دستگاه قضا اصل ۱۴۲ قانون اساسی را اجرا می کند؟/ گامی پیشگیرانه برای مبارزه با فساد

گروه سیاسی الف،   3980421018 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

با روی کار آمدن ریاست جدید قوه قضاییه عزم راسخی برای اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی در کشور شکل گرفت؛ عزمی که امیدها را برای افزایش اعتماد مردم به مسئولان افزایش داد.

دستگاه قضا اصل ۱۴۲ قانون اساسی را اجرا می کند؟/ گامی پیشگیرانه برای مبارزه با فساد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رسیدگی به اموال مسئولان از جمله موضوعات جنجالی است که مدت‌هاست بحث آن در میان مردم و رسانه‌ها مطرح شده و با واکنش‌های مختلفی همراه بوده است.

پایه این قانون در حقیقت به اصل ۱۴۲ قانون اساسی باز می‌گردد که  بر لزوم توجه و رسیدگی به اموال کارگزاران نظام تاکید می‌کند.

افزایش اعتماد مردم و مسئولان؛ ویژگی‌های بارز قانون رسیدگی به اموال مسئولان

اصل یکصد و چهل و دوم قانون اساسی می‌گوید: دارایی رهبری، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط رئیس قوة قضائیه رسیدگی می‌شود که بر خلاف حق افزایش نیافته باشد.

این اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی بر لزوم همبستگی هر چه بیشتر کارگزاران نظام با توده‌های مختلف جامعه تاکید می‌کند.

با روی کار آمدن ریاست جدید قوه قضاییه عزم راسخی برای اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی در کشور شکل گرفت؛ عزمی که امیدها را برای افزایش اعتماد مردم به مسئولان افزایش داد.

آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در این زمینه می‌گوید: «در قانونی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب نهایی شد، پیش‌بینی شده که همه مسئولان لیست اموال خود را در اختیار قوه قضائیه بگذارند و برای این کار نیز سامانه‌ای پیش‌بینی شده است. البته تدوین آئین‌نامه اجرایی قدری طولانی شد، زیرا همکاران قبلی معتقدند بودند ابهاماتی در قانون وجود دارد، اما وقتی به قوه قضائیه آمدم گفتم باید قانون اجرا بشود و لذا آیین‌نامه را تدوین، تصویب و ابلاغ کردیم»

البته اهتمام رئیس قوه قضاییه تنها در گفتار خلاصه نشد و او در همین راستا با قاطعیت اعلام کرد که قطعاً بنده اولین کسی خواهم بود که علاوه بر اعلام به رهبری، لیست اموال خود را به مردم هم اعلام می‌کنم تا در جریان باشند.

با رویه جدیدی که در اجرای این قانون در کشور صورت گرفت و رئیس دستگاه قضا نیز بر آن تاکید کرد، از این پس همه مسئولان نظام موظفند که اموال خود را اعلام کنند؛ قانونی که سالها پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده بود اما عزمی برای اجرایی شدن آن وجود نداشت.

از جمله ویژگی‌های اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی و اعلام لیست اموال مسئولین، ایجاد شفافیت در کشور است که موجب خواهد شد تا پاکدستی یا عدم پاکدستی برخی مسئولان مشخص و شفاف سازیِ ایجاد شده در این موضوع منجر به افزایش اعتماد عمومی در جامعه شود.

اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در این زمینه می‌گوید: «قانون رسیدگی به اموال مسئولان طیف گسترده‌ای از مقامات در قوای سه گانه و نهاد‌های تحت پوشش مقام معظم رهبری، شورا‌های اسلامی و شهردار‎ی‌ها و یک وسعت کاملاً گسترده‌ای را شامل شده است.»

این قانون به زعم همه مسئولان از افتخارات نظام ماست که به عنوان یک میثاق ملی و قانونی برتر در بین قوانین کشور‌های مختلف مطرح شده است.

