آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

امیرحسین رحمانی،   3980429197 ۴۱ نظر، ۱۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

در شرایطی که اوضاع و احوال اقتصادی مساعد نیست، وظیفه مقامات و مسئولان است که هم و غم خود را صرف برخورد مناسب با مشکلات و رفع دردهای مردم کنند. در واقع مسئولان علاوه بر این که با سیاست گذاری های مناسب باید موجب کاهش مشکلات شوند ضرورت دارد در گفتار خود نیز مراقبت لازم را داشته باشند تا به مردم تلقین نشود مدیران از درد و غم آن ها بی اطلاعند یا آن گونه که باید از شرایط آگاهی ندارند. اما با این وجود گاه سخنانی توسط مسئولان بیان می شود که شاید در حالت عادی و برای پاسخ به منتقدان مناسب باشد ولی برای مردم و در شرایط فعلی می تواند به معنای کوچک کردن مشکلات یا نادیده گرفتن آنها توسط دولت به حساب آید.

چنین رویه‌ای اگر چه کم و بیش در بین برخی مسئولان و مدیران وجود دارد اما چندی است که رییس جمهور محترم گوی سبقت را در ایراد این قبیل اظهارات از دیگران ربوده اند.

 رئیس جمهور و چالشی به نام اجاره بها

رئیس جمهور روز شنبه در نشست با مدیران ارشد بخش مسکن با انتقاد از گزارش‌ها و اعداد و ارقامی که در زمینه افزایش اجاره‌بها از سوی برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود، گفت: «براساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن استیجاری به طور متوسط در تهران میزان اجاره بها ۳۰ درصد  افزایش یافته که این رقم امیدوارکننده است. البته مطلوب نبوده اما در عین حال با آمار و ارقامی که این روزها منتشر می‌شود، متفاوت است»{اینجا}

این یادداشت در نظر ندارد درباره میزان و رقم صحیح افزایش اجاره بها در تهران و کل کشور سخن بگوید اما همان طور که رئیس جمهور هم بیان کرده اند درباره میزان افزایش اجاره بها و البته قیمت مسکن آمارها و اعداد دیگری نیز گفته می شود که عمده این آمار از اعدادی که رئیس جمهور عنوان کرده اند بیشتر است و نشان دهنده شرایط بسیار نامناسب بخش مسکن است.

 اما موضوع اصلی در این میان، نحوه مواجهه رئیس جمهور با مشکلی است که بسیاری از خانواده های ایرانی با آن دست و پنجه نرم می کنند.

تهیه مسکن مناسب همیشه به عنوان یکی از دغدغه های مردم مطرح بوده و متاسفانه هیچ گاه اقدام جدی و برنامه ریزی شده ای در این باره صورت نگرفته است. اما موضوع مسکن در ماه های اخیر از قالب یک دغدغه به یکی از چالش ها و بحران های مهم خانوارهای ایرانی تبدیل شده است. در واقع موضوع فراهم کردن سرپناه این قابلیت را پیدا کرده تا بر سطح اقتصادی خانوار ایرانی تاثیر جدی بگذارد؛ به عبارتی طبقه اقتصادی یک خانواده ایرانی را تحت الشعاع قرار دهد و او را به طبقات و دهک های پایین تر پرتاب کند. این در حالی است که در اصول متعدد قانون اساسی صحبت از کمک به مردم جهت تهیه مسکن مناسب شده است. به عنوان مثال در اصل‏ سی و یکم قانون اساسی آمده داشتن‏ مسکن‏ متناسب‏ با نیاز، حق‏ هر فرد و خانواده‏ ایرانی‏ است‏ و دولت‏ موظف‏ است‏ با رعایت‏ اولویت‏ برای‏ آنها که‏ نیازمندترند به‏ خصوص‏ روستانشینان‏ و کارگران‏ زمینه‏ اجرای‏ این‏ اصل‏ را فراهم‏ کند.

اگر میزان افزایش اجاره بها را حتی همان عددی که رئیس جمهور بیان کرده در نظر بگیریم باز هم باید گفت تهیه آن برای اقشار مختلف که حقوق و دستمزد آنها رشد چندانی نداشته (البته به شرط شاغل بودن) به معضلی اساسی تبدیل شده است. در این شرایط بسیاری از مستاجران ناچار به تغییر محل سکونت و زندگی خود شده و حتی برخی نیز به سمت حاشیه شهرها نقل مکان کرده اند. این در صورتی است که شاید می شد با راهکارهایی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، بخش مسکن را بهتر مدیریت کرد.

