دستیار ویژه رونالد ریگان: سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

گروه ترجمه الف،   3980428036 ۳۵ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

دستیار ویژه ی رونالد ریگان رئیس جمهوری اسبق آمریکا، سیاست های دونالد ترامپ را در قبال ایران شکست کامل توصیف کرده و می گوید هنوز دیر نشده تا رئیس جمهور مواضع مشاور امنیت ملی خود – جان بولتون – را نادیده گرفته و با ایران رفتاری مناسب داشته باشد.

به گزارش الف "داگ باندو" در مقاله ای در دوماه نامه ی The American Conservative تصریح کرد آمریکا در تقریبا هفت دهه، از درک ایران بازمانده است. برگزيده این مقاله را بخوانید:

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ی ایران گفته است اگر دولت ترامپ تحریم هایش را علیه ایران رفع کند، کشورش با آمریکا مذاکره خواهد کرد. چنین کاری، قطعا پذیرش شکست است. اما سیاست های دونالد ترامپ در قبال ایران تاکنون شکست کامل بوده است. منطق بسیار اشتباه، انتظارات فراوان جنون آمیز، و نتایج کاملا غیرسازنده، از ویژگی های بارز این سیاست ها است.


رئیس جمهور زمانی که خواستار مذاکرات شد، ظاهرا تصور می کرد تهدید به جنگ و "نابودی" ایران، به گرفتن امتیار ختم می شود.


اما ترامپ با ادعای درخواست مذاکرات، در عین حال تحقق این مذاکرات را تقریبا غیرممکن ساخت و خطر آغاز یک جنگ ویرانگر بالقوه را فراهم کرد. واشنگتن برای بازگشت به دیپلماسی، باید سیاست هایش را کاملا تغییر دهد.


ترامپ ظاهرا هرگز متوجه نشد که برجام شامل چیست، اما با الفاظ هشدار دهند آن را محکوم کرد. بعد از اینکه او برجام را باطل اعلام کرد، مایک پمپئو وزیر خارجه اش 12 درخواست را با تمرکز بر مسایل غیرهسته ای مطرح کرد که اساسا ایران را به یک کشور دست نشانده تبدیل می کرد.


عجیب هم نبود که جمهوری اسلامی تسلیم نشد یا حتی مذاکره نکرد زیرا مذاکرات هم با تسلیم برابر بود. لذا دولت آمریکا علیه ایران و دیگران – ازجمله متحدانش که با هرایرانی روابط تجاری داشته باشد – اعلام جنگ کرد.


با خودداری ایران از تن دادن به این خواسته ها – درست همان طور که کره ی شمالی، روسیه، کوبا و ونزوئلا فرامین ترامپ را رد کردند – امریکا تحریم هایش را دائما گسترش داد که طبیعتا از آن به عنوان اقدام جنگی یاد شد.


اقتصاد ایران در حال انقباض است اما حمایت کافی مردمی را کسب کرده و در حقیقت، تلاش واشنگتن برای ویرانی اقتصاد ایران، ظاهرا ملی گرایان را در تنفر از سیاست های آمریکا، به سمت اسلام گرایان کشانده است. نظرسنجی دانشگاه مریلند در سال 2018 نشان می دهد به دنبال خروج دولت آمریکا از برجام، حمایت مردمی برای ازسرگیری فعالیت های هسته ای، رو به افزایش است.


عجیب هم نیست که پاسخ رژیم، خصمانه بوده است. آمریکا با نابودی برجام، در واقع تندروترین نیروها را در جمهوری اسلامی که از ابتدا مخالف برجام بودند، تقویت کرد. تقریبا گویی دولت – که مشاور امنیت ملی اش علنا خواستار بمب باران ایران بوده – دنبال بهانه ای برای جنگ است.


