بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

گروه سیاسی الف،   3980426162 ۵۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

 بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی با اشاره به گزارش دادگاه نجفی مبنی بر خودکشی او در سال ۹۷ در روزنامه اعتماد نوشت: «آن طور كه در گزارش مزبور آمده، مي‌توان حدس زد كه حداقل ۲۰ نفر از مساله خودكشي ايشان مطلع بوده‌اند. خانواده خود و همسرش و نيز مسوولان هتل و بيمارستان و نيز همكاران و دوستان نزديكش حتما از جزييات دقيق ماجرا اطلاع داشته‌اند. بياييد فرض كنيم كه رسانه‌هاي كشور در وضعيت مناسبي بودند و در قيد و بند حكومت و سياست نبودند. در اين صورت خودكشي آقاي نجفي تيتر اول بسياري از رسانه‌ها مي‌شد. مگر ممكن است اين خبر از ديد رسانه‌هاي حرفه‌اي پنهان بماند يا مگر ممكن است هنگامي كه رسانه‌اي مطلع مي‌شود، به سادگي از كنار آن بگذرد؟ يا تيتر بزرگ و گزارش و خبر تكميلي درباره آن ننويسد؟ همچنان كه درباره خبر قتل نوشتند. اين‌گونه اخبار خوراك مطبوعات و رسانه‌هاست. اتفاقا انتشار آن درباره آقاي نجفي، خبر زرد محسوب نمي‌شود. به نظر مي‌رسد كه اهميت اخلاقي، سياسي و اجتماعي اين خبر خيلي زياد بود و اگر منتشر مي‌شد، به احتمال فراوان قتل خانم استاد رخ نمي‌داد، زيرا زندگي آنان را در مسير ديگري قرار مي‌داد...

از اين نوع اخبار در ايران بسيار است كه هيچ‌ يك در زمان خود در رسانه‌ها منتشر نمي‌شوند. اخبار فسادهاي مالي، اخبار رفتارهاي غيرقانوني و اخبار مشابه فقط هنگامي منتشر مي‌شوند كه كار از كار گذشته و اثرگذاري رسانه در آن مورد به حداقل رسيده است.»

***

بودجه صدا و سیما به دلیل پخش گاندو قطع شد

سید احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما با انتشار توییتی مدعی شد دولت بودجه صدا و سیما را به دلیل پخش گاندو قطع کرده است. قاضی‌زاده هاشمی نوشت:‌ امروز مطلع شدم دولت به دلیل پخش سریال گاندو کل بودجه سه ماهه دوم صداوسیما را صفر کرده است. ضمن پیگیری جدی این مساله در شورای نظارت، آیا رئیس جمهور هنوز هم می‌تواند بگوید «پناه می برم به خدا از بستن دهان منتقدین؟»

بیشتر بخوانید:

روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

خروج چندباره رئیس صداوسیما از جلسه دولت + تصاویر

***

تاکید رئیسی بر اصلاح بسترهای فسادزا

آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه روز چهارشنبه ۲۶ تیر ماه طی سخنانی در بیست و چهارمین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور گفت: در حوزه مقابله با فساد برخی اقدامات از تقدم برخوردار هستند. برای نمونه موضوع بستن منافذ فساد در قانونگذاری مطرح است که این امر وظیفه قوه مقننه است و یا اصلاح بسترهای فساد که از وظایف قوه مجریه می‌باشد.

وی ادامه داد: در سال ۷۴ که من در سازمان بازرسی کل کشور حضور داشتم، پرونده فساد ی مطرح شد که دادگاه با آن برخورد کرد. چندی بعد پرونده فساد مالی دیگری با مبلغی بسیار بیشتر باز شد و همینطور این پرونده‌ها ادامه داشت تا به پرونده فساد ۳ هزار میلیارد تومانی رسید. مقصودم از بیان این سخن آن بود که در پرونده‌های فساد مالی و اقتصادی شاهدیم که مبالغ و متهمین مختلفی مطرح می‌شوند؛ اما جنس تمام آن پرونده‌ها یکسان است. به این معنا که یک منفذ فسادزا در حال خسارت زدن به کشور است؛ بنابراین اگر نظام پولی و بانکی، نظام صادرات و واردات و نظام مالیاتی کشور اصلاح نشود، همین طور شاهد تولید پرونده‌های فساد اقتصادی خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

***

آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

مهر نوشت: مدتی پیش دفتر آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن تکذیب آنچه درباره «اکبر طبری» که حالا اسم و عنوانش عیان شده بود، مطرح شده، حکم به سلامت او داد و طرح این اتهامات را ابزاری برای پروژه‌ای بزرگ‌تر در تخریب رئیس پیشین قوه قضائیه دانست و آورد: ظاهراً احقاد بدریه وحنینیه چنان غلیان کرده که راهی جز اینگونه تخریب‌های ناجوانمردانه و خلاف شرع و اخلاق ندیده‌اند.

بیشتر بخوانید:

واکنش دفتر آیت الله آملی لاریجانی به ادعای زاکانی و خبرگزاری دولت

اما چند روز پیش خبر بازداشت اکبر طبری توسط یکی از نمایندگان مجلس در رسانه‌ها منتشر شد. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه هم در نشست خبری در این باره گفت: «فردی که قبلا در حوزه ریاست معاونت یکی از بخش‌ها بوده، تحت تعقیب قرار گرفته و پرونده‌ای تشکیل شده و در این ارتباط فرد مذکور و برخی افراد دیگر بازداشت شدند و خبر صحت دارد و موضوع پرونده نیز آن گونه که بیرون مطرح می‌شود نیست و آنچه الان در پرونده مطرح است ناظر به ارتباطات ناصواب و خلاف موازین قضایی با برخی از اصحاب پرونده و همچنین توصیه و اعمال نفوذ در برخی دستگاه قضایی مطرح است که البته تازه تشکیل شده و تحقیقات آن در حال انجام است.»

