در گفت‌وگو با الف؛ سبحانی: نو سرمایه‌داران مذهبی و سلاطین سفته‌بازی باید مالیات بدهند

 3980418116 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سبحانی: نو سرمایه‌داران مذهبی و سلاطین سفته‌بازی باید مالیات بدهند

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت که باید از کسانی که سال هاست به دلیل سیاست‌های فاسد اقتصادی، سرمایه‌دار شده‌اند و متاسفانه خیلی از آنها هم رنگ و بوی مذهبی و انقلابی‌گری دارند مالیات گرفت اما باید مواظب بود که به جای این نوسرمایه داران مذهبی و سلاطین سفته بازی، حاصل زحمات عمر مردمی که اندک پس اندازی برای فرزندانشان مهیا کرده اند به خطر نیفتد.

دکتر حسن سبحانی، در گفت‌وگو با خبرنگار الف تصریح کرد: سال هاست که عده‌ای از قِبل نوسانات و به دلیل سیاست‌های فاسد اقتصادی، سرمایه‌دار شده‌اند. متاسفانه خیلی از آنها هم رنگ و بوی مذهبی و انقلابی‌گری دارند. باید بر سرمایه‌های بادآورده افرادی که از طریق مسکن پس‌انداز کرده‌اند و با یک تغییر مشکوک نرخ ارز، قیمت ملک‌شان یک شبه چند برابر می‌شود، مالیات‌های سنگین وضع شود؛ حتی می‌توان قوانینی ایجاد کرد که وقتی به دلیل نوسانات، ارزش اموال ثابتی افزایش می‌یابد، از آنها مالیات گرفت.

این استاد دانشگاه در مورد اجرای مالیات بر عایدی سرمایه که دولت در اجرای آن چندان جدی نیست گفت: اجرای این نوع مالیات برای ایران لازم است، اما باید دقت شود که موضوع سخن من سفته بازی با ملک و ارز و طلا و... توسط کسانی است که فقط اقتصاد غیر مولد را گسترش می‌دهند و ثروت درو می‌کنند. نباید به این بهانه واقعیات زندگی افراد محترمی که تمام عمر زحمت کشیده‌اند و احتمالا سر پناه مختصری برای زندگی آینده فرزندشان درست کرده‌اند با واقعیت اقدامات سلاطین سفته بازی  یکسان تلقی شود.

سبحانی با بیان اینکه با مالیات بر عایدی سرمایه که براساس قانون سنجیده‌ای تدوین شود، موافق هستم، گفت: بعضی از مسئولان با اینکه خودشان هم در عدم تصویب چنین قوانینی ذینفع نیستند، اما متاسفانه به دلیل اینکه در نظام سرمایه‌داری و سرمایه مدار چندین دهه اخیر ایران رشد کرده‌اند، ناخودآگاه نگرانند که نکند با تصویب و اجرای چنین قوانینی، به سرمایه‌داران لطمه وارد و از طریق آن‌ها به اقتصاد ملی آسیب وارد شود! ما در مجموعه تصمیم گیرندگان کشور طی دهه‌ها القاء ارزش‌های سرمایه داری چنین ساده انگاری هایی را هم ایجاد کرده‌ایم.

دچار دوگانگی در سیاست خارجی و اقتصاد هستیم

به گفته سبحانی ما به دست خودمان یک دوگانه ایجادکرده‌ایم و آن انتخاب شیوه اسلامی برای سیاست و شیوه سرمایه‌داری در حوزه اقتصاد است؛ چنین دوگانه ای زاینده تصوراتی از این قبیل است که مشکل اقتصاد کشور در سیاست خارجی است و اگر سیاست خارجی ما درست شود، اقتصاد ایران درست خواهد شد. 

نماینده سابق مجلس یادآور شد: البته کشور باید سیاست خارجی را متناسب با تغییرات و تحولات در سایر بخش‌‌هایش تنظیم کند تا بتواند پیش برود، اما در اقتصاد بخصوص بعد از دوران جنگ تحمیلی، ساز و کار نظام سرمایه‌داری را پیش گرفته‌ایم که می‌گوید برای اینکه رشد اقتصادی داشته باشید، باید در جامعه جهانی هنجار پذیر باشید و روابط سیاسی و اقتصادی و تجارت را مطابق هنجارهای مسلط با جهان داشته باشید، از تکنولوژی متقابل استفاده کنید و... اما این هنجار پذیری مطلق با سیاست‌های ما مخالف است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران ادامه داد: لذا اگر بخواهیم اقتصاد سرمایه‌داری را انتخاب کنیم، باید از سیاست خود دست برداریم که همانا دست کشیدن از ارزش‌ها و هنجارهای نهضت اسلامی است و آنگاه همه چیز را به سمت اقتصاد ببریم. البته من اکنون هم نگرانم با سمت و سوئی که داریم در دهه‌های آینده این اتفاق رخ دهد اما راه دیگر این است که اقتصاد خود را با سیاست قانون اساسی که آرمان انقلاب اسلامی است مطابقت دهیم، یعنی اقتصادی برآمده از دل قانون اساسی را که با سیاست ما هم همخوانی داشته باشد پایه‌ریزی کنیم. بنابراین برخی که می‌گویند اگر اقتصاد سرمایه‌داری را اجرا کنیم، وضع‌مان بهتر می‌شود، تا حدودی بیراه نمی‌گویند، منتها شرط آن دست کشیدن از اصول انقلاب اسلامی است که بنده با آن موافق نیستم.

