دلیل اعزام نظامیان آمریکایی به عربستان چیست؟

گروه جهان الف،   3980501036 ۰ نظر، ۷ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلیل اعزام نظامیان آمریکایی به عربستان چیست؟

یک روزنامه لبنانی نوشت به احتمال زیاد نظامیانی که آمریکا قرار است در عربستان مستقر کند، از نظامیان اسرائیلی است که پیشتر هم به جنگ یمن اعزام شده‌اند.

به گزارش فارس، روزنامه لبنانی البناء در یادداشتی به قلم «وفیق ابراهیم»، تحلیلگر سیاسی این کشور و با عنوان «نظامیان اسرائیلی در عربستان برای حفظ سلطنت»، نوشت: عربستان سعودی در معرض ترس و وحشتی است که از زمان ائتلاف خود با آمریکایی‌ها در هفت دهه قبل تاکنون تجربه نکرده و این بار ارکان سلطنت خود را در معرض خطر جدی می‌بیند که دلیل آن شکست در نابودی یمن و ناتوانی آمریکایی‌ها در حمله به ایران است.

نویسنده با طرح این سوال که عربستان سعودی به کجا می‌رود؟، ادامه داد: منطقه خلیج (فارس) شاهد تنشی بی‌سابقه است. آن هم ناشی از کشمکش بزرگ میان ایران و آمریکا که روسیه، چین و اروپا هم به اشکال مختلف به جبهه‌های آن پیوستند و این تنش در حال تبدیل شدن به جنگ بین آمریکا و اسرائیل با ایران و متحدانش است.

البناء نوشت: تنش در خلیج (فارس) را به بهانه‌های دروغین دفاع از آزادی کشتیرانی بین‌المللی و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، موشک‌های بالستیک و ائتلاف‌هایی سیاسی ایجاد کرده‌اند. ایران تنها کشور حاشیه خلیج (فارس) است که یک جبهه نظامی برای مقابله با نظامیان آمریکایی و اسرائیلی از خارج منطقه تشکیل می‌دهد. آمریکایی‌ها از ده‌ها هزار مایل دورتر می‌آیند و اسرائیل از فلسطین اشغالی می‌آید و به اندازه دو متحد خود یعنی اردن و عربستان از حوزه خلیج (فارس) فاصله دارد.

ظواهر جنگ غربی‌ها و اسرائیل با ایران نشان می‌دهد آنها می‌خواهند بار دیگر دست خود را به طور کامل روی منطقه بگذارند در شرایطی که صاحبان آن در غیبت کامل به سر می‌برند. پس از اینکه ایران یک نفتکش انگلیسی را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت آمریکا به دلیل استفاده از منابع انرژی خود در حوزه خلیج (فارس) تانکرهای نفتی زیادی  ندارد و کشتی‌های ایالات متحده در این منطقه عمدتا کشتی جنگی هستند. وی گفت که کشورش دارای پایگاه‌هایی در منطقه است.

این روزنامه لبنانی تاکید کرد: این، اشغالگری قانع‌کننده‌ای است که با منافع اقتصادی آمریکا و هژمونی استراتژیک مرتبط است. این «قانون زور» است نه «زور قانون» که به آمریکا اجازه می‌دهد زرادخانه‌های نظامی در خاورمیانه و دریاها و اقیانوس‌های آن وضع کند و به انگلیس اجازه می‌دهد نفتکش ایران را در ورودی دریای مدیترانه در تنگه جبل طارق با زور و با بهانه‌های واهی توقیف کند.

اگر عربستان سعودی از پیامدها و بازتاب باخت خود در یمن دچار وحشت است و آمریکایی‌ها از گسترش ائتلاف‌های ایرانی در خاورمیانه که به زیان هژمونی آن است نگران هستند، هیچ ارتباط واقعی بین این دو وحشت وجود ندارد، به دلایل زیر:

اولا ایران می‌داند که کشورهای حوزه خلیج (فارس) بخشی از امنیت ملی آمریکا هستند؛ منطقه‌ای که آمریکایی‌ها زمانی که احساس کنند ممکن است آن را از دست بدهند، برای آن مبارزه می‌کنند. کما اینکه هر تغییری در این منطقه  نیز نیاز به تعادل قدرت‌های داخلی آن دارد که در حال حاضر وجود ندارد.

