پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

گروه سیاسی الف،   3980422179 ۴۴ نظر، ۲۲ در صف انتشار و ۳۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

به گزارش‌ الف دکتر عبدالله گنجی در پاسخ به ادعاهای محمدرضا خاتمی مبنی بر تقلب 8 میلیونی در انتخابات 88 طی نامه‌ای به وی ادعاهای او را مورد نقد قرار داد متن کامل نامه به شرح زیر است :

حضور محترم جناب آقای سیدمحمدرضا خاتمی

سلام علیکم

با احترام، نامه شماره 113/98 مورخ 19/4/1398 جنابعالی که در همین تاریخ به روزنامه جوان تحویل داده شده بود را به همراه یک حلقه لوح فشرده دریافت کردم و بلافاصله خانمی(با هویت مشخص) در فضای مجازی به بنده خطاب کرد که: «آقای گنجی شما قول داده‌ بودید دفاعیات خاتمی را در صفحه اول روزنامه چاپ کنید.این مدارک به دفتر شما تحویل داده شد».سی‌دی مربوطه را با حوصله مطالعه کردم، تقریباً همه آن در فضای سایبری-رسانه‌ای کشور در دسترس است و به آن خانم جواب دادم که بنده اسناد تقلب را عرض کردم نه دفاعیات خاتمی را که همکاران رسانه‌ای خودمان منتشر کردند باز نشر دهیم.

اکنون و به این بهانه یک بار دیگر درباره تقلب در انتخابات 1388 مطالبی را به اطلاع جنابعالی، دوستان شما و ملت ایران می‌رسانم.آنچه مقدمتاً باید یادآوری نمایم اینکه دفاع از سلامت انتخابات 1388 را دفاع از احمدی‌نژاد نمی‌دانیم و شما نیز چنین بیندیشید و موضع امثال بنده با دهها یادداشت درباره اندیشه ایشان روشن است و محتوای فحاشی‌های مریدان وی به امثال حقیر نیز در دسترس است.

دفاع ما از حقانیت و مظلومیت نظام اسلامی است که تیرهای تجدیدنظرطلبان به هر بهانه و هر روز به سمت آن روانه می‌شود و در عین تجدیدنظرخواهی خود را جزء، مالک و وارث آن می‌دانند. فهم ما از مسئله تقلب با شما تفاوت 180درجه‌ای دارد و البته معتقدیم شما هم مانند ما فکر می‌کنید اما برای تبرئه خود دست به فریب می‌زنید.استنتاج‌های جنابعالی و برقراری رابطه علّی- معلولی از تعرفه‌ها، آمارها و مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های بعد از انتخابات و چفت و بست تحلیلی و توأم با تولید سوءظن از آنها و ایجاد تردید، مشکل را حل نمی‌کند.

استنتاج‌های منطقی جنابعالی از جنس منطقی که صغری و کبرای آن به‌ظاهر منطقی می‌رسد اما نتیجه آن باطل است.به طور مثال: جیوه‌ فلز است، فلز هادی الکتریسیته است پس جیوه هادی الکتریسیته است؟ یا ماست از شیر است، ماست برای اسهال خوب است پس شیر هم برای اسهال خوب است؟

در ادامه خواهم آورد که ما «طرح تقلب» را امری پیشینی و به 7، 8 ماه قبل از انتخابات ارجاع می‌دهیم و دهها کد آن را خواهم آورد. اما شما ناشیانه و ریاکارانه سرتان را زیر برف کرده‌اید و آن را به روز انتخابات ارجاع می‌دهید.

1- آمار و ارقام جمع‌آوری شده توسط جنابعالی از رسانه‌ مانند افزایش یا کمبود تعرفه، چاپ زیادتر تعرفه نسبت به آمار واجدین شرایط، بالا بودن درصد مشارکت در یک استان و شهرستان را با بقیه انتخابات‌ها اگر مقایسه کنید خواهید دید که (درست یا اشتباه) امری طبیعی و بعضاً روال و مسبوق به سابقه است و هنگام استقرار هر دو جناح در قدرت اتفاق افتاده است.شهرستانی قوم‌محور را می‌شناسم که در اکثر انتخابات‌ها مشارکت آن بالای صددرصد است اما کسی صحبت از تقلب نمی‌کند و دلایل دیگری برای آن وجود دارد.

