استراتفور: طرح آمریکا برای حفاظت از نفتکش‌ها در خلیج فارس بازدارنده نخواهد بود

گروه جهان الف،   3980424199
استراتفور: طرح آمریکا برای حفاظت از نفتکش‌ها در خلیج فارس بازدارنده نخواهد بود

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به بررسی طرح آمریکا برای حفاظت از عبور و مرور نفتکش‌ها در خلیج فارس پرداخت و نوشت که این طرح در برابر ایران بازدارندگی نخواهد داشت.

به گزارش فارس، اندیشکده استراتفور در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخت که «چرا طرح آمریکا برای حفاظت از نفتکش‌ها در خلیج فارس باعث بازدارندگی در برابر ایران نمی‌شود.»

در این گزارش آمده است: در پاسخ به تنش‌های به وجود آمده در خلیج فارس، آمریکا ابتکاری را مطرح کرده که بر اساس آن امنیت عبور و مرور نفتکش‌ها در منطقه را تامین کند.

در این طرح استقرار کشتی‌های جنگی و گشت هوایی دریایی همچنین نصب دوربین و دیگر ابزارهای شناسایی بر روی نفتکش‌هایی که از منطقه عبور می‌کنند شامل آن می‌شود. با هدف کاهش فشار بر منابع آمریکا، کاخ سفید در تلاش است تا حمایت متحدان منطقه‌ای و جهانی از این طرح را بدست آورد. اما حتی اگر آمریکا بتواند به صورت موفقیت آمیز چنین ائتلافی را تشکیل دهد، هنوز برای کاهش خطر حملات آتی به نفتکش‌ها و در نتیجه تهدید جریان انرژی جهانی کافی نخواهد بود.

بنابراین گزارش، این برای نخستین بار نیست که آمریکا و ایران در خلیج فارس درباره موضوع امنیت عبور نفتکش‌ها از این منطقه در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند. حمله مشابهی در جریان جنگ ایران و عراق در سال‌های دهه 1980 نیز روی داده است و در آن سال‌ها تهران و بغداد صادرات نفت یکدیگر را هدف قرار می‌دادند. ایران نیز تعداد زیادی از نفتکش‌های کویتی و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را که به انتقال نفت عراق کمک می‌کردند هدف قرار داد. این حملات به صورت ثابت افزایش یافت و سرانجام و در پی نگرانی آمریکا از تامین امنیت نفت خام مورد نیاز خود از منطقه، مجبور به واکنش شد.

در سال 1987، دولت «رونالد ریگان» رئیس جمهور وقت آمریکا عملیات «ارنست ویل» را آغاز کرد که بزرگترین عملیات دریایی از ابتدای جنگ جهانی دوم بود. واشنگتن ده‌ها ناو جنگی و هواپیمای گشتی در خلیج فارس مستقر کرد و نفتکش‌های کویتی را تحت پرچم آمریکا قرار داد تا این امکان فراهم شود که نیروی دریایی آمریکا از آنها حفاظت کند. با وجود تعداد زیاد ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس، اما این موضوع نیز قادر نبود تا مانع از حمله ایران به نفتکش‌های عراقی و متحدانش به وسیله مین‌های دریایی، قایق‌های سریع و موشک‌های کروز ضد کشتی شود. این موضوع در نهایت به تعدادی درگیری میان نیروهای آمریکایی و ایرانی منجر شد که به عملیات «پریینگ مانتیس» واشنگتن در سال 1988 منتهی شد که اندکی پس از آن جنگ میان ایران و عراق به پایان رسید.

در اندازه‌گیری تاثیرگذاری و خطرات احتمالی برنامه نگهبانی کاخ سفید در خلیج فارس، چندین درس مهم می‌توان از طریق مقایسه شرایط نفتکش‌ها در دهه 1980 با تنش‌هایی که از ماه پیش آغاز شده بدست آورد.

استراتفور نوشت: نخست، کاملا آشکار است که این برنامه حتی اگر موفقیت آمیز باشد، هیچ تضمینی نخواهد داشت که ایران حملات [ادعایی] خود به نفتکش‌ها در مسیر خود در خلیج فارس را پایان یا کاهش خواهد داد.

