کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

گروه سیاسی الف،   3980431005 ۲۷ نظر، ۱۸ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد و نسبت به تمامی تصمیمات حجت شرعی و قانونی را رعایت می‌کند.

فارس نوشت: شامگاه امشب تشکل‌های دانشجویی، طلاب و دانشجویان بسیجی کشور، میزبان سخنگوی شورای نگهبان بودند که در یک جمع صمیمی به سوال و پاسخ پرداخته شد. از تصمیم هایی که شورای نگهبان می‌گیرد و چرا این تصمیم ها شفاف گزارش داده نمی‌شود تا بحث نحوه تائید و رد صلاحیت کاندیدا و در آخر موضوع مساوی کردن دیه مرد و زن سؤوالاتی بود که عباسعلی کدخدایی به تمامی آن‌ها پاسخ داد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در جمع دانشجویان اظهار کرد: شورای نگهبان همانند سایر دستگاه ها دارای روابط عمومی و سخنگو است و تمامی مواردی که باید مردم اطلاع داشته باشند به صورت شفاف رسانه‌ای می‌شود.

وی با اشاره به این که یکی از ایده‌های که مطرح است چرا شورای نگهبان مانند برخی نهاد‌ها دارای رسانه مستقل نیست، افزود: صراحتا اعلام می‌کنم که مخالف این هستم که نهاد‌ها رسانه مستقل داشته باشند، زیرا می بایست شفاف سازی در خصوص نحوه فعالیت آنقدر قوی باشد که نیازی به رسانه مستقل نباشد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص این که در برخی موارد به جای قانون مصلحت اندیشی می‌شود، گفت: معیار شورای نگهبان قانون است که این قانون طبق شرع و قانون اساسی به تأیید شورای نگهبان می‌رسد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد و نسبت به تمامی تصمیمات حجت شرعی و قانونی را رعایت می کند.

کد خدایی در خصوص تائید یا رد صلاحیت کاندیدا در هر انتخابات بیان کرد: در تأیید صلاحیت، افراد برای انتخابات می‌بایست حداقل‌ها را داشته باشند که گاهی این حداقل‌ها وجود ندارد و بر اساس مشکلی که فرد دارد، رد صلاحیت می‌شود.

وی با بیان این که یکی از ایراد‌هایی که به شورای نگهبان می‌گیرند این است که چرا دلیل رد صلاحیت افراد به طور عام منتشر نمی‌شود، اضافه کرد: چه از لحاظ شرعی و چه از لحاظ قانونی اجازه این را نداریم که دلیل رد صلاحیت را منتشر کنیم و تنها می‌توانیم به خود فرد مشکلات را عنوان تا در‌صدد رفع آن‌ها تلاش شود.

کاندیدای پوششی وجود ندارد/ برای کنارگیری افراد کاری نمی‌توان انجام داد

سخنگوی شورای نگهبان خاطر نشان کرد: ما در جامعه کاندیدای پوششی نداریم و این یک عرف بین مردم شده است.

کدخدایی ادامه داد: در برخی از انتخابات یک یا چند کاندیدا به نفع یک کاندید در شب انتخابات کنارگیری می‌کند که شورای نگهبان طبق قانون هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد و ما فقط می‌توانیم صلاحیت این فرد را از زمان تعیین شده تا زمان تبلیغات بررسی کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: قانون انتخابات کشور مربوط به دهه ۶۰ است و با توجه به پیشرفت جامعه این قانون دچار مشکل و نیاز به اصلاح دارد که امیدواریم مجلس شورای اسلامی هر چه سریعتر این قانون را اصلاح کند.

برابری دیه زن و مرد ایرادات شرعی و مالی دارد

وی با اشاره به این که شورای نگهبان در همه شرایط بر اساس قانون تصمیم گیری می‌کند و هیچ گاه در مقابل زور و فشار‌ها کوتاه نمی‌آید، ادامه داد: طبق قانون اگر قاضی به اشتباه رای دهد باید رای را برگرداند و اگر ایرادی به ما گرفته می‌شود، شورای نگهبان تنها طبق قانون تصمیم می‌گیرد و هیچ گاه در مقابل زور کوتاه نمی‌آییم.

