جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

گروه سیاسی الف،   3980425017 ۷۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نیروی هوایی یکی از نیرو‌هایی است که در سال‌های اخیر، پیشرفت چشم گیر و خیره کننده‌ای داشته و قاهر ۳۱۳ یکی از نمود‌های پیشرفت این نیرو است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت در سال‌های اخیر و با اوج گرفتن سیر پیشرفت کشور در حوزه صنایع دفاعی و نظامی، دشمنان از هر حربه و تحریمی برای کند یا متوقف کردن این پیشرفت‌ها استفاده کردند. اما این تحریم‌ها نه تنها رویه صعودی رشد را با مشکل مواجه نکرد، بلکه سرعت و کیفیت آن را بهبود بخشید.

نیروی هوایی ارتش اولین یگان در جمهوری اسلامی بوده که سازمانی تحت عنوان جهاد خودکفایی را در داخل خود تشکیل داد که اولین ماموریت این سازمان، عملیاتی نگه داشتن هواپیما‌های خود در تمامی انواع در طول جنگ تحمیلی بود که با توجه به آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های رزمی شامل تعمیرات و بازسازی می‌شد.

از نمونه‌های این پیشرفت می‌توان به جنگنده‌های کوثر، صاعقه، آذرخش، درنا و پرستو اشاره کرد که در حوزه‌های پشتیبانی نزدیک و آموزشی عمل می‌کنند.

قاهر ۳۱۳ یکی از این جنگنده‌ها است که رونمایی از آن در سال‌های اخیر، علاوه بر برانگیختن تعجب دشمنان، افراد و رسانه‌های زیادی را وادار به واکنش کرده است. این جنگنده، که از آن به عنوان یک جنگنده نسل ۵ نیز یاد می‌شود، یک هواپیمای آموزشی سبک با قابلیت پشتیبانی نزدیک است که توسط سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح در حال توسعه می‌باشد و نمونه اولیه آن در ۱۴ بهمن ۹۱ رونمایی شد.

پروژه ساخت و توسعه جنگنده قاهر ۳۱۳، آغازی برای ساخت نوعی جنگنده تک سرنشین پنهانکار در داخل کشور بود که تمامی مراحل آن توسط متخصصین ایرانی در حال انجام است.

قاهر ۳۱۳ یک جنگنده دو موتوره با دو سکان عمودی است. سر بال‌های آن به سمت پایین تمایل دارند و از دو کانارد یک تکه (که در جنگنده‌های نسل ۵ هم مشاهده می‌شود و تاثیر مثبتی در سطح مقطعی دارد) استفاده می‌کند و دارای کابینی بزرگ با سطح دید خوب و یک سامانه اپتیکی زیر دماغه است؛ همچنین خروجی موتور آن دارای یک درپوش است که نشان دهنده تلاش متخصصان برای کاهش امواج فروسرخ بازتابی است.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران

حمل تسلیحات پیشرفته بومی، برخورداری از قدرت تهاجمی بالا، تعمیر و نگهداری آسان و سریع، قابلیت نشست و برخاست از باند‌های با طول کوتاه، حمل ۶ موشک هوا به هوا، برخورداری از سامانه‌های الکترو اویونیک، برخورداری از سطح مقطع راداری بسیار کم (که به رادار گریزی این جنگنده کمک بسیاری کرده است) و توانایی پرواز در ارتفاع پست از دیگر ویژگی‌های این جنگنده می‌باشد.

به نظر برخی تحلیلگران جنگنده قاهر ۳۱۳ به جنگنده F۱۸ و به نظر برخی دیگر، شباهت زیادی به لاکهید مارتین اف ۲۲ رپورتر دارد که به منظور ماموریت‌های تهاجمی و نبرد‌های هوایی ساخته شده است.

قاهر ۳۱۳ در فروردین ۹۶ آزمایش‌های حرکت بر روی باند و در بهمن همان سال تست فست تاکسی (سرعت گیری روی باند تا پرواز) را انجام داد و توسط سردار دهقان مورد تایید قرار گرفت.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران

اما چیزی که بعد از رونمایی قاهر ۳۱۳ بیشتر از خود آن به چشم آمد، واکنش‌های شخصیت‌ها و رسانه‌های خارجی نسبت به این موضوع بود.

