آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

امیر حسین رحمانی،   3980419186 ۹۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

علی مطهری روز چهارشنبه هفته گذشته در یادداشتی در روزنامه ایران ضمن پرداختن به سریال گاندو به مطالبی اشاره کرد که جای نقد و بررسی دارد{اینجا} این نوشته البته درباره سریال گاندو و بررسی آن نیست بلکه درباره برخی گزاره هایی است که مطهری در یادداشت خود بر آن تاکید دارد.

مطهری  در ابتدای یاداشت خود می نویسد: « ... این سریال براساس پروژه نفوذ ساخته شده بود، در حالی که احتمال نفوذ در دولت پنهان به دلیل قدرت برتر آن بیشتر است»

درباره این سخنان می توان به نکات زیر اشاره کرد:

علی مطهری و برخی اصلاح طلبان رادیکال در سال ها و ماه های اخیر دائماً از عبارت دولت پنهان برای توجیه وضعیت فعلی کشور سخن می گویند اما مطهری و آن دسته از اصلاح طلبان که دائماً این عبارت را تکرار می کنند دقیقاً مشخص نمی کنند منظورشان از این عبارت اشاره به چه نهاد و سازمانی است. بنابراین ابتدا از مطهری این انتظار و توقع وجود دارد که عنوان کند دقیقا منظور از دولت پنهان چیست؟ به خصوص این که مطهری توسط اطرافیان و طرفدارانش به عنوان نماینده ای شجاع نام برده می شود لذا ضرورت دارد یک بار برای همیشه بیان شود منظور از دولت پنهان که «قدرت برتر» هم دارد کدام سازمان است. بواقع  این موجود خیالی که همیشه از آن سخن می گویند کجاست و چرا زمانی که شکست سیاست گذاری ها آشکار می شود و مشکلات و شرایط نامناسب در حوزه ها و زمینه های مختلف بروز می یابد به این ادبیات متوسل می شوند.

در واقع طرفداران استفاده از ایده دولت پنهان به این انگاره معتقدند که پیروزی و موفقیت از آن دولت است اما شکست و ناکامی ها به دولت پنهان و نهادها و ساختارهای ناپیدا مربوط می شوند. با این حساب، ناکارآمدی دولت در زمینه های مختلف، نبود گفتمان مشخص، چند پاره بودن دولت، درگیری های درون دولت و بسیاری از عوامل دیگر هیچ نقش و اثری در عملکرد و کارکرد دولت نداشته و ندارند و تنها و تنها این دولت پنهانِ نامشخص و نامعلوم است که موجب این همه مشکلات شده است.

نکته دیگر این است که اصلاح طلبان و امثال علی مطهری در طول این سال ها همیشه به گونه ای سخن گفته اند که گویی جناح رقیب آنها دچار توهم توطئه و افکار دایی جان ناپلئونی می باشد اما رواج و بکارگیری این ادبیات بیانگر آن است که اتفاقاً خود آنها گرفتار خیالات شده اند.

*********

علی مطهری در قسمت انتهایی یادداشت خود می نویسد: « ... من این اقدامات را افراطی و دنباله اقدامات کسانی می‌دانم که مصمم بودند برجام اجرا نشود و آنقدر کارشکنی کردند تا به هدف‌شان رسیدند و زمینه خروج ترامپ از برجام فراهم شد. اگر آن بخش از نظام مصمم به اجرای برجام بود، امروز سرنوشت کشور چیز دیگری بود»

این سخنان اوج عدم اطلاع یک نماینده از اوضاع و شرایط بین المللی را نشان می دهد.

