اتحادیه اروپا و اقدامات در حوزه اینستکس

گروه جهان الف،   3980427083

هشدارهای ایران به اتحادیه اروپا در باره برآورده نشدن خواسته های این کشور از سوی ساز و کار مالی این اتحادیه موسوم به اینستکس و تعلیق بخشی از تعهداتش در حالی انجام شده است که به نظر می رسد اروپایی ها اقداماتی را در این زمینه آغاز کرده اند.اما اینکه آیا این اقدامات خواسته های ایران را تامین می کند، موضوعی است که در آینده مشخص می شود.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه شنبه شب در سخنانی در پارلمان اروپا در استراسبورگ به لزوم فعال شدن اینستکس و نجات توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران و ۱+۵ پرداخت. توافقی که با خروج آمریکا در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و بارگرداندن تمامی تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی آینده دشواری دارد.

با خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران نیز پس از یک سال صبر راهبردی به جنگ اقتصادی آمریکا واکنش نشان داد و بخشی از تعهدات خود را طبق برجام تعلیق کرد. اقدامی که هشداری از سوی تهران به طرف های اروپایی برای انجام تعهداتشان و لزوم پایبندی به توافق شان بود.

اتحادیه اروپا که در چند هفته اخیر به ظاهر تلاش می کند تا این توافق را حفظ و نجات دهد، اخیراً در حوزه اینستکس که برای حمایت از تجارت شرکت های مختلف با ایران در برابر تحریم های آمریکا راه اندازی شد، اقداماتی را انجام می دهد. این اقدامات را بصورت کلی فدریکا موگرینی روز سه شنبه در پارلمان اروپا مطرح کرد.
وی گفت: نه تنها کشورهای بیشتری از اعضا اتحادیه اروپا افزون بر انگلیس، فرانسه و آلمان بلکه حتی کشورهای غیر عضو این نهاد نیز خواهان پیوستن به ساز و کار تبادلات مالی با ایران «اینستکس» هستند.

به نوشته تارنمای رسمی اتحادیه اروپا؛ موگرینی افزود: هفت کشور عضو اتحادیه اروپا (افزون بر بریتانیا، فرانسه و آلمان) اعلان کردند که خواستار پیوستن به این سازوکار هستند وکشورهای عضو دیگری نیز در نشست روز دوشنبه شورای روابط خارجی اعلان کردند که امکان پیوستن به اینستکس را بررسی می کنند. ما حتی با کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا نیز در باره امکان پیوستن آنان به این سازوکار مذاکراتی کرده ایم.

وی افزود: فرانسه آلمان و بریتانیا در نشست اواخر ژوئن در وین اعلان کرده اند که سازوکار مبادلات بازرگانی با ایران (اینستکس) که از ماه ها پیش برای اجرایی شدن آن تلاش و اتحادیه اروپا و به ویژه دفتر من نیز این روند را همراهی و پیگیری می کردند، کاملاً عملی شده است. اکنون این ابزار مالی در نهایت اجرایی شده است و نخستین تراکشن های خود را پردازش می کند.ما همچنین در نشست مشترک کمیسون مشترک در وین تصمیم گرفتیم که کارشناسان ما درآینده نزدیک برای بررسی مسائل اجرایی برجام، شامل چگونگی تسهیل صادرت اورانیوم با غنای پائین و آب سنگین ایران به خارج که پس از ازسرگیری تحریم های ایالات متحده بر ایران بسیار دشوار شده است، نشستی برگزار کنند.

به گفته موگرینی؛ حفظ این توافق تنها به نفع و وظیفه اروپا نیست، بلکه مسئولیت مشترک همه کشورهای جهان است. من می خواهم یک بار دیگر یادآوری کنم که این توافقنامه فقط یکجانبه یا حتی چند جانبه نبوده، بلکه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به شمار می رود که به اتفاق آرای اعضای این نهاد به تصویب رسیده است، بنابراین جهان برای حفظ و همچنین ادامه اجرای کامل آن مسئول است.

