توصیه‌های مهم رئیس سازمان حج و زیارت به زائران خانه خدا

گروه اجتماعی الف،   3980423207

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به لزوم رعایت قوانین عربستان، توصیه‌هایی را به زائران خانه خدا کرد تا در این سفر نورانی دچار مشکل نشوند.

به گزارش فارس، «علیرضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت  با بیان اینکه ما از همه زائران می‌خواهیم به تذکرات پزشکان، روحانیون و مدیران خود گوش کنند و در رعایت قوانین عربستان دقت داشته باشند، گفت: مهم‌ترین تأکید ما، رعایت مسایل بهداشتی از سوی زائران است، بنابراین از آنها می‌خواهیم در زمان گرما و زیر آفتاب راه نروند و مرتب آب بنوشند.

رئیس سازمان حج و زیارت، یکی از بزرگترین مشکلات حجاج را در فصل تابستان، «گرمازدگی» عنوان کرد و خوردن آب به صورت مستمر را در پیشگیری از بروز آن، موثر دانست.

رشیدیان افزود: ما همچنین از همه زائران می‌خواهیم قوانین داخلی عربستان را رعایت کنند تا در ایام حج با مشکلی مواجه نشوند.

وی در این زمینه نسبت به برداشتن هرگونه اشیای گمشده از روی زمین به زائران ایرانی هشدار داد و خاطر نشان کرد: ما از زائران می‌خواهیم به هیچ وجه به اشیای گمشده‌ای که روی زمین است، دست نزنند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: شهروندان ما به انگیزه خیرخواهی، گاهی اشیایی را که روی زمین افتاده است، برمی‌دارند تا به فرد یا محیطی امن برسانند که آن را به صاحبش برگرداند، اما عربستان قوانین خاص خود را دارد و برای این کار، اتهام سرقت به افراد می‌زند.

رشیدیان تصریح کرد: به محض اینکه زائران اینگونه اشیا را از زمین بردارند و دوربین‌ها ببینند، آنها را به اتهام سرقت بازداشت می‌کنند.

وی یکی دیگر از اتهامات زائران را «تلصیق» یعنی تماس با بدن نامحرم در هنگام طواف بیان کرد و گفت: از آنجا که هنگام طواف، ازدحام جمعیت وجود دارد، از همه زائران می خواهیم در آن شرایط، فاصله بین خانم‌ها و  آقایان را رعایت کنند. مجازات تلصیق در عربستان، از ۱۰۰ تا ۴۰۰ ضربه شلاق و تحمل دو تا ۶ ماه زندان است.

رشیدیان از بازداشت سه زائر ایرانی در جریان حج تمتع سال گذشته خبر داد و گفت که این افراد، پس از چندین ماه بازداشت و با تلاش نهادهای ایرانی آزاد شدند.

وی تصریح کرد: زائران باید بدانند ما هنگام حضور در عربستان تابع قوانین داخلی این کشور هستیم و باید آنها را رعایت کنیم.

رشیدیان با بیان اینکه با توجه به حضور ده‌ها ‌هزار ایرانی در مناسک حج تمتع، ممکن است گاهی سوء تفاهم‌ها و مشکلاتی رخ دهد، نسبت به ارایه حمایت‌های حقوقی و کنسولی از زائران اطمینان داد.

وی گفت: اگر برای زائری مشکلی رخ دهد، در زمان انجام مناسک حج، وزارت امور خارجه حمایتهای حقوقی و کنسولی را انجام می دهد و در سایر ایام سال نیز دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت، این مسئولیت را بر عهده دارد.

 رشیدیان خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز تمامی پیگیری‌ها، انجام ملاقات و حتی تامین هزینه‌های جانبی از سوی سازمان حج برای هموطنان ما که بازداشت بودند، صورت گرفت تا بالاخره، آزاد شدند و به میهن بازگشتند.

رئیس سازمان حج و زیارت در باره وضعیت ارایه خدمات درمانی و بیمارستانی به حجاج ایرانی در سال جاری گفت: درمانگاه‌ها و امکانات لازم برای رسیدگی به وضعیت درمانی زائران در مکه، مدینه، مشاعر مقدسه و مسیرهای تردد آنها تدارک دیده شده است.

وی افزود: در مکه، یک بیمارستان مجهز داریم و در بیش از ۷۵ هتل محل استقرار حجاج ایرانی، درمانگاههای دارای پزشک و تجهیزات لازم مستقر است.
به گفته  رشیدیان، ایران در مدینه نیز سه درمانگاه دارد که در یکی از آنها، تعدادی تخت برای بستری کردن زائران پیش بینی شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: هنگام مناسک حج در عرفات و منا دو بیمارستان صحرایی با کلیه تجهیزات و در مشعر، آمبولانس دارای تجهیزات احیا و خدمات لازم برای زائران ایرانی مستقر می شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن، با وزارت بهداشت و درمان عربستان و جمعیت هلال احمر آن برای ارائه خدمات بیمارستانی به زائران ایرانی در طول مناسک حج هماهنگی‌ها و توافقات لازم صورت گرفته است.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در مجموع، از نظر ارایه خدمات و امکانات درمانی به زائران هیچ نگرانی نداریم.

 رشیدیان که شب گذشته برای بررسی وضعیت ارایه خدمات به زائران ایرانی در مسیر مدینه به مکه در مسجد شجره (میقات حج گزاران) حضور یافته بود، از امکانات ارایه شده در این مسیر نیز ابراز رضایت کرد.

وی گفت: با توجه به اینکه دیروز اولین روزی بود که حجاج ایرانی از مدینه منوره به سمت مکه مکرمه، محرم می شدند، برای ما مهم بود که شرایط اعزام و وضعیت اتوبوسهای بین شهری (مغادره) زائران را بررسی کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: الحمدالله، مراسم برگزاری نماز، احرام پوشیدن و تلبیه گفتن حجاج ایرانی تحت نظارت نمایندگان بعثه مقام معظم رهبری بخوبی و با نظم و ترتیب انجام شد و اتوبوسهای حامل آنان به سوی مکه نیز از کیفیت مناسبی برخوردار بود.

وی خاطرنشان کرد: از رستوران محل تامین بسته غذایی زائران در طول مسیر نیز بازدید به عمل آمد و در مجموع، به گونه ای تمهید شده است که آنان پس از طی چهار ساعت مسافت در طول شب با سلامت و امنیت از مدینه به مکه برسند.
نخستین گروه زائران ایرانی به تعداد دو هزار نفر پس از شش روز اقامت در مدینه منوره، شب گذشته در مسجد شجره (میقات) لباس سفید احرام پوشیدند و برای انجام مناسک حج تمتع راهی مکه مکرمه شدند.
امسال بیش از ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی در مناسک حج تمتع شرکت می کنند.

ورود زائران به سرزمین وحی از ۱۷ تیرماه آغاز شده است و آخرین زائران ایرانی ۱۷ شهریور خاک عربستان را ترک خواهند  کرد. تمامی پروازهای حجاج ایرانی از ۱۹ فرودگاه کشور توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) صورت می گیرد.

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 5. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 6. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 7. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 8. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 9. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 10. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 11. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 12. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 13. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 14. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 6. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 7. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 8. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 9. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 10. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 11. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 12. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 13. از لواسان به جماران بازگردید !

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 16. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 19. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 20. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 21. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 25. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

آخرین عناوین