در گفت‌وگو با الف؛ سبحانی: نو سرمایه‌داران مذهبی و سلاطین سفته‌بازی باید مالیات بدهند

 3980418116 ۱۴ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سبحانی: نو سرمایه‌داران مذهبی و سلاطین سفته‌بازی باید مالیات بدهند

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت که باید از کسانی که سال هاست به دلیل سیاست‌های فاسد اقتصادی، سرمایه‌دار شده‌اند و متاسفانه خیلی از آنها هم رنگ و بوی مذهبی و انقلابی‌گری دارند مالیات گرفت اما باید مواظب بود که به جای این نوسرمایه داران مذهبی و سلاطین سفته بازی، حاصل زحمات عمر مردمی که اندک پس اندازی برای فرزندانشان مهیا کرده اند به خطر نیفتد.

دکتر حسن سبحانی، در گفت‌وگو با خبرنگار الف تصریح کرد: سال هاست که عده‌ای از قِبل نوسانات و به دلیل سیاست‌های فاسد اقتصادی، سرمایه‌دار شده‌اند. متاسفانه خیلی از آنها هم رنگ و بوی مذهبی و انقلابی‌گری دارند. باید بر سرمایه‌های بادآورده افرادی که از طریق مسکن پس‌انداز کرده‌اند و با یک تغییر مشکوک نرخ ارز، قیمت ملک‌شان یک شبه چند برابر می‌شود، مالیات‌های سنگین وضع شود؛ حتی می‌توان قوانینی ایجاد کرد که وقتی به دلیل نوسانات، ارزش اموال ثابتی افزایش می‌یابد، از آنها مالیات گرفت.

این استاد دانشگاه در مورد اجرای مالیات بر عایدی سرمایه که دولت در اجرای آن چندان جدی نیست گفت: اجرای این نوع مالیات برای ایران لازم است، اما باید دقت شود که موضوع سخن من سفته بازی با ملک و ارز و طلا و... توسط کسانی است که فقط اقتصاد غیر مولد را گسترش می‌دهند و ثروت درو می‌کنند. نباید به این بهانه واقعیات زندگی افراد محترمی که تمام عمر زحمت کشیده‌اند و احتمالا سر پناه مختصری برای زندگی آینده فرزندشان درست کرده‌اند با واقعیت اقدامات سلاطین سفته بازی  یکسان تلقی شود.

سبحانی با بیان اینکه با مالیات بر عایدی سرمایه که براساس قانون سنجیده‌ای تدوین شود، موافق هستم، گفت: بعضی از مسئولان با اینکه خودشان هم در عدم تصویب چنین قوانینی ذینفع نیستند، اما متاسفانه به دلیل اینکه در نظام سرمایه‌داری و سرمایه مدار چندین دهه اخیر ایران رشد کرده‌اند، ناخودآگاه نگرانند که نکند با تصویب و اجرای چنین قوانینی، به سرمایه‌داران لطمه وارد و از طریق آن‌ها به اقتصاد ملی آسیب وارد شود! ما در مجموعه تصمیم گیرندگان کشور طی دهه‌ها القاء ارزش‌های سرمایه داری چنین ساده انگاری هایی را هم ایجاد کرده‌ایم.

دچار دوگانگی در سیاست خارجی و اقتصاد هستیم

به گفته سبحانی ما به دست خودمان یک دوگانه ایجادکرده‌ایم و آن انتخاب شیوه اسلامی برای سیاست و شیوه سرمایه‌داری در حوزه اقتصاد است؛ چنین دوگانه ای زاینده تصوراتی از این قبیل است که مشکل اقتصاد کشور در سیاست خارجی است و اگر سیاست خارجی ما درست شود، اقتصاد ایران درست خواهد شد. 

