برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

عطا بهرامی؛ کارشناس اقتصادی،   3980429084 ۱۱ نظر، ۱۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
 برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

تورم در دوره روحانی هم به‌اندازه‌ای زیاد بود که پس‌اندازهای مردم را بی‌قدر کند و هم به‌گونه‌ای اعلام شد (تورم رسمی) که مردم مقروض تا آخرین قسط وام‌هایشان فشار بهره بالا را احساس کنند. دولت آقای روحانی دو رکورد پولی را بنام خود ثبت کرده است. هم تورم تک‌رقمی را در کارنامه دارد و هم حداقل؛ بالاترین تورم در دوره پسا رفسنجانی را، اگرچه ممکن است رکورد 49.5 درصدی دولت سازندگی را هم بشکند. دوران تورمی معمولاً با توفان‌ تغییرات اجتماعی ناشی از جابه‌جا شدن طبقات مختلف جامعه و به زیرخط فقر سر خوردن میلیون‌ها نفر همراه می‌شود.

دوران حسن روحانی برخی ویژگی‌های دوران‌های تورمی زا که به سمت فقر فراگیر حرکت کردن لایه‌های مختلف اجتماعی است دارد؛ اما تفاوت‌هایی که در ساختار اقتصادی کشور در مقایسه با دوران رفسنجانی ایجادشده باعث شده است تا شاهد جابه‌جایی طبقات اجتماعی به سمت بالا نباشیم. دلیل این یک‌سویه شدن اثرات اجتماعی تورم کنونی، به کانالیزه شدن سرچشمه‌های تغییرات اجتماعی در هنگامه توفان‌های تورمی بازمی‌گردد. در دهه 1370 امکان اینکه شخصی عادی بتواند وارد چرخه ضدوبندهای فساد شود و به‌اصطلاح عامیانه با عده‌ای «بُر بخورد» بالا بود؛ اما در دوره دولت اعتدال کانال‌های توزیع فرصت‌های اقتصادی به شیوه فسادآلود کشمکش‌های دهه هفتاد تثبیت شده است که به‌مانند باشگاهی انحصاری عضو جدید قبول نمی‌کند؛ بنابراین، تغییر؛ یک‌سویه شده و تنها به سمت پایین امکان‌پذیر است.

در دوره اعتدال اختیارات بانک‌ها به بی‌سابقه‌ترین حالت در تاریخ ایران رسید و بانکداران هرچه می‌خواستند کردند. روندی که هنوز ادامه دارد و آن‌ها را به گشاده دست ترین عنصر تأثیرگذار در اقتصاد ایران تبدیل کرده است. به اختیار خود خلق پول می‌کنند (معروف به‌ اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی) و به هر که بخواهند وام می‌دهند یا نمی‌دهند. کمبود قوانین جامع جدی است و نظارتی حداقلی هم بر قوانین ناقص و افلیج کنونی وجود ندارد.

نتیجه این «بانک‌بازی» دولت حسن روحانی توفان خلق نقدینگی و گردباد حرکت نقدینگی در بالای اقتصاد است که کاری به بخش واقعی نداشته و ساختاری ایجاد کرده است که در آن نقدینگی خلق‌شده صرفاً بین بانک‌ها و نهادهای مالی می‌چرخد؛ بنابراین تورم کل به دلیل درگیر نشدن نقدینگی با مردمی که تقاضای مؤثر را تنظیم می‌کنند، کاهشی بود.  این امر با تأخیر تقریباً ۵ ساله کلیت اقتصاد را تکان داد و تورم رسمی را هم‌افزایشی کرد. اگرچه مردم به دلیل تورم بالای کالاهای اساسی که در سبد خانوار سهم عمده دارد تحت‌فشار بودند، اما تورم رسمی در 5 سال اول دولت اعتدال اندک و کاهشی بود و دستمزدهای کارگران و کارمندان؛ و البته سایر وام‌گیرندگان عمده هم طبیعتاً به‌طور اندک افزایش می‌یافت. این مسئله آثار متفاوتی بر وام‌گیرندگان خرد و کلان برجای گذاشت.

گیرندگان وام‌های کلان از بانک‌ها فشاری را متحمل نمی‌شدند. زیرا وثیقه خاصی در قبال صدها و هزاران میلیارد تومان وام دریافتی تأمین نکرده بودند و قصدی برای بازپرداخت وام‌ها هم نداشتند و ندارند. تورم سرسام‌آور یک سال اخیر باعث شده است وام گیران کلان خوشبخت شوند، زیرا دارایی‌هایی که با وام‌های آلوده دریافت کرده‌اند ثروت آن‌ها را چند برابر کرده و آن‌ها را قادر کرده است همه وام‌ها را یکجا تسویه کرده و مشکلی هم نداشته باشند و همچنان میلیاردر باقی بمانند؛ اما به‌احتمال‌زیاد ترجیح می‌دهند چنین کاری را انجام ندهند.