اولاً این که دونالد ترامپ از ابتدای آغاز رقابت های انتخاباتی وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات از توافق هسته ای خارج و تمام تلاش خود را بکار خواهد گرفت تا برجام را از بین ببرد. از زمانی نیز که ترامپ به قدرت رسید یکی از ارکان سیاست خارجی آمریکا را کاهش و از بین بردن تعهدات بین المللی آمریکا در عرصه جهانی قرار داده بود. به همین دلیل نیز ترامپ از شورای حقوق بشر، یونسکو، نفتا و ... خارج شد و همچنین از زیر بار بسیاری از مسئولیت ها و تعهدات آمریکا شانه خالی کرد. بنابراین چه اصراری وجود دارد که برخی دائماً بر این موضوع عجیب پافشاری کنند که ترامپ بدلیل برخی منتقدین داخلی فرصت و فضایی یافت تا از توافق هسته ای خارج شود. آیا بر اساس استدلال مطهری نمی توان گفت پس خروج آمریکا از نفتا و یونسکو نیز بدلیل منتقدان فرانسوی و کانادایی و ... حکومت های مستقر این کشورها بوده است.

ثانیاً با وجود ادعای امثال مطهری، آژانس بین المللی انرژی اتمی در 15 گزارش متوالی خود عنوان کرد که ایران به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است. اما آمریکا از همان روز اول بعد از امضای توافق ابزار تحریم را کنار نگذاشت. عبارت سهم ایران از توافق هسته ای « تقریباً هیچ» هنوز فراموش نشده است. پس چه اصراری وجود دارد که این نکته غلط بارها و بارها تکرار شود که گروه های سیاسی یا مخالفان در پی کارشکنی در اجرای برجام و زمینه سازی برای خروج ترامپ از برجام!!! بوده اند.

با این توضیحات حداقل انتظاری که از مطهری می رود این است که بر مبنای واقعیات سخن بگوید و دقیقاً عنوان کند چه عامل یا عواملی از سوی داخلی ها موجب شده که ترامپ از برجام خارج شود. آیا منتقد بودن می تواند موجب شود که چنین ادعاهایی علیه مخالفان برجام مطرح شود.

البته تقریباً در تمامی کشورها رقابت های سیاسی درون ساختاری وجود دارد. چنانچه در آمریکا، زمان به سرانجام رسیدن توافق هسته ای علاوه بر جمهوری خواهان برخی هم حزبی های باراک اوباما و جان کری نیز با آن مخالف بودند و بالعکس در زمان خروج ترامپ از توافق هسته ای حداقل حزب دموکرات با این اقدام مخالف بود اما عملاً این اتفاق رخ داد. اکنون نیز بحث استیضاح ترامپ توسط دموکرات ها در فضای سیاسی آمریکا مطرح است اما هیچ وقت اتهام کارشکنی، خلاف منافع امنیت ملی و خیانت و ... به رقبا زده نمی شود اتفاقاً انها در افکار و برنامه های خود که مقابله با ایران و محدود کردن و عقب نشنی قدرت آن در منطقه است اجماع نظر دارند و صرفاً در بکارگیری از تاکتیک ها با هم اختلاف دارند.

