ماجرای تماس مهران مدیری با مجتبی یاسینی

گروه فرهنگی الف،   3980424004 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مهران مدیری بعد از اینکه به اشتباه روی آنتن تلویزیون گفت زنده‌یاد مجتبی یاسینی، با خود این کارگردان تماس گرفت و عذرخواهی کرد.

تسنیم نوشت: کارگردان «سعید و سارا»، «آقای ساعتچی»، «خانه ما» و «آوای بی‌صدا» را نمی‌توان فراموش کرد. او بعد از ساخت سریال «طفلان مسلم» و چند تله فیلم، مدت‌هاست کاری برای تلویزیون نمی‌سازد. مجتبی یاسینی که با «حکایتی و حکمتی» مهران مدیری را برای اولین‌بار به دنیای تصویر معرفی کرد.

او بعد از حاشیه صحبت‌های مهران مدیری در برنامه «خندوانه» واکنش نشان داد و گفت: آقای مدیری من زنده‌ام. و البته درباره علت دوری از دنیای هنر هم گفت: فضای تلویزیون به صورتی است که تصمیم گرفتم مدتی کار نکنم ولی در حال حاضر چند پروژه در دست دارم که ان‌شاالله با یکی از آن‌ها دوباره به عرصه هنر بازمی‌گردم.

ماجرا از چه قرار بود؟ مهران مدیری در گفتگو با رامبد جوان در برنامه «خندوانه» وقتی از او پرسیده می‌شود درباره نحوه ورودش به تلویزیون توضیح دهد؛ به یک باره از اسم یاسینی به عنوان زنده‌یاد نام می‌برد. مجتبی یاسینی درباره تماس تلفنی مهران مدیری، گفت: مهران مدیری با من تماس گرفت و عذرخواهی کرد. احتمالاً یادش رفته مثل خیلی‌های دیگر که فراموش می‌شوند.

مجتبی یاسینی کارگردان سینما و تلویزیون درباره کم‌کاری‌اش، تصریح کرد: چند کار دارم می‌نویسم متأسفانه همان‌طور که گفتم امروز دور، دورِ از ما بهتران است. ما باید اسپانسر ببریم که اسپانسر هم نداریم. ما قدیمی‌ها اصلاً نمی‌توانیم با چند نفر روبرو شویم؛ چرا که اسپانسر به میان بیاید کار دو صاحب پیدا می‌کند. ما از قدیم‌الایام با تلویزیون روبرو بودیم. اسپانسر معایب دیگری هم دارد و حرف و عقیده خودش را دارد. دوست دارد کارها زود به اتمام برسد و تبلیغ و منفعت‌های خودش جلو بروند. هیچ توجهی هم به کیفیت ندارد؛ به همین‌خاطر است که کیفیت قربانی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زمان ما عشق بود و امروز تجارت و پول حرف اول را می‌زند، تأکید کرد: روحیه ما اجازه نمی‌دهد این طوری کار کنیم. ما برنامه‌ای 5 هزار تومان کار می‌کردیم همان‌ سال‌های 62؛ فکر می‌کنید برنامه آموزش بازیگری(ما می‌توانیم) تلویزیون را با چه قدر بودجه جلوی آنتن بردیم؟ مجموع هزینه‌های آن 130 هزار تومان شد ولی عشق و علاقه و توجه به کیفیت و محتوا حرف اول را می‌زد نه امروز که همه‌چیز با پول و تجارت و اسپانسر معنا می‌شود.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «حکایتی و حکمتی» با اشاره به نگارش یک کار سنتی و اصیل درباره تهران قدیم،‌ افزود: یکی از آن کارهایی که نوشته و آماده کرده‌ام درباره فضای سنتی و اصیل تهران قدیم است.  واقعاً نیازمند یادآوری یکسری از اصالت‌های گذشته تهران هستیم. یک کار دیگر درباره جاذبه‌ها و فضای کویری یزد دارم که تلویزیون با معضل جدی سریال‌سازی سیمای استان‌ها روبروست و واقعاً نمی‌دانیم سیمای استان‌ها چکار می‌کند.

