عباس‌سلیمی‌نمین در گفت‌و‌گو با الف پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 3980424123 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران می‌گوید در شرایط فعلی موضوع «نفوذ» بیشتر از گذشته موضوعیت یافته و ردپای جریان نفوذ امروز بسیار پررنگ است.

 پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

عباس سلیمی نمین در گفت گویی مشروح با خبرنگار الف ابعاد مختلف موضوع نفوذ را تحلیل و بررسی کرد.

به اعتقاد وی تلاش برای نفوذ در ایران نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه در سال های گذشته تشدید هم شده است، چون دشمن از دشمن‌شناسی ایران ضربه جدی خورده است. بنابراین سرمایه گذاری که در این زمینه بعد از انقلاب انجام شده است بسیار بیشتر از دوران قبل است. 


سلیمی نمین در این زمینه معتقد است: انقلاب اسلامی به دشمن شناسی ما عمق بخشید. مثلا ما در مورد آمریکا به این شناخت عمیق رسیده‌ایم که آن‌ها دشمن اصلی ما هستند.  همه ملت ما حتی آنهایی که این باور را در ابتدا قبول نداشتند مثل لیبرال‌ها و نهضت آزادی ها بر این باور متفق شدند که آمریکا دشمن اصلی ما است ؛ آن‌ها دشمن اصلی را اتحاد جماهیر شوروی می‌دانستند. 

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به سابقه نفوذ در ایران و اهداف آن می گوید:  یکی از هدف های نفوذ تداوم سلطه است. در این جا کنترل سیستم مهم است که بیشتر برای تاثیرگذاری در ذهن است، ذهن سلطه پذیر. وقتی سلطه گر می خواهد کشوری را تحت سلطه خود داشته باشد و حرف ها و تصمیمات او را دیکته کند، خود به شکل مستقیم وارد نمی شود بلکه باید بگونه ای عمل کند که مردم تصور کنند مسولان خودشان هستند که تصمیم میگیرند و حاصل تراوشات ذهنی آنها است. بنابراین دستگاه نفوذ برای او ریل گذاری میکند و محاسبات ذهنی آن ها را شکل می دهد. ساختار سلطه چنین نقشی را ایفا می‌کند .

این فعال سیاسی در این زمینه می افزاید: یکی از کارهای نفوذ تغییر محاسبات روشنفکران و مسئولان کشور است. امروز در محاسبات بسیاری از مسئولین ما دخل و تصرف دارند تا آنها را به این جمع‌بندی برسانند که ما نمی توانیم مقاومت کنیم و باید تسلیم شویم مثل آن نامه‌ای که ۱۲۷ نفر از نمایندگان مجلس ششم نوشته بودند که باید در برابر بوش پسر تسلیم بشویم. این ناشی از وابستگی تشکیلاتی افراد به سازمان های بیگانه نیست بلکه ناشی از تاثیرپذیری افکار آنها با تغییر محاسبات ذهنی آنها از سوی دستگاه نفوذ است. 

وی در همین زمینه مثال می زند که در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت انگلیسی‌ها چندین لوله نفت را به عراق کشیده بودند و از آنجا نفت ایران را می دزدیدند.  اما هرگز ما انگلیسی ها را به عنوان یک دزد نمی شناسیم برعکس آنها را افرادی قانونمند و درست می دانیم  چون هیچ اثری در این زمینه‌ها نوشته نشده است که مصادیق این دزدی را بیان کند بنابراین جامعه ما کشورهای سلطه گر را به عنوان افراد قانونمند و منظم و منزه از همه ایرادها می داند.

 سلیمی نمین درباره این تصور رایج که بستر نفوذپذیری ما ایرانی ها در طول تاریخ فراهم بوده می گوید: این بحث  اگر دقیق مورد بررسی قرار نگیرد می‌تواند منجر به خودزنی بشود. دشمن می خواهد در ما احساس احساس حقارت ایجاد بشود و بصورت حساب شده ای هم این کار را انجام می دهد.  