قانونی که  اجرای آن موجب افزایش اعتماد مردم به کارگزاران و خدمتگزاران جامعه خواهد شد تا بدانند اگر کسی به مقام و منصبی می‌رسد سیستم و نهاد‌های نظارتی ، اموال و دارایی‌های او در آغاز دوره مسئولیت و پایان دوره مسئولیت را بررسی و بر آنها نظارت خواهند کرد.

به نظر می‌رسد دستگاه قضایی ساز و کاری مناسب را در جهت اجرای قانون اعلام لیست اموال مسئولین در نظر گرفته است. در ساز و کار اجرای قانون اعلام لیست اموال مسئولین پیش بینی شده است که از ناحیه رئیس قوه قضائیه هیأتی مرکب از قضات عالیرتبه کشور انتخاب شوند و این هیأت اموال و دارایی‌ها را هم در ابتدای مسئولیت و هم در انتهای مسئولیت بررسی کند تا  افزایش غیرمتعارفی نداشته باشد.

آیا ممکن است افرادی از اجرای قانون اعلام لیست اموال سرپیچی کنند؟

سوالی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که آیا ممکن است افرادی از اجرای این قانون سرپیچی کنند و لیست اموال خود را اعلام نکنند؟ اگر قوه قضائیه با چنین موضوعی برخورد کرد چگونه فرد متخلف را مجازات می‌کند؟

دستگاه قضا در این زمینه تدبیری اندیشیده که اگر این افراد صورت اموال و دارایی خود را اعلام نکنند یا بخشی از آن را کتمان کنند یا تخلف دیگری انجام دهند، از حقوق اجتماعی محروم و مشمول مجازات درجه ۶ شوند.

علاوه بر این ضمانت نامه، ضمانت اجرا‌های دیگری هم برای همه مقامات پیش بینی شده که اولاً در شروع انتصاب یا بدو شرکت در انتخابات، باید تعهدنامه‌ای را به مراجع ذیربط بدهند که در صورت اشتغال در این سِمت یا رأی آوردن از ناحیه مردم به عنوان نماینده مجلس یا شورای شهر، متعهد شوند که اموال و داراییشان را اعلام کنند و اگر این تعهد داده نشود نباید فرد به این سِمت نصب شود لذا در واقع شرایط انتصاب در خیلی از سمت‌ها یا شرکت در انتخابات، این تعهد است.

مزایای اجرای قانون لیست اموال از سوی دستگاه قضا

برخی از کارشناسان معتقدند که قانون اعلام لیست اموال از سوی قوه قضائیه باید با دقت بالایی اجرا شود تا در جلوگیری از فساد موثر باشد و کارکرد خود را نشان دهد.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره قانون اعلام اموال مسئولین به قوه قضائیه که به خوداظهاری آنان منوط شده است، می‌گوید: می‌توان قانون قوی‌تر و محکم‌تری از قانون فعلی تدوین و برای محاسبه دارایی‌های مسئولان نوشت. مجلس شورای اسلامی فرصت دارد تا در این قانون بازنگری و بعضی ضعف‌های آن را برطرف کند.

به نظر می‌رسد قانونی که مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب کرده، اگر در کشور قاطعانه عملیاتی شود، علاوه بر شفاف سازی موجب احیای یک اصل مهم قانون اساسی خواهد شد.

پیشگیری از فساد؛ دستاورد اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان

لطف‌الله فروزنده، یکی از چهره‌های سیاسی، با اشاره به اهتمام دستگاه قضا برای اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولین تاکید کرد که   این قانون فضایی را فراهم می‌کند که سلامت مسئولین مشخص شود و در صورت رفتار غیر معقولی، با شخص برخورد خواهد شد.

فروزنده در ادامه به دستاوردهای اجرایی شدن قانون رسیدگی به اموال مسئولین پرداخت و خاطرنشان کرد: این قانون صیانت جایگاه مسئولان، ایجاد حالت نظارت و پیشگیری از فساد و اعتماد بیشتر مردم را ایجاد می‌کند.

در مجموع می‌توان دریافت که اجرای قانون اعلام لیست اموال مسئولین از سوی قوه قضائیه موجب افزایش اعتماد به کارگزاران نظام و ملت، پیشگیری از مفاسد اقتصادی تاثیرگذار و همچنین احیا و عملیاتی شدن قانون اساسی کشورمان خواهد بود.

