دستیار ویژه رونالد ریگان: سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

گروه ترجمه الف،   3980428036 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

دستیار ویژه ی رونالد ریگان رئیس جمهوری اسبق آمریکا، سیاست های دونالد ترامپ را در قبال ایران شکست کامل توصیف کرده و می گوید هنوز دیر نشده تا رئیس جمهور مواضع مشاور امنیت ملی خود – جان بولتون – را نادیده گرفته و با ایران رفتاری مناسب داشته باشد.

سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

به گزارش الف "داگ باندو" در مقاله ای در دوماه نامه ی The American Conservative تصریح کرد آمریکا در تقریبا هفت دهه، از درک ایران بازمانده است. برگزيده این مقاله را بخوانید:

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ی ایران گفته است اگر دولت ترامپ تحریم هایش را علیه ایران رفع کند، کشورش با آمریکا مذاکره خواهد کرد. چنین کاری، قطعا پذیرش شکست است. اما سیاست های دونالد ترامپ در قبال ایران تاکنون شکست کامل بوده است. منطق بسیار اشتباه، انتظارات فراوان جنون آمیز، و نتایج کاملا غیرسازنده، از ویژگی های بارز این سیاست ها است.


رئیس جمهور زمانی که خواستار مذاکرات شد، ظاهرا تصور می کرد تهدید به جنگ و "نابودی" ایران، به گرفتن امتیار ختم می شود.


اما ترامپ با ادعای درخواست مذاکرات، در عین حال تحقق این مذاکرات را تقریبا غیرممکن ساخت و خطر آغاز یک جنگ ویرانگر بالقوه را فراهم کرد. واشنگتن برای بازگشت به دیپلماسی، باید سیاست هایش را کاملا تغییر دهد.


ترامپ ظاهرا هرگز متوجه نشد که برجام شامل چیست، اما با الفاظ هشدار دهند آن را محکوم کرد. بعد از اینکه او برجام را باطل اعلام کرد، مایک پمپئو وزیر خارجه اش 12 درخواست را با تمرکز بر مسایل غیرهسته ای مطرح کرد که اساسا ایران را به یک کشور دست نشانده تبدیل می کرد.


عجیب هم نبود که جمهوری اسلامی تسلیم نشد یا حتی مذاکره نکرد زیرا مذاکرات هم با تسلیم برابر بود. لذا دولت آمریکا علیه ایران و دیگران – ازجمله متحدانش که با هرایرانی روابط تجاری داشته باشد – اعلام جنگ کرد.


با خودداری ایران از تن دادن به این خواسته ها – درست همان طور که کره ی شمالی، روسیه، کوبا و ونزوئلا فرامین ترامپ را رد کردند – امریکا تحریم هایش را دائما گسترش داد که طبیعتا از آن به عنوان اقدام جنگی یاد شد.


اقتصاد ایران در حال انقباض است اما حمایت کافی مردمی را کسب کرده و در حقیقت، تلاش واشنگتن برای ویرانی اقتصاد ایران، ظاهرا ملی گرایان را در تنفر از سیاست های آمریکا، به سمت اسلام گرایان کشانده است. نظرسنجی دانشگاه مریلند در سال 2018 نشان می دهد به دنبال خروج دولت آمریکا از برجام، حمایت مردمی برای ازسرگیری فعالیت های هسته ای، رو به افزایش است.


عجیب هم نیست که پاسخ رژیم، خصمانه بوده است. آمریکا با نابودی برجام، در واقع تندروترین نیروها را در جمهوری اسلامی که از ابتدا مخالف برجام بودند، تقویت کرد. تقریبا گویی دولت – که مشاور امنیت ملی اش علنا خواستار بمب باران ایران بوده – دنبال بهانه ای برای جنگ است.


