هفت هزار غیرنظامی، قربانی حملات ائتلاف تحت امر آمریکا در سوریه و عراق

 3980420099 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
هفت هزار غیرنظامی، قربانی حملات ائتلاف تحت امر آمریکا در سوریه و عراق

سازمان حقوق بشری "هیومن رایتس واچ" (Human Rights Watch) می گوید در عملیات نظامی ائتلاف تحت امر آمریکا در سوریه و عراق، به بهانه ی مقابله با ترویست های داعش، دستکم 7 هزار غیر نظامی کشته شده اند.

این نهاد حقوق بشری که مقر آن در نیویورک قرار دارد، در تازه ترین گزارش خود از بیروت، به نقل از محققان مستقل با اشاره به عملیات نظامی ائتلاف تحت امر آمریکا در عراق و سوریه از سپتامبر 2014 تاکنون تاکید کرد این ائتلاف باید به خسارات وارد شده به غیرنظامیان رسیدگی کند.

"لاما فکیه" معاون مدیر هیومن رایتس واچ در خاورمیانه، گفت : "در حالی که عملیات فعال نظامی علیه داعش ظاهرا به پایان رسیده است، غیرنظامیانی که در حملات ائتلاف آسیب دیده اند، همچنان در رنج و مصیبت به سر می برند. ائتلاف باید به غیرنظامیانی که در عملیات آنها در سوریه آسیب دیده اند، خسارت مالی بپردازد."

گفته می شود ائتلاف تحت امر آمریکا به قربانیان حمله ای در ژانویه 2019 در سوریه که در آن 11 غیرنظامی از جمله 4 کودک عضو یک خانواده کشته شدند، حدود 80 هزار دلار پرداخته است. اما محققان هیومن رایتس در تحقیقات خود درباره ی 4 مورد حمله ی "غیرقانونی" این ائتلاف در منطقه ی حسکه سوریه در 2018-2017، می گویند به قربانیان این حملات هیچ خسارتی پرداخت نشده است. در این حملات 63 غیرنظامی کشته شدند و خسارات مالی فراوانی هم به بارآمد.  

این گزارش می افزاید، ائتلاف تحت امر آمریکا به صورت کامل درباره ی حملات این ائتلاف که قربانیان آن غیرنظامی بوده اند تحقیق نکرده و ساز و کاری نیز برای پرداخت غرامت به آنها ایجاد نکرده است. وزارت دفاع آمریکا پرداخت نشدن غرامت به خانواده های قربانیان را به آنچه که حضور "محدود آمریکا" و همچنین "محدودیت های عملی" می خواند، نسبت داده است.

"غرامات تسلیت آمیز" که پس از حمله ی 3 ژوئن در دیرالزور سوریه پرداخت شد، نشان می دهد که ائتلاف تحت امر آمریکا می تواند بلافاصله به خانواده های قربانیان حملات پول بپردازد. گزارش مقامات محلی و رسانه ها حاکی است توافق برای این پرداخت ها بعد از نشست 28 ژانویه اعضای ائتلاف، گروه موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه، نمایندگان خانواده های قربانیان، مقامات محلی و رهبران  قبایلی سوریه حاصل شد. 

هیومن رایتس واچ در ماه فوریه تحقیقات میدانی خود را درباره ی 4 حمله هوایی ائتلاف از 2017 تا 2018 انجام داد؛ در این حملات دهها غیرنظامی قربانی شدند.

این گزارش می افزاید در سه مورد از این حملات، عوامل آن تفاوتی میان اهداف نظامی و غیرنظامی قائل نشده بودند. حمله ی چهارم نیز در قیاس با عواید نظامی آن، تناسب نداشت. هیچ یک از اقوام قربانیان نگفته اند که از ائتلاف غرامت یا کمک دریافت کرده اند. ائتلاف در 29 می به تحقیقات هیومن رایتس واچ پاسخ داد و اعلام کرد هنوز وضعیت قربانیان غیرنظامی این حملات را ارزیابی نکرده است اما این کار را خواهد کرد.

یک زن که همسر و پسرش را در حملات آگوست 2017 ائتلاف از دست داده است، می گوید: " در این حمله بیشتر مردان ما کشته شدند. آنها مردند و اکنون زنان و کودکان باقی مانده اند تا از خود مراقبت کنند. زنان بدون همسر اکنون با هم زندگی می کنند، کسی را نداریم که از ما حمایت کند. تعداد کمی از مردانی هم که باقی مانده اند، تلاش میکنند کار پیدا کنند اما این امر بسیار بعید و دشوار است."

در گزارش هیومن رایتس واچ آمده است ائتلاف تحت امر آمریکا در سه مورد از چهار حملات خود به منطقه الحسکه سوریه، غیرنظامیان و همچنین مکان های غیرنظامی را هدف قرار دادند بدون آنکه هیچ علامت مشخصی از اهداف نظامی در آن منطقه وجود داشته باشد.

