جزئیات جلسه نمایندگان کنگره و ترامپ پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی

گروه جهان الف،   3980430095 ۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
جزئیات جلسه نمایندگان کنگره و ترامپ پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی

یک نماینده ارشد کنگره آمریکا می‌گوید پس از هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی توسط ایران، ترامپ می‌خواست نظرات افرادی جز بولتون و پامپئو را نیز در این مورد بشنود.

به گزارش فارس، «آدام شیف»، عضو رئیس کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا می‌‌گوید پس از آنکه ایران پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد و ساقط کرد، در دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرده است که باید از میزان تنش با ایران کاست.

یک ماه پیش، سامانه پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را که وارد حریم هوایی ایران شده بود، هدف قرار داد. در پی آن رخداد، ترامپ نشستی با حضور سران کنگره برگزار کرد و نظر آن‌ها در مورد نحوه پاسخ به این تحول را جویا شد. وی ساعاتی بعد، اعلام کرد از اقدام نظامی علیه ایران منصرف شده است.

شیف که یکی از نمایندگان حاضر در آن نشست بوده، دیروز در کنفرانسی با عنوان «دفاع از ایالات متحده در برابر رقبای خارجی» در اندیشکده «اسپن»، روایتی از آنچه در آن جلسه گذشته، ارائه کرد.

وی «زبان بدن» ترامپ و اعضای دولت در آن نشست را «شگفت‌انگیز» توصیف کرد و گفت: «این احساس را داشتم که رئیس‌جمهور می‌خواست حرف‌های افرادی خارج از حلقه خود را هم بشنود. او می‌دانست موضع [جان] بولتون [مشاور امنیت ملی کاخ سفید] چیست، او می‌دانست موضع [مایک] پامپئو [وزیر خارجه آمریکا] چیست، و این احساس را داشتم که می‌خواهد صداهای دیگر را هم بشنود.»

شیف افزود: «برخی از ما این سؤال را داشتیم که چرا چنین نشستی دارد برگزار می‌شود، دولت از این نشست چه می‌خواهد به دست آورد؟ آیا می‌خواهند فقط یک عکس یادگاری بگیرند؟ آیا ما بر روند تصمیم‌گیری اثری خواهیم داشت؟ اما احساس من از این دیدار این بود که او واقعا به دیدگاه ما علاقمند بود.»

این عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا درباره توصیه‌ای که در آن نشست به ترامپ کرده، گفت: «نکته‌ای که در طول نشست بر آن تأکید کردم، این بود که هدف ایرانی‌ها در این مورد، دور کردن ما از متحدانمان است. بیا به پاسخی فکر کنیم که ما و متحدانمان را گردهم آورد و ضمنا بیا به چیزی فکر کنیم که به جای تشدید تنش، به کاهش تنش منجر شود.»

افزود: «و نکته پایانی من این بود که ما به شما اجازه استفاده از نیروی نظامی را نداده‌ایم. و باید درک کنید که دستکم از منظر دموکرات‌ها در کنگره، نباید روی مجوزهای سال ۲۰۰۱ یا ۲۰۰۲ برای استفاده از نیروی نظامی، حساب کنید. آنچه شما به دنبال آن هستید، تحت شمول هیچ‌یک از این مجوزها نیست.»

ترامپ بعد از آن جلسه با بیان این ادعا که نمی‌خواهد شاهد کشته شدن نیروهای ایرانی باشد، گفت اقدام نظامی علیه ایران را لغو کرده است. بعدا روزنامه «نیویورک‌تایمز» گزارش داد که نگرانی از تبعات سیاسی و نظامی گسترده حمله به ایران، ترامپ را از این تصمیم منصرف کرده است.

«ایران به دنبال جدایی انداختن میان آمریکا و متحدانش است»

در بخش دیگری از نشست اندیشکده اسپن، از شیف درباره توقیف یک نفتکش انگلیسی در خلیج فارس سؤال شد. او در پاسخ به این سؤال که آیا ایران با این اقدام به دنبال تشدید تنش است یا این، صرفا پاسخ ایران به توقیف یک نفتکش حامل نفت ایرانی در «جبل طارق» است، گفت: «این [اقدام] را مقداری از هرکدام این‌ها می‌دانم. ایرانی‌‌ها احساس می‌کنند که این راهی برای پاسخ دادن و راهی برای قدرتنمایی است و راهی برای پاسخ دادن به توقیف یکی از کشتی‌هایشان است.»

