‭‬اقدام‭ ‬متقابل‮‬‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬و‭ ‬مكان‭ ‬مناسب به توقیف نفتکش ایرانی

 3980426176
‭‬اقدام‭ ‬متقابل‮‬‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬و‭ ‬مكان‭ ‬مناسب به توقیف نفتکش ایرانی

به گزارش بصیرت، دکتر یدالله جوانی طی یادداشتی در هفته نامه صبح‌صادق نوشت:

1ـ صبح روز پنج‌شنبه 13 تير ماه، خبر توقيف يك نفت‌كش غول‌پيكر متعلق به ايران در آب‌هاي جبل‌الطارق در جنوب اسپانيا انتشار يافت و ‌مشخص شد نيروي دريايي انگليس به بهانه اجراي تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه سوريه (مقصد ادعايي نفت‌كش)، اين اقدام را انجام داده است. 

2ـ پس از انتشار اخبار اوليه توقيف اين نفت‌كش، بازتاب‌ها و واكنش‌ها نسبت به اين اقدام انگليس به صورت گسترده رخ نمود و مشخص شد:

الف‌ـ مالكيت نفت‌كش غول‌پيكر موسوم به «Grace-1» متعلق به يك شركت روسي ثبت شده در امارات بوده و مسئوليت محموله‌ ايراني را برعهده داشته است. اين نفت‌كش به نقل از «گاردين» 28 خدمه با مليت‌هاي مختلف از سه كشور پاكستان،‌ هند و اوكراين دارد.

ب‌ـ «Grace-1» حامل دو ميليون بشكه نفت خام و به ادعاي برخي رسانه‌ها نفت كوره بوده و مقصدي به جز سوريه داشته است. بندر «بانياس» سوريه ظرفيت لازم براي پهلوگيري اين نفت‌كش غول‌پيكر را ندارد. 

ج‌ـ توقيف كشتي يك اقدام كاملاً‌ غير قانوني و توجيه‌ناپذير است. حتي دولت اسپانيا كه خود جزء كشورهاي عضو اتحاديه اروپاست، اعلام كرد اقدام دولت انگليس اولاً نقض حاكميت اسپانيا در منطقه جبل‌الطارق بوده و ثانياً‌ اين اقدام با اهداف سياسي(نه قانوني) و به درخواست آمريكا انجام شده است. 

د‌ـ درباره اهداف و انگيزه‌هاي اصلي آمريكا و مزدورش انگليس از اين راهزني دريايي، دو نگاه تحليلي وجود دارد. عده‌اي بر اين نكته تأكيد داشته و معتقدند آمريكايي‌ها از طريق انگليس با توقيف نفت‌كش غول‌پيكر، اقدام ايران در سرنگون كردن پهپاد متجاوز پنتاگون را تلافي كنند. صاحبان اين تحليل،‌ بي‌حيثيت شدن آمريكا در اسقاط يك پهپاد فوق‌پيشرفته و گران‌قيمت و ناتواني در اقدام مستقيم عليه ايران را‌ دليل اصلي رو آوردن مقامات آمريكايي‌ به انجام چنين كاري مي‌دانند؛ اما عده‌اي ديگر با ردّ تحليل ذكر شده، با اين استدلال كه اين اقدام انگليس نمي‌تواند جبران‌كننده حيثيت بر باد رفته و ابهت فروريخته آمريكايي‌ها به دليل شكار پهپادشان به وسيله سامانه كاملاً ايراني «سوم خرداد» باشد،‌ توقيف نفت‌كش‌ حامل نفت ايران را با برجام و سياست جديد ايران مرتبط مي‌دانند. در ديدگاه اين افراد،‌ سياست جديد برجامي ايران مبني بر توقف مرحله به مرحله محدوديت‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي، در تعارض با منافع راهبردي غرب است و غربي‌ها نمي‌توانند در برابر آن ساكت باشند.