هم زمان با افزایش تهدیدات نظامی آمریکا، تهران برای مقابله با هرگونه دخالت، آمادگی نظامی فراهم کرد اما در واشنتگتن از اینها به عنوان اقدامات تجاوزکارانه یاد شد. آمریکا هم تهدیدات و تحرکات نظامی خود را افزایش داد. دورنمای تقابل جنگی افزایش یافت: به نفت کش ها حمله شد، که آمریکا تهران را عامل آن خواند. اما هر کسی از عربستان تا اسرائیل، تا دولت اسلامی (داعش) به امید راه اندازی جنگ، انگیزه داشت تا یک حمله ی ساختگی را انجام دهد.


دولت ترامپ، به خاطر ادعای اقدمام مجرمانه ی ایران در حمله به تانکرها، با بدبینی تقریبا جهانی در داخل و خارج مواجه شد. پمپئوی ناامید، گفت تردید درباره ی اظهاراتش مغایر حس وطن دوستی است. اما آمریکایی ها به یاد آوردند که برای کشانده شدن به جنگ، به آنها دروغ گفته شده است. از جمله برای تهاجم به عراق در سال 2003 که به بهانه ی تسلیحات غیرمتعارف صدام صورت گرفت.


گرچه رئیس جمهور تصمیم گرفت سقوط پهباد را تلافی نکند، اما تهدیداتش را همراه درخواست برای مذاکره افزایش داد. وی آشکارا فاقد یک راهبرد کاری بود، و انتظار داشت ایران سریعا تسلیم شود.


تهران اکنون محدودیت هایش را در برجام نقض کرده است. شگفت این که سیاست های دولت سبب شده است ایران به کشوری هسته ای تبدیل شود. در حالی که بولتون گفته بود ما آنقدر سیاست اعمال فشار را ادامه می دهیم تا ایران مجبور شود به میز مذاکرات بازگردد. او هم ماننده ترامپ علائم سنتی دیوانگی را نشان می دهند: انجام دادن کاری یکسان و انتظار نتایج مختلف.


ایرانی ها چرا سیاست شکست خورده ی آمریکا را نجات دهند و از سرضعف با کسی مذاکره کنند که به پایبندی به توافقات اعتقاد ندارد؟ یا اینکه مشخص نیست ترامپ چه می خواهد؟ پمپئو می گوید ما بدون پیش شرط آماده ی مذاکره ایم، اما این قطعا صحیح نیست در غیر این صورت واشنگتن و تهران در آستانه ی جنگ نبودند.


ترامپ بارها گفته است که قصد دارد ایران را از دست یابی به سلاح های اتمی بازدارد، هدفی که در برجام هم دنبال می شد، زیرا در برجام جزیی ترین نظام بازرسی که تاکنون مورد توافق قرارگرفته، قید شده است. اگر ترامپ می خواست محدودیت های هسته ای را تشدید کند، می توانست اروپایی ها را را درگیر کرده و پیشنهاد مذاکره دهد. در حقیقت سایر خواسته ها در پس زمینه وجود دارد: محدود کردن حاکمیت یک ملت دیگر و تعیین سیاست خارجی آن.


بولتون و پومپئو با بی شرمی طرفدار تغییر رژیم بوده اند. پومپئو در پاسخ به این سوال که ایا تحریم ها تهران را مجبور می کند به خواسته هایشان تن دهد، گفت:" آنچه می تواند تغییر ایجاد کند آن است که مردم می توانند دولت را تغییر دهند." بولتون هم پول دریافت کرده تا که در حمایت از مجاهدین خلق (منافقین) سخن بگوید. در حالی که هیچ یک از فعالیت های مضر ایران، تهدید چندانی علیه آمریکا نیست، واشنگتن از رژیم های وحشی نظیر عربستان و امارات حمایت کرده است. تعجبی ندارد که مقامات تهران معتقدند منافعشان در گرو آن است تا جلوی سلطه ی عربستان، امارات و سنی ها در خلیج فارس گرفته شود، مساله ای که احتمالا برایشان بیشتر از محدود کردن نفوذ آمریکا در منطقه اهمیت دارد.

