تنش‌ زایی غرب در برجام و سکوت نهادهای بین المللی

گروه جهان الف،   3980418215 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
 تنش‌ زایی غرب در برجام و سکوت نهادهای بین المللی

بحران و تنش بین ایران و  غرب بدلیل عدم تامین منافع ماندن تهران در برجام این روزها به اوج خود رسیده است. نهادهای بین المللی نیز که باید در پی تامین و برقراری آرامش و امنیت جهانی باشند ناتوان از حل مشکل و چالش های ایجاد شده توسط دونالد ترامپ هستند و فراتر از آن هر وقت به موضوع ایران ورودی داشته اند طرف کشورهای غربی و آمریکا را گرفته اند.

چنانکه اخیراً شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به درخواست آمریکا اعلام کرد 19 تیرماه(10 جولای) برای بررسی اقدامات جدید ایران در زمینه کاهش تعهدات هسته ای تشکیل جلسه خواهد داد. نکته جالب اینجاست که آمریکا به عنوان کشوری که از برجام خارج شده و تمام تحریم ها را برگردانده درخواست برگزاری جلسه فوری را مطرح می کند و بلافاصله نیز مورد پذیرش قرار می گیرد. این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در طول حدوداً یک سال و نیم گذشته که واشنگتن از برجام خارج شده موضع گیری خاصی در قبال این موضوع نداشته و در پانزده گزارش متوالی همین نهاد نیز پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای اعلام شده است.

البته سیاست دوگانه نهادهای بین المللی در قبال کشورها صرفاً به سازمان بین المللی آژانس اتمی خلاصه نمی شود. چنانکه توافق هسته ای برجام در قالب ضمیمه قطعنامه 2231 نیز آمده بود اما دونالد ترامپ بدون هیچ اهمیتی به این موضوع از آن خارج شد و به نوعی مبادرت به تحقیر سازمان ملل و شورای امنیت کرد. طنز ماجرا این است که آمریکا و چند کشور دیگر در همین ساختار شورای امنیت از حق وتو برخوردارند که بارها قطعنامه های ظالمانه علیه کشورهایی مانند ایران، یمن و ... صادر کرده اند.

ساختارها، نهادها و سازمان های بین المللی همیشه در پی توجیه و مشروعیت بخشی به برتری و سلطه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بر کل جهان بوده اند و اصولاً این گونه بنیان آنها افکنده شده است. در واقع بسیاری از سازمان ها و نهادهای بین المللی بعد از جنگ های جهانی اول و دوم و در راستای منافع و ارزش های کشورهای پیروز شکل گرفت. اما همان طور که گفته شد اگر منافع ملی و سلطه طلبی ملاک و معیار قرار گیرد کشورهای قدرت طلب علی الخصوص امریکا برای همین ساختارهای مصنوعی نیز ارزشی قائل نیستند.

این موضوع بخصوص در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ظهور و بروز داشته است. ترامپ از زمان به قدرت رسیدن در سال 2016 عملاً با ترجیح رویکرد « اول آمریکا» نوعی بی اعتنایی و سیاست خروج از نهادهای بین المللی را دستور کار قرار داده است؛ یعنی خروج آمریکا از نهادها، قراردادها و سازمان های جهانی صرفاً به برجام خلاصه نمی شود. چنانچه ترامپ در چارچوب سیاست منفعت محور و البته تعهد به تامین منافع رژیم صهیونیستی از یونسکو و شورای حقوق بشر هم خارج شده است. در این باره باید به خروج آمریکا از توافق تغییرات اقلیمی پاریس و قرارداد تجارت آزاد بین کشورهای آمریکای شمالی(نفتا) اشاره کرد. همچنین دونالد ترامپ تهدید کرده چنانچه ماموریت و اهداف سازمان تجارت جهانی دوباره بازتعریف نشود از آن نیز خارج خواهد شد.