هم زمان با افزایش تهدیدات نظامی آمریکا، تهران برای مقابله با هرگونه دخالت، آمادگی نظامی فراهم کرد اما در واشنتگتن از اینها به عنوان اقدامات تجاوزکارانه یاد شد. آمریکا هم تهدیدات و تحرکات نظامی خود را افزایش داد. دورنمای تقابل جنگی افزایش یافت: به نفت کش ها حمله شد، که آمریکا تهران را عامل آن خواند. اما هر کسی از عربستان تا اسرائیل، تا دولت اسلامی (داعش) به امید راه اندازی جنگ، انگیزه داشت تا یک حمله ی ساختگی را انجام دهد.


دولت ترامپ، به خاطر ادعای اقدمام مجرمانه ی ایران در حمله به تانکرها، با بدبینی تقریبا جهانی در داخل و خارج مواجه شد. پمپئوی ناامید، گفت تردید درباره ی اظهاراتش مغایر حس وطن دوستی است. اما آمریکایی ها به یاد آوردند که برای کشانده شدن به جنگ، به آنها دروغ گفته شده است. از جمله برای تهاجم به عراق در سال 2003 که به بهانه ی تسلیحات غیرمتعارف صدام صورت گرفت.


گرچه رئیس جمهور تصمیم گرفت سقوط پهباد را تلافی نکند، اما تهدیداتش را همراه درخواست برای مذاکره افزایش داد. وی آشکارا فاقد یک راهبرد کاری بود، و انتظار داشت ایران سریعا تسلیم شود.


تهران اکنون محدودیت هایش را در برجام نقض کرده است. شگفت این که سیاست های دولت سبب شده است ایران به کشوری هسته ای تبدیل شود. در حالی که بولتون گفته بود ما آنقدر سیاست اعمال فشار را ادامه می دهیم تا ایران مجبور شود به میز مذاکرات بازگردد. او هم ماننده ترامپ علائم سنتی دیوانگی را نشان می دهند: انجام دادن کاری یکسان و انتظار نتایج مختلف.


ایرانی ها چرا سیاست شکست خورده ی آمریکا را نجات دهند و از سرضعف با کسی مذاکره کنند که به پایبندی به توافقات اعتقاد ندارد؟ یا اینکه مشخص نیست ترامپ چه می خواهد؟ پمپئو می گوید ما بدون پیش شرط آماده ی مذاکره ایم، اما این قطعا صحیح نیست در غیر این صورت واشنگتن و تهران در آستانه ی جنگ نبودند.


ترامپ بارها گفته است که قصد دارد ایران را از دست یابی به سلاح های اتمی بازدارد، هدفی که در برجام هم دنبال می شد، زیرا در برجام جزیی ترین نظام بازرسی که تاکنون مورد توافق قرارگرفته، قید شده است. اگر ترامپ می خواست محدودیت های هسته ای را تشدید کند، می توانست اروپایی ها را را درگیر کرده و پیشنهاد مذاکره دهد. در حقیقت سایر خواسته ها در پس زمینه وجود دارد: محدود کردن حاکمیت یک ملت دیگر و تعیین سیاست خارجی آن.


بولتون و پومپئو با بی شرمی طرفدار تغییر رژیم بوده اند. پومپئو در پاسخ به این سوال که ایا تحریم ها تهران را مجبور می کند به خواسته هایشان تن دهد، گفت:" آنچه می تواند تغییر ایجاد کند آن است که مردم می توانند دولت را تغییر دهند." بولتون هم پول دریافت کرده تا که در حمایت از مجاهدین خلق (منافقین) سخن بگوید. در حالی که هیچ یک از فعالیت های مضر ایران، تهدید چندانی علیه آمریکا نیست، واشنگتن از رژیم های وحشی نظیر عربستان و امارات حمایت کرده است. تعجبی ندارد که مقامات تهران معتقدند منافعشان در گرو آن است تا جلوی سلطه ی عربستان، امارات و سنی ها در خلیج فارس گرفته شود، مساله ای که احتمالا برایشان بیشتر از محدود کردن نفوذ آمریکا در منطقه اهمیت دارد.

