ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

گروه جهان الف،   3980422188 ۲۱ نظر، ۱۲ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

مدل رفتاری آمریکا در قبال کشورهای مخالف همیشه واجد ویژگیهای مشابهی بوده است. بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلاً در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است.

به گزارش الف در این الگو، آمریکا با متهم کردن همیشگی در پی ایجاد فشار برای به عقب راندن و گرفتن مولفه‌های قدرت ایران بوده است. در این فضا بهره گیری از جنگ روانی و تبلیغاتی و استفاده از ابزار تحریم جایگاه ویژه ای دارد. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد.

استفاده از سیاست فشار حداکثری، تحریم اقتصادی، تهدید به جنگ، زمینه سازی برای خلع سلاح و سپس مقابله با کشور هدف به مولفه های ثابت الگوی رفتاری روسای جمهور آمریکا با کشورهای مخالف تبدیل شده است. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. این کشورها به امید کسب همکاری و کمک کشورهای غربی و بر اساس وعده ها و در باغ سبزی که به آنها نشان داده می شد گرفتار توطئه ها و دسیسه های کشورهای غربی شدند.

در عراق با استفاده از جنگ روانی و تبلیغاتی و  اعمال تحریم های گسترده علیه رژیم بعث تلاش شد تا این کشور از درون ضعیف و متلاشی شود و در نهایت نیز به بهانه واهی  تولید سلاح های کشتار جمعی که بعد از مدتی دروغ بودن آن ها آشکار شد به این کشور حمله و در سال 2003 صدام حسین ساقط شد.

در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. در نهایت قذافی حاضر شد در ازای کسب رضایت آمریکا اقدام به خلع سلاح داوطلبانه هسته ای و موشکی کند. قذافی امیدوار بود با این اقدامات رضایت غرب را برای کاهش تحریم ها و رونق اقتصادی بدست آورد.کار تا آنجا پیش رفت که تمام تجهیزات هسته‌ای لیبی بار زده شد و از کشور خارج شد. با این حال  الگویی که غرب در لیبی پیاده سازی کرد عملاً منجر به سرنگونی دولت مستقر و ایجاد درگیری و جنگ داخلی در این کشور شد. وضعیت  به گونه ای شده که لیبی در حال حاضر گرفتار چند دولتی شده و مدت هاست رنگ آرامش را به خود ندیده است.

بعدها جان بولتون گفت که می باید الگویی که در لیبی پیاده شده درباره کره شمالی و کیم جونگ اون نیز اجرایی شود. اما کیم جونگ اگر چه جلوی دوربین های عکاسی با دونالد ترامپ ظاهر شد اما هرگز وارد فاز خلع سلاح مطابق پیشنهادات آمریکایی ها نشد و به همین دلیل فعلاً آمریکا در مقابل این کشور ره به جایی نبرده است.

راهبرد تکراری در قبال ایران

باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری خود همیشه مدعی بود که توانسته با ابزار تحریم مانع جدی بر سر راه ایران که می خواسته به بمب اتم برسد ایجاد کند. بعد از امضای توافق هسته ای نیز اوباما ادعا می کرد با استفاده از برجام و بدون شلیک یک گلوله برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران را تعطیل کرده است.دروغی که  بارها توسط مسولان ایرانی به آن پاسخ داده شد. 

دونالد ترامپ نیز از سیاست تقریباً مشابهی در قبال ایران استفاده می کند. سیاستی که بر اساس بهره گیری از ابزار تحریم، تحمیل فشار اقتصادی به مردم برای بالا بردن نارضایتی و زمینه سازی برای آشوب های اجتماعی جهت تحمیل خواسته های غرب مبتنی است.

بر همین اساس دونالد ترامپ ضمن خروج از توافق هسته ای، همیشه ایران را متهم می کند که از همان ابتدا مفاد برجام را رعایت نکرده و به صورت مخفیانه غنی سازی را ادامه داده است. به نظر می رسد رئیس جمهور آمریکا بدنبال این است تا به زعم خود ضمن توجیه خروج از برجام، زمینه و مشروعیت لازم را برای مقابله و برخورد با ایران بدست آورد. این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان مرجع اصلی در گزارش های متوالی خود خلاف این حرف را اعلام کرده است.