طرفداران بی اعتنایی به سازمان های بین المللی در هیات حاکمه آمریکا صرفاً به دونالد ترامپ خلاصه نمی شود بلکه اطرافیان نومحافظه کار وی مانند مایک پنس، جان بولتون و مایک پمپئو نیز جهت تحمیل ارزش های آمریکایی به کشورهای مخالف از هیچ ابزاری فروگذار نیستند و در قالب همین چارچوب است که مبادرت به مداخله در ونزوئلا و زمینه سازی برای انجام کودتا در این کشور می کنند. این در حالی است که اصل عدم دخالت در کشورهای دیگر یکی از اصول پذیرفته شده جهانی است و بالطبع هیچ دولت خارجی نمی تواند برای مردم یک کشور تعیین تکلیف کند و در پی ساقط کردن حکومت آنها باشد.

در این باره همچنین باید به برخورد غیرانسانی با مهاجران توسط ترامپ هم اشاره کرد که عملاً در افکار رئیس جمهور آمریکا هیچ ارزش و جایگاهی ندارند . ترامپ نشان داده به شدت فردی نژادپرست و قائل به برتری سفیدپوستان بر دیگر نژادها است. سیطره ترجیح سفیدپوستان در سیاست ها آمریکا در حالی است که بعد از قرن ها مبارزه و تبعیض نژادی به نظر می رسید به عنوان موضوعاتی مسلم و مورد اجماع جهانی باشند اما کشورهای مدعی آزادی و برابری خود اینک به شدت مخالف آن شده اند.

