منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

گروه یادداشت بینندگان الف،   3980425019 ۴۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

طی روزهای گذشته خبر انتخاب جانشین جدید فدریکا موگرینی مسئول سابق دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا به محور خبری و تحلیلی بسیاری از رسانه‌های فارسی زبان عرصه سیاست‌خارجی بدل شده است و این گمانه زنی به جامعه سیاسی کشور تزریق می شود که با انتخاب جوزف بورل فونتلز 74 ساله فصل جدیدی از روابط ایران و اروپا رقم خواهد خورد که اولین آن هم تقویت برجام و باز طراحی سازوکار مالی اتحادیه برای تداوم همکاری اقتصادی با کشورمان است.

اما آیا به راستی جایگاه "نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی" فارغ از اینکه چه کسی بر مسند آن نشسته باشد در حد و اندازه ای هست که قدرت و توان تاثیرگذاری بر آینده روابط ایران و اروپا را داشته باشد؟ و یا تمام این فضاسازی‌های رسانه‌ای با هدف به تاخیر انداختن روند کاهش تعهدات برجامی کشورمان و تحمیل فرصت سوزی به نظام دنبال می‌شود تا حداقل در دولت دوازدهم که پایه و اساس آن مبتنی بر طراحی و اجرای برجام شکل یافته شاهد خروج از برجام نباشیم و میراث بدعهدی اروپا به دولت بعدی و فردای انتخابات ریاست جمهوری 1400 منتقل شود؟

برای بررسی این سوال در ابتدا بایستی نگاهی به تاریخ پر فراز و نشیب روابط ایران و اتحادیه اروپا در طول چهار دهه گذشته داشته باشیم که البته مهمترین بخش آن هم به دوران شروع هزاره جدید میلادی باز می‌گردد زیرا با روی کار آمدن بوش پسر و در پی وقوع حوادث 11 سپتامبر، دولت ایالات متحده آمریکا با شعار مقابله با تروریسم بین الملل اقدام به معرفی کشورمان به عنوان محور شرارت یا Axis of Evil کرد و پس از ائتلاف سازی به افغانستان و عراق حمله ور شد.

همزمان با این تحولات و در مرداد ماه 1381، همزمان با تشدید حضور نظامی دولت آمریکا در منطقه، کاخ سفید در راستای پیشبرد سیاست مهار ایران و با همکاری سازمان منافقین اقدام به انتشار گزارشاتی ساختگی در مورد ماهیت برنامه هسته ای کشورمان کرد که بر مبنای آن کشورمان متهم به تلاش در راستای ساخت سلاح اتمی شد. این ادعای بی اساس موجب شد تا در سال 1382 مذاکرات اتمی کشورمان با غرب آغاز شود و برای نخستین بار سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس در کاخ سعد آباد در مقابل برنامه صلح آمیز اتمی کشورمان صف آرایی کنند و در پی تحمیل اراده خود بر هئیت مذاکره کننده، کشورمان به سمت تعلیق فعالیت های هسته ای هدایت شود.

در آن ایام اگر چه خاویر سولانا نماینده عالی سیاست امنیتی و خارجی مشترک اتحادیه اروپا بود اما محور سیاست های اتحادیه اروپا که متشکل از 28 کشور اروپایی است همواره در جایی خارج از مقر این اتحادیه در شهر بروکسل و عملا در پایتخت سه کشور اروپایی فوق الذکر تعیین می شد. این روند حتی در دوران پس از سولانا و روی کارآمدن کاترین اشتون در سال 2009 ادامه داشت و هر چند ظاهرا رهبری مذاکرات پیچیده 1+5 بر عهده اشتون بود اما بدلیل بهانه جویی های سه طرف اروپایی و همنوایی آنها با کاخ سفید فضا برای به بن بست رسیدن مذاکرات مهیا شد.

اما آنچه موجب شد تا دوران ابتدایی روی کار آمدن فدریکا موگرینی در سال 2014 متفاوت از دوران مسئولیت سولانا و اشتون شود نه توانایی بالقوه او در مدیریت سیاست خارجی اتحادیه بلکه چرخش سیاسی کاخ سفید و تمایل دولت وقت آمریکا به مذاکره و حل و فصل برنامه اتمی کشورمان از طریق تفاهم سیاسی و اقتصادی بود که طبیعتا موجب شد مافیای سه گانه اروپایی هم پای کار برجام بیاید.