در نهایت باید گفت شاید برای دولتی که تمام هم و خود را صرف به سرانجام رساندن برجام کرده و از امور کشور غفلت کرده بود این امر طبیعی باشد که با لرزان شدن توافق هسته ای، موافقان و طرفدارانش با اتهام زنی به مخالفان سیاسی در پی رفع مسئولیت، پیدا کردن مقصر و فرافکنی باشند. اما قطعا این روش غیراخلاقی و غیرمنطقی است و اتفاقاً برخلاف نظر علی مطهری همین اقدامات و سخنان است که موجب تشدید شکاف در ساختار سیاسی و اجتماعی را فراهم می کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۸۰۱۱۰۱:۲۵:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
در این فقره با مطهری موافقم.
ناشناس۹۹۸۲۸۰۰۹:۱۸:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
نهایی که رویکرد ضدیت با دولت و دستگاه دیپلماسی را پیگیری کرده و از هیچ کوششی برای ضربه زدن به آن دو دریغ نکرده‌اند، اخیراً اهداف خود را در سریالی تحت عنوان «گاندو» دنبال کرده‌اند.
ناشناس۹۹۸۸۷۰۱۴:۲۰:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
دولتی ها باید پاسخگو باشند که چرا جیسون رضاییان جاسوس را دو دستی تحویل یانکی ها دادند ؟!
ناشناس۹۹۸۸۷۷۱۴:۲۱:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
فعلا بگو چرا دولت و دیپلمات خنده می گفت ان پول برای برجام بوده و به دروغ می گفت از ثمرات ان است تا به این اقای به اصطلاح..‌برسیم
ناشناس۹۹۸۸۹۸۱۴:۲۶:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
وقتی جیسون رضائیان حتی طعم آدامس رئیس جمهور را میدانست یعنی قضیه نفوذ جدی است .
ناشناس۹۹۹۰۰۰۱۵:۱۶:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این دولت هیچ احتیاجی به ضربه زدن ندارد ، چون بزرگترین دشمن این دولت ناکارآمدی خود دولت است
ناشناس۹۹۸۲۹۸۰۹:۲۹:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
کسی با زور دور دوم بالا اومده این دفعه دیگر رای ندارد
ناشناس۹۹۸۹۳۸۱۴:۴۰:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این برای دنیای دیگران ، داره آخرت خودشو میفروشه
ناشناس۹۹۸۳۱۴۰۹:۳۸:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
جناب ایشان جدیدا نان را به نرخ روز تناول میکنند . دعا کنیم این عزیزان هیچموقع پست و مقام نگیرن !
ناشناس۹۹۸۳۳۹۰۹:۵۱:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
شما در کدام فقره با ایشان اختلاف نظر داریداین را بفرمائید دوست آلبانی نشین پای رایانه؟؟؟
ناشناس۹۹۹۰۲۱۱۵:۲۶:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
تهمت نزن
ناشناس۹۹۸۳۴۳۰۹:۵۶:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
باید دید چه کسانی در مسیر خواسته های آمریکا و اسرائیل حرکت میکنند آنها خیانت کاران به مردم هستند .
ناشناس۹۹۸۹۲۵۱۴:۳۵:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
شیمون پرز در سال 88 گفت اصلاح طلبان به نمایندگی از اسرائیل با رژیم اسلامی ایران می جنگند.
مهران۹۹۸۳۴۶۰۹:۵۷:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
بیخودی نگو در این فقره با مطهری موافقم که مثلا از مخالفینش هستی اما اینجا داره درست میگه شما در همه موارد سیاسی موافق مطهری هستید نهایتا در بحث حجاب و ... که مطهری خودش ته تندرو ها هست باهاش موافق نباشی
ناشناس۹۹۸۳۶۴۱۰:۰۴:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
شما در مابقی فقره ها هم با مطهری موافق هستی
ناشناس۹۹۸۳۸۵۱۰:۲۰:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
آدم نا متعادل همینه دیگه یه روز از لیست پایداری میاد و رای میاره و افکار افراط گرایان داره یه روز از لیست امید میاد و افکار غربی داره
ناشناس۹۹۸۴۸۲۱۱:۰۴:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
بهتر است آقای مطهری ابتدا درخصوص نفوذ سرویسهای جاسوسی در دفتر خودشان توضیح دهد که البته با کمک به موقع نیروهای امنیتی ناکام ماندند
ناشناس۹۹۸۵۶۷۱۱:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
مگر آقای مطهری نماینده مردم تهران نیست؟ من یک شهروند تهرانی و مستاجرم که امسال اجاره خونه دوبرابر شده .الان ایشون چه فکری برا امثال من میکنه؟ آقای مطهری شما وظیفه اصلیت رو فراموش کردی فقط داری گندکاری های دولت رو میپوشونه.تمام