رئیس جمهور باید پیشنهاد مذاکرات واقعی بدهد . باید بگوید که درحال احیاء برجام و تعلیق تحریم هاست. و البته در حالی که آمریکا خواستار محدودیت بیشتر هسته ای و تغییر در فعالیت های منطقه ای ایران است، واشنگتن باید آماده باشد امتیازات متناسب بدهد، نظیر کاهش بیشتر تحریم ها، تقابل کمتر نظامی با متحدان یا گروه های نیابتی ایران و محدودیت در حمایت از رقبای سنی ایران از جمله فروش تسلیحات به آنها.  


ترامپ فرصت دارد جبران کند، اما برای این منظور باید شیوه ای کاملا جدید را در پیش گیرد. دولت باید دخالت نظامی را کنارگذاشته، ضرورت امتیازدهی را بپذیرد، و تعهدی واقعی به دیپلماسی نشان دهد. ترامپ تقریبا همگان را در خصوص کره ی شمالی متعجب کرد، آیا می تواند با ایران نیز اینگونه عمل کند؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۹۵۲۹۰۰:۲۴:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ايران در اين منطقه يك ابر قدرت است آقاي ترامپ به فهم چون بايد ومجبوري نسبت به ايران تغيير نظر ورفتار داشته باشي در غير اينصورت مفتضح تر خواهي شد
ناشناس۱۰۰۹۶۸۱۰۸:۲۱:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۹
نوفهمه!!!
ناشناس۱۰۱۰۰۸۹۱۲:۱۸:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ترامپ خیلی زرنگتر از این حرف ها می باشد بقیه کشورها و از جمله انگلیس را هم داره وارد جنگ خلیح فارس میکنه تا اکه برخوردی صورت گرفت فقط بنام امریکا تمام نشود
ناشناس۱۰۱۰۲۰۱۱۳:۰۴:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
اگه زرنگ بود مثل اوباما رفتار میکرد
ناشناس۱۰۱۰۳۷۳۱۴:۲۳:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
همه این ائتلافی که میفرمایید الآن دارند با مردم یمن میجنگند > هر وقت توانستند از پس مردم دست خالی یمن بربیان ، آنوقت بیان ما در خدمتشون هستیم
ناشناس۱۰۱۰۹۶۷۱۹:۱۸:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۹
واقعیت این است ، که ترامپ دوباره رای می اورد. ترامپ از نظر نظامی فعلا از ما شکست خورده ولی در تحریم اقتصادی بدلیل وابستگی شدید دولتهای ما به اقتصاد تک محصولی نفتی پیروز شده است. به هر حال باید برای ۶ سال اینده خواب وخیال نبینیم و اگر محاسباتمان نشان می دهد از نظر اقتصادی بدتر می شود مذاکراتی را با خودش شروع کنیم و وقت تلف اروپا و چین نکنیم. وقتی صنعتی شدیم ۱۰ سال دیگر می توانیم اینبار ما دبه کنیم.
ناشناس۱۰۰۹۵۳۲۰۰:۲۶:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
از قیمت دلار تورم و گرانی مشخصه
ناشناس۱۰۰۹۶۸۲۰۸:۲۳:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۹
حالت خوبه اخوی ؟ چه ربطی داره ؟ ضمنا دلار در حال نزول است
ناشناس۱۰۱۰۳۵۰۱۴:۱۳:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
آنهم از وقتیکه پهباد آمریکا زدیم دلار حالت نزولی گرفت
ناشناس۱۰۰۹۷۳۰۰۹:۰۰:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۹
اول از دلیل این قیمتها اگاه شو که چرا این جوری شد بعد بیا بنویس و تقصیر بیرون از ایران بیانداز
