درمان سرطان روده با ترکیب چند روش دارویی

گروه سلامت الف،   3980419034

بررسی‌های جدید محققان دانشگاه تگزاس، برای اولین بار نشان داده است که با ترکیب چند نوع درمان دارویی می‌توان نرخ بقای بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته روده را افزایش داد.

درمان سرطان روده با ترکیب چند روش دارویی

به گزارش طبنا از مدیکال‌اکسپرس، نتایج آزمایش BEACON CRC  (مرحله سه) نشان داده است که می‌توان با درمان سه‌گانه، جهش‌های مرتبط با  ژنBRAF در تومورهای روده بزرگ که به پیشرفته‌ترین مرحله خود رسیده‌اند را هدف قرار داد و نرخ بقای بیمار را تا حد چشمگیری بهبود بخشید.

بنابه گفته محققان، ترکیب سه داروی ستوکسی‌مب (cetuximab)، بنی‌متینیب (binimetinib)و انکورافنیب (encorafenib) باید جایگزین شیمی‌درمانی در بیمارانی شود که دچار جهش ژنی BEAF شده و در مرحله پیشرفته سرطان روده قرار دارند. در واقع محققان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که حداقل از ۷ بیمار، ۱ نفر به این درمان پاسخ مثبت می‌دهد.

بنا به گفته محققان مرکز سرطان ام.دی. اندرسون دانشگاه تگزاس، این نتیجه بسیار هیجان‌انگیز است، زیرا آنها سال‌هاست به دنبال روشی برای درمان سرطان روده بزرگ ناشی از جهش ژنی BRAF بوده‌اند. آنها با ترکیب این سه دارو که هر کدام برای درمان سرطان‌های مختلف به کار برده می‌شوند، توانستند نرخ بقای بیماران مبتلا به سرطان روده را که در مرحله متاستاز و حاد این بیماری قرار داشتند، بهبود بخشند.

این محققان می‌گویند، ترکیب این سه دارو بهتر می‌تواند فعالیت ژن‌های سرطانی مانند ژن جهش‌یافته BRAF را شناسایی کرده و اثر درمان‌های مورد نظر را افزایش دهد.

سرطان روده بزرگ معمولا به درمان‌ مربوط به جهش ژنی BRAF پاسخ نمی‌دهد. زیرا سلول‌های تومور در مراحل اولیه درمان، با به‌کارگیری مکانیسم‌های دیگر، خود را با شرایط تازه وفق می‌دهند. اما با استفاده از این درمان سه‌گانه می‌توان تا حد زیادی جلوی فعالیت ژن BRAF و باقی مکانیسم‌ها را گرفت و از عوارض سرطان روده کاست.

محققان می‌گویند برای استفاده از این درمان سه‌گانه، بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ باید آزمایش‌های مربوط به جهش‌های ژنی BRAF را انجام دهند تا در صورت وجود این نوع جهش در آنها، از این نوع روش درمان استفاده شود.

محققان دانشگاه تگزاس می‌گویند، در بیشتر روش‌های درمانی، در کنار استفاده از دارو، از شیمی‌درمانی هم استفاده می‌شود. اما در این درمان سه‌گانه به شیمی‌درمانی نیازی نیست و بیماران دیگر مجبور به تحمل عوارض جانبی شیمی‌درمانی نخواهند شد.

این اولین بار است که محققان می‌توانند بیماری سرطان روده ناشی از جهش ژنی BRAF که در مرحله متاستاز و پیشرفته آن رسیده است، درمان کنند و نرخ بقا را افزایش دهند. آنها امیدوارند به زودی این روش درمان، جایگزین درمان‌های نه چندان کارآمد فعلی شود.