استراو: اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا تلاش فوق العاده ای می کند!

گروه سیاسی الف،   3980421038

وزیر امور خارجه اسبق انگلیس با بیان اینکه از کلافگی ایران درباره تعلل اروپا در اجرای تعهداتش در برجام مطلع است تاکید کرد که «تلاش های فوق العاده ای برای اجرایی کردن اینستکس و پیدا کردن راهی برای دور زدن تحریم های بسیار سخت و دشوار فرامرزی آمریکا در جریان است».

استراو: اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا تلاش فوق العاده ای می کند!
 

 «جک استراو» روز جمعه در گفت وگو باایرنا در لندن گفت که علت تصمیم ایران برای کاهش تعهداتش در برجام را درک می‌کند اما به اعتقاد او این اقدام، بهانه به دست دشمنان ایران می‌دهد تا برجام را رها کنند.

وی با اشاره به بخت بالای بوریس جانسون برای تصاحب کرسی نخست وزیری انگلیس گفت: نمی‌خواهم روی او فشار غیر ضروری وارد شود تا از موضعی که قبلاً به نفع برجام اتخاذ کرده بود فاصله بگیرد.

وزیر خارجه اسبق انگلیس در پاسخ به این سوال که چرا اروپا ۱۱ تعهدی را که پس از خروج آمریکا از برجام پذیرفت اجابت نکرد، اینگونه پاسخ داد: من جزئیات این تعهدات را ندیدم اما اینستکس راه افتاده است.

وی ادامه داد: اینکه چرا اتفاق بیشتری نیافته به خاطر مشکلات جدی اروپا در قبال تحریم‌های آمریکا است و شرکت‌های اروپایی می‌ترسند با ایران تجارت کنند.

جمهوری اسلامی ایران یکشنبه گذشته به دنبال عدم پایبندی گروه ۱+۴ به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد.

در گام نخست کاهش تعهدات هسته‌ای هم ایران اعلام کرد که به محدودیت‌های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصد و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید کرده این گام‌ها در چهارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق است و در صورتی که شرکای برجام گام‌های لازم برای ایفای تعهدات خود بردارند این اقدامات به سرعت قابل بازگشت است.

استراو در بخش دیگری از این مصاحبه به تنش‌ها در منطقه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: اوضاع خیلی جدی است و متأسفانه این شرایط به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بر می‌گردد که از برجام خارج شد و از هر جهت که به آن نگاه کنیم ایده خوبی نبود.

وی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و برخی عناصر رژیم سعودی را مشوق‌های اصلی ترامپ برای خروج از برجام معرفی کرد که منطقه را در مسیر اشتباهی قرار داده است.

وزیر خارجه اسبق انگلیس سپس به مقاطعی در تاریخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد که بین کشورهای منطقه خلیج فارس همکاری وجود داشت. او در این باره گفت: باید با توجه به معماری جدید منطقه به این شرایط بازگردیم و مسائل سوریه، عراق، لبنان و یمن را حل کنیم.

استراو با اشاره به دو راه حل نظامی و مذاکره برای حل تنش‌ها در منطقه تکرار کرد: به نظر من بایستی از طریق مذاکره مشکلات را حل کرد. من ساده لوح نیستم اما در تاریخ اروپا هم اوضاع بدتر از این بود و در خاورمیانه هم به نظر من می‌توان به سمت مذاکره حرکت کرد.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران و توانمندی ایران در سرنگون کردن پهپاد جاسوسی آمریکا، آیا زمان آن نرسیده که غرب دید خود را نسبت به سامانه دفاعی موشکی ایران تغییر دهد، گفت: وظیفه اصلی دولت هر کشوری این است که برای مردمش امنیت تأمین کند و این مساله شامل تدابیر دفاعی هم می‌شود. اما نگرانی موجود درباره ایران این است که فناوری موشکی خود را به گروه‌های نیابتی در منطقه انتقال می‌دهد.

وزیر امور خارجه اسبق انگلیس ادامه داد: البته من به خوبی درک می‌کنم که چرا ایران چنین کاری انجام می‌دهد اما برای سایر کشورها در منطقه نگران کننده است.