ناشناس۱۰۰۹۵۴۴۰۰:۳۹:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
دلار 3700 تومانی شده 12000 تومان مشخص که سیاست های ترامپ کاملا شکست خورده ! البته مقامات در رفاه راست می گویند چون درآمد آنها به بهانه تحریم ها بیشتر هم شده !
ناشناس۱۰۰۹۶۸۵۰۸:۲۷:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۹
حجم پول رو دولت از ۳۰۰ هزار میلیارد به ۱٨۰۰ هزار میلیارد رسوند به ترامپ چه ربطی داره؟
ناشناس۱۰۱۰۰۹۴۱۲:۲۰:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۹
عامل افزایش نقدینگی همون یارانه میلیاردی که هر ماه پخش شده . بودجه مسکن مهر هم چند هزار میلیارد نقدینگی درست کرد
ناشناس۱۰۱۰۰۹۷۱۲:۲۱:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ربطش به 1/3 شدن فروش نفت عمو جون . یعنی دلار کمتر نقدینگی بیشتر
ناشناس۱۰۱۰۱۵۹۱۲:۴۸:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۹
قیمت دلار 1800 هزار میلیارد تقسیم بر در امد نفتی ایران قیمت واقعی است هر چی مخرج کوچکتر است قیمت دلار بیشتر است وقتی صفر برسه قیمت میشه بی نهایت
ناشناس۱۰۰۹۷۳۷۰۹:۰۱:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۹
جوابش در دستهای دولت است برو از انها بپرس
ناشناس۱۰۰۹۷۸۶۰۹:۳۵:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۹
هیچوقت ترامپ توان رساندن دلار 3500 تومانی به 12000 تومان را نداشت . این کار فقط از دست توانای خودیها ساخته بود که زحمتش را کشیدند. واصلا همین مورد ترامپ را از ادامه دشمنیهایش کاملا ناامید کرد.
ناشناس۱۰۰۹۵۴۸۰۰:۴۲:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
آقای علی مطهری از لزوم مصاحبه رسانه‌های ایرانی با پمپئو سخن می‌گوید. آیا این درست است، یا اشتباه؟
ناشناس۱۰۱۰۵۳۶۱۵:۳۵:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۹
احمدی نژاد در یک گفت و گوی تلفنی با خبرنگار ایرانی‌الاصل روزنامه نیویوک تایمز گفته است که "ترامپ مرد عمل است. او همچنین یک تاجر است و بنابراین قادر به محاسبه سود و زیان و تصمیم‌گیری بر این مبناست. ما به او می‌گوییم، بگذارید هزینه‌های بلندمدت تنش و یا همکاری بین دو کشور را محاسبه کنیم و کوته‌بین نباشیم".
ناشناس۱۰۰۹۵۴۹۰۰:۴۳:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
چرا این‌ قدر ترامپ را تحقیر می‌کنید؟
ناشناس۱۰۰۹۵۵۱۰۰:۴۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۹
عده ای معتقدند که اگر قوی برخورد کنیم ، دشمنان به خودشان اجازه نمی‌دهند که جسارت کنند. تا چه حد این سیاست درست می تواند درست باشد؟
ناشناس۱۰۰۹۷۸۲۰۹:۳۲:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۹
زمانی می رسد که آن هم بخواهد قوی برخورد کند آنزمان معلوم نیست چه پیش آید
ناشناس۱۰۱۰۰۸۷۱۲:۱۸:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۹
صد درصد كشوراي منطقه گواه اين هستند گاو شيرده و ...
ناشناس۱۰۰۹۵۵۴۰۰:۴۸:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۹
