ماجرای تماس مهران مدیری با مجتبی یاسینی

گروه فرهنگی الف،   3980424004

مهران مدیری بعد از اینکه به اشتباه روی آنتن تلویزیون گفت زنده‌یاد مجتبی یاسینی، با خود این کارگردان تماس گرفت و عذرخواهی کرد.

تسنیم نوشت: کارگردان «سعید و سارا»، «آقای ساعتچی»، «خانه ما» و «آوای بی‌صدا» را نمی‌توان فراموش کرد. او بعد از ساخت سریال «طفلان مسلم» و چند تله فیلم، مدت‌هاست کاری برای تلویزیون نمی‌سازد. مجتبی یاسینی که با «حکایتی و حکمتی» مهران مدیری را برای اولین‌بار به دنیای تصویر معرفی کرد.

او بعد از حاشیه صحبت‌های مهران مدیری در برنامه «خندوانه» واکنش نشان داد و گفت: آقای مدیری من زنده‌ام. و البته درباره علت دوری از دنیای هنر هم گفت: فضای تلویزیون به صورتی است که تصمیم گرفتم مدتی کار نکنم ولی در حال حاضر چند پروژه در دست دارم که ان‌شاالله با یکی از آن‌ها دوباره به عرصه هنر بازمی‌گردم.

ماجرا از چه قرار بود؟ مهران مدیری در گفتگو با رامبد جوان در برنامه «خندوانه» وقتی از او پرسیده می‌شود درباره نحوه ورودش به تلویزیون توضیح دهد؛ به یک باره از اسم یاسینی به عنوان زنده‌یاد نام می‌برد. مجتبی یاسینی درباره تماس تلفنی مهران مدیری، گفت: مهران مدیری با من تماس گرفت و عذرخواهی کرد. احتمالاً یادش رفته مثل خیلی‌های دیگر که فراموش می‌شوند.

مجتبی یاسینی کارگردان سینما و تلویزیون درباره کم‌کاری‌اش، تصریح کرد: چند کار دارم می‌نویسم متأسفانه همان‌طور که گفتم امروز دور، دورِ از ما بهتران است. ما باید اسپانسر ببریم که اسپانسر هم نداریم. ما قدیمی‌ها اصلاً نمی‌توانیم با چند نفر روبرو شویم؛ چرا که اسپانسر به میان بیاید کار دو صاحب پیدا می‌کند. ما از قدیم‌الایام با تلویزیون روبرو بودیم. اسپانسر معایب دیگری هم دارد و حرف و عقیده خودش را دارد. دوست دارد کارها زود به اتمام برسد و تبلیغ و منفعت‌های خودش جلو بروند. هیچ توجهی هم به کیفیت ندارد؛ به همین‌خاطر است که کیفیت قربانی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زمان ما عشق بود و امروز تجارت و پول حرف اول را می‌زند، تأکید کرد: روحیه ما اجازه نمی‌دهد این طوری کار کنیم. ما برنامه‌ای 5 هزار تومان کار می‌کردیم همان‌ سال‌های 62؛ فکر می‌کنید برنامه آموزش بازیگری(ما می‌توانیم) تلویزیون را با چه قدر بودجه جلوی آنتن بردیم؟ مجموع هزینه‌های آن 130 هزار تومان شد ولی عشق و علاقه و توجه به کیفیت و محتوا حرف اول را می‌زد نه امروز که همه‌چیز با پول و تجارت و اسپانسر معنا می‌شود.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «حکایتی و حکمتی» با اشاره به نگارش یک کار سنتی و اصیل درباره تهران قدیم،‌ افزود: یکی از آن کارهایی که نوشته و آماده کرده‌ام درباره فضای سنتی و اصیل تهران قدیم است.  واقعاً نیازمند یادآوری یکسری از اصالت‌های گذشته تهران هستیم. یک کار دیگر درباره جاذبه‌ها و فضای کویری یزد دارم که تلویزیون با معضل جدی سریال‌سازی سیمای استان‌ها روبروست و واقعاً نمی‌دانیم سیمای استان‌ها چکار می‌کند.

وی تأکید کرد: یک کار دیگری درباره ضرب‌المثل‌های فارسی نوشته‌ام و البته یک زمانی 52 ضرب‌المثل را در قالب یک سریال تلویزیونی ساخته بودم. فضا و قالب ریشه هر ضرب‌المثلی به حالت نمایشی درمی‌آید اگر بودجه‌ آن را در اختیار بگذارند و ساخته شود. این فیلمنامه‌ها را هنوز به جایی ندیده‌ام ولی اگر روزی تلویزیون به دهه‌های 60 و 70 برگشت آن وقت کار می‌کنم. واقعاً این دهه‌ها تلویزیون بار محتوایی داشت و می‌توانستید کار با آبرو و اعتبار ارائه دهید. مردم دوست داشتند پای تلویزیون بنشینند و سریال ببینند.

یاسینی به معضل ساخت سریال‌های تکراری و آپارتمانی بدون بار محتوایی اشاره کرد و گفت: زمانی تلویزیون چقدر برای ساخت یک سریال زحمت می‌کشید و محتوا برایش از هر چیزی مهمتر بود ولی امروز یک آپارتمان و فضا و محتواهای تکراری زمینه‌ساز ساخت یک سریال تلویزیونی می‌شود. من «طفلان مسلم» را کار کردم و تاکنون بارها از تلویزیون پخش شده است. بعد از آن یک کار تاریخی صدراسلام نوشتم ولی هنوز منتظر بودجه است.

