ترزامی هم به سخنان نژادپرستانه ترامپ واکنش نشان داد

گروه جهان الف،   3980424166

واکنش روز دوشنبه " ترزا می " نخست وزیر انگلیس به توئیت های نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، موجب بروز جنجال تازه ای در روابط دو کشور و عمیق تر شدن اختلافات لندن - واشنگتن شد.

به گزارش ایرنا، به گزارش خبرگزاری پرس اسوسیشن از لندن؛ "می" با کاملاً غیرقابل قبول خواندن لحن ترامپ در باره چهار بانوی رنگین پوست عضو کنگره آمریکا، به شدت از آن انتقاد کرده است.

ترامپ نوشته بود: این چهار عضو برجسته دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا باید به کشورهای ورشکسته و پرجرم و جنایت خود بازگشته و برای بهبود اوضاع کشورهای اصلی خود تلاش کنند. وی در توئیت دیگری که یکشنبه شب منتشر کرد، از حمایت دمکرات‌ها از این زنان ابراز ناراحتی زیاد کرد.

هر چند ترامپ در توئیت های خود از این چهار زن مورد نظر خود، نام نبرده، اما گمان می‌رود که اشاره وی به الکساندریا اوکازیو کوزتر، ایلهان عمر، آیانا پرسلی و رشیده طلیب باشد که تنها خانم عمر با اصلیت سومالیایی، در خارج از ایالات متحده متولد شده است.

سخنگوی رسمی نخست وزیری انگلیس گفت: به نظر می، لحن به کاربرده شده برای اشاره به این بانوان، به هیچ وجه قابل قبول نبوده است. این سخنگو از هرگونه برنامه می برای تماس با ترامپ اظهار ناآگاهی کرد.

نوشته‌های ترامپ منجر به واکنش متقابل دمکرات‌های بلندپایه مانند الیزابت وارن و بتو اورکه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شد که این حمله را نژادپرستانه دانسته و محکوم کردند. ترامپ به رغم این واکنش‌ها؛ روز دوشنبه خواستار پوزش خواهی این بانوان عضو کنگره آمریکا شد. چند روز پیش از این نیز جنجال دیگری در پی لورفتن پیام‌های حساس و محرمانه دیپلماتیک کیم داروچ سفیر بریتانیا در واشنگتن رخ داد که منجر به کناره گیری سفیر از مقام خود شد.

پلیس بریتانیا به تحقیق در باره انتشار این پیام‌های محرمانه پرداخته است و نسبت به انتشار پیام‌های بیشتر هشدار داده است.

به نوشته تارنمای هیل، به نظر می‌رسد هدف ترامپ از این توئیت نمایندگانی مانند «الکساندریا اوکاسیو کورتز»، «ایلهان عمر»، «آیانا پریسلی» و «رشیده طلیب» هستند. هر چهار نفر شهروند آمریکا هستند و فقط ایلهان عمر است که خارج از ایالات متحده به دنیا آمده است. ایلهان عمر در موگادیشو پایتخت سومالی به دنیا آمده و به عنوان مهاجر به آمریکا رفت.

پریسلی سیاهپوست است و در شهر سینسیناتی ایالت اوهایو به دنیا آمده است. طلیب هم در یک خانواده فلسطینی‌تبار در شهر دیترویت ایالت میشیگان و اوکاسیو کورتز که والدینش اصالت پورتوریکویی دارند، در نیویورک به دنیا آمده‌اند.

رشته توئیت‌های ترامپ درباره زنان حزب دموکرات در کنگره آمریکا اعتراض‌های گسترده و انتقادهای شدیدی را برانگیخت. فقط زنان دموکرات نبودند که علیه ترامپ موضع دفاعی و سپس تهاجمی گرفتند بلکه مردان کنگره هم به او تاختند.

اوکاسیو کورتز که با ۲۹ سال سن جوان‌ترین عضو مجلس نمایندگان آمریکاست، در توئیتر به ترامپ جواب داد: «آقای رئیس جمهوری، کشوری که از آنجا آمده‌ام و همه به آن سوگند یاد کرده‌ایم، ایالات متحده است.» این نماینده با اشاره به سیاست‌های ضدمهاجرتی ترامپ و جلوگیری از ورود مهاجران آمریکای لاتین به ایالات متحده، رئیس جمهوری به ایجاد «کمپ‌های غیرانسانی» و «نابودی مرزهای آمریکا به نفع خودتان و شرکت‌های ذینفع» متهم کرد.