علی۹۹۸۸۲۴۱۳:۵۶:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
گل گفتی. شما اظهار نظرهای آقای علی مطهری که دنبال کنی متوجه الویت‌های ایشون می‌شی: - تعطیلی چند کنسرت - حمایت از نماینده هتاک - تعطیلی برنامه نود - نقد گاندو - ...
ناشناس۹۹۸۸۸۴۱۴:۲۴:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
نماینده تهران است ولی کارهای مهمتری دارند و ان هم راست و صاف کردن خرابکاری های دولت!!!!
ناشناس۹۹۸۵۹۵۱۲:۰۰:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
علی مطهری چرا درباره تورم افسارگسیخته و بیکاری و رکود کسب و کار و تولید و چند برابر شدن قیمت مسکن و اجاره بهاء و کوچک شدن سفره های مردم هیچ انتقادی به دولت نمی کند ؟!
ناشناس۹۹۸۶۲۳۱۲:۲۱:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
کسانی که دست شون رو می شود و مناسبات سیاسی و ساده لوحی و تعلل آنها برملا می شود قطعا"نمی پسندند که سریال های مانند گاندو ساخته شود.
ناشناس۹۹۸۶۷۷۱۲:۴۴:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
«... صُمٌّ بُکْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لَا یَعْقِلُونَ» سوره بقره، آیه 170 آنها کر و لال و کورند. پس آنها قوه فهمیدن ندارند.
ناشناس۹۹۸۰۱۵۰۱:۲۹:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اقای مطهری پر بیراه هم نگفته و با چیدن کنار هم تکه های ایجاد برجام و مخالفت های شدید داخلی و اسراییل و جناح تندرو امریکا با ان و سپس خروج امریکا توسط ترامپ،حرف های اقای مطهری با منطق جور در می اید.
ناشناس۹۹۸۳۰۹۰۹:۳۶:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اوه بعله!!!! به خاطر فشار. داخلی های ایران است که اژانس تا یک ماه پیش پایبندی ایران را به برجام تاکیید کرد ان هم تا یکسال بعد از اینکه امریکاخارج شده بود!!!!!! عزیزم متن را دوباره بخون
ناشناس۹۹۸۹۰۸۱۴:۳۰:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
نتیجه برجام شون دلار 19 هزار تومانی و گوشت 125 هزار تومانی و پراید 50 میلیونی و سیب زمینی 9500 تومانی شد و خجالت هم نمی کشند !
ناشناس۹۹۸۳۵۶۱۰:۰۱:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
برجامی که یک طرفه ایران دارد یدک می کشد خیلی از ثمرات تندروهای داخلی است!!!!! با خودت چند چندی؟
ناشناس۹۹۸۹۲۷۱۴:۳۷:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
نتانیاهو بعد از برجام گفت خیال ما تا 25 سال از بابت ایران راحت شد و این یعنی برجام برای رژیم صهیونیستی مفید بود.
ناشناس۹۹۸۵۹۹۱۲:۰۲:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اره با منطق رادیکال اصلاح طلبی جوره
ناشناس۹۹۸۶۰۰۱۲:۰۴:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
نقض برجام از دولت اوباما شروع و درست روز امضای برجام با تصویب قانون تحریم ویزای امریکا برای اتباع 38 کشور که به ایران سفر می کنند برجام نقض فاحش شد و تمدید تحریم آیسا و غارت 2 میلیارد دلاری اموال ایران هم نقض برجام بود که توسط دولت اوباما انجام شد.
ناشناس۹۹۸۶۲۶۱۲:۲۳:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
هزینه و فایده برجام چی بود ؟!
ناشناس۹۹۸۹۵۰۱۴:۴۸:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
فایده اش این بود که امثالی مثل مطهری را بهتر بشناسیم و اقتصاد را دوباره درگیر بحران کنیم
ناشناس۹۹۹۰۸۲۱۵:۵۰:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
هزینه و فایده غنی سازه چنده؟
ناشناس۹۹۸۰۱۶۰۱:۳۲:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
گاندو همچنان میسوزاند! و سوخته شدگان به توهم و فرافکنی پناه اورده اند بلکه خنک شوند. راستگو باشید تا آرام بگیرید!
ناشناس۹۹۸۳۱۹۰۹:۴۰:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این افراد و روزنامه های زنجیره ای ان هم دارند سرپوش می گذارند و مقصر را به داخلی ها نه امریکا جلوه می دهند تا این طور از زیر فشار بیرون بیایند در قضیه برجام
ناشناس۹۹۸۰۱۸۰۱:۳۳:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