نماینده سابق مجلس یادآور شد: البته کشور باید سیاست خارجی را متناسب با تغییرات و تحولات در سایر بخش‌‌هایش تنظیم کند تا بتواند پیش برود، اما در اقتصاد بخصوص بعد از دوران جنگ تحمیلی، ساز و کار نظام سرمایه‌داری را پیش گرفته‌ایم که می‌گوید برای اینکه رشد اقتصادی داشته باشید، باید در جامعه جهانی هنجار پذیر باشید و روابط سیاسی و اقتصادی و تجارت را مطابق هنجارهای مسلط با جهان داشته باشید، از تکنولوژی متقابل استفاده کنید و... اما این هنجار پذیری مطلق با سیاست‌های ما مخالف است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران ادامه داد: لذا اگر بخواهیم اقتصاد سرمایه‌داری را انتخاب کنیم، باید از سیاست خود دست برداریم که همانا دست کشیدن از ارزش‌ها و هنجارهای نهضت اسلامی است و آنگاه همه چیز را به سمت اقتصاد ببریم. البته من اکنون هم نگرانم با سمت و سوئی که داریم در دهه‌های آینده این اتفاق رخ دهد اما راه دیگر این است که اقتصاد خود را با سیاست قانون اساسی که آرمان انقلاب اسلامی است مطابقت دهیم، یعنی اقتصادی برآمده از دل قانون اساسی را که با سیاست ما هم همخوانی داشته باشد پایه‌ریزی کنیم. بنابراین برخی که می‌گویند اگر اقتصاد سرمایه‌داری را اجرا کنیم، وضع‌مان بهتر می‌شود، تا حدودی بیراه نمی‌گویند، منتها شرط آن دست کشیدن از اصول انقلاب اسلامی است که بنده با آن موافق نیستم.

به گفته سبحانی، کشور باید از طریق قانون اساسی راه توسعه و پیشرفت را برنامه‌ریزی و عملیاتی کرده و در فرآیند طولانی مدت، نابرخورداران از امکانات کار و آموزش و تغذیه و درمان را توانمند سازد تا طبقات فرودست امکان عملی مشارکت در توسعه را بیابند. از این طریق شاخص‌های عدالت به تدریج متجلی خواهد شد .  آن زمان است که تدین و دین ورزی در جامعه دیده می‌شود؛ به عبارت دیگر دین ورزی که از ارزش های انقلاب اسلامی است تبدیل به هنجار می‌شود یعنی در رفتار اکثریت مردم دیده می‌شود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید استراتژی ما رسیدن به یک جامعه متدین باشد، بیان کرد: نخست باید پیشرفت یا توسعه در کشور محقق شود، زیرا در فقر و گرفتاری هیچ چیزی به دست نمی‌آید. اگر توسعه به تدریج و توام با موازین دین اجرایی و محقق شد، امور سر جای خود قرار می‌گیرد و عدالت نیز ایجاد می‌شود.