2- آنچه شما در جمع‌آوری این مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و آمارها به آن فکر نکرده‌اید، این است که ممکن است کسی چون بنده در فردای این جمع‌آوری از شما بپرسم: اگر اینها سند تقلب هشت میلیونی است و در فضای عمومی کشور در دسترس بوده است چرا در اختیار امثال برادرتان، حجاریان، کواکبیان، صفایی‌فراهانی، تاج‌زاده و...قرار ندادید که امروز با اصرار مجدد شما بر تقلب آنان را نیز خراب نمایید و دوگانه تناقض‌نمایی را از جناح خود به افکار عمومی عرضه نمایید؟ الان یا شما بی‌اعتبار شده‌اید یا آنان، چرا که اجتماع نقیضین محال است.

3- همانطور که شما آورده‌اید همه مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و آمارها از روز انتخابات تا چند سال بعد از انتخابات است، آنچه توقع است که شما و دوستانتان پاسخ دهید این است که: شما از این اسناد به تقلب رسیده‌اید؟ یا ابتدا تقلب را طرح و سپس دنبال اسناد آن گشته‌اید؟ به طور مثال موسوی و شما از روز 23خرداد به بهانه تقلب مردم را به خیابان کشانده‌اید، آیا می‌شود سند این کار شما مصاحبه 19/1/1391 حجت‌الاسلام سعیدی با ایسنا باشد؟

سخنرانی فردی که او را سردار مشفق می‌خوانید آبان 1388 انجام شده است آیا شما از فردای انتخابات با استناد به یک سخنرانی در چهار ماه بعد از انتخابات تقلب را مطرح کردید؟ سخنرانی مصلحی، جعفری همه و همه بعد از انتخابات است.شما ابتدا تقلب را بر چه اساس طرح کردید؟ آیا قرار بود بعداً کسانی بیایند سخنرانی کنند و شما اسناد تقلب را ارائه کنید؟

اگر این سخنان نبود و از شما پرسیده می‌شد به چه استنادی از 23خرداد مردم را به خیابان کشاندید پاسخ شما چه خواهد بود؟ آیا کسی که تقلب کرده است اقدام خود را در قالب سخنرانی و در جمعی 100، 500 و... نفره طرح و سی‌دی آن را در اختیار بازنده انتخابات قرار می‌دهد؟ ساده‌اندیشی عامدانه نیست؟

تلاش می‌کنم در ادامه مطلب از تحلیل‌های مناقشه‌برانگیز بر حذر باشم و صرفاً بر اسناد تکیه کنم.امیدوارم شما با تمرکز بر موضوعات و مطالبات پاسخگو باشید.

جناب آقای خاتمی! متعجبم چرا شماها که در پوستین روشنفکری آن همه جسارت و جسوری دارید، چرا صداقت را با شجاعت عجین نمی‌فرمایید؟ در انتخابات 1388 ممکن است تخلف صورت گرفته باشد اما دوقطبی حداکثری آن روز اجازه ماندن کسی را در خانه نمی‌داد اما مسئله چیز دیگری است که حل آن از جسارت، صداقت و انصاف شما باید نشئت گیرد.

4- در انتخابات 1388 تقلب نشد بلکه «طرح تقلب» از هفت، هشت ماه قبل انتخابات کلید زده شد که در ادامه اسناد آن را می آورم و سؤال این است که شما اگر هشت ماه قبل از انتخابات اسنادی در دست داشتید و بر آن اساس تقلب را طرح کردید چرا به مردم ارائه نمی‌نمایید؟ مگر می‌شود شما در دی ماه 1387 تقلب را طرح کنید اما دنبال اثبات آن در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها و آمارهای بعد از انتخابات بگردید؟

شما باید اسناد تقلب را هشت ماه قبل از انتخابات داشته باشید، وگرنه تردیدی باقی نمی‌ماند که توطئه‌ای علیه نظام را طراحی کرده بودید. شما در جلسه 17/4/1387 شاخه سیاسی حزب مشارکت حضور داشتید دیالوگ‌های آن جلسه ضمیمه کیفرخواست عمومی دوستان شما در شهریور 1388 است آیا آن دیالوگ‌ها به خاطر این است که قرار است مثلاً سردار جعفری دوازده ماه بعد از آن جلسه، انتخابات را تحلیل کند؟ به دلایلی که در ادامه آمد شما باید اسناد اینکه برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی از هشت ماه قبل از انتخابات تقلب را به صورت گسترده و علنی طرح کردید، ارائه کنید؟

1-4- علاوه بر جلسه 17/4/87 که با موضوع «بررسی راه های به دست گرفتن قدرت» برگزار شد شما شعار «اگر تقلب نشه موسوی برنده می شه» را به تجمعات شبانه تزریق کردید و «اگر تقلب بشه، ایران قیامت می‌شه» را چاشنی آن کردید.