البته دونالد ترامپ در چارچوب سیاست فشار حداکثری تمامی تحریم هایی که به موجب توافق هسته ای تعلیق شده بود را دوباره برگرداند و علاوه بر آن تحریم های جدیدی مانند تلاش برای صفر کردن صادرات نفت ایران نیز عملیاتی و اجرایی شد که تاکنون ثمری به همراه نداشته است.

به طور کلی در راه مقابله با کشورهایی که مخالف سیاست های آمریکا می باشند استفاده از ابزار تحریم جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی کاخ سفید به خود اختصاص داده است. درباره نقش این ابزار اشاره به کتاب «هنر تحریم ها، نگاهی از درون میدان» ریچارد نفیو به عنوان معمار تحریم ها جالب توجه است. نفیو بر رابطه ميان اعمال فشار یك دولت به دولت دیگر براي رسيدن به اهدافش از یكسو و آمادگی دولت مقابل برای پذیرش فشار، مقابله با آن و تحمل آن و حتی فائق آمدن ازسوی دیگر مي پردازد. بر این اساس باید گفت این رابطه نقش مهمی در تعيين موفقيت تحریم ها به عنوان راهبردی مهم در امنيت ملی خواهد داشت.

به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد. به همین دلیل جمهوری اسلامی با اتخاذ راهبرد مقاومت فعالانه در ماه های اخیر موجب شده که آمریکا بعد از حدود یک سال و نیم هیاهوسازی و خروج از برجام عملا دچار گیجی و سردرگمی شود.

ترامپ تصور می کرد بعد از بازگشت تحریم ها و صفر کردن صادرات نفت ایران عملاً زمینه فروپاشی اقتصادی ایران از درون فراهم می شود اتفاقی که نه تنها تا کنون رخ نداده بلکه نوعی تثبیت اقتصادی نیز بر بازار حکمفرما شده است.