جهت گیری همه دولت های پس از جنگ به نفع ثروتمندان بوده است

سبحانی با بیان اینکه جهت گیری بیشتر دولت‌های پس از جنگ در کشور به سمت ثروتمندان بوده اظهار کرد: سیاست‌ دولت‌ها از سال ۱۳۶۸ تاکنون هیچ تفاوتی نکرده است. در آن سال‌ها بذری کاشته شد که امروز به صورت یک درخت تنومند در آمده و سیاست‌ یک پارچه‌ هژمونیکی شده است. فقط در دولت مهرورزی آن هم فقط برای یک سال این سیاست‌های مبتنی بر حاکمیت سرمایه متوقف شد، به این دلیل که یا برنامه نداشتند یا نمی‌دانستند چه کاری انجام دهند و بعد از آن دوباره اجرای سیاست‌های گذشته  با شیب تندتری ادامه یافت؛ این سیاست‌ها به طور متوسط سالیانه ۱۹.۵ در صد بر هزینه‌های مردم تحمیل کرده است؛ این به معنای فقیر شدن دائم بخش‌های زیادی از جامعه است که از بد حادثه عمدتا هم از حامیان صادق  انقلاب اسلامی بوده و هستند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد شرایط اقتصادی امروز، اقشار متوسط جامعه را هم تهدید به فقر نسبی و تهیدستی بالقوه می‌کند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص مقاومت برخی گروه های ذی نفوذ برای اجرای برخی طرح های اصلاحی مانند مالیات بر عایدی سرمایه یا اعلام حقوق و مزایای مدیران در کشور گفت: این موارد را باید دسته بندی کرد، برخی مانند اعلام حقوق و بحث‌های دیگر، بیشتر جنبه تبلیغاتی پیدا کرده است و افرادی که به آن می‌پردازند بعضا گویی به ساز و کار ایجاد آن وقوفی ندارند و فکر می‌کنند فقط نشان دادن فیش حقوقی افرادی، مشکل را حل خواهد کرد در حالی که باید بررسی کرد کدام قوانینی پشت سر ایجاد این فیش‌ها قرار دارد که عدد آن‌ها را میلیونی کرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد وضعیت شرکت‌ها و حیف و میل بیت‌المال در آنها، ادامه داد: با یک مسامحه‌ای می‌توان گفت به تعداد شرکت‌های دولتی، قانون خاص مربوط به مقررات اداری مالی وجود دارد؛ یعنی هر کدام از این شرکت‌ها، قانون خاص خود را دارند. اگر مجلس و دیگران می‌خواهند مشکل را حل کنند باید سراغ اساسنامه و یا قانون تاسیس این شرکت‌ها بروند و ریشه‌های تبعیض‌های مفسده‌آور را بخشکانند؛ مفسده‌هایی که سرمایه اجتماعی را به تاراج گذاشته است.

وی با تاکید بر اینکه عمده حقوق‌های چند ده میلیونی از طریق قانون ایجاد شده و باید قانون اصلاح شود، گفت: انتشار فیش حقوقی مدیران خوب است، اما زمانی که مردم متوجه دریافتی‌های نامتعارف می‌شوند، باعث تضاد و ناراحتی آنها خواهد شد این در حالی است که مسئله حل نمی‌شود، زیرا ماه بعد به وقت پرداخت حقوق، قانون دوباره این فیش را تولید و ایجاد می‌کند؛ یعنی مردم احساس نابرابری را با همه وجود درک می‌کنند، اما مشکل هم باقی می‌ماند و این آن‌ها را عصبانی می‌کند.