دارندگان وام‌های خرد، اما بازندگان بانک‌بازی دولت اعتدال هستند. کسانی که وام‌های خرد دریافت کرده‌اند وثیقه‌های محکمی به‌صورت گواهی کسر از حقوق و غیره تأمین کرده‌اند و در صورت تأخیر از حساب ضامن‌های آن‌ها کسر می‌شود اما فشار اصلی بر این گروه؛ بازپرداخت وام نیست زیرا مردم عادی هرگز به گرفتن وام به‌صورت عدم بازپرداخت فکر نمی‌کنند و با این شیوه کلاه‌برداری شیک آشنایی ندارند. مشکل آن‌ها این است که تورم رسمی اندک اعلام‌شده و نرخ‌های بهره بالا را در تمام دوره 36 ماهه تا 60 ماهه بازپرداخت وام احساس کرده‌اند. به این دلیل ساده که تورم واقعی شناسایی نشد تا با افزایش دستمزدها پس از دو سال فشار اقساط سنگین به دلیل بهره بالای بانکی؛ از روی وام‌گیرنده برداشته شود.

برنده این بازی ارقام و اعداد دولت اعتدال بود که هم تورم تک‌رقمی را به بالاترین رقم ممکن به مردم فروخت و هم اینکه بانک‌هایش به‌غایت ممکن؛ فربه شدند. چه بانک‌های که به‌طور خصوصی به مقام‌ها تعلق دارد و چه آن‌ها که به نام دولتی باقی‌مانده است. اگرچه مانند همه ساختارهای مشابه؛ نظام مالی به دلیل تناقض درونی هرازگاهی فرومی‌پاشد، اما ساختار توزیع ثروت دست‌نخورده باقی‌مانده و همه‌چیز به فراموشی سپرده‌شده و کسی متعرض دارندگان وام‌های کلان نمی‌شود.

تا پیش‌ازاین هیچ‌یک از دولت‌های بعد از انقلاب چنین کلاه‌برداری نظام‌مندی با پول و بانک نکرده بود. پس از 6 سال بانک‌بازی زمین سوخته اقتصاد ناشی از بانک‌محوری نظام تصمیم‌گیری باقی‌مانده و هزاران میلیارد تومان نقدینگی در دست عده‌ای اندک دپو شده است که به‌راحتی بخش واقعی اقتصاد را به گروگان گرفته‌اند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

omid۱۰۱۳۰۸۰۰۰:۴۵:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۳۱
بانکداری کاملا ربوی ...
ناشناس۱۰۱۳۲۷۰۰۹:۰۷:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۳۱
پرداخت سود به سپرده های بانکی باید هر چه سریعتر متوقف شود. اگر قرار هست سپرده های افراد در پروژه های صنعتی و عمرانی سرمایه گذاری گردد پرداخت سود باید از محل همان پروژه انجام شود . پرداخت قطعی سود که در حال حاضر انجام می شود هم باعث تشویق افراد به تنبلی و مفت خوری شده و هم زمینه بیکاری و تورم افسار گسیخته را فراهم کرده است چرا که در حال حاضر گرفتن سود بانکی بسیار راحتتر و کم هزینه تر از راه اندازی یک کسب و کار مشروع است
ناشناس۱۰۱۳۰۹۷۰۰:۵۹:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
باید بانکهای صنعتی ایجاد کرد
ناشناس۱۰۱۳۱۲۵۰۳:۱۲:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۳۱
این جریان هر ۴ سال رخ میده‌. به عنوان یک بورس باز شاهدم که بانکهایی که تا ۲ سال پیش روی کاغذ ورشکست خوانده میشدند الان نه تنها از ورشکستی درامده اند بلکه در مجامع سود هم شناسایی کرده اند! فقط مردمی که پولشون را گذاشتند داخل این بانکها و این بانکها با پولشون ارز و سکه و ملک خریدند ضرر کردند و پولشون کمتر از یک سوم شد!
ناشناس۱۰۱۳۱۴۶۰۶:۱۸:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
من یک150میلیون پول با وام و پس انداز وقناعت در زندگی جمع کرده بودم سال قبل منزلم را به خاطر کوچکی فروختم 350 میلیون که با500میلیون یک خونه متوسطی بخرم ولی فروختن من همانا و یکدفعه رشد قیمت هم همان ، الان من حدود 500 نقد در بانک دارم و منزل پارسال خودم را هم نمی تونم بخرم حالا دارم مستاجری می کنم خدا لعنت کند باس و بانی اش را .
ناشناس۱۰۱۳۱۴۷۰۶:۲۱:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
کلن تو این بالا و پایین شدن یهویی تمام وام گیرنده های خرد و کلان سود کردنند بخصوص آنها که وام گرفتند خانه خریدند وام گرفتند ماشین خریدند و الخ این وسط آن بدبخت هایی دستشان موند در حنا که هیچ وامی نگرفتند از بانک ها
ناشناس۱۰۱۳۱۶۱۰۷:۲۳:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
با توجه به اینکه موسسات ورشکسته مسایل بسیار بزرگی برای کشور بوجود اوردند تلاطمات اقتصادی اخیر که قسمت زیادی از ان توسط دولت تعمدی بود باعث شد تا بانک ها از زیان و ورشکستگی پنهان رهایی یابند بطور نمونه بانک تجارت با زیان بیش از 13 هزار میلیارد تومان سال گذشته 390 درصد افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی داریی ها داده و از تسعیر نرخ ارز هم به سود هنگفتی رسیده و معوقات کلان بانکی خود را هم با وام جدید به صورت صوری کاهش داده و سود های دهومی ساخته و مبالغ هنگفتی سپرده های خارج از نرخ بانک مرکزی گرفته است مسولان نظارتی در اینده سهامداران و سپرده گذاران با مخاطرات جدی روبرو هستند رسیدگی نمایید
آزاده۱۰۱۳۱۷۱۰۷:۴۸:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
اینهارو که همه میدونن نتیجه؟؟؟
محسن۱۰۱۳۳۶۳۱۰:۱۲:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
نمک به زخم می پاشی ! ، راه حل بده و پیگیر و مطالبه گر اجرای راه حل هم باش
ناشناس۱۰۱۳۴۳۴۱۰:۵۶:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
9 تومن به بانك صادرات بدهكارم .اصل و بهره رو هم . به بانك زنگ زدم بخوام تسويه كنم چقدر از اين 9 تومن كسر ميشه ؟ گفتن هيچي .! برام عجيب بود كه يكسال زودتر پرداخت كنم و هيچي كسر نشه ولي يكروز من قسط رو ديرپرداخت كنم ازم ديركرد ميگيرن .بانكداري كاملا اسلامي
ناشناس۱۰۱۳۵۲۴۱۱:۴۲:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۱
بنده وام مسکن از بانک مسکن با 18% گرفتم که عملاً 23% حساب کردند که هیچ - 10میلیون وام جعاله گرفتم که یک ونیم پول اوراق مشارکت گرفتم یعنی عملاً 8/5 دستم گرفت . کجای دنیا برای 10تومان جعاله 1/5 اوراق می خواهند . بانکها مثل زالو خون مردم می مکند