این موضوع حتی امروز یک تهدید به شمار می‌آید چون کاملا به طور ساده، اهداف انرژی بالقوه زیادی در منطقه وجود دارد و در مقابل نیز اسکورت کمی برای حفاظت از تمام آنها وجود دارد.

دوم، انگیزه پشت حملات ایران به نفتکش‌ها در سال‌های 1980 به بحران عمیق‌تر به خصوص به ادامه جنگ با عراق ارتباط داشت. حملات [ادعایی] اخیر احتمالا به نگرانی عمیقتر در ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی سنگینی مربوط باشد که واشنگتن از سال گذشته علیه ایران اعمال کرده است.

این گزارش می‌افزاید: با توجه به اینکه تهران چیز اندکی برای از دست دادن دارد، اوضاع اقتصادی این کشور دولت این کشور را به سوی انجام عملیات خطرناک سوق داده است.

علاوه بر این شباهت، این موضوع نیز مهم است که بدانیم چه فاکتورهای میان زمان حال و گذشته و طی 40 سال اخیر تغییر یافته است.

در زمان جنگ ایران و عراق، کشورهای اروپایی و آمریکا از خریداران عمده نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس بودند. اما این وابستگی از آن زمان از غرب به سوی کشورهای نظیر هند و کره‌جنوبی که متحدان آمریکا بوده و چین که از رقیبان واشنگتن به شمار می‌آید تغییر یافته است. 

علاوه بر آن،‌ تحول دینامیک این است که دولت ترامپ رویکرد متفاوتی نسبت به تهدیدات امنیت ملی داشته است.

بر خلاف ریگان، ترامپ اولویت تلاش‌های خود را برای کاهش تعهدات امنیتی خارجی قرار داده و کم کردن منابع نظامی مورد نیاز برای تامین امنیت عبور و مرور نفتکش‌ها در خلیج فارس است.

در نتیجه آن، کاخ سفید در حال اعمال فشار به متحدان خود در خلیج فارس و همچنین دیگر وارد کنندگان بزرگ نفت از این منطقه نظیر ژاپن، کره‌جنوبی، هند و تا حد کمتری کشورهای اروپایی است تا در طرح آمریکا برای حفاظت از عبور و مرور نفتکش‌ها در خلیج فارس مشارکت کنند.

آمریکا این‌گونه استدلال کرده است که در واقع این کشورها از بروز اختلال در روند عبور و مرور نفتکش‌ها آسیب بیشتری می‌بیند چون وابستگی بیشتری به نفت کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس دارند و به همین دلیل، آنها باید تمایل بیشتری برای مشارکت در این طرح آمریکا برای ایجاد بازدارندگی در مقابل حملات ایران داشته باشند.

متحدان آمریکا با وجود وابستگی به جریان نفت در منطقه، اما به انگیزه آمریکا از این اقدام تردید دارند. بخش عمده‌ای از این عدم اعتماد متحدان آمریکا نظیر ژاپن و آلمان، به دلیل خروج یکجانبه سال گذشته آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران با نام برنامه جامع اقدام مشترک است و این دولت از زمان خروج از برجام اقدامات سنگینی را علیه ایران اتخاذ کرده است.

استراتفور ادامه داد: تا زمانی که آمریکا همچنان به تشدید تحریم‌ها علیه ایران ادامه می‌دهد خطر منجر شدن تنش‌ها میان این دو کشور به جنگی تمام عیار بسیار زیاد است.

این موضوع با این واقعیت همراه شده است که تعدادی از مشاوران ارشد کاخ سفید آشکارا از تمایل خود برای حمله نظامی به ایران صحبت کرده‌اند.

 

 

 

متحدان آمریکا نگران هستند که افزایش حضور نظامی آنها در خلیج فارس آنها را در معرض خطر تقابل نظامی میان آمریکا و ایران قرار می‌دهند. حتی امارات متحده عربی که به صورت سنتی با رفتار منطقه‌ای ایران مخالف است درباره متهم کردن آشکار ایران درباره حادثه حمله به نفتکش‌ها خودداری کرد. (جزئیات بیشتر)

موضوع اساسی وسعت برنامه آمریکا برای پشتیبانی از عبور و مرور نفتکش‌ها در خلیج فارس نیست بلکه واقعیت این است که چنین طرح‌هایی تنها با هدف مقابله با نشانه‌ها و نه ریشه علت رفتار ایران است.

