پاسخ نمایندگان مجلس به یک سوال؛ چرا دولت بودجه‌ریزی عملیاتی را فقط در صداوسیما اجرا می‌کند؟

گروه فرهنگی الف،   3980430005

دولت بعد از هجمه‌های سنگین در محافل رسانه‌ای و فشار اصحاب فرهنگ و هنر ادعا کرده که قطع بودجه صداوسیما ربطی به «گاندو» نداشته است.

تسنیم نوشت: بعد از انتشار رسمی اخبار مربوط به تحریم صداوسیما توسط دولت واکنش‌های بسیار زیادی در فضای رسانه‌ای کشور نسبت به این تصمیم دولت اتفاق افتاد که عمده این واکنش‌ها، منفی بوده و این تصمیم را غیراصولی و خلاف قانون دانستند.

بسیاری از نمایندگان مجلس و اهالی رسانه و فرهنگ و هنر در واکنش به این اقدام ضمن انتقاد به چنین تصمیمی آن را فاقد وجاهت‌های قانونی عنوان کردند. با توجه به هجمه‌های زیاد محافل رسانه‌ای دولت برای مقابله با این هجمه‌ها در واکنشی اعلام کرده قطع بودجه صدوسیما به دلیل پخش سریال «گاندو» نیست. بلکه این موضوع براساس بودجه‌ریزی عملیاتی دولت انجام می‌گیرد.

حال سوال این است آیا اجرای بودجه عملیاتی دولت شروع شده است؟ و ادعای دولت در این خصوص صحت دارد؟ دوم اینکه آیا کارهای مهمتری غیر از تقابل با صداوسیما این روزها در برنامه کاری دولت وجود ندارد؟ صرف این حجم انرژی برای مقابله با یک سریال تلویزیونی چگونه قابل توجه است؟

چرا دولت بودجه‌ریزی عملیاتی را فقط در صداوسیما اجرا می‌کند؟!
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه موضوع بودجه‌ریزی عملیاتی سالهاست که بحث می‌شود و تا امروز خبری از اجرای آن نشده گفت: شاید برخی دستگاه‌ها در قالب نرم‌افزارهایی ریز عملکردشان را محاسبه کنند اما اینکه این طرح به صورت کلان در کشور اجرا شود، چنین چیزی نیست و بودجه دستگاه‌ها طبق روال سنوات گذشته پرداخت می‌شود.

وی افزود: محاسبه بودجه دستگاه‌ها اگر قرار است بر اساس بودجه‌ریزی عملیاتی باشد باید همزمان اجرا شود و صداوسیما تنها دستگاهی نیست که مشمول این طرح می‌شود.

نماینده مردم کرمان در خانه ملت گفت: صداوسیما با حجم گسترده مخاطبانش، عملکرد شبکه‌های استانی، فعالیت گسترده شبکه‌های برون‌مرزی و... باید روند بودجه‌اش افزایشی باشد نه کاهشی!

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به واکنش‌های برخی در دولت و همچنین رسانه‌های دولتی نسبت به تولید و پخش سریال «گاندو» گفت: این واکنش ها که به تهدید بودجه‌ای هم رسیده است نشان از عمق تأثیرگذاری این سریال در جامعه دارد و بیانگر این موضوع است که دشمنی‌های آمریکا و صهیونیسم برای مردم شفاف‌سازی شده است.

محمدرضا پورابراهیمی افزود: صداوسیما باید مسیری را که انتخاب کرده است با قدرت بیشتری ادامه دهد و در ساخت چنین آثاری مصمم‌تر باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: دست تک تک عوامل دخیل در ساخت پروژه «گاندو» را می‌بوسیم و از تولید موارد مشابه این سریال استقبال می‌کنیم، دولت هم اگر ایراد یا اشکالی به موارد مطرح شده در سریال می‌بیند باید از طریق بهتری رفع شبهه کند، سوال کند و صداوسیما نیز پاسخگو باشد.

قطع بودجه صداوسیما ربطی به اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی ندارد
مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه برخورد و رفتار دولت پس از پخش سریال «گاندو» پسندیده نبود، گفت: صداوسیما رسالتش را انجام داده است و برای رسیدن به یک پاکی مطلق در کشور نیازمند این شفاف‌سازی‌ها هستیم. شفاف‌سازی‌هایی که مردم نیز برای دانستن آن غریبه نیستند و باید در جریان قرار بگیرند.