سبحانی با بیان اینکه برخی قوانین شفافیت دارد، اما عادلانه نیست، گفت: زمانی که قرار شد وزارت جهاد با وزارت کشاورزی و یا وزارت صنایع با وزارت معادن فلزات ادغام شود، دو لایحه به مجلس آمد و بعضی از همین افرادی که در این دولت مسوولیت دارند، و آن زمان وزیر بودند از مقررات ویژه اداری مالی برای تشکیلات جدید دفاع می‌کردند، ما البته با این پیشنهادات مخالفت می‌کردیم، و می‌گفتیم نمی‌شود که وزارت آموزش و پروش یک قانون و وزارت صنعت و معدن یک قانون دیگر و متفاوت و تبعیض آمیز در حقوق ومزایا داشته باشد، ولی اکثریت به استدلال ما توجه نمی‌کرد.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۴۲۳۸۱۰:۳۹:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
متاسفانه علم در کشور ما هست ولی کشور بد اداره میشود.
ناشناس۹۹۴۳۶۹۱۱:۳۵:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دکتر حسن سبحانی درست گفته اند اما مالیات بر عایدی سرمایه را می خواهند بر مردم پیاده کنند تا درآمدشان افزایش یابد تمام قوانین برای گرفتن پول بیشتر از مردم هست حرص پول و مقام فراوان آنها معلوم نیست با انقلاب و کشور چه خواهد کرد
ناشناس۹۹۴۶۷۲۱۳:۲۴:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اگر کشور بدست افراد متخصص اداره می شد این همه نابسامانی نداشتیم .
ناشناس۹۹۴۷۷۶۱۴:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
معنی اصلی علم شناخت است. پس علم در ایران نیست.
دبیر رسمی۹۹۴۳۷۲۱۱:۳۶:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آقای سبحانی عزیز! گرفتن مالیات از سرمایه دارانی که ذکر فرمودی لزومی ندارد! الحمدلله امثال ما معلمان هنوز نمرده اند. هر ماه پــــیش از واریز حقوق مالیــــات خود را می پردازانیم ! گذشته از مزاح تا کی بایستی پول نفت به جای ساخت وساز و کمک به پیشرفت -در امور جاری استفاده شود؟ یکی از همکاران بنده که به صدق گفتار او ایمان دارم می گفت فردی را می شناسد که از شرکت خود هزاران برابر ما در آمد دارد اما با نیرنگ و فریب از پرداخت مالیات طفره می رود و مالیات سالانه امثال منِ معلم است که کشور را می چرخاند. من اقتصاد دان نیستم اما راه حل زیر شاید به ما اندکی کمک کند: بیایید در کتب درسی مختلف بویژه دوره ابتدایی(و نه فقط یک کتاب) فرهنگ پرداخت مالیات را ترویج کنیم.تا آن جا که دانش آموز مالیات ندادن را معادل دزدی فرض کند. اگر مساله ای در کودکی نهادینه شد آینده امور مالی کشور روشن تر از اوضاع فعلی خواهد بود.
ناشناس۹۹۴۷۸۳۱۴:۰۶:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دادن مالیات دو وجه دارد. 1- چرا باید مالیات داد 2- مالیات کجا صرف می شود. چون جوابی برای این دو سوال وجود ندارد، همه از دادن مالیات فرار می کنند. البته به جز کارگران و کارمندان بدبخت.
ناشناس۹۹۵۴۶۶۲۱:۳۳:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فکر کنم پاسخ هر 2 سؤال را می دانید امّا ما عادت داریم فقط به جیب خود فکر کنیم.
ناشناس۹۹۵۴۷۱۲۱:۳۸:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
عزیزم به ما کارمندان احترام بگذار.اگر نمی خواهی بپردازی نپرداز ولی بدان به ما کارمندان و کارگران ظلم می کنی و ظلم عاقبت خوشی برایت نخواهد داشت.
عجایب شهر۹۹۴۴۰۹۱۱:۵۰:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تا وقتی با زد و بند وارد لیست می شوند و به مجلس می روند ولی امثال ایشون چون در لیست های کذایی نیستند وارد مجلس نمی شوند در به همین پاشنه می چرخد