کد خدایی در خصوص موضوع برابری دیه زن و مرد تصریح کرد: شورای نگهبان تلاش می‌کند فارق از مسائل سیاسی و جناحی، قانون را اجرا کند و در خصوص موضوع برابری دیه زن و مرد، دیوان عدالت تصمیم گرفته است که به این موضوع ایراد‌هایی هم از لحاظ شرعی و هم مالی گرفته شده است.

مردم تخلفات انتخابی را به ما گزارش دهند/ شورای نگهبان شایسته سنجی نمی‌کند

کدخدایی اظهار کرد: یکی دیگر از اقدام هایی که انجام دادیم ارتباط مستقیم با مردم است و همانطور که ناظران ما در انتخابات از معتمدان مردم هستند، اقدام هایی مانند فضاسازی در پیام رسان‌ها یا ایجاد خط تلفن مستقیم در دست اقدام است تا تخلفات انتخابی علاوه بر ناظران توسط مردم به ما گزارش شود.

وی اضافه کرد: همچنین به جهت شفاف سازی فعالیتی را آغاز کردیم که مذاکرات و مصوبات شورای نگهبان از قدیم تا حال حاضر را به صورت کاغذی و اینترنتی به هم وطنان گزارش دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص شایسته سنجی کاندیداها عنوان کرد: شورای نگهبان وظیفه نظارت را برعهده دارد و بحث اجرایی با دیگر نهاد‌ها است و ما تنها تا زمان انتخابات بحث نظارتی را انجام می‌دهیم و طبق قانون شایسته سنجی نمایندگان را در دستور کار نداریم.

کدخدایی ادامه داد: در انتخابات دیگر کشور‌ها نهاد‌هایی برای تعیین شایسته سالاری کاندیدا وجود دارد اما در ایران می‌بایست برای این مورد راهکاری پیدا شود و نظارت شورای نگهبان تا صحت انتخابات است و بعد از آن نمی‌تواند ورود پیدا کند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از اقدام‌هایی که انجام دادیم و تأکید رهبری است، جوان گرایی است؛ ما در پژوهشکده اکثر فعالیت‌ها را به جوان‌ها سپردیم و در شورای نگهبان فقها ۵۰ سال و حقوق دان ها بین ۳۰ الی ۴۰ سال آغاز به کار می کنند که این مورد بر اساس تعیین دستورالعمل و با نظر رئیس قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی است.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص مدرک تحصیلی کاندیداها به خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث مدرک تحصیلی کاندیدا به خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تنها می توانیم به استعلام وزارت علوم بسنده کنیم و وزارت‌خانه مدرک‌های تحصیلی را تأیید یا رد می‌کند و ما هیچ نقشی نداریم که یکی از ایراد‌های قانون انتخابات کشور در همین خصوص است.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته به مجلس انتقاد‌هایی در خصوص اصلاح انتخابات کردیم اما چرا تاکنون اقدامی در این خصوص نشده است را باید نمایندگان ملت پاسخ دهند.

کدخدایی در خصوص بحث ارتباط شورای نگهبان با نهاد ‌های تصمیم ساز کشور بیان کرد: اکثر فقها و حقوق دان‌های شورای نگهبان دارای صاحب کرسی تدریس هستند و مرتب بین دانشجویان و طلاب قرار دارند که در آینده مدیران کشور هستند.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: در سال ۷۹ و طبق نظر مقام معظم رهبری، مجمع فقهی تشکیل و مراجع عالی قدر نیز نظرات خود را به عنوان یک شورا به ما ارائه می‌کنند و نیز اساتید و کارشناسان دانشگاهی و غیردانشگاهی در بحث حقوقی ما را یاری می‌دهند.

کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان هیچ وقت به مجلس نمی‌تواند در خصوص لایحه‌ها یا طرح‌ها نظر دهد و تنها می‌تواند در حد پیشنهاد در برخی از قانون‌ها کمک کند.

