یارانه دهک‌های پایین افزایش می‌یابد؟

گروه اقتصادی الف،   3980429058 ۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
یارانه دهک‌های پایین افزایش می‌یابد؟

یکی از اهرم‌های قوی برای خروج سرمایه‌داران از لیست یارانه‌بگیران، بهره‌گیری از لایحه اصلاح ساختار بودجه برای ساماندهی آنان است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، درست از زمان ابلاغ دولت وقت، مبنی بر آغاز پرداخت یارانه نقدی به سرپرستان خانوار، موضوع تفکیک دهک‌ها و حذف افراد یارانه بگیر که استطاعت مالی آن‌ها بالاتر از سایر اقشار آسیب پذیر بود به میان آمد و این موضوع سال ها زبان به زبان بین جامعه و دولت ها دست به دست شد، با این اوصاف تاکنون نه تنها یارانه بگیران به میزان قابل قبولی کاهش پیدا نکرده اند بلکه تا حدودی افزایش هم داشته اند که البته این موضوع خود مسئولان دولت را هم کلافه و سردرگم کرده است.

به همین  دلیل دولتمردان دست به کار شده و در قالب قانون بودجه و لایحه اصلاح ساختار بودجه، موضوع ساماندهی یارانه بگیران  را از اولویت های اصلاح ساختار بودجه و بودجه ۲ سالانه قرار داده اند.

اصلاح ساختار بودجه اهرمی قوی برای حذف یارانه بگیران پولدار!/

*چهارمحور اصلاح ساختار بودجه سال ۹۸

چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸ حدود ۷۸ میلیون نفر صد و یکمین مرحله یارانه نقدی خود را دریافت کردند. در هر مرحله از پرداخت یارانه نقدی رقمی بالغ بر ۳ هزار و ۵۴۹ میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌شود که این رقم در سال برابر ۴۲ هزار ۵۸۸ میلیارد  تومان است.  

حال دولت تصمیم گرفته است تا در قالب قانون بودجه و پیوست آن لایحه اصلاح ساختار بودجه سال ۹۸، دستی به سر و گوش سازمان هدفمندی یارانه‌ها و همچنین سیاست‌های آن بکشد. در این قسمت از بررسی جوانب لایحه اصلاح ساختاری بودجه امسال به مبحث تکلیف دولت برای حذف یارانه بگیران پر درآمد پرداخته ایم و برای بررسی تاثیر اصلاح ساختار به سراغ یکی از کارشناسان مسائل اقتصاد رفتیم تا نقش آن در بهبود معیشت مردم جامعه را  جویا شویم.

اصلاح ساختار بودجه اهرمی قوی برای حذف یارانه بگیران پولدار!/بهزاد خسروی، استاد دانشگاه و کارشناس راهبردی در مسائل اقتصادی، با اشاره به لایحه اصلاح ساختار بودجه سال ۹۸ اظهار کرد: دولت در قالب بحث اصلاح ساختار بودجه ۳ هدف عمده از جمله، ۱- مدیریت کسری بودجه بر اساس تامین منابع پایدار از طریق هزینه کرد برای اداره کشور، ۲-  ایجاد ثبات در اقتصادی کلان برای تولید و اشتغال و ۳- ایجاد ثبات در اقتصاد از طریق  برپایی  عدالت اجتماعی را مطرح کرده است.

وی افزود: سه هدف عمده فوق در قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین شده است که یکی از نقایصش این است که اکثر برنامه های اثر بخش در قالب میان مدت و بلند مدت غیب شده اند  و  برنامه عملیاتی خاصی برای کوتاه مدت جایگزین نشده است.