سایت بیزینس اینسایدر با اشاره به شباهت قاهر ۳۱۳ به F۱۸ و F۲۲ آن را دارای قابلیت‌های خاص معرفی کرد و سایت میلیتاری فکتوری از آن به عنوان یک جنگنده نسل ۵ یاد کرد و به بیان ویژگی‌های آن پرداخت.

در مقابل نیز خبرگزاری بی بی سی در گزارشی، این جنگنده را یک کپی بی ارزش از اف ۲۲ رپورتر دانست و روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز آن را به یک هواپیمای بدون سرنشین تشبیه کرد.

برخی از شخصیت‌های خارجی مانند تال اینبار، کارشناس هوانوردی اسرائیلی و دیوید چنسیوتی، کارشناس هوانوردی و خلبان سابق نیروی هوایی ایتالیا هم، قاهر ۳۱۳ را صرفا یک ماکت دانسته و آن را فارغ از قدرت عملیاتی معرفی کردند.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران
 
سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) با اشاره به جنگنده "قاهره 313" نوشت: ایران یک جنگنده بومی به کمک صنایع نظامی خود از جمله "قدس"، "هسا"، "پنها"، "صها" و ... را ساخته است که این یک جنگنده استیلز (با توانایی رادار گریزی) است.

در واکنش به این صحبت‌ها و اخبار، مجید بکایی، جانشین وزیر دفاع وقت، گفت: دشمن در ابتدا فکر می‌کرد قاهر ۳۱۳ یک ماکت است و قابلیت کاربردی ندارد، ولی بعد از تجزیه و تحلیل به این نتیجه رسید که این جنگنده با استفاده از قابلیت گراند افکت، می‌تواند تهدید جدی بالگرد‌های دشمن در منطقه باشد.

خبرگزاری‌های ایرانی نیز در پاسخ به هجمه ایجاد شده، به بررسی ویژگی‌های برتر این جنگنده پرداختند و آن‌ها را اینگونه عنوان کردند:

۱- در این جنگنده از دو ورودی و مکنده هوا برای رساندن اکسیژن به موتور استفاده شده‌است؛ با توجه به زاویه غیر مستقیم ورودی هوا نسبت به موتور، بازتاب راداری آن کاهش یافته، و آن را زاویه‌دار ساخته‌اند تا بتواند انرژی موجی رادار را جذب کند، همانند آن چیزی که در اف۳۵ لایتنینگ۲ دیده می‌شود.

۲- در قاهر ۳۱۳ گاز‌های داغ خروجی موتور قبل از خروج با هوای خنک مخلوط می‌شوند، تا تأثیر گرمایی بر سطح هواپیما را کاهش دهند.

۳- در ساخت بدنه این جنگنده از مواد جاذب-راداری استفاده شده‌است، تا انرژی موجی را جذب و بازتاب راداری آن کاهش یابد.

۴- در قاهر ۳۱۳ با توجه به طول ۱۶ متری و ارتفاع کم ۴ متری که برآورد شده‌است، هواپیما دارای دو محفظه با ظرفیت دو بمب ۲۰۰۰ پوندی، یا تعداد بیشتری موشک هوابه‌سطح، یا حداقل ۶ موشک هوابه‌هوا در رسته آر-۱۷ یا پی‌ال-۱۲ می‌باشد.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران
سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) تصریح کرد: تسلیحات این جنگنده بمب‌های هدایت شونده 500 تا 1000 کیلوگرمی "او آر 6 " و موشک‌های هوا به هوا (کلاس‌های مختلف بسته به نوع استفاده) خواهد بود. قاهر ۳۱۳ یکی از تولیداتی بود که توانمندی‌های متخصصان داخلی را در عرصه هوایی به خوبی به رخ جهانیان کشیده و تاکنون توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.
 
کارشناسان نظامی غربی مدعی هستند که قاهر-۳۱۳ شباهت مبهمی با هواپیمای آزمایشی بوئینگ برد آو پری (Boeing Bird of Prey) دارد که برای تست‌های پنهان‌کاری ساخته شده بود.

شبکه فاکس نیوز درباره ساز و کار ساخت جنگنده قاهر 313 می گوید: همه مراحل طراحي و ساخت جنگنده قاهر 313 را دانشمندان و متخصصان ايرانی انجام دادند.

