درمان سرطان روده با ترکیب چند روش دارویی

گروه سلامت الف،   3980419034

بررسی‌های جدید محققان دانشگاه تگزاس، برای اولین بار نشان داده است که با ترکیب چند نوع درمان دارویی می‌توان نرخ بقای بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته روده را افزایش داد.

درمان سرطان روده با ترکیب چند روش دارویی

به گزارش طبنا از مدیکال‌اکسپرس، نتایج آزمایش BEACON CRC  (مرحله سه) نشان داده است که می‌توان با درمان سه‌گانه، جهش‌های مرتبط با  ژنBRAF در تومورهای روده بزرگ که به پیشرفته‌ترین مرحله خود رسیده‌اند را هدف قرار داد و نرخ بقای بیمار را تا حد چشمگیری بهبود بخشید.

بنابه گفته محققان، ترکیب سه داروی ستوکسی‌مب (cetuximab)، بنی‌متینیب (binimetinib)و انکورافنیب (encorafenib) باید جایگزین شیمی‌درمانی در بیمارانی شود که دچار جهش ژنی BEAF شده و در مرحله پیشرفته سرطان روده قرار دارند. در واقع محققان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که حداقل از ۷ بیمار، ۱ نفر به این درمان پاسخ مثبت می‌دهد.

بنا به گفته محققان مرکز سرطان ام.دی. اندرسون دانشگاه تگزاس، این نتیجه بسیار هیجان‌انگیز است، زیرا آنها سال‌هاست به دنبال روشی برای درمان سرطان روده بزرگ ناشی از جهش ژنی BRAF بوده‌اند. آنها با ترکیب این سه دارو که هر کدام برای درمان سرطان‌های مختلف به کار برده می‌شوند، توانستند نرخ بقای بیماران مبتلا به سرطان روده را که در مرحله متاستاز و حاد این بیماری قرار داشتند، بهبود بخشند.

این محققان می‌گویند، ترکیب این سه دارو بهتر می‌تواند فعالیت ژن‌های سرطانی مانند ژن جهش‌یافته BRAF را شناسایی کرده و اثر درمان‌های مورد نظر را افزایش دهد.

سرطان روده بزرگ معمولا به درمان‌ مربوط به جهش ژنی BRAF پاسخ نمی‌دهد. زیرا سلول‌های تومور در مراحل اولیه درمان، با به‌کارگیری مکانیسم‌های دیگر، خود را با شرایط تازه وفق می‌دهند. اما با استفاده از این درمان سه‌گانه می‌توان تا حد زیادی جلوی فعالیت ژن BRAF و باقی مکانیسم‌ها را گرفت و از عوارض سرطان روده کاست.

محققان می‌گویند برای استفاده از این درمان سه‌گانه، بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ باید آزمایش‌های مربوط به جهش‌های ژنی BRAF را انجام دهند تا در صورت وجود این نوع جهش در آنها، از این نوع روش درمان استفاده شود.

محققان دانشگاه تگزاس می‌گویند، در بیشتر روش‌های درمانی، در کنار استفاده از دارو، از شیمی‌درمانی هم استفاده می‌شود. اما در این درمان سه‌گانه به شیمی‌درمانی نیازی نیست و بیماران دیگر مجبور به تحمل عوارض جانبی شیمی‌درمانی نخواهند شد.

این اولین بار است که محققان می‌توانند بیماری سرطان روده ناشی از جهش ژنی BRAF که در مرحله متاستاز و پیشرفته آن رسیده است، درمان کنند و نرخ بقا را افزایش دهند. آنها امیدوارند به زودی این روش درمان، جایگزین درمان‌های نه چندان کارآمد فعلی شود.

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 8. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 13. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 14. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 15. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 16. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 17. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 18. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 19. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 22. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

آخرین عناوین