جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

گروه سیاسی الف،   3980425017 ۷۰ نظر، ۲۷ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نیروی هوایی یکی از نیرو‌هایی است که در سال‌های اخیر، پیشرفت چشم گیر و خیره کننده‌ای داشته و قاهر ۳۱۳ یکی از نمود‌های پیشرفت این نیرو است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت در سال‌های اخیر و با اوج گرفتن سیر پیشرفت کشور در حوزه صنایع دفاعی و نظامی، دشمنان از هر حربه و تحریمی برای کند یا متوقف کردن این پیشرفت‌ها استفاده کردند. اما این تحریم‌ها نه تنها رویه صعودی رشد را با مشکل مواجه نکرد، بلکه سرعت و کیفیت آن را بهبود بخشید.

نیروی هوایی ارتش اولین یگان در جمهوری اسلامی بوده که سازمانی تحت عنوان جهاد خودکفایی را در داخل خود تشکیل داد که اولین ماموریت این سازمان، عملیاتی نگه داشتن هواپیما‌های خود در تمامی انواع در طول جنگ تحمیلی بود که با توجه به آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های رزمی شامل تعمیرات و بازسازی می‌شد.

از نمونه‌های این پیشرفت می‌توان به جنگنده‌های کوثر، صاعقه، آذرخش، درنا و پرستو اشاره کرد که در حوزه‌های پشتیبانی نزدیک و آموزشی عمل می‌کنند.

قاهر ۳۱۳ یکی از این جنگنده‌ها است که رونمایی از آن در سال‌های اخیر، علاوه بر برانگیختن تعجب دشمنان، افراد و رسانه‌های زیادی را وادار به واکنش کرده است. این جنگنده، که از آن به عنوان یک جنگنده نسل ۵ نیز یاد می‌شود، یک هواپیمای آموزشی سبک با قابلیت پشتیبانی نزدیک است که توسط سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح در حال توسعه می‌باشد و نمونه اولیه آن در ۱۴ بهمن ۹۱ رونمایی شد.

پروژه ساخت و توسعه جنگنده قاهر ۳۱۳، آغازی برای ساخت نوعی جنگنده تک سرنشین پنهانکار در داخل کشور بود که تمامی مراحل آن توسط متخصصین ایرانی در حال انجام است.

قاهر ۳۱۳ یک جنگنده دو موتوره با دو سکان عمودی است. سر بال‌های آن به سمت پایین تمایل دارند و از دو کانارد یک تکه (که در جنگنده‌های نسل ۵ هم مشاهده می‌شود و تاثیر مثبتی در سطح مقطعی دارد) استفاده می‌کند و دارای کابینی بزرگ با سطح دید خوب و یک سامانه اپتیکی زیر دماغه است؛ همچنین خروجی موتور آن دارای یک درپوش است که نشان دهنده تلاش متخصصان برای کاهش امواج فروسرخ بازتابی است.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران

حمل تسلیحات پیشرفته بومی، برخورداری از قدرت تهاجمی بالا، تعمیر و نگهداری آسان و سریع، قابلیت نشست و برخاست از باند‌های با طول کوتاه، حمل ۶ موشک هوا به هوا، برخورداری از سامانه‌های الکترو اویونیک، برخورداری از سطح مقطع راداری بسیار کم (که به رادار گریزی این جنگنده کمک بسیاری کرده است) و توانایی پرواز در ارتفاع پست از دیگر ویژگی‌های این جنگنده می‌باشد.

به نظر برخی تحلیلگران جنگنده قاهر ۳۱۳ به جنگنده F۱۸ و به نظر برخی دیگر، شباهت زیادی به لاکهید مارتین اف ۲۲ رپورتر دارد که به منظور ماموریت‌های تهاجمی و نبرد‌های هوایی ساخته شده است.

قاهر ۳۱۳ در فروردین ۹۶ آزمایش‌های حرکت بر روی باند و در بهمن همان سال تست فست تاکسی (سرعت گیری روی باند تا پرواز) را انجام داد و توسط سردار دهقان مورد تایید قرار گرفت.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران

اما چیزی که بعد از رونمایی قاهر ۳۱۳ بیشتر از خود آن به چشم آمد، واکنش‌های شخصیت‌ها و رسانه‌های خارجی نسبت به این موضوع بود.