رئیس جمهور باید پیشنهاد مذاکرات واقعی بدهد . باید بگوید که درحال احیاء برجام و تعلیق تحریم هاست. و البته در حالی که آمریکا خواستار محدودیت بیشتر هسته ای و تغییر در فعالیت های منطقه ای ایران است، واشنگتن باید آماده باشد امتیازات متناسب بدهد، نظیر کاهش بیشتر تحریم ها، تقابل کمتر نظامی با متحدان یا گروه های نیابتی ایران و محدودیت در حمایت از رقبای سنی ایران از جمله فروش تسلیحات به آنها.  


ترامپ فرصت دارد جبران کند، اما برای این منظور باید شیوه ای کاملا جدید را در پیش گیرد. دولت باید دخالت نظامی را کنارگذاشته، ضرورت امتیازدهی را بپذیرد، و تعهدی واقعی به دیپلماسی نشان دهد. ترامپ تقریبا همگان را در خصوص کره ی شمالی متعجب کرد، آیا می تواند با ایران نیز اینگونه عمل کند؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۹۵۲۹۰۰:۲۴:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ايران در اين منطقه يك ابر قدرت است آقاي ترامپ به فهم چون بايد ومجبوري نسبت به ايران تغيير نظر ورفتار داشته باشي در غير اينصورت مفتضح تر خواهي شد
ناشناس۱۰۰۹۶۸۱۰۸:۲۱:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۹
نوفهمه!!!
ناشناس۱۰۱۰۰۸۹۱۲:۱۸:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ترامپ خیلی زرنگتر از این حرف ها می باشد بقیه کشورها و از جمله انگلیس را هم داره وارد جنگ خلیح فارس میکنه تا اکه برخوردی صورت گرفت فقط بنام امریکا تمام نشود
ناشناس۱۰۱۰۲۰۱۱۳:۰۴:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
اگه زرنگ بود مثل اوباما رفتار میکرد
ناشناس۱۰۱۰۳۷۳۱۴:۲۳:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
همه این ائتلافی که میفرمایید الآن دارند با مردم یمن میجنگند > هر وقت توانستند از پس مردم دست خالی یمن بربیان ، آنوقت بیان ما در خدمتشون هستیم
ناشناس۱۰۱۰۹۶۷۱۹:۱۸:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۹
واقعیت این است ، که ترامپ دوباره رای می اورد. ترامپ از نظر نظامی فعلا از ما شکست خورده ولی در تحریم اقتصادی بدلیل وابستگی شدید دولتهای ما به اقتصاد تک محصولی نفتی پیروز شده است. به هر حال باید برای ۶ سال اینده خواب وخیال نبینیم و اگر محاسباتمان نشان می دهد از نظر اقتصادی بدتر می شود مذاکراتی را با خودش شروع کنیم و وقت تلف اروپا و چین نکنیم. وقتی صنعتی شدیم ۱۰ سال دیگر می توانیم اینبار ما دبه کنیم.
ناشناس۱۰۰۹۵۳۲۰۰:۲۶:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
از قیمت دلار تورم و گرانی مشخصه
ناشناس۱۰۰۹۶۸۲۰۸:۲۳:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۹
حالت خوبه اخوی ؟ چه ربطی داره ؟ ضمنا دلار در حال نزول است
ناشناس۱۰۱۰۳۵۰۱۴:۱۳:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
آنهم از وقتیکه پهباد آمریکا زدیم دلار حالت نزولی گرفت
ناشناس۱۰۰۹۷۳۰۰۹:۰۰:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۹
اول از دلیل این قیمتها اگاه شو که چرا این جوری شد بعد بیا بنویس و تقصیر بیرون از ایران بیانداز
ناشناس۱۰۰۹۵۴۴۰۰:۳۹:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
دلار 3700 تومانی شده 12000 تومان مشخص که سیاست های ترامپ کاملا شکست خورده ! البته مقامات در رفاه راست می گویند چون درآمد آنها به بهانه تحریم ها بیشتر هم شده !
ناشناس۱۰۰۹۶۸۵۰۸:۲۷:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۹
حجم پول رو دولت از ۳۰۰ هزار میلیارد به ۱٨۰۰ هزار میلیارد رسوند به ترامپ چه ربطی داره؟
ناشناس۱۰۱۰۰۹۴۱۲:۲۰:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۹
عامل افزایش نقدینگی همون یارانه میلیاردی که هر ماه پخش شده . بودجه مسکن مهر هم چند هزار میلیارد نقدینگی درست کرد
ناشناس۱۰۱۰۰۹۷۱۲:۲۱:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ربطش به 1/3 شدن فروش نفت عمو جون . یعنی دلار کمتر نقدینگی بیشتر
ناشناس۱۰۱۰۱۵۹۱۲:۴۸:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۹
قیمت دلار 1800 هزار میلیارد تقسیم بر در امد نفتی ایران قیمت واقعی است هر چی مخرج کوچکتر است قیمت دلار بیشتر است وقتی صفر برسه قیمت میشه بی نهایت
ناشناس۱۰۰۹۷۳۷۰۹:۰۱:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۹
جوابش در دستهای دولت است برو از انها بپرس
ناشناس۱۰۰۹۷۸۶۰۹:۳۵:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۹
هیچوقت ترامپ توان رساندن دلار 3500 تومانی به 12000 تومان را نداشت . این کار فقط از دست توانای خودیها ساخته بود که زحمتش را کشیدند. واصلا همین مورد ترامپ را از ادامه دشمنیهایش کاملا ناامید کرد.