خسروی بیان کرد: لایجه اصلاح ساختار بودجه امسال در بخش  ایجاد ثبات در اقتصاد کلان برای تولید و اشتغال باید بسیار قدرتمند‌تر عملیاتی شود، ما در  بحث  قوانین شاهد وجود ۱۰ تا ۱۲ هزار قانون هستیم، این بین ۱۲۰ هزار دستورالعمل در کشور وجود دارد مجوز‌های متعدد و پروانه‌های صدوری دست و پاگیر، به نوعی مانع عملیاتی شدن این بند از ساختار اصلاح بودجه می‌شود، برای مثال در کشور برای ایجاد یک گاوداری  بیش از ۱۸۶ دستورالعمل تدوین شده است درصورتی که در هلند همین گاوداری با ۵ مجوز راه اندازی می‌شود. در نهایت باید فکری به حال حذف مقررات دست و پا گیر و زائد کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اهمیت بسزای ساماندهی یارانه بگیران در کشور، گفت: با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها و پرداخت یارانه  به مردم جامعه قرار بر این شد که طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی سالانه بر اساس اطلاعات درآمدی افراد، درصدی از این افراد کم شوند تا عدالت اجتماعی روزافزون شود، اما آنچه که هم اکنون مشاهده می‌شود نه تنها بیانگر کاهش تعداد یارانه بگیران نیست بلکه به تعداد این افراد افزوده هم شده است البته این موضوع تا حدودی هم به مقاومت این اقشار پر درآمد بازمی گردد. به نوعی دهک‌های بالا براساس قانون حذف نشده اند  و در نتیجه دستورالعمل یا روش فعلی حذف یارانه بگیران کارایی لازم را ندارد.
 
نتیجه تصویری برای نمودار افزایش یارانه بگیران
وی تاکید کرد: متاسفانه دولت برنامه حذف یارانه بگیران را هم به نوعی در دسته پروژه‌های اجرایی میان مدت قرار داده است و به نظر می‌رسد باید برای تحقق این امر  منتظر دولت بعدی باشیم در صورتی که می تواند از اصلاح ساختار بودجه و برنامه ریزی های قوی گذشته برای حذف افراد  سرمایه دار که از یارانه خود دست نمی کشند، استفاده کند و  همین رقم را صرف افزایش قابل توجه یارانه نقدی دهک های پایین کند.
 
خسروی توضیح داد: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در یکی از جلسات از واگذاری تعیین تکلیف یارانه بگیران به استانداری‌ها و حتی دهیاری‌ها خبر داد، زمانی که کشور دارای سامانه جامع اطلاعاتی قوی است چرا باید در این شرایط دست به دامان استانداری‌ها ودهیاری‌ها شد که احتمال خطا در آن‌ها بسیار بالاست. معتقدم دولتمردان برای افزایش سرمایه اجتماعی باید هدفمند سازی یارانه های نقدی را به عنوان اولین گام عملیاتی اصلاح ساختار بودجه بنا به فرموده مقام معظم رهبری قرار دهند تا با مدیریت این منابع بتوانند درآمد بودجه را هر چه بیشتر از درآمد نفت جدا کنند.
 
ابهامات بودجه ای شرکت های دولتی پابرجاست!
 
او در ادامه به بحث بودجه عمومی کشور اشاره کرده و می گوید: ابتدای دولت یازدهم بودجه عمومی کشور حدود ۹۳ هزار میلیارد تومان بود که امسال  به ۴۷۵ میلیارد تومان رسیده است، همچنین در این میان بودجه شرکت‌های دولتی نیز ۳ برابر شده و به یک میلیون و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. اگر ما برای اصلاح ساختار بودجه آستین‌ها را بر اساس فرموده‌های رهبری بالا زده ایم به طور حتم باید این موضوع را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم.

خسروی تاکید کرد: چرا دولت سالانه از بودجه شرکت‌های دولتی  ۱۰ درصد نکاسته است؟ در صورت این کاهش می توانست رقمی بالغ بر یک صد و ۲۰ هزار میلیارد تومان در تخصیص منابع صرفه جویی کند، این رقم معادل درآمد‌های مالیاتی یک سال کشور است. پس از تخصیص منابع در شرکت‌های دولتی، رسیدگی  بر آن‌ها صورت نمی‌گیرد و حتی مجلس نیز برای بررسی میزان عملکرد این شرکت‌ها دست به کار نمی‌شود.