سایت بیزینس اینسایدر با اشاره به شباهت قاهر ۳۱۳ به F۱۸ و F۲۲ آن را دارای قابلیت‌های خاص معرفی کرد و سایت میلیتاری فکتوری از آن به عنوان یک جنگنده نسل ۵ یاد کرد و به بیان ویژگی‌های آن پرداخت.

در مقابل نیز خبرگزاری بی بی سی در گزارشی، این جنگنده را یک کپی بی ارزش از اف ۲۲ رپورتر دانست و روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز آن را به یک هواپیمای بدون سرنشین تشبیه کرد.

برخی از شخصیت‌های خارجی مانند تال اینبار، کارشناس هوانوردی اسرائیلی و دیوید چنسیوتی، کارشناس هوانوردی و خلبان سابق نیروی هوایی ایتالیا هم، قاهر ۳۱۳ را صرفا یک ماکت دانسته و آن را فارغ از قدرت عملیاتی معرفی کردند.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران
 
سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) با اشاره به جنگنده "قاهره 313" نوشت: ایران یک جنگنده بومی به کمک صنایع نظامی خود از جمله "قدس"، "هسا"، "پنها"، "صها" و ... را ساخته است که این یک جنگنده استیلز (با توانایی رادار گریزی) است.

در واکنش به این صحبت‌ها و اخبار، مجید بکایی، جانشین وزیر دفاع وقت، گفت: دشمن در ابتدا فکر می‌کرد قاهر ۳۱۳ یک ماکت است و قابلیت کاربردی ندارد، ولی بعد از تجزیه و تحلیل به این نتیجه رسید که این جنگنده با استفاده از قابلیت گراند افکت، می‌تواند تهدید جدی بالگرد‌های دشمن در منطقه باشد.

خبرگزاری‌های ایرانی نیز در پاسخ به هجمه ایجاد شده، به بررسی ویژگی‌های برتر این جنگنده پرداختند و آن‌ها را اینگونه عنوان کردند:

۱- در این جنگنده از دو ورودی و مکنده هوا برای رساندن اکسیژن به موتور استفاده شده‌است؛ با توجه به زاویه غیر مستقیم ورودی هوا نسبت به موتور، بازتاب راداری آن کاهش یافته، و آن را زاویه‌دار ساخته‌اند تا بتواند انرژی موجی رادار را جذب کند، همانند آن چیزی که در اف۳۵ لایتنینگ۲ دیده می‌شود.

۲- در قاهر ۳۱۳ گاز‌های داغ خروجی موتور قبل از خروج با هوای خنک مخلوط می‌شوند، تا تأثیر گرمایی بر سطح هواپیما را کاهش دهند.

۳- در ساخت بدنه این جنگنده از مواد جاذب-راداری استفاده شده‌است، تا انرژی موجی را جذب و بازتاب راداری آن کاهش یابد.

۴- در قاهر ۳۱۳ با توجه به طول ۱۶ متری و ارتفاع کم ۴ متری که برآورد شده‌است، هواپیما دارای دو محفظه با ظرفیت دو بمب ۲۰۰۰ پوندی، یا تعداد بیشتری موشک هوابه‌سطح، یا حداقل ۶ موشک هوابه‌هوا در رسته آر-۱۷ یا پی‌ال-۱۲ می‌باشد.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران
سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) تصریح کرد: تسلیحات این جنگنده بمب‌های هدایت شونده 500 تا 1000 کیلوگرمی "او آر 6 " و موشک‌های هوا به هوا (کلاس‌های مختلف بسته به نوع استفاده) خواهد بود. قاهر ۳۱۳ یکی از تولیداتی بود که توانمندی‌های متخصصان داخلی را در عرصه هوایی به خوبی به رخ جهانیان کشیده و تاکنون توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.
 
کارشناسان نظامی غربی مدعی هستند که قاهر-۳۱۳ شباهت مبهمی با هواپیمای آزمایشی بوئینگ برد آو پری (Boeing Bird of Prey) دارد که برای تست‌های پنهان‌کاری ساخته شده بود.

