نوزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه/ تلاش متهمان برای خروج چمدانی طلا از کشور

گروه اجتماعی الف،   3980424149 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
نوزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه/ تلاش متهمان برای خروج چمدانی طلا از کشور

نوزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات دیگر متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه رسیدگی به مفاسد و جرایم اقتصادی امروز به ریاست قاضی مسعودی مقام به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش میزان قاضی مسعودی مقام در نوزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه ضمن اعلام رسمیت جلسه دادگاه قرائت و تفهیم مواد 193 و 194 قانون آیین دادرسی کیفری به متهمان از آنها خواست تا مواظب اظهارات خود باشند.
رئیس دادگاه اظهار کرد: در جلسه قبل آقای پرویز احمدی دفاعیات خود را شرح دادند و اکنون نوبت وکیل وی رسیده است تا دفاعیات خود را ارائه کند.

در ادامه وکیل متهم احمدی در جایگاه قرار گرفت و در دفاع از موکل خود بیان کرد: رفتارهای موکل در طول خدمت چند ماهه مرا وادار می‌کند که به خود بگویم چه کاری باید می‌کرد که نکرده است البته ساختار نیز باید لحاظ شود و مورد عنایت قرار گیرد و هر کس که در آن ساختار قرار گیرد باید یک کار  فوق‌العاده انجام دهد.

وکیل متهم احمدی با بیان اینکه احراز و عدم سوءنیت در صدور حکم برای متهمان مهم است گفت: موکل در تاریخ 19 اسفند 94 به آقای حیدرآبادی مدیرعامل وقت نامه‌ای می‌نویسد در آن نامه و ادبیاتی که استفاده شده است نشان داده می‌شود که چه ساختاری در ذهن موکل بوده است.

وی با اشاره به متن نامه اظهار کرد: در آن نامه آمده است که اتکا به نیروهای داخلی تحقق نیافت و اینکه جا به جایی‌ها نشان از تلاطم نظم و افزایش بی‌اعتمادی در بانک دارد 31 مورد رفع نقص نیز از بانک مرکزی ابلاغ شده بدون پیگیری مانده است و با این که اساس‌نامه جدید مورد تاکید بانک مرکزی است در اداره حقوقی متوقف مانده است و اعطای 700 میلیارد ریال به شرکت های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان به ضرر بانک بوده است.

وی ادامه داد: موکل بارها و بارها قبلا یادداشت‌هایی را تقدیم می‌کند که آقای مدیرعامل خودش را در مسیر راه قرار دهد و موضوعی که موکل به واسطه آن در حال محاکمه است مواردی است که باید پاسخگوی مدیریت خود باشد تا در تحقق عناصر سه‌گانه جرم مورد لحاظ قرار گیرد.

وکیل متهم احمدی اذعان کرد: موضوع عدم نظارت بر فرآیند تصمیم‌ها در واقع سوءمدیریت است که خود موکل توضیحاتی دادند و مواردی را مثال زدند.

وی ادامه داد: موکل در سال 95 به عنوان مطلع احضار و در آگاهی از وی تحقیق به عمل می‌آید تا اینکه در سال 97 احضار می‌شود و مورد تفهیم اتهام قرار می‌گیرد و این اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه با اشاره به نکاتی در خصوص نظارت و کنترل گفت: اخلاقا شاید پاس دادن موضوع به افراد زیرمجموعه درست نباشد اما این واقعیت وجود دارد و در خصوص امضاهای فنی و اداری که موضوع ظریفی بود چرا که امضاهای فنی می‌تواند زیرمجموعه پایین هیئت مدیره باشد.

در ادامه وکیل متهم احمدی گفت: مدیریت موکل من به نحوی بود که حتی از خویشاوندان خود در بانک به کار نمی‌گرفت تا نقطه ضعفی دست سوء استفاده کنندگان ندهد و تلاش موکل برای نظارت و برخورد با سوء جریانات که کلید واژه محاکمه او است نشان می‌دهد با ان افراد هم‌نوا نشده و تبانی را در ذهن ما رد می‌کند.

وکیل متهم احمدی در ادامه گفت: موضوع مهم این است که ما موضوع تبانی را نداریم.