او با طرح این ادعا که اقدام انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت ایران «قانونی» بوده و اقدام ایران «غیرقانونی»، گفت واشنگتن و متحدانش باید برای «حراست از آزادی کشتی‌رانی در تنگه هرمز» با یکدیگر همراه شوند. شیف در مورد اهداف راهبرد ایران در خلیج فارس، مدعی شد تهران می‌خواهد با افزایش تنش، «ما را از متحدانمان دور کنند تا متحدانمان را مجبور کنند که به ما فشار بیاورند تا ما تحریم‌ها را کاهش دهیم.»

شیف با تأکید بر لزوم «حفظ اتحاد» و تلاش برای کاستن از تنش‌ها، گفت باید به نحوی «به مسیر دیپلماتیک» با ایران بازگشت.

وی سپس ایران را به دست داشتن در انفجار چند نفتکش در خلیج فارس متهم کرد و گفت با وجود «روشن بودن اطلاعات»، اما «ما نتوانستیم متحدان خودمان را متقاعد کنیم که این اتهام را [علیه ایران] طرح کنند و به ما بپیوندند.»

شیف افزود: «مسئله‌ای که تشکیل چنین ائتلافی را دشوار کرده، این است که آنچه الان در جریان است، کاملا قابل پیش‌بینی بود و نه تنها ما، بلکه متحدان ما هم پیش‌بینی کرده بودند. از دید آن‌ها، آن‌ها کاملا حق دارند بگویند که این دقیقا همان چیزی است که انتظار داشتیم بعد از خروج ایالات متحده از برجام، رخ دهد. حالا از ما چه می‌خواهید؟ اینکه شانه به شانه شما به جنگ با ایران برویم؟ این چیزی است که ما پیش‌بینی می‌کردیم.»

دو ماه پیش ابتدا چهار نفتکش در بندر «فجیره» امارات به دلیل آنچه انفجار بمب‌های چسبان اعلام شد، خسارت دیدند. چند روز بعد نیز دو نفتکش در دریای عمان با وضعیت مشابهی روبرو شدند. همانطور که انتظار می‌رفت، واشنگتن بلافاصله ایران را عامل این حوادث معرفی کرد، اما برخی از نزدیکترین متحدان آمریکا از جمله ژاپن و امارات عربی متحده نیز در مورد صحت روایت آمریکا، ابراز تردید کردند.

«باید از تنش‌ها کاست»

شیف در بخش دیگری از نشست، در مورد اینکه واشنگتن باید چه رویکردی در قبال ایران پیش بگیرد، گفت: «پیش از هرچیز باید [ائتلاف] حفاظت از کشتی‌رانی را ایجاد کنیم. اما در عین حال فکر می‌کنم باید به سمت تعامل دیپلماتیک هم برویم و راهی بیابیم تا دستکم گام‌هایی برای کاهش تنش و بازگشت به مسیر دیپلماتیک برداریم. این کار دشواری است، چراکه ما توافقی را ترک کردیم که ایرانی‌ها به آن پایبند بودند. در رسیدن به توافق تازه، این بار روی دوش ماست که ثابت کنیم که خوب اگر به توافق هم رسیدیم، چطور از اینکه دولت بعدی بگوید این توافق را دوست ندارد، جلوگیری می‌کنیم؟»

او در مورد اینکه آیا از رفع بخشی از تحریم‌های ایران با هدف حرکت به سمت مذاکره حمایت می‌کند، گفت اگر این اقدام به آنچه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفته، یعنی تسریع در روند تصویب رسمی پروتکل الحاقی منجر شود، «قطعا» از آن حمایت می‌کند. شیف چنین اقداماتی را «گام‌های اعتمادساز» توصیف کرد، اما گفت: «با این حال نگرانی بزرگ من این است که رسیدن یک توافق با ایران یک شبه ممکن نیست و نیازمند میزانی از برنامه‌ریزی، حرفه‌ای‌گری و هماهنگی نه تنها در داخل دولت، بلکه میان ما و متحدانمان است، اما از این دولت چنین چیزی ندیده‌ایم. لازم است که آن‌ها از سابقه عملکردی پیشین خود فاصله بگیرند.»

