آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

امیرحسین رحمانی،   3980429197 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

در شرایطی که اوضاع و احوال اقتصادی مساعد نیست، وظیفه مقامات و مسئولان است که هم و غم خود را صرف برخورد مناسب با مشکلات و رفع دردهای مردم کنند. در واقع مسئولان علاوه بر این که با سیاست گذاری های مناسب باید موجب کاهش مشکلات شوند ضرورت دارد در گفتار خود نیز مراقبت لازم را داشته باشند تا به مردم تلقین نشود مدیران از درد و غم آن ها بی اطلاعند یا آن گونه که باید از شرایط آگاهی ندارند. اما با این وجود گاه سخنانی توسط مسئولان بیان می شود که شاید در حالت عادی و برای پاسخ به منتقدان مناسب باشد ولی برای مردم و در شرایط فعلی می تواند به معنای کوچک کردن مشکلات یا نادیده گرفتن آنها توسط دولت به حساب آید.

چنین رویه‌ای اگر چه کم و بیش در بین برخی مسئولان و مدیران وجود دارد اما چندی است که رییس جمهور محترم گوی سبقت را در ایراد این قبیل اظهارات از دیگران ربوده اند.

 رئیس جمهور و چالشی به نام اجاره بها

رئیس جمهور روز شنبه در نشست با مدیران ارشد بخش مسکن با انتقاد از گزارش‌ها و اعداد و ارقامی که در زمینه افزایش اجاره‌بها از سوی برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود، گفت: «براساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن استیجاری به طور متوسط در تهران میزان اجاره بها ۳۰ درصد  افزایش یافته که این رقم امیدوارکننده است. البته مطلوب نبوده اما در عین حال با آمار و ارقامی که این روزها منتشر می‌شود، متفاوت است»{اینجا}

این یادداشت در نظر ندارد درباره میزان و رقم صحیح افزایش اجاره بها در تهران و کل کشور سخن بگوید اما همان طور که رئیس جمهور هم بیان کرده اند درباره میزان افزایش اجاره بها و البته قیمت مسکن آمارها و اعداد دیگری نیز گفته می شود که عمده این آمار از اعدادی که رئیس جمهور عنوان کرده اند بیشتر است و نشان دهنده شرایط بسیار نامناسب بخش مسکن است.

 اما موضوع اصلی در این میان، نحوه مواجهه رئیس جمهور با مشکلی است که بسیاری از خانواده های ایرانی با آن دست و پنجه نرم می کنند.

تهیه مسکن مناسب همیشه به عنوان یکی از دغدغه های مردم مطرح بوده و متاسفانه هیچ گاه اقدام جدی و برنامه ریزی شده ای در این باره صورت نگرفته است. اما موضوع مسکن در ماه های اخیر از قالب یک دغدغه به یکی از چالش ها و بحران های مهم خانوارهای ایرانی تبدیل شده است. در واقع موضوع فراهم کردن سرپناه این قابلیت را پیدا کرده تا بر سطح اقتصادی خانوار ایرانی تاثیر جدی بگذارد؛ به عبارتی طبقه اقتصادی یک خانواده ایرانی را تحت الشعاع قرار دهد و او را به طبقات و دهک های پایین تر پرتاب کند. این در حالی است که در اصول متعدد قانون اساسی صحبت از کمک به مردم جهت تهیه مسکن مناسب شده است. به عنوان مثال در اصل‏ سی و یکم قانون اساسی آمده داشتن‏ مسکن‏ متناسب‏ با نیاز، حق‏ هر فرد و خانواده‏ ایرانی‏ است‏ و دولت‏ موظف‏ است‏ با رعایت‏ اولویت‏ برای‏ آنها که‏ نیازمندترند به‏ خصوص‏ روستانشینان‏ و کارگران‏ زمینه‏ اجرای‏ این‏ اصل‏ را فراهم‏ کند.

