ناکامی تازه جان بولتون برابر ایران

گروه جهان الف،   3980429139
ناکامی تازه جان بولتون برابر ایران

نشریه فارن پالسی نوشت: به دست گرفتن ابتکار عمل ایران جدیدترین ناکامی مشاور امنیت ملی کاخ سفید است.

به گزارش صداوسیما، نشریه فارن پالسی در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم الیاس گرول نوشت:محمد جواد ظریف, وزیر امور خارجه ایران, با ورودش به نیویورک و پیشنهاد روز پنجشنبه خود مبنی بر آمادگی تهران برای پذیرفتن رژیم سختگیرانه تر بازرسی های هسته ای در ازای لغو تحریم های آمریکا, گام چشمگیر تازه ای را در  دیپلماسی عمومی برداشت که دو کشور از اواخر ماه گذشته که تقریبا در آستانه جنگ قرار گرفتند, شروع کرده اند. 

در بحبوحه تشدید تحریم های تجاری آمریکا, حملات ایران به نفتکش ها, و سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط نیروهای ایرانی, دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با صدای رسا اعلام کرد مایل به حل و فصل مناقشه در میز مذاکره است, که این به منزله پس زدن آن دسته از مشاوران تندرویی است که او را به اتخاذ سیاستی تهاجمی در برابر ایران متقاعد کرده بودند. هر چند ظاهرا هیچ خبری از مذاکرات رسمی نیست -- و پیشنهاد ظریف بعید است پذیرفته شود -- وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد تهران آماده مصالحه است و او حتی "دوراندیشی" رئیس جمهور آمریکا را ستود. این ظاهرا به منزله یک باخت دیگر برای مشاور امنیت ملی آمریکاست.

جان بولتون که تقریبا 16 ماه است این سمت را بر عهده گرفته است, به کرات خود را در سمت بازندگان بحث های عرصه سیاست خارجی یافته است , و به گفته سه منبع نزدیک به کاخ سفید که خواستند ناشناس بمانند, این موجب شده است مامور کهنه کار واشنگتن در منصب خود به عنوان دستیار ارشد ترامپ در عرصه سیاست خارجی احساس سرخوردگی کند. این همچنین جدیدترین نشانه از سرخوردگی روزافزون ترامپ است. 

مارک گرومبریج , که قبل از جدا شدن از بولتون بر سر حمایت وی از ترامپ, به مدت بیش از یک دهه از دستیاران او بود گفت: او (بولتون) در مسائل مهم و کلیدی در حال بُرد نیست.

بولتون امسال طبق گزارش ها خواستار مداخله در ونزوئلا شده بود و می گفت نیکلاس مادورو رئیس جمهور تحت فشار این کشور به زودی کنار می رود, اما معلوم شد او در این حوزه به خطا رفته است. او همچنین یکی از بازیگران کلیدی برای اعزام کشتی ها و تجهیزات نظامی آمریکا به خاورمیانه بود, که دوره پرتنشی را به دنبال آورد که به سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط نیروهای ایرانی انجامید. ترامپ در لحظات آخر از حمله نظامی به ایران به تلافی سرنگون شدن این پهپاد منصرف شد (موضوعی که ظریف روز پنجشنبه ترامپ را بابت آن ستود) -- و این بر خلاف توصیه بولتون و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بود.

در برخی لحظات کلیدی دیگر نیز هیچ خبری از بولتون نشده است. وقتی ترامپ اواخر ماه گذشته با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کرد, بولتون در مغولستان و سرگرم دیدار با همتایان خود در این کشور بود. در عوض, کسی که رئیس جمهور را در این دیدار تاریخی از منطقه غیرنظامی میان دو کره همراهی می کرد تاکر کارلسون, از مجریان شبکه فاکس نیوز بود -- که اخیرا بولتون را یک "کرم کدو بروکراتیک" توصیف کرد و به ترامپ هشدار داد که بولتون, که در گذشته خواستار تغییر رژیم در کره شمالی و ایران شده بود, عضوی از جرگه ای است که آمریکا را درگیر جنگ عراق کرد. 