شبکه فاکس نیوز درباره ساز و کار ساخت جنگنده قاهر 313 می گوید: همه مراحل طراحي و ساخت جنگنده قاهر 313 را دانشمندان و متخصصان ايرانی انجام دادند.

خبرگزاری اسپونیک روسیه در گزارشی به معرفی جنگنده های در حال توسعه و عملیاتی نسل 5 جهان پرداخته است. در این گزارش، طرح جنگنده قاهر 313 نیز به عنوان یک جنگنده نسل 5 اعلام کرده است. 

صدای روسیه در گزارشی درباره جنگنده قاهر 313 می گوید: اين جنگنده هم تراز با جنگنده "اف 18 " آمريکا است.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران
 
 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۳۵۲۳۰۷:۳۰:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
"خبرگزاری اسپونیک روسیه در گزارشی به معرفی جنگنده های در حال توسعه و عملیاتی نسل 5 جهان پرداخته است. در این گزارش، طرح جنگنده قاهر 313 نیز به عنوان یک جنگنده نسل 5 اعلام کرده است. صدای روسیه در گزارشی درباره جنگنده قاهر 313 می گوید: اين جنگنده هم تراز با جنگنده "اف 18 " آمريکا است." F18 نسل چهاره. این چطور نسل پینجیه که معادل نسل چهاره.
ناشناس۱۰۰۳۸۳۴۱۰:۴۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاش به جای جنگنده ، هواپیمای مسافربری می ساختیم. اصل زندگی صلح است نه جنگ
ناشناس۱۰۰۴۰۷۲۱۲:۴۰:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
آنوقت اگر آمریکا هواپیما مسافری شما هدف قرار میداد چیجوری میخواستین ازش دفاع کنید؟! در ضمن ، انشاألله با به تاریخ پیوستن گاو های شیرده ، صلح هم در منطقه برقرار خواهد شد
علی۱۰۰۴۲۵۱۱۴:۰۰:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
رحمت بر شرفت تان برای انسانیت شما
محمد قاسمی۱۰۰۴۳۹۹۱۵:۱۵:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
میخوام ببینم مردم یمن انسانیت نداشتند که جلوی بمب های عربستان رو بگیره؟؟؟ ژاپن که مبنا رو بر انسانیت قرار دادن تونستند جلوی امریکا رو بگیرن؟؟؟ این حرفا بیشتر به درد پست های اینستاگرامی میخوره تا قانون وحشی دنیا
ناشناس۱۰۰۴۴۰۸۱۵:۱۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مگه نونخورهای گاو شیرده هم شرافت و انسانیت دارن؟!!
امیر۱۰۰۴۴۱۹۱۵:۲۵:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاش بجای جنگنده هواپیمای مسافربری «می‌ساختند».
ناشناس۱۰۰۴۸۰۳۱۹:۴۵:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
میسازن! خوب و با کیفیش رو هم میسازن!
ناشناس۱۰۰۴۸۰۹۱۹:۴۹:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مگر دولت روحانی گذاشت قراربود بویینگ بیاره چی شد؟
حسام۱۰۰۳۸۷۶۱۱:۱۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
خبرگزاری اسپونیک روسیه يه منبع ديگه اس و صداي روسيه يه منبع اخبار ديگه هركدام نظراتشونو دادن مهندس!!!!!!!!
ناشناس۱۰۰۴۰۹۳۱۲:۴۵:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نارحت نشو داداش ! نونخورهای گاو شیرده معمولاً برای همزاد پنداری با گاو شیرده دوست دارن چپکی تحلیل کنند
ناشناس۱۰۰۴۹۵۶۲۲:۱۳:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فحش نده بی ادب. من متوجه تفاوتشون نشدم. فوری به آدم انگ می زنید.
ناشناس۱۰۰۴۹۶۵۲۲:۱۸:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
معلومه خوب اختلاس کردی برادر
rassharif۱۰۰۴۰۴۱۱۲:۳۰:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یک نگاه ب ابعاد این جنگنده. مقایسه با صندلی خلبان
ناشناس۱۰۰۴۶۳۴۱۷:۳۷:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تازه سقف کابین هم هیچ دستگیره ای نداره. معلوم نیست چطوری خلبان سقف رو پایین میاره؟
ناشناس۱۰۰۴۳۳۳۱۴:۳۹:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اگر اينقدر اين هواپيماها خوبن چرا توليد انبوه نميشن و مورد استفاده قرار نميگيرن.