پریسلی هم سعی کرد نشان دهد که توئیت ترامپ او و همراهانش را ناامید و از عرصه خارج نکرده است. این نماینده درباره مواضع ترامپ در توئیتر نوشت: این همان چیزی است که نژادپرستی به آن شباهت دارد. ما چیزی هستیم که دموکراسی به آن شبیه است. ما جایی نمی‌رویم بلکه به واشنگتن دی. سی برمی‌گردیم و برای خانواده‌هایی که هر روز به حاشیه رانده و بدنام می‌شوند، می‌جنگیم.

رشیده طلیب هم همزمان با اوکاسیو کورتز و پریسلی توئیت کرد: چه جوابی می‌شود به یک رئیس جمهوری قانون‌گریز و ورشکستگی کامل یک رئیس جمهوری داد؟ او بحران است. ایدئولوژی خطرناک او بحران است. او باید استیضاح شود. ما در کشور خودمان با فساد مبارزه می‌کنیم. من به عنوان یک زن در کنگره هر روز که شما را پاسخگو می‌کنم این کار را انجام می‌دهم.

این نماینده مسلمان کنگره با اشاره به شهری که در آنجا به دنیا آمده است، نوشت: دیترویت به من آموخت چگونه برای جوامعی که شما هر روز به حمله و تحقیر آنها ادامه می‌دهید، مبارزه کنم. به حرف زدن ادامه بده. به زودی از کاخ سفید بیرون رانده خواهی شد.

ایلهان عمر سومالیایی‌تبار نیز اظهارات ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشت و توئیت کرد: آمریکا تنها کشوری است که ما به عنوان اعضای کنگره به آن سوگند یاد می‌کنیم. به همین دلیل است که ما برای محافظت از آن در برابر بدترین، فاسدترین و نالایق‌ترین رئیس جمهوری که به خود دیده است، مبارزه می‌کنیم.

این نماینده مستقیماً خطاب به رئیس جمهوری آمریکا نوشت: تو به ملی‌گرایی سفیدپوستان دامن می‌زنی زیرا از اینکه افرادی مثل ما در کنگره خدمت کرده و علیه دستور کار آکنده از نفرت تو مبارزه می‌کنند عصبانی هستی.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هر چند اخیراً مناسبات گرمی با این چهار نماینده نداشته است، به هر حال از آنها در برابر ترامپ دفاع کرد. او در پیامی توئیتری اعلام کرد: وقتی ترامپ می‌گوید چهار زن آمریکایی در کنگره به کشورهایشان برگردند این به معنای آن است که او بر طرحش مبنی بر «آمریکا را دوباره عظمت بخشیم» تاکید می‌کند. تنوع (در جامعه) منبع قدرت ماست و اتحاد ما مایه قدرت ماست.

او افزود: اظهارات بیگانه ستیزانه ترامپ را که با هدف تفرقه در کشورمان بیان شده، رد می‌کنم. او به جای حمله به اعضای کنگره باید با ما برای رسیدن به یک سیاست انسان‌دوستانه مهاجرتی که بیانگر ارزش‌های آمریکایی باشد، تلاش کند. حمله را متوقف کن.

توئیت پلوسی در محکومیت موضع ترامپ در حالی است که او طرح این چهار زن علیه دیوارکشی رئیس جمهوری در مرز با مکزیک را رد کرد. اوکاسیو کورتز در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز این اقدام پلوسی را «غیرمحترمانه» خواند.

افراد دیگری هم روز یکشنبه دست به کار شدند تا از طریق شبکه‌های اجتماعی یا رسانه‌های آمریکایی ترامپ را سر جایش بنشانند. «حکیم جفریز» رئیس فراکسیون حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا خطاب به رئیس جمهوری آمریکا توئیت کرد: دهان بی‌حیایت را ببند. حمله نژادپرستانه علیه چهار زن ترقیخواه، قوی و رنگین‌پوست کنگره نه تنها آنها را تضعیف نمی‌کند بلکه ما را قوی‌تر می‌کند.