وی در ادامه با اشاره به چالش‌های پشت سر گذاشته شده در دادگاه بانک سرمایه بیان کرد: در این جلسات که اکنون دو رقمی شده ما چالش‌های مختلفی را بررسی کردیم و دیدیم که جز با توانایی شما بزرگواران برای وکلا و موکلان آنها میسر نبود.

وی در ادامه در دفاع از موکل خود گفت: ورود وی یکی از پاکیزه ترین انتصابات است که خود موکل نیز تعریف کرد که آقای وزیر و آقای سیف از وی خواستند تا اصلاحات را در بانک انجام دهد اما این بانک مشکلات زیادی داشت و نمونه‌ای از بانک‌های کشور است و چالش و ضعف دارد ما هر چه می‌گردیم هیچ سوءنیتی  و هیچ اراده‌ای که مشارکت در اخلال را نشان دهد و هیچ تبانی وجود ندارد و از آقای قهرمانی نیز در مبارزه با فساد که همچون ریاست دادگاه تقدیر می‌نماید.

در ادامه قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه صحبت‌های آقای وکیل در دو راستا بود گفت: صحبت‌های وی یکی در راستای دفاع از موکل خود که ورود خواهم کرد و دیگری در دفاع از جریان پرونده در دادگاه ویژه. اینکه فرمودند که پرونده بانک سرمایه روند خود را طی می‌کرد و نیازی به طرح آن در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی نبوده به شرایط جنگی اشاره کرده است که بنده مواردی را عرض می‌کنم.

قهرمانی تصریح کرد: تیمی در بانک سرمایه به عنوان بزرگترین رقم‌زنندگان فساد بوده که بخشی را موکل شما امضا کرده همان شبکه فسادی است که بزرگترین فساد را در بانک رفاه کارگران رقم زدند و سپس به بانک سرمایه و بانک ویژه معلمان مهاجرت کردند و سپس بر بانک مسکن، صادرات و ملت خیمه زدند و تمامی تعهدات و وصولات مشکوک‌الوصول است.

وی در ادامه با بیان اینکه سرشبکه اصلی این شبکه در خارج از کشور قرار دارد گفت: وی هر هفته با مدیران بانکی در دبی جلسه می‌گذارد و در خصوص ارتباطی از عناصر خارجی با این تیم در اسرع وقت عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: بخشی از این افراد 1600 میلیارد بدهی داشتند و می‌خواستند چمدان‌های طلا را از کشور خارج کنند.
وی ادامه داد: آیا توجه داشته‌اید که بسیاری از پول‌ها از کشور خارج شده یا از طریق صرافی و یا از طریق قیر خارج شده و دیگر در کشور نیست و الان ردیابی‌های جالبی داریم. برای مثال آقای هدایتی ۱۰۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی یک مربی را پرداخت کرده و یا هنرپیشه‌هایی داریم که پول‌های هنگفتی گرفته‌اند.

قهرمانی گفت: خالص گران‌نمایی که توسط کارشناسان رسمی دادگستری متخلف انجام شده قریب به دو هزار میلیارد تومان است که این موضوع سبب گران شدن ملک و مسکن می‌شود. آیا این خیانت به کشور نیست؟ برخی از متهمان رفتند و تسهیلات را گرفتند و تبدیل به ملک کردند، آیا تحریک تقاضا‌هایی که موجب افزایش قیمت ملک شده کمر اقتصاد کشور را نشکسته است و آیا این پرونده عادی است؟ اگر عادی است چه پرونده‌ای می‌تواند مصداق اخلال باشد.

وی در ادامه با اشاره به دفاعیات وکیل متهم احمدی در دفاع از موکل خود گفت: در دفاع از موکل خود فرمودید که موکل فاقد سمت اجرایی بوده و اجرائیات ر ا به مدیر عامل تفویض کرده بود، اما بحث این است که اموال مردم به عنوان امانت در دست آقایان بوده است و میلیارد‌ها تومان اموال مردم را امضا زدند، بر این اساس که آقای غندالی در جلسه گفته‌اند که این شرکت‌ها متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است، اما بر چه اساسی در شرکت‌های کارتن خواب گزارش کارشناسی نیز وجود ندارد مثل شرکت سیمای زیبای کیش و در موارد دیگر گزارش منفی وجود داشته است.

