هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

گروه اقتصادی الف،   3980428026 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

اگر شهروندان تهرانی، تنها ۲۰ درصد از مصرف روزانه خود را کاهش دهند، نسبت به میزان فعلی مصرف، بالغ بر ۷۰۰ میلیون مترمکعب از مصرف روزانه آب شرب در پایتخت کاسته می شود.

تسنیم نوشت:"هشدار"، کلمه ای دو بخشی و کوتاه که روز چهارشنبه در رأس اخبار حوزه آب و فاضلاب تهران قرار گرفته بود، از رسیدن مصرف آب شرب در پایتخت به میزان هشدار آمیز و نزدیک شدن حجم مصرف روزانه آب به سقف تأمین آب در کلانشهر تهران حکایت داشت.

در طی سالهای گذشته، بیشینه مصرف آب تهران در روزهای پیک تابستان به 3 میلیون و 200 هزار مترمکعب در روز می رسید، اما امسال ثبت رکورد بی نظیر مصرف روزانه 3 میلیون و 700 میلیون مترمکعب آب شرب را در تهران شاهد هستیم.

طبق اطلاعیه روز چهارشنبه (26 تیرماه) شرکت آب و فاضلاب استان تهران، استقرار جبهه هوای گرم و مانایی آن طی روزهای اخیر موجب افزایش کم سابقه مصرف آب در تهران شده است؛ به گونه‌ای که میزان مصرف آب در پایتخت در حال شکستن رکوردی معادل سه میلیون و 700 هزار متر مکعب در شبانه‌روز است.

این اطلاعیه می‌افزاید: در شرایط کنونی و با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی که حکایت از تداوم گرما دارد، تنها راهکار برای جلوگیری از اختلال در روند پایدار تامین و توزیع آب، مدیریت مصرف از سوی شهروندان است و به همین لحاظ انتظار می‌رود مشترکان تهرانی توجه لازم به شیوه مصرف بهینه آب را مد نظر قرار دهند.

هم اکنون وضعیت تأمین و مصرف آب شهر تهران به علت مصرف بی رویه در حالت هشدار قرار گرفته و اگر روند رو به رشد مصرف آب در پایتخت، اصلاح نشود امکان ورود شهر تهران به محدوده قرمز تأمین آب وجود دارد.

افزایش دمای هوا و بی توجهی بخشی از مردم به مصرف بهینه، وضعیت شبکه توزیع آب شرب پایتخت را نیز با هشدار مواجه کرده به طوری که شاهد افزایش حوادث موردی در شبکه پایتخت هستیم. بیشتر این حوادث در بخش های فرسوده شبکه آب کلانشهر تهران رخ می دهد.

در حال حاضر حداقل 20 درصد از شبکه آب شرب تهران فرسوده است و نیاز به بازسازی دارد. این بخش فرسوده از شبکه، هر از چندگاهی با بروز حوادث شکستگی و نشتی بیش از حد، موجب قطع آب و یا افت فشار آب در نقطه ای از شهر می شود. افزایش مصرف و تحت فشار بودن شبکه آب در روزهای اخیر، احتمال افزایش تعداد حوادث شبکه آب را بیشتر کرده است.

اگر شهروندان تهرانی، تنها 20 درصد از مصرف روزانه خود را کاهش دهند، نسبت به میزان فعلی مصرف، بالغ بر 700 میلیون مترمکعب از مصرف روزانه آب شرب در پایتخت کاسته می شود و بدین صورت، از تابستان سال جاری بدون اینکه مشکلی در تأمین آب کلانشهر تهران رخ دهد، عبور می کنیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۹۰۰۶۱۰:۱۹:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۸
چی شد.می گفتید که آب خیلی خیلی زیاد داریم.
ناشناس۱۰۰۹۵۱۱۰۰:۱۴:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۹
بخاطر بی سوادی و بی کفایتی مقامات هست 30 درصد که بخاطر فرسودگی خطوط آب رسانی هدر می رود از طرف دیگر لایروبی نشدن سد ها که در نتیجه ترس از پر شدن سدها دریچه ها را مجبور می شوند بیشتر از اندازه باز کنند
اصفهانی۱۰۰۹۰۶۶۱۱:۱۴:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۸
متاسفانه وزارت نیرو بجای هشدار هرساله باید برنامه مدون واصولی درپیش گیرد مثلا باید ازامسال هرفردی وهرانبوه سازی ازشهرداری مجوزساخت بنا وتراکم میگیردبا وزارت نیرو هماهنگ شود فقط یک انشعاب آب شرب به هرواحد بقیه انشعاب آب درحمام وسرویس بهداشتی از آب تصفیه شده غیرشرب نصب گردد خوب برای اینکه دولت درطول این همه سال بجای اینکه هرساله درایام تابستان رجزخوانی کمبود آب و وضعیت قرمز اعلام هشدار کند باید این برنامه رادرسرلوحه بحران آب قرارمیداد که متاسفانه وزرا جملگی براساس جناحی وهمکلاسی وبستگان بودن ورفیق بودن سفارش کردن منصوب میشوند ودرحوزه کاری خود تجربه وتخصص لازم را برخوردار نیستند والان هم دیر نشده بیایید برای هرواحد یک انشعاب آب شرب درآشپزخانه بدهید بقیه انشعاب از آب چاه تصفیه شده استفاده گردد
ناشناس۱۰۰۹۱۷۰۱۳:۵۰:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۸
مديريت فقط بر عهده شهروندان است و دادن هشدار به عهده شما؟! چرا آب بارشهای يک سال اخير را مديريت نکرديد؟ اين عدم مديريت موجب ايجاد سيلابهای ويرانگر شد و خانه زندگی عده زيادی از هم وطنان را از بين برد.
ناشناس۱۰۰۹۱۸۸۱۴:۰۳:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۸
کولرهای آبی عهد دقیانوس رو جمع کنید .خیلی مصرف آبشان بالاست.هیچ ارگانی به فکر بهینه کردن مصرف انرژی و آب نیست؟
ناشناس۱۰۰۹۳۰۴۱۷:۱۴:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۸
تهران با 10 میلیون نفر جمعیت اگر 20 درصد در آب صرفه جویی کند، روزانه 700 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی میشود. کل آب وارده بر کشور در یک سال بین 200 تا 300 میلیارد متر مکعب است. روزانه 700 میلیون متر مکعب معادل با 250 میلیارد متر مکعب صرفه جویی است. اگر جمعیت کشور را به 150 میلیون نفر برسانیم، صرفه جویی 20 درصد معادل با 3750 میلیارد متر مکعب در سال است، یعنی هر سال معادل با 12 سال بارندگی صرفه جویی میشود. آنوقت معلوم نیست چرا عده ای به دلیل واهی محدودیت منابع آب با رشد جمعیت مخالف هستند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

  8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

  21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

  22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

  23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

  24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

  25. موتلفه به دنبال چیست؟

  آخرین عناوین