علل ازدواج دختران جوان با مردهای سالمند

گروه اجتماعی الف،   3980420030 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بر اساس اطلاعات مرکز ملی آمار در سال ۹۵، نرخ مشارکت اقتصادی زنان به زور به ۱۲ درصد می‌رسد. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان زن نیز ۶۵ درصد است. ۷۰ درصد زنان مطلقه حداقل دارای یک فرزند و تنها ۱۶ درصدشان شاغل هستند. با این اوصاف طبیعی است که شاهد دریافت مستمری از هر روشی حتی ازدواج‌های نامتعارف باشیم.

ناهید تاج‌الدین در گفت‌وگو با ایسنا در مورد ازدواج دختران جوان با مردان سالمند گفت: یکی از آسیب‌های نوپدید اجتماعی ازدواج دختران جوان با مردان سالمند به انگیزه دریافت مستمری سالمندان پس از فوت است. این یک درد است که دختری برای دریافت مستمری روی به ازدواج با مردان سالمندان بیاورد. از نظر من، این پدیده شباهت‌هایی با کودک همسری دارد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن بررسی مفصل علل این نوع ازدواج، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات مرکز ملی آمار در سال ۹۵، نرخ مشارکت اقتصادی زنان به زور به ۱۲ درصد می‌رسد. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان زن نیز ۶۵ درصد است. ۷۰ درصد زنان مطلقه حداقل دارای یک فرزند و تنها ۱۶ درصدشان شاغل هستند. با این اوصاف طبیعی است که شاهد دریافت مستمری از هر روشی حتی ازدواج‌های نامتعارف باشیم.

تاج الدین ادامه داد: این پدیده نشان می‌دهد مردم بحران صندوق‌های بازنشستگی را بحران خودشان نمی‌دانند. زیرا صندوق‌های بازنشستگی با حدود ۱۳ میلیون حقوق‌بگیر اینک ۷۶ درصد منابع خود را به وسیله بودجه عمومی دولت تأمین می‌کند و در حال حاضر صندوق‌های تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، کارکنان فولاد و دیگر صندوق وضعیتی بحرانی دارند. در تمام این صندوق‌ها تعادل میان منابع و هزینه‌ها از میان رفته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به نسبت صندوق‌های بازنشستگی و ازدواج زنان با مردان مسّن گفت: متوسط سنِ بازنشستگی در ایران ۵۰ سال و این رقم در بسیاری از کشورها، نزدیک به ۶۳ سال است. همچنین شاخص امید به زندگی در ایران ۷۶ سال به شمار می‌رود و این باعث می‌شود تا صندوق‌های بازنشستگی برای مدت زمان طولانی یعنی دست کم بیش از ۲۶ سال مجبور باشند بدون آنکه از فرد درآمدی داشته باشند به او حقوق پرداخت کنند. از طرف دیگر به لحاظ استاندارد جهانی باید نسبت پشتیبانی یعنی میزان کسور پردازان به مستمری بگیران ۵ باشد و عملاً پنج برابر مستمری بگیران، کسور پرداز داشته باشیم که این نسبت در هیچ یک از صندوق‌های بازنشستگی ما برقرار نیست.

وی تصریح کرد: اینکه در اوج بحران صندوق‌های بازنشستگی شاهد چنین آسیب‌هایی چون طلاق‌های صوری برای برقراری مستمری فرزندان اناث یا همین ازدواج دختران جوان با سالمندان برای دریافت مستمری هستیم، نشانه بحران سرمایه اجتماعی و بی‌اعتمادی مردم به صندوق‌های بازنشستگی نیز هست.