وی با بیان اینکه ان‌پی‌ال بانک سرمایه ۹۴ درصد است گفت: به عبارتی از صددرصد پرداختی بانک سرمایه به افراد ۹۴ درصد برنگشته که این‌ها ناشی از همین امضا است و صرفا ۶ درصد آن برگشته است. اگر موکل شما اثبات کند فریب خورده بحث دیگری است.

نماینده دادستان گفت: آقای کلهر در صورتجلسه می‌زده که طبق ماده ۱۲۹ آقای بخشایش امضا نمی‌کند از آن طرف خود آقای کلهر امضا می‌کرده و پس ازاینکه ضمانت‌نامه صادر می‌شد صورت جلسه را برمی‌داشته و می‌زده که من مخالفم و سپس یک نامه پیوست می‌زده که در خصوص ماده ۱۲۹ بودن بخشایش اشتباه کردیم. تصور می‌کردند که با این روش می‌توانند از خود سلب مسئولیت کنند.

قهرمانی در ادامه با بیان اینکه در خصوص آقای احمدی فساد مالی احراز نکردیم، گفت: آقای احمدی می‌خواستند که در بانک سرمایه اقدامات خوبی انجام دهند و دغدغه‌مند بودند و حساب وی با آقای بخشایش فرق می‌کند و شاید بتوانند اعلام کنند که وی هم قدم و هم قد با متهمان اصلی نبوده است، اما آیا مرتکب خیانت در امانت نشده‌اید و نباید در خصوص امضا‌هایی که زدید پاسخگو باشید.

نماینده دادستان با اشاره به ایرادی که وکیل متهم احمدی به بانک مرکزی وارد کرد افزود: سوالی که ما نیز مطرح کردیم این است که بانک مرکزی کجا بود که البته جوابی نشنیدیم. افراد بیرون از بانک چه کسانی بودند.

وی اظهار کرد: اعتماد به ارکان اعتباری معنا ندارد و هیئت مدیره به این دلیل حقوق بالا می‌گیرد که کار خود را درست انجام دهد.
 
..........
در ادامه نماینده دادستان کیفرخواست سوم در این پرونده را قرائت کرد و گفت: بانک سرمایه به عنوان ششمین بانک خصوصی با عدم ثبات مدیریتی و پرداخت تسهیلات نقش مهمی در اتلاف اموال سپرده گذاران داشته است و در نتیجه تخلف دو گروه ریخته گران و صندوق ذخیره فرهنگیان ضرر‌های زیادی به سپرده گذاران وارد شده است و برخورد قاطع با مدیران خاطی در بانک سرمایه در کارزار مبارزه با جرایم اقتصادی است.

وی ادامه داد: نظر به اینکه مدیران بانک سرمایه به عنوان بانک خصوصی وکیل بانک بودند و ملزم به مصرف وجوه در قالب اعطای تسهیلات به افراد واجد شرایط هستند، اما موجب اتلاف سرمایه بانک شدند که به موجب قانون تحت تعقیب کیفری هستند. مدیران بانک سرمایه مرتکب اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی شدند و با توجه به اینکه اعضای هئیت مدیره و مدیران نقش بیشتری در این رابطه داشتند لیکن نمی‌توان از نقش مدیران عامل و روسای شعب چشم پوشی کرد که در این بین نقش ۲۱ نفر قابل توجه است.

قهرمانی افزود: اموالی که باید در مسیر رونق اقتصادی کشور استفاده می‌شد در اختیار برخی افراد سودجو مثل شاملو، هدایتی و امامی قرار گرفته و از سال ۹۲ تا ۹۵ موجب تلف شدن و از بین رفتن پول و سرمایه مردم شده است که نشان دهنده عدم نظارت بر نحوه مصرف تسهیلات و پرداخت است و به جای استفاده در تولید صرف امور شخصی و خرید ملک و ... شده و علم آن‌ها در مقابله با نظام جمهوری اسلامی محرز است.