خبرگزاری اسپونیک روسیه در گزارشی به معرفی جنگنده های در حال توسعه و عملیاتی نسل 5 جهان پرداخته است. در این گزارش، طرح جنگنده قاهر 313 نیز به عنوان یک جنگنده نسل 5 اعلام کرده است. 

صدای روسیه در گزارشی درباره جنگنده قاهر 313 می گوید: اين جنگنده هم تراز با جنگنده "اف 18 " آمريکا است.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران
 
 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۳۵۲۳۰۷:۳۰:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
"خبرگزاری اسپونیک روسیه در گزارشی به معرفی جنگنده های در حال توسعه و عملیاتی نسل 5 جهان پرداخته است. در این گزارش، طرح جنگنده قاهر 313 نیز به عنوان یک جنگنده نسل 5 اعلام کرده است. صدای روسیه در گزارشی درباره جنگنده قاهر 313 می گوید: اين جنگنده هم تراز با جنگنده "اف 18 " آمريکا است." F18 نسل چهاره. این چطور نسل پینجیه که معادل نسل چهاره.
ناشناس۱۰۰۳۸۳۴۱۰:۴۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاش به جای جنگنده ، هواپیمای مسافربری می ساختیم. اصل زندگی صلح است نه جنگ
ناشناس۱۰۰۴۰۷۲۱۲:۴۰:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
آنوقت اگر آمریکا هواپیما مسافری شما هدف قرار میداد چیجوری میخواستین ازش دفاع کنید؟! در ضمن ، انشاألله با به تاریخ پیوستن گاو های شیرده ، صلح هم در منطقه برقرار خواهد شد
علی۱۰۰۴۲۵۱۱۴:۰۰:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
رحمت بر شرفت تان برای انسانیت شما
محمد قاسمی۱۰۰۴۳۹۹۱۵:۱۵:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
میخوام ببینم مردم یمن انسانیت نداشتند که جلوی بمب های عربستان رو بگیره؟؟؟ ژاپن که مبنا رو بر انسانیت قرار دادن تونستند جلوی امریکا رو بگیرن؟؟؟ این حرفا بیشتر به درد پست های اینستاگرامی میخوره تا قانون وحشی دنیا
ناشناس۱۰۰۴۴۰۸۱۵:۱۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مگه نونخورهای گاو شیرده هم شرافت و انسانیت دارن؟!!
امیر۱۰۰۴۴۱۹۱۵:۲۵:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاش بجای جنگنده هواپیمای مسافربری «می‌ساختند».
ناشناس۱۰۰۴۸۰۳۱۹:۴۵:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
میسازن! خوب و با کیفیش رو هم میسازن!
ناشناس۱۰۰۴۸۰۹۱۹:۴۹:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مگر دولت روحانی گذاشت قراربود بویینگ بیاره چی شد؟
حسام۱۰۰۳۸۷۶۱۱:۱۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
خبرگزاری اسپونیک روسیه يه منبع ديگه اس و صداي روسيه يه منبع اخبار ديگه هركدام نظراتشونو دادن مهندس!!!!!!!!
ناشناس۱۰۰۴۰۹۳۱۲:۴۵:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نارحت نشو داداش ! نونخورهای گاو شیرده معمولاً برای همزاد پنداری با گاو شیرده دوست دارن چپکی تحلیل کنند
ناشناس۱۰۰۴۹۵۶۲۲:۱۳:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فحش نده بی ادب. من متوجه تفاوتشون نشدم. فوری به آدم انگ می زنید.
ناشناس۱۰۰۴۹۶۵۲۲:۱۸:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
معلومه خوب اختلاس کردی برادر
rassharif۱۰۰۴۰۴۱۱۲:۳۰:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یک نگاه ب ابعاد این جنگنده. مقایسه با صندلی خلبان
ناشناس۱۰۰۴۶۳۴۱۷:۳۷:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تازه سقف کابین هم هیچ دستگیره ای نداره. معلوم نیست چطوری خلبان سقف رو پایین میاره؟
ناشناس۱۰۰۴۳۳۳۱۴:۳۹:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اگر اينقدر اين هواپيماها خوبن چرا توليد انبوه نميشن و مورد استفاده قرار نميگيرن.
ناشناس۱۰۰۵۰۳۳۲۳:۴۰:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مهم اینه که بشی بگی تسلیم یا تلاش کنی به هرجا برسی یا نه الحمدلله فعلا دوهزار هزارمتر اونطرف تر رو با موشک نقطه زن میزنیم ۱۵هزارمتر بالای اسمون هواپیمای جاسوسی امریکاروهم زدیم