اگر میزان افزایش اجاره بها را حتی همان عددی که رئیس جمهور بیان کرده در نظر بگیریم باز هم باید گفت تهیه آن برای اقشار مختلف که حقوق و دستمزد آنها رشد چندانی نداشته (البته به شرط شاغل بودن) به معضلی اساسی تبدیل شده است. در این شرایط بسیاری از مستاجران ناچار به تغییر محل سکونت و زندگی خود شده و حتی برخی نیز به سمت حاشیه شهرها نقل مکان کرده اند. این در صورتی است که شاید می شد با راهکارهایی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، بخش مسکن را بهتر مدیریت کرد.

وضعیت حال حاضر تا بدان حد بغرنج شده که صحبت از پرداخت تسهیلات به مستأجران برای پرداخت ودیعه مسکن می شود. این در حالی است که قبلاً صرفاً صحبت از پرداخت وام برای خرید مسکن می شد.

رئیس جمهور و بحرانی به نام بیکاری

رئیس جمهور روز چهارشنبه هفته گذشته( ۲۶ تيرماه) نیز در مراسم گشایش بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ گفته بود: « اینکه یک استارتاپ بتواند یک میلیون و 600 هزار شغل طی 4 سال ایجاد نماید، افتخار بزرگی برای نسل جوان و تحصیلکرده و همچنین رفاه اجتماعی مردم است.  امروز مردم می‌توانند از طریق همین استارتاپ‌ها سفرهای درون شهری خود را انجام دهند که این امنیت و رفاه را فضای مجازی بوجود آورده است»{اینجا}

کاملا روشن است که بسیاری از افرادی که دستکم در استارتاپ مدنظر رئیس جمهور مشغول به کار شده اند از روی ناچاری چنین کاری انجام داده اند و به همین دلیل هرگز آن را به عنوان یک شغل پایدار در نظر نمی گیرند، خیلی از این افراد دارای مدرک دانشگاهی هستند بنابراین متناسب با رشته خود مشغول به کار نشده اند، خیلی از این افراد در قالب شغل دوم یا سوم خود و برای گذران زندگی ناگزیر شدند در این استارتاپ مشغول بکار شوند، همچنین این گونه مشاغل کمکی به تولید و بهره وی در حوزه اقتصادی نمی کنند و....

بنابرین واضح و مسلم است در ارائه چنین آماری باید جانب احتیاط را نگه داشت و در واقع پذیرش این که یک استارتاپ توانسته یک میلیون و ششصد شغل واقعی طی 4 سال ایجاد نماید، بسیار غیرممکن جلوه می کند.

در نهایت باید گفت شاید آمارها و اطلاعات اقتصادی بیانگر اوضاع نه چندان بحرانی در بخش از مساله مسکن و یا شرایط مناسب اشتغال در یک بخش باشد اما بواقع باید گفت این آمارها حتماً بیان کننده تمام واقعیت نیستند و اگر سیاست گذاران صرفاً بخواهند بر مبنای همین اعداد تصمیم گیری کنند ممکن است گرفتار اشتباهات جبران ناپذیری شوند و جایگاه خود را پیش مردم از دست بدهند.

