ظهره‌وند در گفت و گو با الف مطرح کرد تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

گروه سیاسی الف،   3980423141 ۱۴۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

کارشناس سیاست‌خارجی در سالگرد توافق هسته ای می گوید گرچه برجام برای کشور بسیار هزینه‌ساز بود چرا که چهار سال وقت کشور را تلف کرد اما تجربه تلخی بود که موجب شد افکار عمومی ایران بیشتر به یکدیگر نزدیک شده و علیه غرب به اجماع برسد.

تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

به گزارش الف، روز سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) بود که توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ در وین منعقد شد و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در یک نشست خبری در مقابل رسانه‌ها با خواندن بیانیه‌ای اعلام کردند که توافق نهایی در برنامه هسته‌ای ایران به دست آمده‌ است. این توافق واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های داخلی و خارجی به همراه داشت. اما با روی آمدن ترامپ،  وی منتظر هر فرصتی برای متهم کردن ایران و خروج از برجام بود.

سرانجام در ۱۸ اردیبهشت ۹۷، دونالد ترامپ رسماً اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج میشود و ایران بعد از گذشت یک سال از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که براساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، اجرای برخی اقدامات در چارچوب این تهعدنامه را متوقف می‌کند. ایران هشدار داد که ظرف ۶۰روز ذخایر خود در اورانیوم و آب سنگین را از میزان توافق شده در برجام عبور خواهد داد که بنابر اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذخایر اورانیوم غنی شده ایران هم‌اکنون از ۳۰۰کیلوگرم فراتر رفته و ذخایر آب سنگین نیز در حال افزایش است.

***تنها دستاورد برجام اجماع علیه غرب بود

ابوالفض ظهره‌وند کارشناس مسایل سیاست‌خارجی و هسته‌ای در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد چهارمین سالگرد توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ و اینکه چه اتفاقی افتاد تا برجام به این نقطه رسید، اظهار داشت: برجام یک تجربه تلخ در سیاست‌خارجی بود که نتوانست انتظارات ایران را برآورده کند اما شاید بتوان گفت که این تلخ‌نامه موجب شد تا افکار عمومی بیشتر به یکدیگر نزدیک شده و علیه غرب به اجماع برسند. روزی که توافق هسته‌ای رخ داد، بسیاری از مردم به خیابان‌ها آمده و ابراز خرسندی کردند ولی بعد از کارشکنی‌های آمریکا و اروپایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که باید به ظرفیت‌های ملی و داخلی اتکا کرد و به این ترتیب تصویری واقع بینانه از نوع روابط ما با غرب شکل گرفت.

*** نباید منتظر تاییدیه غرب می‌ماندیم

وی تصریح کرد: اقدامات اروپایی‌ها در طی این سال‌ها نشان داد که سیاست آنها جدا از آمریکا نیست و نباید به دنبال این باشیم که برای غرب اعتمادسازی کنیم و منتظر تاییدیه آنها باشیم .  ما باید مسیر خودمان را طی کنیم و نباید چشم امید و صنعت کشور را به نگاه غربی‌‌ها گره بزنیم.

ظهره‌وند به اتفاقات اخیر در طول یک‌ماه گذشته اشاره کرد و گفت: ما در تحولات یک ماه اخیر، پیروزی‌هایی را در حوزه‌های مختلف کسب کردیم، پیروزی‌هایی در غرب آسیا، ایستادگی سپاه پاسداران در مقابل رجزخوانی آمریکا و سقوط پهپاد آمریکا نشان از ظرفیت داخلی و ایمان به ابزارهای قدرت داخلی خودمان دارد. دولت باید همان سال گذشته و با خروج آمریکا از برجام، دو بند ۲۶ و ۳۶ در چارچوب برجام را اجرایی میکرد، متاسفانه عدم خودباوری در ساختار دولت و اعتماد به غربی‌ها همچنان وجود دارد که باید از بین برود.

 

این کارشناس مسایل هسته‌ای تاکید کرد: اگرچه برجام برای کشور بسیار هزینه‌ساز بود چراکه چهار سال وقت کشور را تلف کرد و اما می‌تواند چراغ راه آینده در این جهان پر آشوب باشد که لحظه به لحظه منازعات گسترده‌تر می‌شود و کشورها تنها بر اساس منافع فردی تصمیم‌گیری می‌کنند و عنوانی به نام حقوق‌بشر وجود ندارد و شعارهایی از این دست رنگ باخته است و چنین نتیجه‌ای حاصل شد که مذاکره با غرب معنا ندارد و نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.

*** جایگاه سازمان‌های بین‌المللی تنزل پیدا کرده است

ظهره‌وند به تضعیف جایگاه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در طول این یک سال اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: در این دوره ترامپیسم، آمریکا در حال افول است چراکه ظرفیت‌های نرم خود را از دست داده و چهره واقعی خود را نشان داده است، از طرفی سازمان‌های بین‌المللی هم فاقد نقش مستقل خود در این دوران هستند چراکه اراده‌ای خارج از تصمیم دولت آمریکا وجود ندارد. به طور مثال ما در مورد خروج آمریکا از برجام و همچنین توقیف نفتکش ایرانی شاهد بودیم که سازمان‌ ملل هیچ واکنشی در این خصوص نشان نداد که این موضوع جایگاه سازمان ملل و دیگر نهادهای حقوقی و بین‌المللی را دچار تنزل می‌کند.

