حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

گروه سیاسی الف،   3980427105

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: هنگامی که ایالات متحده موفقیت ایران را در برجام مشاهده کرد به فکر برهم زدن برجام افتاد.

حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

الیاس حضرتی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اقدام ایران موسوم به «گام دوم» که به کاهش تعهدات برجامی کشورمان می‌انجامد، گفت: ایران دست به یک اقدام بزرگ، تاریخی و اساسی در سایه هدایت مقام معظم رهبری، انجام وظیفه درست تیم مذاکره‌کننده و همچنین با تصویب و کمک مجلس شورای اسلامی و مجموع کل ارکان کشور زد و آن رسیدن به برجام بود. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که برجام یک قرار داد چند طرفه بود، عنوان کرد: هنگام برجام ایران در یک طرف میز قرار داشت و قدرت‌های بزرگ در سوی دیگر آن قرار داشتند. 

وی با اشاره به این‌که اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، چین، روسیه و آمریکا با ایران پشت میز مذاکره نشستند، گفت: تمامی مباحث آن‌جا صورت گرفت؛ ما خواسته‌هایی داشتیم که به بعضی از آنها دست پیدا کردیم و بعضی دیگر مغفول ماند. طرف مقابل هم همین‌طور یک خواسته‌هایی داشت که به آن رسید و به یک مواردی هم نرسید. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قرارداد نهایی برجام میان کشورهای حاضر در مذاکره به تائید سازمان ملل متحد و شورای امنیت ملی رسید که برای تمامی دولت‌ها سود داشت.

وی با بیان اینکه ایران از سود این قرارداد به نفع وضعیت اقتصادی، سیاسی، معیشت مردم و حضور در منطقه استفاده کرد، یادآور شد: با شکل‌گیری برجام رشد منفی ۶/۵ درصد قبل از دولت روحانی به رشد ۱۰ درصد رسید، نرخ بیکاری تک رقمی شد، تورم پائین آمد ، صادرات رونق پیدا کرد، تراز تجاری مثبت شد؛ ایران آهسته آهسته داشت به سمت چرخش چرخ زندگی مردم می‌رفت.

حضرتی ادامه داد: آمریکا هنگامی که مشاهده کرد حضور ایران در منطقه گسترش پیدا کرده، قدرت سیاسی و نفوذش در دنیا در حال افزایش است و تحولات اقتصادی بسیار مطلوبی در داخل برایش رقم خورده است و تصمیم گرفت بازی را برهم بزند.

وی افزود: ایالات متحده عزم خود را جمع کرد در شورای امنیت علیه ما مجوز بگیرد هر کاری هم از دستش برآمد انجام داد، یک سمینار به راه انداخت و به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند که آن اتفاق هم نیفتاد بنابراین در تعهد خود نمادند و زیر میز زدند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت به تمامی تعهدات و مفادی که بر عهده‌اش گذاشته بودند، جامعه عمل پوشاند. آژانس تاکنون چندین بار گزارش داده است که در آن ذکر کرده ایران به تمامی آن‌چه که بر عهده‌اش بوده عمل کرده است. 

وی خاطرنشان کرد: این‌که آمریکایی‌ها بدعهدی کردند تقصیر ما نیست.

حضرتی با اشاره به رفتار دیگر طرفین برجام پس از خروج آمریکا، گفت: پس از بدعهدی آمریکا در تعهد بین‌المللی مانند برجام دیگر طرفین وارد ماجرا شدند اما ایالات متحده به حرف‌های آنان گوش نکرد و رئیس‌جمهور آن گفت می‌خواهد از آن خارج شود که این کار را هم انجام داد و سپس تحریم‌هایی را هم علیه ما وضع کرد.

وی یادآور شد: ایالات متحده رسما اعلام کرد به دنبال صفر کردن صادرات نفت ایران است و قصد دارد مردم ما را فلاکت برساند، گفت: می‌خواهد مردم ما همه دست و پا بسته به استقبالش بروند و بگویند فکری به حال ما کن.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرف اروپایی هنگامی که آمریکا از برجام خارج شد، از ایران خواست که مهلت دوهفته‌ای بدهد تا مشکلات را حل کند اما دریغ از آن که آمریکا به خود تکانی بدهد. پس از این‌که آمریکا به حرف اتحادیه اروپا گوش نکرد، هر روز یک تاریخ جدید به ما دادند، امروز بیش از یک‌سال از این ماجرا می‌گذرد اما مشاهده می‌کنید چه اتفاقاتی افتاده است.