ناشناس۹۹۴۴۷۹۱۲:۲۵:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
نو سرمایه داران مذهبی در مرحله اول بایستی مطابق قانون ارزیابی اموال و اعاده اموال نامشروع بایستی اموالشان مشروعیت سنجی شود نه آنکه مالیات سرمایه ای را بدهند که باری به هر جهت بدست آمده این نوعی پولشویی خواهد بود ....اول باید مشروعیت سنجی بعد ...
ناشناس۹۹۴۵۱۸۱۲:۳۵:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
متاسفم برای انقلاب عزیزم که چه می خواستیم و چه شد!
نخود هر آش !!۹۹۴۵۳۷۱۲:۴۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
شنيدم از منبعي موثق كه در يكي از بلاد پيشرفته ، دو چيز از محالات است كه از چنگ آن در بروي ، واين البته به صورت يك ضرب المثل و يك باور در بين مردم آن مملكت در آمده است ، و آن دو محالات از اين قراراست : ١- از چنگ عزراييل در رفتن !! ٢ -- از ماليات فرار كردن !! واين است كه مردم آن بلاد ، پرداختن ماليات را از نان شب واجبتر مي دانند و احتمالا پرداخت آن را به صورت يك فريضه به شمار مي آورده و چه بسا اكه از زير بار پرداخت آن در رفتن ،به مثابه يك گناه كبيره به حساب آورند !! ... حالا خودمانيم و غريبه بين مان نيست ، پرداخت ماليات البته فرهنگ خودش را مي طلبد ، همچنان كه رانندگي ... همچنانكه به فرض آپارتمان نشيني فرهنگ خاص خودش را مي طلبد ، و يا مثلا اهل ورزش بودن و اهل مطالعه بوده و حتي مسواك زدن و ..نيز مصرف كردن و صدها چيز ديگر كه هر كدام فرهنگ خاص خودش را دارد ، ... پس پرداخت ماليات هم فرهنگ خاص و ويژه اي دارد كه انشاء الله همه ما دا شته باشيم . ... حالا البته احتمال هم دارد كه يك فرد درس ناخوانده و يا كم سواد ويا كسي كه به نقش ماليات در اداره امور كشور خيلي واقف نيست ، از پرداخت آن قسر در رود و خيال كند كه زرنگي كرده ... اما عجبا ... صد عجبا و هزار عجبا از آن برخي افراد درس خوانده و تحصيل كرده و يا روشنفكر و يا استاد و متخصص و مجرب و كار آزموده و يا نخبه ، وباسواد ، كه در هر مملكت و كشور و بلادي بخواهند از ماليات و پرداخت آن فرار كنند و چنين خيال كنند كه زرنگي كرده و يا سر دولت شان را كلاه گذاشته اند !! ... باز هم عجبا ... صدهزار عجبا ... واز طرف ديگر هم هزار عجبا از دولتي كه بخواهد فقط ماليات كارمندان و حقوق بگيرانش را ماه تا ماه تام و تمام را بگيرد ... حتي تا يك ريال آخر ... در همين جا خدا را صد هزار مرتبه شكر كه بنده به عنوان يك حقوق بگير دولت يك ريال ... حتي يك دهشاهي به عنوان ماليات بدهكار دولت نيستم و همه را تا قرون آخر ،در موعد مقرر ، بدون تاخير حتي يك روز پرداخت كرده ام !!! ... اميدوارم مسعود خان عمده فروش سر خيابان و ديگر امثالهم كه خدا عالمه دارايي شان چند ميليارده ... كه حتي حقوق ماهانه بنده ، پول پفك نمكي و بادكنك ماهانه بچه ها و نوه هاشون هم نميشه ، آنها هم مثل ما حقوق بگيران، ماليات شان را تا ريال آخر بپردازند و زرنگي را در پرداخت ماليات بدانند ، نه در فرار و قسر در رفتن از پرداخت آن !! تا مخصوصادر اين اوضاع تحريمي هم براي مملكت فرجي بشه و هم چشم ترامپ كور ... آمين !!
ناشناس۹۹۵۰۹۳۱۶:۱۶:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
همین حرف ها زدین که تایید صلاحیت تون نکردند
چه بگویم۹۹۵۴۷۵۲۱:۴۱:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
هر روز در رسانه های مختلف انواع افرادی که خدمتی یا تولیدی ارائه می کنند مصرانه از دولت می خواهند که مالیات ندهند.جالب آن که نمی گویند کمتر بدهیم می گویند اصلا نگیریدو این فرهنگ مالیاتی کشور ماست.