به عبارت ديگر، ‌غربي‌ها و از جمله آمريكايي‌ها هرگز تصور نمي‌كردند جمهوري اسلامي در قبال بدعهدي‌هاي آنان،‌ روزي در مسير خروج از برجام قرار گيرد. حتي مي‌توان با جرئت گفت، دليل اصلي آمريكايي‌ها براي خروج از برجام، اين بود كه مطمئن بودند به دنبال اين خروج، ‌ايراني‌ها چاره‌اي جز ماندن در برجام و در نهايت به مذاكره تن دادن با آمريكا براي توافق جديد هسته‌اي و اصلاح برجام طبق نظر آنان ندارند. بنابراين اتخاذ سياست جديد برجامي از سوي جمهوري اسلامي، يك شوك بزرگ به آمريكا و اروپا بود. آمريكا و اروپا براي تغيير در سياست جديد ايران،‌ دست به چنين اقدامي زده ‌تا اين پيام را به جمهوري اسلامي بدهند كه آنان در جلوگيري از صادرات نفت ايران مصمم هستند. بنابراين مي‌توان گفت، هدف اصلي راهزنان دريايي و حاميان آنان، وادار كردن جمهوري اسلامي به پايبندي كامل به تعهدات برجامي،‌ حتي در صورت پايبند نبودن طرف‌هاي ديگر برجام به تعهدات‌شان است.

در چنين شرايطي جمهوري اسلامي دو راه پيش‌رو دارد: 

راه اول‌ـ جمهوري اسلامي براي رفع توقيف نفت‌كش حامل نفت ايران و جلوگيري از تكرار آن، به خواسته‌هاي غربي‌ها تن داده و ضمن كنار گذاشتن سياست كاهش مرحله به مرحله محدوديت‌هاي برنامه هسته‌اي طبق برجام، در مسير مذاكرات جديد با موضوعات منطقه‌اي و موشكي قرار گيرد. بسيار روشن است كه اتخاذ چنين سياستي، در مغايرت كامل با منافع ملي و اصل حاكم در سياست خارجي جمهوري اسلامي، يعني اصل عزت، ‌حكمت و مصلحت است. 

راه دوم‌ـ جمهوري اسلامي بدون قرار گرفتن در مسير خواسته‌هاي غربي و دادن هر نوع امتيازي به آنان براي رفع توقيف نفت‌كشي كه غير قانوني توقيف شده، ‌انگليس را مجبور به آزادسازي نفت‌كش كند. بديهي است كه براي پيمودن اين راه عزتمند و تأمين‌كننده منافع ملي، دو نوع اقدام بايد در دستور كار باشد؛ اقدام اول ماهيت ديپلماتيك داشته و هم‌اكنون در حال انجام است؛ اما در صورت نرسيدن به نتيجه از طريق اقدامات ديپلماتيك و فشارهاي سياسي بر لندن به منظور رفع توقيف از نفت‌كش، ‌بايد اقدام عملي با ماهيت اقدام مشروع‌ «اقدام متقابل» را  در دستور كار قرار داد.

به عبارت ديگر، بايد از نفت‌كش‌ها يا كشتي‌هاي تجاري مشابه متعلق به انگلستان، يك يا چند كشتي در شرايط زماني و مكاني مناسب توقيف شود. به هر حال، بايد انگليسي‌ها را از انجام اين راهزني دريايي و اقدام غير قانوني و قلدرمآبانه خود به شدت پشيمان كرد. 

سرلشكر باقري، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي، ‌با اشاره به اقدام انگليسي‌ها در توقيف نفت‌كش حامل نفت ايران، از اراده نظام در راستاي دفاع از حقوق و منافع ملت ايران، اينچنين خبر داد كه انگليسي‌ها بايد آن را جدي بگيرند:

«اين اقدام بدون پاسخ نخواهد ماند و در صورت مقتضي، ‌در زمان و مكاني مناسب پاسخ اين اقدام ذلت‌بار مدنظر قرار خواهد گرفت.»

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

  2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

  3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

  4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

  5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

  6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

  7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

  8. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

  9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

  10. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

  11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

  12. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

  13. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

  14. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

  15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

  16. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

  17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

  18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

  19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

  20. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

  21. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

  22. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

  23. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

  24. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

  25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

    2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

    3. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

    4. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

    5. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

    6. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

    7. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

    8. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

    9. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

    10. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

    11. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

    12. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

    13. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

    14. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

    15. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

    16. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

    17. آخرین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره‌هایی که برای ثبت‌نام آمدند/ حاشیه‌ها و تصاویر

    18. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

    19. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

    20. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

    21. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

    22. نظرات برگزیده مخاطبین الف: پزشکان و هنرمندان برای معافیت مالیاتی لابی دارند اما کارگران و حقوق بگیران نه/چرا حسام‌الدین آشنا همیشه طلبکار است/دوستی با آمریکا سعادت نمی‎ آورد

    23. واکنش آذری‌جهرمی به ادعای نزار زکا علیه وی: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است/ دفع حمله بزرگ سایبری علیه زیرساخت‌ها

    24. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

    25. فرصت طلبی با وکالت مردم...

    آخرین عناوین