ناشناس۱۰۰۵۰۳۳۲۳:۴۰:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مهم اینه که بشی بگی تسلیم یا تلاش کنی به هرجا برسی یا نه الحمدلله فعلا دوهزار هزارمتر اونطرف تر رو با موشک نقطه زن میزنیم ۱۵هزارمتر بالای اسمون هواپیمای جاسوسی امریکاروهم زدیم
ناشناس۱۰۰۳۵۳۳۰۷:۴۲:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
بسیار عالی
ناشناس۱۰۰۳۵۸۸۰۸:۲۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ایشالا درست باشه
ناشناس۱۰۰۴۰۹۶۱۲:۴۷:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
به کوری چشم نونخورهای گاو شیرده کاملاً درسته
ناشناس۱۰۰۳۶۲۱۰۸:۵۳:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
از پروازش عکس می ذاشتین
ناشناس۱۰۰۳۸۲۶۱۰:۴۴:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
توی متن نوشته سال 96 تست حرکت روی باند انجام داده و در نتیجه هنوز پرواز نکرده. ضمنا عجله نکن! 20 سال پیش هم که ایران تازه موشک شهاب1 با برد 300 کیلومتر ساخته بود خیلیها اما و اگر آوردن ولی حالا همه دیدن که موشکهای متنوع ایران فتوشاپه یا واقعی.
ناشناس۱۰۰۴۶۱۱۱۷:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
چرا حرف بی ربط می زنی مگه ساختن جنگنده با حرکت روی باند شروع میشه. مگه بچه هست که با تاتی تاتی شروع بشه. فیلم تست پروازش را بزارید
میلاد حمیدی۱۰۰۳۶۲۷۰۸:۵۷:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
قابل تحسینه. ارزشش از کوثر خیلی بیشتره
ناشناس۱۰۰۳۶۳۱۰۸:۵۸:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
باید بفال نیک گرفت و احسن گفت و کاش پراید را هم این زحمت کشیده ها بومی سازی کنند و قیمتش را به اندازه همین 313 کاهش دهند
کارشناس فتوشاپ۱۰۰۳۶۳۵۰۹:۰۱:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یادمون هست که زمان رونمایی این جنگنده، تو اخبار و سایت های رسمی عکسی از این هواپیما بر فراز کوه دماوند منتشر شد که تابلو فتوشاپ بود
ناشناس۱۰۰۴۰۴۹۱۲:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
شما موشکهای زمین به هوای ایران را فتوشاپ می دانستید و همان فتوشاپها هواپیمای آمریکایی را پایین آورند ، به نظر میاد کسانیکه نونخور گاوشیرده میشوند اساساً یادشون مشکل پیدا میکنه
ناشناس۱۰۰۴۲۳۴۱۳:۵۴:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کلا همه چیز ایران فتوشاپه . شما هم که کارشناسی و دیگه واردتری . اون موشکی که باهاش پهپاد رو زدیم هم فتوشاپ بود . راکتورهای اتمی ایران هم فتوشاپه . همه چی فتوشاپه .
ناشناس۱۰۰۴۳۴۰۱۴:۴۳:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اینقدر که تو ایران تبلیغ فتوشاپو میکنن خوده شرکتش نکرده لطف کنید نرم افزارهای دیگه رو هم تبلیغ کنید..در ضمن دشمن از رو عکس اطلاعات نمیگیره
ناشناس۱۰۰۴۸۱۱۱۹:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
شما فکر کن فتوشاپه ما با فتوشاپ تو دهن اسراییل و امریکا زدیم اونها هم خیلی دردشون گرفت
ناشناس۱۰۰۳۶۴۶۰۹:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تولید یک یا دو یا ده نمونه از یه هواپیما هیچ ارزش نظامی نداره. برای جنگ باید صد ها هواپیمای جنگی از هر نمونه داشت. الان بیش از 3 سال از رونمایی از این هواپیما می گذره. چند تا ساختن؟ هنوز همین یکی؟
ناشناس۱۰۰۴۱۷۱۱۳:۲۹:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
عزیز من الآن دوران موشک های نقطه زن هست و هواپیما بعد از موشک اگر نیاز باشه برای اهداف باقی مانده به کار میره که ایران الحمد لله توی این زمینه کاملا توانمند هست. در ضمن ایران خلبانان بسیار توانمندی داره که این مهمتر از خود وسیله هوایی است.
یوسف اکبری۱۰۰۳۶۶۹۰۹:۲۷:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فعلا این هواپیما رو باند حرکت کرده که به نوبه خودش پیشرفتیه (حالا بماند که موتور ما کیه و کجاساخته شده)ولی بعد پرواز بعدش قدرت مانور و تهاجم آخرینش فرود سالمه که تا این مراحل طی بشه سالها زمان خواهد گذشت در این مرحله کار تازه شروع شده و تولید انبوه باید بشه این یعنی سال 1450که فکر نکنم من اونوقت زنده باشم