انصافاً این شعار با استناد به آنچه در دفاعیات شما آمده، طراحی شد؟

2-4- شما کمیته صیانت از آرا درست کردید و در همه استا‌ن‌ها مستقر شد و مسئول آن را رسماً معرفی کردید که منظور از تشکیل آن قبول نداشتن نهادهای قانونی نظامی بود که کاندیدای شما را تأیید کرده بودند.

مرتضی حاجی 33 روز قبل از انتخابات می‌گوید: «کمیته صیانت از آرا از نمایندگان کلیه استان‌ها دعوت کرده بود برای هماهنگی در عملکرد نمایندگان، نامزدها و شعبه‌های اخذ رأی هیئت‌های اجرایی و محل شمارشگرها در جلسه‌ای حضور پیدا کنند که خوشبختانه تمامی استان‌ها به جز استان یزد در این جلسه حاضر شدند.( سایت نواندیش 19/2/88)

محسن آرمین پنج ماه قبل از انتخابات می‌گوید «از مراجع تقلید می‌خواهیم نظر خود را درباره حکم شرعی دست بردن در آرای مردم به صراحت اعلام کنند تا با اعلام نظر آنها جلوی تخلف در انتخابات گرفته شود‌.» (ایلنا 26/10/87) محمد سلامتی شش ماه قبل از انتخابات می‌گوید: «ما نگران آرا هستیم و آن را بار‌‌ها در جریان انتخابات اعلام کردیم‌.» (اعتماد 6/9/87) حسین مرعشی حدود شش ماه پیش از انتخابات می‌گوید: «مردم باید اطمینان داشته باشند که رأی‌شان درست خوانده می‌شود تا پای صندوق رأی بیایند، باید بدانند هرآنچه آنان می‌خواهند همان اتفاق می‌افتد و امانت حفظ خواهد شد.» (ایلنا 8/ 10/ 87) از شما توقع هست اسناد چرایی این سخنان را ارائه دهید نه اینکه ابتدا از غیب طرح تقلب کنید و بعداً که افتضاح رونمایی شد دنبال اسناد آن بگردید. آنقدر در آتش تقلب دمیدید تا اعتراض رهبری نیز برانگیخته شد.ایشان در عید نوروز در مشهد فرمودند: «من می‌بینم بعضی‌‌ها در انتخاباتی که دو، سه ماه دیگر انجام خواهد گرفت، از حالا شروع کرده‌اند به خدشه کردن.این چه منطقی است؟ این چه فکری است؟ این چه انصافی است؟

این همه انتخابات در طول این 30 سال انجام گرفته است – در حدود 30 انتخابات – مسئولان وقت در هر دوره‌ای رسماً متعهد شده‌اند و صحت انتخابات را تضمین کرده‌اند و انتخابات صحیح بوده است.چرا بی‌خود خدشه می‌کنند؟ مردم را متزلزل می‌کنند، تردید ایجاد می‌کنند.» آیا طراحان تقلب این سخن را فصل‌الخطاب قرار دادند؟ حتی در 29 خرداد 88 که رهبری فرمودند: «به ملت اطمینان می‌دهم که نظام جمهوری اسلامی اهل خیانت به آرای شما نیست.» تمکین کردید؟ حجت دانستید؟

سازمان مجاهدین انقلاب در بیانیه 21/1/88 خود (دو ماه قبل از انتخابات) می‌نویسد: «سلامت انتخابات به شدت به مخاطره افتاده است، به طوری که دیگر تقریباً اعتمادی به آمارهای انتخابات از جمعیت واجد حق رأی گرفته تا آرای شرکت‌کنندگان و آرای کاندیداها وجود ندارد.» وقتی گفته می‌شود که جریان چپ «تقوای جمعی» ندارد یعنی اینکه سؤال نمی‌کنید که بر چه اساس به آمارهای انتخاباتی اعتماد وجود ندارد؟

3-4- از بیانیه موسوی، مجمع روحانیون و سازمان مجاهدین در روز 23/3/88 که بدون هیچ حجتی آرا را آلوده نشان دادند می‌گذرم و به خوانندگان واگذار می‌کنم.آیا این مواضع بر اساس اسنادی که شما به عنوان تقلب به دادگاه ارائه کردید، صادر شده است؟

آیا درخواست موسوی از مردم برای جشن پیروزی در شامگاه میلاد حضرت زهرا بر اساس شمارش آرا یا اسنادی که شما به دادگاه ارائه کردید، انجام شده است؟ (تابناک 22/3/88)