حرف های مطهری بیشتر با واقعیت منطبقه بخصوص که در یکسال اخیر هجمه های بی حد و حسابی که به دولت وارد میکنند نشانگر باز کردن جبهه های جدید و هماهنگ از طرف جناح مخالف بر علیه دولت است.
ناشناس۹۹۸۳۴۰۰۹:۵۱:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
توهم توطئه دارید یا فرافکنی می کند
جابر جابری۹۹۸۰۳۳۰۲:۱۰:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
متاسفانه حرف زدن کنتور نداره. اگر مطهری مخالفتش را اظهار نمیکرد جای تعجب داشت. اصولا مطهری با مواضع مخالفش هست که هست! وگرنه نه بینش سیاسی داره نه تخصص علمی. این مخالفت را هم نکنه حرفی برای گفتن نداره
ناشناس۹۹۸۰۵۵۰۳:۱۳:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
به نام خدا جناب آقای علی مطهری باید سعی کنند که مقداری واقع گرایانه به مسائل داخلی و جهانی نگاه کنند. نگاههای کلی و مبتنی بر حدس و گمان، کمکی به حل مشکلاتی که مردم عزیز و مسئولین محترم درگیر آن هستتند نمی کند. به نظر می رسد ایشان در مرحله ماقبل نقد قرار دارند.
ناشناس۹۹۸۰۵۶۰۳:۱۳:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
کی حرف های اینو می خونه که شما بهش جواب می دین
ناشناس۹۹۸۰۶۰۰۴:۰۷:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
گاندو کاملا زده به هدف - به دست و پا زدن افتادن
ناشناس۹۹۸۰۶۴۰۴:۱۰:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
آقای مطهری چرا درباره گرانی کمرشکن اجاره خانه نجومی دزدی های دولت اظهار فضل نمی نمایند؟
مهران۹۹۸۳۵۰۰۹:۵۹:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این کسانی که به این کامنت منفی دادن یعنی جز مرفهین بی دردی هستند که که درد گرونی رو حس نمیکنند
ناشناس۹۹۸۹۲۰۱۴:۳۲:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این چیزها جز نگرانی مطهری نیست. بیشتر نگران مساله داراها و جیسون ها هستند تا بینوایان.
ناشناس۹۹۸۰۶۵۰۴:۱۰:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
بهتر است سایت الف به انعکاس نظرات کارشناسانی که به صورت علمی برای حل مشکلات مردم کار می کنند بپردازد تا افرادی که عادت به طرح نظرات احساسی و سیاست بازانه دارند به جای خود بنشینند. البته چنین نقدهایی که در بالا آمده است کمک خوبی برای رفتن به این سمت می کند تا بارهای بر زمین مانده برداشته شود و گره های زندگی مردم باز گردد. از سال 92 تا کنون بیشتر شاهد خیال پردازی با برجام و سیاسی کاری بوده ایم تا حل مشکلات مردم
ناشناس۹۹۸۰۶۷۰۴:۱۲:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
گاندو با اینا چیکار کرده که خودشونو دارن به در و دیوار می زنن؟
ناشناس۹۹۸۰۶۹۰۴:۱۵:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
این آقا می خواست یه حرف عجیب و غریب دیگه بزنه که دیده بشه همین
ناشناس۹۹۸۰۷۷۰۴:۳۰:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
وقتی سیاست بازها دولت و مجلس رو اشغال کردن امروز کشور قابل پیش بینی بود
ناشناس۹۹۸۰۸۶۰۵:۵۱:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
دولت پنهانی در کار نیست کلا سرکاریم تا آقازاده های دولت راحت مشغول کارشان باشند
ناشناس۹۹۸۰۸۸۰۵:۵۴:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
نامتعادل! یک روز اینور یک روز آنور!؟
ناشناس۹۹۸۰۹۷۰۶:۲۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
تا زمانی که سنگ مفت وگنجشک مفت در سیاست جواب می دهد چرا اصلاح طلب ها ازش برای فرار از جوابگویی به افکار عمومی استفاده نکنند و هیچ هزینه ای نپردازند؟
ناشناس۹۹۸۱۱۹۰۷:۱۹:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
علت اصلی خروج امریکا برای خروج از برجام امنیت اسراییل و موشکهایی که برروی ان نوشته بود مرگ بر اسراییل بود.اگر اجازه میدادند شرکتهای امریکایی در ایران سرمایه گذاری کنند الان وضعیت طور دیگری بود.
ناشناس۹۹۸۱۲۱۰۷:۲۰:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
علت اصلی خروج امریکا برای خروج از برجام امنیت اسراییل و موشکهایی که برروی آن نوشته شده بود