در واقع اگر دولت وقت آمریکا با هدف کسب یک موفقیت تاریخی در مهار ایران تمایلی به مذاکره از خود نشان نمی‌داد هرگز سه قدرت اصلی اروپایی همسو با آمریکا مجال و فرصت پیشبرد مذاکرات هسته ای را به دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا و شخص موگرینی نمی‌دادند لذا عملا هیچ وقت نمی‌توان نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی را محور کنترل و هدایت سیاست خارجی اروپا دانست.

از این رو توافق هسته ای لوزان و برنامه جامع اقدام مشترک بیش از این که دستاورد موگرینی باشد دستاورد خواست جمعی ائتلاف آمریکایی - اروپایی است. لذا امروز نباید درگیر خطای محاسباتی القاء شده توسط برخی رسانه‌ها شد و تغییر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به مثابهه یک فرصت طلائی برای کشورمان تلقی نمود زیرا در شرایط فعلی بیش از اینکه سلایق شخصی و حرفه‌ای جوزف بورل فونتلز نقشی در سیاست خارجه آینده اتحادیه اروپا داشته باشد این رفتار و سیاست‌های ضد ایرانی آلمان، فرانسه و انگلیس است که ابعاد و کیفیت روابط اروپا با ایران را مشخص می‌کند که تنها یک نمونه اخیر آن هم اقدام ارتش انگلیس نسبت به توقیف یک نفت کش ایرانی در تنگه جبل الطارق است.