این گزارش در پایان می‌افزاید: چه در خلیج فارس و چه در دیگر عرصه‌ها در خاورمیانه، تهران آشکارا به دنبال تلافی تلاش‌های واشنگتن برای تقویت تغییر یا تضعیف رژیم ایران است.

بنابراین موضوع همچنان باقی خواهد ماند. تا زمانی که آمریکا همچنان به افزایش فشار تحریم‌ها علیه ایران بپردازد، خطر تبدیل تنش‌ها میان دو کشور به جنگی تمام عیار بالا خواهد بود. چنین درگیری بدون تردید تاثیر مخرب‌تری بر عبور و مرور نفتکش‌ها در خلیج فارس خواهد گذاشت. از سوی دیگر ایران طی 4 دهه گذشته توانایی نظامی برای حمله به نفتکش‌ها را به طور چشمگیری افزایش داده است و این بدان معناست که هرگونه افزایش تنش‌ها در منطقه می‌تواند خطرات بزرگتری برای صادرات نفت جهان در مقایسه با شرایطی که در سال‌های 1980 وجود داشت، بوجود آورد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 4. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 10. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 11. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 12. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 13. دستگیری سه شرور شمشیری   

 14. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 15. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 16. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 17. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 18. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 19. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 20. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 21. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 22. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 23. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 24. این دم را روی کولتان بگذارید تا تعادلتان حفظ شود !  

 25. چرخاندن اراذل و اوباش در مهرآباد

پربحث‌های دیروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 3. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 4. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 5. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 6. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 7. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 8. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 9. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 10. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 11. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 12. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 13. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 14. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 15. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 16. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 17. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 18. داخل شهرک باستی هیلز را ببینید  

 19. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 20. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 21. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 22. خط‌ونشان همتی برای بانک‌ها/ دوران تخطی از مقررات به‌سر آمد

 23. افشاگری بنگر از مرگ هادی نوروزی

 24. رو در رو شدن جنگنده‌های ایرانی و آمریکایی  

 25. ماجرای قتل مادر و دختر ۱۳ ساله‌اش در تهران

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 5. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 6. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 12. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 17. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 18. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 19. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 20. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 21. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 22. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 23. اما و اگرهای تحریم ظریف

 24. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 25. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

پربحث‌های امروز

 1. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 2. تصویر ماهواره‌‌ای از وضعیت تاسیسات نفتی عربستان بعد از حمله یمنی‌ها

 3. پیامدهای نظامی و اقتصادی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان

 4. فهرست ناکامی‌های دیپلماتیک و نظامی بن سلمان به روایت یک روزنامه اسراییلی

 5. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 6. مادورو: ترامپ همچون هیتلر است