*** خروج آمریکا از برجام نشان داد هیچ توافق بین‌المللی با حضور آمریکا اعتبار ندارد

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در برجام غربی‌ها را نگران می‌کند این است که برجام توافق بین‌المللی بود و این نوع برخورد از طرف آمریکا نشانگر این است که توافقات بین‌المللی با تغییر دولت‌ها در آینده نیز به راحتی می‌توانند زیر پا گذاشته شوند لذا توافقات بین‌المللی با حضور آمریکا فاقد اعتبار است و این موضوع می‌تواند بی‌اعتمادی وسیعی را نزد افکار عمومی دنیا نسبت به نقش سازمان‌های بین المللی و آمریکا ایجاد کند.

*** اینستکس دردی از اقتصاد ایران را درمان نمی کند

این کارشناس مسایل سیاست ‌خارجی به موضوع اینستکس اشاره کرد و گفت: همان طور که خود اروپایی‌ها هم به آن اذعان دارند، اینستکس به هیچ عنوان نمی‌تواند در کوتاه مدت دردی را از اقتصاد ایران درمان کند چراکه ظرفیت اینستکس تنها در قامت چند میلیون دلار است و نقشی در تبادلات مالی و نفتی ما ندارد، در واقع چیزی به نام نفت و پولی ناشی از فروش آن به ایران نمی‌رسد، لذا جمهوری اسلامی ایران باید در این برهه زمانی بسیار هوشمندانه عمل کند، به نظر می‌رسد غربی‌ها باز هم به این دنبال این هستند تا ایران را به پای میز مذاکره بنشانند و درخواست‌های دیگری مطرح کنند که جزو خطوط قرمز ایران است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران باید مسیر خودش را طی کند و اتفاقا اروپایی‌ها را در موقعیتی قرار دهد که آنها برجام را احیاء کنند و توپ را در زمین آنها بیندازد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۰۸۹۳۱۷:۳۲:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
در طول برجام با فروش نفت و دریافت طلب ها از بانک‌های خارجی حداقل 100 میلیارد دلار وارد کشور شد. شما چه کردید؟
ناشناس۱۰۰۰۹۴۹۱۸:۰۲:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
شعار هسته ای دادن !
ناشناس۱۰۰۱۱۴۲۲۰:۰۰:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
این 100 میلیارد دلار کجا هدر شد ؟!
ناشناس۱۰۰۱۲۷۶۲۱:۳۷:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بیچاره آنهایی که شب امضای برجام با اسکناس یک دلاری و پانصد تومانی در خیابان ها می رقصیدند و فکر می کردند که دلار مفت می شود !
ناشناس۱۰۰۱۳۳۸۲۲:۴۴:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
پول میره خزانه - تقسیمش هم دست مجلس از اونها بپرس
ناشناس۱۰۰۱۵۰۰۰۰:۵۸:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
همون جا که 800 میلیارد دولت قبل رفت
ناشناس۱۰۰۱۸۸۵۱۰:۳۵:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
این همه پول گرفتن از امریکا معلوم نیست چی شد. اگر این پولا درست هزینه میشد مردم این همه مشکلات نداشتند
محسن۱۰۰۱۹۳۳۱۰:۵۳:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
داداش از آمریکا نگرفتن .پول خودمون بود یک کم شو آزاد کردن.خیلیییی فرق داره
ناشناس۱۰۰۲۱۰۷۱۲:۰۶:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
این 100 میلیارد دلار خرج واردات ماشین های لاکچری و موبایل و وسایل خونه میشه
ناشناس۱۰۰۲۱۴۴۱۲:۱۷:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
الان دنبال پول ها هستید ؟ پول و دلار صرف ورادات میشه از خوردهای لاکچری گرفته تا سوزن نخ چینی ! دارو .. موبایل ....لوازم خانگی پوشاک خارجی . مواد اولیه برنج هندی گوشت قزاقی و برزیلی گندم و ... پول بین مردم تقسیم نمیشه که دنبالش هستید
ناشناس۱۰۰۲۲۵۰۱۲:۴۷:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
پول کجا هدر میشه ؟ گوشی موبایل نو شما احتیاج به دلار داره ماشین نو . لوازم خانگی نو - پوشاک نو . .... همش با دلار وارد شده ...
ناشناس۱۰۰۱۱۷۵۲۰:۲۶:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
در این موقعیت حساس اقتصادی باید مردم از ریخت و پاش‌ها دوری کنند و سیاست تعمیر را به جای تعویض برگزینند
ناشناس۱۰۰۱۴۲۶۲۳:۵۲:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
مردم ریخت و پاش ندارن . حقوق مسئولین در تمام قوه ها باید بشه 2 میلیون تا معنی مقاومت رو حس کنند
ناشناس۱۰۰۱۱۷۶۲۰:۲۷:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دشمن با ایجاد فشارهای اقتصادی سعی در جدا کردن مردم از نظام دارد.
ناشناس۱۰۰۲۳۱۹۱۳:۱۰:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
اخه برخی از مسوولان هم دنبال این کار هستند
ناشناس۱۰۰۱۱۷۷۲۰:۲۷:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
هدف اصلی قدرتهای استکباری از اعمال تحریم ها، مردم ایران هستند تا فشارها باعث شود که مردم به ستوه بیایند و از نظام اسلامی جدا شوند اما به فضل الهی در این توطئه نیز شکست خواهند خورد زیرا آنها مردم و مسئولان ما را همچنان نشناخته اند.
ناشناس۱۰۰۱۱۸۰۲۰:۲۸:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