ناشناس۱۰۰۹۵۴۸۰۰:۴۲:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
آقای علی مطهری از لزوم مصاحبه رسانه‌های ایرانی با پمپئو سخن می‌گوید. آیا این درست است، یا اشتباه؟
ناشناس۱۰۱۰۵۳۶۱۵:۳۵:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۹
احمدی نژاد در یک گفت و گوی تلفنی با خبرنگار ایرانی‌الاصل روزنامه نیویوک تایمز گفته است که "ترامپ مرد عمل است. او همچنین یک تاجر است و بنابراین قادر به محاسبه سود و زیان و تصمیم‌گیری بر این مبناست. ما به او می‌گوییم، بگذارید هزینه‌های بلندمدت تنش و یا همکاری بین دو کشور را محاسبه کنیم و کوته‌بین نباشیم".
ناشناس۱۰۰۹۵۴۹۰۰:۴۳:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
چرا این‌ قدر ترامپ را تحقیر می‌کنید؟
ناشناس۱۰۰۹۵۵۱۰۰:۴۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۹
عده ای معتقدند که اگر قوی برخورد کنیم ، دشمنان به خودشان اجازه نمی‌دهند که جسارت کنند. تا چه حد این سیاست درست می تواند درست باشد؟
ناشناس۱۰۰۹۷۸۲۰۹:۳۲:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۹
زمانی می رسد که آن هم بخواهد قوی برخورد کند آنزمان معلوم نیست چه پیش آید
ناشناس۱۰۱۰۰۸۷۱۲:۱۸:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۹
صد درصد كشوراي منطقه گواه اين هستند گاو شيرده و ...
ناشناس۱۰۰۹۵۵۴۰۰:۴۸:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۹
نه راه پس داره و نه راه پیش!
ناشناس۱۰۰۹۵۶۷۰۱:۰۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ترامپ دیوانه زنحیری است
ناشناس۱۰۰۹۵۹۶۰۲:۱۰:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ایران و آمریکا یک بار برای همیشه باید مشکلاتشان را حل کنند. در غیر اینصورت در بلند مدت اقتصاد ایران از رشد باز خواهد ماند و در چند دهه دیگر از تمام کشور های منطقه عقب می افتد.
ناشناس۱۰۱۰۲۸۱۱۳:۴۳:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
برجام برای حل همین مشکلات بود ولی مخالفان زیادی مانند عربستان، اسرائیل و نمایندگان مجالس آمریکا دارد و نتیجه آن هم که معلوم شد!
ناشناس۱۰۰۹۶۱۵۰۳:۳۰:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ایرادی نمیشه به ترامپ گرفت که چرا برجام را درک نکرده، چون تو خود ایران هم کسی برجام را درک نکرد، تا حالا نشده مصاحبه ای با سیاستمدار یا نماینده مجلسی ببینم و فرد مذکور گفته باشد حداقل یک دور برجام و ضمایم آنرا خوانده باشد. نفهمیدیم این چه جور توافق هسته ای بود که هر وقت ایران دست به هرکار دیگری میزد چه آزمایش موشکی که کمک به سوریه و چه هرکار دیگری که طرف های غربی از آن خوششان نمی آمد، اونها اعلام میکردن اقدام ایران خلاف روح برجام است، روح برجام دقیقا چی بوده؟!
حامد۱۰۰۹۶۱۹۰۴:۲۹:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
براي تنبيه ترامپ خيلي آسونه كه شركت و شركتهاي ترامپ رو ورشكست كنيم
ناشناس۱۰۰۹۷۳۸۰۹:۰۲:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
اما چطور؟
س.علی۱۰۱۰۳۷۴۱۴:۲۳:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۹
چندتا از مدیرهامون رو بفرستیم خود به خود نابود میشه
ناشناس۱۰۰۹۶۸۳۰۸:۲۶:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
تنها راه اینکه قوی بشیم و خیلی هم قوی بشیم بقول پوتین هیچ کی به آدم ضعیف احترام نمی زاره
ناشناسnashenas۱۰۰۹۷۵۷۰۹:۱۳:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ادعای امریکا واخیرا انگلیس که خواهان حل مشکلات از طرق مذاکرات ودیبلماسی است کذب است در حالی است که غیر قانونی ورای شورای امنیت قوانین بین المللی را در مورد برجام زیرپا گذاشته اند واما ایران قانونا خواهان مذاکرات می باشد در صورتی که امریکا وانگلیس به قوانین بین المللی وقطعنامه شورای امنیت که نقض برجام کرده اند باز گردند
ناشناس۱۰۱۰۱۲۰۱۲:۳۱:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
اونها هیچ احتیاجی به مذاکره ندارند . اقتصاد اول دنیا هستن
ناشناس۱۰۱۰۳۸۱۱۴:۲۵:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
البته از نظر اقتصادی حسابی به ما ضربه زده ولی به هر حال الان ما از نظر نظامی و هسته ایی دست بالا را داریم و وقت آن رسیده که میوه آن را بچینیم. وقت خود را تلف اروپا و چین و روسیه نکنیم. با خود ترامپ معامله کنیم و تضمین های درست بگیریم مثل کارخانه و تکنولوژی و صنعت و بازار. نه واردات ایرباس. بگذاریم واقعا به مسیر ژاپن و کره جنوبی برویم.