وی تصریح می کند: مگر  وقتی انگلیسی ها برای اولین بار به ایران آمدند ما ایرانی ها  مقاومتی از خود نشان ندادیم یا برای آنها فرش قرمز پهن کردیم؟ جان فشانی های امثال امیرکبیر و قائم مقام فراهانی و رییس علی دلواری ها برای ایستادگی در برابر انگلیسی ها کم نبوده در تاریخ ما. میرزا کوچکخان کم شخصیتی نبود که در برابر انگلیسی ها مقاومت کرد.

به گفته سلیمی نمین اولین کاری که دشمن در نفوذ انجام می دهد این است که روشنفکر را از فرهنگ خودش دور می کند و او را از داشته های فرهنگی و فکری اش منزجر می کنند به طوری که هیچ اعتقادی به توانمندی اسلام نداشته باشد.

وی از دکتر شریعتی در این زمینه یاد می کند که معتقد بود اغلب روشنفکران از اسلام هیچ نمی‌دانند .

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در پاسخ به این پرسش که چرا ما در برابر نفوذ کشورهای متخاصم و بیگانه آسیب‌پذیر بودیم و متقابلا نتوانستیم فرهنگ و یا فکر و اندیشه خود را در جامعه آنها نفوذ بدهیم تاکید می کند:  چون در ملت ایران چنین خباثت هایی وجود نداشت.

سلیمی نمین می گوید: ما نمی توانستیم در آن کشورها قحطی ایجاد کنیم. اصلاً به خودمان چنین اجازه ای نمی‌دادیم . اما برای آنها این سناریو غالب بود که اگر می‌خواهید ملت ایران را در اختیار بگیرید و بر آنها مسلط شوید باید هم به لحاظ جمعیتی آنها را تنزل داد و هم به لحاظ کیفیت جمعیت. در جنگ جهانی اول واقعا ملت ایران را شکستند. از فرصت حضور نیروهای نظامی خود نهایت استفاده را کردند برای اینکه ملت ایران را در هم بشکنند و آماده برای سلطه پذیری کنند. 

او تاکید می کند از وظایف دولت هاست که اگر فردی را به عنوان سفیر به کشوری می فرستند سوابقش را بررسی کنند و اگر عنصر اطلاعاتی باشد نباید به عنوان سفیر پذیرفته شود دولت باید مراقب چنین افراد و اقداماتی باشد.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در بخش دیگری از این گفت و گو به سریال گاندو نیز اشاره می کند و می گوید: به نظر من سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود و این شوک درستی بود چون مرزبندی ها در بسیاری از جاها شکسته شده است. سه سال پیش یکی از مشاوران رئیس جمهور یعنی آقای آشنا از یک جاسوس به نام جیسون رضاییان در یک برنامه تلویزیونی دفاع کرد . ایشان عامل بیگانه نیست ولی نزدیکی او با جیسون رضاییان محاسبات فکری او را تغییر داده است. او را تبدیل به مدافعش کرده است. این‌ها چیزی نیست جز نفوذ که هم در عرصه فرهنگی و هم در عرصه سیاسی انجام می شود .

