فردوسی‌پور و صداوسیما در چالش شفافیت؛ چند سوال درباره درآمدهای برنامه ۹۰

گروه فرهنگی الف،   3980431050 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
فردوسی‌پور و صداوسیما در چالش شفافیت؛ چند سوال درباره درآمدهای برنامه ۹۰
فرهیختگان نوشت: این گزارش دو روز پیش از انتشار به‌همراه جداول برای عادل فردوسی‌پور فرستاده شد. با وجود اینکه قول پاسخگویی به سوالات را داده بود اما تا زمان بسته شدن صفحات روزنامه، جوابی از سوی ایشان دریافت نکردیم. تماس‌های مکرر با وی هم نتیجه نداد و درنهایت تصمیم به انتشار این گزارش بدون توضیحات وی گرفته شد.

«از مبلغ «اس ام اس»‌های ٩٠ یک ریال هم به برنامه نمی‌رسد. برای ٩٠ از نظر مالی فرقی نمی‌کند یک‌نفر در نظرسنجی ٩٠ شرکت کند یا چند میلیون نفر. من همیشه حضور میلیونی مردم در نظرسنجی‌های ٩٠ را یک حمایت معنوی از برنامه دیده‌ام.» «اگر برنامه چهار ساعت هم طول بکشد بازهم صداوسیما برای نود 120 دقیقه برنامه لحاظ می‌کند که بابت این زمان هم هر دقیقه 62 هزار تومان دریافت می‌کند. در سال گذشته 37 برنامه داشته‌ایم که درمجموع  مبلغی حدود 261 میلیون تومان می‌شود.» «از این برنامه ماهیانه یک میلیون و 500 هزار تومان درآمد دارم و همه عوامل تنها به‌خاطر مردم و ارائه یک برنامه خوب با این شرایط کار می‌کنند.»

اینها جملاتی است که عادل فردوسی‌پور، مجری و تهیه‌کننده برنامه 90 در اوایل دهه 90 و در پاسخ به گزارش‌هایی مبنی‌بر درآمد یک میلیاردی‌اش از این برنامه گفته است. پاسخ‌هایی که نشان می‌داد او درآمد بالایی ندارد و به‌خاطر عشق به مردم و فوتبال کار می‌کند. البته همان‌موقع رضا رشیدپور، مجری تلویزیون با اشاره به حرف‌های فردوسی‌پور گفته بود: «این حرف عادل هم از آن حر‌ف‌هاست! عادل فردوسی‌پور یک‌و‌نیم میلیون درآمد دارد؟ اگر قرار باشد آن‌طور که عادل حساب کرده، حساب کنیم درآمد من می‌شود 500 هزار تومان و حتی بدهکار هم هستم. نه به آن شایعه درآمد میلیاردی او و نه به درآمد یک‌و‌نیم میلیونی‌اش.» به‌هر‌حال رشیدپور در همان سیستم کار می‌کرد و تهیه‌کنندگی برخی از برنامه‌هایش را خودش برعهده داشت.

  چند سوال، چند ابهام

از سال جدید پخش این برنامه متوقف شده است، اما ابهامات و سوالات پیرامون این برنامه هنوز بین برخی از مخاطبان برنامه وجود دارد. مسائلی که وسط دعواهای سیاسی و دسته‌بندی‌ها مغفول ماند. بدیهی است که بین سازمان صدا‌و‌سیما و هر برنامه‌ای، قراردادی بسته می‌شود و طبق قرارداد تمامی افزونه‌های یک برنامه اعم از سایت اینترنتی، اپلیکیشن و سامانه پیامکی نمی‌توانند به‌صورت منفک مشغول به‌کار باشند. برنامه 90 هم احتمالا از این قاعده مستثنی نبوده است. پیامک، سایت 90، اپلیکیشن و کانال تلگرامی 90 رسانه‌هایی بودند که با نام آن برنامه و به‌صورت گسترده فعالیت می‌کردند. مخاطب اولین سوال ما سازمان صداوسیماست. کسی پاسخ بدهد این رسانه‌های پیرامونی برنامه 90 زیر نظر سازمان فعالیت می‌کردند یا خیر؟ آیا سازمان بر هزینه‌ها و درآمدهای این رسانه‌ها نظارت داشته است یا خیر؟ ما در این گزارش با طرح سوالاتی قصد داریم همان چیزی را مطالبه کنیم که عادل فردوسی‌پور و برنامه‌اش پیگیرش بودند؛ شفافیت.