موگرینی در ادامه سخنانش در باره اوضاع خلیج فارس و توافق هسته ای افزود: از آنجا که خلیج فارس به اروپا بسیار نزدیک است، بخشی از منطقه ما به شمار می رود و وضع امنیتی آن به شدت با امنیت ما (اروپا) ارتباط دارد. ما همیشه اعلان کرده ایم که حفظ توافق هسته ای با ایران (برجام - برنامه جامع اقدام مشترک) از همه بیشتر به نفع ما اروپاییان و همچنین امنیت جهانی است که اکنون این موضوع بدیهی است نیازی به اثبات ندارد. ما خواهان دیدن اوجگیری درگیری نظامی در منطقه خود و همچنین به راه افتادن مسابقه تسلیحاتی هسته ای نیستیم که تاکنون نیز موجب تنش های بسیاری شده است.

موگرینی گفت: در طول این سال ها ما همیشه اعلان کرده ایم که بدون وجود این توافق هسته ای، وضع خارومیانه که تا پیش از این نیز به اندازه کافی پیچیده بوده است، بسیار دشوارتر از اکنون خواهد بود. ما همیشه این مطلب را اعلام کرده ایم و اکنون به نظر می رسد اتفاق نظر فزاینده ای در این باره به وجود آمده است، به گونه ای که حتی کسانی که در مورد این توافق تردید و حتی شک بسیار زیادی داشته اند، امروزه درک می کنند که بدون آن وضع منطقه بسیار بدتر و پیچیده تر خواهد شد. این نکته ای است که من در همه تماس ها و مکالمات مان به ویژه با سران کشورهای منطقه خلیج فارس از آنها شنیده ام. تنش های کنونی به مقدار زیادی ذهن و فکر همه سران این کشورها به ویژه عراق و کویت را که من در سفر شنبه و یکشنبه گذشته به این منطقه با آنها ملاقات کردم، به خود مشغول کرده بود. ما با یکدیگر در باره چگونگی همکاری و تلاش برای پرهیز از اوجگیری بیشتر تنش و خشونت در منطقه به ویژه با حمایت از ابتکارها و طرح های پیشنهادی خود این کشورها برای بازسازی سطح اساسی اولیه از درک و اعتماد در میان بازیگران و عوامل اصلی منطقه مذاکره و گفت وگو کردم.

هیچکس در این منطقه و خارج آن نگفته که خواهان جنگ است و اعلان نکرده که هدف و قصد بر افروختن آتش جنگ را دارد. اما مشکل به ویژه در چنین منطقه ای احتمال بروز خطا و اشتباه محاسبه است که ممکن است منجر به اوجگیری بسیار خطرناک رویارویی ها در این منطقه شود ما (اروپائیان) به این علت ما همه عاملان و بازیگران مرتبط را به درپیش گرفتن بیشترین میزان خویشتنداری و تفکر منطقی فرامی خوانیم و ما به هر تلاشی که می توانسته ایم، حتی پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام برای حفظ آن دست زده ایم.

ما روز دوشنبه با وزیران امور خارجه ۲۸ کشور عضو (اتحادیه اروپا) در شورای امور خارجی بحث و گفت وگوهایی داشتیم و اجازه دهید به شما بگویم که همه این کشورها، هدف مشترک ما را برای بیشترین تلاش گروهی برای حفظ توافق هسته ای حتی در این شرایط به شدت دشوار، تائید کرده اند. زیرا ما در این کار منافعی داریم و همچنین برای این کار احساس مسئولیت می کنیم. شما همگی از وضع کنونی آگاهی دارید و شاید اوضاع در گذشته هیچگاه به دشواری امروز نبوده است. تهران ۱۴ ماه پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای، اعلام کرده است که به تدریح پایبندی خود را به برجام کاهش می دهد و آژانس بین المللی انرژی اتمی که همچنان مرجع اصلی ارزیابی پایبندی ایران به تعهداتش بر اساس این توافق باقی مانده است، پس از سال ها تائید اجرای کامل برجام توسط ایران، تائید کرده است که ایران اکنون مقدار ذخیره سازی اورانیوم با غنای پائین را افزایش داده و سطح غنی سازی اورانیوم را از محدودیت های تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک فراتر برده است.