مشروح گفت‌و‌گوی الف را با عباس سلیمی نمین فردا بخوانید.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۳۴۶۴۰۲:۰۵:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
احتمالا شما مشکل داری که خود نفوذی ها را نمیبینی و فقط ردپاشون را میبینی.
ناشناس۱۰۰۳۷۹۲۱۰:۲۷:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
عده ای به فیلم های جاسوسی دهه 70 مربوط به جنگ سرد خیلی علاقه دارند!!!
ناشناس۱۰۰۴۰۶۲۱۲:۳۷:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
عده ای هم عادت کردن سرشون رو توی برف فرو کنن تا زمانی که شکار بشن
ناشناس۱۰۰۳۷۹۵۱۰:۲۸:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نفوذی کسی است که قانون اساسی را زیر پا می گذارد.
ناشناس۱۰۰۴۰۶۴۱۲:۳۸:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
دیگه بدتر از خیانت به مملکت و جاسوسی مگه میشه قانون رو زیر پا گذاشت ؟
ناشناس۱۰۰۳۷۹۹۱۰:۳۱:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نفوذی ها کسانی هستند که مردم را سرگرم چیزهای کم اهمیت و پیش افتاده مثل.... می کنند تا جایگاهشان دچار خدشه نشود.
ناشناس۱۰۰۳۴۶۵۰۲:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ربطی به خارجی ندارد مشکل اینجاست که ملت ایران و کلا ملت های خاورمیانه نادان هستند. چرا انلگستان و غرب تو ژاپن نتوانستند به این کارها دست بزند. ما ایرانی ها عادت کردیم همیشه دنبال مقصر بگردیم. مقصر خودمان هستیم.
علیرضا۱۰۰۳۵۱۵۰۷:۱۴:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
میرزا کوچک خان با انگلیسیها جنگید یا روسها؟لطفا بنده رو از استباه در بیارین.
ناشناس۱۰۰۴۰۶۷۱۲:۳۹:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
روس و انگلیس سر و ته یک کرباسن . اما دفاع از انگلیس به بهانه بدی روسها واقعا مسخره ست
ناشناس۱۰۰۴۰۷۰۱۲:۳۹:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
دستور قتل امیرکبیر رو کی داد ؟ روسها یا انگلیسیها ؟ لطفا ایشون رو از اشتباه در بیارین !
امیر۱۰۰۳۵۱۹۰۷:۲۵:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته انجام مي شود بی مسئولیتی و اختلاس و دزدی و فساد وحشتناک مسئولین چطور؟؟؟ دیگه وقتشه از این موارد حرف بزنید گوش ما از نفوذ پر است
ناشناس۱۰۰۴۰۸۰۱۲:۴۲:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مشکل اینجاست که شما اونقدر باهوش هستی که نمیتونی بفهمی همه فساد و دزدی و رانت و ... ، در راستای همین جاسوسیهاست ! وگرنه چطور ممکنه کانادا و اروپا به دزدهای ایران پناه بده و از استرداد اونها جلوگیری کنه ؟ یا چطور میشه بانکهای اونها ایران رو تحریم میکنن اما حسابهای بانکی .... و ..... و ژنهاشون در همون بانکها برقراره ؟
ناشناس۱۰۰۳۵۲۱۰۷:۲۹:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
«دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران» دیگر چه صیغه ای است؟ کارش چیست؟ بودجه اش از کجا تامین می شود؟
ناشناس۱۰۰۴۰۸۵۱۲:۴۳:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
شما عادت کردین هر حرف حسابی میشنوین فوری بگین این موسسه کجاست و بودجه ش مال کجاست ؟ مثل آشنا که مدام از همین توئیتها میزنه ؟
ناشناس۱۰۰۳۵۵۲۰۷:۵۸:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نفوذ در برابر ایادی خاتمی هیچه
ناشناس۱۰۰۴۰۸۶۱۲:۴۳:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
خاتمی چی ها از مصادیق اصلی و ارکان نفوذ به حساب میان
سعید۱۰۰۳۶۵۹۰۹:۱۴:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
بهترین راه جلوگیری از نفوذ بیگانگان بسته شدن راه رانت خواری و ایجاد عدالت اقتصادی و اجتماعی هست بیخود مردم را نادان فرض نکنید. بدنبال پروانه نباش باغچه را آباد کن پروانه خودش بازخواهد گشت.
ناشناس۱۰۰۴۰۹۱۱۲:۴۴:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
برعکس میگی . یعنی رانت و ژن و ... ، خودش از عوامل سناریوی جاسوسی غربیها در ایرانه
ناشناس۱۰۰۳۷۱۳۰۹:۴۹:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاش اونقدر که به دنبال نفوذی بودین ، دنبال مفسدین اقتصادی میبودین !!! این فساد است که ریشه مملکت رو خشکونده نه نفوذ !!!
ناشناس۱۰۰۴۰۹۵۱۲:۴۶:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فکر میکنی چه کسی و چرا ارز دولتی رو ریخت به جیب افرادی که از ایران خارجش کردن ؟ تمام این دزدیها و گرونی و ... ، به صورت مصنوعی و عمدی ایجاد میشه تا نفس مردم بند بیاد ! فکر میکنی اونهایی که رسمی و علنی دارن مملکت رو نابود میکنن چیزی بجز نفوذ هستن ؟
ناشناس۱۰۰۳۷۳۱۰۹:۵۸:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