شرايط امروز كشور شرايط بسيار حساس و پراهميتي است كه بايد همه چه از زواياي داخلي و چه از زواياي بين المللي اين شرايط حساس را درك كنند.
ناشناس۱۰۰۱۱۸۱۲۰:۲۸:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
آمریکا و ایادیش باید بدانند که دود اقدامات ناشایست و خلاف قانونشان در مسئله تحریمها به چشم خودشان می رود
ناشناس۱۰۰۱۱۸۳۲۰:۲۹:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
وقتی ملت ایران صبر کند و در برابر افزایش قیمت‌ها نجابت به خرج داده و سختی‌ها را تحمل کند، دشمنان‌ نا امید می شوند.
ناشناس۱۰۰۱۱۸۷۲۰:۳۱:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ما بدون آمریکا زندگی می‌کنیم، اهمیتی ندارد اگر آن‌ها از برجام خارج شوند ما بیشتر پیشرفت می‌کنیم، مسئولیت‌هایمان را برداشته و جلو می‌بریم، اگرچه کافران نپسندند، امروز برکت خون شهیدان قدرتمند هستیم،
ناشناس۱۰۰۰۹۶۶۱۸:۰۹:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
هیچ
ناشناس۱۰۰۱۱۷۹۲۰:۲۷:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بجای اینکه در این شرایط حساس جو وحدت و همدلی در مملکت ایجاد شود، تو سرو کول همدیگر می زنیم. با این شرایط خودمان خودمان را از بین می بریم.
ناشناس۱۰۰۱۱۸۵۲۰:۳۰:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ترامپ در چارچوب سیاست فشار حداکثری تمامی تحریم هایی که به موجب توافق هسته ای تعلیق شده بود را دوباره برگرداند و علاوه بر آن تحریم های جدیدی مانند تلاش برای صفر کردن صادرات نفت ایران نیز عملیاتی و اجرایی شد که تاکنون ثمری به همراه نداشته است.
ناشناس۱۰۰۱۱۸۶۲۰:۳۰:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
جمهوری اسلامی با اتخاذ راهبرد مقاومت فعالانه در ماه های اخیر موجب شده که آمریکا بعد از حدود یک سال و نیم هیاهوسازی و خروج از برجام عملا دچار گیجی و سردرگمی شود.
ناشناس۱۰۰۱۱۸۹۲۰:۳۲:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد جهانی بوده و در تحریم نیز قرار ندارد اما ۳۵درصد مردم این کشور زیرخط فقر قرار دارد، همه فکر می‌کنند این کشور هیچ مشکلی ندارد درحالی‌که این کشور با مسائل اقتصادی فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کند.
ناشناس۱۰۰۱۵۴۸۰۱:۵۱:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خط فقر اونا یا خط فقر ما؟
ناشناس۱۰۰۱۱۹۱۲۰:۳۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ما اقتصادمان را قوی می‌کنیم؛ زیرا قدرت خوداتکایی داشته و همه ظرفیت‌های بقا در اختیار ماست و می‌توانیم چند برابر ظرفیت کشورمان را همین امروز تغذیه کنیم.
ناشناس۱۰۰۱۰۰۳۱۸:۲۵:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
وارد کشور نشد، وارد جیب آقازاده ها و برخی مدیران و مسئولین شد
ناشناس۱۰۰۱۱۹۲۲۰:۳۳:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
-- آمریکا بیش از این هیچ غلطی نمی‌تواند بکند پس نباید نگران باشیم، جامعه ما سرشار از ثروت است.
ناشناس۱۰۰۱۱۹۳۲۰:۳۴:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
امروز تمام برخورد آمریکایی‌ها در تشدید تحریم و خروج از برجام خلاصه می‌شود اما با توجه به تجربیات انقلاب اسلامی، تحریم‌ها نتوانستند خللی در حرکت ما ایجاد کنند. ایران واقعیت‌های وجود خود را بر اساس آمریکا تنظیم نکرده است.
ناشناس۱۰۰۱۴۶۹۰۰:۲۸:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
در غير اينصورت ، همان مقدار را از جيب من تو برميداشتند و بدبختتر ميشديم.
ناشناس۱۰۰۲۱۶۴۱۲:۲۳:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مگه مملکت بی در پیکر که پول میاد میره خزانه.
ناشناس۱۰۰۱۰۰۶۱۸:۲۵:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برجام یه سرگرمی بود برای حسن و شیب ملایم و ... و اینکه سکه هایی بین شون تقسیم شه
ناشناس۱۰۰۱۰۰۸۱۸:۲۶:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اونوقت اینهمه پول کجا رفته که این شده وضع مملکت و دولت یک ساختمان هم برا ملت نساخت
ناشناس۱۰۰۱۱۹۹۲۰:۳۵:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
هرچه حجم توطئه‌های دشمن علیه ملت ایران بیشتر می‌شود، تاثیرات آن کمتر می‌شود، ما این مسئله را در میدان تحریم‌های اقتصادی هم مشاهده می‌کنیم. به طوری که در روز سیزدهم آبان امسال که قرار بود تحریم‌های جدید آمریکا علیه ملت ایران اعمال شود، برخی تصور می‌کردند آشوبی در اقتصاد ایران ایجاد می‌شود، در حالی که از آن روز به بعد ما به ثبات و آرامش بیشتری در اقتصاد کشور رسیدیم.
ناشناس۱۰۰۱۰۱۷۱۸:۳۱:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
آفرین ! اگر این مبلغ وارد شده پس کو نتیجه و اثر این مبلغ؟ کجا رفته؟
ناشناس۱۰۰۱۰۲۳۱۸:۳۳:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
در یمن و سوریه خرج شد