ناشناس۱۰۰۳۵۳۳۰۷:۴۲:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
بسیار عالی
ناشناس۱۰۰۳۵۸۸۰۸:۲۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ایشالا درست باشه
ناشناس۱۰۰۴۰۹۶۱۲:۴۷:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
به کوری چشم نونخورهای گاو شیرده کاملاً درسته
ناشناس۱۰۰۳۶۲۱۰۸:۵۳:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
از پروازش عکس می ذاشتین
ناشناس۱۰۰۳۸۲۶۱۰:۴۴:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
توی متن نوشته سال 96 تست حرکت روی باند انجام داده و در نتیجه هنوز پرواز نکرده. ضمنا عجله نکن! 20 سال پیش هم که ایران تازه موشک شهاب1 با برد 300 کیلومتر ساخته بود خیلیها اما و اگر آوردن ولی حالا همه دیدن که موشکهای متنوع ایران فتوشاپه یا واقعی.
ناشناس۱۰۰۴۶۱۱۱۷:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
چرا حرف بی ربط می زنی مگه ساختن جنگنده با حرکت روی باند شروع میشه. مگه بچه هست که با تاتی تاتی شروع بشه. فیلم تست پروازش را بزارید
میلاد حمیدی۱۰۰۳۶۲۷۰۸:۵۷:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
قابل تحسینه. ارزشش از کوثر خیلی بیشتره
ناشناس۱۰۰۳۶۳۱۰۸:۵۸:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
باید بفال نیک گرفت و احسن گفت و کاش پراید را هم این زحمت کشیده ها بومی سازی کنند و قیمتش را به اندازه همین 313 کاهش دهند
کارشناس فتوشاپ۱۰۰۳۶۳۵۰۹:۰۱:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یادمون هست که زمان رونمایی این جنگنده، تو اخبار و سایت های رسمی عکسی از این هواپیما بر فراز کوه دماوند منتشر شد که تابلو فتوشاپ بود
ناشناس۱۰۰۴۰۴۹۱۲:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
شما موشکهای زمین به هوای ایران را فتوشاپ می دانستید و همان فتوشاپها هواپیمای آمریکایی را پایین آورند ، به نظر میاد کسانیکه نونخور گاوشیرده میشوند اساساً یادشون مشکل پیدا میکنه
ناشناس۱۰۰۴۲۳۴۱۳:۵۴:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کلا همه چیز ایران فتوشاپه . شما هم که کارشناسی و دیگه واردتری . اون موشکی که باهاش پهپاد رو زدیم هم فتوشاپ بود . راکتورهای اتمی ایران هم فتوشاپه . همه چی فتوشاپه .
ناشناس۱۰۰۴۳۴۰۱۴:۴۳:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اینقدر که تو ایران تبلیغ فتوشاپو میکنن خوده شرکتش نکرده لطف کنید نرم افزارهای دیگه رو هم تبلیغ کنید..در ضمن دشمن از رو عکس اطلاعات نمیگیره
ناشناس۱۰۰۴۸۱۱۱۹:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
شما فکر کن فتوشاپه ما با فتوشاپ تو دهن اسراییل و امریکا زدیم اونها هم خیلی دردشون گرفت
ناشناس۱۰۰۳۶۴۶۰۹:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تولید یک یا دو یا ده نمونه از یه هواپیما هیچ ارزش نظامی نداره. برای جنگ باید صد ها هواپیمای جنگی از هر نمونه داشت. الان بیش از 3 سال از رونمایی از این هواپیما می گذره. چند تا ساختن؟ هنوز همین یکی؟
ناشناس۱۰۰۴۱۷۱۱۳:۲۹:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
عزیز من الآن دوران موشک های نقطه زن هست و هواپیما بعد از موشک اگر نیاز باشه برای اهداف باقی مانده به کار میره که ایران الحمد لله توی این زمینه کاملا توانمند هست. در ضمن ایران خلبانان بسیار توانمندی داره که این مهمتر از خود وسیله هوایی است.
یوسف اکبری۱۰۰۳۶۶۹۰۹:۲۷:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فعلا این هواپیما رو باند حرکت کرده که به نوبه خودش پیشرفتیه (حالا بماند که موتور ما کیه و کجاساخته شده)ولی بعد پرواز بعدش قدرت مانور و تهاجم آخرینش فرود سالمه که تا این مراحل طی بشه سالها زمان خواهد گذشت در این مرحله کار تازه شروع شده و تولید انبوه باید بشه این یعنی سال 1450که فکر نکنم من اونوقت زنده باشم