وی تصریح کرد: امسال نزدیک به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به بودجه شرکت‌های دولتی اضافه شده است و  مالیات آن‌ها  به ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تنزل پیدا کرده است این درحالیست که در سال گذشته  میزان مالیات دریافتی از شرکت های دولتی ۱۰  هزار میلیارد تومان  بوده است، دولت باید در قبال  کاهش میزان مالیات مصوب  شرکت‌های دولتی توضیحات قابل قبولی را ارایه کند.

این استاد دانشگاه گفت: دولت در حالی چشم انداز اصلاح ساختار بودجه سال ۹۸  را بیش از حد بلند مدت تنظیم کرده است که از عمرش تنها یک سال و چند ماه باقی مانده است!
 
دلیل تعلل دولت برای حذف یارانه بگیران مشخص نیست
 
همچنین سیدحسن شاهرودی حسینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد به ضعف دولت در حذف یارانه بگیران پر درآمد اظهار کرد: با وجود اینکه مجلس شورای اسلامی بارها تکلیف  حذف افراد پردرآمد از لیستیارانه بگیران را روشن کرده است؛ اما دولت‌ها همچنان با  بهانه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی  از این موضوع سر باز می‌زنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مسئولیت حذف یارانه بگیران به‌طور کامل به استانداری‌ها محول شده است؟  گفت: قرار بر این شد که فرمانداری‌ها و استانداری‌ها مسئولیت رسیدگی به شکایات افرادی که از گردونه دریافت یارانه حذف شده‌اند را بر عهده بگیرند نه اینکه مسئول مستقیم حذف یا اضافه افراد باشند. در نهایت انکشت اشاره برای پاسخگویی به این موضوعات همچنان سازمان هدفمندسازی یارانه هاست.

حسینی شاهردوی توضیح داد: سال هاست که وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مدعی است  با در دست داشتن اطلاعات مختلفی نظیر تراکنش های بانکی، اسناد و املاک ثبتی و سایر امور اطلاعاتی توانایی مدیریت دهک های مشخص شده در جامعه یارانه بگیران را دارد. این ادعا منجر شده است تا انتظار مجلس شورای اسلامی  برای مدیریت و حذف افراد با درآمد بالا از سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها بیشتر شود.

نسرین نامی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی، با استقبال از رویکرد دولت برای اصلاح ساختار بودجه بیان کرد: دولت حتی اگر در ارائه گزارش اصلاح ساختار بودجه مدتی هم تاخیر کرده است به نظر می رسد عزمی جدی برای بارور سازی اقتصاد کشور دارد؛ موضوع مهمی با نام کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی از مواردی است که بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: در بحث حذف یارانه بگیران پر درآمد تا حدودی باید به همکاری سایر سازمان ها نیز متکی بود، وزارت کار و همچنین مرکز آمار باید در چنین شرایطی به یاری سازمان و برنامه و بودجه بیایند تا با ارائه داده های دقیق ، مشخص کنند که از میزان ۷۸ میلیون یارانه بگیر چه تعداد پردرآمد هستند.

این کارشناس در پایان گفت: امیدواریم سازمان برنامه و بودجه در امسال برنامه خود را برای حذف یارانه بگیران پردرآمد تغییر دهد و در اجرای آن مصِر باشد همانطور که با یک طرح جامع توانست در قانون مالیات های مستقیم موفق عمل کند.

حذف یارانه بگیران شروع شده است؟

یارانه، سوبسید و یا چتر حمایتی بر اقشار کم درآمد موضوع بسیار مهمی است که سال هاست تمام کشورهای دنیا با استفاده از فرمول های صحیح و یا برخی اوقات هم دستوری انجام می دهند. کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نیست اما این روزها و شاید این سال ها گرفتار گردابی با نام مقاومت افراد یارانه بگیری شده است که عملا نیازی به این مبلغ ندارند.