بنابراین باید گفت نهادها و سازمان های بین المللی نه تنها بر مبنای برابری و عدالت شکل نگرفته اند بلکه بر پایه تثبیت سلطه کشورهای قدرتمند عمل می کنند و جالب اینجاست همین کشورها نیز به آنها نگاه ابزاری دارند و هر زمان اراده کرده اند برای رسیدن سریع تر به منافع خود آنها را دور زده اند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۵۱۵۷۱۶:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اوباما ؛ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ؛ یک سیاهپوست بود . از کدام تبعیض نژادی در امریکا سخن میگوئید ؟!
ناشناس۹۹۵۳۸۱۲۰:۳۸:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه و کالین پاول وزیر دفاع آمریکا هم سیاهپوست بودند . آمریکا ، سیاه و سفید نداره . همه از حقوق یکسان برابرند
ناشناس۹۹۵۳۹۸۲۰:۴۵:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
از همان تبعیض نژادی که پلیس امریکا سیاهپوستان را بی رحمانه به گلوله می بندد .
ناشناس۹۹۵۱۵۹۱۶:۴۶:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دولتمردان از فرصت طلایی که توسط آمریکای جنایتکار و اروپای بدعهد برای برجام سراسر باخت به اعتراف خودشان، پیش آمده استفاده کنند و هر چه زودتر از این جنازه متعفن برجام فاصله بگیرند و از حرکت لاک‌پشتی دست بردارند. ادامه برجام علاوه بر خسارت‌های مادی، علوم هسته‌ای‌مان را تا ده‌ها سال فریز می‌کند و کشور را به خسارتی غیرقابل جبران گرفتار می‌سازد و علوم هسته‌ای، مادر بسیاری از علوم است.
ناشناس۹۹۵۱۶۳۱۶:۴۷:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
وقتی برخی وادادگان داخلی در جشن تولد عجوزه‌ای به نام ملکه انگلیس شرکت می‌کنند و هزینه‌های تولد را هم می‌پردازند باید منتظر هار شدن این سگ آمریکا بود که نفتکش ما را سرقت کند. ما منتظر اخراج سفیر انگلیس از کشورمان و مقابله به مثل ایران در آب‌های خلیج فارس (تنگه هرمز) هستیم. به انگلیس خبیث و اذنابش هم می‌گوییم؛ ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست/ عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری!
ناشناس۹۹۵۱۶۴۱۶:۴۷:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آن کسانی که دنبال تسلیم کردن ایران در مقابل آمریکا و انگلیس هستند کار خودشان را با حذف نام شهدا از روی خیابان‌ها و میادین شهرهای ایران شروع کرده‌اند و از خانواده شهدا هم خجالت نمی‌کشند.
ناشناس۹۹۵۱۶۶۱۶:۴۸:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
چرا برخی مسئولان به جای اشداء علی‌الکفار و رحماء بینهم، عکس این آیه شریفه عمل می‌کنند؟ چرا در برابر گستاخی‌های قدرت‌های پوشالی غربی به صورت ملایم و میلی‌متری و در برابر انتقادات و دلسوزی‌های دوستان و هموطنان با پرخاشگری و تندی برخورد می‌شود؟ چرا باور نمی‌کنند که دیگر در عهد قاجار نیستیم؟
ناشناس۹۹۵۱۶۹۱۶:۵۰:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
از دستگاه دیپلماسی درخواست می‌شود پاسخ دندان‌شکنی به خباثت‌های انگلیس بدهد تا این‌قدر گستاخی نکند. انگلیس خبیث تصور می‌کند در دوران بریتانیای کبیر زندگی می‌کند به‌روی خودش نمی‌آورد که دیگر بریتانیای صغیر هم نیست. سراسر عمر این استعمارگر پلید خیانت و قتل و غارت ملت‌ها بوده است.
ناشناس۹۹۵۱۷۰۱۶:۵۰:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کسانی که دست‌وپا می‌زدند تا سفارت و جاسوس‌خانه روباه پیر بازگشایی شود، حالا ببینند که با چه جسارتی مشغول فعالیت علیه ملت ایران است. آیا سفارت ما هم در جزیره انگلیس در این سطح فعال است؟
ناشناس۹۹۵۱۷۱۱۶:۵۱:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مکرون به خواسته ملت خودش اعتنایی ندارد و جنبش اعتراضی جلیقه زردها را به وحشیانه‌ترین شکل سرکوب می‌کند آن‌وقت عده‌ای ساده‌لوح در ایران وانمود می‌کنند رژیم فرانسه حکومتی عاقل است که می‌شود با آن مذاکره کرد.