نه راه پس داره و نه راه پیش!
ناشناس۱۰۰۹۵۶۷۰۱:۰۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ترامپ دیوانه زنحیری است
ناشناس۱۰۰۹۵۹۶۰۲:۱۰:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ایران و آمریکا یک بار برای همیشه باید مشکلاتشان را حل کنند. در غیر اینصورت در بلند مدت اقتصاد ایران از رشد باز خواهد ماند و در چند دهه دیگر از تمام کشور های منطقه عقب می افتد.
ناشناس۱۰۱۰۲۸۱۱۳:۴۳:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
برجام برای حل همین مشکلات بود ولی مخالفان زیادی مانند عربستان، اسرائیل و نمایندگان مجالس آمریکا دارد و نتیجه آن هم که معلوم شد!
ناشناس۱۰۰۹۶۱۵۰۳:۳۰:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ایرادی نمیشه به ترامپ گرفت که چرا برجام را درک نکرده، چون تو خود ایران هم کسی برجام را درک نکرد، تا حالا نشده مصاحبه ای با سیاستمدار یا نماینده مجلسی ببینم و فرد مذکور گفته باشد حداقل یک دور برجام و ضمایم آنرا خوانده باشد. نفهمیدیم این چه جور توافق هسته ای بود که هر وقت ایران دست به هرکار دیگری میزد چه آزمایش موشکی که کمک به سوریه و چه هرکار دیگری که طرف های غربی از آن خوششان نمی آمد، اونها اعلام میکردن اقدام ایران خلاف روح برجام است، روح برجام دقیقا چی بوده؟!
حامد۱۰۰۹۶۱۹۰۴:۲۹:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۹
براي تنبيه ترامپ خيلي آسونه كه شركت و شركتهاي ترامپ رو ورشكست كنيم
ناشناس۱۰۰۹۷۳۸۰۹:۰۲:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
اما چطور؟
س.علی۱۰۱۰۳۷۴۱۴:۲۳:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۹
چندتا از مدیرهامون رو بفرستیم خود به خود نابود میشه
ناشناس۱۰۰۹۶۸۳۰۸:۲۶:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۹
تنها راه اینکه قوی بشیم و خیلی هم قوی بشیم بقول پوتین هیچ کی به آدم ضعیف احترام نمی زاره
ناشناسnashenas۱۰۰۹۷۵۷۰۹:۱۳:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۹
ادعای امریکا واخیرا انگلیس که خواهان حل مشکلات از طرق مذاکرات ودیبلماسی است کذب است در حالی است که غیر قانونی ورای شورای امنیت قوانین بین المللی را در مورد برجام زیرپا گذاشته اند واما ایران قانونا خواهان مذاکرات می باشد در صورتی که امریکا وانگلیس به قوانین بین المللی وقطعنامه شورای امنیت که نقض برجام کرده اند باز گردند
ناشناس۱۰۱۰۱۲۰۱۲:۳۱:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
اونها هیچ احتیاجی به مذاکره ندارند . اقتصاد اول دنیا هستن
ناشناس۱۰۱۰۳۸۱۱۴:۲۵:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
البته از نظر اقتصادی حسابی به ما ضربه زده ولی به هر حال الان ما از نظر نظامی و هسته ایی دست بالا را داریم و وقت آن رسیده که میوه آن را بچینیم. وقت خود را تلف اروپا و چین و روسیه نکنیم. با خود ترامپ معامله کنیم و تضمین های درست بگیریم مثل کارخانه و تکنولوژی و صنعت و بازار. نه واردات ایرباس. بگذاریم واقعا به مسیر ژاپن و کره جنوبی برویم.