وضعیت حال حاضر تا بدان حد بغرنج شده که صحبت از پرداخت تسهیلات به مستأجران برای پرداخت ودیعه مسکن می شود. این در حالی است که قبلاً صرفاً صحبت از پرداخت وام برای خرید مسکن می شد.

رئیس جمهور و بحرانی به نام بیکاری

رئیس جمهور روز چهارشنبه هفته گذشته( ۲۶ تيرماه) نیز در مراسم گشایش بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ گفته بود: « اینکه یک استارتاپ بتواند یک میلیون و 600 هزار شغل طی 4 سال ایجاد نماید، افتخار بزرگی برای نسل جوان و تحصیلکرده و همچنین رفاه اجتماعی مردم است.  امروز مردم می‌توانند از طریق همین استارتاپ‌ها سفرهای درون شهری خود را انجام دهند که این امنیت و رفاه را فضای مجازی بوجود آورده است»{اینجا}

کاملا روشن است که بسیاری از افرادی که دستکم در استارتاپ مدنظر رئیس جمهور مشغول به کار شده اند از روی ناچاری چنین کاری انجام داده اند و به همین دلیل هرگز آن را به عنوان یک شغل پایدار در نظر نمی گیرند، خیلی از این افراد دارای مدرک دانشگاهی هستند بنابراین متناسب با رشته خود مشغول به کار نشده اند، خیلی از این افراد در قالب شغل دوم یا سوم خود و برای گذران زندگی ناگزیر شدند در این استارتاپ مشغول بکار شوند، همچنین این گونه مشاغل کمکی به تولید و بهره وی در حوزه اقتصادی نمی کنند و....

بنابرین واضح و مسلم است در ارائه چنین آماری باید جانب احتیاط را نگه داشت و در واقع پذیرش این که یک استارتاپ توانسته یک میلیون و ششصد شغل واقعی طی 4 سال ایجاد نماید، بسیار غیرممکن جلوه می کند.

در نهایت باید گفت شاید آمارها و اطلاعات اقتصادی بیانگر اوضاع نه چندان بحرانی در بخش از مساله مسکن و یا شرایط مناسب اشتغال در یک بخش باشد اما بواقع باید گفت این آمارها حتماً بیان کننده تمام واقعیت نیستند و اگر سیاست گذاران صرفاً بخواهند بر مبنای همین اعداد تصمیم گیری کنند ممکن است گرفتار اشتباهات جبران ناپذیری شوند و جایگاه خود را پیش مردم از دست بدهند.