دوم اینکه آنچه آمریکایی‌ها شبه نظامیان ایران می‌نامند  نیروهای اصیل عربی هستند که با همکاری ایران با آمریکا و ائتلاف‌های داخلی آن مبارزه می‌کنند. ارتش عربی سوری چگونه می‌تواند در شام غریبه باشد یا الحشد الشعبی عراق که متعلق به سرزمین رافدین هستند یا حوثی‌هایی که از زیدی‌های یمن هستند. آنها از حداقل نُه قرن پیش بر یمن حکومت می‌کنند و همچنین حزب الله لبنان که نقش‌های متعدد ملی و همچنین فراملی در سوریه و منطقه داشته است.

این نشان می‌دهد که پروژه جنگ آمریکا در خلیج (فارس) جنگ آمریکا علیه مردم اصیل منطقه است و هدف آن جلوگیری از کاهش نفوذ آمریکا است. از همین رو آمریکا نیاز  پیدا کرده به ابزارهای بومی منطقه برای تحقق هدفش اتکا کند تا در درجه اول امنیت خاندان سلطنتی در عربستان سعودی با از بین بردن وحشت آن تامین شود و هم بتواند همچنان ذخایر نفت و گاز آن را چپاول کند.

از همین رو آمریکا از اعزام پانصد نظامی آمریکایی با ادوات نظامی کارآمد و پیشرفته، هواپیماهای F22 و سامانه پدافند ضد موشکی تاد و پهپادها خبر داد. این کمک نظامی آمریکا دستمایه بیشتری برای مضحکه آل سعود شد. واشنگتن قبل از حکومت سعودی از اعزام این کمک نظامی خود به عربستان خبر داد. بنابراین به نظر می‌رسد که این کمک آمریکا بر مبنای تصمیمی کاملا آمریکایی اتخاذ شده که به سنت روابط میان کشورهایی که معمولا ساختارها و حاکمیت های ملی را حفظ می‌کنند توجهی نمی‌کند.

آمریکا با این تصمیم خود همچنین یک تابوی تاریخی عربستان را شکست زیرا آل سعود همیشه ادعا می‌کرد که  حضور نظامیان خارجی غیرمسلمان در سرزمین‌های مقدس اسلامی را نمی‌پذیرد.

پس چرا عربستان نیروی خارجی را در خاک خود پذیرفت؟

به نوشته البناء ، آل سعود به دنبال فتواهایی از مقامات مذهبی خود است که این آمریکایی‌ها را «اهل کتاب» بخوانند ضمن اینکه دور از شهرهای مدینه و مکه مستقر شوند. اما حقیقت این است که دیگر چیزی از وحشت آل سعود کم نمی‌کند غیر از حضور نظامی مستقیم آمریکا که امنیت نظامی و روانی بالایی را به طور مستقیم برای این رژیم فراهم می‌کند و صرف پایگاه‌های آمریکا در بحرین، امارات، قطر، اردن و کویت، و صدها ناو و ناوچه‌ای که در حوزه خلیج فارس، دریای سرخ و اقیانوس هند و دریای مدیترانه مستقر کرده است، برای حفظ سلطنت آل سعود کافی نیست.

یک فاکتور دیگر در مورد اهمیت حضور نظامی آمریکا در عربستان سعودی وجود دارد که با  پیشگیری از هر گونه اعتراضات داخلی مرتبط است که ممکن است ارکان سلطنت آل سعود را متزلزل کند. با وجود اینکه این رژیم دارای صدها میلیارد دلار سلاح است اما نمی‌تواند از خود دفاع کنند و مردم را در زیرزمین‌های قرون وسطایی زندانی می‌کند و یک وظیفه ثانویه دارد و آن سرکوب تحرک هر جناحی در آل سعود علیه جناح شاهزاده محمد بن سلمان است.

از سوی دیگر، بعید نیست که عربستان سعودی سلاح‌های جدیدی را از ایالات متحده خریداری کند و معاملات جدیدی را انجام دهد که حامیان آمریکایی  ترامپ را در انتخابات سال 2020 افزایش دهد و از نیروهای غربی شریک حفاظت ادعایی  کشتیرانی بین‌المللی حمایت مالی کند.

عربستان خدمت دیگری به ترامپ می‌کند و آن اینکه از جنگ یمن خارج نمی‌شود. چرا؟ چون جنگ یمن اصلا جنگ آمریکایی است قبل از اینکه سعودی باشد، اما نیاز به نیروهای دیگری از اهل کتاب دارد. زیرا نیروهای مسلمان در پاکستان، مصر  و اردن هدف مطلوب را برآورده نکردند و اوضاع داخلی برآشفته عربستان اجازه آزادی تحرکات آن در خارج از کشور را نمی‌دهد.