ناشناس۱۰۰۱۲۰۱۲۰:۳۶:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ما نگران هیچ یک از جنبه های قدرت امریکا نیستیم. او قدرت سیاسی خود را از ترکیب قدرت نظامی، اقتصادی و عملیات روانی می گیرد و این سه قدرت اکنون کارکرد خود را به میزان بسیار زیادی از دست دادند و این به افول قدرت سیاسی امریکا منجر شده است. امریکا با اینکه از نظر شاخص های ظاهری بزرگترین اقتصاد جهانی است اما بزرگترین بدهکار جهانی هم هست. بیش از 15 تریلیون دلار بدهی ملی امریکاست.
ناشناس۱۰۰۱۰۸۸۱۹:۱۱:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
100 میلیارد دلار کجا رفت؟؟؟
ناشناس۱۰۰۱۵۵۳۰۲:۰۱:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
در شرایط اقتصاد تورمی و افزایش شدید نقدینگی این 100 میلیارد 4 سال هزینه شد تا دلار بالای 3500 نره و نرفت
راد۱۰۰۱۱۱۰۱۹:۲۵:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
شما با ۱۰۰میلیارد دلار چه کردید؟ قیمتها را چند برابر کمر مردم را شکسته و جیب ژن خوبها را پر
ناشناس۱۰۰۱۱۲۹۱۹:۴۶:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
کدوم صد میلیارد بابا! حالت خوب نیستا...
ناشناس۱۰۰۱۲۰۳۲۰:۳۷:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
امروز ملت آگاه ما سختی‌ها را تحمل می‌کنند؛ چرا که هیچ فضیلتی جز با سختی بدست نمی‌آید، بشارت بر ملتی است که سختی را تحمل کرده تا به عزت برسد چرا که پایان شب شب سیاه، فجر پیروزی است.
ناشناس۱۰۰۱۲۹۵۲۱:۵۷:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
پس چرا دلار 14000 هست؟
ناشناس۱۰۰۱۳۹۹۲۳:۳۸:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
پولارو چیکار کردین
ناشناس۱۰۰۱۸۸۳۱۰:۳۳:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
واقعا این پولا کجا رفت؟ پول ازادی جیسون رضاییان چی شد؟
مرتضی۱۰۰۲۱۷۳۱۲:۲۶:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
دروغ نگید هیچ پولی آزاد نشد و هیچ پولی به کشور وارد نشد برجام همین یک خاصیت هم نداشت
ناشناس۱۰۰۰۸۹۴۱۷:۳۳:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
لطفا این عرصه را به متخصصین آن بسپارید!
ناشناس۱۰۰۱۰۰۰۱۸:۲۴:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دنیا به سرعت در حال پیشرفت و ما به سرعت در حال پس رفت و شعار زدگی
ناشناس۱۰۰۱۱۹۴۲۰:۳۴:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
امروز در برخی علوم حتی در حال پیش افتادن از آمریکا هستیم. امروز افرادی مانند ترامپ راهبری تمدن غرب را در دست گرفته اند و این افراد جامعه غرب را رو به افول می‌برند.
ناشناس۱۰۰۱۲۹۸۲۲:۰۲:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
تقریبا همون کاری که معجزۀ هزارۀ سوم با ما کرد!
ناشناس۱۰۰۰۹۰۹۱۷:۳۷:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
هنوز عده ای منتظر غرب هستند تا تکه نانی برایشان پرت کند
ناشناس۱۰۰۰۹۶۹۱۸:۰۹:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
فعلا که چین و روسیه برات پرت کردن
ناشناس۱۰۰۰۹۸۲۱۸:۱۶:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
خوب شد ترامپ دیوانه امد برجام رو باطل کرد تا شماها باز زبان در اورید
ناشناس۱۰۰۱۱۳۵۱۹:۴۹:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
زبان ما نبود امثال شما تا الان ده تا ترکمن چای امضا کرده بودید!
ناشناس۱۰۰۱۴۷۴۰۰:۳۴:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
عجيبه که ترکمن چای ادعايی شما را ترامپ به هم زد!
ناشناس۱۰۰۱۱۹۷۲۰:۳۵:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
امروز در تمامی عرصه‌ها صاحب قدرت هستیم و این دشمن ماست که امروز هر چه هزینه می‌کند جز به زوال قدرت نمی‌رسد. این مربوط به فلسفه سیاسی آمریکاست که شکست خورده است.
ناشناس۱۰۰۱۰۰۷۱۸:۲۶:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بدون شک فقط خدمات جامعه پزشکی غرب ( در ساخت دارو و تجهیزات ) شرفداره به کل کارهای چین و پوتین جونت !
ناشناس۱۰۰۱۱۴۵۲۰:۰۴:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بعنوان یک پزشک عرض می کنم که کشورهای اروپایی و امریکا هم مواد اولیه بسیاری از داروها را از چین و هند وارد می کنند بعنوان نمونه مواد اولیه داروی فشارخون والزارتان و لوزارتان در این دو کشور تولید می شود.
ناشناس۱۰۰۱۴۰۸۲۳:۴۲:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
مواد اولیه چه ربطی به دانش روز پزشکی داره شما چه بیماری رو نابود کردید ؟ فقط شعار دادید
ناشناس۱۰۰۱۱۹۵۲۰:۳۴:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
واقعیت‌ها می‌گوید که دشمنان ما پوسیده‌اند، ناتوانی در عمل دشمن موج می‌زند اما در عملیات روانی همچنان خود را مهیب جلوه می‌دهد و مردم ایران به خوبی این فاصله را تشخیص داده اند.
