ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

گروه جهان الف،   3980427108 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

همه انتخابات‌ها مثل هم نیستند. برخی از انتخابات‌ها رای به یک تغییر عظیم است، بقیه رای به نجات کشور. انتخابات ۲۰۲۰ دومی است! این بدان معنی نیست که نامزد دمکرات نباید هیچ کاری کند: فقط ساده بگیرید: «تمرکز بر ایجاد اتحاد ملی و شغل‌های مناسب».

از این که افراد زیادی که اخیرا با من برخورد داشته‌اند می‌پرسند «ترامپ می‌خواهد دوباره انتخاب شود، اینطور نیست؟» شوکه شده‌ام. در هر مورد وقتی تلاش می‌کنم کم کم بپرسم چرا، مناظرات انتخاباتی دموکرات‌ها در ماه ژوئن جلوی چشمم می‌آید. گمان می‌کنم بسیاری از آمریکایی‌ها به خاطر برخی مسائلی که در آن مناظره شنیدند در شوک فرو رفته اند؛ من که اینطور بودم!

به گزارش فرارو، توماس فریدمن در نیویورک تایمز نوشت: از اینکه بسیاری از نامزد‌های حزبی که من قصد داشتم از آن‌ها حمایت کنم، می‌خواهند از شرِ بیمه سلامت شخصی که ۲۵۰ میلیون آمریکایی را پوشش می‌دهد خلاص شوند و به جای آن "مدیکیر برای همه" را پیاده کنند، شوکه شده بودم. من فکر می‌کنم ما باید طرح بیمه‌ای اوباما را تقویت کنیم و در نهایت یک گزینه عمومی به آن اضافه کنیم.

من شوکه شده بودم که بسیاری از نامزد‌های دموکرات آماده بودند ورود غیر قانونی به کشورمان را قانونی کنند! به نظر من اگر کسی می‌خواهد به خانه یا کشور من بیاید قبل از ورود باید زنگ خانه را بزند. شوکه شده بودم از دست‌هایی که در حمایت از فراهم کردن پوشش بیمه جامع برای مهاجرانِ ثبت نشده بالا رفتند. من فکر می‌کنم در وعده‌هایی که به مردم می‌دهیم باید اولویت‌ها را در نظر بگیریم؛ مثلا کهنه سربازانی که نیازمند مراقب بهداشتی بیشتری هستند.

شوکه شدم بودم که واکنش جو بایدنِ پیشتاز به حمله کامالا هریس و ایده‌های افراطی تری که جناح چپ ترویج می‌کنند، چقدر ضعیف بود.

بنابر این از اینکه بشنوم بسیاری از مردم بترسند که رییس جمهور نژادپرست، تفرقه افکن، منکر تغییرات اقلیمی و متعرض فعلی دوباره به قدرت برسد، شگفت زده نشدم. افزایش آرای ترامپ در نظرسنجی‌ها هم شگفت آور نیست.

دموکرات‌های عزیز: این مساله پیچیده‌ای نیست. فقط شخصی نرمال و عاقل را نامزد کنید، کسی که به متحد کردن کشور متعهد باشد و شغل‌های مناسب بیشتری ایجاد کند. کسی که بتواند حمایت این‌ها را به دست آورد: «مستقل ها، جمهوری‌خواهان میانه‌رو و زنان حاشیه‌نشینی که در انتخبات میاندوره‌ای حمایت‌شان از ترامپ را قطع کردند و توانستند مجلس نمایندگان را به دست دموکرات‌ها بدهند و می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری هم چنین کاری را تکرار کنند. نامزدی که بتواند این حمایت‌ها را به دست آورد، می‌تواند پیروز شود.

البته لطفا، با من از انقلاب حرف نزنید. بگذارید انقلاب منتظر بماند. پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، نگه داشتن مجلس نمایندگان در دست دموکرات‌ها و کاهش فاصله در سنا و خیلی چیز‌های خوب دیگر وجود دارد که هنوز می‌تواند انجام شود. می‌گویید «نه! جناح چپ الان یک انقلاب می‌خواهد؟» باشه! من همین الان یک انقلاب به چپ‌ها تقدیم می‌کنم: چهار سال دیگر از ریاست جمهوری ترامپ! این هم از انقلاب.

۴ سال دیگر از ریاست جمهوری ترامپ، به همه حرف‌ها و کار‌های دیوانه‌واری که از او سر زده اعتبار می‌بخشد. ۴ سال دیگر ریاست جمهوری ترامپ او را از نیاز به انتخاب دوباره بی نیاز می‌کند و ترامپ را قادر می‌سازد نژاد پرستی اش را تقویت کند، ایوانکا را وزیر امور خارجه کند، چهره‌های عجیب بیشتری را در کابینه منصوب کند و احتمالا دو قاضی راستگرای زیر ۴۰ سال را برای دیوان عالی نامزد کند. بله قربان! این هم از انقلاب.