نکته آخر این که، نحوه مواجه مسئولان با مشکلات عامه می تواند زمینه یاس و سرخوردگی مردم و موجبات بی اعتمادی و افول سرمایه اجتماعی دولت را فراهم نماید. بخصوص اینکه در وضعیت فعلی بسیاری از خانواده ها با مشکلات جدی در زمینه تامین مایحتاج و اقلام خود روبه رو شده اند بنابراین کوچک کردن مشکلات مردم شاید برای برخورد با منتقدان خوب و مناسب باشد اما سیگنال و پالس خوبی به مردم در وضعیت نامناسب اقتصادی نیست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۲۱۰۴۱۲:۴۹:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
این امیدواری رییس جمهور را درک نمی کنم .
ناشناس۱۰۱۲۱۵۸۱۳:۱۱:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
روحانی ظرفیت صدارت خدمت نداره
ناشناس۱۰۱۲۲۵۰۱۳:۳۹:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
کس دیگری داره؟
ناشناس۱۰۱۲۲۹۹۱۴:۰۱:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
این چه جوابیه؟!!!! ایشون عدم کفایت روحانی رو گفته درسته واقعا ؛ روحانی قابلیت و کفایت نداره
ناشناس۱۰۱۲۶۱۷۱۷:۱۷:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۳۰
محمود داشت؟
ناشناس۱۰۱۲۳۳۶۱۴:۲۱:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
رییسی با دلار 5000 تومن داره
ناشناس۱۰۱۲۶۲۳۱۷:۱۹:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اگر یک اصولگرا رییس جمهور بود، الان دلار 30000 تومان بود.
ناشناس۱۰۱۲۹۳۳۲۲:۱۹:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۰
جهانگیری ۴۲۰۰ داره!!!!
ناشناس۱۰۱۲۷۶۲۱۹:۱۲:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اصلاح طلبان در هیچ دوره ای کفایت نداشتند. از بازرگان و بنی صدر اطلاح طلب تا روحانی بیکفایت بودند مردم نباید خام حرفهای این قوم شوند و درست رای دهند. فرد دلسوز. این اصلاح طلبان در دوره هاشمی قدرت اقتصاد را به دست گرفتند و از طریق پول به مردم لقای دروغ میکنند .
ناشناس۱۰۱۲۱۸۹۱۳:۱۸:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۳۰
هیچکس درک نمیکنه
ناشناس۱۰۱۲۱۴۱۱۳:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بیایید مسئله را از زاویه علمی بررسی کنیم، ابزار یک رئیس جمهور برای حل مشکلات اقتصادی کشور چیست؟ دانش او ، ظرفیت مدیریت او و بالاخره ابزار های او. اکثر روسای جمهور قبلی ما حداکثر دو مورد آخر را داشته اند مثلا هاشمی مدیریت قوی و ابزارهای خوب داشت، دولت خاتمی مدیریت خوب ولی بدون ابزار، دولت احمدی نژاد فقط ابزار که افزایش شدید پول نفت بود ولی بدون دانش و مدیریت صحیح، و اما دولت روحانی در یکسال بعد از برجام ابزار خوبی داشت ولی با خروج ترامپ ابزارش را از دست داد اما همزمان از ضعف مدیریت اقتصادی هم بشدت رنج می برد. آنچه تقریبا اکثر رئیس جمهور های قبلی ما فاقد آن بوده اند دانش اقتصادی قوی بوده که سعی کرده اند با استفاده از مشاورین این ضعف را بهبود بدهند که فقط گاهی موفق بوده است. برای انتخابات آینده باید اقتصاد دانها با برنامه های قوی مشخص کاندید ریاست جمهوری شوند نه سیاسیون شعار گرا.
ناشناس۱۰۱۲۳۴۳۱۴:۲۳:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
از لحاظ علمی حراج 60 تن طلا چجوری توجیح میکنید؟
ناشناس۱۰۱۲۸۳۰۲۰:۲۲:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۳۰
به سوال جواب میدن نه منفی معلومه خوب جایی فشار دادم
ناشناس۱۰۱۲۹۱۱۲۱:۵۶:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
وراج پانزده میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰
ناشناس۱۰۱۲۹۳۴۲۲:۲۰:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۰
به لحاظ علمی، توجیه درسته نه توجیح!!!
ناشناس۱۰۱۲۷۶۹۱۹:۱۵:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
تحلیل آبی بود. همه بدبختی مملکت از دوره هاشمی شروع شد خشت بد اشرافیگری از آن دوره آغاز شد. هنوز جا دارد مردم به عمق فاجعه پی ببرند.
ناشناس۱۰۱۲۷۷۳۱۹:۱۷:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بدترین دوره . دوره هاشمی با پرورش افراد بی مسئولیت و ایجاد اشرافی گری
ناشناس۱۰۱۲۱۶۳۱۳:۱۲:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
روحانی درست می گوید.
ناشناس۱۰۱۲۳۴۴۱۴:۲۴:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
جیب ملت گواه این موضوع هست
ناشناس۱۰۱۲۱۶۴۱۳:۱۳:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بیکاری و مشکل مسکن مربوط به این دولت و آن دولت نیست.
ناشناس۱۰۱۲۱۷۴۱۳:۱۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
برای رفع بیکاری نیاز به سرمایه گذاری است. در شرایطی که نه دولت منابع لازم را دارد و نه سرمایه گذاری خارجی و بخش خصوصی صورت می گیرد، توقع حل مشکل بیکاری غیر قابل توجیه است.
ناشناس۱۰۱۲۱۸۱۱۳:۱۷:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
وقتی قیمت همه اجناس و خدمات بالا می روند، قیمت اجاره خانه هم ظبیعی است که بالا رود.
ناشناس۱۰۱۲۳۴۷۱۴:۲۶:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اینطور نیست وقتی نقدینگی بانکها بالامیرود قیمت مسکن هم افزایش میابد حداقل برید دوتا کتاب بخونید