تاج الدین در پایان ازدواج دختران با مردان سالمند به انگیزه دریافت مستمری یک آسیب نوپدید اجتماعی خواند و تاکید کرد: اگر شرایط را برای مشارکت اقتصادی زنان مساعد نکنیم، شاهد افزایش چنین ازدواج‌های سوداگرانه خواهیم بود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علیرضا۹۹۵۹۲۸۰۹:۲۷:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۰
سوالی که همیشه برام مطرحه اینه که الان که جمعیت عظیم دهه شصت کم و بیش شاغل هستن و دارن حق بیمه پرداخت میکنن مداوم صحبت از ورشکستگی صندوق های بیمه است فردا که اینها بازنشست بشن و بخوان حقوق بازنشستگی بگیرن پس وضعیت چی میشه ؟
ناشناس۹۹۵۹۸۵۱۰:۱۷:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۰
یک پول دار ثروت خود را منتقل می کند یک کارمند بعد مرگ آیا قادر هست حقوق و مدرکش را منتقل کند پس بهتر است پولش به یکی که مستحق است برسد من حاضرم قبل مرگ صوری یکی را عقد کنم تا پولم به جیب دولتی که مرا با تورم خود ساخته به فقر کشانده نرود چه عیبی دارد کسی حقوق چند میلیونی مرا بگیرد و برایم خیرات کند پول که نداشتم کار خیر انجام دهم
ناشناس۹۹۵۹۹۱۱۰:۲۲:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۰
شما نماینده ای .وقتی تو مجلس داد میزنن زن محکوم به ماندن در خانه است تو پیش قدم باش.متاسفانه در سالهای اخیر بسیاری از ارگان ها تنها نیرو های مرد استخدام کردن. در حالی که نیمی از جمعیت ما رو زنان تشکلیل میدن. وقتی زنی یا دختری نتونه کار پیدا کنه و خرج زندگی رو بده مجبوره برای زنده ماندن مستمری بگیره
ناشناس۹۹۵۹۹۲۱۰:۲۲:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۰
اونهایی که تز میدن زنها کار نکنن بمونن خونه بچه تولید کنن الان تحویل بگیرن ! مگه همه ی مردها بیمه دارن که بتونن از زن و بچه حمایت کنن ؟؟ زن مطلقه یا شوهر مرده چکار کنه ؟؟ بره تن فروشی ؟؟ گدایی ؟؟ دزدی ؟؟
ناشناس۹۹۶۰۲۶۱۰:۳۷:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۰
شاید از بیفکری کسانی باشد که زنان را اینقدر بدبخت کرده اند! چرا یک زن تحصیلکرده نباید بتواند شغلی پیدا کند؟ الان این زنان هستند که خرج شوهر لاابالی و هوسباز خودشان را می دهند.
ناشناس۹۹۶۰۶۰۱۱:۰۲:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲۰
علت مشکلات صندوق ها پرداخت مستمری به بازنشستگان نیست . این صندوق ها30سال از ااین افراد پول میگیرند پولی که نصب این صندوق ها از بابت این پولها بعلاوه سودش رقمی بسیار بیشتر از مبلغ پرداختی به بازنشستگان می شود. در واقع چپاول سرمایه کارگران در صندوق های بازنشستگی به دست دولتیان و مجلسیان و دست اندرکاران و عوامل بانفوذ منجر به ورشکستگی این صندوق ها شده که البته.. عزیز و دلسوز که نگران برچیده شدن این خان..هستند طرح افزایش طول دوران خدمت و سن بازنشستگی می دهند و با اروپا مقایسه می فرمایند
ناشناس۹۹۶۱۷۱۱۲:۰۳:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۰
چی سواداگرانه نشده که ازدواج نشده باشه؟
علم روانشناسی۹۹۶۲۰۵۱۲:۲۲:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۰
یکی از دلایل ازدواج افراد جوان با افراد سالمند (علاوه بر دلایلی که در متن اشاره شد) نوعی گرایش جنسی نادر به نام پیرگرایی یا در اصطلاح علمی gerontophilia می باشد. به این معنی که افراد دارای این نوع گرایش تنها با صفات مربوط به سن و سال زیاد همچون چین و چروک و مو و محاسن سفید و ... برانگیخته می شوند و تنها نسبت به آنان احساسات عاشقانه تجربه می کنند و هیچ حسی جنسی یا عاطفی رومانتیک نسبت به افراد جوان ندارند. این نوع گرایش که طبق برآوردها در کمتر از 0.5 درصد از انسان ها وجود دارد، هم در بین دختران و هم در بین پسران دیده می شود. این گرایش هم می تواند از نوع دگرجنسگرایانه باشد (یعنی علاقه دختران جوان به مردان مسن یا در حالت نادرتر علاقه پسران جوان به زنان مسن) و هم می تواند از نوع همجنسگرایانه باشد که از دو حالت دیگر نادرتر است (یعنی علاقه پسران جوان فقط و فقط به مردان مسن علاقه دختران جوان به زنان بزرگسال). تصور بر این است که در کنار عوامل ژنتیکی که برخی را مستعد چنین حالتی می کنند عواملی همچون فقدان والد غیرهمجنس یا همجنس (بسته به دگرجنسگرایانه یا همجنسگرایانه بودن این گرایش) در طی سال های اولیه رشد کودک (عموما پیش از 5 سالگی) باعث بروز این حالت می شود. این گرایش همچون گرایش های دیگر پس از رسیدن به بلوغ و فیکس شدن عموما قابل تغییر نیست و تا آخر عمر با فرد است.