4-4- موسوی در شامگاه 22 خرداد اعلام پیروزی و اعلام موعد جشن را بر اساس همین اسناد تقلب شما اعلام کردند؟ رأی کدام صندوق شمارش شده بود؟ تقوای جمعی جریان شما یک بار از وی پرسید شما چطور «برنده قطعی انتخابات با فاصله بسیار‌» شدید؟ آیا این اعلام بر اساس طراحی هشت ماه پیش نبود؟

5-4- آیا شما نمی‌دانید موسوی 21/3/88 به هفته‌نامه ‌تایمز می‌گوید اگر شکست بخورم دست بردار نیستم و تغییرات دیگر مدنظر داریم و عقبگرد نخواهیم کرد و به جوانان حاضر در خیابان‌‌‌ها نیز پیام داده‌ام؟ آیا این به خاطر تقلبی است که شما بعد از انتخابات متوجه آن شده‌اید یا طراحی پیشینی که باید مراحل خود را به ترتیب انجام می‌داد و آخرین مرحله آن درخواست رفراندوم توسط سیدمحمد خاتمی بود؟

6-4- جناب خاتمی، شما اگر نگاه اعتقادی به راه امام ندارید – که تردید ندارم ندارید – لااقل به سبب انتساب‌های ژنتیک از ایشان نان خورده‌اید.لطفاً بفرمایید شعار‌‌ها علیه آرمان‌های امام در خیابان‌های تهران نظیر مرگ بر اصل ولایت فقیه، مرگ بر جمهوری اسلامی و نه غزه نه لبنان به خاطر تقلب در انتخابات بود؟ و چرا وقتی رهبری شما را جدا کرده و گفتند «‌بگویید اینها با ما نیستند ما حرف دیگری داریم‌» حاضر نشدید چنین کنید؟ حال چطور می‌توانید سوءظن حاکمیت به خود را با هل دادن نهادهای قانونی نظام ذیل جناح مقابل توجیه نمایید؟

به فرض اینکه هیچ حجت و سندی از شما‌‌ها مبنی بر طراحی تقلب از هشت ماه قبل از انتخابات وجود نداشت و صرفاً از 23 خرداد به میدان تقلب آمده بودید، می‌شد نگاه شما را سوءظن دانست که حاکمیت موظف بود برطرف نماید. اما شما متهم به «طراحی تقلب» هستید و گوشه‌ای از آن را تقدیم کردم. همان طرحی که ابطحی رمز آوردن مردم به خیابان‌ها بعد از 23 خرداد دانست. بنابراین اگر خیر نظام و پایان سوءظن به خود را می‌خواهید باید سه کار را شجاعانه به انجام برسانید.

1- همان‌طور که چند نفر از سران اصلاحات در عیان و نهان بر عدم تقلب تأکید کردند، شما نیز آن را رسمیت ببخشید که البته شجاعت لازم است و معتقدم اگر اپوزیسیون و غرب از این اقدام عبوس نمی‌شدند حتماً سید‌محمد خاتمی این کار را انجام می‌داد.

2- از شعارهای ساختارشکن و حمله به مساجد و بسیج ابراز برائت علنی و رسمی جویید، همان طور که رهبری بار‌‌ها از جمله درباره ماجرای روز عاشورا از شما‌‌ها دفاع کردند که «آتش زدن مراسم امام حسین کار اینها (موسوی و کروبی) نیست» شما نیز از این انصاف الهام‌ گیرید.

3- اسنادی ارائه کنید که چرا تقلب را هشت ماه قبل از انتخابات طرح و برای آن برنامه ریزی کردید.کمیته صیانت تشکیل دادید، اعلام پیروزی کردید و هشت‌ماه کشور را به سمتی بردید که دشمنان به ذوق آمدند و به حمایت برخاستند. تجمعات سازمان‌یافته‌ای که پیشنهاد گلدکوئیستی بودن آن را میردامادی داد و موسوی بیست و یکم خرداد می‌گوید: «پیام من به آنان رسیده است» برای چه بود؟ ما رسالت خود می‌دانیم با این سؤالات زندگی کنیم و هر روز آنان را پرسش نماییم. ما منتظر پاسخ هستیم و رها نخواهیم کرد.

