عباس‌سلیمی‌نمین در گفت‌و‌گو با الف پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 3980424123 ۲۹ نظر، ۱۶ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران می‌گوید در شرایط فعلی موضوع «نفوذ» بیشتر از گذشته موضوعیت یافته و ردپای جریان نفوذ امروز بسیار پررنگ است.

عباس سلیمی نمین در گفت گویی مشروح با خبرنگار الف ابعاد مختلف موضوع نفوذ را تحلیل و بررسی کرد.

به اعتقاد وی تلاش برای نفوذ در ایران نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه در سال های گذشته تشدید هم شده است، چون دشمن از دشمن‌شناسی ایران ضربه جدی خورده است. بنابراین سرمایه گذاری که در این زمینه بعد از انقلاب انجام شده است بسیار بیشتر از دوران قبل است. 


سلیمی نمین در این زمینه معتقد است: انقلاب اسلامی به دشمن شناسی ما عمق بخشید. مثلا ما در مورد آمریکا به این شناخت عمیق رسیده‌ایم که آن‌ها دشمن اصلی ما هستند.  همه ملت ما حتی آنهایی که این باور را در ابتدا قبول نداشتند مثل لیبرال‌ها و نهضت آزادی ها بر این باور متفق شدند که آمریکا دشمن اصلی ما است ؛ آن‌ها دشمن اصلی را اتحاد جماهیر شوروی می‌دانستند. 

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به سابقه نفوذ در ایران و اهداف آن می گوید:  یکی از هدف های نفوذ تداوم سلطه است. در این جا کنترل سیستم مهم است که بیشتر برای تاثیرگذاری در ذهن است، ذهن سلطه پذیر. وقتی سلطه گر می خواهد کشوری را تحت سلطه خود داشته باشد و حرف ها و تصمیمات او را دیکته کند، خود به شکل مستقیم وارد نمی شود بلکه باید بگونه ای عمل کند که مردم تصور کنند مسولان خودشان هستند که تصمیم میگیرند و حاصل تراوشات ذهنی آنها است. بنابراین دستگاه نفوذ برای او ریل گذاری میکند و محاسبات ذهنی آن ها را شکل می دهد. ساختار سلطه چنین نقشی را ایفا می‌کند .

این فعال سیاسی در این زمینه می افزاید: یکی از کارهای نفوذ تغییر محاسبات روشنفکران و مسئولان کشور است. امروز در محاسبات بسیاری از مسئولین ما دخل و تصرف دارند تا آنها را به این جمع‌بندی برسانند که ما نمی توانیم مقاومت کنیم و باید تسلیم شویم مثل آن نامه‌ای که ۱۲۷ نفر از نمایندگان مجلس ششم نوشته بودند که باید در برابر بوش پسر تسلیم بشویم. این ناشی از وابستگی تشکیلاتی افراد به سازمان های بیگانه نیست بلکه ناشی از تاثیرپذیری افکار آنها با تغییر محاسبات ذهنی آنها از سوی دستگاه نفوذ است. 

وی در همین زمینه مثال می زند که در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت انگلیسی‌ها چندین لوله نفت را به عراق کشیده بودند و از آنجا نفت ایران را می دزدیدند.  اما هرگز ما انگلیسی ها را به عنوان یک دزد نمی شناسیم برعکس آنها را افرادی قانونمند و درست می دانیم  چون هیچ اثری در این زمینه‌ها نوشته نشده است که مصادیق این دزدی را بیان کند بنابراین جامعه ما کشورهای سلطه گر را به عنوان افراد قانونمند و منظم و منزه از همه ایرادها می داند.

 سلیمی نمین درباره این تصور رایج که بستر نفوذپذیری ما ایرانی ها در طول تاریخ فراهم بوده می گوید: این بحث  اگر دقیق مورد بررسی قرار نگیرد می‌تواند منجر به خودزنی بشود. دشمن می خواهد در ما احساس احساس حقارت ایجاد بشود و بصورت حساب شده ای هم این کار را انجام می دهد.  

وی تصریح می کند: مگر  وقتی انگلیسی ها برای اولین بار به ایران آمدند ما ایرانی ها  مقاومتی از خود نشان ندادیم یا برای آنها فرش قرمز پهن کردیم؟ جان فشانی های امثال امیرکبیر و قائم مقام فراهانی و رییس علی دلواری ها برای ایستادگی در برابر انگلیسی ها کم نبوده در تاریخ ما. میرزا کوچکخان کم شخصیتی نبود که در برابر انگلیسی ها مقاومت کرد.