«بن ری لوجان» دستیار پلوسی نیز که در میان لاتین‌تبارهای مجلس نمایندگان بالاترین رتبه را دارد، در گفت‌وگویی با شبکه فاکس نیوز اظهارات ترامپ را «نژادپرستانه» خواند و گفت: این افراد شهروندان آمریکایی هستند که توسط رای‌دهندگان ایالات متحده آمریکا انتخاب شده‌اند.

در همین حال، «جاش گاتهایمر» نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در توئیتی نوشت: این اظهارات زننده علیه همکاران من کاملاً غیرقابل‌قبول و اشتباه است. این گفته‌ها جایی در کنگره یا هیچ جای دیگری در کشور ما ندارد.

از سنای آمریکا هم صدای اعتراض به ترامپ شنیده شد. «دیک دوربین» سناتور دموکرات ایالت ایلینوی در گفت‌وگو با شبکه سی. بی. اس به طور خاص از ایلهان عمر دفاع کرد. این سناتور که مادرش اصالتاً یک مهاجر اهل لیتوانی است، خود را با اعضای خانواده‌اش و ایلهان عمر مقایسه کرد و اظهار داشت: من هم مثل مادر و برادرهایم به آمریکا متعهد می‌مانم. بابت اینکه برخی اعضای کنگره در کمپ‌های مهاجران بوده، به آمریکا آمده، ابراز وجود کرده و سرانجام به عنوان نماینده انتخاب شده‌اند باید خدا را شکر کرد.

همچنین «پرامیلا جایاپال» نماینده دموکرات ایالت واشنگتن در توئیتر خطاب به ترامپ نوشت: باید آرزو کنی که مثل ما میهن‌پرست باشی. وحشی‌گری تو تهوع‌آور است. تکبرت خنده‌دار است. با چنین حملات نفرت‌انگیزی میلیون‌ها هوادار خود را در سال ۲۰۲۰ تبدیل به مخالفانت می‌کنی. تو مایه ننگ کشور و ارزش‌های ما هستی.

«جاستین آماش» تنها عضو جمهوریخواه کنگره که خواستار استیضاح ترامپ شده است، اظهارات ترامپ را نژادپرستانه و منزجرکننده خواند. او بعد از درخواست استیضاح رئیس جمهوری با انتقادات شدید از سوی جمهوریخواهان روبرو شد. به همین دلیل، حزب جمهوریخواه را ترک کرد و اکنون به عنوان نماینده مستقل ایالت میشیگان فعالیت می‌کند.

توئیت یکشنبه ترامپ همچنین فرصتی به رقبای انتخاباتی وی داد تا این بار از جبهه جدیدی او را آماج حملات انتقادی خود قرار دهند. «برنی سندرز» سناتور مستقل ایالت ورمونت که به عنوان یک نامزد دموکرات وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شده است، در توئیتر نوشت: وقتی رئیس جمهوری را نژادپرست می‌نامم دقیقاً منظورم همین است. ما باید برای کسب عدالت و عزت برای همه کنار هم بایستیم.

«بیل دبلاسیو» شهردار نیویورک سیتی دیگر نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم به شبکه سی. ان. ان گفت: او (ترامپ) گفته که آمریکا را دوباره عظمت می‌بخشد. اما کاری که می‌کند این است که آمریکا را دوباره مورد نفرت قرار دهد.

رقبای سابق ترامپ هم برای زخم زدن به او، به میدان بازگشتند. «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در توئیتر به رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد: آنها اهل آمریکا هستند. اما در یک مورد حق با تو است: در حال حاضر دولت آنها دولت‌شان فاجعه تام و تمام است.

این همه حمله برای ترامپ سخت و تحمل‌ناپذیر بود؛ بنابراین عصر یکشنبه به توئیتر بازگشت تا به همه انتقادها جواب بدهد. او نوشت: غم‌انگیز است وقتی می‌بینیم دموکرات‌ها از کسانی حمایت می‌کنند که از کشورمان بدگویی می‌کنند و علاوه بر این از شوری آشکار و بدون مهار از اسرائیل نفرت دارند. هر گاه با آنها مقابله می‌شود دشمنان خود از جمله نانسی پلوسی را «نژادپرست» می‌خوانند.

ترامپ ادامه داد: این زبان منزجرکننده و بسیاری دیگر از چیزهای مزخرفی که درباره ایالات متحده می‌گویند نباید بدون چالش بماند.

