام و کمال و روشی که قابل راستی آزمایی باشد، انجام دهند. در قبال ایران، موضوع متفاوت است. ما در تلاش هستیم که از دستیابی آنها به سلاح اتمی و ساختن برنامه‌ای که دولت قبلی (دولت باراک اوباما) آن را نادیده گرفت، جلوگیری کنیم. آن دولت فقط خواسته‌های (ایران) را پذیرفت و اجازه داد که آنها به مسیر خود برای ایجاد یک برنامه هسته‌ای ادامه دهند. دولت ما دارد برای امن نگه داشتن آمریکا و جهان تلاش می‌کند. ما برای انجام این کار، ابتدا خودمان را با داشتن یک ارتش قوی آماده نگه می‌داریم البته آماده مذاکره با آنها و متقاعده کردنشان به اینکه مسیر کنونی‌ آنها مسیری نیست که آنها باید اتخاذ کنند. ما این دو کار را در قبال کره شمالی انجام می‌دهیم و از به دست آوردن فرصت در قبال ایران استقبال می‌کنیم».

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در نشست «مرکز کنوانسیون اورنج کانتری» در شهر اورلاندو ایالت فلوریدا که با عنوان «سیاست خارجی در خدمت کهنه‌سربازان ما» برگزار شد، سخنرانی کرد.

سخنرانی پمپئو در جمع کهنه سربازان در فلوریدا

پمپئو در بخش‌هایی از این سخنرانی، به مواضع سیاست خارجی دولت باراک اوباما به شدت تاخت و باز هم ادعاهایی علیه ایران مطرح کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «وقتی ما در انجام اقدامات دیپلماتیکمان دچار اشتباه شویم، این اشتباهات ما مشکلاتی جدی برای کشورمان ایجاد می‌کند. ما در برهه خطرناکی زندگی می‌کنیم. مردان و زنان حاضر در این نشست بهتر از هر کسی این موضوع را درک می‌کنند. بخشی از اشتباهات ما به خاطر آن بوده که رهبرانمان در سیاست خارجی تصمیماتی گرفتند که به نفع آمریکایی‌ها نبود و اولویت آن تصمیمات با آمریکا نبودند. ما با رقبای ثروتمندی از قبیل جمهوری اسلامی ایران توافقاتی امضا کردیم و وقتی رقبایی از قبیل چین برخی قواعد عادی پذیرفته شده ابتدایی تجارت را نقض کردند، ما فقط با آنها خوب تا کردیم و وقتی روسیه معاهدات مهمی را نقض کرد، ما برای آنها نامه فرستادیم و از آنها برای توقف نقض‌هایشان التماس کردیم و وقتی کشورهای سرکش از قبیل کره شمالی موشک‌هایی شلیک و سلاح‌های اتمی آزمایش کردند، ما کار چندانی انجام ندادیم».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «در موضوع جمهوری اسلامی (ایران) و توافق هسته‌ای (برجام)، این توافق فقط باعث تهاجمی‌تر شدن این رژیم شد. ما با متحدانمان برای اعمال فشار بر رژیم وارد تعامل مجدد شده‌ایم. همه چیزی که آمریکا از ایران خواسته این است که شبیه به یک کشور نرمال رفتار کند».

او در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس» ضمن تکرار مواضع واشنگتن علیه تهران، با اطمینان گفت که از موفقیت نهایی طرح آمریکا برای ایجاد «ائتلاف بین‌المللی» برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس اطمینان دارد.

در بخشی از این مصاحبه، مجری شبکه سی‌بی‌اس سوال کرد: «آیا آنها (ایرانی‌ها) پذیرای مذاکره با شما هستند یا اینکه شما را پس می‌زنند؟»

پمپئو مدعی شد: «واقعا موضوع در هم پیچیده و مخلوط است. از نظر من، آنها درباره اینکه چه کار بکنند، در تقلا هستند. اقتصادشان وضعیت بدی دارد و رژیم دارد حمایت مردم را در داخل از دست می‌دهد و در نتیجه یک آشوب در آنجا وجود دارد. بریتانیایی‌ها در حال صحبت با آنها درباره کشتی‌ها هستند، سازمان ملل دارد می‌بیند که ایران واقعا یک بازیگر بد است و جهان دارد برای کمک به یکدیگر متحد می‌شود. ایران، چالش  و تهدید است و ایران یک بازیگر و نیروی خوب در جهان است».

شبکه آمریکایی «ان‌بی‌سی» هم روز گذشته مصاحبه‌ای با وزیر خارجه این کشور انجام داد و از او درباره مسائل مختلف به ویژه ایران سوالاتی مطرح کرد.