بیشتر بخوانید:

دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

پرونده «طبری» با دلایل ذکر شده توسط سخنگوی قوه قضائیه از پرونده‌هایی محسوب می‌شود که در دوره جدید و در راستای مبارزه با فساد گشوده شده است. از این رو انتظار می‌رود رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که نزدیک به ۱۰ سال سکانداری قوه قضائیه را برعهده داشت و بارها در دوره مسئولیت قوه قضائیه بارها بر حفظ شأن و تمکین به رأی دادگاه اشاره کرده بود، در بیانیه‌ای جدید ضمن تمکین رأی و نظر قوه قضائیه در قبال پرونده طبری، موضع خود را درباره این پرونده جبران کند.

***

نجفی اتهام قتل عمد را رد کرد

دومین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران به اتهام قتل همسرش میترا استاد در روز چهارشنبه برگزار شد. مهمترین بخش این جلسه دادگاه، جایی بود که محمدعلی نجفی اتهام قتل عمد را رد کرد و گفت: «ساعت ۹ صبح بود که مهیار رفت و ایشان بیدار شد و مجدد ادامه بحث‌های شب قبل را مطرح کرد. خواستم پاسخ ندهم و ساعت ۹ و نیم شده بود که گفت می‌روم به حمام و پس از آن بیرون می‌روم. گفتم کجا، گفت خودم می‌دانم. این موضوعی بود که خیلی بین ما بحث شده بود. از آن لحظه به بعد خیلی عصبانی شدم و همه ماجرا دو تا سه دقیقه طول کشید و نفهمیدم چه شد عصبانیت و خشم مرا فراگرفت. پشت سر میترا استاد رفتم و فکر کردم از درب حمام تا وان یک متر فاصله است و فکر می‌کردم ایشان در وان است و می‌توانم بنشینم و با او حرف بزنم و قطعی روی طلاق تصمیم بگیرم و پشت سرش وارد شدم و در کمد نیمه باز و اسلحه آنجا بود.»

نجفی ادامه داد: «اسلحه را برداشتم و بالشت را روی آن گذاشتم تا اسلحه را نبیند و نگران نشود. وقتی وارد حمام شدم متأسفانه ایشان وارد وان نشده بود و ما سینه به سینه هم شدیم. بالشت را کنار زدم تا اسلحه را ببیند و به او بگویم که کارمان به جای باریک می‌کشد اگر با گفت‌وگو مسائل را حل نکنیم اما ایشان وقتی اسلحه را دید نمی‌دانم چه شد که هل شد. ایشان دستشان را روی شانه های من گذاشت و من به عقب رفتم و به این دلیل که دستم روی ماشه بود یک گلوله شلیک شد و بالشت روی زمین افتاد. من سپس دستم را بالا بردم و سپس ایشان دو دستی دست راست مرا گرفتند و من گفتم ول کن و پس از تیر اول ۴ تیر دیگر نیز شلیک شد.»

وی ادامه داد: «من قصد شلیک نداشتم و آخرین تیر که به او برخورد کرد من دیدم ایشان مرا رها کرد و سپس دیگر تیری شلیک نشد. او سپس داخل وان افتاد و من بلافاصله اسلحه را جلوی آینه حمام گذاشتم و شوکه شده بودم و من دست گذاشتم دیدم حرکتی ندارد و دیدم که بالای سینه شان سوراخ است و شاید ۴ یا ۵ دقیقه بدون حرکت آنجا ایستاده بودم و حالتی غیرقابل تصور داشتم.»

بیشتر بخوانید:

گزارش کامل دومین جلسه دادگاه نجفی

***

تصمیمات شورای نگهبان تحت تاثیر نظر برخی از اعضا است؟

آیت الله سیدمحمدرضا مدرسی یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان در گفت‌وگوی ویژه خبری صدا و سیما گفت: اینکه در شورای نگهبان تصمیمات را فقط یک یا دو نفر از اعضا می گیرند یک اتهام بی اساس است معمولاً تصمیمات با رأی گیری از همه اعضا اتخاذ می شود و در نهایت اگر ابهامی در رأی گیری پدید آید باز بر سر آن ابهام هم رأی گیری می شود. 

فضل الله موسوی عضو حقوقدان شورای نگهبان هم گفت: وظیفه شورای نگهبان پاسداری از شرع و نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و در صورت لزوم همه پرسی هاست و انتخابات شورایاری و دهیاری ارتباطی با شورای نگهبان ندارد. 

آیت الله یزدی هم گفت: بر همه ما آشکار است اعضای پیشین و فعلی شورای نگهبان کسانی نیستند که تحت تأثیر فشارها و رایزنی های غیرمسئولانه، نظرشان تغییر کند.

****

حمایت سعید جلیلی از مواضع وزیر بهداشت
سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی وزیری علیه فساد مبارزه می‌کند، باید مردم و ارکان نظام را در کنار خود احساس کند.  جلیلی عصر سه‌شنبه در حاشیه نشست با دبیران کارگروه‌های تخصصی دولت سایه اظهار کرد: باید از مواضع ضد فساد در وزارت بهداشت پشتیبانی کنیم، همچنانکه آحاد جامعه وظیفه دارند به تایید، تصحیح و تکمیل روندها کمک کنند، ما نیز موظفیم رویکردهای صحیح پشتیبانی و رفتارهای درست را تایید کنیم.