در حقیقت اجرای درست قانون اموال موجب می‌شود تا افرادی که به فکر تخلف هستند، نگران آینده قانون گریزی‌هایشان باشند و این قانون نوید رنسانسی در اجرای قانون توسط دستگاه قضا را می‌دهد که رضایت قاطبه مردم و مسئولین پاکدست را به همراه دارد.

اگر این قانون در قالب‌های بوروکراسی دچار اختلال و رکود نشود باید امید داشت که علاوه بر حل مشکل فساد، مشکل تبعیض طبقاتی نیز آهسته آهسته حل شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۷۰۸۱۰۸:۳۹:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۱
انشا الله که اجرا کند باید امیدوار بود ناامیدی خوب نیست
عدالت خواه۹۹۷۰۸۹۰۸:۴۹:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۱
درعمده کشورها ارزیابی اموال بصورت خوداظهاری نیست بلکه واحد های موازی اطلاعاتی،محاسباتی،بازرسی،انتظامی اموال مسئول و بستگان آن و درآمدشان مالی و غیر مالی را ارزیابی و مانیتور میکنند صرف اتکا به خود اظهاری مشکلی را حل نخواهد کرد و قانون را دور خواهند زد
موسي۹۹۷۰۹۱۰۸:۵۱:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۱
اگر راست ميگيد و ميخواهيد مردم باور كنند حق الكشف بذاريد
سید۹۹۷۲۲۶۱۱:۳۷:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۱
احمدی نژاد تنها دولت مردی بود که لیست اموال خود را منتشر کرده است
ناشناس۹۹۷۳۹۵۱۴:۲۶:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۱
اجراي كامل قانون اساسي بيشتر به ضرر مسوولين است وبه نفع مردم است ازجمله آنها كنترل اموال ودارايي هاي مسوول وهمچنين رايگان بودن تحصيل در همه مقاطع كه اين دومورد اجرا نشده ونقض قانون اساسي است وقانون متاسفانه بطور كامل اجرا نميشود

پربحث‌های دیروز

 1. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 2. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 3. محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

 4. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

 5. قبح‌شکنی‌های سریالی برخی از نمایش‌ها

 6. طرح معیشت ملی در آستانه اجرا/ افزایش قیمت بنزین در ازای بسته حمایتی

 7. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 8. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 9. رئیس سازمان اطلاعات سپاه: مفسدان اقتصادی فراری را به کشور بازمی‌گردانیم

 10. عضو هیئت رئیسه مجلس: نحوه ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن عقلانی نبود

 11. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 12. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

 13. تیم ملی فوتبال ایران در جایگاه سوم گروه

 14. برای نخستین بار/ ۳۲ محکوم امنیتی با پیشنهاد جداگانه رئیس قوه قضاییه مشمول عفو، تخفیف و تبدیل مجازات شدند

 15. پیام صادقیان ۱۵ سال محروم شد

 16. واتس‌اپ، مقصر افت شارژ گوشی‌های اندرویدی!

 17. بیمه‌شدگان مشاغل آزاد تامین اجتماعی بخوانند

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. چرا روحانی عصبانی است؟

 3. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 4. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 5. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 6. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 9. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 10. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 11. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 12. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 13. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 14. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 15. جرم حداد عادل چیست؟

 16. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 17. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 18. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 19. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 20. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 21. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 22. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 23. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 24. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 25. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

پربحث‌های هفته

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 3. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 4. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 5. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 6. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 7. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 8. جرم حداد عادل چیست؟

 9. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 10. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 11. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 12. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 13. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 14. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

 15. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 16. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 17. نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

 18. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 19. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 20. محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

 21. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

 22. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 23. روایت احمد توکلی از ۵۳ میلیارد دلاری که بر باد رفت/ عراقچی یک زیر دست بود و سیف باید محاکمه شود/ اسلام اصرار دارد که همه مردم را چشم حکومت کند

 24. مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود

 25. حسین شریعتمداری: دلارهای گم‌نشده، پیدا شده!

آخرین عناوین