رادمهر۹۹۶۲۶۲۱۲:۴۵:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۰
کمترکسی به سمت ازدواج می رود چون قوانین ما..به شدت به وقوع طلاق و از هم پاشیده شدن کانون خانواده ها کمک می کند. برخی از این قوانین .. همچنین برآورده کردن نیاز جنسی نیز بدبختانه خیلی آسان شده است.
سید۹۹۶۳۴۲۱۳:۱۳:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۰
چرا به ناصواب میگی ورشکسته اند؟؟ اگر ورشکسته بودن حقوق ۶۰ میلیونی میدادن به خودشون. ملت فقط دست شما رو خونده. برا ملت ورشکسته اند برا شما سود ده.
ناشناس۹۹۶۳۴۵۱۳:۱۵:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۰
مگر مجبورتان کردن یک کارمند اداری را بیمه کنید.سی سال پول بیمه را گرفتید از بی کفایتی پولهای صندوق را به فنا دادید.میتونید از سال جدید دیگه کسی را بیمه نکنید.هر روز از تعهداتان یک طرفه کم میکنید.دارو آزاد و با بیمه فرق آنچنانی نمیکند.اسمش را هم میگزارید مصلحت.حقوقهای نجومی هم برای خود تعیین میکنید.بازم بگم
ناشناس۹۹۶۳۸۹۱۳:۴۷:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۰
وقتی نگاه دولت و نهادها به صندوق های بازنشستگی مثل نگاه به یک منبع مالی در دسترس باشد و صندوقها به سرمایه گذاری و مدیریت قوی فکر نکنند معلوم است که یک زمانی دولت مجبور می شود منبع مالی این صندوق ها باشد.
ناشناس۹۹۶۴۶۲۱۵:۰۶:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۰
علت اول و آخر پوله و ثروته
ناشناس۹۹۶۴۶۴۱۵:۰۶:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۰
به خاطر پوله
ناشناس۹۹۶۴۹۳۱۵:۳۲:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۰
کلاهتون رو ..وفقط شعار بدهید صندوق بازنشستگی چرا ورشکست شده نگاهی به بانک سرمایه بیاندازید چرا بالای ۵۰درصد بیکاری فارغ التحصیلان زن داریم دلیلش ناکارمدهای انباشته است ..
ناشناس۹۹۶۵۲۶۱۵:۵۶:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۰
مقصر آمريكا وأيادي استكبار جهاني هستند.ما هم ازشون نمي گذريم!
ناشناس۹۹۶۵۷۴۱۶:۳۸:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۰
ببینم چی میکنین؟ آیا میتونید همین تعداد قلیلی که در این اوضاع فلاکت بار تن به ازدواج می دهند را می توانید جلوشون بگیرید؟ وای بر ..تان وجدانا نمی دانید چه خبره؟
باهر۹۹۶۶۴۷۱۷:۳۹:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۰
تمام مشکلات مملکت از سوء مدیریت و عدم شایسته سالاری و غارتگری .. عده ای هست که سالها است با ایل وتبارشان برگرده مردم سوارند و حرث و نسل و محیط زیست مردم را تخریب و در معرض نابودی قرار داده اند و بقول معروف ول کن معامله هم نیستند مگر اینکه حضرت عزراییل ..
محسن۹۹۶۶۷۸۱۸:۲۱:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۰
سازمان تامین اجتماعی به مدت سی سال ، ۳۰٪ از حقوق یک فرد را دریافت می کند چگونه است است که این فرد با ۷۰٪ باقیمانده ، ازدواج می کند ، بچه دار میشود ، خودرو می خرد ، صاحبخانه میشود ، هزینه تحصیل و زندگی چند فرزند را می دهد و حتی از آنها برای تشکیل زندگی حمایت می کند ولی تامین اجتماعی قادر به حمایت درمانی و بازنشستگی این فرد نمی باشد این نتیجه عدم توجه به مسئولیت صندوق های بازنشستگی و حیف و میل منابع این صندوق ها است ، باید نظارت دقیق و موثر براین صندوقها انجام شود به فکر برنامه ریزی جهت نظارت موثر بر سازمانها باشید
ناشناس۹۹۶۶۸۳۱۸:۲۷:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۰
وقتی حقوق بگیر کمتر از نصف هزینه هاش درآمد داره ..
ناشناس۹۹۶۷۱۲۱۸:۵۱:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۰
چون اون مردان خیلی خوب و عالی و بهترین شوهران دنیا هستند
ناشناس۹۹۶۷۳۱۱۹:۰۲:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۰
معمولا با قصد گرفتن مهریه و سپس رفتن به گردش اقدام به اینکار می کنند فساد کشور زیر سر اینگونه زنان است
ناشناس۹۹۶۸۳۲۲۱:۲۳:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۰
برای پیشگیری از این پدیده شوم که در نهایت به ضرر زنها است پول باز نشسته یا حق بیمه را فقط به دختران ازدواج نکرده آن مرد وزن اولش اگر درقید حیات بود بدهید ودر تمام روزنامه ها اعلام کنید تا زنان به دنبال چنین پولی خودشان را بیچاره نکنند
مهرداد۹۹۶۸۸۴۲۲:۵۳:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۰
خیلی خوبه که اینقدر حواستون جمع ه که متوجه شدید ولی کاش ی کم جلوترش رو ببینید که مقصر این شرایط که ۱ دختر چرا باید خودش احساسش و غرورش را بشکنه چیه