والسلام

مدیرمسئول روزنامه جوان

عبدالله گنجی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۹۴۷۱۱۹:۵۲:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
رییس جمهور اصلاحات به صراحت گفت امکان تقلبی که سرنوشت انتخابات را تغییر دهد وجود نداشته است
ناشناس۹۹۹۵۲۳۲۰:۳۵:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اصلاحات جز رانت سازی و جنجال کار دیگری بلد نیست؟ حتی تاجزاده ول کرده‌ ول نمیکنی؟ لطفا به درد اقتصادی مردم برسید ما رو پشیمان نکنید
ناشناس۹۹۹۶۶۱۲۲:۵۱:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اصلاحات دروغین و اصلاح ناپذیر ، این قوم مترود ، حیات نامطلوب خود را در فریب و جنجال‌آفرینی و لاابالی‌گری سیاسی میجویند این بی‌بندوبارهای اخلاقی و سیاسی و اقتصادی هیچ سنخیتی با ملت بصیر و غیور ایران ندارند
ناشناس۹۹۹۷۹۴۰۵:۵۸:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اصلاحات اگه ۱۰۰۰ تا چاقو بسازه حتی یکیش هم دسته نداره ماهیت اصلاحات خرابه
ناشناس۹۹۹۴۷۲۱۹:۵۲:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اگر محمد رضا خاتمی سندی داشت که به مطبوعات میداد. اینکه تو بگی اون آقا هم گفته تقلب شده که سند نیست
مهندس جنت شهری۹۹۹۴۹۰۲۰:۰۲:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
لطفا سفسطه نکنید...اسناد را منتشر کنید...بگذارید مردم تصمیم بگیرند و قضاوت کنند...
ناشناس۹۹۹۵۴۸۲۱:۰۶:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
محمدرضا خاتمی در دادگاه حتی تخلف در انتخابات را نتوانست اثبات نماید چه برسه به تقلب !!!!
ناشناس۹۹۹۸۱۹۰۶:۵۰:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
شما بودی تو دادگاه؟
ناشناس۹۹۹۹۹۳۰۹:۲۶:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اگر ادله درست و درمون بود اینقدر توی بوق نمیکردن که به گوش همه برسه؟ 8 ماه اشوب به پا کردن نیاز به انتشار دلیل نداشت؟ با ادعا به کجا میتوان رسید؟
فرناز۹۹۹۸۹۴۰۸:۱۶:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
شما جلسه دادگاه رو کجا دیدید؟ لطفا" مشروح جلسه دادگاه رو پخش کنید تا همه ببینند.
ناشناس۹۹۹۹۸۲۰۹:۱۹:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
محمدرضا خاتمی درست میگوید
م.م۹۹۹۶۹۸۲۳:۵۲:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این پاسخ نیست این یک توجیه است شما مستندات ارائه شده را منتشر کن تا مردم قضاوت کنند چکار دارید که چرا حالا ارائه شده و در سال 88ارائه نشده است و یا چرا فلانی قبلا این اعتقاد به تقلب را نداشته حالا داره!!!
ناشناس۹۹۹۴۹۴۲۰:۱۱:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
یه بار واسه همیشه از مهندس موسوی دعوت کنید بصورت زنده و غیر سانسور ادلشو مطرح کنه و شورای نگهبانم جواب بده و قضاوتو‌با ملت بزارین
سید۹۹۹۵۰۹۲۰:۲۶:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
آیا پاسخی بهتر از همسرش خانم زهرا رهنورد خواهد داد؟ وی آنزمان در گفتگو با بی بی سی درباره استدلال هاي خود در مورد تقلب در انتخابات گفت: يك سري نقاطي هستند كه اصلا مشخص است كه خودش ملاك تشخيص نادرست بودن نتايجي است كه وزارت كشور اعلام كرده است. مثلا آذربايجان و ترك زبان ها هيچ وقت فرزند خودشان را نمي گذارند كه به كس ديگري راي بدهند. خود من لر هستم و موسوي هم بارها گفته من داماد لرستان هستم. بنابراين اهالي لرستان موسوي را نمي گذارند به آقاي احمدي نژاد راي بدهند. اين دو تا ملاك است و باقي موارد هم شبيه همين است.!!!! ایا این استدلالها برای تقلب کافی نیست . ؟ با همین نگاه کشور را ماهها به آشوب کشاندند و طلبکار هم هستند.
ناشناس۱۰۰۰۰۵۵۱۰:۰۴:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
حالا مضحک بودن استدلال به کنار اون آدمایی که با چنین استدلالی آمدند به خیابان چه فازی داشتند؟!!
محمد گاندو۹۹۹۵۱۸۲۰:۳۰:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
به آقای موسوی همون موقع گفته شد خودتون و یا نمایندگان شما هر تعداد صندوق را که مد نظر دارید در هر شهری یا حوزه‌ای مشخص کنید تا بازشماری شود اگر در این مسیر که با حضور نمایندگان شما انجام می شود به تقلب رسیدین صندوقای بیشتری باز شماری می شود . آیا موسوی پذیرفت ؟ نه . چرا چون حربه و شعار تقلب را از دست میداد .