پربحث‌های امروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 5. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 6. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 7. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 8. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 9. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 10. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 11. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 12. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 13. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 14. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 15. سرنوشت نامعلوم یوروهای گمشده/ سکه ثامن ویژه رسیدگی می شود؟

 16. توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد

 17. دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری/ مراکز حساس کشور با سامانه‌های لیزری محافظت می‌شوند

 18. کشف و ضبط 3 هزار لاک‌پشت گوش قرمز قبل از خروج از کشور

 19. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 20. والیبال زنان آسیا| شکست تلخ ایران مقابل چین تایپه

 21. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 22. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 23. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 24. آیت‌الله امامی‌کاشانی: مردم با مشکلات اقتصادی دست از انقلاب نمی‌کشند، اما مسئولان هم باید به‌فکر باشند

 25. وزیر ارتباطات از فعالان فضای مجازی درخواست نظر خواهی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 11. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 12. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 13. دروی دستی برنج توسط نماینده ولی‌فقیه در گیلان  

 14. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 15. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 16. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 17. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 18. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 19. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 22. تست سامانه باور ۳۷۳   

 23. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 24. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 25. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 25. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 4. چرا پزشکان با نصب «کارتخوان» مخالفند؟

 5. بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت کدام کشورها هستند؟+ رتبه ایران

 6. کاهش معاملات مسکن، قیمت‌ها را شکست

 7. ارزش ریال بعد از سقوط پهپاد آمریکایی افزایش یافت/ ایران با اصلاحات ارزی به جنگ ترامپ رفت

 8. بازداشت مدیرعامل قند نقش‌جهان به اتهام اخلال در نظام اقتصادی

 9. تقویم زمانی حذف چهار صفر از پول ملی

 10. معرفی 10 شرکت خودروسازی برتر در جهان +عکس

 11. چه کسانی از مالیات مسکن معاف هستند؟

 12. پارسایی: بازداشت دو نماینده در ارتباط با خودرو دو ماه پیش مطرح بود

 13. چرا هزینه کارت سوخت را نقدی می‌ گیرند؟

 14. ضربه‌گیر آینده نوسان دلار چیست؟

 15. ضرورت افشای مفاسد کلان و برخورد با متخلفان

 16. مسمومیت شبانه ۱۹ کارگر در یک کارخانه

 17. راه اندازی یک واحد تولیدی چقدر سرمایه می خواهد؟

 18. اجاره‌نشینی در غرب تهران سخت‌تر است یا شرق؟

 19. احتمال بالای وقوع رکود اقتصادی در آمریکا

 20. قیمت خودرو پس‌از تحولات اخیر ایران‌خودرو

 21. جدیدترین قیمت خرید وام مسکن

 22. مرسدس بنز هیبریدی در راه است

 23. نرخ فروش دلار ۵۰ تومان کاهش یافت

 24. کیهان: مدیر ستاد انتخاباتی روحانی چگونه خصوصی‌سازی را منحرف کرد؟

 25. افزایش شاخص قیمت «اجاره بها» در استان تهران

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 3. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 4. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 5. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 6. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 7. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 8. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 9. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 10. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 11. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 12. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 13. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 14. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 15. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 16. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 17. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 18. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 19. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 20. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 21. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 22. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 23. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 24. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

 25. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

آخرین عناوین