پربحث‌های امروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 5. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 6. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 7. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 8. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 9. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 10. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 11. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 12. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 13. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 14. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 15. سرنوشت نامعلوم یوروهای گمشده/ سکه ثامن ویژه رسیدگی می شود؟

 16. توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد

 17. دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری/ مراکز حساس کشور با سامانه‌های لیزری محافظت می‌شوند

 18. کشف و ضبط 3 هزار لاک‌پشت گوش قرمز قبل از خروج از کشور

 19. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 20. والیبال زنان آسیا| شکست تلخ ایران مقابل چین تایپه

 21. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 22. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 23. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 24. آیت‌الله امامی‌کاشانی: مردم با مشکلات اقتصادی دست از انقلاب نمی‌کشند، اما مسئولان هم باید به‌فکر باشند

 25. وزیر ارتباطات از فعالان فضای مجازی درخواست نظر خواهی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 11. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 12. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 13. دروی دستی برنج توسط نماینده ولی‌فقیه در گیلان  

 14. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 15. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 16. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 17. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 18. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 19. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 22. تست سامانه باور ۳۷۳   

 23. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 24. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 25. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 25. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

پربحث‌های امروز

 1. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 2. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 3. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 4. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 5. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 6. به رغم هشدارهای چین، یک ناو آمریکایی از تنگه تایوان عبور کرد

 7. ظریف با وزیر امور خارجه فرانسه دیدار کرد

 8. گفت‌وگوی تلفنی پوتین و نتانیاهو درباره سوریه

 9. ظریف: پیشنهادهای ماکرون درباره برجام در مسیر صحیحی به پیش‌ می‌رود

 10. چین بر 75 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی تعرفه اعمال می‌کند

 11. چاووش اوغلو: هرگز از ادلب خارج نمی‌شویم

 12. ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می‌دانیم+فیلم

 13. فرانسه: سه کشور اروپایی باید درباره ایران متحد باشند

 14. هشدار گردان‌های حزب‌الله عراق به آمریکایی‌ها

 15. نوری المالکی: کار اسراییل باشد پاسخ قاطع می‌دهیم

 16. پاسخ فرزند شهید تندگویان به ادعای دختر صدام درباره اسارت پدرش

 17. قیمت موز به کیلویی ١٧ هزارتومان رسید/ افزایش نرخ ها مقطعی است

 18. پوتین فرمان «واکنش متقارن» به اقدامات موشکی آمریکا را صادر کرد

 19. رژیم صهیونیستی یک انبار سلاح در بغداد را هدف قرار داد

 20. آغاز دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر

 21. فتح الفتوح ارتش سوریه در شمال حماه/ «مثلث مرگ» به تاریخ پیوست

 22. نکاتی که در استفاده از خودپرداز باید رعایت کنیم

 23. چرا ائتلاف خودخوانده آمریکایی‌ها در خلیج فارس شکست خورده است؟

 24. زارعی: انصارالله یمن کابوس آمریکا و عربستان شده است

 25. ابطحی: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بی‌خاصیت شده است

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 3. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 4. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 5. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 6. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 7. جزئیات جدید از دلیل لغو حمله آمریکا به ایران: ترس عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی

 8. پیام سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط انصارالله چیست؟

 9. نفتکش ایران به سمت یونان حرکت نمی‌کند

 10. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 11. ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

 12. ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت

 13. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 14. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 15. حزب‌الله عراق: در صورت حمله دوباره به مقرهای نظامی، پاسخ دندان‌شکن خواهیم داد

 16. ظریف وارد پاریس شد

 17. ابوبکر البغدادی اداره امور داعش را به یکی از معاونان خودش سپرد

 18. فرانسه: انگلیس دولت زیر دست آمریکا می‎شود

 19. الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد

 20. نادر طالب‌زاده: FBI تک‌تک مهمان‌های افق نو را تهدید کرده است

 21. واکنش عمار حکیم به حملات به مراکز حشد شعبی عراق

 22. ظریف اسلو را به مقصد پاریس ترک کرد

 23. ماکرون: دیگر منتظر «معامله قرن» ترامپ نیستم

 24. ظریف نوشت: پایان ثمربخش تور اسکاندیناوی

 25. حمله صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی/ بازداشت شماری از فلسطینیان

پربحث‌های هفته

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 3. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 4. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 5. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 8. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 9. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 10. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 11. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 12. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 13. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 14. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 15. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 16. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 17. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 18. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 19. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 20. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 21. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 22. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 23. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 24. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 25. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

آخرین عناوین