ناشناس۹۹۹۵۰۲۲۰:۲۱:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
شما صد تا دلیل هم که بیارید باز این جماعت قبول نمیکنن... نه خودشون نه طرفداراشون... وقتی هم که جواب نداشته باشن پشت مشکلات معیشتی قائم میشن و میگن مردم مشکل دارن...
ناشناس۹۹۹۸۲۰۰۶:۵۰:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
موافقم در انتخابات می‌بازند می‌گویند تقلب شده! حقیقت را از سرشناسان اصلاحات مانند ابطحی می‌شنوند می‌گویند به آن‌ها آمپول اعتراف زده‌اند! فیلم عدم امکان تقلب را از امثال تاجزاده می‌بینند می‌گویند طعنه زده! اعتراف اکبر گنجی، رمضان زاده، عطریانفر و ... به عدم امکان تقلب ۱۱ ملیون رأی در ایران! و اعتراف محمد خاتمی و ... این جماعت، یک گروه با اهداف سیاسی اند که چه سر کار بیایند یا نیایند، برای مردم و نظام هزینه درست می کنند.
محمود۱۰۰۰۱۳۷۱۰:۴۳:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
یعنی شما باور کردی احمدی نژاد 25 میلیون رای داشت ؟!!!
بهلول۹۹۹۵۰۳۲۰:۲۱:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این پاسخ سیاسی بود. پاسخ کارشناسی لازم است. با آمار و ارقام.
ناشناس۱۰۰۰۰۰۳۰۹:۲۹:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
آمار همانی است که نتیجه انتخابات بود ایشون صرفا ادله آقای خاتمی رو رد کردند به این معنا که اینها نمیتواند برای ادعای تقلب آنهم دوروز قبل از انتخابات دلیل باشد چون 8ماه بعد اتفاق افتاده، دلیلتان چیست اگر دلیلی دارید
ناشناس۹۹۹۵۲۲۲۰:۳۴:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
هیچ فرصتی نباید به آشوب طلبان داده بشه. اگر ایشون حرفی برای گفتن داشت اونموقع که بهش گفتن بیا تو تلویزیون و با کسی مناظره کن می‌آمد . نه اینکه بگه باید دوربین کامل در اختیار من باشه و هرچی میخوام بگم . به نظرم الان هم دیر نیست اگر اماده مناظره باشد صدا و سیما میتواند این امکان را فراهم کند
پرویز۹۹۹۶۵۹۲۲:۵۰:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
خوب صدا و سیما مال شما هست . پس اگر شما بفرمایید حتما این کار رو میکنه.
ناشناس۹۹۹۶۵۴۲۲:۴۵:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
ملت عاشقه احمدینژادن بریم؟ از خودشون بپرسیم
ناشناس۹۹۹۶۶۵۲۲:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این جواب از کسی که معتقد به حق الناس باشد ارایه نمیشود! سفسطه محض
ناشناس۹۹۹۶۷۸۲۳:۱۶:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
با تشکر از دکتر گنجی باید عرض کنم این قماش چیزی برای عرضه ندارن
امیر۹۹۹۶۹۵۲۳:۴۷:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
جناب آقای گنجی شما پاسخی ارائه نکردید درست یا غلط، آقای خاتمی بر اساس گزارش مصوب شورای محترم نگهبان، یکسری سوالات و ابهاماتی رو مطرح کردن انتظار این بود ک به ادله به تک تک ابهامات ایشان، پاسخ میفرمودید
ناشناس۱۰۰۰۰۱۱۰۹:۳۲:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
وقتی اصلش رو میشه رد کرد دلیلی نداره تک تک پاسخ داده بشه
حيدر۹۹۹۷۲۹۰۰:۴۸:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
با سلام اين جوابيه را نگاه كردم شايد جوابي براي شبهاتي كه آقاي خاتمي وارد كردند بيابم كه متاسفانه جواب شفاف و با آماري نيافتم. بنظرم در كنار ابراز نقطه نظرات، ميبايست جواب شبهات را هم بدهند. مثلا اگر خاتمي ميگويد بين آمار وزارت كشور و شوراي نگهبان در خصوص فلان مورد دو ميليون اختلاف است، آقاي گنجي با عدد اعلان نمايد كه در همين مورد در انتخابات رياست جمهوري گذشته چه مقدار اختلاف بوده است تا مثل من قانع شوم
ناشناس۹۹۹۷۳۸۰۱:۰۰:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ظاهرا خیلی استدلالاش محکم بوده که بعد از ۱ هفته بایکوت با سلام و صلوات و سفسطه یه جیزایی نوشتین
علی۹۹۹۷۵۰۰۱:۱۶:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
چقدر این روزها جات خالیه. چقدر این روزها نیاز به تو بیشتر حس می‌شه. ای مرد جسارت و عمل. احمدی‌نژاد!
ناشناس۱۰۰۰۰۸۴۱۰:۱۶:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