نماینده دادستان با اشاره به مشخصات متهمین و ادله‌های انتسابی به آن‌ها گفت: شهاب الدین حسامی فرزند برهان الدین بازنشسته بانک، آزاد با تودیع وثیقه از ۱.۳.۹۱ تا ۹۴ رئیس اداره حوزه مدیریت بانک سرمایه بوده است.

وی ادامه داد: متهم حسامی پس از بازنشستگی از بانک سپه در بانک سرمایه مشغول به کار می‌شود او در اعطای ۳۶ فقره در اتلاف از اموال بانک نقش و مشارکت داشته است.

نماینده دادستان به شرکت‌هایی که متهم به آن‌ها تسهیلات داده اشاره کرد و گفت: شرکت شاملویی، شرکت سامان مدلل، شرکت هدایتی، امامی، شرکت منتسب به گروه فرزان از این موارد بوده است.

وی گفت: نظر به مراتب فوق او متهم است به مشارکت در اخلال عمده اقتصادی از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی در ۳۶ فقره خیانت درامانت.
 
نماینده دادستان ادامه داد: متهم ردیف دوم مانی رهبری، فرزند سیف الله، دیپلمه، بازداشت با صدور قرار بازداشت، از ۲۵.۴.۹۰ الی ۲۱.۱۱.۹۳ رئیس اعتبارات بانک سرمایه بوده است و در اعطای ۲۸ فقره تسهیلات به شرکت‌ها در اتلاف اموال بانک سرمایه مشارکت داشته است.

قهرمانی افزود: جزئیات پرداختی متهم به شرکت‌های مدلل، شاملویی، گروه فرزان، رضوی و امامی بوده و نامبرده متهم است به مشارکت عمده در اخلال اقتصادی ازطریق اخلال در نظام پولی و بانکی از طریق خیانت در امانت.

نماینده دادستان ادامه داد: گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره پرونده شاملویی حکایت از نقش موثر متهم در این بزه دارد و آقای رهبری کاملا در جریان اتفاقات بوده و کمک می‌کرده است.

وی افزود: متهم ردیف سوم محمد سلمانی فرزند رجبعلی، لیسانس، متاهل، آزاد با تودیع وثیقه از ۱۴.۱.۸۷ تا ۱.۱.۹۵ میدر کل امور شعب بانک سرمایه بوده است. در زمان مدیریت متهم سلمانی از طریق امضا‌های ۲۲ فقره شرکت در اتلاف اموال بانک سرمایه مشارکت داشته و کلیه تسهیلات پرداختی نامبرده در وضعیت مشکوک الوصول است.

نماینده دادستان گفت: نامبرده در ازای خدمات به شرکت آقای رضوی ۶۰ میلیون تومان دریافت کرده است او به شرکت‌های مدلل، رضوی، گروه فرزان تسهیلات پرداخت کرده است.

قهرمانی گفت: محمد سلمانی متهم است به مشارکت در اخلال عمده اقتصادی از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی از مجرای مشارکت در ۲۲ فقره بانکی و تحصیل مال از طریق نامشروع.

وی افزود: گزارش سازمان بازرسی حکایت از پرداخت ۶۰ میلیون تومان از شرکت آینده سازان فاطمی به آقای اعلایی دارد.

نماینده دادستان افزود: متهم ردیف چهارم سالار بایرامی خلج فرزند صالح، متأهل، آزاد با تودیع وثیقه، از تاریخ ۱.۳.۹۱ تا ۱.۱.۹۳ مدیر امور شعب و عضو کمیته اعتبارات بوده او در ۲۸ فقره به شرکت‌ها باعث اتلاف اموال بانک سرمایه شده است و کلیه تسهیلات پرداختی او به شرکت‌ها در وضعیت مشکوک الوصول است.

قهرمانی گفت: او متهم است به مشارکت عمده در اخلال عمده از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی با ۲۸ فقره و تحصیل مال نامشروع.