در واقع می‌توان نتیجه گرفت در شرایطی که سه قدرت اروپایی همنوا با ترامپ در حال تهدید منافع جمهوری اسلامی ایران در منطقه و فرا منطقه هستند دور از منطق است که انتخاب یک پیرمرد 74 ساله اسپانیایی را که از قضا سال‌ها از دنیای سیاست به دور بوده را به عنوان یک فرصت ارزیابی نماییم و منافع ملی خود را به او که شاید بدلیل سن بالا فرصت حیات بالایی هم نداشته باشد گره بزنیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۳۷۱۸۰۹:۵۱:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
برجام تنها سلاح ایران است.
ناشناس۱۰۰۳۸۹۸۱۱:۲۸:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
سلاح ایران نه داداش !!! سلاح دولت ، آنهم برای فرار از پاسخگویی به ملت در قبال ناکارآمدی و عملکرد ضعییف اقتصادی دولت
ناشناس۱۰۰۳۹۳۸۱۱:۴۳:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ایران بزرگ را با حقیری مثل خودت مقایسه نکن
ناشناس۱۰۰۴۳۲۳۱۴:۳۵:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
وقتی موگرینی نقشه تجزیه شده ایران رو زده به دیوار اتاقش ، و .. باز ازش استقبال میکنه ، چه انتظاری از این بدبختهای آلبانی نشین داری ؟
ناشناس۱۰۰۳۹۴۸۱۱:۴۷:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
برجام تنها سلاح غرب پرستان است نه ایرانیان
ناشناس۱۰۰۳۹۶۸۱۱:۵۶:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
چی میفرمایی عزیز؟ توان هسته ای یکی از سلاحهای قوی بود که مفت دادیم دست طرف قوی نباشی محکوم به مرگی
ناشناس۱۰۰۴۴۳۷۱۵:۳۵:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
حرام است
ناشناس۱۰۰۴۵۵۴۱۶:۴۴:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
قدرت واقعی اقتصاد قوی و رضایت مردم هست
ناشناس۱۰۰۳۹۸۸۱۲:۰۷:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
پس همین چند تار موی سپید پیرمرد ایتالیایی هم غنیمته
ناشناس۱۰۰۴۳۰۹۱۴:۳۱:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ایران یا البانی ؟
ناشناس۱۰۰۴۴۹۳۱۶:۰۵:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
امثال آلبانی مهمان خارجی کدام عزیزان هستند، لااقل حرمت مهمان هایتان را نگه دارید!
ناشناس۱۰۰۴۶۶۴۱۷:۵۵:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
وقتي كم مياري تهمت ميزني من در آلباني هستم يا تو كه به طبل جنگ ميزني همان چيزي كه آرزوي منافقين است
ناشناس۱۰۰۴۹۲۳۲۱:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
بزرگترین سلاح ایران بعد از توکل بخداوندقدرت موشکی بازدارنده و نفوذ منطقه ای گسترده آن است؛ نه برجام. برجام فقط تکلیف بود که در حال خروج از آن هستیم به حمد خدا.مگر آنکه آمریکا سر عقل بیاید و تحریم ها علیه ملت ایران را متوقف کند بعد میز مذاکره می آییم..قرارداد قبلی را که ۱۰+۲ سال زحمت کشیده شد فقط ۲/۵ سال بعد آمریکا به هم زد و ایران دست کم یکسال(از دید من ۱۶ ماه یعنی ۱۱اسفند۹۶ تا ۱۰تیر۹۸) صبر کرد اما نتیجه حاصل نشد سپس شروع به اقدامات متقابل صحیح کرد. مقاومت بهترین راهکار است.زنده باد ایران.
ناشناس۱۰۱۴۱۷۵۱۷:۰۰:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
ما هم از این پیرمرد ها زیاد داریم که کشور به این روز افتاده
ناشناس۱۰۰۳۷۳۷۰۹:۵۹:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
بهترین پاسخ به تحریم ها، ماندن در برجام و پیشبرد دیپلماسی است.
ناشناس۱۰۰۳۹۰۶۱۱:۳۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
این هم یک مشاوره از طرف نونخورهای گاو شیرده به دستگاه دیپلماسی ایران
ناشناس۱۰۰۳۹۹۴۱۲:۰۹:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ولی از اون بهتر ماندن در حاشیه تیرانا پایتخت آلبانیه و ...
ناشناس۱۰۰۴۲۶۱۱۴:۰۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
دوستان شما در تیرانا قلبشان میتپد که ایران از برجام خارج شود تا دوباره ائتلاف ضد ایرانی در سراسر جهان شکل بگیرد و ذیل بند هفت منشور سازمان ملل محاصره دریایی و هوایی ایران شکل بگیرد ندیدی نفتکش ما را در مدیترانه گرفتند هر چند که این مسایل شما دشمنان این مردم در تیرانا را خوشحال میکند.
ناشناس۱۰۰۴۱۴۳۱۳:۱۰:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
حتی از اون بهتر ارز 4200 جهانگیریه که هنوزم لغو نشده
ناشناس۱۰۰۴۳۱۶۱۴:۳۳:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
امروز این رو دستور دادن به پیر و پاتالهای البانی ؟
ناشناس۱۰۰۳۷۶۰۱۰:۱۵:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تا زمانی که ذخایر اورانیوم و اب سنگین وتعداد سانتی فیوژ زیاد نشده باشه اوروپا هیچ کاری نه خواهد کرد
ناشناس۱۰۰۳۸۰۴۱۰:۳۳:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اصلاح طلبان و طرفداران دولت به دنبال به دست گرفتن مجلس بعدی در اسفندماه هستند ، دولت سعی می کند با وقت کشی کاهش تعهدات برجامی را به تاخیر بیندازند تا زمان انتخابت ودر آن زمان اروپایی ها برای فریب مردم ایران به مقدار جزیی سر کیسه را شل نماید ورسانه های زنجیره ای دولت و اصلاح طلبان هم شروع کنند به تبلیغ که بله برجام فتح الفتوح شد و مشکل اقتصادی مردم حل وچه و چه تا طرفداران خود را وارد مجلس نمایند.
ناشناس۱۰۰۳۸۲۰۱۰:۴۱:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
منافع ملی قربانی منافع جناحی برجامی ها شده
مهدی۱۰۰۳۸۲۱۱۰:۴۱:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تحلیلتان بسیار سطحی است.