ملت چی میگن و تو چی میگی . قربون اون مغز نازنینت برم .
ناشناس۹۹۹۷۵۹۰۱:۳۸:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اصلاح طلبان در مورد تقلب دروغ گفتند. و این واقعیتی هست که همه در دل می دانند
ناشناس۹۹۹۷۸۳۰۴:۴۲:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
همون موقع در سال 88 بابت حمایتها از احمدی نژاد یه عذرخواهی میکردید و تمام میشد.
محمد۹۹۹۸۲۴۰۷:۰۸:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۳
محض رضای خدا حداقل یکی از موارد تشکیک ایشون رو توجیه میکردید و البته وظیفه شما هم نیست، همون مسئولین روز انتخابات باید پاسخگو باشند که چرا انقدر متناقض بوده صجبت هاشون
ناشناس۹۹۹۸۲۸۰۷:۲۱:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
سلام.روزنامه جوان اگر راست می گوید اسناد خاتمی رو منتشر میکرد.
مهران۱۰۰۰۰۰۵۰۹:۳۰:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
چرا روزنامه جوان منتشر کنه؟ خود آقای خاتمی در روزنامه های زنجیره ای خودشون منتشر کنن در کانال های تلگرامیشون منتشر کنن و ... حتما باید روزنامه جوان منتشر کنه؟ اگر چیزی وجود دارد آقای خاتمی ذره ای شرف و مردونگی دارد در روزنامه های اصلاح طلب منتشر کند
ناشناس۹۹۹۸۳۵۰۷:۳۰:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اصلاحطلبان خود شیفته. مگر همش شما باید برنده شین؟ بیش از نیمی از عمر انقلاب دست شما بوده اینم شده وضع ما.
ناشناس۱۰۰۰۱۱۴۱۰:۳۰:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
یعنی چی که «مگر همش شما باید برنده شین» . اصل رأی اکثریته و شما هرگز در اکثریت نبوده اید
ناشناس۹۹۹۸۴۷۰۷:۴۰:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
با سلام آدمی که خوابه ،میشه بیدارش کرد ولی آدمی که خودشو به خواب زده نمیشه بیدار کرد ، امثال خاتمی ها هم شجاعت بیدار شدن و پذیرفتن اشتباهشون و ندارند ، ان شاءالله ملک الموت را که دیدند بیدار خواهند شد.
مهران۹۹۹۸۵۷۰۷:۴۴:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دلیل تقلب رو همسر آقای موسوی بیان فرمودند ترک زبان ها فرزندشون میرحسین رو ول نمیکنند به احمدی نژاد رای بدن لر ها هم چون همسر آقای میرحسین لر هستند دامادشون رو ول نمیکنند به احمدی نژاد رای بدن اوج استدلال این افراد برای تقلب اونم از نوع یازده میلیونی رو دیدیم ، این استدلال همسر میرحسین برای تقلب دقیقا به شیوه آمار گیری دوستش حسن روحانی در گرفتن آمار از شرایط بد جامعه هست که گفت من تو خیابون با ماشین میرم چهره ها رو نگاه میکنم چند نفر میخندن و چند نفر ناراحت اند و ...
ناشناس۹۹۹۹۱۹۰۸:۳۳:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
دوستان مثل اينكه ايراني نيستن انگار از يه كره ديگه و يا از كشور ديگه اي امدن تقلب نشده اگه تونستيد سوالاي منو جواب بديد توي دوم خرداد خاتمي راي آورد دوره دومشش راي آورد دوره احمدي نژاد چون ايشون نميشناختن به دور دوم كشيده شد دوره دوم احمدي نژاد چون ايشون شناختن ملت شهيد پرور امد پاي صندوق راي باز احمدي نژاد راي اورد دوره روحاني بخاطر حمايت اصلاح طلابا روحاني راي آورد دوره دوم روحاني دوباره ملت هميشه در صحنه بخاطر كل كل با هم به روحاني راي دادن پس چطور ميشه ميزان آراي سنتي مردم كه هميشه واسه اصلاح طلبا بوده در يك دوره مشخص كم امد و رفت اون طرف مردم ما از دوم خرداد به يه ميزان به اصلاح طلبا راي ميدادن فقط توي يه دوره مشخص اونم بخاطر عدم شناخت از احمدي نژاد و تبليغات منفي واسه هاشمي اونم تازه به دور دوم كشيده شد در ضمن لازم به يادآوري كه نه اصولگراها و نه اصلاح طلبها هيچكدوم واسه اين مملكت كار نكردن چون اگه كرده بودن الان اينجا نبوديم
مهدی۹۹۹۹۳۳۰۸:۴۳:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اگر حضرات قبل از انتخابات مثل من به شهرهای مختلف و روستاها می رفتند متوجه آرای مردمی می شدند که تقلبی در انتخابات نشده متاسفانه حضرات فقط شمال شهر تهران و خانواده خود را می بینند و به کل جامعه بست میدهند
ناشناس۱۰۰۰۴۷۱۱۳:۳۳:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
با آمار و ارقام صحبت کنید نه دو صفحه انشا بنویسید .