موگرینی افزود: این اقدامات ایران با توافق هسته ای (برجام) سازگار نیست و من به همراه وزیران امور خارجه فرانسه (ژان ایو لودرین)، آلمان (هایکو ماس) و بریتانیا (جرمی هانت) با صدور ۲بیانیه شفاف از ایران درخواست کرده ام که به پایبندی کامل به برجام بازگردد. من در همین حال می خواهم تاکید کنم که ایران تا چند روز گذشته پایبندی کامل خود را به این توافق حفظ کرده است.

به گفته موگرینی؛ اقدامات ایران حتی در این مرحله هنوز قابل برگشت است و نشانگر تصمیم یا قصد آشکار ایران برای بازگشت به برنامه هسته ای (پیشین) خود نیست. من همزمان می خواهم آشکار و شفاف بگویم هر چه ایران مدت طولانی تری این مسیر را بپیماید، بازگشت آن از نظر فنی دشوارتر خواهد بود. درخواست ما از ایران کاملاً آشکار است: به پایبندی کامل به این توافق همانگونه که تاکنون اینگونه بوده اید، بازگردید.زیرا این امر به نفع ما، ایران و همگان است. این در واقع همان منافعی است که در پشت تصمیم برای دستیابی به توافق هسته ای ایران قرار داشته که به این علت بود که می دانستیم که این توافق به نفع همه ما بوده و حتی من می خواهم بگویم که به نفع امنیت همگانی جهان می باشد.

وی افزود: ما به عنوان اتحادیه اروپا به همراه کشورهای عضو، تلاش هایمان را برای کاهش دادن پیامدهای تصمیم یکجانبه ایالات متحده برای از سرگیری تحریم ها بر ایران، تشدید کرده ایم. ما (اتحادیه اروپا) در پایان ماه ژوئن نشست دیگری از کمیسیون مشترک را برگزار کردیم که نهاد ناظر بر اجرای توافق هسته ای به ریاست ماست. ما به همراه ئی ۳ (فرانسه، آلمان و بریتانیا) و همچنین چین، روسیه وایران نشست و ملاقات دشوار اما سازنده ای داشتیم که در آن موفق شدیم که وحدت را حول تداوم ضرورت وتعهد برای اجرای کامل و موثر این توافق توسط همه طرف ها، حفظ کنیم. از آنجا که حفظ توافق هسته ای ایران، تنها به نفع اروپائیان نیست، بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز با ما در این نگرانی و دغدغه فکری یعنی نخست به راه افتادن مسابقه تسلیحاتی و به ویژه از نوع هسته ای در این منطقه با ما سهیم هستند.

موگرینی افزود: ما از جانب خود به عنوان اتحادیه اروپا و کشورهای اروپائی به هر تلاشی که بتوانیم دست می زنیم، ما هیچگاه تصور نکرده ایم که این کار ساده و آسانی خواهدبود و در واقع نیز به هیچ روی آسان نیست. اما آنچه ما برای دستیابی به آن تلاش می کنیم، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به گونه ای که تجربه بدون پیشینه ای به شمار می رود. من اطمینان دارم که اگر ما نبودیم، اصلاً این توافق به وجود نمی آمد و سپس اینکه شاید تاکنون اصلاً باقی نمانده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ما همیشه اعلان کرده ایم که هرگونه نقض توافق هسته ای با ایران، تنها ممکن است منطقه ما را بی ثبات تر و خشن تر ساخته و بیشتر در معرض خطر اوجگیری رویارویی و تنش ها قرار دهد. متاسفانه رخدادهای اخیر حقانیت گفته های ما را اثبات کرده، هر چند که هدف ما اثبات صحت این امر نیست، بلکه بهتر کردن اوضاع و پیشروی در مسیر مثبت است. به باور من هیچکس نباید خطری را که این امر متوجه همه ما به صورت گروهی در اروپا، خاورمیانه و سراسر جهان می کند، دستکم بگیرد. دست زدن به هر تلاش و اقدامی که بتوانیم برای جلوگیری از وقوع چنین رخدادی و به واقعیت پیوستن چنین پیش بینی، در راستای منافع همگی ماست.