ناشناس۱۰۰۴۲۳۵۱۳:۵۵:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مهم نیست تو زنده باشی یا نباشی . مهم اینه که علیرغم اینهمه جاسوسی و وطن فروشی و خیانت ، هنوز مملکت داره به سمت جلو حرکت میکنه
ناشناس۱۰۰۴۶۲۳۱۷:۳۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مطابق گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی ایران در سال 1397 منفی 6 درصده. منفی 6درصد رو به جلو نیست.
ناشناس۱۰۰۳۶۹۸۰۹:۴۰:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
بازم ماکت.
ناشناس۱۰۰۴۰۹۹۱۲:۴۹:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
البته از نوع ماکت موشکی که هواپیمای آمریکا را پایین آورد
ناشناس۱۰۰۴۲۴۸۱۳:۵۹:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
همش ماکت . با همین ماکتها پهپاد رو زدیم . شایدم با این موشک کاغذیا که بچه ها درست میکنن . فقط نفهمیدیم یک ماکت چطور تا ارتفاع بیست کیلومتری از زمین بالا رفته بود . شما میدونی ؟؟؟
کهن۱۰۰۳۷۸۹۱۰:۲۶:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فقط نمیفهمم مکانیسم بسته شدن درب کاکپیت به چه صورته. قبل از انتشار به عکساتون دقت کنید. عکس دو تا مونده به آخر . چطوری فشار داخل کابین حفظ میشه؟؟؟؟
ناشناس۱۰۰۴۱۹۰۱۳:۳۶:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
افرین ولی دوتا عکسه عکس اول نمونه اولیه است و عکس دوم نومنه اصلی به کاکپیت اولی خیلی توجه نکنید
ناشناس۱۰۰۳۷۹۰۱۰:۲۷:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
این اخبار برای افراد ساده است وگرنه متخصصان میدونند ایران توانایی طراحی و یاخت جنگنده رو نداره حتی سیستمهای راداریش رو
ناشناس۱۰۰۴۲۴۵۱۳:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
جدی میفرمایید ؟ اونوقت چطوری با شلیک یک موشک ، پیشرفته ترین پهپاد رو زدیم ؟ شما کارشناسی ؟
ناشناس۱۰۰۴۲۴۶۱۳:۵۸:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
وقتی آتیش میگیرین و میخواین از امریکا دفاع کنین واقعا خنده دار و مسخره به نظر میرسین . آخه بدبخت وطن فروش ، تا کی میخوای ضد ایران چرت و پرت بنویسی . بیچاره البانیایی .
ناشناس۱۰۰۵۳۷۹۱۰:۳۰:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۶
سیستم ناو بریش چطور ساخته شده؟ ما چیپ تولید می کنیم؟
ایرانی۱۰۰۳۷۹۳۱۰:۲۷:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فقط اون قسمت از بالش که کج ساختن که باعث میشه هیچ راداری در جهان نتونه پیداش کنه
ناشناس۱۰۰۳۸۲۵۱۰:۴۳:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاش برای این جنگنده های نوین ایرانی نام ایرانی و فارسی می گذاشتید.
ناشناس۱۰۰۴۷۲۶۱۸:۴۱:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
من که اول از اسمش فکر کردم کشورهای عربی آنرا ساخته انند
ناشناس۱۰۰۳۸۹۰۱۱:۱۹:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
هر موقع پرواز کرد بعد می شود راجع به آن اظهار نظر کرد. فعلا که روی زمين هست.
بیژنگ۱۰۰۳۸۹۷۱۱:۲۸:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
باور کردیم
ناشناس۱۰۰۴۱۵۲۱۳:۱۶:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
باور نکن. برو هالیوود ببین بعدش با 15 خرداد بزنیم حال کنی! اونوقت باورت میشه
ناشناس۱۰۰۴۲۴۰۱۳:۵۶:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نکن . کسی مجبورت نکرده . اربابت هم باور نمیکرد . میگفت فتوشاپه . بعد یهو دویست میلیون دلارش پودر شد ، اونم باورش شد
محمد۱۰۰۴۰۳۱۱۲:۲۴:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فعلا ماکتی بیش نیست
ناشناس۱۰۰۴۰۹۰۱۲:۴۴:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
