«سرمایه اجتماعی» با توییت بازی مسوولان بدست نمی آید!

هادی شریفی، گروه اجتماعی،   3980422124 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
«سرمایه اجتماعی» با توییت بازی مسوولان بدست نمی آید!

به عقیده کارشناسان "کاهش سرمایه اجتماعی" یکی از مهمترین مشکلاتی است که در کنار وضعیت بد اقتصادی این روزها گیربانگیر جامعه شده است. به واسطه وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی، سرمایه اجتماعی دولت که بخش اعظم حکومت است این روزها کاهش زیادی پیدا کرده و ترمیم آن ضروری است.

جیمز کلمن اندیشمند اجتماعی، سرمایه اجتماعی را وسیله ­ای برای تبیین نحوه همکاری و تعاون افراد با یکدیگر می ­داند که متضمن شبکه­ های مبتنی بر اعتماد و ارزش­های موثر می­باشد. با این تعریف "سرمایه اجتماعی" صرفاً به معنای محبوبیت نیست و "اعتماد" یکی از مهمترین مولفه ­های اصلی آن است.

"شفاف سازی" ، "جوانگرایی" و "ارتباط مستقیم با مردم و قشر هدف" سه گانه­ای برای افزایش سرمایه اجتماعی هستند که اگر به سایر ارکان  حکومت و به خصوص دولت تسری پیدا کند باعث ترمیم و بهبود سرمایه اجتماعی از دست رفته می شود.

1- همانطور که رهبر انقلاب فرموده اند مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند. پس مردم نباید نامحرم باشند و هنگامی که مردم خود را ناظر امور بدانند قطعاً میزان اعتمادشان به مسئولان بیشتر می­شود.

بطور مثال اخیراً وزارت کار رویکرد مناسبی مبتنی بر شفافیت و شفاف سازی در پیش گرفته که باعث افزایش نظارت عمومی بر فرایندها می شود، انتشار حقوق مدیران هلدینگ­های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی، انتشار اسامی دریافت کنندگان وام 4 درصدی اشتغال، حذف پاداش هیئت مدیره ها و حذف سهمیه بندی اعمال شده در خصوص بیش از 4 هزار نفر از مستمری بازماندگان بیمه شدگان فوتی صندوق بیمه و عشایر که منجر به افزایش 58 درصدی  مستمری_های افراد این سهمیه بندی شده از این دست اقدامات شفاف است.

2-  سالهاست که پست های مدیریتی در کشور بین تعدادی افراد پا به سن گذاشته می چرخد و سازمان ها و وزارتخانه ها تبدیل به مجمع پیرمردها شده ­اند، انتخاب و اعتماد به جوانان و انتصاب آنها به عنوان معاونین وزیر، مدیران میانی و اعضای هیئت مدیره شرکت ها می تواند باعث "اعتماد به نفس" و انگیزه جوانان و متعاقب آن افزایش سرمایه اجتماعی می شود.

اینکه زمام امور در اختیار افراد چسبیده به صندلی باشد و جوانان همواره پشت این سد باشند و فرصتی حتی برای ارائه ایده­هایشان نداشته باشند باعث سرخوردگی آنها می شود.

3- ارتباط بی واسطه، مستقیم و مستمر با مردم و اقشار هدف مانند بازنشستگان، کارگران و ... توسط مسئولین دولتی و حکومتی می تواند در افزایش سرمایه اجتماعی به شدت موثر باشد، مردم وقتی ببینند که راحت می توانند به مسئولان دسترسی داشته باشند و مانند اوایل انقلاب در اتاق مدیران به روی مردم و بخصوص قشر مستضعف باز باشد در بهبود سرمایه اجتماعی موثر است.

"شفافیت" ، "جوانگرایی " و " گفتگوی بی واسطه با مردم" سه گانه ­ای است که اگر  دولتمردان بر انجامش اهتمام جدی داشته باشند قطعاً شاهد افزایش سرمایه اجتماعی خواهیم بود.