مجری این شبکه از پامپئو درباره اینکه موضع دولت آمریکا در قبال ایران و مذاکراتی که خواهان انجام آن است، چطور پیش می‌رود و چطور می‌توان از عدم ورود آمریکا به جنگ با ایران اطمینان حاصل کرد؟

وزیر خارجه آمریکا ابتدا به اتهام‌زنی علیه ایران شروع کرد و سپس گفت: «بیش از ۵۰۰ آمریکایی با بمب‌های کنار جاده‌ای جمهوری اسلامی (ایران) در عراق کشته شدند.....من اخیرا در اکوادور و آرژانتین بودم. در آرژانتین با آنها درباره تهدید تروریستی صحبت کردم. ما در نیمکره‌مان درباره تهدید تروریستی زیاد فکر نمی‌کنیم اما با این وجود، آرژانتینی‌ها کار درست را در شناسایی حزب‌الله به عنوان بازوی تروریستی جمهوری اسلامی ایران انجام دادند».

پمپئو در بخش دیگری از این مصاحبه به تکرار مواضع مداخله‌جویانه آمریکا در امور ونزوئلا پرداخت و از سفر «محمد جواد ظریف» به کاراکاس بدگویی کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «متاسفانه آنها (ایران و ونزوئلا) با هم مرتبط هستند. وزیر خارجه ایران برای صحبت، همکاری و توطئه‌‎چینی با ونزوئلایی‌ها در ونزوئلا حضور یافت. وردم فلوریدا متوجه نزدیکی (جغرافیایی) ما به ونزوئلا هستند و ونزوئلایی‌های زیادی هستند که در فلوریدا زندگی می‌کنند. رژیم (نیکلاس) مادورو باعث تخریب وحشتناک این کشور شده است».

اظهارات پمپئو علیه دولت قانونی نیکلاس مادور در حالی مطرح شده که دولت آمریکا از سوم بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در حال اعمال انواع فشارهای اقتصادی، تحریم، تهدید نظامی و حمایت از اقدامات «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده از قبیل کودتای نافرجام او در ونزوئلا بوده اما مواضع آمریکایی‌ها تاکنون ناکام مانده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۵۸۰۳۱۴:۴۴:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۱
پمپیو دیوانه عقل ندارنه هیچی

پربحث‌های دیروز

 1. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 2. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 3. اردوگاه زندانیان آمریکایی در کره شمالی: درسی برای ما

 4. نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

 5. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

 6. بودجه صداوسیما نصف بودجه یک فیلم هالیوود

 7. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

 8. عضو هیأت رئیسه مجلس: قدرت خرید حقوق‌بگیران در سال آینده ۲۰درصد کاهش می‌یابد

 9. دروغ رسانه‌های دولت درباره مالیات نهادهای انقلابی

 10. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی درباره تورم و بازار ارز

 11. تابلوی بلوار ناصر حجازی در غرب تهران نصب شد

 12. پروژه استعفای روحانی، از کدام اتاق فکر درآمده؟

 13. صادق خرازی: روحانی در ماجرای بنزین به شعور جامعه ریشخند زد / بیانیه ۷۷ اصلاح‌طلب عقده گشایی با اصل نظام بود

 14. روحانی در جریان «زمان دقیق» اجرای طرح بنزینی بود

 15. حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد

 16. محسن هاشمی: مترو بعد از گرانی بنزین فوق العاده شلوغ‌تر شده است

 17. یکی از بزرگترین کشتارهای حیوانات در جهان

 18. بدون تعارف با دانشمند تازه آزاد شده از زندان‌های آمریکا

 19. واکنش‌ها به پیشنهاد استعفای روحانی/ کرباسچی: باید صادقانه به اشتباهمان اعتراف کنیم/ روایت مجید انصاری از رایزنی با شورای نگهبان

 20. شبکه ملی باعث محدودیت در اینترنت خارج کشور می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 4. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 7. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 8. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 9. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 10. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 11. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 12. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 13. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 14. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 15. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 16. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

  2. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

  3. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

  4. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

  5. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

  6. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

  7. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

  8. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

  9. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

  10. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

  11. گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

  12. توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

  13. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

  14. قتل دلخراش یک جوان در بغداد + عکس

  15. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

  16. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

  17. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

  18. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

  19. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

  20. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

  21. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

  22. اردوغان: ترامپ شخص بزرگی است و برنامه مخفیانه‌ای ندارد

  23. استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

  24. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

  25. تیر خلاص به تروریست‌ها و آنکارا در شمال سوریه؛ برقراری ارتباط حلب - حسکه با بازگشایی بزرگره مهم و راهبری «M۴» + نقشه میدانی و عکس

  آخرین عناوین