ظهره‌وند در گفت و گو با الف مطرح کرد تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

گروه سیاسی الف،   3980423141 ۱۴۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

کارشناس سیاست‌خارجی در سالگرد توافق هسته ای می گوید گرچه برجام برای کشور بسیار هزینه‌ساز بود چرا که چهار سال وقت کشور را تلف کرد اما تجربه تلخی بود که موجب شد افکار عمومی ایران بیشتر به یکدیگر نزدیک شده و علیه غرب به اجماع برسد.

تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

به گزارش الف، روز سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) بود که توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ در وین منعقد شد و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در یک نشست خبری در مقابل رسانه‌ها با خواندن بیانیه‌ای اعلام کردند که توافق نهایی در برنامه هسته‌ای ایران به دست آمده‌ است. این توافق واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های داخلی و خارجی به همراه داشت. اما با روی آمدن ترامپ،  وی منتظر هر فرصتی برای متهم کردن ایران و خروج از برجام بود.

سرانجام در ۱۸ اردیبهشت ۹۷، دونالد ترامپ رسماً اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج میشود و ایران بعد از گذشت یک سال از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که براساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، اجرای برخی اقدامات در چارچوب این تهعدنامه را متوقف می‌کند. ایران هشدار داد که ظرف ۶۰روز ذخایر خود در اورانیوم و آب سنگین را از میزان توافق شده در برجام عبور خواهد داد که بنابر اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذخایر اورانیوم غنی شده ایران هم‌اکنون از ۳۰۰کیلوگرم فراتر رفته و ذخایر آب سنگین نیز در حال افزایش است.

***تنها دستاورد برجام اجماع علیه غرب بود

ابوالفض ظهره‌وند کارشناس مسایل سیاست‌خارجی و هسته‌ای در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد چهارمین سالگرد توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ و اینکه چه اتفاقی افتاد تا برجام به این نقطه رسید، اظهار داشت: برجام یک تجربه تلخ در سیاست‌خارجی بود که نتوانست انتظارات ایران را برآورده کند اما شاید بتوان گفت که این تلخ‌نامه موجب شد تا افکار عمومی بیشتر به یکدیگر نزدیک شده و علیه غرب به اجماع برسند. روزی که توافق هسته‌ای رخ داد، بسیاری از مردم به خیابان‌ها آمده و ابراز خرسندی کردند ولی بعد از کارشکنی‌های آمریکا و اروپایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که باید به ظرفیت‌های ملی و داخلی اتکا کرد و به این ترتیب تصویری واقع بینانه از نوع روابط ما با غرب شکل گرفت.

*** نباید منتظر تاییدیه غرب می‌ماندیم

وی تصریح کرد: اقدامات اروپایی‌ها در طی این سال‌ها نشان داد که سیاست آنها جدا از آمریکا نیست و نباید به دنبال این باشیم که برای غرب اعتمادسازی کنیم و منتظر تاییدیه آنها باشیم .  ما باید مسیر خودمان را طی کنیم و نباید چشم امید و صنعت کشور را به نگاه غربی‌‌ها گره بزنیم.

ظهره‌وند به اتفاقات اخیر در طول یک‌ماه گذشته اشاره کرد و گفت: ما در تحولات یک ماه اخیر، پیروزی‌هایی را در حوزه‌های مختلف کسب کردیم، پیروزی‌هایی در غرب آسیا، ایستادگی سپاه پاسداران در مقابل رجزخوانی آمریکا و سقوط پهپاد آمریکا نشان از ظرفیت داخلی و ایمان به ابزارهای قدرت داخلی خودمان دارد. دولت باید همان سال گذشته و با خروج آمریکا از برجام، دو بند ۲۶ و ۳۶ در چارچوب برجام را اجرایی میکرد، متاسفانه عدم خودباوری در ساختار دولت و اعتماد به غربی‌ها همچنان وجود دارد که باید از بین برود.

 

این کارشناس مسایل هسته‌ای تاکید کرد: اگرچه برجام برای کشور بسیار هزینه‌ساز بود چراکه چهار سال وقت کشور را تلف کرد و اما می‌تواند چراغ راه آینده در این جهان پر آشوب باشد که لحظه به لحظه منازعات گسترده‌تر می‌شود و کشورها تنها بر اساس منافع فردی تصمیم‌گیری می‌کنند و عنوانی به نام حقوق‌بشر وجود ندارد و شعارهایی از این دست رنگ باخته است و چنین نتیجه‌ای حاصل شد که مذاکره با غرب معنا ندارد و نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.

*** جایگاه سازمان‌های بین‌المللی تنزل پیدا کرده است

ظهره‌وند به تضعیف جایگاه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در طول این یک سال اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: در این دوره ترامپیسم، آمریکا در حال افول است چراکه ظرفیت‌های نرم خود را از دست داده و چهره واقعی خود را نشان داده است، از طرفی سازمان‌های بین‌المللی هم فاقد نقش مستقل خود در این دوران هستند چراکه اراده‌ای خارج از تصمیم دولت آمریکا وجود ندارد. به طور مثال ما در مورد خروج آمریکا از برجام و همچنین توقیف نفتکش ایرانی شاهد بودیم که سازمان‌ ملل هیچ واکنشی در این خصوص نشان نداد که این موضوع جایگاه سازمان ملل و دیگر نهادهای حقوقی و بین‌المللی را دچار تنزل می‌کند.

*** خروج آمریکا از برجام نشان داد هیچ توافق بین‌المللی با حضور آمریکا اعتبار ندارد

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در برجام غربی‌ها را نگران می‌کند این است که برجام توافق بین‌المللی بود و این نوع برخورد از طرف آمریکا نشانگر این است که توافقات بین‌المللی با تغییر دولت‌ها در آینده نیز به راحتی می‌توانند زیر پا گذاشته شوند لذا توافقات بین‌المللی با حضور آمریکا فاقد اعتبار است و این موضوع می‌تواند بی‌اعتمادی وسیعی را نزد افکار عمومی دنیا نسبت به نقش سازمان‌های بین المللی و آمریکا ایجاد کند.

*** اینستکس دردی از اقتصاد ایران را درمان نمی کند

این کارشناس مسایل سیاست ‌خارجی به موضوع اینستکس اشاره کرد و گفت: همان طور که خود اروپایی‌ها هم به آن اذعان دارند، اینستکس به هیچ عنوان نمی‌تواند در کوتاه مدت دردی را از اقتصاد ایران درمان کند چراکه ظرفیت اینستکس تنها در قامت چند میلیون دلار است و نقشی در تبادلات مالی و نفتی ما ندارد، در واقع چیزی به نام نفت و پولی ناشی از فروش آن به ایران نمی‌رسد، لذا جمهوری اسلامی ایران باید در این برهه زمانی بسیار هوشمندانه عمل کند، به نظر می‌رسد غربی‌ها باز هم به این دنبال این هستند تا ایران را به پای میز مذاکره بنشانند و درخواست‌های دیگری مطرح کنند که جزو خطوط قرمز ایران است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران باید مسیر خودش را طی کند و اتفاقا اروپایی‌ها را در موقعیتی قرار دهد که آنها برجام را احیاء کنند و توپ را در زمین آنها بیندازد.