وی با اذعان به این نکته که آمریکا از سامانه موشکی دور برد و سایر کشورها از جمله عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی هم از فناوری موشکی برخوردار هستند گفت: ایران هم چاره‌ای ندارد که سامانه موشکی خود را توسعه دهد چون کشوری حاضر به فروش این فناوری به ایران نیست.

استراو سپس تصریح کرد که اصلاً منطقی نیست از ایران خواسته شود گام‌های یکجانبه برداشته و خودش را تضعیف کند در حالی که سایر کشورهای متخاصم چنین اقدامی را صورت نمی‌دهند.

این سیاستمدار کهنه کار انگلیسی، درباره افزایش تنش‌ها میان لندن و تهران بر سر توقیف نفتکش گریس یک در جبل الطارق هم گفت: امیدوارم تنش‌ها در این رابطه مشکلات را بیشتر نکند. اتهامی که مطرح شده در ارتباط با تحریم‌های سوریه است و به تحریم‌های ایران ارتباطی ندارد اما امیدوارم که این مساله مانع توسعه مناسبات دو کشور نشود.

نیروی دریایی انگلیس هفته گذشته در اقدامی خلاف حقوق بین‌الملل، یک نفتکش حامل نفت ایران را به ادعای نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، در تنگه جبل الطارق توقیف کرد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکنون چندین بار مراتب اعتراض خود را از طریق سفیر انگلیس در تهران اعلام و تأکید کرده که این نفتکش بر خلاف آنچه ادعا می‌شود، راهی سوریه نبوده و بندر «بنی یاس» ظرفیت پهلوگیری این شناور عظیم را ندارد.

جک استراو استعفای سفیر انگلیس در آمریکا را هم رویدادی وحشتناک خواند و گفت: اینکه ترامپ به ما می‌فهماند چه کسی را می‌توانیم به عنوان سفیر داشته باشیم و چه کسی را نمی‌توانیم تأسف بار است. او (ترامپ) از هیچ قاعده‌ای پیروی نمی‌کند.

استراو در سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ سمت وزارت امور خارجه انگلیس را بر عهده داشت. او نخستین وزیر امور خارجه انگلیس است که بعد از انقلاب سال ۵۷ از ایران دیدن کرد. وی به تازگی کتابی را درباره علت بی اعتمادی ایران به انگلیس نوشته که چهارشنبه گذشته در اندیشکده روسی لندن با حضور او و برخی مقام‌های سیاسی، اندیشمندان، تاریخ نویسان و اصحاب رسانه رونمایی شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 2. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 3. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 4. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 5. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 8. ابتلای ۹۵ نفر به بیماری کرونا در کشور / فوتی‌ها ۱۵ نفر شدند

 9. کدام کشورها اجازه پرواز به هواپیما‌های ایرانی را نمی‌دهند؟

 10. واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به اظهارات امیرآبادی فراهانی

 11. محققان چینی واکسن خوراکی برای کرونا ساختند

 12. حریرچی: من هم کرونایی شدم/ کرونا را شکست می‌دهیم

 13. جدول/ سکه ارزان شد

 14. روحانی: حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است

 15. توزیع‌ ماسک در داروخانه های قم

 16. روحانی: ایران به دشمن التماس نخواهد کرد/ همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک آزادراه تهران-شمال، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد/ ما نسبت به زندگی سالم و شادی مردم متعهدیم

 17. تست کرونا «محمود صادقی» مثبت اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 7. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 5. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 6. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 7. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 8. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 9. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 10. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 11. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 12. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 13. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 14. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 15. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 16. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 17. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

 18. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

 19. ادعای جنجالی امیرآبادی درباره کرونا/ نقش قالیباف در آینده جریان اصولگرا/ زیباکلام: زمام مجلس یازدهم در اختیار طرفداران احمدی‌نژاد است

 20. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

 21. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

 22. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

 23. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

 24. چرا لیست کامل؟

 25. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

آخرین عناوین