وی اظهار داشت: ایران در شرایطی که آمریکا به همراه عربستان، اسرائیل و امارات لحظه به لحظه حلقه محاصره را تنگ‌تر می‌کنند چه باید انجام دهد؟ هنگامی که ایالات متحده حتی یک آجر روی آجر نگذاشت است و اتحادیه اروپا کاری انجام نداده است‌،‌ ایران چه باید می‌کرد؟ 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رفتاری که اتحادیه اروپا در قبال خروج آمریکا از برجام نشان باعث شد افکار عمومی نسبت به آن بی اعتماد شود. شما امروز ملاحظه می‌کنید فکر  و اندیشه اروپایی‌ها خالی است و هیچ کاری از دستش در مقابل ایالات متحده بر نمی‌آید.

وی تاکید کرد: ایران به تنهایی به تعهداتش عمل کرد و مابقی طرف‌ها فقط در این قضیه نقش تماشاچی را داشتند و هنگامی که مشاهده کرد اوضاع به چه صورت است، دست به برداشتن گام دوم زد.

حضرتی خاطرنشان کرد: ایران راهی نداشت، معتقدم کار خوبی انجام داد و یکی از مهم‌ترین تصمیمات را با هدایت رهبری، شورای عالی امنیت ملی و دولت گرفت. به هر حال ما یکسری ظرفیت‌هایی در برجام داریم که باید استفاده کنیم تا امروز این کار را انجام ندادیم و فکر می‌کردیم که طرف مقابل عقب‌نشینی می‌کند اما هنگامی این کار را نکرد و با سرعت به پیشروی خود ادامه داد، طبیعی است که ما دست روی دست نمی‌گذاریم.

وی تاکید کرد: دولت بسیار با قدرت در مقابل این زیاده خواهی‌ها ایستاد .

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بارها اعلام شد طرف‌ مقابل به پای میز مذاکره بازگردد اما اتفاقی نیفتاد بنابراین ما باید قدمی رو به جلو برمی داشتیم .

وی خاطر نشان کرد: ما نباید مسائل و مصائب خودمان را به مذاکره با آمریکا گره بزنیم، تاریخ نشان داده است جمهوری اسلامی ایران با کشورهای که روحیه امپریالیستی دارند نمی‌تواند کنار بیاید امروز هم شرایط همین است.

حضرتی درباره این که در حوزه اقتصاد و معیشت مردم چه کارهایی باید صورت گیرد، گفت: باید یک برنامه ریزی بلند مدت برای معیشت مردم عموما و دهک هفتم به پائین خصوصا صورت گیرد، باید یک چتر امنیتی و آرامشی برای اقشار آسیب پذیر در امان باشند.

وی تاکید کرد: باید به تولید بها داده شود، از واردات بی رویه که ارز دولتی به پای آن ریخته می‌شود جلوگیری کنیم، نقدینگی در جهت تولید استفاده شود. تمامی این مواردی که ذکر شد هم باید در دستور کار کمیسیون‌های مجلس، دولت و تمامی ارکان نظام قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی بیان کرد: حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و رونق تولید باید مورد توجه قرار گیرد نباید منتظر باشیم و ببنیم روابط ما با آمریکا به کجا کشیده می‌شود . 

وی در پایان گفت: معیشت مردم مهم‌ترین و اصلی‌ترین برنامه برنامه دولت و مجلس باید باشد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 3. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 7. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 8. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 9. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 10. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 11. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 12. مراسم رونمایی از روبات «سورنا ۴»

 13. جزییات محکومیت محمد علی نجفی / بیش از ۷ سال حبس برای شهردار اسبق تهران

 14. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 15. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 16. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 17. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 18. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 19. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 20. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

 21. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 22. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 23. استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

 24. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 25. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 15. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 16. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 17. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 18. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 19. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 20. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 21. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 22. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 23. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 24. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 25. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 3. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 4. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 5. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 6. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 7. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 8. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 9. نظرات برگزیده مخاطبین الف: افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم باشد/طرح تحول سلامت در واقع طرح تحول در حقوق پزشکان بود/به تعزیرات بگویید دولت را بخاطر گران‌فروشی جریمه کند

 10. باید «قهر با آمریکا» را پایان دهیم تا پیشرفت کنیم!

 11. تاکید آیت‌الله جنتی بر عدم تائید صلاحیت برخی نامزدها/ انتقاد واعظی از قالیباف/جناب پناهیان! مسئله علی مطهری نیست 

 12. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

 13. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 14. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 15. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 16. نماینده ماهشهر: اصلا‌ح‌طلبان عامل مشکلات مردمند، اما امروز از جایگاه مدعی سخن می‌گویند

 17. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

 18. نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

 19. نظر مطهری درباره بلاتکلیفی پالرمو و CFT

 20. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 21. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

 22. ترقی: مجلس دهم مردم را ناامید کرده است/ مجلس بعدی باید کارآمد باشد

 23. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 24. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 25. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

آخرین عناوین