ناشناس۱۰۰۱۰۱۳۱۸:۲۸:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ما منتظر تکه نان غربیم منتظر مسئولان نمیمانیم تا از گرسنگی تلف شویم
ناشناس۱۰۰۱۲۰۰۲۰:۳۶:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
--ما امروز در قدرت نظامی، ایستادگی، مقاومت، نبرد و پیروزی کم و کسری نداریم، بلکه شرایط دفاعی را برای پیروزی قاطع و آشکار فراهم کرده‌ایم نه صرفا دفاع و جلوگیری از شکست.
ناشناس۱۰۰۱۲۰۲۲۰:۳۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
آمریکا غلط می‌کند فکر کند می‌تواند رزق ما را دهد، آمریکا اگر می‌تواند ۵۰ میلیون مردم گرسنه خود را سیر کند.
ناشناس۱۰۰۱۲۸۰۲۱:۴۰:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
روزی دست خداست نه کدخدا !
ناشناس۱۰۰۱۰۶۹۱۹:۰۲:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
مردم با شعار هسته ای دار و دسته شما به جایی نخواهند رسید تهش کره شمالی که به بم بس خورده و در حال مذاکره هست
ناشناس۱۰۰۱۱۴۷۲۰:۰۵:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
هزینه و فایده برجام و مذاکره چی بود ؟!
معلم۱۰۰۱۵۹۵۰۵:۲۸:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مزایای تحریم را در سالهای اخیر دیدیم. لطفا دست از عوام فریبی بردارید‌ و ترامپ را با پاره کردن برجام ستایش نکنید.
ناشناس۱۰۰۱۷۱۳۰۸:۴۸:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
هزینه و فایده برنامه های هسته ای چی بود ؟!
ناشناس۱۰۰۱۲۰۴۲۰:۳۸:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
فتنه گران می‌خواستند ملت و آرمان‌ها و دستاوردهای انقلاب را پای خود قربانی کنند. فتنه گران دوباره زمینه اشتهای قدرتهای بزرگ برای تمرکز بر این سرزمین را فراهم کردند
ناشناس۱۰۰۱۴۹۲۰۰:۵۲:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
منظورت از دستاورد دقیقا چی ؟ اختلاس ؟ فساد مالی گسترده ؟ رانت ؟ فقر مردم ؟ بیکاری ؟ گرانی ؟ تحریم ؟
ناشناس۱۰۰۰۹۱۳۱۷:۳۸:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اي كاش عبرت بگيريم. حضرت علي مي فرمايد: ما اكثر العبر وما اقل الاعتبار؛ چقدر عبرت ها زياد و عبرتگيران كم اند.
ناشناس۱۰۰۰۹۴۶۱۸:۰۲:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
چرا باید از یک روایت اینچنین در تایید نظرت استفاده کنی؟
ناشناس۱۰۰۱۰۰۵۱۸:۲۵:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
پس کی باید از این روایات استفاده کرد؟
ناشناس۱۰۰۱۰۷۵۱۹:۰۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
شما هم پیروزی بر ابر قدرت نظامی و اقتصادی دنیا رو دارید که کاملا پوچه
ناشناس۱۰۰۰۹۱۴۱۷:۳۸:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
در طول برجام و مذاکراتش تورم 9% و دلار ثابت بود
ناشناس۱۰۰۱۰۹۰۱۹:۱۲:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دست دولت کلید بود هم قیمت دلار و هم طلا...انهم بخاطره خوراندن سیب برجام به مردم بود...اگر برجام خوب چرا فقط تا قبل انتخابات 96 خوب بود و بلافاصله پس از آن دلار صعود کرد؟؟
ناشناس۱۰۰۱۲۰۶۲۰:۳۸:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برای ما باعث افتخار است که از سوی فردی چون ترامپ، تروریست خوانده شویم.
سجاد نژاد۱۰۰۱۱۰۰۱۹:۱۸:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دلار چند ماه قبل از شروع مذاکرات آرام شده بود .......... که با مذاکرات و آرامش تصنعی ، راهی برای فوران جدید دلار و تورم پس از خروج آمریکا ایجاد شد(لطفا حداقل به بعضی گزارشات بین المللی در این خصوص را ببینید
ناشناس۱۰۰۱۱۱۱۱۹:۳۱:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
خخخ شما هم آمار تورم تک نرخی روحانی را باورکرده بودی؟ لطفا به آمار بانک مرکزی‌ از تغییرات میدانی قیمت اجناس و ارزاق همراه با رکودشدید و تعطیلی کارخانجات از ۹۲تا۹۷مراجعه کن
ناشناس۱۰۰۱۱۴۹۲۰:۰۷:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان بود ما را به شرایط پیش از برجام برگردانید.
ناشناس۱۰۰۱۴۳۳۲۳:۵۷:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
حقوق میگیری این نظرت رو صبح تا شب همه جا کپی کنی نه ؟؟؟
احمد۱۰۰۲۳۱۲۱۳:۰۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
با دلار های آمریکایی در آلبانی خوب نظر می دهی
ناشناس۱۰۰۰۹۱۸۱۷:۴۱:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اصلا هم تلخ‌نامه نبود. بسیار هم چیز خوبی بود و هست. بین آمریکا و بقیه دنیا شکاف انداخت و اتحادشان را شکست و ایران را صلح دوست و منطقی نشان داد. در آینده هم کاربرد دارد و خواهید دید که فعال شده و بازدهی عالی خواهد داشت. دست آقای ظریف درد نکنه! ازش متشکریم ولو کره الکافرون!
ناشناس۱۰۰۰۹۲۷۱۷:۵۰:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بر بخیلش لعنت. ان اشالله همین طور که می گید بشه !
ناشناس۱۰۰۱۱۷۰۲۰:۲۴:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ظریف رفت تا تحریم ها را بر دارد خودش هم تحریم شد ! خخ
