ماجرای تماس مهران مدیری با مجتبی یاسینی

گروه فرهنگی الف،   3980424004

مهران مدیری بعد از اینکه به اشتباه روی آنتن تلویزیون گفت زنده‌یاد مجتبی یاسینی، با خود این کارگردان تماس گرفت و عذرخواهی کرد.

تسنیم نوشت: کارگردان «سعید و سارا»، «آقای ساعتچی»، «خانه ما» و «آوای بی‌صدا» را نمی‌توان فراموش کرد. او بعد از ساخت سریال «طفلان مسلم» و چند تله فیلم، مدت‌هاست کاری برای تلویزیون نمی‌سازد. مجتبی یاسینی که با «حکایتی و حکمتی» مهران مدیری را برای اولین‌بار به دنیای تصویر معرفی کرد.

او بعد از حاشیه صحبت‌های مهران مدیری در برنامه «خندوانه» واکنش نشان داد و گفت: آقای مدیری من زنده‌ام. و البته درباره علت دوری از دنیای هنر هم گفت: فضای تلویزیون به صورتی است که تصمیم گرفتم مدتی کار نکنم ولی در حال حاضر چند پروژه در دست دارم که ان‌شاالله با یکی از آن‌ها دوباره به عرصه هنر بازمی‌گردم.

ماجرا از چه قرار بود؟ مهران مدیری در گفتگو با رامبد جوان در برنامه «خندوانه» وقتی از او پرسیده می‌شود درباره نحوه ورودش به تلویزیون توضیح دهد؛ به یک باره از اسم یاسینی به عنوان زنده‌یاد نام می‌برد. مجتبی یاسینی درباره تماس تلفنی مهران مدیری، گفت: مهران مدیری با من تماس گرفت و عذرخواهی کرد. احتمالاً یادش رفته مثل خیلی‌های دیگر که فراموش می‌شوند.

مجتبی یاسینی کارگردان سینما و تلویزیون درباره کم‌کاری‌اش، تصریح کرد: چند کار دارم می‌نویسم متأسفانه همان‌طور که گفتم امروز دور، دورِ از ما بهتران است. ما باید اسپانسر ببریم که اسپانسر هم نداریم. ما قدیمی‌ها اصلاً نمی‌توانیم با چند نفر روبرو شویم؛ چرا که اسپانسر به میان بیاید کار دو صاحب پیدا می‌کند. ما از قدیم‌الایام با تلویزیون روبرو بودیم. اسپانسر معایب دیگری هم دارد و حرف و عقیده خودش را دارد. دوست دارد کارها زود به اتمام برسد و تبلیغ و منفعت‌های خودش جلو بروند. هیچ توجهی هم به کیفیت ندارد؛ به همین‌خاطر است که کیفیت قربانی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زمان ما عشق بود و امروز تجارت و پول حرف اول را می‌زند، تأکید کرد: روحیه ما اجازه نمی‌دهد این طوری کار کنیم. ما برنامه‌ای 5 هزار تومان کار می‌کردیم همان‌ سال‌های 62؛ فکر می‌کنید برنامه آموزش بازیگری(ما می‌توانیم) تلویزیون را با چه قدر بودجه جلوی آنتن بردیم؟ مجموع هزینه‌های آن 130 هزار تومان شد ولی عشق و علاقه و توجه به کیفیت و محتوا حرف اول را می‌زد نه امروز که همه‌چیز با پول و تجارت و اسپانسر معنا می‌شود.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «حکایتی و حکمتی» با اشاره به نگارش یک کار سنتی و اصیل درباره تهران قدیم،‌ افزود: یکی از آن کارهایی که نوشته و آماده کرده‌ام درباره فضای سنتی و اصیل تهران قدیم است.  واقعاً نیازمند یادآوری یکسری از اصالت‌های گذشته تهران هستیم. یک کار دیگر درباره جاذبه‌ها و فضای کویری یزد دارم که تلویزیون با معضل جدی سریال‌سازی سیمای استان‌ها روبروست و واقعاً نمی‌دانیم سیمای استان‌ها چکار می‌کند.

وی تأکید کرد: یک کار دیگری درباره ضرب‌المثل‌های فارسی نوشته‌ام و البته یک زمانی 52 ضرب‌المثل را در قالب یک سریال تلویزیونی ساخته بودم. فضا و قالب ریشه هر ضرب‌المثلی به حالت نمایشی درمی‌آید اگر بودجه‌ آن را در اختیار بگذارند و ساخته شود. این فیلمنامه‌ها را هنوز به جایی ندیده‌ام ولی اگر روزی تلویزیون به دهه‌های 60 و 70 برگشت آن وقت کار می‌کنم. واقعاً این دهه‌ها تلویزیون بار محتوایی داشت و می‌توانستید کار با آبرو و اعتبار ارائه دهید. مردم دوست داشتند پای تلویزیون بنشینند و سریال ببینند.