همچنین کاهش گام اول تعهدات برجامی در آستانه اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام و سپس برداشتن گام دوم نشان دهنده این است ایران به عنوان قدرتی منطقه ای برخلاف  عراق صدام حسین و لیبی هرگز گرفتار ارعاب و جوسازی غربی ها نشده و نخواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۰۳۸۷۱۲:۵۲:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
مردم وضعیتشون عالیه!
ناشناس۱۰۰۱۱۸۴۲۰:۲۹:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها و عوامل خارجی مربوط نیست .
ناشناس۱۰۰۱۶۸۲۰۸:۳۰:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
وضعیت معیشتی مردم نتیجه فساد مسئولین و فرزندان دلبندشان هست نه برجام!!!!!
ناشناس۱۰۰۰۴۱۵۱۳:۰۰:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دشمني استكبار با جمهوري اسلامي برخاسته از ذات غارتگر سلطه طلبانه اوست.
ناشناس۱۰۰۰۴۱۶۱۳:۰۱:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دشمن و سرکرده آن آمریکا باید بداند ایران از حق مسلم خود در هیچ زمینه‌ای کوتاه نخواهد آمد.
ناشناس۱۰۰۰۴۲۹۱۳:۱۷:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اگه سال دیگه دلار شد 30000 و سیب زمینی 17000 تومان آیا باز هم مثل همتی می گید آرامش و ثبات رسیده؟
ناشناس۱۰۰۰۹۷۲۱۸:۱۰:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اینکه شما از آینده خبر می دی و خیلی "هدفمند" توی دل مردم کشورت رو خالی میکنی خیلی جوای سوال داره...
ناشناس۱۰۰۰۴۳۱۱۳:۱۹:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
خدا کنه ترامپ انتخاب نشه و الا ذخیره ارزی فوقش تا 2 سال جوابگو هست
ناشناس۱۰۰۰۴۴۵۱۳:۲۵:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
درست است که در تحریم‌ هستیم اما این چیز جدیدی نیست باید از تجریه‌ها استفاده کرد و آنها را به کار بست
ناشناس۱۰۰۰۴۵۲۱۳:۲۷:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
در شرایط کنونی، دشمن با همه توان وارد میدان شده تا دسترسی جمهوری اسلامی به این منابع و نقاط قوت را کاهش دهد اما از طرف دیگر مسئولان هم تمام توان خود را بکار گرفته اند تا این توطئه خنثی شود
ناشناس۱۰۰۱۱۶۶۲۰:۲۲:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دقیقا .حالا که سیب زمینی شده ۷هزار!!قیمت زمین وخونه وهمه اجناس ۲تا ۳برابر شده وبتبع آن دزدی واختلاس چندین برابر!!!میشود که حدس زد که مسئولین چقدر وبا چه توانی در تلاشند.!!!درضمن توهم از خواب زمستانی سال ۹۶بیدار شو حالا تابستان ۹۸است
ناشناس۱۰۰۰۴۵۶۱۳:۲۹:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بايد تحريم را فرصتي ببينيم كه همين مقدار وابستگي بودجه كشور به نفت نيز رفع شده و استفاده از نفت به عنوان سلاحي براي تحريم براي هميشه از دست دشمن خارج شود.
ناشناس۱۰۰۰۹۶۲۱۸:۰۷:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
همه چی تحریم عمو جون فقط نفت نیست
ناشناس۱۰۰۰۴۶۳۱۳:۳۱:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
آمریکا با فریبکاری درعین حالی که تهدید نظامی می‌کند و تحریم‌های یک جانبه را نیز اعمال می‌کند سخن از مذاکره به میان می‌آورد و این مسأله غیرعقلائی قطعاً مورد قبول ایران نیست و ما همانگونه که در سخنان رهبر معظم انقلاب ترسیم شد اهل مذاکره منطقی و عقلانی هستیم اما اهل مذاکره با قدرتی که در لباس ابرقدرتی پشت میز مذاکره بنشیند نیستیم
ناشناس۱۰۰۰۵۱۳۱۳:۴۹:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اتفاقاً مسیرهمان مسیر است دچار توهم نشوید
ناشناس۱۰۰۰۵۴۱۱۴:۰۰:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
أَشدّاءُ عَلَى الكُفّار رُحَماءُ بَینَهُم
ناشناس۱۰۰۰۵۴۲۱۴:۰۰:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
در مدل عراق اونها یه دیوانه به نام جورج بوش پسر پیدا کردند و اون هم غافل از همه جا با استناد به گزارشهای دروغ به عراق حمله کرد. درسته ترامپ دیوانه است ولی افکار عمومی آمریکا حالا با استناد به دروغهای قبلی بیشتر در مقابل دروغ مقابله میکنند. ذکر یک نکته ضروری است که جورج بوش پسر بعد از اینکه متوجه فریب اطرافیانش مثل رامسفلد و دیک چنی شد مدتها افسردگی پیدا کرد. تجربه ترامپ از بوش پسر خیلی بیشتر است و شاید به راحتی فریب نخورد.
ناشناس۱۰۰۰۸۹۱۱۷:۳۲:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
چرا داستان سرایی میکنی دلیل اصلیش این بود عراق میخواست در ازای فروش نفت به اروپا با یورو معامله کنه! این باعث کاهش قدرت دلار میشود و ممکن بود بقیه کشورها مانند ایرانم به این سمت برن تا حالا فکر کردین هر جنگی یک سرش آمریکاست علتش چیه چون جنگ اسلحه میخواد برای خرید اسلحه هم نیاز به دلاره هم تولید کننده سلاح آمریکاست هم دلار دست امریکاست یک معامله دو سر سود.
ناشناس۱۰۰۰۷۰۱۱۵:۴۳:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
به جای پیشرفت و جذب سرمایه و ایجاد شرکت ها و کارافرینی فقط دنبال شعار هستیم
ناشناس۱۰۰۱۱۰۹۱۹:۲۳:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
با گفتار درمانی مشگلات کشور حل نمیشوذ سوء مدیریت بیدادمیکند
اسیماعیل۱۰۰۱۴۵۶۰۰:۱۳:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
جنگ نخواهد شد مذاکره نخواهیم کرد. امریکا وقتی حمله میکنه که از پیروزی درجنگ مطمئن باشه .اونا خودشون خیلی بیشتر از برخی از بزدل های داخلی حمله به ایران میترسن گلوبال هاوک که اوج تکنو لوژیشون بود زمینگیر شد الباقی تکلیفش مشخصه .مگر اینکه ما جوونهای ایروونی مرده باشیم که اونا حمله کنن وقسر در برن