وی با بیان اینکه معاون سیما بعد از پخش «طفلان مسلم» توصیه کردند کار دیگری را بنویسید و شروع کنید، تصریح کرد: میرباقری وقتی طفلان مسلم پخش شد به خود من گفت کار دیگری را شروع کنید و طرح دیگری بیاورید. دو سال تمام در دفترم طرح دیگری نوشتم و فیلمنامه آماده شد. ایشان رفتند و دوباره برگشتند و حالا دیگر خبری از آن توصیه نیست. جالب است بدانید در همان شوراهای سیمافیلم می‌گفتند یاسینی یک کار تاریخی را ظرف یک سال به آنتن رسانده و کارهایی هستند که 7، 8 ساله هم آماده نشدند. یک کار کم‌خرج و روایت جذاب و مخاطب‌پسندی می‌توانست با کار دیگری تکرار شود. زیرا همین سریال «حبیب‌بن‌مظاهر» را که نوشته‌ام و منتظر بودجه‌ است هرچه زودتر مهیای تصویربرداری و ساخت می‌شد.

کارگردان سریال «طفلان مسلم» افزود: متأسفانه الان خیلی فضای کار نیست؛ البته یک عده کار می‌کنند ولی مشخص نیست چگونه این اتفاق برای آن‌ها می‌افتد. واقعاً دل ما پُر درد شده است وقتی می‌بینیم تلویزیون که مثل خانواده من می‌ماند و از سال 59 و 60 برای اعتلایش زحمت کشیده‌ام چرا باید بیننده‌اش را از دست بدهد؟ نباید خودمان را فریب بدهیم؛ واقعا مخاطبانش کجا هستند؟ من الان دغدغه دارم و این کار سنتی تهران قدیم را نوشته‌ام، چون مردم یادشان رفته این همسایه چقدر هوای همسایه‌اش را داشت. این آدم‌ها همان آدم‌‌ها هستند که برای جهیزیه همسایه‌شان دغدغه داشتند.

وی به ماجرای مهران مدیری و آن اشتباه روی آنتن اشاره کرد و گفت: وقتی مهران مدیری روی آنتن نام من را با زنده یاد خطاب کرد فردای آن روز با من تماس گرفت و اتفاقاً از من خواست درباره این اتفاق صحبت کنم. مدیری از من عذرخواهی کرد. احتمالاً یادش رفته مثل خیلی از کسانی که فراموش می‌شوند.

یاسینی تأکید کرد: الان دو سه کار دیگری هم دارم تهیه‌کننده‌اش پیدا شود در سینما و شبکه نمایش خانگی کاری خواهم داشت. من کارهای تلویزیونی را نگاه می‌کنم؛ چون تلویزیون را دوست دارم. کارهای خوبی باشد لذت می‌برم و کار خوب نباشد آزرده می‌شوم. به نظرمن مشکلِ تلویزیون این است که برنامه‌ریزی‌شان برنامه‌ریزی حساب شده‌ای نیست. متن و فیلمنامه عجله‌ای و بدون خلاقیت نوشته می‌شود و حاصلِ عجله‌ای است که یک ماه مانده به مناسبتی، می‌‎خواهند برای آنتنِ تلویزیون، سریال و برنامه‌ای مهیا کنند. آن زمان گروه فیلم و سریال‌شان به متن،‌کار و کارگردان و تهیه‌کننده اهمیت می‌دادند و آنتن را می‌شناختند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: روزی تلویزیون دو شبکه داشت و هفته‌ای هم یک سریال پخش می‌کرد اما هم رقابت داشت و هم محتوا! الان شبکه‌های گسترده‌ و سریال‌های متنوع و متفاوتی روی آنتن می‌روند اما نویسنده‌ها و قصه‌ها یکی است و هیچ‌تفاوتی میان آن‌ها وجود ندارد. به ماه رمضان می‌رسند مسئله ارث را مطرح می‌کردند و به عید نوروز نزدیک می‌شویم مسائل تکراری و کلیشه‌ای به میان می‌آید. باید هرچه زودتر به فکر بازگشت محتوا و دلچسبی سابق به سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون باشیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 2. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 3. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 4. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 5. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 6. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 7. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 8. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 9. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 10. مقصر ماییم!     

 11. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 12. یکی از مهمترین پروژه‌های موشکی ایران را بشناسید + تصاویر

 13. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 14. رئیس قوه قضائیه: هرجا مشکل داشته‌ایم روحیه لیبرال مسلکی حاکم بوده/ دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است

 15. توکلی: شفاف کردن منابع مالی داوطلبان انتخابات قدم مثبت بزرگی است/ اینکه نفوذ مفسدان به مجلس کنترل شود، قابل استقبال است

 16. عکس یادگاری حاج قاسم و ابومهدی در کربلا

 17. رئیس سازمان بازرسی: فساد سیستمی در ایران نداریم

 18. واکنش روحانی به اقدام رئیسی در صدور بخشنامه در حوزه فضای مجازی

 19. میزان پاداش پایان سال کارکنان دولت تعیین شد

 20. پراید همچنان رو به افزایش است

 21. با مصوبه تلفیق ۷۸ میلیون ایرانی از سال ۹۹ یارانه معیشتی دریافت می‌کنند

 22. امکان کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

 23. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 3. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 11. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 12. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 13. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 14. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 15. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 16. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 17. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 18. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 19. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 20. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 21. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 22. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 23. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 24. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 25. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

آخرین عناوین