  سایت

بخش بزرگی از درآمدهای این سایت به تبلیغات اختصاص دارد. اینکه تعرفه‌های این تبلیغات بر چه اساسی محاسبه شده است، سوال دیگری است که مطرح می‌شود. طبق اطلاعاتی که وجود دارد سایت‌هایی شبیه به ۹۰ و با مختصات آن به‌طور متوسط درآمدشان در یک‌ماه حدود 200 میلیون تومان است. با توجه به اینکه راه‌اندازی سایت در سال‌های اخیر انجام شده، بازه زمانی پنج سال را برای آن در‌نظر می‌گیریم. پنج سال می‌شود 60 ماه و با ضرب در متوسط 200 میلیون تومان، عدد 12 میلیارد تومان به‌دست می‌آید. این عدد قطعا در طول پنج سال دچار نوساناتی هم بوده و البته همیشه رو به بالا است. باز‌هم مخاطبان سوال ما سازمان و عادل هستند. آیا سازمان از چنین رقمی با خبر بوده است؟ آیا به‌خاطر درآمدهایی که خودش از تبلیغات 90 داشته، حاضر به واگذاری تمامی زیرمجموعه‌های 90 با درآمدهایش بوده است؟ از فردوسی‌پور می‌پرسیم که این درآمدها درنهایت شفافیت به‌دست آمده است؟ آیا این امکان برای سایر برنامه‌ها هم فراهم بوده است؟

  اپلیکیشن و کانال

اگر فکر می‌کنید درآمدهای برنامه 90 به همین دو مورد ختم می‌شده است، اشتباه می‌کردید. اپلیکیشن 90 که توسط همان شرکت آتیه داده‌پرداز ساخته شده است، به‌طور متوسط بین 90 تا 120 میلیون تومان درآمد در ماه به‌دست می‌آورد. بررسی موارد مشابه چنین آماری را نشان می‌دهد. با فرض 100میلیون تومان و ضرب در ۴۸ماه (با توجه به نوپا بودن این اپلیکیشن) عدد ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به‌دست می‌آید. سوال قبلی اینجا هم کاربرد دارد. این رقم کجا رفته است؟ اگر به حساب تهیه‌کننده 90 ریخته شده با رضایت و نظارت سازمان صدا‌و‌سیما بوده است؟ کانال تلگرامی برنامه 90 هم برای خودش کسب درآمد می‌کرده است؛ البته نه به‌اندازه باقی بخش‌ها. این بخش تنها هفته‌ای پنج میلیون تومان آورده داشته و درمجموع یک‌سال به رقم 260 میلیون تومان می‌رسیده است. این‌بار هم همان فرض بازه زمانی پنج‌ساله را درنظر می‌گیریم. عددی که به‌دست می‌آید یک میلیارد و 300 میلیون تومان می‌شود. یعنی درآمد شش میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی برای اپلیکیشن و کانال در مدت پنج سال.

  مجموع درآمدها، سازمان و ما

این اعدادی که در گزارش آمد می‌تواند کمی بیشتر یا کمتر باشد، اما به‌صورت کلی درست است. حالا و با احتساب مجموع همه درآمدهای بخش‌های ذکر شده در بالا به همراه بخش پیامک‌ها، عدد ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به‌دست می‌آید. رقم کمی نیست. بخشی از آن در 10 سال و مابقی در حدود پنج سال به‌دست آمده است. آیا وقت آن نرسیده است که صدا‌و‌سیما درمورد قراردادهایی که می‌بندد روشنگری کند؟ آیا وقت روشنگری چهره محبوب و مردمی نرسیده است؟ آنچه که او از درآمدهایش در ماه گفت مربوط به سال‌های ۹۰ و ۹۴ می‌شود. شاید بعد از این سال‌ها بخواهد آن عدد را اصلاح کند. ما آمادگی داریم تا مستندات و اسناد هر دو طرف را منتشر کرده و در این زمینه کمکی به روشنگری و شفافیت مالی کنیم. صدا‌و‌سیما متعلق به مردم است و منطقی نیست که مسائل مالی‌اش از دید مردم یا نهادها مخفی بماند.