ناشناس۱۰۱۲۴۴۳۱۵:۱۴:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
صحیح است اگر تولید صنعتی داشتیم و صادرات ان که نداریم پس نقدینگی اثر مستقیم بر همه چیز دارد البته اقتصاد این را میگه
ناشناس۱۰۱۲۱۸۸۱۳:۱۸:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
وقتی که میگین از حسن و اسحاق ملولیم و جلوی ضرر را هر چه زودتر باید گرفت
ناشناس۱۰۱۲۱۹۱۱۳:۱۹:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اگر قوه قضاییه با غارتگران بیت المال برخورد لازم را می کرد، دیگر هیچ خدا نشناسی به خودش اجازه نمی داد با رزق و زندگی مردم بازی کند.
ناشناس۱۰۱۲۶۸۹۱۸:۱۱:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
چرا از معاون اول و اعضای شورای پول و اعتبار شروع نکنه
ناشناس۱۰۱۲۱۹۵۱۳:۲۱:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
چرا جلوی ساخت باستی هیلز ها در مناطق خوش آب و هوا گرفته نمی شود؟ آیا این عدالت است که در جاییکه مردم با گرانی کرایه خانه مواجه هستند، عده ای دیگر ده ها میلیارد تومان خرج ساخت قصر نمایند؟
ناشناس۱۰۱۲۴۸۵۱۵:۵۶:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
عزیزم صدها میلیاردی
ناشناس۱۰۱۲۲۸۰۱۳:۵۲:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
تبعيض وشكاف طبقاتي زيادي كه وجود دارد با امارهاي هدف دار درست نميشود
ناشناس۱۰۱۲۲۸۲۱۳:۵۳:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
جمع کن آقا این بساط وعده و آمارت را . . استعفا بده و هم خودت و هم اون معاون اولت
رضا۱۰۱۲۶۵۰۱۷:۳۸:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
دولت بعدی که اصول گراا است با کدام دلار نفتی می خواهد اقتصاد را شکوفا کند.
ناشناس۱۰۱۲۴۵۰۱۵:۱۹:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
رییس جمهوری که با دیدن میتونه رصد کنه ونظر سنجی ،،اصلا به آمار احتیاج نداره چه غلط چه درست
ناشناس۱۰۱۲۴۶۶۱۵:۴۰:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
قیمت اجاره خانه در برخی مناطق صد در صد اضافه شده و میانگین کل کشور هم بالای پنجاه درصد اضافه شده، بعد چطور رئیس جمهور میاید به چشم مردم نگاه میکند و میگوید اجاره خانه سی درصد رشد کرده و آنهم با حالت کاملا بی خیال و خوشحال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چگونه ایشون میتواند درک کند که جاره نشینها در حال زجر و شکنجه هستند از اجاره های چند برابر شده ؟؟؟؟؟؟؟ آیا ایشان فقط به فکر طبقه سرمایه دار و دلال و باستی هیلز نشین است که در هشت سال ریاست جمهوریش حتی یک خانه برای مستاجران نساخت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۱۲۴۷۴۱۵:۴۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
حرفهای روحانی دقیقا توهین به شعور میلیونها مستاجرا و طبقه ضعیف جامعه میباشد.
محسن۱۰۱۲۵۰۲۱۶:۱۲:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اگر جلوی رانت و فساد گرفته شود و دارایی همه شفاف شود و قانون از کجا آورده ای اجرا شود ، همه مشکلات حل میشود
ناشناسnashenas۱۰۱۲۷۸۷۱۹:۲۹:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
توصیه میکنیم که دولتها بنزین وکارت سوخت را احیا نکنند ویارانه ها را تدریجی کاهش دهند باید جایگزینی برای جبران هزینه های دولت در غیاب فروش نفت موردنظر قرار داد یکی کاهش هزینه های بی مورد است دیگری تعدیل منفی حقوق های نجومی است دیگری کاهش سود های بالای بانکی است که به هزینه های مصرفی مردم فشار وارد میکند فروش اموال بانکها وتزریق به تولید دیگری با اهتمام به حفظ برجام در عین ضرب العجل وکاهش جزیی تعهدات یا توقف مصلحت اندیشانه ان در صورت پیشنهاد قابل قبول اروپا بنا بر اهتمام به پایبندی به برجام
ناشناسnashenas۱۰۱۲۸۶۵۲۰:۵۶:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
تقویت ارزش پول ملی وکاهش نسبی قیمت ارز خارجی از این نظر مورد درخواست است که به نفع ارتقا تولید باشدواز این جهت که برای خرید کالای غیر ضرور ومشابه داخلی ازخارج صرف شود نیست بنابراین در شرایط تحریمی وکمبود ارز اصل کاهش نسبی قیمت ارز خارجی در بازار ازاد غیر رسمی موجب تردید وتوصیه نمی شود بلکه بصورت نهادینه می بایست تقاضا وعرضه ارز مدیریت شود وبه سوی تولید صنعتی ساخت داخل هدایت شود و ارزبازار ازاد به بازار به اصطلاح سیاه تمایل وتابع عرضه وتقا ضا برای موارد غیر ضرور شود وبرای موارد ضروری پزشکی نیز جداگانه برنامه ریزی شود
ناشناس۱۰۱۲۹۱۴۲۱:۵۸:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بعد از شش سال تازه یادتون افتاده باید خونه بسازین . آقایون با یه خدا حافظی ملت و خوشحال کنید. و بزاریم یه دولت توانمند سر کار بیاد
ناشناس۱۰۱۳۰۷۸۰۰:۴۳:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
کی بود میگفت تورم را یک رقمی خواهد کرد؟ هسته ای شیرین است اما سفره های مردم هم مهم است؟ و. ..
ناشناس۱۰۱۳۰۸۹۰۰:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۳۱
رییس جمهور هیچ کارس