سخنگوی فراکسیون مستقلان افزود: صداوسیما مکلف است بر اساس وظایفش هم خدمات و هم فساد در کشور را به آگاهی مردم برساند گفت: نشان دادن مفاسد از مفسده‌های بعدی پیشگیری می‌کند و دولت نباید از این شفاف‌سازی‌ها برآشفته شود.

نماینده مردم لنگرود در خانه ملت با اشاره به ادعای رسانه‌های دولتی که می‌گویند، دولت بودجه صداوسیما را قطع کرده نه به خاطر پخش «گاندو» بلکه بدلیل اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی گفت: بودجه‌ریزی عملیاتی در هیچ دستگاهی آغاز نشده و قطع بودجه صداوسیما ربطی به این موضوع ندارد.

قطع بودجه صداوسیما جهت‌دار است و قابل پذیرش نیست
حجت‌الاسلام احمد سالک، نائب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه اگر دولت بخواهد بودجه‌ریزی عملیاتی را در همه دستگاه‌ها و نهادها اجرایی کند، مجلس استقبال می‌کند، گفت: قطع یکباره بودجه صداوسیما به این بهانه و در این مقطع زمانی قابل پذیرش نیست.

نماینده مردم اصفهان در خانه ملت افزود: با توجه به پخش سریال «گاندو» و موضع‌گیری‌های عدیده دولتی‌ها نسبت به این سریال، قطع بودجه صداوسیما، موضوع خاص محسوب می‌شود و مشخص است که این تصمیم یکباره جهت‌دار است.

سالک گفت: دولت اگر واقعاً بدنبال اجرای قانون باشد باید از ارقام ریز و درشت تمام دستگاه‌ها حساب‌کشی کند و بودجه اختصاص دهد نه اینکه تنها فشارش بر صداوسیما باشد.

 

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 2. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 3. مسئولین در ماجرای بنزین، مردم را آدم حساب نکردند

 4. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 5. چرا وزیر کشور باید پاسخگو باشد؟

 6. ادعاهای مزدک میرزایی درباره کوچ ناگهانی از ایران/آرشیوی از صدا و سیما خارج نکردم

 7. دلایل ناکارآمدی موتورهای جست‌وجوی بومی در زمان قطع اینترنت

 8. نامه توکلی به عارف: اتهام نابخشودنی برخی سیاسیون اصلاح‌طلب به نظام/ اصلاح‌طلبان برائت نجویند مهر ابطال بر شناسنامه سیاسی خود می‌نهند

 9. پنجمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس تهران

 10. انتقاد آیت‌الله نوری همدانی از طرح جدید بانکداری: طرح جدید بانکداری به ربا رسمیت می بخشد

 11. ترکان: زمان و شیوه سهمیه‌بندی بنزین مناسب نبود/ اقدام رهبری در مدیریت اوضاع کشور در حافظه‌ها بماند

 12. انگلیس در اخراج کارکنان بخش تولیدی رکورد زد

 13. جزئیات درگذشت دو دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز

 14. نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

 15. پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

 2. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 3. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 4. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 5. شوخی گریه‌دار با کودک کار

 6. رئیس جمهور افغانستان را در این تصویر پیدا کنید!

 7. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 8. انتقاد به رئیس جمهور در فضای مجازی با یک نماهنگ

 9. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 10. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 11. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 14. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 15. نظرات برگزیده مخاطبین الف: مردم درد دارند و قدرت خریدشان یک سوم شده/روحانی و نوبخت باید پاسخگو باشند/ در مورد افزایش قیمت بنزین چرا فقط از رئیس جمهور انتقاد می‌کنید؟

 16. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 17. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 18. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 19. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 20. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 21. 《جوکر》؛ تحریف عدالت طلبی و ترویج بی تفاوتی در برابر اسطوره سرمایه داری

 22. آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

 23. ما خاکستری‌ها منتقد حکومتیم اما دشمن حکومت و کشور خود نیستیم

 24. آیا رییس جمهور‌ها همیشه باید در حال سخنرانی باشند؟

 25. ثبت ۵۸ هزار اعتراض در سایت عدم دریافت یارانه

آخرین عناوین