ناشناس۱۰۰۴۲۳۵۱۳:۵۵:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مهم نیست تو زنده باشی یا نباشی . مهم اینه که علیرغم اینهمه جاسوسی و وطن فروشی و خیانت ، هنوز مملکت داره به سمت جلو حرکت میکنه
ناشناس۱۰۰۴۶۲۳۱۷:۳۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مطابق گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی ایران در سال 1397 منفی 6 درصده. منفی 6درصد رو به جلو نیست.
ناشناس۱۰۰۳۶۹۸۰۹:۴۰:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
بازم ماکت.
ناشناس۱۰۰۴۰۹۹۱۲:۴۹:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
البته از نوع ماکت موشکی که هواپیمای آمریکا را پایین آورد
ناشناس۱۰۰۴۲۴۸۱۳:۵۹:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
همش ماکت . با همین ماکتها پهپاد رو زدیم . شایدم با این موشک کاغذیا که بچه ها درست میکنن . فقط نفهمیدیم یک ماکت چطور تا ارتفاع بیست کیلومتری از زمین بالا رفته بود . شما میدونی ؟؟؟
کهن۱۰۰۳۷۸۹۱۰:۲۶:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فقط نمیفهمم مکانیسم بسته شدن درب کاکپیت به چه صورته. قبل از انتشار به عکساتون دقت کنید. عکس دو تا مونده به آخر . چطوری فشار داخل کابین حفظ میشه؟؟؟؟
ناشناس۱۰۰۴۱۹۰۱۳:۳۶:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
افرین ولی دوتا عکسه عکس اول نمونه اولیه است و عکس دوم نومنه اصلی به کاکپیت اولی خیلی توجه نکنید
ناشناس۱۰۰۳۷۹۰۱۰:۲۷:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
این اخبار برای افراد ساده است وگرنه متخصصان میدونند ایران توانایی طراحی و یاخت جنگنده رو نداره حتی سیستمهای راداریش رو
ناشناس۱۰۰۴۲۴۵۱۳:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
جدی میفرمایید ؟ اونوقت چطوری با شلیک یک موشک ، پیشرفته ترین پهپاد رو زدیم ؟ شما کارشناسی ؟
ناشناس۱۰۰۴۲۴۶۱۳:۵۸:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
وقتی آتیش میگیرین و میخواین از امریکا دفاع کنین واقعا خنده دار و مسخره به نظر میرسین . آخه بدبخت وطن فروش ، تا کی میخوای ضد ایران چرت و پرت بنویسی . بیچاره البانیایی .
ناشناس۱۰۰۵۳۷۹۱۰:۳۰:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۶
سیستم ناو بریش چطور ساخته شده؟ ما چیپ تولید می کنیم؟
ایرانی۱۰۰۳۷۹۳۱۰:۲۷:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فقط اون قسمت از بالش که کج ساختن که باعث میشه هیچ راداری در جهان نتونه پیداش کنه
ناشناس۱۰۰۳۸۲۵۱۰:۴۳:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاش برای این جنگنده های نوین ایرانی نام ایرانی و فارسی می گذاشتید.
ناشناس۱۰۰۴۷۲۶۱۸:۴۱:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
من که اول از اسمش فکر کردم کشورهای عربی آنرا ساخته انند
ناشناس۱۰۰۳۸۹۰۱۱:۱۹:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
هر موقع پرواز کرد بعد می شود راجع به آن اظهار نظر کرد. فعلا که روی زمين هست.
بیژنگ۱۰۰۳۸۹۷۱۱:۲۸:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
باور کردیم
ناشناس۱۰۰۴۱۵۲۱۳:۱۶:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
باور نکن. برو هالیوود ببین بعدش با 15 خرداد بزنیم حال کنی! اونوقت باورت میشه
ناشناس۱۰۰۴۲۴۰۱۳:۵۶:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نکن . کسی مجبورت نکرده . اربابت هم باور نمیکرد . میگفت فتوشاپه . بعد یهو دویست میلیون دلارش پودر شد ، اونم باورش شد
محمد۱۰۰۴۰۳۱۱۲:۲۴:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فعلا ماکتی بیش نیست
ناشناس۱۰۰۴۰۹۰۱۲:۴۴:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