رئیس جمهوری آمریکا گویی این تقابل را در چارچوب یک جدال بزرگ‌تر تنظیم و اجرا کرده است. او به نبرد نهایی در نوامبر ۲۰۲۰ می‌اندیشد یعنی زمانی که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود. او می‌خواهد روز حسابرسی را تبدیل به روز انتقام کند. بنابراین در انتهای توئیت خود نوشت: اگر حزب می‌خواهد از چنین رفتار شرم‌آوری چشم‌پوشی کند پس ما نیز به جلوتر نگاه می‌کنیم و شما را در سال ۲۰۲۰ پای صندوق‌های رأی خواهیم دید.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 2. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 3. پمپئو: تصمیم ما برای خروج از برجام خردمندانه بود!

 4. چاووش اوغلو: به مذاکره با روسیه برای دستیابی به آتش‌بس در ادلب ادامه می‌دهیم

 5. خیز عمار حکیم برای تشکیل "دولت سایه" در عراق

 6. لاوروف: به هرگونه حمله به نظامیان روس در سوریه پاسخ می‌دهیم

 7. حال و هوای حرم مطهر علوی در عید غدیرخم   

 8. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 9. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 10. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 11. ترافیک سنگین در برخی محورهای شمالی/ محور کرج - چالوس یکطرفه نمی‌شود

 12. دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به تخلفات خودروسازان  

 13. شمار زخمی‌های انفجارهای جلال آباد به ۱۲۳ تن رسید/ به آتش کشیدن مدرسه‌ای دخترانه در کابل

 14. غدیر آمد  

 15. درگیری‌ نیروهای مورد حمایت امارات با نیروهای دولت مستعفی یمن در استان ابین

 16. نورافکن به سپاهان پیوست

 17. افزایش قیمت نفت به بالای ۶۰ دلار

 18. انتصاب «رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی» از سوی رهبر انقلاب

 19. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 20. پیشنهاد جانسون به اتحادیه اروپا درباره جایگزین "مرز سخت" بین دو ایرلند

 21. واکنش حناچی به واگذاری مراکز بهاران شهرداری به بهزیستی

 22. واکنش ربیعی به حادثه تروریستی اخیر کابل

 23. دستگیری قاچاقچیان اشیای عتیقه ۳۰۰۰ ساله در ایجرود

 24. کاهش ۱۴ تا ۳۵ درصدی ترافیک تهران در تیر ماه

 25. سیری در ششمین برج بلند مخابراتی جهان

پربحث‌های دیروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 3. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 4. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 5. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 6. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 7. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 8. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 9. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 10. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 11. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 12. ۲ مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند

 13. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 14. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 15. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 16. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 17. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 18. ۲ علامت خطر درباره مسکن را بشناسیم

 19. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

 20. لحظه خروج نفتکش «آدریان دریا» از تنگه جبل الطارق  

 21. جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس  

 22. دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگ‌ها در تهران

 23. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 24. فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است

 25. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 17. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 18. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 19. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 20. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 21. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 22. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 25. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

پربحث‌های امروز

 1. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 2. پمپئو: تصمیم ما برای خروج از برجام خردمندانه بود!

 3. چاووش اوغلو: به مذاکره با روسیه برای دستیابی به آتش‌بس در ادلب ادامه می‌دهیم

 4. خیز عمار حکیم برای تشکیل "دولت سایه" در عراق

 5. لاوروف: به هرگونه حمله به نظامیان روس در سوریه پاسخ می‌دهیم

 6. شمار زخمی‌های انفجارهای جلال آباد به ۱۲۳ تن رسید/ به آتش کشیدن مدرسه‌ای دخترانه در کابل

 7. درگیری‌ نیروهای مورد حمایت امارات با نیروهای دولت مستعفی یمن در استان ابین

 8. پیشنهاد جانسون به اتحادیه اروپا درباره جایگزین "مرز سخت" بین دو ایرلند

 9. وزارت دفاع آمریکا علت مرگ سربازش در عربستان را لو نداد

 10. توییت ایوانکا ترامپ درباره مراکش جنجال به پا کرد

 11. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 12. پاراگوئه حزب‌الله لبنان و حماس را وارد لیست "تروریست‌ها" کرد

 13. رئیس‌جمهور لبنان، وجود هرگونه دستور آمریکا درباره تحریم‌ اعضای حزب‌الله را رد کرد