این اتفاق، تمام هنجارها، قوانین و نهاد‌هایی که گرامیشان می‌داریم و ما را تبدیل به چیزی کرده که هستیم را واژگون می‌کند؛ همان چیز‌هایی که ما را در این پروژه مشترک؛ که آن را "ایالات متحده آمریکا" می‌نامیم، متحد کرده است. اگر چهره‌های اصلی حزب دموکرات از ترس از این اتفاق ککشان نمی‌گزد، پس شرم بر آنها.

همه انتخابات‌ها مثل هم نیستند. برخی از انتخابات‌ها رای به یک تغییر عظیم است، بقیه رای به نجات کشور. انتخابات ۲۰۲۰ دومی است. این بدان معنی نیست که نامزد دمکرات نباید هیچ کاری کند: فقط ساده بگیرید: «تمرکز بر ایجاد اتحاد ملی و شغل‌های مناسب».

می‌گویم اتحاد ملی، چون بسیاری از آمریکایی‌ها ترسیده اند و نگرانند که چقدر تلخ، کشور چند دسته و در نتیجه فلج شده است؛ اما روزنه‌ای برای اتحاد وجود دارد.

می‌گویم شغل مناسب، چون وقتی ثروت یک درصد ثروتمند جامعه برابر کل ثروت ۹۰ درصد پایین جامعه است باید به اقتصاد، شکل دیگری بدهیم. من از افزایش مالیات ثروتمندان به منظور پرداخت یارانه به آموزش عمومی و کاهش بار قرض دانشجویان طرفداری می‌کنم.

من ناراحتم که تعداد بسیار کمی از نامزد‌های دموکرات درباره رشد کلان اقتصاد صحبت می‌کنند چه برسد به اینکه بخواهند برای کارآفرینان و خطرپذیران اقتصادی ارزش قائل باشند. آیا آن‌ها فکر می‌کنند شغل از آسمان می‌آید؟

کارِ درست این است که همزمان با این که حجم کیک اقتصاد به صورت پایدار افزایش می‌یابد در عین حال طوری تقسیم شود که هر کسی بخت این را داشته باشد که تکه‌ای از این کیک را به چنگ آورد.

ترامپ با بلعیدن آینده در حال افزایش حجم اقتصاد است. ترامپ با ایجاد بدهی‌های بزرگ مالی در حال ایجاد یک جهش در رشد اقتصاد است که فرزندان ما هزینه آن را خواهند پرداخت.

دموکرات‌ها باید بر اینکه ما چگونه می‌توانیم ثروت پایدار و شغل‌های مناسب ایجاد کنیم متمرکز شوند. این مساله با مدل «همکاری بخش عمومی و خصوصی» امکان پذیر است: دولت زمینه را مهیا می‌سازد و کارآفرینان، شرکت‌ها را توسعه می‌دهند.

این‌ها همان چیزی است که همواره ما را ثروتمند کرده و ما از آن فاصله گرفته ایم: «سرمایه گزاری در آموزش برابر و پژوهش علمی پایه؛ تصویب قوانین درست و مقرراتی که ریسک‌پذیری را تشویق کند و از بی مسئولیتی و انحصارگرایی که می‌تواند بازرا‌ها را فلج کند، جلوگیری کند؛ تشویق مهاجرت قانونی خارجی‌هایی که توان یا ضریب هوشی بالایی دارند و ایجاد بهترین زیرساخت‌هایی مثل فرودگاه، جاده، پهنای باند و شبکه‌های اجتماعی امن اساسی».

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۷۸۰۰۱۳:۳۶:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۷
مردم امریکا یک اشتباه رو دو بار تکرار نخواهند کرد حالا خواهید دید
ناشناس۱۰۰۸۰۴۵۱۵:۴۳:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۷
لعنت بر ترامپ و روزی که به دنیا آمد
ناشناس۱۰۰۸۱۳۱۱۶:۴۳:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۷
ما باید راه خودمان را برویم سگ زردبرادر شغال است مگر اوباما بدترین تحریمها را بعد از برجام علیه ما انجام نداد؟ بس است دیگر دل به جناحهای امریکایی بستن فقط مقاومت و مبارزه با فسادها و اختلاسگران و نفوذی ها مملکت را نجات خواهد داد

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 3. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 7. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 8. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 9. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 10. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 11. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 12. مراسم رونمایی از روبات «سورنا ۴»

 13. جزییات محکومیت محمد علی نجفی / بیش از ۷ سال حبس برای شهردار اسبق تهران

 14. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 15. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 16. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 17. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 18. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 19. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 20. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

 21. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 22. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 23. استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

 24. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 25. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 15. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 16. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 17. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 18. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 19. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 20. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 21. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 22. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 23. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 24. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 25. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

پربحث‌های هفته

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 3. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 4. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 5. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 6. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 7. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 8. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

 9. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

 10. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

 11. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

 12. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

 13. گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

 14. توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

 15. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

 16. قتل دلخراش یک جوان در بغداد + عکس

 17. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

 18. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 19. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

 20. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

 21. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 22. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

 23. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

 24. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

 25. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

آخرین عناوین