از روی عکسه این چیزی که من میبینم امکان بلند شدن نداره! طول بالها بسیار کمه! اگر هم بتونه پرواز کنه کابین خلبان فشارشو ازدست میده (از روی عکسها مشخصه درش درست بسته نمیشه) اگر درش بسته بشه اگر فشار از دست نده فاصله کابین با موتورهای جت عجیبه و باعث آتیش سوزی میشه در هر صورت این جنگده بیشتر شبیه یک ماکت ناقص تا چیزی که بتونه پرواز کنه
ناشناس۱۰۰۴۱۵۶۱۳:۱۷:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
با غرور می گویم : تا کور شود هر آنکه نتواند دید
ناشناس۱۰۰۴۱۶۵۱۳:۲۵:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کیست که باور نمی کنه کشوری که قادر است در کمتر از 22 سال پراید هاش بک کره ای را صندوق دار بزنه نتواند به همچنین تکنولوژی برسد ایوالله من که باور کردم وایمان آوردم
ناشناس۱۰۰۴۱۷۴۱۳:۳۰:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یک پراید درست حسابی می ساختید ما راضی بودیم
ناشناس۱۰۰۴۲۴۷۱۳:۵۹:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
از روی فشار لاستیکها میشه فهمید که خیلی سبک و احتمال وجود باک و موتور با این وزن یکم عجیبه کام اینکه اصلا این بالها طولشون خیلی کوتاه
ناشناس۱۰۰۴۷۰۹۱۸:۲۶:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
آخه بیسواد ، اون لاستیک هواپیماست نه لاستیک پراید که چشمی بادش رو اندازه بگیرن . بعد هم هیچ هواپیمایی باکش رو پر نمیکنه مگه اینکه بخواد بلند بشه . بمب و موشک هم که هنوز بهش وصل نیست پس وزن اونها هم کم میشه .
ناشناس۱۰۰۴۲۷۳۱۴:۱۳:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
یه فیلم پرواز بزارید
شاهرخ۱۰۰۴۲۸۷۱۴:۲۰:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
چرا نقد ها یا سولات رو منتشر نمی کنید و سیاسی برخورد می کنید؟؟؟؟ یکی از سوالها اینه وقتی نهایت نبوغ صنعت ما تولید پرایده و در قیاس خدمات خودروسازی دنیا آپشن تولید داخل میشه زه پراید و رادیو پخش ماشین رو حذف می کنن چطور باید قبول کرد چنین توانمندی داریم؟؟؟؟ دم خروس رو قبول کنیم یا قسم حضرت عباس رو؟؟؟؟؟؟
مهران۱۰۰۴۴۷۶۱۵:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
دلیلش کاملا واضح است غیرت و علم متخصصین نظامی و جهادی عمل کردنشون در مقابل باند بازی و ... خودروسازها دلیلش این است
ناشناس۱۰۰۴۴۸۱۱۶:۰۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اصلا ربطی نداره،روسیه هم ماشیناش اشغالن ولی هواپیماهای نظامیش خوبن
ناشناس۱۰۰۴۷۱۲۱۸:۲۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
صنایع نظامی در اختیار بچه های سپاه و ارتشه و قطعا پیشرفت عظیمی داشته . وزارت صنعت در اختیار دولت و وزرای معلوم الحاله که خودشون و دختر و دامادشون مشغول ویلاسازی و بانکداری هستن . گرفتی چی شد ؟
ناشناس۱۰۰۴۸۴۰۲۰:۲۸:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
صنعت دفاعی را با صنعت (مونتاژ) خودرو مقایسه کردن کار اشتباهیه. بی عرضگی و سوء مدیریت خودروسازان را نباید به پای صنایعی که واقعا کار می کنند نوشت.
کلمبی۱۰۰۴۴۰۴۱۵:۱۶:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
اره اقایان شمادرست میگید ما نسل پنجم را هم ساختیم منتهی نمیتوانیم تراشه کارت ملی وگواهینامه وکارت ماشین را بسازیم علتش را نمیدانم
ناشناس۱۰۰۴۵۸۷۱۷:۰۸:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ایشالا دفعه بعد روش موتور ef7 بزارید یه کم جوندارتر حرکت کنه
hassan۱۰۰۴۸۱۴۱۹:۵۲:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نمی شد یه اسم فارسی براش انتخاب می کردن.
پرویز۱۰۰۴۸۲۴۲۰:۰۸:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
درود بر متخصصان صنایع هوایی ایران.
ناشناس۱۰۰۴۹۷۲۲۲:۲۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
موتورشtu 5که نیست
ناشناس۱۰۰۵۰۰۰۲۲:۴۴:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
در خودرو سازی هم پیشرفت هایه خوبی کردیم