به گفته سلیمی نمین اولین کاری که دشمن در نفوذ انجام می دهد این است که روشنفکر را از فرهنگ خودش دور می کند و او را از داشته های فرهنگی و فکری اش منزجر می کنند به طوری که هیچ اعتقادی به توانمندی اسلام نداشته باشد.

وی از دکتر شریعتی در این زمینه یاد می کند که معتقد بود اغلب روشنفکران از اسلام هیچ نمی‌دانند .

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در پاسخ به این پرسش که چرا ما در برابر نفوذ کشورهای متخاصم و بیگانه آسیب‌پذیر بودیم و متقابلا نتوانستیم فرهنگ و یا فکر و اندیشه خود را در جامعه آنها نفوذ بدهیم تاکید می کند:  چون در ملت ایران چنین خباثت هایی وجود نداشت.

سلیمی نمین می گوید: ما نمی توانستیم در آن کشورها قحطی ایجاد کنیم. اصلاً به خودمان چنین اجازه ای نمی‌دادیم . اما برای آنها این سناریو غالب بود که اگر می‌خواهید ملت ایران را در اختیار بگیرید و بر آنها مسلط شوید باید هم به لحاظ جمعیتی آنها را تنزل داد و هم به لحاظ کیفیت جمعیت. در جنگ جهانی اول واقعا ملت ایران را شکستند. از فرصت حضور نیروهای نظامی خود نهایت استفاده را کردند برای اینکه ملت ایران را در هم بشکنند و آماده برای سلطه پذیری کنند. 

او تاکید می کند از وظایف دولت هاست که اگر فردی را به عنوان سفیر به کشوری می فرستند سوابقش را بررسی کنند و اگر عنصر اطلاعاتی باشد نباید به عنوان سفیر پذیرفته شود دولت باید مراقب چنین افراد و اقداماتی باشد.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در بخش دیگری از این گفت و گو به سریال گاندو نیز اشاره می کند و می گوید: به نظر من سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود و این شوک درستی بود چون مرزبندی ها در بسیاری از جاها شکسته شده است. سه سال پیش یکی از مشاوران رئیس جمهور یعنی آقای آشنا از یک جاسوس به نام جیسون رضاییان در یک برنامه تلویزیونی دفاع کرد . ایشان عامل بیگانه نیست ولی نزدیکی او با جیسون رضاییان محاسبات فکری او را تغییر داده است. او را تبدیل به مدافعش کرده است. این‌ها چیزی نیست جز نفوذ که هم در عرصه فرهنگی و هم در عرصه سیاسی انجام می شود .