از روی عکسه این چیزی که من میبینم امکان بلند شدن نداره! طول بالها بسیار کمه! اگر هم بتونه پرواز کنه کابین خلبان فشارشو ازدست میده (از روی عکسها مشخصه درش درست بسته نمیشه) اگر درش بسته بشه اگر فشار از دست نده فاصله کابین با موتورهای جت عجیبه و باعث آتیش سوزی میشه در هر صورت این جنگده بیشتر شبیه یک ماکت ناقص تا چیزی که بتونه پرواز کنه
ناشناس۱۰۰۴۱۵۶۱۳:۱۷:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
با غرور می گویم : تا کور شود هر آنکه نتواند دید
ناشناس۱۰۰۴۱۶۵۱۳:۲۵:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کیست که باور نمی کنه کشوری که قادر است در کمتر از 22 سال پراید هاش بک کره ای را صندوق دار بزنه نتواند به همچنین تکنولوژی برسد ایوالله من که باور کردم وایمان آوردم
ناشناس۱۰۰۴۱۷۴۱۳:۳۰:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یک پراید درست حسابی می ساختید ما راضی بودیم
ناشناس۱۰۰۴۲۴۷۱۳:۵۹:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
از روی فشار لاستیکها میشه فهمید که خیلی سبک و احتمال وجود باک و موتور با این وزن یکم عجیبه کام اینکه اصلا این بالها طولشون خیلی کوتاه
ناشناس۱۰۰۴۷۰۹۱۸:۲۶:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
آخه بیسواد ، اون لاستیک هواپیماست نه لاستیک پراید که چشمی بادش رو اندازه بگیرن . بعد هم هیچ هواپیمایی باکش رو پر نمیکنه مگه اینکه بخواد بلند بشه . بمب و موشک هم که هنوز بهش وصل نیست پس وزن اونها هم کم میشه .
ناشناس۱۰۰۴۲۷۳۱۴:۱۳:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یه فیلم پرواز بزارید
شاهرخ۱۰۰۴۲۸۷۱۴:۲۰:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
چرا نقد ها یا سولات رو منتشر نمی کنید و سیاسی برخورد می کنید؟؟؟؟ یکی از سوالها اینه وقتی نهایت نبوغ صنعت ما تولید پرایده و در قیاس خدمات خودروسازی دنیا آپشن تولید داخل میشه زه پراید و رادیو پخش ماشین رو حذف می کنن چطور باید قبول کرد چنین توانمندی داریم؟؟؟؟ دم خروس رو قبول کنیم یا قسم حضرت عباس رو؟؟؟؟؟؟
مهران۱۰۰۴۴۷۶۱۵:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
دلیلش کاملا واضح است غیرت و علم متخصصین نظامی و جهادی عمل کردنشون در مقابل باند بازی و ... خودروسازها دلیلش این است
ناشناس۱۰۰۴۴۸۱۱۶:۰۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اصلا ربطی نداره،روسیه هم ماشیناش اشغالن ولی هواپیماهای نظامیش خوبن
ناشناس۱۰۰۴۷۱۲۱۸:۲۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
صنایع نظامی در اختیار بچه های سپاه و ارتشه و قطعا پیشرفت عظیمی داشته . وزارت صنعت در اختیار دولت و وزرای معلوم الحاله که خودشون و دختر و دامادشون مشغول ویلاسازی و بانکداری هستن . گرفتی چی شد ؟
ناشناس۱۰۰۴۸۴۰۲۰:۲۸:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
صنعت دفاعی را با صنعت (مونتاژ) خودرو مقایسه کردن کار اشتباهیه. بی عرضگی و سوء مدیریت خودروسازان را نباید به پای صنایعی که واقعا کار می کنند نوشت.
کلمبی۱۰۰۴۴۰۴۱۵:۱۶:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اره اقایان شمادرست میگید ما نسل پنجم را هم ساختیم منتهی نمیتوانیم تراشه کارت ملی وگواهینامه وکارت ماشین را بسازیم علتش را نمیدانم
ناشناس۱۰۰۴۵۸۷۱۷:۰۸:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ایشالا دفعه بعد روش موتور ef7 بزارید یه کم جوندارتر حرکت کنه
hassan۱۰۰۴۸۱۴۱۹:۵۲:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نمی شد یه اسم فارسی براش انتخاب می کردن.
پرویز۱۰۰۴۸۲۴۲۰:۰۸:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
درود بر متخصصان صنایع هوایی ایران.
ناشناس۱۰۰۴۹۷۲۲۲:۲۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
موتورشtu 5که نیست
ناشناس۱۰۰۵۰۰۰۲۲:۴۴:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
در خودرو سازی هم پیشرفت هایه خوبی کردیم