نکته آخر این که، نحوه مواجه مسئولان با مشکلات عامه می تواند زمینه یاس و سرخوردگی مردم و موجبات بی اعتمادی و افول سرمایه اجتماعی دولت را فراهم نماید. بخصوص اینکه در وضعیت فعلی بسیاری از خانواده ها با مشکلات جدی در زمینه تامین مایحتاج و اقلام خود روبه رو شده اند بنابراین کوچک کردن مشکلات مردم شاید برای برخورد با منتقدان خوب و مناسب باشد اما سیگنال و پالس خوبی به مردم در وضعیت نامناسب اقتصادی نیست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۲۱۰۴۱۲:۴۹:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
این امیدواری رییس جمهور را درک نمی کنم .
ناشناس۱۰۱۲۱۵۸۱۳:۱۱:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
روحانی ظرفیت صدارت خدمت نداره
ناشناس۱۰۱۲۲۵۰۱۳:۳۹:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
کس دیگری داره؟
ناشناس۱۰۱۲۲۹۹۱۴:۰۱:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
این چه جوابیه؟!!!! ایشون عدم کفایت روحانی رو گفته درسته واقعا ؛ روحانی قابلیت و کفایت نداره
ناشناس۱۰۱۲۶۱۷۱۷:۱۷:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۳۰
محمود داشت؟
ناشناس۱۰۱۲۳۳۶۱۴:۲۱:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
رییسی با دلار 5000 تومن داره
ناشناس۱۰۱۲۶۲۳۱۷:۱۹:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اگر یک اصولگرا رییس جمهور بود، الان دلار 30000 تومان بود.
ناشناس۱۰۱۲۹۳۳۲۲:۱۹:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۰
جهانگیری ۴۲۰۰ داره!!!!
ناشناس۱۰۱۲۷۶۲۱۹:۱۲:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اصلاح طلبان در هیچ دوره ای کفایت نداشتند. از بازرگان و بنی صدر اطلاح طلب تا روحانی بیکفایت بودند مردم نباید خام حرفهای این قوم شوند و درست رای دهند. فرد دلسوز. این اصلاح طلبان در دوره هاشمی قدرت اقتصاد را به دست گرفتند و از طریق پول به مردم لقای دروغ میکنند .
ناشناس۱۰۱۲۱۸۹۱۳:۱۸:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۳۰
هیچکس درک نمیکنه
ناشناس۱۰۱۲۱۴۱۱۳:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بیایید مسئله را از زاویه علمی بررسی کنیم، ابزار یک رئیس جمهور برای حل مشکلات اقتصادی کشور چیست؟ دانش او ، ظرفیت مدیریت او و بالاخره ابزار های او. اکثر روسای جمهور قبلی ما حداکثر دو مورد آخر را داشته اند مثلا هاشمی مدیریت قوی و ابزارهای خوب داشت، دولت خاتمی مدیریت خوب ولی بدون ابزار، دولت احمدی نژاد فقط ابزار که افزایش شدید پول نفت بود ولی بدون دانش و مدیریت صحیح، و اما دولت روحانی در یکسال بعد از برجام ابزار خوبی داشت ولی با خروج ترامپ ابزارش را از دست داد اما همزمان از ضعف مدیریت اقتصادی هم بشدت رنج می برد. آنچه تقریبا اکثر رئیس جمهور های قبلی ما فاقد آن بوده اند دانش اقتصادی قوی بوده که سعی کرده اند با استفاده از مشاورین این ضعف را بهبود بدهند که فقط گاهی موفق بوده است. برای انتخابات آینده باید اقتصاد دانها با برنامه های قوی مشخص کاندید ریاست جمهوری شوند نه سیاسیون شعار گرا.
ناشناس۱۰۱۲۳۴۳۱۴:۲۳:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
از لحاظ علمی حراج 60 تن طلا چجوری توجیح میکنید؟
ناشناس۱۰۱۲۸۳۰۲۰:۲۲:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۳۰
به سوال جواب میدن نه منفی معلومه خوب جایی فشار دادم
ناشناس۱۰۱۲۹۱۱۲۱:۵۶:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
وراج پانزده میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰
ناشناس۱۰۱۲۹۳۴۲۲:۲۰:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۰
به لحاظ علمی، توجیه درسته نه توجیح!!!
ناشناس۱۰۱۲۷۶۹۱۹:۱۵:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
تحلیل آبی بود. همه بدبختی مملکت از دوره هاشمی شروع شد خشت بد اشرافیگری از آن دوره آغاز شد. هنوز جا دارد مردم به عمق فاجعه پی ببرند.
ناشناس۱۰۱۲۷۷۳۱۹:۱۷:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بدترین دوره . دوره هاشمی با پرورش افراد بی مسئولیت و ایجاد اشرافی گری
ناشناس۱۰۱۲۱۶۳۱۳:۱۲:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
روحانی درست می گوید.
ناشناس۱۰۱۲۳۴۴۱۴:۲۴:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
جیب ملت گواه این موضوع هست
ناشناس۱۰۱۲۱۶۴۱۳:۱۳:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بیکاری و مشکل مسکن مربوط به این دولت و آن دولت نیست.
ناشناس۱۰۱۲۱۷۴۱۳:۱۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
برای رفع بیکاری نیاز به سرمایه گذاری است. در شرایطی که نه دولت منابع لازم را دارد و نه سرمایه گذاری خارجی و بخش خصوصی صورت می گیرد، توقع حل مشکل بیکاری غیر قابل توجیه است.
ناشناس۱۰۱۲۱۸۱۱۳:۱۷:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
وقتی قیمت همه اجناس و خدمات بالا می روند، قیمت اجاره خانه هم ظبیعی است که بالا رود.
ناشناس۱۰۱۲۳۴۷۱۴:۲۶:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اینطور نیست وقتی نقدینگی بانکها بالامیرود قیمت مسکن هم افزایش میابد حداقل برید دوتا کتاب بخونید
