آیا ایران ۵۰ درصد بیت‌کوین جهان را استخراج می‌کند؟

گروه اقتصادی الف،   3980418119

عضو انجمن و کارگروه استخراج رمز ارز و ماینینگ: اخیراً اعلام شده است که افزایش هفت درصدی مصرف برق در کشور به خاطر فعالیت ماینینگ است. هفت درصد به معنی ۴۰۰۰ مگاوات بوده که یعنی باید بیش از دو میلیون و ۷۰۰ دستگاه ماینینگ در ایران وجود داشته باشد، این در حالی است که طبق اعلام وزارت نیرو ۱۴۸ هزار دستگاه وجود دارد. این آمار و ارقام اشتباه است و اگر صحت داشته باشد، یعنی در ایران ۵۰ درصد بیت‌کوین دنیا تولید می‌شود.

آیا ایران ۵۰ درصد بیت‌کوین جهان را استخراج می‌کند؟

به گزارش ایسنا، محمد شرقی - مدیر عامل انجمن بلاکچین ایران - امروز در نشست خبری با بیان این‌که صنعت ماینینگ بالغ بر ۹ ماه است که توسط هیأت دولت به رسمیت شناخته شده است، اظهار کرد: بر این اساس نمی‌توان یک صنعت را به رسمیت شناخت و در مقابل با آن برخورد قهری داشت. رسالت اصلی انجمنبلاکچین به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد ترویج فرهنگ بلاکچین بین مردم است.

وی با اشاره به اخباری که اخیراً در مورد تأثیر استخراج ارز مجازی برافزایش مصرف برق کشور مطرح شده است، اظهار کرد: در رسانه‌ها مطرح می‌شود که مصرف دستگاه‌های ماینینگ زیان‌بار است و انرژی زیادی مصرف می‌کند و باعث خاموشی می‌شود و شرایط به صورتی شده است که فعالین حوزه نه می‌توانند سرمایه گذاری کنند و نه می‌توانند ارزش افزوده ایجاد کنند.

مدیرعامل انجمن بلاکچین با انتقاد از نبود قانون شفاف در مورد استخراج ارز مجازی در کشور، گفت: از سال گذشته تاکنون قانون مدونی در این خصوص وجود ندارد. این در حالی است که طبق ماده ۲ قانون تجارت الکترونیک فعالیتماینینگ آیتی محور بوده و انجام آن بلامانع است. اکنون بر چه اساسی گفته می‌شود این فعالیت غیرقانونی است؟ ما قانونی که گفته می‌شود ماینینگ غیرقانونی است را مطالبه می‌کنیم.

وی با تاکید بر این‌که شرایط قانون‌گذاری برای انجمن مهم است، توضیح داد: در این حوزه شاهد برخورد سلیقه‌ای هستیم. ما با این موافقیم اگر در این حوزه تخلفی وجود دارد با آن برخورد شود اما تخلف همیشه در اقلیت است.

ارائه برق به واحدهای درخواست کننده به معنی قانونی بودن فعالیت آنها است

شرقی با بیان این‌که همه واحدهای ماینینگ مجوز دارند، گفت: زمانی که واحدی می‌خواهد راه‌اندازی شود، برای آن درخواست برق می‌کنند و زمانی که با این درخواست موافقت می‌شود یعنی آن غیرقانونی نیست؛ ما نمی‌دانیم برای مذاکره در این مورد با چه کسی طرف هستیم، وزارت نیرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت یا وزارت ارتباطات، متولی چه کسی است؟

قیمت ۷ سنت بر چه مبنایی است

مدیرعامل انجمن بلاکچین با انتقاد از وجود بی‌نظمی در قانون‌گذاری با اشاره به پیشنهاد قیمت هفت سنت برای استخراج ارز مجازی گفت: باید روشن کنند این قیمتی که پیشنهاد شده بر چه مبنایی است؟ در ابتدا اعلام شد تعرفه استخراج باید مانند تعرفه صادراتی باشد در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد هیچ کشوری از ایران با قیمت هفت سنت برق نخریده است.