ظریف این هفته در جریان سفر به نیویورک، گفت اگر واشنگتن واقعا به دنبال مذاکره و راهکار دیپلماتیک است، ایران حاضر است مرحله‌ای را که بر اساس برجام قرار است در سال ۲۰۲۳ اتفاق بیافتد، اکنون اجرایی کند. بر اساس یکی از بندهای برجام، ایران پذیرفته است که پروتکل الحاقی پادمان‌های آژانس را که در حال حاضر به صورت داوطلبانه اجرا می‌کند، هشت سال پس از اجرایی شدن برجام، به تصویب مجلس رسانده و به قانون تبدیل کند. در مقابل، دولت آمریکا نیز متعهد شده است در همان زمان طرح رفع دائمی تحریم‌های ایران را به کنگره برده و تصویب کند.

تضعیف تحریم، چالشی بلندمدت است

شیف در ادامه در مورد آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران و آنچه «کارزار فشار حداکثری» خوانده می‌شود، گفت این تحریم‌ها به اقتصاد ایران آسیب زده و آثار آن از آنچه تصور می‌شده، بیشتر بوده است.

با این وجود، وی گفت یکجانبه بودن این تحریم‌ها، موجب شده تا اتحادیه اروپا، روسیه و چین به سمت ایجاد ساز و کارهایی جهت کاهش اثرگذاری تحریم‌های آمریکا حرکت کنند.

این عضو کنگره آمریکا، تحریم را «یکی از معدود ابزارهای سیاست خارجی ایالات متحده» برای تلاش جهت اثرگذاری بر رفتار دیگر کشورها، بدون ورود به جنگ، توصیف کرد و گفت تضعیف این ابزار توسط دیگر کشورها، می‌تواند به یک «معضل بلندمدت» برای واشنگتن بدل شود.

او با وجود تأکید چندباره بر آسیب‌زا بودن تحریم‌ها برای اقتصاد ایران، در مورد اینکه کارزار فشار آمریکا واقعا بتواند برنامه هسته‌ای، منطقه‌ای و موشکی ایران را محدود کند، ابراز تردید کرد.

دولت آمریکا که بیش از یک سال است از توافق هسته‌ای خارج شده، تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وضع کرده و کشورهای جهان را برای توقف تجارت با ایران تحت فشار قرار داده است. همزمان برخی از کشورها از جمله روسیه و چین گفته‌اند به دنبال ساز و کاری برای ادامه تجارت با ایران هستند. اتحادیه اروپا نیز در ساز و کاری موسوم به «اینستکس»، که هنوز در مورد کارایی آن تردید وجود دارد، در تلاش است تا انتقال مجموعه‌ای محدود از اقلام به ایران را تسهیل کند.

«نه ایران و نه ترامپ دنبال جنگ نیستند»

در ادامه نشست، مجری برنامه با اشاره به مصاحبه اخیر «محمود احمدی‌نژاد» رئیس‌جمهور سابق ایران با روزنامه «نیویورک‌تایمز»، مدعی چندصدایی در حاکمیت ایران در قبال رابطه با آمریکا شد. شیف گفت تصور نمی‌کند که میزان تضاد و چندصدایی در ایران، از آنچه اکنون بر دولت ترامپ حاکم است، بیشتر باشد. او گفت: «ببینید که [موضع] رئیس‌جمهور کجاست، بولتون کجاست، پامپئو کجاست، افراد شورای امنیت ملی کجایند، افراد سازمان ملل کجایند؟ کاملا می‌‌تواند باعث سردرگمی شود که خوب بالأخره این دولت واقعا به کدام سو می‌رود؟»

وی با این وجود، گفت واشنگتن باید از اختلاف نظرهای داخلی احتمالی در ایران بهره‌گیری کند.

این عضو مجلس نمایندگان آمریکا در مورد اینکه آیا جنگی در پیش است، گفت: «عمیقا نگران هستم. به نظر می‌رسد که چند هفته پیش هم در آستانه آن بودیم و اگر بعدا این تصمیم لغو نمی‌شد، الان احتمالا درگیر آن بودیم... اما فکر نمی‌کنم ایران چندان به دنبال جنگ باشد و رئیس‌جمهور ترامپ هم چندان دنبال جنگ نیست. اما نگرانی‌ام این است که اشتباها [و تصادفی] درگیر جنگ شویم.»