وی تأکید کرد: یک کار دیگری درباره ضرب‌المثل‌های فارسی نوشته‌ام و البته یک زمانی 52 ضرب‌المثل را در قالب یک سریال تلویزیونی ساخته بودم. فضا و قالب ریشه هر ضرب‌المثلی به حالت نمایشی درمی‌آید اگر بودجه‌ آن را در اختیار بگذارند و ساخته شود. این فیلمنامه‌ها را هنوز به جایی ندیده‌ام ولی اگر روزی تلویزیون به دهه‌های 60 و 70 برگشت آن وقت کار می‌کنم. واقعاً این دهه‌ها تلویزیون بار محتوایی داشت و می‌توانستید کار با آبرو و اعتبار ارائه دهید. مردم دوست داشتند پای تلویزیون بنشینند و سریال ببینند.

یاسینی به معضل ساخت سریال‌های تکراری و آپارتمانی بدون بار محتوایی اشاره کرد و گفت: زمانی تلویزیون چقدر برای ساخت یک سریال زحمت می‌کشید و محتوا برایش از هر چیزی مهمتر بود ولی امروز یک آپارتمان و فضا و محتواهای تکراری زمینه‌ساز ساخت یک سریال تلویزیونی می‌شود. من «طفلان مسلم» را کار کردم و تاکنون بارها از تلویزیون پخش شده است. بعد از آن یک کار تاریخی صدراسلام نوشتم ولی هنوز منتظر بودجه است.

وی با بیان اینکه معاون سیما بعد از پخش «طفلان مسلم» توصیه کردند کار دیگری را بنویسید و شروع کنید، تصریح کرد: میرباقری وقتی طفلان مسلم پخش شد به خود من گفت کار دیگری را شروع کنید و طرح دیگری بیاورید. دو سال تمام در دفترم طرح دیگری نوشتم و فیلمنامه آماده شد. ایشان رفتند و دوباره برگشتند و حالا دیگر خبری از آن توصیه نیست. جالب است بدانید در همان شوراهای سیمافیلم می‌گفتند یاسینی یک کار تاریخی را ظرف یک سال به آنتن رسانده و کارهایی هستند که 7، 8 ساله هم آماده نشدند. یک کار کم‌خرج و روایت جذاب و مخاطب‌پسندی می‌توانست با کار دیگری تکرار شود. زیرا همین سریال «حبیب‌بن‌مظاهر» را که نوشته‌ام و منتظر بودجه‌ است هرچه زودتر مهیای تصویربرداری و ساخت می‌شد.

کارگردان سریال «طفلان مسلم» افزود: متأسفانه الان خیلی فضای کار نیست؛ البته یک عده کار می‌کنند ولی مشخص نیست چگونه این اتفاق برای آن‌ها می‌افتد. واقعاً دل ما پُر درد شده است وقتی می‌بینیم تلویزیون که مثل خانواده من می‌ماند و از سال 59 و 60 برای اعتلایش زحمت کشیده‌ام چرا باید بیننده‌اش را از دست بدهد؟ نباید خودمان را فریب بدهیم؛ واقعا مخاطبانش کجا هستند؟ من الان دغدغه دارم و این کار سنتی تهران قدیم را نوشته‌ام، چون مردم یادشان رفته این همسایه چقدر هوای همسایه‌اش را داشت. این آدم‌ها همان آدم‌‌ها هستند که برای جهیزیه همسایه‌شان دغدغه داشتند.

وی به ماجرای مهران مدیری و آن اشتباه روی آنتن اشاره کرد و گفت: وقتی مهران مدیری روی آنتن نام من را با زنده یاد خطاب کرد فردای آن روز با من تماس گرفت و اتفاقاً از من خواست درباره این اتفاق صحبت کنم. مدیری از من عذرخواهی کرد. احتمالاً یادش رفته مثل خیلی از کسانی که فراموش می‌شوند.