آتیه داده‌پرداز و 90

شرکت دانش‌بنیان «آتیه داده‌پرداز» مجری، طراح و توسعه‌دهنده اپلیکیشن رسمی موبایل برنامه 90 است. آن‌طور که در سایت این شرکت آمده است «آتیه داده‌پرداز» ۱۳ سال است که نظرسنجی‌های برنامه ۹۰ را با ارائه بستر پیام کوتاه برگزار می‌کند و در پاییز سال ۱۳۹۴ به درخواست تهیه‌کننده برنامه ۹۰، اپلیکیشنی طراحی شد تا مخاطبان خارج کشور امکان حضور در نظرسنجی‌ها را پیدا کنند. مخاطبان خارج ایران تا آن زمان قادر به شرکت درنظرسنجی‌های 90 از طریق پیامک نبودند. برای حل این مشکل و ایجاد زمینه لازم برای شرکت کاربران خارج از ایران در نظرسنجی‌ها، از سیستم پیام‌رسانی آنلاین آتیه داده‌پرداز به‌نام چابک در طراحی و پیاده‌سازی اپلیکیشن ۹۰ بهره گرفته شد.

پیام‌رسان چابک این امکان را فراهم ساخت تا مخاطبان خارج کشور بدون‌نیاز به بستر پیام‌کوتاه درنظرسنجی‌ها شرکت کنند. استقبال و نصب بالای اپلیکیشن نظر‌سنجی باعث شد تا مخاطبان داخلی نیز درخواست استفاده از این اپلیکیشن را داشته باشند. در ادامه با درخواست و اشتیاقی که کاربران داخلی برای فراهم‌شدن امکان استفاده آنها از اپلیکیشن۹۰ دیده شد، امکان استفاده از این اپلیکیشن برای کاربران داخل کشور نیز فراهم شد. استقبال کاربران داخل کشور به‌حدی بالا بود که آتیه داده‌پرداز برای ارتقای کیفیت سرویس‌های ارسالی و پاسخگویی به حجم بالای کاربران، اقدام به افزایش پهنای باند و منابع سخت‌افزاری پروژه ۹۰ کرد. ۳۰ هزار بازدید در دقیقه در روز‌های نظرسنجی و پیش‌بینی لیگ، ۱۹۰ هزار کاربر هم‌زمان متصل در پایان بازی‌های مهم لیگ‌برتر، 7/5 میلیون پیش‌بینی برای هر هفته لیگ و بیش از ۱۵۰۰نفر درخواست در ثانیه در روزهای داغ هفته برای هر مسابقه؛ این اعداد را که خود شرکت آتیه داده‌پرداز در سایتش آورده است به‌خاطر بسپارید.

پیامک‌ها

«تمامی هزینه‌هایی که مردم به‌خاطر ارسال پیامک به ٩٠ پرداخت می‌کنند (حدود ۱۴ تومان) به همان اپراتورهای تلفن همراه می‌رسد. هزینه برگشت پیامک‌های ارسالی را نیز اسپانسر به شرکت مجری مسابقه پیامکی برنامه پرداخت می‌کند. درواقع در این بخش، ریالی سود نصیب ٩٠ نمی‌شود و تعداد پیامک‌ها هم تاثیری در این فرآیند ندارد.» این جملات هم متعلق به عادل است. نظرسنجی‌ها یکی از پرحاشیه‌ترین بخش‌های برنامه 90 بوده است. این بخش بارها مورد اتهام قرار گرفت که مهندسی می‌شود و نتیجه‌اش طوری می‌شود که مجری برنامه بخواهد. البته که این اتهام هیچ‌وقت ثابت نشد. بخش دیگری از اتهامات متوجه درآمدهای پیامک‌ها بود. جایی که اعداد میلیونی هفتگی مشارکت‌کنندگان، برای مخاطبان این سوال را ایجاد می‌کرد که این درآمدها به‌جیب چه‌کسی می‌رود؟ فردوسی‌پور همیشه می‌گفت ریالی از این درآمدها به‌حساب او نمی‌رود.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد با احتساب تخفیف ۵۰ درصدی خرید پیامک انبوه، هر پیامک توسط شرکت «آتیه‌داده‌پرداز»، ۶۹ ریال از مخابرات خریداری شده و بین 130 تا 160 ریال هم به اسپانسر فروخته می‌شده است. اگر میانگین را 150 ریال فرض بگیریم، تفاوت این رقم به 80 ریال می‌رسد. با اینکه می‌دانیم تعداد شرکت‌کنندگان این برنامه حتی به پنج میلیون نفر هم می‌رسید، اما اینجا میانگین را حدود دومیلیون نفر درنظر می‌گیریم. حالا دو میلیون را در 80 ریال ضرب می‌کنیم. به عدد 16 میلیون تومان برای هر برنامه می‌رسیم. اگر فرض بگیریم که در سال حدود 40 برنامه 90 پخش می‌شده است و فقط 10 سال از عمر 90 را درنظر بگیریم 400 برنامه را باید ضرب ‌در 16 میلیون تومان کنیم. نفس عمیق بکشید. 6 میلیارد و 400 میلیون تومان در این 10 سال و 400 برنامه معلوم نیست که به جیب چه‌کسی رفته است. هزینه برگشت پیامک‌های ارسالی چقدر بوده، به جیب چه‌کسی می‌رفته و چه نظارتی روی آن بوده است؟