کلیه وزرا و مسئولین نیز باید همین راهکارهای شفافیت، جوانگرایی و گفتگوی بی واسطه با مردم را دنبال کنند که منجر به افزایش سرمایه اجتماعی می­شود. توئیت بازی و استخدام نمایندگان ادوار و دادن آپارتمان و غیره دردی از دردهای مردم را دوا نمی کند. باید بین مردم آن هم بدون اسکورت و محافظ رفت تا فهمید درد مردم چیست.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۹۸۳۹۰۷:۳۲:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
برای بدست آوردن سرمایه اجتماعی مهمترین اصل عملکرد مدیران است . وقتی برخی مدیران و مسئولین در کشور رفتارهای ضد ارزشی دارند و نمی توانند الگوی یک جامعه مدنی سالم باشند چطور خودشان شعار می دهند ؟ گذشت آندورانی که مردم به مسئولین اعتماد داشتند آن زمان مسئولین خودشان در خط مقدم بودند و قبل از اینکه چیزی بگویند اول انجام می دادند . نه اینکه الآن خانواده اکثر مسئولین ایران نیستند . نباید این افراد در ایران مسئولیت داشته باشند زیرا آنرا دلبستگی به ایران ندارند .
ناشناس۹۹۹۸۴۸۰۷:۴۰:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
توئیت راهی برای انتقال پیام و اخبار است. وقتی وسایل ارتباط جمعی در جهت تخریب افراد بکار گرفته می شوند، توئیت کردن چاره ای است برای مقابله به مثل.
ناشناس۹۹۹۸۴۹۰۷:۴۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
خوشبختانه در این موارد زبان شیرین فارسی ضرب المثل های زیادی دارد . کلاغ آمد راه رفتن کبک را تقلید کند ، راه رفتن خودش را هم از یاد برد .
ناشناس۹۹۹۸۵۲۰۷:۴۲:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
نویسنده فقط دولتمردان را نصیحت می کند! بقیه مسئولان کارشان درست است!!!
ناشناس۱۰۰۰۲۳۱۱۱:۴۰:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولت است ولاغیر.
ناشناس۱۰۰۰۵۸۶۱۴:۲۶:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
قطعا جواب سوال خیر است . وقتی امر به معروف و نهی از منکر را می کشند همین می شود .
ناشناس۹۹۹۸۶۱۰۷:۴۸:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
هر وقت تقسیم بندی به خودی و غیر خودی حذف و شایسته سالاری جایگزین رابطه و طایفه سالاری شود، مشکلات کشور در مسیر حل شدن قدم بر می دارند.
ناشناس۱۰۰۰۱۰۹۱۰:۲۸:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
پس منافق و دشمن نفوذی چطور شناخته شوند؟ باید همیشه یک معیار برای حرکت در مسیر درست وجود داشته باشد و مردم هم حول آن معیار وحدت داشته باشند تا هم پیشرفت کشور بدون وقفه و در مسیر درست باشه و هم منافقین و نفوذیها زود شناخته شوند که با تحلیلها و القاء نظرهای منحرف سعی میکنند افکار جمعی مردم را از مسیر درست منحرف کنند
ناشناس۹۹۹۸۶۳۰۷:۴۸:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اینها یک مشت شعار است که سالهای سال است، داده می شوند و عملا" همه چیز در مسیر دیگری حرکت می کند. مرگ خوب است برای همسایه، نه من !!!!
ناشناس۹۹۹۸۷۲۰۷:۵۶:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
جواد ؛ 24 ساعته توی توئیتره
ناشناس۱۰۰۰۰۶۵۱۰:۰۸:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۳
نکه عزت و دیگران نیستند!!!!
هنر۱۰۰۰۵۹۲۱۴:۳۲:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
خیلی مشکلات ناشی از کج فهمیه! عزت الان مسئولیت تو مدیریت دولت داره؟ اول بفهمیم مدیر و رئيس جمهور توی کشور کیه تا بعد بفهمیم مطالباتمونو از کی باید پیگیری کنیم
ناشناس۱۰۰۰۰۶۹۱۰:۰۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
محمود که برای آمریکایی ها از ورزشکار گرفته تا خواننده و ..... توییت می فرستد.
ناشناس۱۰۰۰۰۷۵۱۰:۱۱:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
حداقل ظریف با انگلیسی فصیح توییت می کند.
ناشناس۱۰۰۱۲۴۷۲۱:۱۲:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بعد ۴۰ سال زندگی در امریکا البته! میشه به منم امریه بدید اونم در زمان جنگ برم نیویورک سازمان ملل برای خدمت سربازی؟
ناشناس۹۹۹۹۰۵۰۸:۲۵:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۳
جوان جوان نکنید افراد شایسته باید سرکار باشند بدون توجه به سن جنسیت قومیت و دین ...اگر پیرمردها بروند و اقازاده هایاشن بیایند اوضاع خوب می شود؟!
ناشناس۱۰۰۰۲۳۸۱۱:۴۲:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۳
باید پیرمردها بروند و آقازاده هایشان هم نیایند بلکه جوانان تحصیلکرده و مجرب بکار گرفته شوند.
ناشناس۱۰۰۰۴۲۸۱۳:۱۵:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
فقط پير مرد های دولتی؟!
ناشناس۱۰۰۱۱۰۲۱۹:۱۹:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
نترس، اکثرا اونچوناااان سرمایه ای بهم زده اند که تا صد نسل میتونند کار نکنند و بخورند
ناشناس۹۹۹۹۵۰۰۸:۵۷:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۳
نویسنده نمی داند توییت کارکرد خود را دارد و برای کسب سرمایه اجتماعی نیست.متاسفانه وقتی همه چیز را از کانال سیاسی و سیاست بازی ببینیم جز رنگ سیاه چیزی نمی توان دید.توییت سیاه دیده می شود.
ناشناس۹۹۹۹۵۱۰۸:۵۷:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اگر شبکه های اجتماعی نبود دولتیان کاملا بیکار و جیره خوارانشان بی جیره می ماندند
علی 671۱۰۰۰۱۱۵۱۰:۳۰:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۲۳
تا عشق به صندلی است وضع از این هم بدتر می شود و حقوق های نجومی هستند باید فاتحه ی پیشرفت را خواند .که تا به حال چنین بوده .
ناشناس۱۰۰۰۲۰۳۱۱:۲۹:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۳
در همان بند یک آیا شرکت هایدولتی و معادن عمومی که با رانت تصاحب شدند برای مردم شفاف است که مالکین آنها کی هستند چرا آنچه را میگوئید عمل نمی کنید؟لم تقولون ما لا تفعلون
ناشناس۱۰۰۰۶۱۰۱۴:۴۶:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۳
اصلا چه معنی داره مسئولان در سایتی که طبق قانون کشور ممنوعع است فعالیت کنند؟ مسئولانی که قانون مملکت را رعایت نمیکنند چگونه توقع دارند مردم به قانون احترام بگذارند؟

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش تهران

 4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 5. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 6. اعتراض مشاورین املاک به دیوان عدالت اداری

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 9. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 10. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 11. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 12. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 13. چرا مسکن ارزان نمی شود

 14. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 15. واکنش‌های داغ به یک مقاله

 16. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 17. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 18. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 19. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 20. این حق مردم است 

 21. بازار بورس، بمانیم یا برویم؟

 22. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 23. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

 24. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 25. قالیباف: سرپرست های خانوار برای خریدن کالای اساسی نباید شرمنده فرزندان شوند

ابر آروان

آخرین عناوین