ماه مارس, ترامپ توئیت کرد که یک روز پس از آنکه وزارت خزانه داری شرکت های کشتیرانی چینی را به اتهام تجارت با کره شمالی جریمه کرده بود, "دستور داد تحریم های اضافی علیه کره شمالی پس گرفته شود." اما هیچ تحریم جدیدی در کار نبود, و ترامپ در واقع تلاش کرد تحریم هایی را که روز گذشته اعلام شده بود، لغو کند, یعنی همان تحریم هایی که بولتون در حمایت از آنها توئیت کرده بود.

این اواخر ترامپ طبق گزارش نشریه پولتیکو به سناتور رند پال, عضو جمهوریخواه سنا از کنتاکی , مجوز داد رویکرد تماس با ایران از در پشتی را امتحان کند (هرچند ترامپ تکذیب کرد که پال را به عنوان یک فرستاده مامور کرده است). پال طبق گزارش ها کوشید با ظریف هنگام اقامت او در نیویورک دیدار کند, و هر چند ظریف در گفتگو با خبرنگاران در روز پنجشنبه برنامه دیدار با پال را انکار نکرد, در عین حال گفت درباره نقش این سناتور "بزرگنمایی شده است."

اگر این اتفاق بیفتد, کانال در پشتی پال و حضور ظریف در نیویورک نخستین نشانه ملموس اعلام آمادگی برای مذاکرات میان آمریکا و ایران در طی بحرانی خواهد بود که نزدیک بود به یک درگیری نظامی میان دو کشور بینجامد. و هیچ نشانه ای از فروکش کردن این بحران مشاهده نمی شود. روز جمعه ایران یک نفتکش انگلیسی را توقیف کرد که این بیش از پیش بر تنش ها میان تهران و غرب افزود. 

یک منبع گفت بولتون "از این اوضاع به هیجان نیامده است" اما در دولتی که ویژگی برجسته آن تلاطم و اقدامات دو سویه است, مسئله اصلی این است که آیا حرکت به سوی تعامل و گفتگو نشانه "یک تغییر دائمی در سیاست خارجی رئیس جمهور است یا خیر."

این منبع گفت: بولتون یک سیاستمدار حرفه ای است و این را درک می کند.

اما اختلافات میان بولتون و ترامپ بدون عواقب نخواهد بود. وقتی بولتون صحبت می کند, الان معلوم نیست آیا او از طرف رئیس جمهور کاری را انجام می دهد یا اینکه ترامپ توئیتی منتشر خواهد کرد که در آن سخنان مشاورش را درست در فاصله چند ساعت پس از بیان شدن آنها, نکوهش می کند. 

گرومبریج گفت این موجب شده است اعتبار بولتون نزد متحدان آمریکا زیر سوال برود. وی معتقد است سخنان بولتون در گفتگوهایش با شرکای آمریکایی, از جمله طی سفر پر سر و صدای آینده اش به کره جنوبی و ژاپن, احتمالا چندان اعتباری نخواهد داشت. گرومبریج گفت: آنها احتمالا به توئیت های ترامپ بیشتر اعتماد خواهند داشت.

بولتون در طول دوره حرفه ای اش از مدافعان رویکرد تهاجمی در استفاده از قدرت آمریکا, و عموما به بهای مذاکرات دیپلماتیک, بوده است. نگاهها در تهران به بولتون با سوءظن شدید است, زیرا او بارها و به صورت علنی خواستار سرنگونی رژیم اسلامی شده است. اما ترامپ در خصوص دشمنان کلیدی آمریکا, یعنی ایران و کره شمالی, یا به مذاکره روی آورده یا اینکه علنی پیشنهاد مذاکره داده است. 

نکته قابل توجه این است که اختلاف با ترامپ ظاهرا موجب نشده است او به طور کامل از چشم رئیس جمهور بیفتد. بولتون هفته آینده قرار است به ژاپن و کره جنوبی سفر کند تا روابط میان کشور متحد آمریکا را, که درگیر یک جنگ تجاری کوچک بوده اند, بهبود بخشد چرا که واشنگتن به آنها برای دستیابی به موفقیت در مذاکرات با کره شمالی و مقابله با چین نیاز دارد. 