به گفته سبحانی، کشور باید از طریق قانون اساسی راه توسعه و پیشرفت را برنامه‌ریزی و عملیاتی کرده و در فرآیند طولانی مدت، نابرخورداران از امکانات کار و آموزش و تغذیه و درمان را توانمند سازد تا طبقات فرودست امکان عملی مشارکت در توسعه را بیابند. از این طریق شاخص‌های عدالت به تدریج متجلی خواهد شد .  آن زمان است که تدین و دین ورزی در جامعه دیده می‌شود؛ به عبارت دیگر دین ورزی که از ارزش های انقلاب اسلامی است تبدیل به هنجار می‌شود یعنی در رفتار اکثریت مردم دیده می‌شود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید استراتژی ما رسیدن به یک جامعه متدین باشد، بیان کرد: نخست باید پیشرفت یا توسعه در کشور محقق شود، زیرا در فقر و گرفتاری هیچ چیزی به دست نمی‌آید. اگر توسعه به تدریج و توام با موازین دین اجرایی و محقق شد، امور سر جای خود قرار می‌گیرد و عدالت نیز ایجاد می‌شود.

جهت گیری همه دولت های پس از جنگ به نفع ثروتمندان بوده است

سبحانی با بیان اینکه جهت گیری بیشتر دولت‌های پس از جنگ در کشور به سمت ثروتمندان بوده اظهار کرد: سیاست‌ دولت‌ها از سال ۱۳۶۸ تاکنون هیچ تفاوتی نکرده است. در آن سال‌ها بذری کاشته شد که امروز به صورت یک درخت تنومند در آمده و سیاست‌ یک پارچه‌ هژمونیکی شده است. فقط در دولت مهرورزی آن هم فقط برای یک سال این سیاست‌های مبتنی بر حاکمیت سرمایه متوقف شد، به این دلیل که یا برنامه نداشتند یا نمی‌دانستند چه کاری انجام دهند و بعد از آن دوباره اجرای سیاست‌های گذشته  با شیب تندتری ادامه یافت؛ این سیاست‌ها به طور متوسط سالیانه ۱۹.۵ در صد بر هزینه‌های مردم تحمیل کرده است؛ این به معنای فقیر شدن دائم بخش‌های زیادی از جامعه است که از بد حادثه عمدتا هم از حامیان صادق  انقلاب اسلامی بوده و هستند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد شرایط اقتصادی امروز، اقشار متوسط جامعه را هم تهدید به فقر نسبی و تهیدستی بالقوه می‌کند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص مقاومت برخی گروه های ذی نفوذ برای اجرای برخی طرح های اصلاحی مانند مالیات بر عایدی سرمایه یا اعلام حقوق و مزایای مدیران در کشور گفت: این موارد را باید دسته بندی کرد، برخی مانند اعلام حقوق و بحث‌های دیگر، بیشتر جنبه تبلیغاتی پیدا کرده است و افرادی که به آن می‌پردازند بعضا گویی به ساز و کار ایجاد آن وقوفی ندارند و فکر می‌کنند فقط نشان دادن فیش حقوقی افرادی، مشکل را حل خواهد کرد در حالی که باید بررسی کرد کدام قوانینی پشت سر ایجاد این فیش‌ها قرار دارد که عدد آن‌ها را میلیونی کرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد وضعیت شرکت‌ها و حیف و میل بیت‌المال در آنها، ادامه داد: با یک مسامحه‌ای می‌توان گفت به تعداد شرکت‌های دولتی، قانون خاص مربوط به مقررات اداری مالی وجود دارد؛ یعنی هر کدام از این شرکت‌ها، قانون خاص خود را دارند. اگر مجلس و دیگران می‌خواهند مشکل را حل کنند باید سراغ اساسنامه و یا قانون تاسیس این شرکت‌ها بروند و ریشه‌های تبعیض‌های مفسده‌آور را بخشکانند؛ مفسده‌هایی که سرمایه اجتماعی را به تاراج گذاشته است.