ناشناس۱۰۰۱۰۱۲۱۸:۲۸:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
واقعا شما در ایران تشریف دارید و این نظر را دادید یا در آلبانی ؟؟؟؟
ناشناس۱۰۰۱۷۱۷۰۸:۵۰:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مخالفان برجام از آلبانی پیوسته پیام جنگ افروزی میگذارند
ناشناس۱۰۰۳۳۵۶۲۳:۱۶:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
به حرف نویسنده نمی‌توانی ایراد بگیری می پرسی کجاست؟ آدم‌های توی آلبانی که عددی نیستند. هیچ نقشی هم در هیچ چیز مهمی ندارند. شمایید که آن‌ها را مهم فرض کرده‌اید.
ناشناس۱۰۰۱۰۲۸۱۸:۳۵:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بايد مراقب بود ما در اين شكاف نيفتيم
ناشناس۱۰۰۱۰۹۲۱۹:۱۴:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اره مثل دوار تحریم ها که ترک برداشت...
ناشناس۱۰۰۱۱۵۲۲۰:۰۹:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بتن ریزی و تخریب تاسیسات هسته ای و لغو نشدن تحریم ها و بلکه تشدید شدن تحریم ها واقعا"تلخ و عبرت آموز بود.
علی۱۰۰۰۹۳۴۱۷:۵۴:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
امروز شمشیر را از رو بسته اید و همه مطالب ضد برجام است.خبری شده؟
ناشناس۱۰۰۱۱۶۸۲۰:۲۲:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
امروز سالگرد انعقاد ترکمنچای برجام است .
ناشناس۱۰۰۱۲۴۲۲۱:۰۹:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
امسال سال فتح مبین جبهه اسلام علیه جبهه کفر است.
ناشناس۱۰۰۱۷۲۲۰۸:۵۱:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
چرا برای بازپس گیری سرزمین های ایران که براساس قراداد ترکمنچای از ایران جدا شدند کاری نمی کنید؟
ناشناس۱۰۰۰۹۵۳۱۸:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
جرات دارید از برجام خارج شوید تا مزه تحریم بین المللی رو بچشید ؟
ناشناس۱۰۰۱۱۶۵۲۰:۲۱:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
تحریم هایی که اکنون برعلیه ایران اعمال شده بی سابقه ترین و شدیدترین تحریم هاست و بالاتر از سیاهی رنگی نیست .
ناشناس۱۰۰۱۴۸۵۰۰:۴۷:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
بالاتر از سیاهی رنگ زیاد ونزئلا و کوبا هم نمونش هستن
ناشناس۱۰۰۰۹۵۵۱۸:۰۴:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برجام اگر با عهد شكني امريكا مواجه نميشد بسيار براي كشور مفيد بود ازجمله ان رونق اقتصادي،تورم ثابت،بالارفتن ارزش پول ملي،ورود سرمايه گزاران اروپايي وافزايش نفوذ ايران در منطقه وغيره است
ناشناس۱۰۰۱۱۶۴۲۰:۲۰:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
روحانی و ظریف باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد ؟
ناشناس۱۰۰۱۴۸۳۰۰:۴۶:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
شما بی زحمت بگو که چگونه ترامپ بسادگی از چندين معاهده بين المللی خارج شد؟
ناشناس۱۰۰۱۲۰۷۲۰:۳۸:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
امسال سال فتح مبین جبهه اسلام علیه جبهه کفر است.
ناشناس۱۰۰۰۹۵۹۱۸:۰۷:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برجام رو با شعار نویسی روی موشک و ... برای مردم تلخ کردید
ناشناس۱۰۰۱۱۵۵۲۰:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ما در برجام تعهد نداده بودیم که موشک هوا نکنیم و شعار ضد صهیونیستی ندهیم تعهدات ایران فقط در زمینه هسته ای بود.
ناشناس۱۰۰۱۴۱۲۲۳:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
شما با زندگی اقتصادی مردم بازی می کنید
ناشناس۱۰۰۰۹۷۸۱۸:۱۴:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بعد از پایان غم انگیز ترامپ انشالله شاهد برجام 2 خواهیم بود و سقوط دلار
ناشناس۱۰۰۱۱۵۷۲۰:۱۳:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
با برجام 1 قیمت دلار 4 الی 5 برابر شد با برجام 2 و 3 باید منتظر دلار 50 هزار تومانی و بالاتر باشی .
ناشناس۱۰۰۲۳۱۱۱۳:۰۴:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
باز هم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد
ناشناس۱۰۰۰۹۸۶۱۸:۱۷:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
آیا به کسی که اعتماد ندارید باید بی تفاوت بود یا با آن جنگید ؟
ناشناس۱۰۰۱۱۷۴۲۰:۲۶:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اگر سر به سر تن به کشتن دهیم / از آن به که کشور به دشمن دهیم
ناشناس۱۰۰۰۹۹۵۱۸:۲۱:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
جای شعار دادن و جنگ طلبی باید دنبال روابط با دنیا باشیم .