این گزارش می افزاید ائتلاف تحت امر آمریکا اندک زمانی بعد از نیمه شب چهارم یا پنجم ژولای 2017، یک مجتمع خرید و فروش گوسفند را در روستای "تل الجایر" در استان حسکه هدف قرار دادند. در این حمله یک پیرمرد 90 ساله، یک زن و یک کودک کشته و دستکم سه نفر زخمی شدند. به گفته ی ساکنان، بلافاصله بعد از این حمله، نیروهای ائتلاف دومین حمله ی خود را به ساختمان مجاور انجام دادند که در آن 40 راس گوسفند تلف شدند.

به گزارش هیومن رایتس واچ، حدود نیم ساعت بعد یک دستگاه وانت برای امداد وارد منطقه شد اما هواپیماهای ائتلاف آن خودررا هدف قرار دادند؛ در این حملات 11 غیرنظامی کشته شدند. گفته می شود 6 نفر از این افراد، امدادگر بودند و مابقی اعضای خانواده ای که نجات یافته بودند.

عوامل هیومن رایتس واچ در 9 فوریه از این محل بازدید و تایید کردند که سه ساختمان از جمله یک خانه هدف قرار گرفته و تاحدودی نابود شده اند. تصاویر ماهواره ای هم که این نهاد حقوق بشری آنها را مشاهده کرده تایید می کند بین ساعت 10 صبح چهارم ژولای و 10 صبح پنجم ژولا ی2017، سه حادثه در منطقه رخ داده که این گزارش ها را تایید می کند.

در گزارش هیومن رایتس واچ به چند مورد دیگر از حملات ائتلاف تحت امر آمریکا به عراق و سوریه اشاره شده است که در آن غیرنظامیان قربانی شده اند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۶۶۴۲۱۷:۳۸:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۰
آماری هم از ائتلاف روسیه ترکیه در کشتار مردم بی دفاع سوریه بدید.
ناشناس۹۹۶۸۸۰۲۲:۴۸:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۰
جنایات شیطان بزرگ در سوریه و عراق و افغانستان و لیبی و یمن غیرقابل اغماض است .
ناشناس۹۹۶۸۹۶۲۳:۰۵:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۰
طبق آمار نزدیک به یک میلیون نفر!
ناشناس۹۹۷۱۴۲۱۰:۲۸:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۱
بمبهاي روسيه فقط داعشي ميكشه وبه زن وبچه ي مردم كارنداره
ناشناس۹۹۷۳۸۰۱۴:۰۰:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۱
کی دست از این مغلطه های دوزاری برمیدارید؟
علی۹۹۶۸۲۲۲۱:۰۹:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۰
به نظرم عراق رو نجات دادن.
ناشناس۹۹۶۸۷۸۲۲:۴۶:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۰
هزاران نفر از مردم بیگناه عراق را کشتن و عراق را از شر صدام نجات دادند !
ناشناس۹۹۷۳۰۵۱۳:۰۷:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۱
بدون جراحي مريض خوب نميشه برای رهايي از دست ديکتاتورها بايستي یه عده هميشه کشته بشن
ناشناس۹۹۶۸۸۳۲۲:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۰
امریکایی ها داعش را ایجاد کردند تا کشورهای منطقه را تجزیه کنند آنوقت تحت عنوان مبارزه با داعش به غیرنظامیان در سوریه و عراق حمله می کنند و مردم را به کشتن می دهند.
ناشناس۹۹۶۹۱۷۲۳:۴۸:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۰
دشمن اصلی ایران و کشورهای مسلمان منطقه امریکاست / مرگ بر امریکا

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. گله‌مندیم، اما می‌آییم...

 3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 4. بازدارندگی ایرانی در نظام سلطه جهانی

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف برای تهران اعلام شد + اسامی

 7. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 8. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 9. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 10. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 11. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 12. آقاتهرانی، حدادعادل و معضل وحدت اصولگرایان/ اعتراض رئیسی به گرانی خودرو/ مصباحی‌مقدم: غیبت اصلاح‌طلبان شور انتخابات را کم می‌کند

 13. شایعه استعفای روحانی در آستانه ۲۲ بهمن

 14. بالاخره پراید از سد مقاومتی عقب نشست

 15. تلاش دولت برای برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی/ آخرین اخبار انتخابات؛ از قصد اصولگرایان برای وحدت تا زمزمه ائتلاف حامیان دولت با احزاب اصلاح‌طلب

 16. آمار مجروحان نظامی آمریکا در حمله موشکی ایران به بیش از ۱۰۰ نفر رسید

 17. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

 18. حسین‌زاده: میزان افزایش حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۹۹ خلاف قانون است

 19. ذوالنور: سخنان روحانی بی‌تقوایی و دروغ بستن به نظام است/ مردم فرق صداقت و نفاق را تشخیص می‌دهند

 20. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 21. نوبخت: امروز هیچ ایرانی ‌از ما نمی‌خواهد ‌با آمریکایی‌ها دوباره مذاکره کنیم‌

 22. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

 23. دولت به دنبال مالیات از معاملات خودرو

 24. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

 25. روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

آخرین عناوین