ناشناس۱۰۱۲۴۴۳۱۵:۱۴:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
صحیح است اگر تولید صنعتی داشتیم و صادرات ان که نداریم پس نقدینگی اثر مستقیم بر همه چیز دارد البته اقتصاد این را میگه
ناشناس۱۰۱۲۱۸۸۱۳:۱۸:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
وقتی که میگین از حسن و اسحاق ملولیم و جلوی ضرر را هر چه زودتر باید گرفت
ناشناس۱۰۱۲۱۹۱۱۳:۱۹:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اگر قوه قضاییه با غارتگران بیت المال برخورد لازم را می کرد، دیگر هیچ خدا نشناسی به خودش اجازه نمی داد با رزق و زندگی مردم بازی کند.
ناشناس۱۰۱۲۶۸۹۱۸:۱۱:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
چرا از معاون اول و اعضای شورای پول و اعتبار شروع نکنه
ناشناس۱۰۱۲۱۹۵۱۳:۲۱:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
چرا جلوی ساخت باستی هیلز ها در مناطق خوش آب و هوا گرفته نمی شود؟ آیا این عدالت است که در جاییکه مردم با گرانی کرایه خانه مواجه هستند، عده ای دیگر ده ها میلیارد تومان خرج ساخت قصر نمایند؟
ناشناس۱۰۱۲۴۸۵۱۵:۵۶:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
عزیزم صدها میلیاردی
ناشناس۱۰۱۲۲۸۰۱۳:۵۲:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
تبعيض وشكاف طبقاتي زيادي كه وجود دارد با امارهاي هدف دار درست نميشود
ناشناس۱۰۱۲۲۸۲۱۳:۵۳:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
جمع کن آقا این بساط وعده و آمارت را . . استعفا بده و هم خودت و هم اون معاون اولت
رضا۱۰۱۲۶۵۰۱۷:۳۸:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
دولت بعدی که اصول گراا است با کدام دلار نفتی می خواهد اقتصاد را شکوفا کند.
ناشناس۱۰۱۲۴۵۰۱۵:۱۹:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
رییس جمهوری که با دیدن میتونه رصد کنه ونظر سنجی ،،اصلا به آمار احتیاج نداره چه غلط چه درست
ناشناس۱۰۱۲۴۶۶۱۵:۴۰:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
قیمت اجاره خانه در برخی مناطق صد در صد اضافه شده و میانگین کل کشور هم بالای پنجاه درصد اضافه شده، بعد چطور رئیس جمهور میاید به چشم مردم نگاه میکند و میگوید اجاره خانه سی درصد رشد کرده و آنهم با حالت کاملا بی خیال و خوشحال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چگونه ایشون میتواند درک کند که جاره نشینها در حال زجر و شکنجه هستند از اجاره های چند برابر شده ؟؟؟؟؟؟؟ آیا ایشان فقط به فکر طبقه سرمایه دار و دلال و باستی هیلز نشین است که در هشت سال ریاست جمهوریش حتی یک خانه برای مستاجران نساخت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۱۲۴۷۴۱۵:۴۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
حرفهای روحانی دقیقا توهین به شعور میلیونها مستاجرا و طبقه ضعیف جامعه میباشد.
محسن۱۰۱۲۵۰۲۱۶:۱۲:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اگر جلوی رانت و فساد گرفته شود و دارایی همه شفاف شود و قانون از کجا آورده ای اجرا شود ، همه مشکلات حل میشود
ناشناسnashenas۱۰۱۲۷۸۷۱۹:۲۹:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
توصیه میکنیم که دولتها بنزین وکارت سوخت را احیا نکنند ویارانه ها را تدریجی کاهش دهند باید جایگزینی برای جبران هزینه های دولت در غیاب فروش نفت موردنظر قرار داد یکی کاهش هزینه های بی مورد است دیگری تعدیل منفی حقوق های نجومی است دیگری کاهش سود های بالای بانکی است که به هزینه های مصرفی مردم فشار وارد میکند فروش اموال بانکها وتزریق به تولید دیگری با اهتمام به حفظ برجام در عین ضرب العجل وکاهش جزیی تعهدات یا توقف مصلحت اندیشانه ان در صورت پیشنهاد قابل قبول اروپا بنا بر اهتمام به پایبندی به برجام
ناشناسnashenas۱۰۱۲۸۶۵۲۰:۵۶:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
تقویت ارزش پول ملی وکاهش نسبی قیمت ارز خارجی از این نظر مورد درخواست است که به نفع ارتقا تولید باشدواز این جهت که برای خرید کالای غیر ضرور ومشابه داخلی ازخارج صرف شود نیست بنابراین در شرایط تحریمی وکمبود ارز اصل کاهش نسبی قیمت ارز خارجی در بازار ازاد غیر رسمی موجب تردید وتوصیه نمی شود بلکه بصورت نهادینه می بایست تقاضا وعرضه ارز مدیریت شود وبه سوی تولید صنعتی ساخت داخل هدایت شود و ارزبازار ازاد به بازار به اصطلاح سیاه تمایل وتابع عرضه وتقا ضا برای موارد غیر ضرور شود وبرای موارد ضروری پزشکی نیز جداگانه برنامه ریزی شود
ناشناس۱۰۱۲۹۱۴۲۱:۵۸:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بعد از شش سال تازه یادتون افتاده باید خونه بسازین . آقایون با یه خدا حافظی ملت و خوشحال کنید. و بزاریم یه دولت توانمند سر کار بیاد
ناشناس۱۰۱۳۰۷۸۰۰:۴۳:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
کی بود میگفت تورم را یک رقمی خواهد کرد؟ هسته ای شیرین است اما سفره های مردم هم مهم است؟ و. ..
ناشناس۱۰۱۳۰۸۹۰۰:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۳۱
رییس جمهور هیچ کارس