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 10. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 11. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 12. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 13. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 14. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 15. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 16. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 17. تردید دولت در سفر به نیویورک

 18. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 19. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 20. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 21. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 22. توانمندی‌های تسلیحاتی و موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  

 23. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 24. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 25. واکنش وزیر ارشاد به درخواست کارگردان رستاخیز

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 15. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 16. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 17. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 18. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 19. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 20. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 21. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 22. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 23. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 24. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 25. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

پربحث‌های امروز

 1. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 2. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 3. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 4. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 5. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 6. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 7. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 8. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 9. تردید دولت در سفر به نیویورک

 10. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 11. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 12. سفیر جدید سوئد در تهران رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کرد

 13. توضیحاتی در خصوص آزادی سعید مرتضوی

 14. صفار هرندی: اصلاح‌طلبان از رای‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند

 15. امیرعبداللهیان: عربستان پاسخ کوبنده‌ای دریافت کرد

 16. اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان

 17. دو اشتباه بزرگ آقای ناطق نوری در انتخابات سال 1376/برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد

 18. آیت‌الله نوری همدانی: نباید تحریم‌ها را بهانه‌ای برای برخی مشکلات کشور بدانیم

 19. ظریف: ترامپ حتی برای امضایش هم ارزشی قائل نیست

 20. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

 21. شمخانی: سیاست ایران کاهش تنش و اجتناب از درگیری است

 22. آیت‌الله جنتی: حمله پهپادی یمن پاسخی کوبنده به تجاوزگری و جنایت عربستان بود

 23. برنامه‌ریزی برای بهبود کیفیت معلمان

 24. رئیس‌جمهور ۳ عضو شورای عالی میراث فرهنگی را منصوب کرد

 25. وزیر دفاع نقش ایران در حمله به آرامکو را رد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 5. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 6. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 7. سخنگوی وزارت خارجه: هیئت سیاسی طالبان با مقامات ایران گفتگو کردند

 8. رئیسی لیست اموال خود را به رهبر انقلاب اعلام کرد

 9. وزارت دادگستری: دولت کانادا عذرخواهی رسمی و استرداد اموال کند

 10. بازدید کمیته هسته ای مجلس از فردو و نطنز

 11. مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی در عربستان مُرده است

 12. حجت الاسلام درویشان رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد

 13. واعظی: ایران محدودیتی در همکاری‌ با ترکیه ندارد

 14. هیچ صنعتی به اندازه حوزه نوآوری و فناوری برای کشور درآمد ندارد

 15. جزئیات هفتمین اجلاس خبرگان اعلام شد

 16. دبیر جدید هیئت دولت کیست؟ + سوابق

 17. «سیمایی‌صراف» دبیر هیئت دولت شد

 18. دادگاه عالی انگلیس محکومیت ایران به پرداخت خسارت به آمریکا را رد کرد

 19. توئیت آشنا از دستاوردهای اجلاس سه‌جانبه آنکارا  

 20. سلیمی‌نمین: تناقض گویی‌های رئیس جمهور درباره مبارزه با فساد طبیعی است

 21. روحانی به تهران بازگشت

 22. درآمدی بر شكل‌گيری ائتلاف

 23. اعلام آمادگی برخی نمایندگان برای اعلام شفاف آراء در مجلس

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 6. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 7. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 8. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 9. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 10. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 11. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 12. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 13. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 14. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 15. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 16. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 17. حقوق بشر فیروزه‌ای؛ یک سازمان و هزاران تناقض

 18. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 19. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 20. نظر متناقض دولت درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها/ درخواست یک تشکل دانشجویی درباره برادران صدرالساداتی/ سعید مرتضوی چگونه آزاد شد؟

 21. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 22. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 23. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 25. طرح جدید مجلس برای الزام دولت به شکایت علیه "هالیوود"

آخرین عناوین