امیری۹۹۵۴۹۷۲۱:۵۸:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
جنبش جلیقه زردها به هیچ وجه نماینده مردم فرانسه نیستند. آنها حتی یک ده هزارم مردم فرانسه هم نیستند!! بیشتر زیاده خواهی پناهنده ها و تبلیغات بی حاصل چپ افراطی مطرود فرانسه است .پلیس هم آنها را کنترل میکند.رفتار وحشیانه ای هم ندارد!آنجا همه چیز حساب و کتاب دارد.
ناشناس۹۹۵۱۷۲۱۶:۵۱:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
به غرب‌زدگان و خائنان داخلی نظام عرض می‌کنم که اگر در طول این 4 دهه گذشته پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حتی یک مورد از حسن نیت شیطان بزرگ نسبت به این ملت سراغ دارید نشان دهید بعد دم از مذاکره بزنید.
ناشناس۹۹۵۱۸۰۱۶:۵۶:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ترامپ ؛ اعتبار از دست رفته آمریکا در زمان اوباما را مجددا" در جهان احیا نمود .
ناشناس۹۹۵۶۶۷۰۰:۱۹:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۰
در مورد دنیا نمیدونم ولی در مورد ایران خیلی از کسایی که در زمان اوباما باورشون شده بود میشه به آمریکا اعتماد کرد و حتی بعضیهاشون شعار " اوباما اوباما یا با اونا یا با ما" میدادن الان با حضور ترامپ نظرشون عوض شده!
ناشناس۹۹۵۱۸۴۱۶:۵۹:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
با ترامپ تا 2024
ناشناس۹۹۵۳۰۴۱۸:۵۹:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بابا خب اگر اینستکس فعال نشد اونستکس رو که میشه فعال کرد از اونستکس شروع کنید این نشد اون
ناشناس۹۹۵۳۳۶۱۹:۳۳:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
انشاالله که به زودی مذاکره انجام خواهد شد . مردم ایران لایق و سزاوار اینهمه سختی و فشار نیستند جهان با تعامل با همه دنیا زیباست .
ناشناس۹۹۵۴۰۵۲۰:۴۸:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود با دشمن بدعهد و پیمان شکن مذاکره نخواهیم کرد.
ناشناس۹۹۵۵۷۳۲۳:۰۸:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تو مردم ایرانی؟! مردم ایران ذلت دولت.. و وادادگی و بتن ریزی روی مخ دانشمندان را هم می خواهند؟! مردم ایران قرارداد استعماری برجامچای را هم میخواهند که ترامپ بدون هزینه از آن خارج شد؟! مگه چند صد سال باید بگذرد تا بفهمیم به آمریکا نباید اعتماد کنیم.
ناشناس۹۹۵۶۰۷۲۳:۴۲:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مردم مومن ایران لایق این همه سختی و فشار نبودند مردم مومن ایران لایق این همه سختی و فشار به همراه ذلت نیستند مردم ایران با ساکت کردن امریکای جنایتکار و اعوان داخلی آنها به آنچه لایقش است خواهد رسید
ناشناس۹۹۵۶۷۴۰۰:۲۲:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۰
نه تنها مردم ایران بلکه هر کسی توی دنیا لایق همان چیزی هست که انتخاب کرده. امیدوارم بعد از تجربه برجام با انتخاب بهتر لایق چیزهای بهتری باشیم.
ناشناس۹۹۵۶۷۹۰۰:۲۴:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۰
کاش ترامپ هم یه کم از شعور شما رو داشت به جای تحریم راه تعامل رو پیش میگرفت! نه تنها با ما که با همه دنیا!
ناشناس۹۹۵۳۴۳۱۹:۴۷:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
روحانی و اصلاح طلبان باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بدون پرداخت هیچ هزینه ای از برجام خارج شد ؟!
ناشناس۹۹۵۵۳۸۲۲:۲۴:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
عرصه بین الملل عرصه اعتماد است امضای کری تضمین است
مجید۹۹۵۷۵۹۰۱:۴۷:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۰
به نظر من چه ما برجام رو رعایت کنیم چه نکنیم آمریکا ما رو تحریم میکنه پس بهتر نیست حالا که تحریمیم حداقل هسته ای تحریم باشیم ؟؟؟