او درگیری تصادفی را «بزرگترین ریسک» موجود خواند و گفت: «باید هرآنچه در توان داریم برای کاهش تنش و به حداقل رساندن احتمال بروز چنین رخدادهایی انجام دهیم.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۲۱۴۰۱۳:۰۴:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
میشه لطفا اینقدر از این دمکراتهای ترسو مطلب منتشر نکنین؟ آدم حالت ..میگیره از اینهمه ترس و بزدلی
ناشناس۱۰۱۲۱۷۵۱۳:۱۵:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
آن دیپلمات خنده بی جا کرده که می خواهد چیزی بیشتر از برجام به کشور تعهد بدهد نظامی های ما مقتدر عمل می کنند ولی دیپلماسی ماهمچنان ضعیف که آن حرکات را هم بی اثر می کند تا کی این رفتار ذلت بار به جای اینکه روی داخل تمرکز کنند و بخش های مختلف را به حرکت درآورند می روند دنبال ..

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 5. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 6. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 13. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 14. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 15. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 16. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 17. تست سامانه باور ۳۷۳   

 18. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 19. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 20. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 21. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 22. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 23. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 24. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 25. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

پربحث‌های دیروز

 1. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 2. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 3. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 6. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 7. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 8. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 9. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 10. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 11. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 12. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 13. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 14. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 15. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 16. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 17. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 18. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 19. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 20. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 21. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 22. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 23. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 24. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 25. جانِ انجیر  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 14. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 25. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

پربحث‌های امروز

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 3. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 4. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 5. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 6. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 7. پیام سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط انصارالله چیست؟

 8. ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

 9. ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت

 10. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 11. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 12. حمله صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی/ بازداشت شماری از فلسطینیان

 13. ادعای نشنال اینترست درباره قصد ایران برای خرید جنگنده از روسیه و چین

 14. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 15. ماکرون خطاب به جانسون: وقت تنگ است!

 16. بوریس جانسون بر سر دو راهی انتخاب اروپا یا آمریکا

 17. کشف ۲ اختلاس میلیاردی دیگر از دختر نواز شریف

 18. طعنه دوباره پوتین به شنبه‌های اعتراضی فرانسه

 19. تلاش پمپئو برای دلجویی از دانمارک

 20. شرط مرکل برای بازگشت روسیه به «جی 7»

 21. پوتین: آزمایش‌ موشکی آمریکا تهدید جدیدی علیه روسیه است

 22. هایکو ماس: با روسیه درباره حفظ برجام توافق داریم

 23. مشکل عربستان چیست؟

 24. این زن تنها ساکن جزیره دورافتاده است+عکس

 25. تناقض آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته ای ایران

پربحث‌های دیروز

 1. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 2. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 3. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 4. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 5. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 6. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 7. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 8. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 9. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 10. واکنش تند و اهانت آمیز ترامپ به اظهارات رهبر دانمارک

 11. آمریکا قدم به قدم «آدریان دریا» را تعقیب می‌کند؛ فشار به یونان برای توقیف نفتکش ایرانی

 12. ابومهدی المهندس: پروازها بر فراز پایگاه های حشد الشعبی را هدف قرار می دهیم

 13. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 14. انصارالله بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا: آسمان یمن جای تفریح نیست

 15. آمریکا و رژیم صهیونیستی بازپس گیری کشتی ربوده شده را تمرین کردند

 16. روسیه حمایت قاطع خود را از دولت ونزوئلا اعلام کرد

 17. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 18. توییتر حساب‌های حمایت از کشمیری‌ها را بست

 19. برلین ۲۷۰ میلیون دلار بابت ۷ سال حضور سربازان آمریکا در آلمان پرداخت

 20. بهانه‌تراشی سنت‌کام درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی متجاوز به یمن

 21. روایت جهانگیری از دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب

 22. هند ۱۲۵ هزار نظامی به جامو و کشمیر اعزام کرد

 23. استرالیا به طرح آمریکا در خلیج فارس می‌پیوندد

 24. آلمان: برجام جایگزین ندارد/قاطعانه به حفظ آن متعهدیم

 25. ترامپ: قول می‌دهم در گرینلند برج نسازم

پربحث‌های هفته

 1. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 2. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 3. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 4. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 5. بازگشت شیخ زکزاکی به نیجریه

 6. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 7. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 8. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 9. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 10. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 11. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 12. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 13. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 14. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 15. جبل‌طارق: آزادی نفتکش «گریس 1» به تعویق افتاد

 16. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 17. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 18. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 19. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 20. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 21. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 22. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 23. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 24. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 25. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

آخرین عناوین