شرقی با تاکید بر این‌که اگر ماینینگ را به عنوان یک صنعت به رسمیت می‌شناسیم، باید شرایط تسهیل آن را فراهم کنیم، اظهار کرد: اگر استخراج رمز ارز، بیت‌کوین و بلاکچین خوب است باید روی آن تمرکز کنیم، اما اگر مضر است باید به صورت شفاف اعلام شود.

به گفته وی قیمت هفت سنت غیرمنطقی بوده و در هیچ جای دنیا این قیمت وجود ندارد.

مدیرعامل انجمن بلاکچین ادامه داد: قیمت هفت سنت، ۳.۵ تا چهار برابر قیمت برق تجاری که بالاترین قیمت کشور محسوب می‌شود، است.

اخذ پول ماینینگ به صورت یکجا

وی در ادامه با اشاره به اقدام وزارت نیرو برای شناسایی مزرعه‌های استخراج ارز مجازی، اظهار کرد: وزارت نیرو بعد از این‌که این مزرعه‌ها را شناسایی کرد، پرونده برق آنها را بررسی می‌کند و به اندازه میزانی که تاکنون مصرف داشتند، پول برق را به صورت یکجا و نقدی از آن‌ها می‌گیرد. این اقدام وزارت نیرو طبق قانون باید ابلاغ می‌شد، اما ابلاغ نشد.

اتلاف شبکه برق در ایران بیشتر از برق مورد نیاز بیت‌کوین کل جهان

شرقی در ادامه با بیان این‌که اتلاف شبکه برق در ایران بیشتر از برق مورد نیاز استخراج بیت‌کوین کل جهان است، گفت: اتلاف شبکه برق در ایران ۱۰ تا ۱۶ درصد است و اگر کل دنیا در ایران ماینینگ انجام دهند کلاً ۱۲ درصد برق کشور را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان این‌که آمار و ارقام دقیقی در مورد ماینینگ در ایران وجود ندارد، اضافه کرد: طبق آمار وزارت نیرو ۱۴۸ هزار دستگاه در ایران اقدام به استخراج ارز می‌کنند که اگر این آمار درست باشد این دستگاه‌ها فقط نیم درصد برق کشور را در ساعات پیک مصرف می‌کنند.

فعالان ماینینگ دستگاه‌ها را در ساعات گرم خاموش می‌کنند

در ادامه این مراسم آشتیانی - کارشناس حوزه بلاکچین و عضو انجمن بلاکچین ایران - با تاکید بر این‌که ماینینگبه عنوان صنعت شناخته شده است، گفت: این موضوع توسط دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام شد، فعالان این حوزه ابتدا سعی کردند از کارخانجات ورشکسته استفاده کنند، زیرا برای آن قانون یا منع قانونی وجود نداشت.

وی با بیان این‌که وزارت نیرو سال‌هاست که در فصل گرم با مشکل خاموشی درگیر است، اظهار کرد: انجمن بلاکچینکمبود برق را به رسمیت می‌شناسد و به همین دلیل فعالان این حوزه تا هم آسیبی به شبکه برق کشور وارد نشود و هم این‌که خاموشی ناگهانی به دستگاه آسیب می‌زند.

آشتیانی با بیان این‌که پیک مصرف برق در کشور ۵۵ تا ۶۰ هزار مگاوات است، گفت: کمی کمتر از یک درصد از پیک به ماینینگ اختصاص داده شده است، با توجه به رشد هفت درصدی پیک نسبت به سال گذشته نمی‌توان خاموشی و افزایش مصرف را به گردن ماینینگ انداخت.