طی چندین مرحله دولت دست به خود اظهاری از طریق مردم بُرده است اما در نهایت تنها موفق به این شد تا خارج نشینان  را در اسفند سال ۹۳ از گردونه یارانه بگیران خارج کند تعداد این افراد  در مجموع ۵۰ هزار و ۸۸۶ نفر است که عدد قابل توجهی نیست.

در نهایت هنوز این طرح نیازمند توضیح بیشتر سازمان برنامه و بودجه کشور است چرا که  با توجه به پیگیری های مکرر، سازمان هدفمند سازی یارانه ‌ها پاسخ به این سوال را که " چه زمانی دولت اقدام به ساماندهی یارانه بگیران می کند؟" را به سمت سازمان برنامه و بودجه کشور محول می کند. این درحالیست که در این دوره از پرداخت یارانه های نقدی تعدادی از هموطنانمان یارانه خود را دریافت نکرده اند و حال باید پرسید که آیا دولت کلید ساماندهی به این طرح را زده است؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

بازنشسته۱۰۰۹۹۴۳۱۱:۱۵:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
یارانه دهک های پایین را افزایش دهید . ولی افزایش و هماهنگ سازی حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان را فراموش کرده اید . حقوقشان را پایمال نکنید . خدا را خوش نمی آید . حق خوری خوب نیست.

پربحث‌های امروز

 1. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 2. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 3. چاووش اوغلو: به مذاکره با روسیه برای دستیابی به آتش‌بس در ادلب ادامه می‌دهیم

 4. خیز عمار حکیم برای تشکیل "دولت سایه" در عراق

 5. لاوروف: به هرگونه حمله به نظامیان روس در سوریه پاسخ می‌دهیم

 6. حال و هوای حرم مطهر علوی در عید غدیرخم   

 7. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 8. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 9. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 10. ترافیک سنگین در برخی محورهای شمالی/ محور کرج - چالوس یکطرفه نمی‌شود

 11. دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به تخلفات خودروسازان  

 12. شمار زخمی‌های انفجارهای جلال آباد به ۱۲۳ تن رسید/ به آتش کشیدن مدرسه‌ای دخترانه در کابل

 13. غدیر آمد  

 14. درگیری‌ نیروهای مورد حمایت امارات با نیروهای دولت مستعفی یمن در استان ابین

 15. نورافکن به سپاهان پیوست

 16. افزایش قیمت نفت به بالای ۶۰ دلار

 17. انتصاب «رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی» از سوی رهبر انقلاب

 18. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 19. پیشنهاد جانسون به اتحادیه اروپا درباره جایگزین "مرز سخت" بین دو ایرلند

 20. واکنش حناچی به واگذاری مراکز بهاران شهرداری به بهزیستی

 21. واکنش ربیعی به حادثه تروریستی اخیر کابل

 22. دستگیری قاچاقچیان اشیای عتیقه ۳۰۰۰ ساله در ایجرود

 23. کاهش ۱۴ تا ۳۵ درصدی ترافیک تهران در تیر ماه

 24. سیری در ششمین برج بلند مخابراتی جهان

 25. شیخ عیسی قاسم: بزرگ‌ترین ستم در زمین قطع ارتباط انسان با رسول خداست

پربحث‌های دیروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 3. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 4. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 5. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 6. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 7. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 8. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 9. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 10. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 11. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 12. ۲ مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند

 13. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 14. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 15. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 16. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 17. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 18. ۲ علامت خطر درباره مسکن را بشناسیم

 19. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

 20. لحظه خروج نفتکش «آدریان دریا» از تنگه جبل الطارق  

 21. جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس  

 22. دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگ‌ها در تهران

 23. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 24. فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است

 25. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 17. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 18. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 19. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 20. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 21. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 22. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 25. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

پربحث‌های اخیر

 1. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 2. دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به تخلفات خودروسازان  

