اصلی‌ترین علت چاق شدن را بدانید

گروه سلامت الف،   3980425025

مسئول تغذیه هیأت پزشکی ورزشی خوزستان گفت: اگرچه معضل چاقی ژنتیکی است اما عدم فعالیت بدنی و تغذیه نادرست از دلایل اصلی چاقی محسوب می‌شوند.

اصلی‌ترین علت چاق شدن را بدانید

‌چیترا ایرانپور در گفت‌وگو با ایسنا‌، با اشاره به برگزاری همایش چاقی و بیماری‌های مربوطه که توسط هیأتپزشکی ورزشی استان برگزار شد، اظهار کرد: در این همایش در خصوص علل چاقی در گروه‌های سنی مختلف و به ویژه بانوان صحبت شد. چاقی در حال حاضر بین گروه‌های سنی مختلف شایع شده است و برخلاف این که اطلاع رسانی‌هایی در خصوص چگونگی پیشگیری از چاقی صورت می‌گیرد اما افراد توجه لازم به این موضوع را ندارند.

وی با بیان این که چاقی می‌تواند بیماری‌هایی چون بیماری کبدی و قلبی را در بر داشته باشد، گفت: ریشه مشکل چاقی مربوط به غذاهایی است که افراد مصرف می‌کنند و بهتر است بگویم نحوه غذا خوردن نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده است. تغذیه افراد هر روز بدتر می‌شود و مردم به سمت غذاهای آماده روی آورده‌اند که این غذاها از نظر تغذیه‌ای فقیر هستند، ضمن این که کالری زیادی دارند و کنترلی هم روی کیفیت چنین غذاهایی نیست.

مسئول تغذیه هیأت پزشکی ورزشی خوزستان افزود: همچنین افراد به سمت مصرف نوشیدنی‌های شیرین روی آورده‌اند و با توجه به این که مردم خوزستان در منطقه گرم کشور هستند، طبیعتاً مردم به جای این که مصرف آب خود را بیشتر کنند، از نوشیدنی‌های شیرین بیشتر استفاده می‌کنند. حتی زمانی که به آن‌ها توصیه می‌کنیم که بیشتر آب بنوشند، به این موضوع توجه ندارند و می‌گویند علاقه مند به استفاده از نوشیدنی‌های شیرین هستیم. طبیعتاً این نوشیدنی‌ها حاوی قند فراوان هستند. پس تنها غذاهای چرب عامل چاقی نیستند و این نوشیدنی‌ها نیز در چاق شدن افراد تاثیرگذارند.

وی با بیان این که علاوه بر تغذیه نامناسب، عدم فعالیت ورزشی از دیگر دلایل اصلی چاقی در افراد محسوب می‌شود، عنوان کرد: متأسفانه در خوزستان به دلیل گرما و همچنین نبود فضای ورزشی مناسب، افراد و به ویژه بانوان به راحتی نمی‌توانند به فعالیت ورزشی بپردازند، در حالی که وجود پارک‌هایی ویژه فعالیت‌های ورزشی می‌تواند به اقشار مختلف مردم در پیشگیری از چاقی کمک کند.

ایرانپور بیان کرد: باید موضوع چاقی به صورت جدی پیگیری شود و اهمیت تحرک بدنی به افراد گوشزد شود. به طور مثال می‌توان برای افراد شاغل در طول روز ۱۵ دقیقه فعالیت ورزشی در نظر گرفته شود تا به مرور به انجام فعالیت ورزشی عادت کنند. پس باید به مردم یاد داده شود که تحرک ورزشی عاملی است که می‌تواند از بروز چاقی جلوگیری کند. درست است که معضل چاقی ژنتیکی محسوب می‌شود، اما عدم فعالیت بدنی و تغذیه نادرست از دلایل اصلی این چاقی محسوب می‌شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 10. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 13. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 14. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 16. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 20. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 21. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 22. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 23. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 24. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

آخرین عناوین