برخوردهای دوگانه باعث ایجاد چالش در حوزه ماینینگ

کارشناس حوزه بلاکچین در ادامه با انتقاد از برخورد مسئولین با ماجرای ماینینگ اظهار کرد: برخورد مسئولان با این ماجرا بسیار دوگانه است، به صورتی که شاهد برخورد قضائی در استان یزد در کنار برخورد همدلانه در استان زنجان بودیم.

وی با تاکید بر این‌که برخورد دوگانه و سردرگمی در گمرک هم وجود دارد، توضیح داد: گمرک با ترخیص دستگاه‌ها به صورت سلیقه‌ای برخورد می‌کند. در برخی موارد جلوی ترخیص گرفته می‌شود و در برخی موارد دستگاه‌ها را با تعرفه‌های مختلف ترخیص می‌کنند و همین موضوع باعث شده است که دولت از درآمد قانونی ۳۶۰ میلیارد تومان از عوارض گمرک محروم شود.

این کارشناس حوزه بلاکچین ادامه داد: همچنین باعث دستگاه‌ها به خاطر تعلل گاهاً از مبادی نادرست وارد کشور شوند. در بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان قم که در ۲۷ اردیبهشت‌ماه سال جاری ارائه شد، مجوز و پروانه بهره‌برداری برای مونتاژ ماینر و رمز ارز ارائه شده است اما روز گذشته رئیس ستاد مبارزه با قاچاق اعلام کرد با دستگاه‌ها برخورد می‌کند.

پیشنهاد انجمن بلاکچین به وزارت نیرو

وی در ادامه در مورد پیشنهادات انجمن بلاکچین به وزارت نیرو، اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که وزارت نیرو ۱۰ ماه از سال با خوش سلیقگی با ما رفتار کند و ما دو ماه سال را با وزارت نیرو راه خواهیم آمد.

آشتیانی ادامه داد: پیشنهاد دیگر این است که سرمایه‌گذار این حوزه بعد از بازگشت این سرمایه ۲۰ درصد از درآمد خود را در انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کند.

به گفته کارشناس حوزه بلاکچین کارآفرینان این حوزه سرباز اقتصادی کشور هستند نه قاچاقچی انرژی.

وی با تاکید بر این‌که انجمن تعیین تکلیف در این حوزه را ترجیح می‌دهد، اضافه کرد: از سوی دیگر باید گفت این‌که نرخ هفت سنتی در حالی پیشنهاد شده که وجوهات دریافتی دولت بر اساس سنت نیست.

ریسک ورود به حوزه ماینینگ بالا است

در ادامه شرفی - عضو انجمن بلاکچین - با تاکید بر این‌که برخورد قهرانه وزارت نیرو احتمال این‌که صنعت ماینینگرا به مسیر غلط هدایت کند را افزایش می‌دهد، گفت: این باعث افزایش انشعاب‌های غیرمجاز نیز می‌شود. همچنین خطر زیرزمینی شدن فعالیت و این‌که به منازل مردم هم کشیده شود وجود دارد. ما می‌خواهیم ساماندهی زودتر انجام شود، زیرا اگر به این فرصت خوب نپردازیم از دست خواهد رفت.

وی با بیان این‌که فعالانی که شناسایی شدند، هزینه برق را با تعرفه برق تجاری پرداخت می‌کنند، اظهار کرد: باید توجه داشت ریسک ورود به این حوزه بالاست و از سرمایه گذاران خواهش می‌کنم ابتدا ریسک را شناسایی کرده و بعد ورود پیدا کند.

چینی‌ها برای حضور در مناطق آزاد ایران درخواست داده‌اند

عضو انجمن بلاکچین در ادامه در مورد اخباری مبنی بر این‌که چینی‌ها برای استخراج ارز مجازی به ایران هجوم آورده‌اند، گفت: به نظر من خیلی از مواردی که گفته می‌شود، غلو است چینی‌ها برای ایجاد مزرعه در مناطق آزاد اقتصادی ایران درخواست داده‌اند. باید توجه داشت سرمایه گذاری خارجی در هیچ بخشی بد نیست، بلکه مسیری که برای سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد کشور تعیین می‌شود، مهم است.