این‌بار مخاطبان سوال ما هم سازمان و هم عادل فردوسی‌پور هستند. بد نیست بدانیم مسئول راه‌اندازی سامانه پیامکی 90 و حتی اپلیکیشن 90 شرکتی به‌نام «آتیه داده‌پرداز» است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۳۳۸۹۱۰:۲۳:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۳۱
چرا اصرار دارید یه بنده خداوند رو که با شما هم نظر نیست، تخریب کنید؟ تو رو خدا مردم رو به عالم و آدم بدبین نکنید با شبهه افکنی‌های بی‌دلیل!!! از خداوند باید بترسیم بابت بی‌تقوایی...
حامد۱۰۱۳۵۳۳۱۱:۴۵:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
منتقدانی از جنس ورزش و غیرسیاسی جدی از فردوسی پور و 90 هم وجود دارند که در این هیاهو گم شدند
ناشناس۱۰۱۴۲۳۲۱۷:۳۴:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
شفافیت تخریب نیست، فردوسی پور خودش تو برنامه نود دنبال شفافیت بود با این نظر شما ،خود فردوسی پور هم زیر سوال میره.من که شخصا با شفافیت در تمام موضوعات موافقم هیچ شخصی و سازمانی رو هم استثنا نمیکنم به جز مسائل مربوط به امنیت ملی
مهندس جنت شهری۱۰۱۳۳۹۱۱۰:۲۵:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
این شفافیت خیلی جالبه...البه اگر مختتص یک برنامه نباشه خیلی بهتتره...اگر مربوط به کل صدا و سیما باشه خیله بهتره و نشان از غیر مغرضانه بودن دارد.
ناشناس۱۰۱۴۲۳۸۱۷:۳۷:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
اگر در مورد تمام سازمانها و ارگانها باشه که خیلی بهتره مردم هم باید شفافیتو مطالبه کنن
ناشناس۱۰۱۳۳۹۲۱۰:۲۵:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳۱
متن سفارشی تهیه شده است قصد تخریب فردوسی پور است آیا درباره سایر تهیه کنندگان سیما هم چنین بررسی می شود
ناشناس۱۰۱۴۲۴۷۱۷:۴۲:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۳۱
خوب باید بخواهیم که درمورد همه اتفاق بیفته، با اینکه شخصا فردوسی پور رو قبول دارم خوب چه ایرادی داره از ایشون شروع بشه و در ادامه تو فضای مجازی و هر امکان دیگری که داریم بخواهیم در مورد بقیه هم اتفاق بیفته
ناشناس۱۰۱۳۴۰۴۱۰:۳۶:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۳۱
با همه احترامی که برای فردوسی پور قائل هستم ولی انتظار شفافیت و راستگویی از ایشان دارم . کاری که خودش یاد ما داد
علی 671۱۰۱۳۴۱۳۱۰:۴۵:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
فردوسی پور باید در یک مصاحبه کامل شرکت کرده و با سند به تمام سوال های مطرح شده کامل و بدون شبه پاسخ دقیق و جامع بگوید و مردم را آگاه کند که این به نفع آینده خودش می باشد .فروغی ها رفتنی هستند ولی عادل دوباره به جایگاهش با صلوات برمی گردد .چون هیچ برنامه ای نتوانست جای برنامه 90 را پر کند .هر چه رفیق ناشفیق عادل سعی کرد شباهتی از برنامه عادل را پر کند .نتوانست و محبوبیتی بدست نیاورد .فقط عادل باید در برنامه ی آینده آهسته تر و شمرده تر حرف بزند تا ما بهتر درکش کنیم .به امید آن روز .
ناشناس۱۰۱۴۲۵۵۱۷:۵۰:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
در مورد اینکه برنامه پر مخاطبی بود شکی نیست، در مورد اینکه برگرده انشاءالله این اتفاق بیفته، در مورد شفافیت مالی هم انشاءالله این اتفاق بیفته
ناشناس۱۰۲۰۱۱۶۱۰:۳۸:۲۸ ۱۳۹۸/۵/۴