مشروح گفت‌و‌گوی الف را با عباس سلیمی نمین فردا بخوانید.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۳۴۶۴۰۲:۰۵:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
احتمالا شما مشکل داری که خود نفوذی ها را نمیبینی و فقط ردپاشون را میبینی.
ناشناس۱۰۰۳۷۹۲۱۰:۲۷:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
عده ای به فیلم های جاسوسی دهه 70 مربوط به جنگ سرد خیلی علاقه دارند!!!
ناشناس۱۰۰۴۰۶۲۱۲:۳۷:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
عده ای هم عادت کردن سرشون رو توی برف فرو کنن تا زمانی که شکار بشن
ناشناس۱۰۰۳۷۹۵۱۰:۲۸:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نفوذی کسی است که قانون اساسی را زیر پا می گذارد.
ناشناس۱۰۰۴۰۶۴۱۲:۳۸:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
دیگه بدتر از خیانت به مملکت و جاسوسی مگه میشه قانون رو زیر پا گذاشت ؟
ناشناس۱۰۰۳۷۹۹۱۰:۳۱:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نفوذی ها کسانی هستند که مردم را سرگرم چیزهای کم اهمیت و پیش افتاده مثل.... می کنند تا جایگاهشان دچار خدشه نشود.
ناشناس۱۰۰۳۴۶۵۰۲:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ربطی به خارجی ندارد مشکل اینجاست که ملت ایران و کلا ملت های خاورمیانه نادان هستند. چرا انلگستان و غرب تو ژاپن نتوانستند به این کارها دست بزند. ما ایرانی ها عادت کردیم همیشه دنبال مقصر بگردیم. مقصر خودمان هستیم.
علیرضا۱۰۰۳۵۱۵۰۷:۱۴:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
میرزا کوچک خان با انگلیسیها جنگید یا روسها؟لطفا بنده رو از استباه در بیارین.
ناشناس۱۰۰۴۰۶۷۱۲:۳۹:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
روس و انگلیس سر و ته یک کرباسن . اما دفاع از انگلیس به بهانه بدی روسها واقعا مسخره ست
ناشناس۱۰۰۴۰۷۰۱۲:۳۹:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
دستور قتل امیرکبیر رو کی داد ؟ روسها یا انگلیسیها ؟ لطفا ایشون رو از اشتباه در بیارین !
امیر۱۰۰۳۵۱۹۰۷:۲۵:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته انجام مي شود بی مسئولیتی و اختلاس و دزدی و فساد وحشتناک مسئولین چطور؟؟؟ دیگه وقتشه از این موارد حرف بزنید گوش ما از نفوذ پر است
ناشناس۱۰۰۴۰۸۰۱۲:۴۲:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مشکل اینجاست که شما اونقدر باهوش هستی که نمیتونی بفهمی همه فساد و دزدی و رانت و ... ، در راستای همین جاسوسیهاست ! وگرنه چطور ممکنه کانادا و اروپا به دزدهای ایران پناه بده و از استرداد اونها جلوگیری کنه ؟ یا چطور میشه بانکهای اونها ایران رو تحریم میکنن اما حسابهای بانکی .... و ..... و ژنهاشون در همون بانکها برقراره ؟
ناشناس۱۰۰۳۵۲۱۰۷:۲۹:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
«دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران» دیگر چه صیغه ای است؟ کارش چیست؟ بودجه اش از کجا تامین می شود؟
ناشناس۱۰۰۴۰۸۵۱۲:۴۳:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
شما عادت کردین هر حرف حسابی میشنوین فوری بگین این موسسه کجاست و بودجه ش مال کجاست ؟ مثل آشنا که مدام از همین توئیتها میزنه ؟
ناشناس۱۰۰۳۵۵۲۰۷:۵۸:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
نفوذ در برابر ایادی خاتمی هیچه
ناشناس۱۰۰۴۰۸۶۱۲:۴۳:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
خاتمی چی ها از مصادیق اصلی و ارکان نفوذ به حساب میان
سعید۱۰۰۳۶۵۹۰۹:۱۴:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۵
بهترین راه جلوگیری از نفوذ بیگانگان بسته شدن راه رانت خواری و ایجاد عدالت اقتصادی و اجتماعی هست بیخود مردم را نادان فرض نکنید. بدنبال پروانه نباش باغچه را آباد کن پروانه خودش بازخواهد گشت.
ناشناس۱۰۰۴۰۹۱۱۲:۴۴:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
برعکس میگی . یعنی رانت و ژن و ... ، خودش از عوامل سناریوی جاسوسی غربیها در ایرانه
ناشناس۱۰۰۳۷۱۳۰۹:۴۹:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۵
کاش اونقدر که به دنبال نفوذی بودین ، دنبال مفسدین اقتصادی میبودین !!! این فساد است که ریشه مملکت رو خشکونده نه نفوذ !!!
ناشناس۱۰۰۴۰۹۵۱۲:۴۶:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
فکر میکنی چه کسی و چرا ارز دولتی رو ریخت به جیب افرادی که از ایران خارجش کردن ؟ تمام این دزدیها و گرونی و ... ، به صورت مصنوعی و عمدی ایجاد میشه تا نفس مردم بند بیاد ! فکر میکنی اونهایی که رسمی و علنی دارن مملکت رو نابود میکنن چیزی بجز نفوذ هستن ؟
ناشناس۱۰۰۳۷۳۱۰۹:۵۸:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۵
جناب مورخ! ميرزا کوچک خان مستقيما با روسها جنگيد. !
ناشناس۱۰۰۳۷۴۵۱۰:۰۴:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۵
چرا بقیه کشورها (شاید بجز کره شمالی، کوبا، بلاروس و ونزوئلا) نگران نفوذ نیستند؟ آیا زمانی که از "نفوذ" صحبت می شود منظور چیز دیگری نیست؟
ناشناس۱۰۰۳۹۱۴۱۱:۳۷:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۵
حتما هستند، شما از کجا اینقدر ساده و مطمئن صحبت میکنید؟
ناشناس۱۰۰۴۰۹۷۱۲:۴۷:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
با افرادی مثل تو هر بلایی سر این مملکت بیاد طبیعیه . چهار صد ساله انگلیسیها روی شماها حساب باز کردن و تا امروز حتی یک بار هم ناامیدشون نکردین !
ناشناس۱۰۰۳۸۶۳۱۱:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۵
این نوع تفکر به عوض اینکه واقع بین باشد بدنبال ساختن ذهنی عامل خارجی مانند نفوذ یا دشمن فرضی و امثال آن جهت توجیه اشتباهات فاحش در اداره کشور است که چون واقع بین نیست بالاخره نزد افکار عمومی جامعه منجر به شکست خواهد بود. سرعت گردش اطلاعات و ارتباطات در دنیای دیجیتال به قدری سریع است که نمی توان مانع آن شد.
ناشناس۱۰۰۴۱۰۱۱۲:۴۹:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
ساده ترین مصداق نفوذ اینه که جاسوسهایی در راس کارها قرار بگیرن که کشور رو به بیگانه بفروشن یا نابود کنن . وقتی کسی داره کارها رو اداره میکنه که ماموریتش از بین بردن کشوره چه انتظار دیگه ای داری ؟!
ناشناس۱۰۰۳۸۶۶۱۱:۰۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تاریخ آن چیزی نیست که شما میگوئید. لطفا تاریخ را تحریف نکنید و واقع بین باشید
ناشناس۱۰۰۴۱۰۲۱۲:۵۰:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۵
تاریخ اون چیزیه که انگلیس میگه ؟!
ناشناس۱۰۰۵۳۳۸۱۰:۰۲:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۶
تاریخ را حاکمان نوشته اند