وی گفت: طبق گزارش سازمان با زرسی کل کشور در ۳.۵.۹۰، ۷۰ میلیون تومان از یکی از پرسنل سامان مدلل به حساب بایرامی خلج رئیس وقت شعبه مرکزی واریز شده است.
نماینده دادستان افزود: متهم ردیف پنجم غلامرضا شیانی فرزند عبدالله آزاد با قرار وثیقه که از تاریخ ۱۵.۱۰.۸۹ تا ۱۵.۴.۹۵ رئیس اداره اعتبارات و تسهیلات بانک سرمایه بوده و در اتلاف میزان یک هزار و ۱۳۹ میلیارد و ۹۳۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از منابع بانک سرمایه نقش داشته و کلیه پرداخت‌ها مشکوک الوصول است و در امضای اعطای تسهیلات به ۲۰ فقره از شرکت‌ها نقش داشته است.

نماینده دادستان گفت: غلامرضا شیانی متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی و خیانت در امانت به تعداد ۲۰ فقره و به میزان یک هزار و ۱۳۹ میلیارد و ۹۳۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

قهرمانی ادامه داد: متهم ردیف ششم سید ابوالقاسم سجودی فرزند سید جواد فاقد سابقه کیفری، آزاد با تودیع وثیقه که از تاریخ ۹.۹.۹۳ تا تاریخ ۲۳.۳.۹۶ مدیر اعتبارات بانک سرمایه بوده که در امضای مصوبات هفت فقره شرکت موجب اتلاف منابع بانک به میزان ۷۹۰ میلیارد و ۶۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان شده است که شرکت‌های مذکور مربوط به آقای جهانبانی، حاج محمد جواد و مدلل بوده است و اتهام وی مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی و خیانت در امانت به تعداد ۷ فقره و به میزان ۷۹۰ میلیارد و ۶۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان است.

وی ادامه داد: متهم ردیف هفتم رحیم قنبری وکیل رسمی دادگستری آزاد با تودیع وثیقه که از تاریخ ۱.۷.۹۱ تا ۲۳.۱۲.۹۳ سرپرست اداره حقوقی و عضو کمیته اعتباری بوده است که در امضای اعطای تسهیلات به ۱۴ فقره از شرکت‌ها نقش داشته و سبب اتلاف منابع بانک به میزان ۶۴۸ میلیارد و ۳۶۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شده است که در مقاطعی همکاری موثری با ضابطان جهت افشای پشت پرده فساد در بانک سرمایه داشته است و متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی و خیانت در امانت به تعداد ۱۴ فقره و به میزان ۶۴۸ میلیارد و ۳۶۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

قهرمانی در ادامه گفت: متهمه ردیف هشتم خانم پری یدیسار فاقد سابقه کیفری موثر، آزاد با تودیع وثیقه که از تاریخ ۳۱.۲.۹۲ تا تاریخ ۲.۶.۹۳ مسئول شعبه فرمان بوده و در امضای مصوبات ناظر بر پرداخت تسهیلات به ۹ فقره از شرکت‌ها به میزان ۵۵۸ میلیارد و ۱۵۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به شرکت‌های آقای هدایتی و شاملویی نقش داشته است. متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی و خیانت در امانت به تعداد ۹ فقره و به میزان ۵۵۸ میلیارد و ۱۵۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان.

وی افزود: متهم ردیف نهم احمد کولیوند فاقد سابقه کیفری و آزاد با تودیع وثیقه که از تاریخ ۱.۷.۹۳ تا تاریخ ۱۱.۲.۹۶ مسئول شعبه سید جمال بوده و در امضای اعطای تسهیلات به ۴ فقره از شرکت‌ها نقش داشته و سبب اتلاف منابع بانک به میزان ۵۰۳ میلیارد و ۱۰۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شده است که شامل شرکت‌های جهانبانی می‌شود و متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی و خیانت در امانت به تعداد ۴ فقره و به میزان ۵۰۳ میلیارد و ۱۰۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان.

قهرمانی گفت: متهم ردیف دهم مجید زاهدی فاقد سابقه کیفری، بازداشت با صدور قرار بازداشت موقت که از تاریخ ۲۵.۸.۹۳ تا تاریخ ۱.۱.۹۵ رئیس اداره حوزه مدیریت بوده که توسط آقایان امامی و غندالی با تعریف ماموریت‌های خاصی وارد بانک سرمایه می‌شوند و در امضای اعطای تسهیلات به ۷ فقره از شرکت‌ها در اتلاف منابع بانکی به میزان ۴۹۰ میلیارد و ۲۰۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نقش داشته است که تمامی پرداخت‌ها مشکوک الوصول بوده است. 