پربحث‌های امروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 3. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 4. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 5. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 6. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 7. نواب صفوی: متهمان حادثه اتوبوس دانشگاه به حبس محکوم شدند

 8. خرازی: آمریکا عواقب درگیری با ایران را درک می‌کند

 9. احتمال همکاری بورس تهران و وین

 10. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 11. تصاویر جدید از نفتکش ایرانی آدریان دریا  

 12. مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد

 13. رونمایی از بخش‌های روسی، اسپانیولی و فرانسوی پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب

 14. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 15. کیفرخواست باند جهانبانی قرائت شد

 16. پیش‌بینی باران تا ۵ شنبه

 17. یادداشت عضو هیأت یمنی پس از بازگشت از تهران

 18. هدایای اینترنتی همراه اول در «دوشنبه سوری» مردادماه

 19. تعویض پرچم گنبد حرم حضرت علی (ع)  

 20. انتقاد رهبر انقلاب از برخی مسئولین معترض به یکدیگر  

 21. درخواست بانک مرکزی برای استفساریه در خصوص مالیات بر تسعیر دارایی‌ها

 22. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

 23. توضیحات پلیس درباره فوت اعضای خانواده ۵ نفره

 24. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 25. موشک‌های یمنی امارات را نشانه رفته‌اند/ نقش ابوظبی در تجاوز به یمن به پایان خواهد رسید؟

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 10. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 11. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 12. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 13. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 14. دستگیری سه شرور شمشیری   

 15. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 16. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 17. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 18. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 19. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 20. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 21. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 22. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 23. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 24. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 25. این دم را روی کولتان بگذارید تا تعادلتان حفظ شود !  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 5. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 17. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 18. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 19. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 20. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 21. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 24. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 25. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 2. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 3. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 4. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 5. خرازی: آمریکا عواقب درگیری با ایران را درک می‌کند

 6. مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد

 7. رونمایی از بخش‌های روسی، اسپانیولی و فرانسوی پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب

 8. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 9. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 10. موسوی: گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است/ سفر احتمالی ظریف به پاریس

 11. ۵ ایراد شورای نگهبان به طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

 12. واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان: دشمنان طمع نکنند؛ اعضای شورا با هم برادرند