وی با تاکید بر اینکه عمده حقوق‌های چند ده میلیونی از طریق قانون ایجاد شده و باید قانون اصلاح شود، گفت: انتشار فیش حقوقی مدیران خوب است، اما زمانی که مردم متوجه دریافتی‌های نامتعارف می‌شوند، باعث تضاد و ناراحتی آنها خواهد شد این در حالی است که مسئله حل نمی‌شود، زیرا ماه بعد به وقت پرداخت حقوق، قانون دوباره این فیش را تولید و ایجاد می‌کند؛ یعنی مردم احساس نابرابری را با همه وجود درک می‌کنند، اما مشکل هم باقی می‌ماند و این آن‌ها را عصبانی می‌کند.

سبحانی با بیان اینکه برخی قوانین شفافیت دارد، اما عادلانه نیست، گفت: زمانی که قرار شد وزارت جهاد با وزارت کشاورزی و یا وزارت صنایع با وزارت معادن فلزات ادغام شود، دو لایحه به مجلس آمد و بعضی از همین افرادی که در این دولت مسوولیت دارند، و آن زمان وزیر بودند از مقررات ویژه اداری مالی برای تشکیلات جدید دفاع می‌کردند، ما البته با این پیشنهادات مخالفت می‌کردیم، و می‌گفتیم نمی‌شود که وزارت آموزش و پروش یک قانون و وزارت صنعت و معدن یک قانون دیگر و متفاوت و تبعیض آمیز در حقوق ومزایا داشته باشد، ولی اکثریت به استدلال ما توجه نمی‌کرد.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۴۲۳۸۱۰:۳۹:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
متاسفانه علم در کشور ما هست ولی کشور بد اداره میشود.
ناشناس۹۹۴۳۶۹۱۱:۳۵:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دکتر حسن سبحانی درست گفته اند اما مالیات بر عایدی سرمایه را می خواهند بر مردم پیاده کنند تا درآمدشان افزایش یابد تمام قوانین برای گرفتن پول بیشتر از مردم هست حرص پول و مقام فراوان آنها معلوم نیست با انقلاب و کشور چه خواهد کرد
ناشناس۹۹۴۶۷۲۱۳:۲۴:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اگر کشور بدست افراد متخصص اداره می شد این همه نابسامانی نداشتیم .
ناشناس۹۹۴۷۷۶۱۴:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
معنی اصلی علم شناخت است. پس علم در ایران نیست.
دبیر رسمی۹۹۴۳۷۲۱۱:۳۶:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آقای سبحانی عزیز! گرفتن مالیات از سرمایه دارانی که ذکر فرمودی لزومی ندارد! الحمدلله امثال ما معلمان هنوز نمرده اند. هر ماه پــــیش از واریز حقوق مالیــــات خود را می پردازانیم ! گذشته از مزاح تا کی بایستی پول نفت به جای ساخت وساز و کمک به پیشرفت -در امور جاری استفاده شود؟ یکی از همکاران بنده که به صدق گفتار او ایمان دارم می گفت فردی را می شناسد که از شرکت خود هزاران برابر ما در آمد دارد اما با نیرنگ و فریب از پرداخت مالیات طفره می رود و مالیات سالانه امثال منِ معلم است که کشور را می چرخاند. من اقتصاد دان نیستم اما راه حل زیر شاید به ما اندکی کمک کند: بیایید در کتب درسی مختلف بویژه دوره ابتدایی(و نه فقط یک کتاب) فرهنگ پرداخت مالیات را ترویج کنیم.تا آن جا که دانش آموز مالیات ندادن را معادل دزدی فرض کند. اگر مساله ای در کودکی نهادینه شد آینده امور مالی کشور روشن تر از اوضاع فعلی خواهد بود.
ناشناس۹۹۴۷۸۳۱۴:۰۶:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دادن مالیات دو وجه دارد. 1- چرا باید مالیات داد 2- مالیات کجا صرف می شود. چون جوابی برای این دو سوال وجود ندارد، همه از دادن مالیات فرار می کنند. البته به جز کارگران و کارمندان بدبخت.
ناشناس۹۹۵۴۶۶۲۱:۳۳:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فکر کنم پاسخ هر 2 سؤال را می دانید امّا ما عادت داریم فقط به جیب خود فکر کنیم.
ناشناس۹۹۵۴۷۱۲۱:۳۸:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
عزیزم به ما کارمندان احترام بگذار.اگر نمی خواهی بپردازی نپرداز ولی بدان به ما کارمندان و کارگران ظلم می کنی و ظلم عاقبت خوشی برایت نخواهد داشت.