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 6. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 7. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 8. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 9. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 10. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 11. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 12. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 13. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 14. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 15. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 16. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 17. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 18. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 19. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 20. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

 21. گل فردوسی‌پور دو ساعته یک میلیون بازدید خورد   

 22. وزارت ارشاد مردم را به جان هم انداخت  

 23. واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس

 24. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 25. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. تلافی‌که تعارف ندارد!

 6. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 7. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 8. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 9. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 10. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 11. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 12. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 13. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 14. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 15. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 16. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 17. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 18. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 19. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 20. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 21. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 22. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 23. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 24. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 25. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 7. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 10. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 11. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 12. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 13. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 14. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 15. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 16. توانا بود هرکه با ما بود!

 17. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 18. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 19. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 20. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 21. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 22. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 23. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 24. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 25. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

پربحث‌های اخیر

 1. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 2. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 3. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 4. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 5. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 6. بیانیه 100 تشکل دانشجویی: تشکیل دوباره وزارت بازرگانی مشکلی را حل نمی‌کند

 7. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 8. همتی: سازوکار استفاده از ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد

 9. فروش ۴۰ هزار کانتینر کالای ممنوعه با امضای وزیر اقتصاد

 10. وزیر راه: سال‌ها مستاجر بودم و پس از ۲۸سال خانه خریدم

 11. فردا پرونده بزرگترین بدهکار بانکی بررسی می‌شود

 12. کاهش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت

 13. زنگنه: سهمیه‌بندی سوخت مطرح نیست

 14. سرمایه صرافی‌ها ۱۲ میلیارد تومان شد

 15. وزیر صنعت اعلام کرد: جزئیات طرح معافیت ۲۰ ساله مالیاتی برای تولیدکنندگان داخلی

 16. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ۲ برابر بیکاری عمومی است

 17. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 18. رئیس‌جمهور شهرداران کشور را ملزم به مقاوم سازی بناهای تاریخی کرد

 19. فردا، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

 20. شیرینی اینترنتی نخرید مجوز ندارند

 21. مصوبات جدید دولت درباره تسهیلات خرید تضمینی، شرکت ملی نفت و سواحل مکران

 22. توضیح جهانگیری درباره تامین کاغذ مطبوعات و نشریات

 23. رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP در آخرین روز الکامپ

 24. قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

 25. ایران سومین تولیدکننده سوخت فسیلی در جهان

پربحث‌های دیروز

 1. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 2. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 3. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 4. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 5. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 6. بیانیه 100 تشکل دانشجویی: تشکیل دوباره وزارت بازرگانی مشکلی را حل نمی‌کند

 7. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 8. همتی: سازوکار استفاده از ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد

 9. فروش ۴۰ هزار کانتینر کالای ممنوعه با امضای وزیر اقتصاد

 10. وزیر راه: سال‌ها مستاجر بودم و پس از ۲۸سال خانه خریدم

 11. فردا پرونده بزرگترین بدهکار بانکی بررسی می‌شود

 12. کاهش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت

 13. زنگنه: سهمیه‌بندی سوخت مطرح نیست

 14. سرمایه صرافی‌ها ۱۲ میلیارد تومان شد

 15. رئیس‌جمهور شهرداران کشور را ملزم به مقاوم سازی بناهای تاریخی کرد

 16. فردا، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

 17. شیرینی اینترنتی نخرید مجوز ندارند

 18. مصوبات جدید دولت درباره تسهیلات خرید تضمینی، شرکت ملی نفت و سواحل مکران

 19. توضیح جهانگیری درباره تامین کاغذ مطبوعات و نشریات

 20. رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP در آخرین روز الکامپ

 21. قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

 22. ایران سومین تولیدکننده سوخت فسیلی در جهان

 23. گزارش «بیت کوین»؛ فردا در ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی

 24. دپوی ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی

 25. کشف ۴ مزرعه بیت‌کوین در دماوند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 4. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 5. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 6. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 7. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 8. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 9. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 10. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 11. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 12. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 13. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 14. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 15. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 16. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 17. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 18. اسلامی: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم

 19. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 20. وزیر صنعت: اجازه نمی‌دهیم خودروسازان قطعه‌سازی کنند

 21. آیا «قیمت آب» بازهم گران می‌شود؟

 22. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 23. مسکن از دلار جلو زد

 24. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

 25. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

آخرین عناوین