وی افزود: متهم در راستای ارائه خدمات به آقای امامی دو خودروی بی ام وی و سراتو دریافت می‌کند و مهره مورد اعتماد عوامل اصلی فساد بوده است و شرکت‌های مربوط به وی که در اعطای تسهیلات به آن‌ها نقش داشته مربوط به آقای حاج محمد جواد و گروه فرزان بوده است و متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی و تعداد ۷ فقره خیانت درامانت و تحصیل مال، دو خودروی بی ام وی و سراتو است. لازم به ذکر است آقایان احسان الله یار محمد و حمیدرضا شیرخواه که از نزدیکان آقای امامی هستند به مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان برای وی تودیع وثیقه می‌کنند.

وی افزود: متهم ردیف یازدهم حمیدرضا فاروقی فاقد سابقه کیفری از تاریخ ۲۴.۴.۹۴ تا ۵.۱۲.۹۵ مدیر کل اعتبارات بانک سرمایه بوده است و در امضای مصوبات تسهیلات ۶ فقره از شرکت‌ها نقش داشته که منجر به اتلاف ۴۸۰ میلیارد و ۲۰۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از منابع بانکی شده و کلیه پرداخت‌ها مشکوک الوصول بوده است.

نماینده دادستان با بیان اینکه متهم فاروقی در پرداخت تسهیلات به گروه فرزان و حاج محمد جواد نقش داشته است گفت: وی متهم به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و شش فقره خیانت در امانت به مبلغ ۴۸۰ میلیارد و ۲۰۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام خطاب به نماینده دادستان گفت: با توجه به اینکه ده نفر دیگر مانده‌اند ادامه کیفرخواست را برای جلسه بعد داشته باشیم و جلسه بعد در تاریخ ۲۹.۴.۹۸ و ساعت ۱۳:۳۰ در شنبه هفته آتی برگزار خواهد شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 4. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 10. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 11. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 12. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 13. دستگیری سه شرور شمشیری   

 14. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 15. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 16. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 17. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 18. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 19. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 20. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 21. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 22. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 23. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 24. این دم را روی کولتان بگذارید تا تعادلتان حفظ شود !  

 25. چرخاندن اراذل و اوباش در مهرآباد

پربحث‌های دیروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 3. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 4. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 5. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 6. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 7. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 8. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 9. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 10. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 11. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 12. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 13. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 14. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 15. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 16. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 17. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 18. داخل شهرک باستی هیلز را ببینید  

 19. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 20. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 21. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 22. خط‌ونشان همتی برای بانک‌ها/ دوران تخطی از مقررات به‌سر آمد

 23. افشاگری بنگر از مرگ هادی نوروزی

 24. رو در رو شدن جنگنده‌های ایرانی و آمریکایی  

 25. ماجرای قتل مادر و دختر ۱۳ ساله‌اش در تهران

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 5. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 6. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 12. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 17. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 18. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 19. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 20. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 21. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 22. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 23. اما و اگرهای تحریم ظریف

 24. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 25. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

پربحث‌های امروز

 1. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 4. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 5. محسنی اژه‌ای: مردم از ‌ناهنجاری‌ها ناراحت‌اند