موگرینی که بزودی این سمت را ترک خواهد کرد، چنین نتیجه گرفت: بنابراین گزینه ما به عنوان اروپائیان که از همبستگی مان در این باره اطمینان دارم، کاملاً مشخص است و ما به هر تلاشی که بتوانیم برای حفظ این توافق ادامه خواهیم داد. ما باید به خاطر امنیت خودمان، صلح در منطقه پرتنش مان و به این علت که می دانیم به ویژه اگر مشکلی وجود دارد، باید مجراهای تماس و همکاری را بازنگهداریم و برای حل مشکلات از مسیر دیپلماتیک سرمایه گذاری کنیم، همچنان صدای منطق باشیم.

اگرچه اتحادیه اروپا به نظر می رسد که در حوزه اینستکس در حال انجام فعالیت هایی بوده و موگرینی نیز بارها در بیانیه ها و سخنان خواستار پایبند ماندن ایران به برجام شده است، اما همانطور که پیش از این وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده است، ایران تا زمانی که اتحادیه اروپا تعهدات اقتصادی خود را نسبت به ایران انجام دهد به برجام متعهد است.

محمد جواد ظریف در نیویورک نیز در گفت وگویی تلویزیونی با بی بی سی تاکید کرد که حفظ برجام نیازمند عزم طرف های دیگر در اجرای تعهداتشان است و اظهارات و بیانیه های زیبا درباره توافق هسته ای، منافع ایران را تأمین نمی کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 3. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 4. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 5. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 6. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 7. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 8. ۲ مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند

 9. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 10. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 11. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 12. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

 13. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 14. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 15. رئیسی: خسارت توقیف نفتکش ایرانی باید دریافت شود/ یقه‌سفیدها برای خود خط قرمز قائل نباشند

 16. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 17. واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان: دشمنان طمع نکنند؛ اعضای شورا با هم برادرند

 18. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 19. طلای جهانی 19 دلار ارزان شد

 20. نقشه شوم راننده مست برای زن جوان در تهران

 21. ماجرای فیلم سگ‌کُشی با اسید چه بود؟

 22. بازی خداحافظی وحید شمسایی لغو شد

 23. چه بخوریم که قلب‌مان سالم بماند؟

 24. فینال «عصر جدید» امشب در ۴ ساعت پخش می‌شود

 25. اعتراف «عمر البشیر» به دریافت رشوه از ولی‌عهد سعودی

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 10. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 11. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 12. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 13. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 14. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 15. دستگیری سه شرور شمشیری   

 16. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 17. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 18. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 19. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 20. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 21. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 22. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 23. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 24. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 25. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 5. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 6. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 7. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 8. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 9. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 10. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 14. چرخش ظریفانه از برجام!...

 15. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 16. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 17. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 18. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 19. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 20. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 21. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 22. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 25. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

پربحث‌های اخیر

 1. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 2. هند شرط خود برای مذاکره با پاکستان را اعلام کرد

 3. اعتراف «عمر البشیر» به دریافت رشوه از ولی‌عهد سعودی

 4. یادداشت عضو هیأت یمنی پس از بازگشت از تهران

 5. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

 6. موشک‌های یمنی امارات را نشانه رفته‌اند/ نقش ابوظبی در تجاوز به یمن به پایان خواهد رسید؟

 7. هنیه: آماده مذاکرات غیرمستقیم با اسرائیل هستیم

 8. تهدید نتانیاهو به عملیات نظامی علیه نوار غزه

 9. لیبرمن: نتانیاهو یک نخست وزیر ضعیف است

 10. ترامپ تاریخ احتمالی رونمایی از معامله قرن را اعلام کرد

 11. ظریف: طرح فنلاند در خصوص خلیج فارس مشابه ایران است

 12. ترامپ از کاهش تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان خبر داد