وی اضافه کرد: در برخی قوانین مانند قانون فعالیت در مناطق ویژه آزاد ایراد اساسی گرفتیم اما متأسفانه هنوز لایحه آن به شورای نگهبان باز نگشته است.

طرح تابعیت فرزندی با مادر ایرانی مشکلات امنیتی و اجرایی دارد

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص بحث تابعیت فرزندی که تنها مادر آن ایرانی است، گفت: قانون تابعیت طبق ضوابط در همه جا دنیا وجود دارد و مشکل مجلس بحث اجرایی آن است.

کدخدایی ادامه داد: نمایندگان در گام اول بحث‌های کارشناسی را حذف کردند و ما در بحث تابعیت به مسائل امنیتی خیلی توجه داریم که متاسفانه این مورد نیز حذف شده بود که ایراد‌هایی به این قانون گرفته شد که اخیرا رفع شده است.

کد خدایی در خصوص تخصیص نیافتن قانون افزایش حقوق در برخی نهاد ها اظهار کرد: تخصص یافتن یا نیافتن افزایش حقوق را نمایندگان می‌بایست پیگیری کنند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: دولت در پرداخت هزینه‌ها با مشکل روبرو است و اگر قانونی تصویب شده است باید اجرا شود اما در اجرای قانون نباید مشکل مالی وجود داشته باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۳۱۱۳۰۲:۱۳:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۳۱
ارزش و کارایی اقتصادی و اجتماعی زنان به مردان نزدیک شده است، حتی اگر اصل برابری انسانها را هم در نظر نگیریم، دیه مرد و زن باید برابر باشد
ناشناس۱۰۱۳۲۶۱۰۹:۰۲:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
انشاالله در ورژن جدید قرآن باید لحاظ شود!
ناشناس۱۰۱۳۳۵۵۱۰:۰۸:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۳۱
چرا اگر طالب برابری هستند برای خدمت به کشور و اعزام به سربازی پیش قدم نمی شوند؟؟
تبریزی۱۰۱۳۵۳۶۱۱:۴۵:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳۱
آیا مرد انسان نیست که باید مهریه بده به زن؟ پس چرا زن به مرد مهریه نمی ده؟ همه چی رو برابر کنید بعد از برابری دم بزنید.
ناشناس۱۰۱۳۷۷۷۱۳:۲۶:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
مهیه هم خوب نیست حق طلاق و حضانت و دیگر حقوق انسانی زن را به رسمیت بشناسید و مهریه نباشه
ناشناس۱۰۱۳۱۴۴۰۶:۱۳:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
ایکاش تمام قوانین در دیوان عدالت بررسی میشد.
ناشناس۱۰۱۳۱۵۴۰۶:۵۳:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
اقای کدخدایی آیا زن انسان نیست که با مرد دیه برابر داشته باشد
مهران۱۰۱۳۲۴۸۰۸:۵۳:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
اشکال حرف شما در این است که فکر میکنید بحث دیه و ارث مربوط به بالاتر بودن مرد یا پایین تر بودن زن هست نه خیر بحث سر کارکرد و وظایف هست تامین مخارج زندگی برعهده مرد هست به همین دلیل وقتی مردی فوت میکند به خانواده او بیشتر از نظر مالی به مشکل برمیخورن و جالب اینکه اون دیه دو برابر مرد رو تو قبر بهش نمیدن بلکه میدن به همسر و فرزندش یعنی همین قانون اسلام برای راحتی همسران و فرزندان هست نه راحتی مرد ، مردی که مرده دیه نیاز ندارد تو قبر بلکه این دو برابر بودن رو به همسرش میدهند
ناشناس۱۰۱۳۷۴۹۱۳:۱۴:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
الان خیلی از زنان تنها نان اوران خونشون، این ماله قدیم بوده که مرد فقط خرجی می دادعه الان همه دارن کار می کنند بازهم کم میارن بیخودی بحث و دلیل مسخره نیار
ناشناس۱۰۱۳۲۵۲۰۸:۵۴:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
اگر مسلمانیم باید این نابرابری را بپذیریم. وگرنه باید سکولار شویم. شترسواری دولا دولا نمیشود. یا رومی روم یا زنگی زنگ
ناشناس۱۰۱۳۲۹۶۰۹:۲۹:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
ربطی به انسان بودن یا نبودن ندارد حدود الهی است قانون خداوند است وهیچ کسی حق تغییر قانون الهی را ندارد
ناشناس۱۰۱۳۶۳۴۱۲:۲۹:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۱
برده و کنیز داری هم در اسلام مجازه!
ناشناس۱۰۱۳۵۳۰۱۱:۴۴:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