یاسینی به معضل ساخت سریال‌های تکراری و آپارتمانی بدون بار محتوایی اشاره کرد و گفت: زمانی تلویزیون چقدر برای ساخت یک سریال زحمت می‌کشید و محتوا برایش از هر چیزی مهمتر بود ولی امروز یک آپارتمان و فضا و محتواهای تکراری زمینه‌ساز ساخت یک سریال تلویزیونی می‌شود. من «طفلان مسلم» را کار کردم و تاکنون بارها از تلویزیون پخش شده است. بعد از آن یک کار تاریخی صدراسلام نوشتم ولی هنوز منتظر بودجه است.

وی با بیان اینکه معاون سیما بعد از پخش «طفلان مسلم» توصیه کردند کار دیگری را بنویسید و شروع کنید، تصریح کرد: میرباقری وقتی طفلان مسلم پخش شد به خود من گفت کار دیگری را شروع کنید و طرح دیگری بیاورید. دو سال تمام در دفترم طرح دیگری نوشتم و فیلمنامه آماده شد. ایشان رفتند و دوباره برگشتند و حالا دیگر خبری از آن توصیه نیست. جالب است بدانید در همان شوراهای سیمافیلم می‌گفتند یاسینی یک کار تاریخی را ظرف یک سال به آنتن رسانده و کارهایی هستند که 7، 8 ساله هم آماده نشدند. یک کار کم‌خرج و روایت جذاب و مخاطب‌پسندی می‌توانست با کار دیگری تکرار شود. زیرا همین سریال «حبیب‌بن‌مظاهر» را که نوشته‌ام و منتظر بودجه‌ است هرچه زودتر مهیای تصویربرداری و ساخت می‌شد.

کارگردان سریال «طفلان مسلم» افزود: متأسفانه الان خیلی فضای کار نیست؛ البته یک عده کار می‌کنند ولی مشخص نیست چگونه این اتفاق برای آن‌ها می‌افتد. واقعاً دل ما پُر درد شده است وقتی می‌بینیم تلویزیون که مثل خانواده من می‌ماند و از سال 59 و 60 برای اعتلایش زحمت کشیده‌ام چرا باید بیننده‌اش را از دست بدهد؟ نباید خودمان را فریب بدهیم؛ واقعا مخاطبانش کجا هستند؟ من الان دغدغه دارم و این کار سنتی تهران قدیم را نوشته‌ام، چون مردم یادشان رفته این همسایه چقدر هوای همسایه‌اش را داشت. این آدم‌ها همان آدم‌‌ها هستند که برای جهیزیه همسایه‌شان دغدغه داشتند.

وی به ماجرای مهران مدیری و آن اشتباه روی آنتن اشاره کرد و گفت: وقتی مهران مدیری روی آنتن نام من را با زنده یاد خطاب کرد فردای آن روز با من تماس گرفت و اتفاقاً از من خواست درباره این اتفاق صحبت کنم. مدیری از من عذرخواهی کرد. احتمالاً یادش رفته مثل خیلی از کسانی که فراموش می‌شوند.

یاسینی تأکید کرد: الان دو سه کار دیگری هم دارم تهیه‌کننده‌اش پیدا شود در سینما و شبکه نمایش خانگی کاری خواهم داشت. من کارهای تلویزیونی را نگاه می‌کنم؛ چون تلویزیون را دوست دارم. کارهای خوبی باشد لذت می‌برم و کار خوب نباشد آزرده می‌شوم. به نظرمن مشکلِ تلویزیون این است که برنامه‌ریزی‌شان برنامه‌ریزی حساب شده‌ای نیست. متن و فیلمنامه عجله‌ای و بدون خلاقیت نوشته می‌شود و حاصلِ عجله‌ای است که یک ماه مانده به مناسبتی، می‌‎خواهند برای آنتنِ تلویزیون، سریال و برنامه‌ای مهیا کنند. آن زمان گروه فیلم و سریال‌شان به متن،‌کار و کارگردان و تهیه‌کننده اهمیت می‌دادند و آنتن را می‌شناختند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: روزی تلویزیون دو شبکه داشت و هفته‌ای هم یک سریال پخش می‌کرد اما هم رقابت داشت و هم محتوا! الان شبکه‌های گسترده‌ و سریال‌های متنوع و متفاوتی روی آنتن می‌روند اما نویسنده‌ها و قصه‌ها یکی است و هیچ‌تفاوتی میان آن‌ها وجود ندارد. به ماه رمضان می‌رسند مسئله ارث را مطرح می‌کردند و به عید نوروز نزدیک می‌شویم مسائل تکراری و کلیشه‌ای به میان می‌آید. باید هرچه زودتر به فکر بازگشت محتوا و دلچسبی سابق به سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون باشیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 3. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 4. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 5. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 6. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 7. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 8. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 9. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 10. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 11. علیرضا فغانی در استرالیا چقدر حقوق می‌گیرد؟

 12. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 13. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 14. هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟

 15. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 16. عملیات تکاوران نیروی دریایی سپاه و ارتش  

 17. قالیباف: اداره کشور خون تازه می‌خواهد  

 18. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 19. واکنش مهدی رسولی به سخنان یکی از مسئولان علیه هیئت  

 20. روحانی درگذشت والده وزیر بهداشت را تسلیت گفت

 21. بازوان حامی فرهنگ  

 22. 14 اشکال حقوقی به يك مصوبه هيئت دولت درباره رمز ارزها

 23. فرید زکریا؛ ادعای مخالفان ایرانی برجام به حقیقت پیوست

 24. کنایه تند غفوری به معاون سابق استقلال/ او 10 بازیکن را فراری داد و استعفا کرد

 25. مدیر رسانه‌ای باشگاه استقلال: وضعیت داوری افتضاح بود

پربحث‌های دیروز

 1. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 2. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 3. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 4. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 5. چرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

 6. راهروهای سازمان ملل و ظریف‌کاری‌ هیئت ایرانی/ سفر روحانی به آمریکا با دستانی پُر

 7. حکم اعدام محمدعلی نجفی باطل شد

 8. تصاویری از تاسیسات نفتی آسیب دیده آرامکو عربستان   

 9. نوآوری‌های دستورالعمل رئیسی/ آیا جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد؟

 10. فرد آزاد دهنده حیوان در بهشهر شناسایی شد

 11. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 12. یک قصه تکراری: کارگر حقوق ندارد

 13. احتمال باهنر از رئیس جمهور شدن یک شومن/ مخالفت دوباره علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان/ تحلیل ربیعی از خودسوزی سحر خدایاری

 14. فیلم منتشر نشده از رژه خونین اهواز  

 15. تمسخر ترامپ توسط مجری سرشناس آمریکایی به خاطر تهدید ایران  

 16. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 17. یک نماینده: حقوق‌مان از ۵ تا ۸ میلیون تومان است

 18. نظر ۲۹۰ نماینده مجلس درباره شفافیت آرا چیست؟ + جدول

 19. خاله بازی توئیتری سلبریتی‌ها/ دعوای افشار و آهنگرانی بالا گرفت؟

 20. مخالفان شگفت انگیز یک طرح / به جای شفافیت، طلب صداقت کنیم

 21. ماجرای ویزای روحانی و ظریف  

 22. سياسيون! لطفا اميد مردم به مبارزه با فساد را از بين نبريد

 23. آمریکا ویزای چندین دانشجوی ایرانی را لغو کرد

 24. ادعاهای پسر پادشاه عربستان علیه ایران

 25. محسنی اژه‌ای: باید با کسانی که به خاطر جیب خود به مردم ظلم می‌کنند مبارزه کرد

پربحث‌های هفته

 1. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 2. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 3. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 4. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 5. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 6. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 7. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 8. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 9. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 10. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 11. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 12. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 13. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 14. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 20. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 21. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 22. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 23. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 24. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 25. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

پربحث‌های هفته

 1. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 2. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 3. خاله بازی توئیتری سلبریتی‌ها/ دعوای افشار و آهنگرانی بالا گرفت؟

 4. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 5. چرا برخی پایان «هیولا» را دوست نداشتند؟

 6. توضیحات تهیه‌کننده «ستایش» درباره گریم نرگس محمدی

 7. «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟  

 8. بازیگر قهوه تلخ به دلیل MS دیگر توان حرکت ندارد

 9. شبکه‌های برون مرزی بازوی جمهوری اسلامی هستند/ بودجه رسانه‌های برون مرزی ایران نباید تحت‌الشعاع تصمیمات دولت‌ها قرار گیرد

 10. کارگردان فیلم رستاخیز: مسئولان را به دادگاه الهی حواله داده‌ایم

 11. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 12. امام سجاد(ع) چگونه یزید را رسوا کرد

 13. کارگردان سینمای مستند درگذشت

 14. فروشی کمتر از ۵ میلیون برای یک فیلم/تهیه‌کننده: فیلم ما در مسابقه پول‌پرستی سوخت

 15. واکنش وزیر ارشاد به درخواست کارگردان رستاخیز

 16. تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون» منتشر شد  

 17. چرایی تقدیر رهبر انقلاب از ابتکار یک مداح

 18. فرزند پرویز پرستویی بازیگر شد

 19. تلاش فوق‌لیسانسه‌ها برای رسیدن به آنتن ۹۸

 20. بازیگر زن ایرانی در ایتالیا جایزه گرفت

 21. اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم فجر اعلام شد

 22. رئیس صداوسیما خواستار تنوع موضوعات و رفع نواقص "عصر جدید" شد

 23. آغاز اکران ۳ فیلم جدید از چهارشنبه

 24. فیلمی که دیدنش جرم است

 25. چگونه می توان زبان فرانسه را با دشواری کمتر و بهتر یاد گرفت؟

آخرین عناوین