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 6. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 7. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 8. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 9. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 10. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 11. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 12. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 13. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 14. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 15. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 16. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 17. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 18. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 19. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 20. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

 21. گل فردوسی‌پور دو ساعته یک میلیون بازدید خورد   

 22. وزارت ارشاد مردم را به جان هم انداخت  

 23. واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس

 24. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 25. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. تلافی‌که تعارف ندارد!

 6. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 7. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 8. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 9. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 10. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 11. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 12. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 13. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 14. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 15. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 16. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 17. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 18. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 19. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 20. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 21. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 22. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 23. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 24. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 25. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 7. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 10. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 11. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 12. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 13. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 14. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 15. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 16. توانا بود هرکه با ما بود!

 17. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 18. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 19. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 20. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 21. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 22. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 23. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 24. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 25. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 3. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 4. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 5. واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس

 6. ظریف: نمی‌توان تنگه هرمز را برای ایران ناامن کرد و برای دیگران امن

 7. جزئیات جلسه نمایندگان کنگره و ترامپ پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی

 8. نشریه انگلیسی: بولتون لندن را فریب داد

 9. حشد شعبی عراق: حمله به پایگاه ما احتمالا کار آمریکا یا اسرائیل است

 10. تنش میان سئول و توکیو؛ زخم‌های کهنه‌ای که دوباره سر باز کرده‌اند

 11. اعترافات «جک استراو»؛ ایرانی‌ها حق دارند از «روباه استعماگر» خشمگین باشند

 12. سؤال از ظریف در رابطه با صحبت با نمایندگان کنگره آمریکا

 13. آلمان: کانال‌های گفتگو با ایران را باید باز نگه‌داریم

 14. واکنش عربستان به توقیف نفتکش متخلف انگلیسی توسط ایران

 15. وزیر دارایی انگلیس: معلوم نیست تحریمی باشد که بتوانیم علیه ایران اعمال کنیم

 16. جنوب عربستان توسط ارتش یمن موشک باران شد

 17. کوشنر برای پیشبرد معامله قرن به منطقه سفر می‌کند

 18. فیلمی از عرشه نفتکش توقیف شده انگلیسی در بندرعباس  

 19. عقب‌نشینی بی‌سابقه آمریکا از منطقه‌ای در عراق

 20. پاناما تایید کرد: کشتی توقیف شده توسط سپاه در حال قاچاق سوخت بوده است

 21. اهداف پشت پرده حضور نظامی آمریکا در عربستان

 22. افراد دو تابعیتی از کاندیداتوری در انتخابات مجلس منع شدند

 23. لاریجانی: مالک تامین اجتماعی کارگران هستند، نه دولت

 24. آبه: با تهران روابط دوستانه داریم

 25. اخبار تأیید نشده از درگذشت رئیس جمهور ترکمنستان

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 3. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 4. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 5. واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس

 6. ظریف: نمی‌توان تنگه هرمز را برای ایران ناامن کرد و برای دیگران امن

 7. جزئیات جلسه نمایندگان کنگره و ترامپ پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی

 8. نشریه انگلیسی: بولتون لندن را فریب داد

 9. حشد شعبی عراق: حمله به پایگاه ما احتمالا کار آمریکا یا اسرائیل است

 10. تنش میان سئول و توکیو؛ زخم‌های کهنه‌ای که دوباره سر باز کرده‌اند

 11. اعترافات «جک استراو»؛ ایرانی‌ها حق دارند از «روباه استعماگر» خشمگین باشند

 12. سؤال از ظریف در رابطه با صحبت با نمایندگان کنگره آمریکا

 13. آلمان: کانال‌های گفتگو با ایران را باید باز نگه‌داریم

 14. واکنش عربستان به توقیف نفتکش متخلف انگلیسی توسط ایران

 15. وزیر دارایی انگلیس: معلوم نیست تحریمی باشد که بتوانیم علیه ایران اعمال کنیم

 16. جنوب عربستان توسط ارتش یمن موشک باران شد

 17. کوشنر برای پیشبرد معامله قرن به منطقه سفر می‌کند

 18. فیلمی از عرشه نفتکش توقیف شده انگلیسی در بندرعباس  

 19. عقب‌نشینی بی‌سابقه آمریکا از منطقه‌ای در عراق

 20. پاناما تایید کرد: کشتی توقیف شده توسط سپاه در حال قاچاق سوخت بوده است

 21. اهداف پشت پرده حضور نظامی آمریکا در عربستان

 22. افراد دو تابعیتی از کاندیداتوری در انتخابات مجلس منع شدند

 23. لاریجانی: مالک تامین اجتماعی کارگران هستند، نه دولت

 24. آبه: با تهران روابط دوستانه داریم

 25. اخبار تأیید نشده از درگذشت رئیس جمهور ترکمنستان

پربحث‌های هفته

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 3. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 4. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 5. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 6. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 7. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 8. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 9. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 10. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 11. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 12. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 13. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 14. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 15. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 16. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 17. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 18. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 19. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 20. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 21. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 22. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 23. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 24. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 25. پامپئو: ترامپ آماده دیدار با مقامات ایرانی بدون هیچگونه پیش‌شرطی است

آخرین عناوین