 7. رژیم صهیونیستی شمال نوار غزه را موشک باران کرد

 8. صدور هشدار امنیتی سفارت سعودی در ترکیه به اتباع این کشور

 9. نتانیاهو، غزه را به حمله نظامی تهدید کرد

 10. انگلیس تابعیت «جک داعشی» را سلب کرد

 11. آغاز سفر ظریف به سه کشور اروپایی؛ فنلاند مقصد اول

 12. رهبر مخالفان نتانیاهو: حماس دیگر هراسی از اسرائیل ندارد

 13. سید عباس موسوی: اقدامات آمریکا در سوریه عامل بی‎ثباتی و ناامنی است

 14. اردن سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد

 15. تلاش ترامپ برای توجیه نتایج منفی نظرسنجی‌ها علیه خود

 16. بعیدی نژاد: انتظار می رود نفتکش «آدریان دریا» امشب حرکت کند

 17. آغاز محدودیت‌های ترافیکی 6روزه از فردا در محورهای مازندران

 18. جبل الطارق رسما درخواست آمریکا برای توقیف نفت‌کش ایرانی را رد کرد

 19. عمران‌خان: جهان مراقب زرادخانه هسته‌ای هند باشد

 20. ۸ پیام‌ حمله انصارالله به میدان نفتی عربستان

 21. عمار الحکیم دولت عراق را تهدید کرد

 22. نشست سران ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا

 23. اسپوتنیک: نفتکش ایرانی در حال ترک جبل‌الطارق است

 24. دیدار فرمانده‌هان نظامی کره شمالی و چین

 25. جانسون: پارلمان نمی‌تواند مانع برگزیت شود

پربحث‌های دیروز

 1. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 2. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 3. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 4. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 5. درباره بزرگترین عملیات پهپادی مقاومت یمن؛ میدان نفتی وابسته به آرامکو در آتش سوخت

 6. نفتکش ایرانی همچنان در جبل‌الطارق است

 7. سخنگوی انصارالله یمن در امامزاده ناصرالحق مازندران  

 8. آخرین خبر از نفتکش گریس

 9. واکنش بحرین به عملیات پهپادی یمنی ها به عربستان

 10. پادگان الصقر عراق از سوی هواپیماهای ناشناس هدف قرار گرفته است

 11. واکنش آرامکو عربستان به حمله پهپادی یمنی ها

 12. نظارت کیم‌جونگ‌اون بر آزمایش موشکی کره‌شمالی

 13. دیدار اعضای انجمن دوستی ایران و کویت با ظریف

 14. پارلمان عراق به دنبال ممنوعیت پرواز جنگنده‌های آمریکا

 15. هشدار قانونگذار روس درباره اقدام آمریکا در لهستان

 16. روسیه پهپادهای جاسوسی در کریمه مستقر کرد

 17. یمن سفیر فوق‌العاده در ایران تعیین کرد

 18. ایلهان عمر: نتانیاهو دروغ می‌گوید

 19. جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه لغو شد

 20. طالبان: درباره کشته شدن برادر رهبرمان تحقیق می‌کنیم

 21. سندرز پیشنهاد قطع کمک‌به رژیم‌صهیونیستی را مطرح کرد

 22. ظریف راهی کویت شد

 23. پوتین و ماکرون درباره برجام رایزنی می‌کنند

 24. الحوثی: عملیات هوایی امروز بزرگترین حمله علیه ائتلاف سعودی بود

 25. یورونیوز: نفتکش «گریس ۱» تا فردا از جبل‌الطارق حرکت نمی‌کند

پربحث‌های هفته

 1. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 2. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 3. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 4. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 5. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 6. پمپئو: ساعت در حال تیک تاک کردن و انقضای تحریم تسلیحاتی ایران نزدیک است!

 7. شیخ زکزاکی تصمیم به خروج از هند گرفت/ رهبر شیعیان نیجریه به کشورش باز می‌گردد

 8. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 9. بازگشت شیخ زکزاکی به نیجریه

 10. عضو ایرانی اتاق جنگ اقتصادی آمریکا کیست؟

 11. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 12. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 13. جبل‌طارق: آزادی نفتکش «گریس 1» به تعویق افتاد

 14. تکاپوی بی فرجام ماکرون؛ رئیس جمهور فرانسه در پی چیست؟

 15. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 16. جبل الطارق: توقیف نفتکش ایرانی گریس-۱ عصر امروز پایان می‌یابد

 17. نامه کهنه سرباز ایرانی به ترامپ: ایران هرگز شروع کننده جنگی نبوده/ دیپلماسی هنر ماست

 18. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 19. چرا سخنگوی جنبش انصارالله یمن در دیدار با رهبری خنجر به همراه داشت؟

 20. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 21. تحولات کشمیر به کجا ختم می‌شود؟/ زخم ۱۰۲ ساله‌ای که انگلیسی ها در شبه قاره تازه نگه داشتند

 22. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 23. درباره بزرگترین عملیات پهپادی مقاومت یمن؛ میدان نفتی وابسته به آرامکو در آتش سوخت

 24. نفتکش ایرانی همچنان در جبل‌الطارق است

 25. اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

آخرین عناوین