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 2. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 3. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 4. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 5. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 6. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 7. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 8. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 9. جانِ انجیر  

 10. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 11. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 12. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 13. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 14. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 15. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 16. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 17. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 18. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 19. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 20. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 21. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 22. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 23. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غ ذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 24. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 25. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 3. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 4. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 5. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 8. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 9. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 10. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 13. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 14. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 15. طبخ ۱۴۰۰۰ پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز  

 16. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 17. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 18. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 19. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 20. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. پویش مردمی فقط به عشق علی(ع)   

 25. ۱۱ دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های امروز

 1. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 2. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 5. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 6. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 7. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 8. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 9. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 10. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 11. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 12. ظریف: به تجارت‌ با هر کشوری که بخواهیم ادامه خواهیم داد

 13. مونسان سرپرست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد

 14. اعلام جرم آمریکا علیه یک شهروند دوتابعیتی به اتهام نقض تحریم‌های ایران

 15. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 16. حداد عادل: امیدوارم صداوسیما، تذکر رهبر انقلاب را جدی گرفته باشد

 17. شکایت ۱۱ نماینده از وزیر نیرو

 18. چند طرح تفحص در مجلس دهم مطرح شده است؟

 19. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 20. سپاه: ارتقای ظرفیت‌های دفاعی دستور کار نیروهای مسلح ایران اسلامی است

 21. سردار جلالی: تلاش ما این است که مردم بدون هیچ مشکلی از فرصت‌های فناوری بهره‌مند شوند

 22. بیانیه وزارت دفاع به‌مناسبت گرامیداشت سالروز صنعت دفاعی

 23. سردار فدوی: دستگیری تفنگداران آمریکایی بسیاری از برنامه‌های دشمن را برهم زد

 24. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 25. پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه به آیت‌الله امینی

پربحث‌های دیروز

 1. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 2. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 3. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 4. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 5. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 6. انتصاب «رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی» از سوی رهبر انقلاب

 7. واکنش ربیعی به حادثه تروریستی اخیر کابل

 8. شیخ عیسی قاسم: بزرگ‌ترین ستم در زمین قطع ارتباط انسان با رسول خداست

 9. شیعیان نیجریه از هیچ چیز نمی‌ترسند/افزایش پیروان شیخ زکزاکی

 10. تعیین تکلیف نفتکش متخلف انگلیسی در دادگاه/هماهنگی کامل با نیروهای نظامی برای تامین امنیت کشتیرانی خلیج‌فارس

 11. چرا نام «گریس ۱» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 12. فرمانده نیروی دریایی سپاه: زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت/ وظیفه ما ایجاد امنیت در منطقه است

 13. احتمال سفر رئیس جمهور به ژاپن و فرانسه/ اگر توافقات خوبی حاصل شود روحانی و مکرون در تهران یا پاریس دیدار می کنند

 14. نوروزی: ائتلاف خلیج فارس محکوم به شکست است

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 11. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 12. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 13. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 14. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 15. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 16. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 17. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 18. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 19. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 20. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 21. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 22. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 23. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 24. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 25. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

آخرین عناوین