ناشناس۹۹۸۵۸۶۱۱:۵۳:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
ظریف و روحانی باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد؟!
قاسم۹۹۸۱۳۵۰۷:۳۸:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اگه علی اقا احساس کنه نمیتواند در انتخابات مجلس امسال رای بیاورد مطمئن باشید بازهم از این حرفها خواهد زد. به خصوص اینکه مردم از این مجلس بسیار نا امید هستند.
عظیمی فر۹۹۸۱۴۳۰۷:۴۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
احسنت. استدلال متقن و رسایی ارایه نمودی هرچند حرفای ایشون فقط مصرف انتخاباتی داره.
ناشناس۹۹۸۱۵۳۰۷:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
درود بر جناب مطهری و همه حق گویان
ناشناس۹۹۸۶۱۴۱۲:۱۶:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
گاندو نئولیبرال های وطن فروش را رسوا کرد.
ناشناس۹۹۸۸۹۳۱۴:۲۶:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
نئو لیبرال !! لق لقه زبان توده ای اکثریتی های اوایل انقلاب
ناشناس۹۹۸۱۵۶۰۷:۵۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
لازمه‌ی جای‌گرفتن در کرسی‌های تقنینی و اجرایی ، تخصص و تعهد و تقواست خطا و اشتباه ، دیگر پذیرفتنی و قابل جبران نیست ، ولذا شورای نگهبان و مردم باید در انتخابات آتی دقت کنند
مجتبی۹۹۸۲۲۰۰۸:۴۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
فرافکنی می کند.چرا موقع انتخابات وعده هی آنچنانی می دادند و اصلا خبری از وجود دولت پنهان نبود.چون ناکارآمدیشان ثابت شده از وجود دولت پنهان می گویند.
صف۹۹۸۲۳۶۰۸:۵۳:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
با برحام نافرجامتان کشور را به پرتگاه نابودی اقتصادی بردید و به جای جوابگویی به یک ملتی که به شما اعتماد کرد و به قدرت رساند فرافکنی میکنید و با ایما و اشاره میگویید که باید همراه با قدرت هسته ای موشکهای ما را هم نابود میکردیم ولی یک لحظه فکر نمیکنید که اگر همین قدرت موشکی را نداشتیم امروز نه دولتی بود و نه مجلسی که شما بر صندلیهای آن تکیه بزنید و ملت بیچاره هم هنوز بار ولخرجیها و حقوقهای نجومی و.و و شما را بر دوش بکشد...لطفاً کمی خجالت..
ناشناس۹۹۸۴۲۴۱۰:۳۸:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
کشور در پرتگاه اقتصادی بود برجام 5 سال تنفس به مردم داد
ناشناس۹۹۸۸۴۵۱۴:۱۲:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان بود با برجام قیمت همه چیز 4 الی 5 برابر شد.
ناشناس۹۹۸۸۶۰۱۴:۱۸:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود.
ناشناس۹۹۸۸۶۳۱۴:۱۹:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
قبل برجام اقتصاد به ثبات رسیده بود
ناشناس۹۹۸۹۰۵۱۴:۲۸:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
تنها فاید برجام نافرجام این بود که به مذاکرات بی حاصل و فرسایشی بین ایران و غرب پایان داد.
ناشناس۹۹۸۲۴۲۰۸:۵۷:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
‌‌از‌قدیم‌گفته‌اند‌،حرمت‌امامزاده‌را‌متولی‌آن‌باید‌نگهدارد‌برادر‌عزیز‌ازروز‌تصویب‌برجام‌دوستان‌شما‌مثل‌کیهان‌و سایرین‌شب‌وروز‌داد‌میزدند‌‌پایبندی‌به‌برجام‌غلط‌واشتباه‌است‌خوب‌عزیز‌من‌وقتی عناصر‌داخلی‌این‌چنین‌ازانجام‌ برجام‌متنفر‌وناراحت‌هستند‌چرا‌دیگران‌به‌ان‌پایبند‌باشند‌درثانی‌جناب‌آقای‌توکلی‌که‌خیلی‌دوستت‌دارم‌چیزی‌راکه خودت‌بهتر‌از‌همه‌میدانی‌میخواهی‌اززبان‌دیگران‌بشنوی‌برادرگرامی‌آیا‌به‌انهایی‌که‌ازروز‌اول‌بابرجام‌مخالفت‌کردند نباید‌گفت‌دولت‌پنهان‌که‌این‌همه‌به‌دولت‌وملت‌ضررزدند‌ومعلوم‌نیست‌عاقبت‌کار‌چه‌خواهدشد
ناشناس۹۹۸۴۰۰۱۰:۲۹:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
چقدر هم به حرف مخالفان توجه شد. اونها همین روزها رو می دیدند که مخالفت می کردند.اما شماها هنوز هم حاضر به پذیرفتن شکست برجام نیستید
ناشناس۹۹۸۵۱۴۱۱:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اولاً آدرس غلط نده دادش جان ! کسی مخالف برجام و مذاکره نبود ، بلکه مخالفت با اعتماد به آمریکا در برجام و تضمین دانستن امضای جان کری بود. دوماً ضرر را به ملت دولتی هایی زدند که با توزیع 18 میلیارد بین خواص دولت ، ذخیره ارزی کشور را نابود کردند