 14. پوتین: هیچ تهدید آلودگی اتمی پس از آزمایش نظامی وجود ندارد

 15. عصبانیت معاون اول ترامپ از گزارش‌های رسانه‌ای درباره اقتصاد آمریکا

 16. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 17. صنعا زیر آتش جنگنده‌های ائتلاف سعودی

 18. اعتراف عمر البشیر به دریافت رشوه ۹۰ میلیون دلاری از سعودی

 19. پوتین: روسیه خود را متعهد می‌داند در استقرار موشک‌ها پیش‌دستی نکند

 20. انتقاد ۲ نماینده مسلمان کنگره آمریکا از رژیم صهیونیستی و دولت ترامپ

 21. ناراحتی پمپئو از آزادی نفتکش ایرانی

 22. مبارزه با دولت ترامپ و نتانیاهو تا آخرین نفس

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. ترامپ: پیروزی من در انتخابات بزرگتر از آن چیزی بود که فکر می‌کردم!

 25. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

پربحث‌های دیروز

 1. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 2. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 3. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 4. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

 5. ماکرون در دیدار پوتین: به برجام احترام می‌گذاریم

 6. موشک‌های یمنی امارات را نشانه رفته‌اند/ نقش ابوظبی در تجاوز به یمن به پایان خواهد رسید؟

 7. ترامپ گوگل را به دستکاری در نتایج انتخابات 2016 متهم کرد

 8. مالک کشتی توقیف‌شده انگلیس از نخست‌وزیر هند کمک خواست

 9. رئیس زندان‌های آمریکا برکنار شد

 10. امارات: اولویت در یمن مقابله با حوثی‌هاست

 11. ظریف وارد سوئد شد

 12. روزنامه سنگاپوری: ترامپ بحران مصرف مواد مخدر را به مساله تجاری با چین گره زده است

 13. ظریف با صاحب نظران فنلاندی دیدار کرد

 14. پس از خروج واشنگتن از INF؛ آمریکا موشک کروز آزمایش کرد

 15. عراقچی: مهمترین ابزار آمریکا علیه ایران، تحریم‌های اقتصادی است

 16. آنکارا دلایل برکناری ۳ شهردار را رسانه‌ای کرد

 17. چهارمین کشتی حفاری ترکیه عازم شرق دریای مدیترانه شد

 18. تعرض شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی

 19. ائتلاف سعودی: هدف قرار گرفتن «الشیبه»، تهدید امنیت انرژی جهان است

 20. ارتش سوریه بر جاده بین‌المللی «دمشق-حلب» تسلط پیدا کرد  

 21. دیدار ماکرون و پوتین در جنوب فرانسه/ ایران یکی از محورهای گفتگوها

 22. رشوه نجومی بن سلمان به عمرالبشیر

 23. توهین ترامپ به مدیر ارتباطات سابق کاخ سفید

 24. هایکو ماس با پرونده ایران به روسیه می رود

 25. دستگیری یکی از سرکردگان داعش در غرب عراق

پربحث‌های هفته

 1. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 2. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 3. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 4. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 5. پمپئو: ساعت در حال تیک تاک کردن و انقضای تحریم تسلیحاتی ایران نزدیک است!

 6. شیخ زکزاکی تصمیم به خروج از هند گرفت/ رهبر شیعیان نیجریه به کشورش باز می‌گردد

 7. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 8. بازگشت شیخ زکزاکی به نیجریه

 9. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 10. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 11. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 12. جبل‌طارق: آزادی نفتکش «گریس 1» به تعویق افتاد

 13. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 14. جبل الطارق: توقیف نفتکش ایرانی گریس-۱ عصر امروز پایان می‌یابد

 15. نامه کهنه سرباز ایرانی به ترامپ: ایران هرگز شروع کننده جنگی نبوده/ دیپلماسی هنر ماست

 16. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 17. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 18. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 19. چرا سخنگوی جنبش انصارالله یمن در دیدار با رهبری خنجر به همراه داشت؟

 20. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 21. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 22. تحولات کشمیر به کجا ختم می‌شود؟/ زخم ۱۰۲ ساله‌ای که انگلیسی ها در شبه قاره تازه نگه داشتند

 23. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 24. درباره بزرگترین عملیات پهپادی مقاومت یمن؛ میدان نفتی وابسته به آرامکو در آتش سوخت

 25. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

آخرین عناوین