پربحث‌های اخیر

 1. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 2. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 3. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 4. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 5. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 6. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 7. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 8. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 9. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 10. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 11. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 12. افزایش قیمت پراید در بازار

 13. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 14. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 15. آیت‌الله جنتی: اگر افزایش قیمت بنزین فشار جدیدی وارد کند، صحیح نیست/ حساب معترضان از اشرار جداست

 16. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

پربحث‌های دیروز

 1. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 3. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 4. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 5. راهپیمایی مردم زنجان علیه اغتشاشگران

 6. راهپیمایی مردم تبریز علیه اغتشاشگران

 7. کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد

 8. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 9. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 10. بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

 11. روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

 12. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

 13. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

 14. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 15. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 16. نقوی‌حسینی: ما مردم را رها کرده‌ایم/ لاریجانی: نظارت بر قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

 17. «سام» و «جی پلاس» جایگزین سامسونگ و ال‌جی می‌شوند

 18. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

 19. نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد

 20. آرامش پس از ۳ روز شرارت/ تحرکات نافرجام در چهار استان

 21. لیلاز: دولت ۲ سال برای بنزین مشغول رایزنی بود/ نباید تصور کنیم که این دعواها صرفا بر سر بنزین است

 22. فرض کنید رهبری نیامده بود!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 9. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 10. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 11. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 12. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 13. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 14. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 15. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 16. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 17. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 18. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 19. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 20. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 21. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 22. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 4. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 5. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 6. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 9. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 10. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 11. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 12. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 13. فاصله ما و رهبری در این روزها

 14. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 15. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 16. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 17. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 18. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 19. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 20. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 21. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 22. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 23. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 24. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 25. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

آخرین عناوین