کسانی که منفی داده اند مادر و خواهر و دختر و همسر خود را انسان نمی دانند ؟؟؟
ناشناس۱۰۱۳۵۷۳۱۲:۰۱:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
البته با توجه به اینکه در زمان فعلی زنان مستقل و خود به تنهایی جای چندین نفر را هم از لحاظ کاری و فکری کار میکنند فقها باید چاره اندیشی کنند
ناشناس۱۰۱۳۱۹۹۰۸:۲۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
اگر بنا باشد قوانین شریعت تا ابد ثابت بماند که به نظر غیر منطقی میرسد ، بهتر نیست این قوانین بر اساس مقتضیات روز به روز رسانی شوند ؟
ناشناس۱۰۱۳۲۱۷۰۸:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۱
حسب ظاهر جناب کدخدایی درست می‌گویندکه برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد ولی واقعیت آن است که نابرابری دیه زن و مرد قطعاً ایراد عقلی و منطقی دارد.
ناشناس۱۰۱۳۲۲۱۰۸:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
اگر قرار به ثبات قوانین شرعیست ؛ برده داری مجاز بود و فقه برده داری داریم چرا آنرا اجرا نمی کنید؟
ناشناس۱۰۱۳۳۱۹۰۹:۴۷:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
مثلا یک زن پروفسور برنده جایزه نوبل را اگه یه مرد معتاد بیکار بکشه بازم دیه اون اقا دوبرابر خانمه! چه ربطی داره که شغل طرف چیه یا نان اور خانواده هست یا نه؟ این خسارتی هست برای جبران بخش بسیار ناچیزی از لطمه جبران ناپذیری که به خانواده و نزدیکان مقتول زده شده. ایا اینکه مادر یک بچه کشته بشه دردناک تره یا پدرش؟ قطعا مادر . حتی اگه پدر نان اور خانواده باشه نزدیکان خرج بچه را به عهده میگیرن ولی جای مادر را کی میخواد بگیره؟
ناشناس۱۰۱۳۳۲۲۰۹:۴۸:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
مشک آنست که خود ببويد نه آنکه عطار بگويد.
ناشناس۱۰۱۳۳۴۷۱۰:۰۳:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
خیلی چیزها و از جمله این موضوع را به رای مردم بگذارید.
ناشناس۱۰۱۳۹۳۰۱۴:۳۷:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۳۱
بعضی چیزها بدیهی و عقلی است ، مثل اینکه بگویید نفس کشیدن را به رای بگذاریم ، حقوق اولیه انسان قابل رفراندم نیست .
ناشناس۱۰۱۳۳۵۱۱۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
احسنت!برابری دیه و ارث زن و مرد خلاف نص صریح قرآن کریم است.باید جلوی خودباخته های غرب زده تمام قد ایستاد
ناشناس۱۰۱۳۴۴۹۱۱:۰۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
زن و مرد مکمل هم هستند بار فرزند آوری و فرزند پروری بر دوش زنهاست کی گفته این موضوع مهم نیست ؟؟ چرا زنها را را به خاطر این نقش تحقیر می کنید که مجبور بشید التماس کنید که دختران به جای آرزوی شاغل شدن بچه بیارن ؟؟ از این کارها می کنید و نقش زنها را کمتر می بینید که زنها دیگه زیر بار بچه دارشدن و فرزند پروری نمی رن و همه می خوان شاغل باشند و مستقل باشند
ناشناس۱۰۱۳۴۵۳۱۱:۰۱:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
زن و مرد باهم یکسان نیستند ولی هر دو انسان هستند با مسئولیتهای متفاوت ولی به یک اندازه مهم و باید حقوق یکسان داشته باشند تا هر جنس وظایف ذاتی خود را با افتخار بپذیره و عمل کنه قانون و دیه و ارث باید اصلاح بشه
ناشناس۱۰۱۳۴۶۳۱۱:۰۹:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
با این حرفها منتظر فراری شدن بیشتر دختران از دین باشید
ناشناس۱۰۱۳۷۵۴۱۳:۱۶:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
فکر می کنی اینها اصلا دین براشون مهمه؟
ناشناس۱۰۱۳۴۸۰۱۱:۱۸:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۳۱
من یک دختر دارم یک پسر از لحاظ هوش و استعداد مطلقا تفاوتی نمی بینم پسرم قوی تر است ولی دخترم عاقل تر و عاطفی تر و مسئولیت پذیر تر ولی قلبا دخترم بیشتر به من حس اعتماد می دهد با وجودش خیالم راحت است که در دوران پیری تنها و بی پناه نخواهم بود بسیار خوشحالم که دختر دارم و برای تمام جوانان دعا می کنم که حتی اگر یک فرزند دارند دختر باشد هر خانواده به یک دختر نیاز واقعی دارد اینکه زن نصف مرد ارزیابی شود فقط ظلم است