اگر آمار صحت داشته باشد ایران ۵۰ درصد بیت‌کوین دنیا را وارد می‌کند!

در ادامه امیر بیات - عضو انجمن و کارگروه استخراج رمز ارز و ماینینگ - با بیان این‌که بانک مرکزی دو سال است که درباره بلاکچین صحبت می‌کند، اظهار کرد: اخیراً اعلام شده است که افزایش هفت درصدی مصرف برق در کشور به خاطر فعالیت ماینینگ است. هفت درصد به معنی ۴۰۰۰ مگاوات بوده که یعنی باید بیش از دو میلیون و ۷۰۰ دستگاه ماینینگ در ایران وجود داشته باشد، این در حالی است که طبق اعلام وزارت نیرو ۱۴۸ هزار دستگاه وجود دارد.

وی با تاکید بر این‌که آمار و ارقام اشتباه است، گفت: اگر آماری که ارائه می‌شود صحت داشته باشد، یعنی در ایران ۵۰ درصد بیت‌کوین دنیا تولید می‌شود.

عضو انجمن و کارگروه استخراج رمز ارز و ماینینگ تاکید کرد: اگر در ایران بیت‌کویین تولید نکنیم مردم از کشورهای دیگر می‌خرند و باید برای آن دلار پرداخت کنند که این به معنی خروج ارز از کشور است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

    پربحث‌های دیروز

    1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

    2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

    3. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

    4. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

    5. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

    6. انتخابات مجلس یازدهم و بلاتکلیفی جریان های سیاسی/ آیا باید امیدوار بود؟

    7. روحانی: ملت ما نمی‌گذارد آمریکا پیروز شود/ با صندوق رای قهر نکنید؛ امروز روزی است که باید پای صندوق رای رفت

    8. خبرهای متناقض درباره سرنگونی هواپیما نیروی هوایی آمریکا در افغانستان/ ان‌بی‌سی: همه سرنشینان کشته شدند + عکس

    9. درخواست فوری برای استیضاح ظریف در مجلس

    10. روحانی: حوادث دی ماه ۹۶ ترامپ را پُر رو کرد

    11. تجمع مردم مقابل وزارت خارجه/ ظریف بابت اظهاراتش عذرخواهی کند + عکس و فیلم

    12. ادعای مهناز افشار درباره محسن تنابنده + عکس

    13. انتقاد ربیعی از صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی روحانی

    14. آزمون معامله قرن؛ از رخوت رژیم‌های عربی تا تحرکات جهان اسلام

    پربحث‌های هفته

    1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

    2. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

    3. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

    4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

    5. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

    6. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

    7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

    8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

    9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

    10. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

    11. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

    12. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

    13. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

    14. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

    15. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

    16. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

    17. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

    18. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

    19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

    20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

    21. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

    22. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

    23. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

    24. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

    25. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

    پربحث‌های اخیر

      پربحث‌های هفته

      1. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

      2. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

      3. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

      4. نامه دوم متخصصان علوم اقتصادی به رئیس جمهور: با این ۱۰ راهکار، ورود به کسب و کار را تسهیل کنید

      5. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

      6. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

      7. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

      8. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

      9. مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

      10. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

      11. چرا مشکلات تولید حل نمی‌شود؟

      12. چرا ایرانی‌ها در ترکیه خانه می‌خرند؟

      13. میزان پاداش پایان سال کارکنان دولت تعیین شد

      14. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

      15. پراید همچنان رو به افزایش است

      16. با مصوبه تلفیق ۷۸ میلیون ایرانی از سال ۹۹ یارانه معیشتی دریافت می‌کنند

      17. امکان کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

      18. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

      19. راه های قوی شدن اقتصاد ایران

      20. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

      آخرین عناوین