 6. تلاش برای ممنوعیت کودک‌همسری در کشور

 7. مهم‌ترین علل ناباروری در زنان چیست؟

 8. جلسه برخی مسئولان شهرداری تهران با دستفروشان مترو

 9. مرگ ۱۳ زائر حج در مکه و مدینه/ بازگشت ۴۳ زائر بیمار ایرانی از عربستان

 10. اندر مصائب رحم اجاره‌ای

 11. استقبال ۸۰ درصدی مردم از رسانه ملی / بیان حرف مردم عامل اعتمادسازی است

 12. هشدار؛ خطر فرونشست در دشت‌ های تهران

 13. توصیه حجت الاسلام قرائتی به منبری‌ها

 14. پذیرش کنکوری‌های مجاز نشده و افراد ثبت‌نام نکرده در کنکور

 15. هزینه ثبت‌نام اربعین اعلام شد

 16. بیانیه ارتش بمناسبت سالروز شکست حصر پاوه

 17. صفحه رسمی اینستاگرام آمد نیوز توسط جوان کشاورز مینابی از دسترس خارج شد

 18. رئیس رسانه ملی: کمک به توسعه استان‌ها مهمترین وظیفه صدا و سیما است

 19. هوای تهران در آستانه شرایط نامطلوب/ دوشنبه آلوده در انتظار پایتخت

 20. بارندگی در غرب/ آخر هفته غبارآلود در مناطقی از کشور

 21. اعلام جرم علیه پوری حسینی

 22. از پرونده «حادثه اتوبوس علوم و تحقیقات» چه خبر؟

 23. وضعیت جاده کرج - چالوس در عید غدیر

 24. جان باختن ۱۳ نفر از حجاج در حج۹۸

 25. صحبت‌های دادستان تهران درباره پاک‌دستی

پربحث‌های دیروز

 1. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 2. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 3. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 4. معاون رئیس جمهور: اینکه دولت بتواند برای جوانانی که ازدواج می‌کنند مسکن مهیا کند، نگاه آرمانی است

 5. پاسخ شهرداری تهران به پلیس راهور

 6. پاسخ حناچی به رئیس پلیس راهور ناجا

 7. پزشکان ۵ روز تا نصب کارتخوان مهلت دارند

 8. آغاز اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده در کشور

 9. اعلام نتایج آزمون استخدامی ۸ دستگاه اجرایی

 10. بررسی حادثه تیراندازی درمحمودآباد درکمیسیون امنیت ملی

 11. توضیحات مشاور شهردار تهران درباره برنامه‌های «شادستان»

 12. استفاده از واژه‌های عاشقانه تاثیری در تداوم زندگی مشترک دارد؟

 13. فضای مجازی ، ضرورت آینده نگری

 14. دستگیری اعضای باند رمالی با 40 میلیارد کلاه‌برداری

 15. کشف 4900 قوطی مشروبات الکلی از یک شناور در خلیج فارس

 16. شرایط سفر اربعین اعلام شد

 17. رد طرح تعطیلی روزهای پنج‌شنبه در کمیسیون اجتماعی

 18. نفرپنجم کنکور: موسسات آموزشی به دنبال منافع خود هستند

 19. معاینه و درمان رایگان کودکان بد سرپرست توسط جمعی از پزشکان

 20. جولای «گرم‌ترین» ماه زمین

 21. امشب آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور ۹۸

 22. دستور ویژه رئیس قوه قضائیه برای مبارزه با فساد در کردستان

 23. سفرهای تابستانی به اوج خود رسید

 24. معافیت‌های مالیاتی در چه مواردی شامل پزشکان می‌شود؟

 25. چرا مصرف «شیشه» افزایش پیدا کرده؟

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 2. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 3. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 4. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 5. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 6. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 9. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 10. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 11. رتبه های برتر کنکور ، مدارس خاص و شاخص بی عدالتی آموزشی

 12. واکنش قاضی‌عسکر به ادعای «رکن‌آبادی»

 13. وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

 14. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 15. سیر نزولی مهاجرت نفرات‌ برتر کنکور و المپیادهای علمی از کشور

 16. خروجی رتبه‌های برتر کنکور چه پیامی دارد؟

 17. «درد»های طرحی که قرار بود «درمان» کند...

 18. قوه قضائیه خود را زیر ذره‌بین می‌برد

 19. اما و اگرهای مخالفت 80 هزار دانشجو با افزایش ظرفیت‌ رشته‌های پزشکی

 20. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 21. پدر طبیعت ایران درگذشت

 22. نامه ۷۹ تشکل دانشجویی به رئیسی: قوه قضائیه انحصار بازار وکالت را بشکند

 23. سخنگوی قوه قضائیه: نمی‌دانیم سالار آقاخان کجاست/ دادگاه سیف در حال برگزاری است

 24. حجت‌الله علم‌الهدی، رئیس جدید پژوهشگاه قوه قضائیه را بهتر بشناسید

 25. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

آخرین عناوین