پربحث‌های امروز

 1. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 2. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 3. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 4. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 5. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 6. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 10. خواب دیروقت چه بلایی بر سر ما می‌آورد

 11. شلیک به آرامکو از نگاهی دیگر؛ عربستان در برابر معادله نفت در مقابل نفت قرار گرفته

 12. جزیره هفتاد رنگ  

 13. رازگشایی از جسد سوخته خانم پرستار در پایتخت

 14. آقای ترامپ! سوره فیل را بخوان

 15. ارتش و سپاه رژه هوایی مشترک برگزار می‌کنند

 16. ارتش کویت به حالت آماده‌باش درآمد

 17. چراغِ کم‌فروغ لنج‌های چوبی   

 18. تنها راه ترامپ برای دیدار با روحانی چیست؟

 19. مداح برنامه دیدار موکب داران با رهبر انقلاب کیست؟ +عکس

 20. وضعیت دولت های عربی در تنش ایران و آمریکا: روزبه روز فرسوده تر می شوند

 21. تنها راه برای رسیدن به دروازه پرسپولیس

 22. تولیت آستان قدس: روحانیت باید به مردم بصیرت و امید بدهد

 23. تداوم بازداشت رئیس جمهور سابق ارمنستان؛

 24. امید استقلال به قانون نانوشته دربی

 25. ارتباط چای کیسه‌ای و سلامت چشم!

پربحث‌های دیروز

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 6. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 7. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 8. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 9. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 10. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 11. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 12. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 13. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 14. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 15. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 16. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 19. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 20. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 21. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 22. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 23. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 24. تردید دولت در سفر به نیویورک

 25. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 11. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 12. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 2. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 3. چاره ترافیک مهرماه تهران چیست؟

 4. واکنش سخنگوی وزارت کشور به حذف نام شهدا از معابر و خیابان‌ها

 5. متادون تا اطلاع ثانوی در مراکز ترک اعتیاد توزیع می شود

 6. رئیس کمیته امداد: یتیم بدون حامی در کشور نداریم

 7. «محمد شجاعیان» مدیرعامل خبرگزاری مهر شد

 8. ناجا: زوار بدون گذرنامه به مرز نروند

 9. وزیر آموزش و پرورش: نمی‌توانیم کنکور را برداریم

 10. خانه نیما یوشیج از وضعیت اسفبار خارج شد

 11. هوای تهران از یکشنبه خنک می‌شود

 12. وزیر علوم: آمریکا شرطی برای آزادی دکتر سلیمانی ندارد

 13. بیوگرافی فرزاد فرخ ، خواننده نسل جدید با ترانه های احساسی

 14. محسنی اژه‌ای: دشمنان نظام به شکست خود اذعان کرده‌اند

 15. آیت‌الله مکارم شیرازی: وکلا باید ساماندهی شوند

 16. در مهر ماه بهترین فرصت سفر به کیش را از دست ندهید

 17. پرداخت کرایه تاکسی‌های شهری و آنلاین با «کارپِی»

 18. زمان راه‌اندازی دانشکده فوریت‌های پزشکی

 19. رئیس پلیس تهران: امنیت‌ کشور بالاتر از کشورهای اروپایی است

 20. جزئیات برگشت زوار اربعین از مرز مهران

 21. "دستورالعمل تشکیل پرونده شخصیت متهم" ابلاغ شد

 22. علت تردد خودروهای آتش‌نشانی از خطوط ویژه

 23. تاکسی اربعین گران نمی‌شود

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 3. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 4. زنان را به استادیوم راه بدهید

 5. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 6. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 7. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 8. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 9. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 10. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 11. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 12. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

 13. وزیر کشور: ۱۰ درصد جامعه به حجاب بی‌توجه هستند/ باید از دو قطبی شدن موضوع حجاب پرهیز شود

 14. واکنش بنیاد شهید به حذف شهید از خیابان‌های تهران

 15. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 16. حاشیه‌های مراسم ترحیم دختر آبی/ همه بودند الا سلبریتی‌ها  

 17. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 18. ۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفتند

 19. حکم «زن خواننده در ابیانه» صادر شد

 20. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 21. سرنوشت تلخ این روزهای دانش‌آموزی که با "لگد معلم" از راه‌ رفتن محروم شد!

 22. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 23. اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست

 24. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 25. آیت‌الله مکارم شیرازی: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

آخرین عناوین