پربحث‌های اخیر

 1. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 2. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 3. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 4. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 5. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 6. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 7. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 8. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 9. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 10. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 11. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 12. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 13. روسیه حمایت قاطع خود را از دولت ونزوئلا اعلام کرد

 14. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 15. واکنش تند و اهانت آمیز ترامپ به اظهارات رهبر دانمارک

 16. انصارالله بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا: آسمان یمن جای تفریح نیست

 17. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

 18. تصمیمات جدید شهرداری برای مقابله با پدیده حیوان آزاری

 19. هند ۱۲۵ هزار نظامی به جامو و کشمیر اعزام کرد

 20. آمریکا و رژیم صهیونیستی بازپس گیری کشتی ربوده شده را تمرین کردند

 21. خانم ها زمان طلایی باروری را از دست ندهند

 22. «بیمه سلامت» برای تمام افراد فاقد پوشش بیمه‌ اجباری شد

 23. ویدئوی تکان دهنده که باعث واکنش نخست وزیر آلبانی شد  

 24. نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان در سال جاری

 25. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 2. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 3. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 4. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 5. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 6. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 7. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 8. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 9. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 10. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 11. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 12. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 13. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

 14. جبهه پایداری از مدل انتخاباتی خود رونمایی می‌کند

 15. "دژپسند" و "آذری جهرمی" به مجلس می‌روند

 16. گزارش حسین قریبی از سخنان ظریف در یک اندیشکده در استکهلم

 17. چین: ما به تعهدات خود در برجام پایبندیم

 18. ظریف: به تجارت‌ با هر کشوری که بخواهیم ادامه خواهیم داد

 19. مونسان سرپرست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد

 20. اعلام جرم آمریکا علیه یک شهروند دوتابعیتی به اتهام نقض تحریم‌های ایران

 21. حداد عادل: امیدوارم صداوسیما، تذکر رهبر انقلاب را جدی گرفته باشد

پربحث‌های دیروز

 1. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 2. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 6. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 7. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 8. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 9. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 10. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 11. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 14. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 15. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 16. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 17. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 18. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 19. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 20. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 21. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 22. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 23. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 24. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

 25. جبهه پایداری از مدل انتخاباتی خود رونمایی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 11. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 12. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 13. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 14. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 15. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 16. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 17. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 18. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 19. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 20. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 21. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 22. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 23. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 25. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

آخرین عناوین