پربحث‌های اخیر

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 4. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 5. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 6. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 7. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 8. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 9. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 10. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 11. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 12. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 13. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 14. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 15. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 16. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 17. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 18. تست سامانه باور ۳۷۳   

 19. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 20. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 21. چرا پزشکان با نصب «کارتخوان» مخالفند؟

 22. سفر به ملایر  

 23. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 24. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 25. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 3. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 13. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 14. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 15. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 16. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 17. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 18. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 19. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 20. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 21. تست سامانه باور ۳۷۳   

 22. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 23. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 24. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

 25. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 18. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 19. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 20. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

پربحث‌های اخیر

 1. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 2. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 3. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 4. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 5. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 6. جزئیات جدید از دلیل لغو حمله آمریکا به ایران: ترس عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی

 7. پیام سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط انصارالله چیست؟

 8. نفتکش ایران به سمت یونان حرکت نمی‌کند

 9. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 10. ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

 11. ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت

 12. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 13. آغاز دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی

 14. سی‌ان‌ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ

 15. حزب‌الله عراق: در صورت حمله دوباره به مقرهای نظامی، پاسخ دندان‌شکن خواهیم داد

 16. ظریف وارد پاریس شد

 17. ابوبکر البغدادی اداره امور داعش را به یکی از معاونان خودش سپرد

 18. فرانسه: انگلیس دولت زیر دست آمریکا می‎شود

 19. الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد

 20. نادر طالب‌زاده: FBI تک‌تک مهمان‌های افق نو را تهدید کرده است

 21. واکنش عمار حکیم به حملات به مراکز حشد شعبی عراق

 22. ظریف اسلو را به مقصد پاریس ترک کرد

 23. ماکرون: دیگر منتظر «معامله قرن» ترامپ نیستم

 24. ظریف نوشت: پایان ثمربخش تور اسکاندیناوی

 25. حمله صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی/ بازداشت شماری از فلسطینیان

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 3. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 4. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 5. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 6. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 7. جزئیات جدید از دلیل لغو حمله آمریکا به ایران: ترس عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی

 8. پیام سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط انصارالله چیست؟

 9. نفتکش ایران به سمت یونان حرکت نمی‌کند

 10. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 11. ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

 12. ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت

 13. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 14. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 15. سی‌ان‌ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ

 16. حزب‌الله عراق: در صورت حمله دوباره به مقرهای نظامی، پاسخ دندان‌شکن خواهیم داد

 17. ظریف وارد پاریس شد

 18. ابوبکر البغدادی اداره امور داعش را به یکی از معاونان خودش سپرد

 19. فرانسه: انگلیس دولت زیر دست آمریکا می‎شود

 20. الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد

 21. نادر طالب‌زاده: FBI تک‌تک مهمان‌های افق نو را تهدید کرده است

 22. واکنش عمار حکیم به حملات به مراکز حشد شعبی عراق

 23. ظریف اسلو را به مقصد پاریس ترک کرد

 24. ماکرون: دیگر منتظر «معامله قرن» ترامپ نیستم

 25. ظریف نوشت: پایان ثمربخش تور اسکاندیناوی

پربحث‌های هفته

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 3. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 4. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 5. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 6. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 7. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 8. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 9. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 10. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 11. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 12. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 13. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 14. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 15. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 16. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 17. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 18. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 19. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 20. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 21. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 22. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 23. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 24. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 25. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

آخرین عناوین