 13. ترامپ: ایران می‌خواهد مذاکره کند

 14. «گریس 1» با سرعت 1.1 نات در حال ترک جبل طارق است

 15. خروج نفتکش آدریان دریا از آب های سرزمینی جبل الطارق

 16. هنیه: آماده گفت‌وگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی هستیم

 17. رایزنی ایران و چین در مورد آخرین تحولات سوریه

 18. دیدار و گفت‌وگوی رئیس‌جمهور عراق و سفیر ایران در بغداد

پربحث‌های دیروز

 1. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 2. تصویر ماهواره‌‌ای از وضعیت تاسیسات نفتی عربستان بعد از حمله یمنی‌ها

 3. پیامدهای نظامی و اقتصادی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان

 4. فهرست ناکامی‌های دیپلماتیک و نظامی بن سلمان به روایت یک روزنامه اسراییلی

 5. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 6. مادورو: ترامپ همچون هیتلر است

 7. رژیم صهیونیستی شمال نوار غزه را موشک باران کرد

 8. خروج نفتکش آدریان دریا از آب های سرزمینی جبل الطارق

 9. هنیه: آماده گفت‌وگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی هستیم

 10. رایزنی ایران و چین در مورد آخرین تحولات سوریه

 11. دیدار و گفت‌وگوی رئیس‌جمهور عراق و سفیر ایران در بغداد

 12. کیودو: وزیر خارجه ایران احتمالا عازم ژاپن می‌شود

 13. واکنش افغانستان به اظهارات اخیر سفیر پاکستان

 14. نتانیاهو ممکن است از ریاست لیکود کنار گذاشته شود

 15. واکنش مرکل به پیامدهای ناشی از برگزیت

 16. استرالیا درخواست آمریکا را رد کرد

 17. مخالفت ژاپنی‌ها با پیوستن به ائتلاف آمریکایی در تنگه‌هرمز

 18. صدور هشدار امنیتی سفارت سعودی در ترکیه به اتباع این کشور

 19. نتانیاهو، غزه را به حمله نظامی تهدید کرد

 20. انگلیس تابعیت «جک داعشی» را سلب کرد

 21. آغاز سفر ظریف به سه کشور اروپایی؛ فنلاند مقصد اول

 22. رهبر مخالفان نتانیاهو: حماس دیگر هراسی از اسرائیل ندارد

 23. سید عباس موسوی: اقدامات آمریکا در سوریه عامل بی‎ثباتی و ناامنی است

 24. اردن سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد

 25. تلاش ترامپ برای توجیه نتایج منفی نظرسنجی‌ها علیه خود

پربحث‌های هفته

 1. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 2. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 3. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 4. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 5. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 6. پمپئو: ساعت در حال تیک تاک کردن و انقضای تحریم تسلیحاتی ایران نزدیک است!

 7. شیخ زکزاکی تصمیم به خروج از هند گرفت/ رهبر شیعیان نیجریه به کشورش باز می‌گردد

 8. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 9. بازگشت شیخ زکزاکی به نیجریه

 10. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 11. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 12. جبل‌طارق: آزادی نفتکش «گریس 1» به تعویق افتاد

 13. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 14. جبل الطارق: توقیف نفتکش ایرانی گریس-۱ عصر امروز پایان می‌یابد

 15. نامه کهنه سرباز ایرانی به ترامپ: ایران هرگز شروع کننده جنگی نبوده/ دیپلماسی هنر ماست

 16. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 17. چرا سخنگوی جنبش انصارالله یمن در دیدار با رهبری خنجر به همراه داشت؟

 18. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 19. تحولات کشمیر به کجا ختم می‌شود؟/ زخم ۱۰۲ ساله‌ای که انگلیسی ها در شبه قاره تازه نگه داشتند

 20. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 21. درباره بزرگترین عملیات پهپادی مقاومت یمن؛ میدان نفتی وابسته به آرامکو در آتش سوخت

 22. نفتکش ایرانی همچنان در جبل‌الطارق است

 23. اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

 24. نخست وزیر کانادا اتهامِ زیرپا گذاردن اصول اخلاقی را پذیرفت

 25. شیخ زکزاکی از نیجریه خارج شد

آخرین عناوین