اینجاست که جایگزین اسرائیلی مطرح می‌شود که اولا از اهل کتاب است و آمریکا از آن راضی است و دوما از قدرت نظامی پیشرفته در سطوح نیروی زمینی، دریایی و هوایی اما در مرزهای قابل قبول برخوردار است. سعودی‌ها می‌توانند  جلب نظامیان اسرائیلی را این گونه توجیه کنند که نیاکان این یهودیان قبل از ظهور اسلام در مدینه منوره بودند شهری که آن زمان یثرب نام داشت.

بنابراین توجیهاتی در این قضیه مطرح است و ایران باید آن را بپذیرد اما به نظر می‌رسد با آن موفق نیست زیرا  به مقابله به اشغالگری آمریکا که می‌خواهد خاورمیانه را نابود کند ادامه می‌دهد؛ موضوعی که سعودی‌ها را وادار به جست‌وجوی نیروهایی خارجی می‌کند که آنها را اهل کتاب معرفی می‌کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 13. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 14. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 15. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 16. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 17. تست سامانه باور ۳۷۳   

 18. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 19. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 22. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 23. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

 24. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 25. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

پربحث‌های دیروز

 1. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 2. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 3. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 6. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 7. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 8. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 9. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 10. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 11. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 12. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 13. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 14. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 15. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 16. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 17. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 18. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 19. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 20. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 21. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 22. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 23. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 24. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 25. جانِ انجیر  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 14. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 25. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

پربحث‌های امروز

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 3. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 4. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 5. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 6. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 7. پیام سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط انصارالله چیست؟

 8. ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

 9. ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت

 10. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 11. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 12. ماکرون: دیگر منتظر «معامله قرن» ترامپ نیستم

 13. ظریف نوشت: پایان ثمربخش تور اسکاندیناوی

 14. حمله صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی/ بازداشت شماری از فلسطینیان

 15. ادعای نشنال اینترست درباره قصد ایران برای خرید جنگنده از روسیه و چین

 16. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 17. ماکرون خطاب به جانسون: وقت تنگ است!

 18. بوریس جانسون بر سر دو راهی انتخاب اروپا یا آمریکا

 19. کشف ۲ اختلاس میلیاردی دیگر از دختر نواز شریف

 20. طعنه دوباره پوتین به شنبه‌های اعتراضی فرانسه

 21. تلاش پمپئو برای دلجویی از دانمارک

 22. شرط مرکل برای بازگشت روسیه به «جی 7»

 23. پوتین: آزمایش‌ موشکی آمریکا تهدید جدیدی علیه روسیه است

 24. هایکو ماس: با روسیه درباره حفظ برجام توافق داریم

 25. مشکل عربستان چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 2. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 3. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 4. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 5. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 6. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 7. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 8. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 9. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 10. آمریکا قدم به قدم «آدریان دریا» را تعقیب می‌کند؛ فشار به یونان برای توقیف نفتکش ایرانی

 11. واکنش تند و اهانت آمیز ترامپ به اظهارات رهبر دانمارک

 12. انصارالله بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا: آسمان یمن جای تفریح نیست

 13. ابومهدی المهندس: پروازها بر فراز پایگاه های حشد الشعبی را هدف قرار می دهیم

 14. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 15. آمریکا و رژیم صهیونیستی بازپس گیری کشتی ربوده شده را تمرین کردند

 16. روسیه حمایت قاطع خود را از دولت ونزوئلا اعلام کرد

 17. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 18. توییتر حساب‌های حمایت از کشمیری‌ها را بست

 19. برلین ۲۷۰ میلیون دلار بابت ۷ سال حضور سربازان آمریکا در آلمان پرداخت

 20. بهانه‌تراشی سنت‌کام درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی متجاوز به یمن

 21. روایت جهانگیری از دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب

 22. هند ۱۲۵ هزار نظامی به جامو و کشمیر اعزام کرد

 23. استرالیا به طرح آمریکا در خلیج فارس می‌پیوندد

 24. آلمان: برجام جایگزین ندارد/قاطعانه به حفظ آن متعهدیم

 25. ترامپ: قول می‌دهم در گرینلند برج نسازم

پربحث‌های هفته

 1. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 2. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 3. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 4. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 5. بازگشت شیخ زکزاکی به نیجریه

 6. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 7. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 8. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 9. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 10. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 11. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 12. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 13. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 14. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 15. جبل‌طارق: آزادی نفتکش «گریس 1» به تعویق افتاد

 16. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 17. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 18. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 19. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 20. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 21. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 22. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 23. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 24. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 25. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

آخرین عناوین