اما اختلافات ترامپ و بولتون ماههاست که علنی شده است و ترامپ در مصاحبه ها دستیارش را تضعیف کرده و حتی کوشیده است سیاست هایی را که مشاور امنیت ملی از آنها دفاع می کند, خنثی سازد. 

ترامپ ماه گذشته در گفتگو با خبرنگاران گفت هنوز به بولتون اعتماد دارد اما در عین حال او را فقط یکی از چندین مشاور خود توصیف کرد. ترامپ افزود بولتون یکی از مشاوران تندروتر اوست و او "افراد دیگری هم دارد که چنین موضعی ندارند."

ترامپ همچنین گفته بود: من با جان بولتون خیلی اختلاف دارم. تنها کسی که اهمیت دارم من هستم.

این اختلاف ماه گذشته به وضوح به نمایش درآمد و ترامپ فقط پس از مشورت با افرادی خارج از دایره تیم تصمیم گیری معمول امنیت ملی آمریکا از حمله تلافی جویانه به نیروهای مسلح ایران منصرف شد. یکی از مهم ترین کسانی که از ترامپ خواست از یک درگیری نظامی گسترده تر با ایران خودداری کند کارلسون , مجری شبکه فاکس نیوز, بود که از برنامه خودش به عنوان بلندگویی برای خط دادن به کاخ سفید استفاده می کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 3. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 4. سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

 5. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 6. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 7. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 8. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 9. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 10. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 11. جلسه سرنوشت ساز فتحی و استراماچونی

 12. پیام ویلموتس برای بازیکنان لیگ برتری

 13. نماهنگ دل ایران  

 14. دستورالعمل صدور جواز استخراج رمز ارزها

 15. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 16. جولای «گرم‌ترین» ماه زمین

 17. مسابقات موتور ریس قهرمانی کشور  

 18. کنگره ملی الماس‌های درخشان  

 19. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 20. هشدار جانشین فرمانده‌کل سپاه به دشمنان

 21. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 22. حجتی: برای تامین خوراک طیور هیچ مشکلی نداریم

 23. هجمه علیه وزیر کار به خاطر شفافیت / فشار برخی اعضای ستاد روحانی به شریعتمداری

 24. حل مشکل آلودگی هوا با درخت مصنوعی  

 25. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

پربحث‌های دیروز

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 3. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 4. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 5. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 6. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 7. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

 8. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 9. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 10. تورم مقابل حذف صفر پول می‌ایستد؟

 11. خرازی: برای گفتن حرف حق آبرو دادیم و بی‌احترامی شنیدیم

 12. اقتدار یعنی برخورد با رانت‌خواران/ مردم درباره نجفی و خانواده میترا استاد، قضاوت نکنند/ عملکرد ظریف در برجام، مثبت بود؟

 13. امحای 8.5 تن تخم مرغ احتکار شده فاسد

 14. اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

 15. والدین مطلقه‌ای که قصد ازدواج مجدد دارند، بخوانند

 16. آمریکا خدمه نفتکش گریس ۱ را تحریم می‌کند

 17. برچسب زنی به بیماران ایدز دیگر کافی است

 18. ۱۳ دانشگاه ایرانی در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا

 19. جرمی کوربن رسما خواستار برکناری بوریس جانسون شد

 20. نماینده CNN در ایران درگذشت

 21. به جای مبارزه با مظاهر فساد به سراغ ریشه‌ها برویم

 22. پمپئو ایران را تهدیدی برای لبنان معرفی کرد

 23. حذف چهار صفر در وضعیت اقتصادی فعلی به صلاح نیست

 24. روایت رسانه‌های پاکستان از آزادی گریس ۱ و سرخوردگی آمریکا

 25. چه خبر از ابراهیم حاتمی‌کیا؟

پربحث‌های هفته

 1. فرار ناوچه انگلیسی از دست شناوران سپاه پاسداران  

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 4. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 5. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 6. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 7. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 8. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 9. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 10. تعرض به یک دختربچه در بیمارستان شیراز