ناشناس۱۰۰۱۰۰۴۱۸:۲۵:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برجام تا زمانی که برقرار بود خوب کار کرد. 150 میلیارد دلار پول ایران را آزاد کرد که البته از سرنوشتش خبری در دست نیست! در طول مدت اجرای برجام نرخ ارز ثابت ماند و تورم زیر 10 درصد و فروش 2 میلیون و 600 هزار بشکه ای نفت در روز به برکت همان برجام بود. دلواپسان داخلی هم در به شکست کشاندن برجام کم مایه نگذاشتند و هرچه سنگ داشتند به پیکر آن زدند. در محکمه ملت ، این دلواپسان داخلی هستند که باید جواب پس بدهند.
ناشناس۱۰۰۱۱۵۹۲۰:۱۵:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
به قول خود ظریف قبل از برجام از الآن بیشتر نفت می فروختیم .
ناشناس۱۰۰۱۳۹۳۲۳:۳۴:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
می فروختیم ولی پولش به جیب دار و دسته هایی مثل حضرت بابک زنجانی و شرکا می رفت!
ناشناس۱۰۰۱۴۱۷۲۳:۴۶:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
البته زنجانی می فروخت از طرف شما پولش و هم نمیداد !
ناشناس۱۰۰۱۰۱۶۱۸:۲۹:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
حسن و دار و دسته اش مملکت را 150 سال به عقب روندند
حرف حساب۱۰۰۱۰۲۶۱۸:۳۴:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اكر انگليس و ألمان و فرانسه و چين با عرض پوزش روسيه از برجام خارج بشن ما هنوز در ماندن در برجام مقاومت و پايمردي مي كنيم
ناشناس۱۰۰۱۰۴۲۱۸:۴۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برجام جز خسارت چیزی نداشت ولی اصلاح طلبان دوباره در انتخابات بعدی مردم را سر کار می گذارند و رای جمع می کنند
ناشناس۱۰۰۱۰۶۴۱۹:۰۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
راه خروج ایران از بحران فعلی : 1-آرام سازی روابط با امریکا . 2-قانع کردن شرکت های خارجی و افراد خقیقی و خقوقی به سرمایه گذاری در کشور . 3- افزایش شرکت ها در بورس و ایجاد شرکت های چند ملیتی افزایش اشتغال و جلوگیری از خروج نخبه ها . 4- افزایش آزادی های فردی و اجتماعی برای گسترش توریست و اتحاد ملی . 5- دادن اقامت 5 ساله به افرادی که در ایران حداقل 50 هزار دلار سرمایه گذاری کنند . معمولا تندروها تن به هیچ یک از اصلاحات بالا نخواهند داد و به مسیر کج خود را ادامه خواهند داد تا ته دره نابودی ایران
ناشناس۱۰۰۱۱۶۱۲۰:۱۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اصلاح طلبان رادیکال چرا در 6 سال گذشته هیچکدام از موارد فوق را اجرایی نکردند ؟!
ناشناس۱۰۰۱۳۸۶۲۳:۳۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
تصمیم گیر کشور اصلاح طلب ها نیستن
ناشناس۱۰۰۱۶۲۰۰۷:۱۷:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
چون کاره ای نیستند
ناشناس۱۰۰۱۷۲۷۰۸:۵۳:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
چون اصولگرایان قدرت را در دست دارند
ناشناس۱۰۰۱۳۸۸۲۳:۳۲:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برای جذب شرکت های خارجی باید شرکت های تازه تاسیس دو سال از مالیات معاف شوند و مالیات شرکت ها هم تا 10% کاهش یابد تا روند سرمایه گذاری در اقتصاد سرعت بگیرید
ناشناس۱۰۰۱۰۷۶۱۹:۰۴:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
این جماعت انقلابی به زور میخوان طرز فکرشونو به همه بچسبونن
ناشناس۱۰۰۱۰۹۶۱۹:۱۶:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
مشگل مافقط نقض بر جام نیست مشگل سوء مدیریت وفسادووجود ربا ورشوه ورانت در کشور است این طرز اداره کشور راه صوابی نیست
ناشناس۱۰۰۱۰۹۷۱۹:۱۷:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ابتدا گفته شد برای یک توافق نامه، (چه خوب و چه بد)، تضمین بگیرید. این امریکایی ها بد عهد و دروغگو هستند.
Saber۱۰۰۱۱۰۷۱۹:۲۲:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
راستی چرا بعد از برجام موشک پرتاب کردیم و روی آن نوشتیم مرگ بر اسراییل و ...
ناشناس۱۰۰۱۱۶۳۲۰:۱۸:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برجامی که با پرتاب آزمایشی یک موشک بهم بخوره به هیچ دردی نمی خورد !
ناشناس۱۰۰۱۲۵۴۲۱:۱۶:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برجام ی معامله ی هسته ای بود.چه ربطی به موشک و اسراییل داشت؟ما تعهد دادیم و عمل کردیم و اونا عمل نکردن.
ناشناس۱۰۰۱۱۲۷۱۹:۴۳:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
انگلیسی ها هم خوب دارین کامنت میزارین .... همین جور پیش برید بودجه خیانت به کشورتون رو افزایش میدن..
ناشناس۱۰۰۱۱۲۸۱۹:۴۵:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
همدل باشید. بیش از حد به یکدیگر حمله نکنید خصوصا در اموری که اطلاع کافی ندارید. موافقین برجام قصد خدمت داشتند، مخالفین هم قصد خدمت داشتند. از تجربه گرانبهای برجام استفاده کنیم و از تفرقه بترسیم.
ناشناس۱۰۰۱۲۳۴۲۱:۰۳:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برجام خوب بود به شرطی که عملیاتی میشد
ناشناس۱۰۰۱۲۳۵۲۱:۰۵:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بی انصافی نکنید، قبل از برجام هم ما زیر یوغ قطعنامه های شورای امنیت بودم اسراییل و عربستان اجازه ندادند برجام اجرایی شود