ادعا فرموده ای برنامه جایگزین نود نتوانسته محبوبیتی کسب کند. با کدام متر حرف می زنی؟!!! اتفاقاً با توجه به نوآوری هایش، برنامه محبوبی شده است. البته منفی های آلبانی نشینان را باور ندارم و شما هم باورنکنید. اصل مردم ایران و فوتبال دوستان هستند که معمولا به سایت های سیاسی مراجعه نمی کنند.
ناشناس۱۰۱۳۴۲۹۱۰:۵۳:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
فردوسی پور رو گذاشتن کنار نه حرفی زد نه چیزی گفت دیگه چکارش دارین
ناشناس۱۰۱۳۴۶۲۱۱:۰۹:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۳۱
درآمد نود غیر شفاف است
ناشناس۱۰۱۳۴۶۷۱۱:۱۱:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۳۱
چقدر خوشحالم که دیگه صداشو نمی شنوم
ناشناس۱۰۱۳۶۷۳۱۲:۴۵:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۳۱
یا شما برنامه 90 رو نمی دیدید که در این صورت صدای عادل رو هم نشنیده بودید . یا اینکه دوستار 90 بودید و نصف شب صدای عادل رو گوش میدادید ، که در این صورت باید گفت که شما مشکل روانی دارید !!!
ناشناس۱۰۱۳۸۲۴۱۳:۵۲:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
کسی شما را مجبور نکرده بود که صدای عادل را بشنوی. کافی بود کانال را عوض ميکردی!
ناشناس۱۰۲۰۱۱۹۱۰:۴۰:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۴
فروغی بزرگوار کار ما را راحت کرد. خوشحالم که نه من و نه هیچ بنده خدایی این صدا را نمی شنود.
رضوی۱۰۱۳۵۱۸۱۱:۴۰:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
یکی از بهترین و پرمخاطب ترین برنامه های صدا و سیما بود که به علت تنگ نظری مدیریت شبکه حذف شد ارزش کار فردوسی پور بالاتر از این مبالغ است در ضمن درامد ایشان حاصل از کار بوده اختلاس که نکرده!
ناشناس۱۰۱۴۲۴۹۱۷:۴۶:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۳۱
خوب اگر شفاف باشه ایرادش چیه
ناشناس۱۰۲۰۴۸۵۱۶:۴۶:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۴
عذر می خواهم بیخود مثبت دادم.
ناشناس۱۰۱۳۵۶۹۱۱:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
حذفش کردید دیگه دست از,سرش,بردارید.
ناشناس۱۰۱۳۵۸۰۱۲:۰۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
عادل انصاف داشته باش این همه سال خوردی اسیاب به نوبت حالا نوبت جوانترها است برو با اونهایی که جمع کردی حالشو ببر مظلوم نمایی هم نکن خودت وقتی اومدی چند سالت بود؟ چی بودی چی شدی ؟ فقط بخاطر حمایتها ی بیدریغ صدا و سیما و پشت پرده ای ها وگرنه هزار تا از تو بهتر همونموقع ندیده گرفته شدند
ناشناس۱۰۱۶۶۳۶۰۰:۰۷:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۲
عادل یدونه ست .انسانی با شخصیت عادل دیگه تو ورزشی بدنیا نمیاد
ناشناس۱۰۱۳۵۹۵۱۲:۱۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
کلا مشکل ایران اینه که شفافیت نیست. حتی اونی که ادعا میکنه مثل برنامه ۹۰ یا حتی خود شما و سایتتون.
ناشناس۱۰۱۴۲۶۱۱۷:۵۶:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۳۱
اینو قبول دارم بزرگترین درد ایران نبودن شفافیته
احسان۱۰۱۳۶۱۲۱۲:۱۸:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۳۱
درآمدها رو دقیق ذکر کرده. خیلی عالی ميشه صدا و سیما شفاف تمام هزینه ها و در آمدها و آنتن فروشی هاش رو ذکر کنه.
ناشناس۱۰۱۳۷۶۶۱۳:۲۱:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۳۱
همه جا شفافيت انجام شد فقط ماند فردوسي پور ؟