عجایب شهر۹۹۴۴۰۹۱۱:۵۰:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تا وقتی با زد و بند وارد لیست می شوند و به مجلس می روند ولی امثال ایشون چون در لیست های کذایی نیستند وارد مجلس نمی شوند در به همین پاشنه می چرخد
ناشناس۹۹۴۴۷۹۱۲:۲۵:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
نو سرمایه داران مذهبی در مرحله اول بایستی مطابق قانون ارزیابی اموال و اعاده اموال نامشروع بایستی اموالشان مشروعیت سنجی شود نه آنکه مالیات سرمایه ای را بدهند که باری به هر جهت بدست آمده این نوعی پولشویی خواهد بود ....اول باید مشروعیت سنجی بعد ...
ناشناس۹۹۴۵۱۸۱۲:۳۵:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
متاسفم برای انقلاب عزیزم که چه می خواستیم و چه شد!
نخود هر آش !!۹۹۴۵۳۷۱۲:۴۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
شنيدم از منبعي موثق كه در يكي از بلاد پيشرفته ، دو چيز از محالات است كه از چنگ آن در بروي ، واين البته به صورت يك ضرب المثل و يك باور در بين مردم آن مملكت در آمده است ، و آن دو محالات از اين قراراست : ١- از چنگ عزراييل در رفتن !! ٢ -- از ماليات فرار كردن !! واين است كه مردم آن بلاد ، پرداختن ماليات را از نان شب واجبتر مي دانند و احتمالا پرداخت آن را به صورت يك فريضه به شمار مي آورده و چه بسا اكه از زير بار پرداخت آن در رفتن ،به مثابه يك گناه كبيره به حساب آورند !! ... حالا خودمانيم و غريبه بين مان نيست ، پرداخت ماليات البته فرهنگ خودش را مي طلبد ، همچنان كه رانندگي ... همچنانكه به فرض آپارتمان نشيني فرهنگ خاص خودش را مي طلبد ، و يا مثلا اهل ورزش بودن و اهل مطالعه بوده و حتي مسواك زدن و ..نيز مصرف كردن و صدها چيز ديگر كه هر كدام فرهنگ خاص خودش را دارد ، ... پس پرداخت ماليات هم فرهنگ خاص و ويژه اي دارد كه انشاء الله همه ما دا شته باشيم . ... حالا البته احتمال هم دارد كه يك فرد درس ناخوانده و يا كم سواد ويا كسي كه به نقش ماليات در اداره امور كشور خيلي واقف نيست ، از پرداخت آن قسر در رود و خيال كند كه زرنگي كرده ... اما عجبا ... صد عجبا و هزار عجبا از آن برخي افراد درس خوانده و تحصيل كرده و يا روشنفكر و يا استاد و متخصص و مجرب و كار آزموده و يا نخبه ، وباسواد ، كه در هر مملكت و كشور و بلادي بخواهند از ماليات و پرداخت آن فرار كنند و چنين خيال كنند كه زرنگي كرده و يا سر دولت شان را كلاه گذاشته اند !! ... باز هم عجبا ... صدهزار عجبا ... واز طرف ديگر هم هزار عجبا از دولتي كه بخواهد فقط ماليات كارمندان و حقوق بگيرانش را ماه تا ماه تام و تمام را بگيرد ... حتي تا يك ريال آخر ... در همين جا خدا را صد هزار مرتبه شكر كه بنده به عنوان يك حقوق بگير دولت يك ريال ... حتي يك دهشاهي به عنوان ماليات بدهكار دولت نيستم و همه را تا قرون آخر ،در موعد مقرر ، بدون تاخير حتي يك روز پرداخت كرده ام !!! ... اميدوارم مسعود خان عمده فروش سر خيابان و ديگر امثالهم كه خدا عالمه دارايي شان چند ميليارده ... كه حتي حقوق ماهانه بنده ، پول پفك نمكي و بادكنك ماهانه بچه ها و نوه هاشون هم نميشه ، آنها هم مثل ما حقوق بگيران، ماليات شان را تا ريال آخر بپردازند و زرنگي را در پرداخت ماليات بدانند ، نه در فرار و قسر در رفتن از پرداخت آن !! تا مخصوصادر اين اوضاع تحريمي هم براي مملكت فرجي بشه و هم چشم ترامپ كور ... آمين !!
ناشناس۹۹۵۰۹۳۱۶:۱۶:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
همین حرف ها زدین که تایید صلاحیت تون نکردند
چه بگویم۹۹۵۴۷۵۲۱:۴۱:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
هر روز در رسانه های مختلف انواع افرادی که خدمتی یا تولیدی ارائه می کنند مصرانه از دولت می خواهند که مالیات ندهند.جالب آن که نمی گویند کمتر بدهیم می گویند اصلا نگیریدو این فرهنگ مالیاتی کشور ماست.