علي۹۹۸۲۴۷۰۸:۵۹:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
يعني واقعن نمي دوني دولت پنهان چيه و كجاست؟؟؟؟؟؟
ناشناس۹۹۸۶۱۹۱۲:۱۹:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
گاندو هنرمندانه حقایق تلخ نفوذ پذیری برخی مسئولان را به تصویر کشید.
محمدرضا۹۹۸۲۵۰۰۹:۰۰:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
«تقریباً در تمامی کشورها رقابت های سیاسی درون ساختاری وجود دارد. .. آمریکا، زمان به سرانجام رسیدن توافق هسته ای علاوه بر جمهوری خواهان برخی هم حزبی های باراک اوباما و جان کری نیز با آن مخالف بودند و بالعکس در زمان خروج ترامپ از توافق هسته ای حداقل حزب دموکرات با این اقدام مخالف بود اما عملاً این اتفاق رخ داد. .... اما هیچ وقت اتهام کارشکنی، خلاف منافع امنیت ملی و خیانت و ... به رقبا زده نمی شود» یادتان رفته از همان ابتدای امضای برجام تا همین امروز همفکران شما از روزنامه کیهان گرفته تا ایمه جمعه صراحتا امضای برجام را خیانت نامبدند و می نامند و شما سکوت کرده اید و می کنید؟ صحبتهای همین دیروز امام جمعه تهران درباره برجام را بخوانید.
ناشناس۹۹۸۵۰۰۱۱:۱۴:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
امضای برجام نه عزیزم !!! اعتماد به آمریکا در امضای برجام خیانت میدانستند ؛ و نتیجه اعتماد به آمریکا را ملاحظه کردیم
ناشناس۹۹۸۵۱۱۱۱:۱۹:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
محمدرضا جان شما فکر کنم خودت را به خواب زدی. در این صورت شما را نمیشه بیدار کرد. یعنی شما میگی این همه وعده سرخرمن برجامی که یکی هم وفا نشد همه تقصیر کیهان و ائمه جمعه هست؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۹۹۸۵۹۰۱۱:۵۷:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
در واقع برجام این درس بد را به دشمن داد که به زور میتوان از ایران امتیاز گرفت و همین باعث زیاده خواهی ترامپ در بحث موشکی و منطقه ای و خروج از برجام و تشدید تحریم ها برای امتیازگیری بیشتر از ایران شد.
ناشناس۹۹۸۵۰۱۱۱:۱۴:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اصولا حتی اگر یه اصلاحطلب دست به اسلحه بشه و زنشو بکوشه بازم تقصیر اون نیست وحتما بر علیهش دسیسه چیدن یا کار جناح مخالفه یا زنش جاسوس بوده و ..... و میشه اینجور گفت که صحبت از اصلاحطلبی صحبت از شجره طیبه است که هیچ نقدی بهش وارد نیست
ناشناس۹۹۸۵۲۷۱۱:۲۶:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
برخی اصول گرها می خواستند برجام را نابود کنند که کردند.
ناشناس۹۹۸۸۴۷۱۴:۱۴:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
کسانی که به امضاء جان کری اعتماد کردند و تضامین لازم را از دشمن نگرفتن باعث نابودی برجام شدند.
ناشناس۹۹۸۹۷۹۱۵:۰۵:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
یعنی ظریف که تضمین نگرفت و باعث نابودیش شد اصولگراست؟؟؟
ناشناس۹۹۸۵۳۵۱۱:۲۸:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
یکی سر شاخ بود و بن می برید حکایت جناح راست موسوم به اصول گراها ست.به هر قیمتی دوست ندارند جناح رقیبشان پیروزشود.
ناشناس۹۹۸۸۵۴۱۴:۱۶:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اصلاح طلبان و کارگزارانی ها باید از سیاست کناره گیری کنند که مردم را بیچاره و ناامید کردند.
ناشناس۹۹۹۴۵۰۱۹:۳۲:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
آتش فتنه 88 رو کی به پا کرد؟ فتنه تقلب کار کی بود؟ اول یه نگاه به سابقه اسلاحتلبها بکن بعد حرف بزن.
ناشناس۹۹۸۶۴۷۱۲:۲۸:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
شفاف تر و شجاعتر دکتر مگه داریم نه تنها تهرانیا که کل کشور دوسش دارن اقا جان
ناشناس۹۹۸۶۹۳۱۲:۵۱:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
گاندو سفارشی و بی ارزش است
ناشناس۹۹۸۸۵۰۱۴:۱۵:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
گاندو عالی بود زیرا نفوذ پذیری دولت های اصلاح طلب را برملا کرد.
ناشناس۹۹۸۹۲۲۱۴:۳۳:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