جناب مورخ! ميرزا کوچک خان مستقيما با روسها جنگيد. !
ناشناس۱۰۰۳۷۴۵۱۰:۰۴:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
چرا بقیه کشورها (شاید بجز کره شمالی، کوبا، بلاروس و ونزوئلا) نگران نفوذ نیستند؟ آیا زمانی که از "نفوذ" صحبت می شود منظور چیز دیگری نیست؟
ناشناس۱۰۰۳۹۱۴۱۱:۳۷:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
حتما هستند، شما از کجا اینقدر ساده و مطمئن صحبت میکنید؟
ناشناس۱۰۰۴۰۹۷۱۲:۴۷:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
با افرادی مثل تو هر بلایی سر این مملکت بیاد طبیعیه . چهار صد ساله انگلیسیها روی شماها حساب باز کردن و تا امروز حتی یک بار هم ناامیدشون نکردین !
ناشناس۱۰۰۳۸۶۳۱۱:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
این نوع تفکر به عوض اینکه واقع بین باشد بدنبال ساختن ذهنی عامل خارجی مانند نفوذ یا دشمن فرضی و امثال آن جهت توجیه اشتباهات فاحش در اداره کشور است که چون واقع بین نیست بالاخره نزد افکار عمومی جامعه منجر به شکست خواهد بود. سرعت گردش اطلاعات و ارتباطات در دنیای دیجیتال به قدری سریع است که نمی توان مانع آن شد.
ناشناس۱۰۰۴۱۰۱۱۲:۴۹:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ساده ترین مصداق نفوذ اینه که جاسوسهایی در راس کارها قرار بگیرن که کشور رو به بیگانه بفروشن یا نابود کنن . وقتی کسی داره کارها رو اداره میکنه که ماموریتش از بین بردن کشوره چه انتظار دیگه ای داری ؟!
ناشناس۱۰۰۳۸۶۶۱۱:۰۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تاریخ آن چیزی نیست که شما میگوئید. لطفا تاریخ را تحریف نکنید و واقع بین باشید
ناشناس۱۰۰۴۱۰۲۱۲:۵۰:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تاریخ اون چیزیه که انگلیس میگه ؟!
ناشناس۱۰۰۵۳۳۸۱۰:۰۲:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۶
تاریخ را حاکمان نوشته اند

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 10. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 13. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 14. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 16. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 20. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 21. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 22. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 23. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 24. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

   2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

   3. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

   4. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

   5. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

   6. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

   7. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

   8. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

   9. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

   10. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

   11. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

   12. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

   13. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

   14. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

   15. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

   16. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

   17. آخرین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره‌هایی که برای ثبت‌نام آمدند/ حاشیه‌ها و تصاویر

   18. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

   19. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

   20. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

   21. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

   22. نظرات برگزیده مخاطبین الف: پزشکان و هنرمندان برای معافیت مالیاتی لابی دارند اما کارگران و حقوق بگیران نه/چرا حسام‌الدین آشنا همیشه طلبکار است/دوستی با آمریکا سعادت نمی‎ آورد

   23. واکنش آذری‌جهرمی به ادعای نزار زکا علیه وی: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است/ دفع حمله بزرگ سایبری علیه زیرساخت‌ها

   24. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

   25. فرصت طلبی با وکالت مردم...

   آخرین عناوین