پربحث‌های امروز

 1. عادت‌های غذائی مرگبار/ این مواد غذایی را با هم نخورید

 2. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 3. کشف اجساد بیش از ۲۰۰۰ جنین در خانه‌ پزشک آمریکایی  

 4. مذاکرات کنگره آمریکا برای تبدیل طرح منع جنگ با ایران به قانون

 5. نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰

 6. طرح‌های کاغذی دولت برای مسکن

 7. کاندیدای جانشینی آمانو: با هرگونه تصور متعصبانه درباره ایران مبارزه کنم

 8. پیام بن علی پیش از مرگش: ای وطن قدرنشناس، استخوان‌هایم را به تو نخواهم داد

 9. بزرگترین مشتری نفتی عربستان چطور به زانو درمی‌آید؟

 10. قیمت‌ طلا در بازارهای جهانی

 11. ارائه گزینه های جدید در خصوص ایران به ترامپ

 12. تاثیر منفی آهن بر خاصیت ضدسرطانی گوجه فرنگی

 13. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 14. حمله جدید به کاربران اینستاگرام

 15. محمد علی الحوثی: در حال مقابله با قدرتمندترین کشورها از نظر تجهیزات نظامی هستیم

 16. درخواست دوباره نتانیاهو از گانتس

 17. میزان ذخیره ارزی چین

 18. ابراهیم حاتمی کیا؛ ۴ دهه تلاش برای آرمانخواهی

 19. چه کسانی در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند؟

 20. لحظه‌های نفسگیر ۱۰ زن و مرد تهرانی در برج آتشین

 21. آیا استرس پیش از مدرسه طبیعی است؟

 22. دردسر تازه ترامپ در بحبوحه آغاز فرایند استیضاح

 23. پیشنهاد یک پیشکسوت استقلال به استراماچونی

 24. جدیدترین اظهار نظر بیرانوند درباره خداحافظی‌اش از فوتبال  

 25. عصبانیت سه مربی خارجی از عملکرد فدراسیون فوتبال

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 3. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 4. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 5. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 6. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 9. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 10. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 11. ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

 12. ابتکار دانشمندان ایرانی در تشخیص سریع سرطان  

 13. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 14. ادعای سفیر عربستان در آلمان؛ احتمال اقدام نظامی در برابر حمله به آرامکو

 15. رییس فیفا: زنان ایرانی باید به ورزشگاه‌ها بیایند

 16. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 17. انتشار عکس جنجال‌برانگیز جاستین ترودو+عکس

 18. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 19. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

 22. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 23. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 24. نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

 25. شرارت برای معروف شدن در نظام آباد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. زنان را به استادیوم راه بدهید

 8. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 9. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

پربحث‌های دیروز

 1. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 2. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 3. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 4. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 5. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 6. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 7. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 8. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 9. وزیر صنعت: سیستان و بلوچستان توانایی تامین گوشت قرمز کشور را دارد

 10. شرط همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

 11. وزیر کار: پیگیر بازنگری در قانون کار هستیم/انحراف ۱۲ درصدی در تسهیلات اشتغالزایی

 12. قیمت سکه و ارز + جدول

 13. افول هژمونی دلار!؟

 14. رالی دلار در بازارهای جهانی

 15. عقبگرد بورس از ابرکانال

 16. قیمت آپارتمان‌های نُقلی در تهران

 17. پایان هفته با کاهش قیمت طلا و سکه رقم خورد

 18. ماجرای خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین چه بود؟

 19. نبرد آخر برای تعطیلی ارزش افزوده

 20. چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

 21. زنگنه: شرایط اقتصادی کشور سخت‌تر از زمان جنگ است

 22. نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

 23. آیا واردات لوازم‌التحریر واقعا ممنوع است؟!

 24. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 25. حذف یارانه پردرآمدها چگونه خواهد بود؟

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 4. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 5. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 6. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 9. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 10. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 11. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 12. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 13. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 14. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 15. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 16. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 17. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 18. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 19. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 20. چگونه هزینه قبض برق‌مان را کاهش دهیم؟

 21. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 22. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 23. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 24. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 25. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

آخرین عناوین