سریال هایی مانند گاندو با گروه خونی برخی مسئولان سازگاری ندارد زیرا ساده لوحی آنها را آشکار می کند.
ناشناس۹۹۹۳۶۶۱۸:۳۰:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اگه اینطوریه پس چرا استعفا نمی دین دروغ میگی اولش میگن مملکت و بلبل و سنبل می کنیم آخرش می گین نزاشتن . اگه راست میگی دیگه در انتخابات شرکت نکن
ناشناس۹۹۹۴۶۸۱۹:۵۰:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
ملت دیگه از فیلمای سفارشی و تخیلی خسته اند اخوی
ناشناس۹۹۹۶۳۹۲۲:۲۸:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
کسی که می گه دولت قدرت و اختیار نداره پس چرا موقع انتخابات این همه تبلیغ کرد. راستی از بی عدالتی در فوتبال فرانسه چه خبر؟ این دغدغه مهم استاد علی مطهری رفع شد یا چی؟

پربحث‌های اخیر

 1. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 2. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 3. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 4. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 5. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 6. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 7. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 8. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 9. خانه دوم ۶۰ متری در پیروزی مالیات دارد اما خانه ۲۵۰ متری ولنجک خیر؟! / عدم تحویل مسکن مهر باوجود پرداخت اقساط

 10. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 11. افشای راز واکسن روسی کرونا

 12. طرح بته‌جقه ایرانی در لباس منچسترسیتی

 13. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 6. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 7. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 10. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 11. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 12. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 13. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 14. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 15. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 16. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 17. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 18. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 19. خانه دوم ۶۰ متری در پیروزی مالیات دارد اما خانه ۲۵۰ متری ولنجک خیر؟! / عدم تحویل مسکن مهر باوجود پرداخت اقساط

 20. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 21. افشای راز واکسن روسی کرونا

 22. طرح بته‌جقه ایرانی در لباس منچسترسیتی

 23. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 2. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 3. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 5. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 7. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 8. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 11. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 12. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 13. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 14. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

 15. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

 16. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 17. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 18. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

 19. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

 20. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

 21. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 22. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 23. اقدام گوگل علیه ایران

 24. برایان هوک از سمتش استعفا می‌کند

 25. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

آخرین عناوین