ناشناس۱۰۱۴۲۶۸۱۷:۵۹:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۳۱
سراغ هر کسی وهر جایی بری همین حرف زده میشه، بیایید هرجایی قرار شد شفافیت اتفاق بیفته حمایت کنیم ، هر جایی هم نبود مطالبه کنیم حتی اگر شده با نوشتن یه نظر تو این سایت.
علی۱۰۱۳۷۷۴۱۳:۲۴:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
مغرضانه بودن این گزارش از آنجا معلوم می شود که به صحبتهای ایشان در سال 90 اشاره می کند(یعنی 8 سال پیش) و سپس کلی آمار درامد از 5 سال پیش به اینطرف را ارائه می کند.
ن۱۰۱۳۷۷۸۱۳:۲۶:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
تو اول از صداوسيما كه صورت هاي مالي رو مستنددارد سوال كن بعد جانب دارانه تخريب كن
ناشناس۱۰۱۳۷۷۹۱۳:۲۷:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۳۱
خیلی سعی شد که ارقام را نجومی در بیاورید ولی نهایتا رسیدید به 6 میلیارد در ده سال یعنی سالی 600 میلیون که به عبارتی 50 میلیون در ماه برای چنین برنامه پر بیننده ای!!!بهتره برای خراب کردن فردوسی پور راه دیگری پیدا کنید.
ناشناس۱۰۱۸۸۳۷۰۵:۳۷:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۳
عزیزم متن رو درست بخون ۲۵ میلیارد نه ۶ میلیارد ضمنا، برای کسی که ادعای صداقت و شفافیتش گوش فلک رو کر کرده، یک ریال فساد هم زیاده
ناشناس۱۰۱۳۸۰۷۱۳:۴۴:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
وقتی صداوسیما درمقابل دولت که تامین کننده بودجه اش هست حاضربه پاسخگویی وحسابرسی نیست ؛حالاشما به عادل گیردادید که اگر..
محمد حسین۱۰۱۳۸۳۸۱۴:۰۴:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۳۱
این گزارش کاملا دور از انصاف هستش به چند دلیل : اول اینکه چطور محاسبه کردید که یک سایت ۲۰۰ ملیون تومن توی یک ماه درآمد داشته ؟! پس اگر اینطوره سایت الف باید یک ملیارد درآمد در ماه داشته باشه !!! چون بنر های بیشتری داره . دوم هم اینکه یک سایت هیچ هزینه ای از جمله پشتیبانی ، هاستینگ ، گرافیک و هزار جور هزینه دیگه نداره !!!! که فقط پول دریافتی رو محاسبه کردید . ..
ناشناس۱۰۱۳۹۰۶۱۴:۳۰:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۳۱
مگه فردوسی پور باید شفاف سازی کنه. مسولیت کامل برنامه با صدا و سیما هست که به هیچ وجه جای شفافی نیست.
ناشناس۱۰۱۳۹۱۵۱۴:۳۲:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۳۱
برنامه نود در کل خوب نبود
باران۱۰۱۳۹۹۹۱۵:۰۷:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
حتی تمام این اعداد و ارقام هم درست باشه و بر فرض محال تمام این پولها هم به جیب عادل رفته باشه، اینها را از رانت و ژن خوبش بدست نیاورده با کار و تلاش شبانه روزی طی 20 سال بدست آورده که در مقابل این همه زحمت چیزی نیست. جدا از اینکه ساعتها مردم رو جلوی تلویزیون نشونده و میلیاردی واسه صدا و سیما درآمد کسب کرده. همین کسانیکه این مطلب رو نوشتن میتونن بگن درآمد روزنامه شون از کجا داره تامین میشه و خودشون چجوری اومدن سره کار و به اینجا رسیدن، روزنامه شون چقد درآمد داره و خودشون و مدیرانشون چقدر حقوق میگیرن؟؟؟!!!!!بعید میدونم روزنامه فرهیختگان درآمد بالايي داشته باشه، ولی مدیران و پرسنلش رو خدا میدونه.

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 6. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

آخرین عناوین