ناشناس۱۰۰۳۹۴۶۱۱:۴۷:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
وقتی برجامتان کلا هیچ وپوچ بود معلومه که تحلیلش سطحی می شه
ناشناس۱۰۰۴۷۱۸۱۸:۳۰:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
از آلبانی پیام میگذاری؟
ناشناس۱۰۰۳۸۵۵۱۱:۰۲:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
حالا بعد از گروه. ب. گره زدن به زلف مد شد .
وطن پرست۱۰۰۳۸۵۷۱۱:۰۲:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
وزیر خارجه جدید اروپا یه چیزی تو مایه های سخنگوی وزارت خارجه است
ناشناس۱۰۰۳۹۶۴۱۱:۵۴:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مابايد با استفاده ازجوانان نخبه كشور البته با خداحافظي باز نشسته ها ومديران فعلي از سيستم مديريت كشور مي توانيم در كشور تحول ايجاد كنيم بطوريكه اروپا وامريكا ديگه حربه تحريم وصنعت را فراموش كنند
ناشناس۱۰۰۴۹۲۵۲۱:۴۵:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاملا موافقم.ما حتی تجهیزات پزشکی همچون مانیتور علایم حیاتی به اروپا صادر کرده ایم..چگونه اینقدر ما می توانیم برای برخی سخت است؟فقط کافی است بخواهیم و حرکت کنیم.
ناشناس۱۰۰۳۹۹۳۱۲:۰۹:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
شما اول منافع ملی تعریف کن بعد تحلیل کن ! در ایران منافع ملی هیچ جا رعایت نشده
ناشناس۱۰۰۴۱۲۶۱۲:۵۹:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نویسنده ظاهرا خیالاتی شده کسی منافع ملی را به زلف این بابا گره نزده
ناشناس۱۰۰۴۱۹۷۱۳:۳۸:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
من آخرش متوجه نشدم مخالفان برجام دقیقاً چه راه حل جایگزینی را مدنظر دارند!
مهران۱۰۰۴۴۶۰۱۵:۴۹:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مخالفان برجام خیلی وقت هست دارن راه حلشون رو میگن اما امثال شما و دولت محبوبتون خودتون رو زدید بخواب ، راه حل اتکا به توانایی داخلی قطع کردن دست کاسبان باج ندادن و مقاومت و پیشرفت از درون ، اما راه حل برجامیان این است اینقدر باج بدیم تا طرف مقابل ما رو در حد یه برده ببیند و دلش به حال ما بسوزد
هادی۱۰۰۴۵۳۷۱۶:۳۳:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
خود برجام نتیجه و ثمره ش شد این افتضاح. جایگزین چیه دیگه؟ جایگزینش دست زدن به زانو و بلند شدنه. اداره کشور بر اساس درآمدهای موجود و غیرنفتی ولو با چند سال سختی و در عوض تمرکز روی منابع فراوان موجود در کشور با استفاده از نیروی کار متخصص و فراوان جوون. اگر این کار رو نکنید دوباره چند وقت دیگه همین آشه و همین کاسه/ هر چند وقت یه بار یه جایی رو فشار میدن و من و شما هم دردمون میگیره. البته یه راه دیگه هم داره تسلیم بشیم و ذلت حرف زور رو بپذیریم.
ناشناس۱۰۰۴۶۰۲۱۷:۱۴:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یه جستجوی ساده تو اینترنت بکن. راهها خیلی بیان شدن. باید بخوایی ببینی
ناشناس۱۰۰۸۲۱۴۱۷:۴۰:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۷
به جای حواله دادن به جستجو مودبانه پاسخش را ميدادی.
ناشناس۱۰۰۴۳۱۹۱۴:۳۳:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
عمر دست خداست...
باهر۱۰۰۴۵۹۶۱۷:۱۳:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کار روزمرگی یعنی همین.هر روز یک وعده و امید توخالی و باغ سبز جدید نشان میدهند تا روزگار شومشان طی شود. بقول معروف از این ستون تا آن ستون برایشان فرج است!!!
ناشناس۱۰۰۵۱۰۷۰۲:۰۲:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۶
فارغ از درستی یا نادرستی تحلیل شایسته است سطحی از ادب و متانت در نگارش متن و تیتر رعایت شود
ناشناس۱۰۰۵۶۳۶۱۳:۱۰:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۶
75 سال خیلیه؟ تو مقامات خودمون این سن جوونی حساب میشه
ناشناس۱۰۰۷۴۶۷۱۱:۲۶:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۷
حق با نویسنده اس زلف سفید ایشان کجاو زلف موگرینی کجا

پربحث‌های اخیر

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 4. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 5. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 6. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 7. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 8. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 9. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 10. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 11. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 12. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 13. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 14. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 15. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 16. مغولستان در قاب دوربین  

 17. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

 18. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 19. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 20. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 21. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 22. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 23. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 24. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 25. روسیه حمایت قاطع خود را از دولت ونزوئلا اعلام کرد

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

آخرین عناوین