پربحث‌های اخیر

 1. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 2. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 3. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 4. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 5. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 6. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 7. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 8. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 9. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 10. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 11. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 12. افزایش قیمت پراید در بازار

 13. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 14. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 15. آیت‌الله جنتی: اگر افزایش قیمت بنزین فشار جدیدی وارد کند، صحیح نیست/ حساب معترضان از اشرار جداست

 16. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

پربحث‌های دیروز

 1. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 3. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 4. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 5. راهپیمایی مردم زنجان علیه اغتشاشگران

 6. راهپیمایی مردم تبریز علیه اغتشاشگران

 7. کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد

 8. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 9. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 10. بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

 11. روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

 12. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

 13. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

 14. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 15. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 16. نقوی‌حسینی: ما مردم را رها کرده‌ایم/ لاریجانی: نظارت بر قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

 17. «سام» و «جی پلاس» جایگزین سامسونگ و ال‌جی می‌شوند

 18. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

 19. نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد

 20. آرامش پس از ۳ روز شرارت/ تحرکات نافرجام در چهار استان

 21. لیلاز: دولت ۲ سال برای بنزین مشغول رایزنی بود/ نباید تصور کنیم که این دعواها صرفا بر سر بنزین است

 22. فرض کنید رهبری نیامده بود!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 9. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 10. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 11. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 12. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 13. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 14. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 15. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 16. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 17. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 18. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 19. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 20. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 21. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 22. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 2. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 3. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 4. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 5. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 6. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 7. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 8. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 9. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 10. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 11. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 12. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

 13. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

 14. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

 15. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

آخرین عناوین