 3. افزایش قیمت نفت به بالای ۶۰ دلار

 4. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 5. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 6. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 7. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 8. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 9. افزایش موقتی غلظت ازن در هوای تهران

 10. تداوم خیزش گرد و خاک در نوار شرقی کشور

 11. پیش‌بینی کاهش بیشتر قیمت مسکن/افزایش وام خرید مسکن فعلا به صلاح نیست

 12. رکورد بیشترین رشد تولید نفت و گاز متعلق به کدام کشور است؟

 13. تاثیر کاهش ارز در قیمت تلفن همراه/ بازار گوشی در روزهای آینده آرام خواهد شد

 14. عضو دیده‌بان شفافیت: متولیان سامانه تی‌تک، مسئولیت تخلفات احتمالی آن را می‌پذیرند؟

 15. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 16. الزامات اصلاح یارانه‌های انرژی با وارد شدن کمترین فشار به مردم

 17. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 18. جوان گرایی مدیران درکار نبود؛ اشتباه اطلاع رسانی "دولت"، حداکثر سن مدیران ارشد را ۵۰ سال کرد

 19. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 20. عرضه سهام عدالت در بورس منتظر مصوبه مجلس است

پربحث‌های دیروز

 1. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 2. ۲ مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند

 3. ۲ علامت خطر درباره مسکن را بشناسیم

 4. قیمت انواع شیرینی در آستانه عید غدیر

 5. وکیل احمد عراقچی: بانک مرکزی را نمی‌توان در مقام اعمال حاکمیت به قاچاق متهم کرد

 6. قیمت برنج طی یک سال ۱۰۰ درصد گران شد

 7. مدیرعامل جدید ایران‌خودرو کیست؟

 8. ۵ ایراد شورای نگهبان به طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

 9. وزیر اقتصاد: قوه مجریه به تنهایی نمی‌تواند برنامه های مربوط به یارانه را اجرایی کند

 10. لوازم التحریر چقدر گران شده؟

 11. طلای جهانی 19 دلار ارزان شد

 12. حذف یارانه نقدی پردرآمدها به کجا رسید؟

 13. جزئیات بخشودگی جرایم مالیاتی اعلام شد

 14. هشدار شدید همتی به بانک ها / ارزانی مسکن آغاز شد

 15. لزوم تسریع در تخلیه کالاهای اساسی از بنادر کشور

 16. برنامه‌های وزات اقتصاد برای خصوصی‌سازی

 17. رکوردشکنی بورس تهران

 18. احتمال همکاری بورس تهران و وین

 19. هدایای اینترنتی همراه اول در «دوشنبه سوری» مردادماه

 20. درخواست بانک مرکزی برای استفساریه در خصوص مالیات بر تسعیر دارایی‌ها

 21. آخرین قیمت جهانی طلا

 22. قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار  

 23. آخرین وضعیت منابع آب زیرزمینی کشور

 24. ۳ شغل پردرآمد و کم دردسر در ایران

 25. موبایل باز هم ارزان می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 4. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 5. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 6. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 7. مدیرعامل صندوق بازنشستگی برکنار شد

 8. ناکارآمدی طرح‌های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!

 9. وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

 10. استعفای پوری‌حسینی پذیرفته شد

 11. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 12. معاون سابق وزیر نفت: خسارت ۳۴ هزار میلیارد تومانی کشور از حذف کارت سوخت/ مسئولیت با زنگنه است

 13. ملت منتظر گزارش خصوصی‌سازی

 14. آغاز الزامی شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت/ تکرار تجربه اي مفید که نادیده گرفته شده بود

 15. پشت پرده خصوصی‌سازی‌ها با محاکمه علنی آشکار می‌شود

 16. جهانگیری: همه مشکلات اقتصادی کشور به‌دلیل تحریم‌ها نیست

 17. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 18. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 19. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 20. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 21. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 22. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 23. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

 24. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 25. خط‌ونشان همتی برای بانک‌ها/ دوران تخطی از مقررات به‌سر آمد

آخرین عناوین