پربحث‌های امروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 5. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 6. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 7. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 8. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 9. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 10. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 11. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 12. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 13. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 14. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 15. سرنوشت نامعلوم یوروهای گمشده/ سکه ثامن ویژه رسیدگی می شود؟

 16. توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد

 17. دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری/ مراکز حساس کشور با سامانه‌های لیزری محافظت می‌شوند

 18. کشف و ضبط 3 هزار لاک‌پشت گوش قرمز قبل از خروج از کشور

 19. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 20. والیبال زنان آسیا| شکست تلخ ایران مقابل چین تایپه

 21. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 22. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 23. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 24. آیت‌الله امامی‌کاشانی: مردم با مشکلات اقتصادی دست از انقلاب نمی‌کشند، اما مسئولان هم باید به‌فکر باشند

 25. وزیر ارتباطات از فعالان فضای مجازی درخواست نظر خواهی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 11. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 12. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 13. دروی دستی برنج توسط نماینده ولی‌فقیه در گیلان  

 14. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 15. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 16. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 17. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 18. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 19. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 22. تست سامانه باور ۳۷۳   

 23. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 24. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 25. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 25. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

پربحث‌های دیروز

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 3. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 4. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 5. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 6. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 7. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 8. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 9. سجیل ایرانی، هفت دقیقه تا اسرائیل

 10. روحانی: آمریکا به‌خیال تحت فشار قرار دادن ایران همه ننگ‌ها را به‌جان خرید

 11. برایان هوک علیه تاریخ

 12. ظریف: امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست

 13. تایید بازداشت دو نماینده مجلس

 14. وزیر اطلاعات: اسرائیل، امروز توان مقابله با ایران را ندارد

 15. کدخدایی: مذاکرات شورای نگهبان چند سال است منتشر می‌شود

 16. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 17. یاسر جبرائیلی در پاسخ به محسن هاشمی :سکوت خبرگان نمی‌تواند دلیلی علمی بر صحت خاطرات مرحوم هاشمی باشد

 18. سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان: قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت کرده است

 19. سردار سلامی: حضور بیگانگان در خلیج فارس را نافی امنیت می‌دانیم

 20. جهانگیری: دولت راهبرد مقاومت را کاملا فعالانه دنبال می‌کند

 21. سنگین‌ترین وثیقه‌ها برای چه کسانی تعیین شد؟

 22. فرمانده سپاه پاسداران: جنگ اقتصادی جزو لاینفک سیاست‌های امروز دشمنان ما است

 23. توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت در ۸ دیدار چه بود؟

 24. اثربخشی موشک‌ها برای غلبه بر سامانه‌های پدافندی

 25. روايت يک شاهد عيني از روز ترور لاجوردي

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 6. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 7. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 8. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 11. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 12. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 13. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 14. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 15. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 16. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 17. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 18. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 19. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 20. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 21. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 22. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 23. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 24. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 25. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

آخرین عناوین