 11. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 15. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 16. جزئیاتی از دیدار مهم قالیباف و رهبر انقلاب  

 17. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 18. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 19. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 20. اما و اگرهای تحریم ظریف

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 23. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 24. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 25. طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی و شکستن انحصار پزشکی

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 2. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 3. اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

 4. آمریکا خدمه نفتکش گریس ۱ را تحریم می‌کند

 5. جرمی کوربن رسما خواستار برکناری بوریس جانسون شد

 6. پمپئو ایران را تهدیدی برای لبنان معرفی کرد

 7. روایت رسانه‌های پاکستان از آزادی گریس ۱ و سرخوردگی آمریکا

 8. آلمان چهارمین کشور جذب کننده دانشجویان خارجی شد

 9. آمریکا پیرمرد ۷۴ ساله را به نقض تحریم ایران متهم کرد

 10. ارتش سوریه به سه کیلومتری خان شیخون رسید

 11. آمریکا خدمه گریس را تهدید کرد

 12. توئیت ظریف درباره تبعات تروریسم اقتصادی دولت ترامپ علیه مردم ایران

 13. نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق حرکت خود را آغاز کرد

 14. وزرای خارجه ژاپن، کره جنوبی و چین سه‌شنبه دیدار می‌کنند

 15. قطر نسبت به تجزیه یمن هشدار داد

 16. لاوروف: آمریکا به دنبال نابودی همه پیمان‌های موشکی است

 17. روسیه: جلسه شورای‌امنیت درباره کشمیر محرمانه باشد

 18. کره‌جنوبی از پیونگ‌یانگ خواست موشک پرتاب نکند

 19. کاردار هند بار دیگر به وزارت خارجه پاکستان احضار شد

 20. ترامپ از احتمال توافق تجاری فوق‌العاده با انگلیس خبر داد

 21. آغاز رزمایش چین در دریای جنوبی

 22. حماس: قدس خط قرمز است

 23. گفتگوی تلفنی نخست‌وزیر انگلیس با محمود عباس

 24. بارش برف آلوده به پلاستیک در منطقه بکر قطب شمال

 25. پدافند هوایی سوریه حمله موشکی به حومه حماة را دفع کرد

پربحث‌های هفته

 1. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 2. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 3. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 4. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 5. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 6. حکم مصادره برج منهتن بنیاد علوی رد شد

 7. پمپئو: ساعت در حال تیک تاک کردن و انقضای تحریم تسلیحاتی ایران نزدیک است!

 8. شیخ زکزاکی تصمیم به خروج از هند گرفت/ رهبر شیعیان نیجریه به کشورش باز می‌گردد

 9. بازگشت شیخ زکزاکی به نیجریه

 10. عضو ایرانی اتاق جنگ اقتصادی آمریکا کیست؟

 11. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 12. جبل‌طارق: آزادی نفتکش «گریس 1» به تعویق افتاد

 13. تکاپوی بی فرجام ماکرون؛ رئیس جمهور فرانسه در پی چیست؟

 14. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 15. جبل الطارق: توقیف نفتکش ایرانی گریس-۱ عصر امروز پایان می‌یابد

 16. نامه کهنه سرباز ایرانی به ترامپ: ایران هرگز شروع کننده جنگی نبوده/ دیپلماسی هنر ماست

 17. چرا سخنگوی جنبش انصارالله یمن در دیدار با رهبری خنجر به همراه داشت؟

 18. تحولات کشمیر به کجا ختم می‌شود؟/ زخم ۱۰۲ ساله‌ای که انگلیسی ها در شبه قاره تازه نگه داشتند

 19. داعش به عراق بازگشته است؟ + تصاویر و نقشه میدانی

 20. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 21. اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

 22. نخست وزیر کانادا اتهامِ زیرپا گذاردن اصول اخلاقی را پذیرفت

 23. شیخ زکزاکی از نیجریه خارج شد

 24. تحلیل پیش‌بینانه روزنامه‌نگار مشهور انگلیسی از نقش اسراییل در بحران هند و پاکستان

 25. روایتی عجیب از نحوه آشنایی ترامپ و همسرش

آخرین عناوین