ناشناس۱۰۰۱۲۸۳۲۱:۴۵:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
هیچکدام از قطعنامه های قبلی لغو نشده اند بلکه در قطعنامه جدید 2231 تجمیع شده اند و با شکایت هریک از اعضاء 5+1 در عرض 30 روز قابل بازگشت هستن (مکانیسم ماشه)
ناشناس۱۰۰۱۳۸۵۲۳:۳۰:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اسراییل و عوامل تندرو
ناشناس۱۰۰۱۳۴۳۲۲:۴۸:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
به نام خدا موضوع: درخواست خروج از برجام سلام علیکم تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر دشمنان زورگو، تکیه بر توانمندی و ظرفیت های داخلی و ارتباط با کشورهای غیر مستکبر است. آمریکا و این سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان حتی اگر در مقابل چشم ما، جنگ زرگری هم راه بیاندازند باز دو روی یک سکه اند. متأسّفانه دولت پس از گذشت حدود چهارده ماه از خروج آمریکا از برجام هنوز منتظر وعده سر خرمن اروپایی ها می باشد و در حالیکه از خود برجام اثری باقی نمانده از اقدامات به اصطلاح متقابل ایران در چارچوب برجام دفاع می کند! این در حالی است که اروپایی ها اعتراف کرده اند، هیچگاه تحریم های آمریکا را دور نمی زنند، بلکه فقط در چارچوب آنچه ارباب آمریکایی به آن ها اجازه داده است، غذا و دارو را در برابر فروش نفت می دهند و همزمان بارها ما را تحت فشار گذاشته اند که در برابر همین وعده های ننگ آور توخالی بدون تضمین، به برجام های 2، 3، 4 و 5 ( خود تحریمی مالی FATF، موشکی، منطقه ای و حقوق بشر) بپیوندیم. در واقع این به اصطلاح کانال اینستکس هم، حقه ای چند منظوره برای وقت کشی و نگهداشتن ما در برجام و جلوگیری از انجام مبادلات اقتصادی بین المللی و دامی برای بلوکه کردن درآمدهای ارزی کشور و محقق کردن بهتر تحریم های آمریکا جهت افزایش فشار بیشتر بر ماست. لذا لازم است علاوه بر رد اینستکس، صادرات و واردات خود را با هر پول دیگری غیر از دلار آمریکا و در قالب پیمان های دو جانبه با کشورهای غیر مستکبر غربی انجام داده؛ و در یک اقدام انقلابی در اسرع وقت از برجام خارج شویم.
ناشناس۱۰۰۱۴۰۶۲۳:۴۰:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
همه کامنت های دولتی شبیه هم است
ناشناس۱۰۰۲۰۵۴۱۱:۵۲:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
واقعا ؟
ناشناس۱۰۰۱۵۱۵۰۱:۰۸:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
روز تصویب برجامچای را روز نکبت نامگذاری شود
ناشناس۱۰۰۱۶۲۳۰۷:۲۸:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
دوستان صرفا شعار می دهند که امریکا در حال نابودی است امریکا پنجاه میلیون گرسنه دارد و .... و ایران در حال پیشرفت است و ما به توان داخلی اتکا می کنیم و... اما واقعیت های میدانی امریکا و ایران چیز دیگری را نشان می دهد با شعار نمی توان یک کشور را اداره کرد
ناشناس۱۰۰۲۲۸۹۱۲:۵۶:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
پس می خواهی تسلیم امریکا بشی و نون و سور و ساتت به راه باشه ولی "گاو" باشی مثل عربستان شما را نمی دانم من یکی عزت نفسم بلاتر از این حرف هاست
ناشناس۱۰۰۱۹۰۴۱۰:۴۳:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
گلاب بروتون برجام
ناشناس۱۰۰۲۳۰۷۱۳:۰۳:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
6 سال کل کشور رو معطل کردن با برجام

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 2. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 3. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 4. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 5. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 6. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 7. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 8. جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد

 9. تصاویر منتشر شده از حال و روز شهر بیروت

 10. فرصت ۲ ماهه برای ثبت کدملی و کدپستی مسکن بر اساس طرح مجلس

 11. حجت الاسلام روحانی: با وجود تحریم‌ها و سنگ‌اندازی وضعیت بهتری داریم

 12. تعیین ساز و کار اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس

 13. لحظه انفجار مهیب بیروت

 14. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

 15. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 16. نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

 17. تشکر «دیده‌بان شفافیت و عدالت» از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری

 18. کاهش ۸۵ درصدی قیمت میوه های نوبرانه نسبت به فروردین ماه

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 5. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 6. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

آخرین عناوین