 13. پاسخ رهبر انقلاب به نامه رمزی یکی از اسرای در بند صدام + تصویر

 14. خطر اقدام نمادین در گام سوم کاهش تعهدات برجام

 15. تایید حرکت نفتکش ایرانی به سمت آب‌های بین‌المللی

 16. جهانگیری: امروز نيازمند تفاهم و همبستگی هستیم  

 17. منابع ژاپنی: محمدجواد ظریف به توکیو سفر می‌کند

 18. دستگاه‌های اجرایی پیشگیری از وقوع فساد را دستور کار قرار دهند

 19. ظریف وارد هلسینکی شد

 20. نفتکش توقیف شده ایران به راه افتاد/ تغییر نام نفتکش رسماً ثبت شد

 21. سرلشکر سلامی: این روحیه و ایمان است که موازنه قدرت را تغییر می‌دهد

 22. جدایی بحرین «خیانت» بود/ هشدار درباره سرنوشت دریای خزر

 23. نامه زاکانی به رئیسی درباره تبانی طبری با برخی چهره‌های امنیتی‌/ اصولگرایان برنامه‌ای برای تخریب آملی لاریجانی دارند؟/ احمد عراقچی: من دستور رئیس‌جمهور را اجرا کردم

 24. سردار حاجی‌زاده: در حوزه موشکی مقام اول منطقه را داریم

 25. درخواست هیات رئیسه مجلس از روحانی برای معرفی دو وزیر

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 3. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 4. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 5. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 6. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 7. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 8. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 9. آسمان زیر دید رادارهای ایرانی؛ جایی برای پنهانکاران نیست

 10. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 11. صالحی: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید ساخته‌ایم

 12. سرلشکر سلامی: این روحیه و ایمان است که موازنه قدرت را تغییر می‌دهد

 13. جدایی بحرین «خیانت» بود/ هشدار درباره سرنوشت دریای خزر

 14. نامه زاکانی به رئیسی درباره تبانی طبری با برخی چهره‌های امنیتی‌/ اصولگرایان برنامه‌ای برای تخریب آملی لاریجانی دارند؟/ احمد عراقچی: من دستور رئیس‌جمهور را اجرا کردم

 15. سردار حاجی‌زاده: در حوزه موشکی مقام اول منطقه را داریم

 16. درخواست هیات رئیسه مجلس از روحانی برای معرفی دو وزیر

 17. طرح نمایندگان مجلس برای بازگرداندن اعضای خانواده مسئولان به کشور

 18. دلیل نمایندگان مجلس برای امضای طرح آذربایجان‌مرزی چه بود؟/عزل نماینده خوی از ریاست مجمع نمایندگان استان

 19. آیت‌الله یزدی: پست‌ها و سمت‌ها امانت است/ باید کار را به افرادی بدهند که اهلیت کافی دارند

 20. ظریف: بر پیمان عدم تجاوز منطقه‌ای تأکید کردم  

 21. سرانجام «طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگی» به کجا ختم می‌شود؟

 22. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتساب اظهاراتی به وی درباره آیت‌الله یزدی

 23. آمادگی ایران برای کمک به ایجاد امنیت پایدار در افغانستان

 24. روحانی: اراده ایران تقویت روابط صمیمانه با ایتالیا است

 25. آزادی حسن عباسی تکذیب شد

پربحث‌های هفته

 1. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 4. چرخش ظریفانه از برجام!...

 5. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 8. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 9. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 10. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 11. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 12. حسن عباسی بازداشت شد

 13. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 14. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 15. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 16. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 17. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 18. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 19. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 20. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 21. انتقادات کرباسچی از خاتمی/ کنایه‌های عارف به کارگزاران/ انتقاد روزنامه اصولگرا از شورای نگهبان

 22. روند رسیدگی به پرونده اکبر طبری چگونه است؟

 23. عباس سلیمی نمین داغ دار فقدان دخترش شد

 24. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 25. حاجی‌دلیگانی: میلیاردها دلار ذخایر ارزی با تصمیم جهانگیری حیف‌ومیل شد

آخرین عناوین