یاسینی تأکید کرد: الان دو سه کار دیگری هم دارم تهیه‌کننده‌اش پیدا شود در سینما و شبکه نمایش خانگی کاری خواهم داشت. من کارهای تلویزیونی را نگاه می‌کنم؛ چون تلویزیون را دوست دارم. کارهای خوبی باشد لذت می‌برم و کار خوب نباشد آزرده می‌شوم. به نظرمن مشکلِ تلویزیون این است که برنامه‌ریزی‌شان برنامه‌ریزی حساب شده‌ای نیست. متن و فیلمنامه عجله‌ای و بدون خلاقیت نوشته می‌شود و حاصلِ عجله‌ای است که یک ماه مانده به مناسبتی، می‌‎خواهند برای آنتنِ تلویزیون، سریال و برنامه‌ای مهیا کنند. آن زمان گروه فیلم و سریال‌شان به متن،‌کار و کارگردان و تهیه‌کننده اهمیت می‌دادند و آنتن را می‌شناختند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: روزی تلویزیون دو شبکه داشت و هفته‌ای هم یک سریال پخش می‌کرد اما هم رقابت داشت و هم محتوا! الان شبکه‌های گسترده‌ و سریال‌های متنوع و متفاوتی روی آنتن می‌روند اما نویسنده‌ها و قصه‌ها یکی است و هیچ‌تفاوتی میان آن‌ها وجود ندارد. به ماه رمضان می‌رسند مسئله ارث را مطرح می‌کردند و به عید نوروز نزدیک می‌شویم مسائل تکراری و کلیشه‌ای به میان می‌آید. باید هرچه زودتر به فکر بازگشت محتوا و دلچسبی سابق به سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون باشیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 5. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 6. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 7. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 8. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 9. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 10. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 11. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 12. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 13. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 14. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 15. سرنوشت نامعلوم یوروهای گمشده/ سکه ثامن ویژه رسیدگی می شود؟

 16. توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد

 17. دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری/ مراکز حساس کشور با سامانه‌های لیزری محافظت می‌شوند

 18. کشف و ضبط 3 هزار لاک‌پشت گوش قرمز قبل از خروج از کشور

 19. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 20. والیبال زنان آسیا| شکست تلخ ایران مقابل چین تایپه

 21. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 22. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 23. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 24. آیت‌الله امامی‌کاشانی: مردم با مشکلات اقتصادی دست از انقلاب نمی‌کشند، اما مسئولان هم باید به‌فکر باشند

 25. وزیر ارتباطات از فعالان فضای مجازی درخواست نظر خواهی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 11. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 12. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 13. دروی دستی برنج توسط نماینده ولی‌فقیه در گیلان  

 14. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 15. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 16. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 17. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 18. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 19. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 22. تست سامانه باور ۳۷۳   

 23. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 24. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 25. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 25. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 3. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 4. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 5. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 6. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 7. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 8. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 9. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 10. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 11. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 12. شب‌نشینی مدیری بدون محدودیت‌های صداوسیما

 13. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 14. چه کسانی از تشکیل وزارت میراث فرهنگی سود می‌برند؟

 15. برنامه‌های جذاب تلویزیون برای عید غدیر

 16. فیلم‌های تلویزیون در عید غدیر

 17. شناسایی 20 هزار بازیگر برای سریال «سلمان فارسی»

 18. خانم بازیگری که به خاطر پول اجرای یک نمایش را لغو کرد

 19. آشنایی با لقب‌ شهرهای ایران

 20. گوینده و دوبلور پیشکسوت درگذشت

 21. سینا مهراد «آقازاده» شد

 22. چرا پیامبر (ص) جانشینی حضرت علی (ع) را در خود مکه اعلام نکردند؟

 23. نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ را بشناسید

 24. پخش «بانوی سردار» از ۲۹ مرداد در شبکه سه

 25. ثواب زیارت حضرت علی (ع)

آخرین عناوین