پربحث‌های امروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 5. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 6. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 7. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 8. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 9. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 10. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 11. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 12. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 13. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 14. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 15. سرنوشت نامعلوم یوروهای گمشده/ سکه ثامن ویژه رسیدگی می شود؟

 16. توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد

 17. دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری/ مراکز حساس کشور با سامانه‌های لیزری محافظت می‌شوند

 18. کشف و ضبط 3 هزار لاک‌پشت گوش قرمز قبل از خروج از کشور

 19. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 20. والیبال زنان آسیا| شکست تلخ ایران مقابل چین تایپه

 21. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 22. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 23. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 24. آیت‌الله امامی‌کاشانی: مردم با مشکلات اقتصادی دست از انقلاب نمی‌کشند، اما مسئولان هم باید به‌فکر باشند

 25. وزیر ارتباطات از فعالان فضای مجازی درخواست نظر خواهی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 11. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 12. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 13. دروی دستی برنج توسط نماینده ولی‌فقیه در گیلان  

 14. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 15. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 16. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 17. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 18. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 19. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 22. تست سامانه باور ۳۷۳   

 23. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 24. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 25. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 25. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

پربحث‌های دیروز

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 3. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 4. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 5. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 6. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 7. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 8. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 9. سجیل ایرانی، هفت دقیقه تا اسرائیل

 10. روحانی: آمریکا به‌خیال تحت فشار قرار دادن ایران همه ننگ‌ها را به‌جان خرید

 11. برایان هوک علیه تاریخ

 12. ظریف: امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست

 13. تایید بازداشت دو نماینده مجلس

 14. وزیر اطلاعات: اسرائیل، امروز توان مقابله با ایران را ندارد

 15. کدخدایی: مذاکرات شورای نگهبان چند سال است منتشر می‌شود

 16. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 17. یاسر جبرائیلی در پاسخ به محسن هاشمی :سکوت خبرگان نمی‌تواند دلیلی علمی بر صحت خاطرات مرحوم هاشمی باشد

 18. سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان: قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت کرده است

 19. سردار سلامی: حضور بیگانگان در خلیج فارس را نافی امنیت می‌دانیم

 20. جهانگیری: دولت راهبرد مقاومت را کاملا فعالانه دنبال می‌کند

 21. سنگین‌ترین وثیقه‌ها برای چه کسانی تعیین شد؟

 22. فرمانده سپاه پاسداران: جنگ اقتصادی جزو لاینفک سیاست‌های امروز دشمنان ما است

 23. توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت در ۸ دیدار چه بود؟

 24. اثربخشی موشک‌ها برای غلبه بر سامانه‌های پدافندی

 25. روايت يک شاهد عيني از روز ترور لاجوردي

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 6. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 7. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 8. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 11. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 12. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 13. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 14. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 15. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 16. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 17. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 18. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 19. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 20. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 21. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 22. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 23. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 24. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 25. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

آخرین عناوین