فواد ایزدی در گفتگو با الف دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 3980418070 ۵۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

فواد ایزدی، کارشناس بین الملل می گوید دولت نگاه ناموسی به برجام دارد و به هرقیمتی نمی‌خواهد از برجام خارج شود در حالی که وقتی غربی‌ها به تعهدات خود پایبند نیستند و نقض برجام می‌کنند، ما چرا باید کشور را معطل نگه‌ داریم؟ بنابراین این ذهنیت که طرف مقابل، تحریم‌ها علیه ایران را بر میدارد، تصور غلطی است.

 دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

به گزارش الف، جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه اعلام کرد که وارد گام دوم شده و غنی سازی حد مجاز خود بر اساس توافق برجام یعنی ۳/۶۷ درصد را انجام داده است. به دنبال این موضوع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تایید کرد که غنی‌سازی از حد تعیین شده در برجام فراتر رفته است. ا این اقدام ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی خود در مقابل بدعهدی طرف‌های برجام و برآورده نکردن تعهداتشان انجام شده است.

جمهوری اسلامی ایران اولین گام خود را ۶۰ روز پیش و در قالب افزایش میزان تولید اورانیوم برداشت که در همان سطح ۳/۶۷ درصد بود و از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد. طبق بند ۲۶ برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

جمهوری اسلامی ایران هشدار داده است که در صورت بدعهدی اروپایی‌ها در تسهیل فروش نفت و عملیات بانکی گام سوم خود را جدی‌تر و به احتمال زیاد به عنوان آخرین گام بر خواهد داشت.

* برجام، توافقی دو جانبه با آمریکا بود

فواد ایزدی کارشناس مسایل سیاست خارجی و هسته‌ای در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در پاسخ به این سوال که باتوجه به اتفاقات اخیر و برداشتن گام دوم، آیا اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل خواهند کرد و این موضوع نتیجه‌بخش خواهد بود، اظهار داشت: ۱۴ ماه پیش و با خروج آمریکا، برجام از بین رفت چراکه به عقیده بسیاری از تحلیلگران این توافقی بین آمریکا و ایران بود و بقیه کشورها تنها تماشاچی بودند، نمونه بارزش قدم زدن جان‌کری و ظریف بود وقتی به این موضوع نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که این مذاکرات تنها تصمیم عده‌ای در داخل بود، لذا شاید به ظاهر این مذاکرات چند جانبه بود اما در باطن دو جانبه بود.

* به جای شصت روز باید شش روز با اروپایی‌ها فرصت میدادیم

وی تصریح کرد: زمانیکه آمریکا از برجام خارج شد، متاسفانه ادبیاتی در داخل تولید کردند که حالا باید منتظر برجام اروپایی ماند و به اروپایی‌ها فرصت داد، در صورتیکه این اتلاف وقت هیچ‌گاه به نفع ما نبوده و نیست، این فرصت‌های شصت روزه تنها به ضرر ما خواهد بود و کشور را عقب نگه خواهد داشت. بنده معتقدم که به جای این شصت روزه‌ها باید شش روز به طرف اروپایی فرصت میدادیم چراکه آنها با این اقدام خود تنها ایران را بیشتر دچار مشکل اقتصادی کردند و دولت باید محاسبات خود در مورد اروپا را تغییر دهد.

* توان نظامی و هسته‌ای را باید ارتقا بخشیم

این کارشناس مسایل هسته‌ای با تاکید بر لزوم عادی سازی مساله هسته ای ایران، تاکید کرد: به نظر من تنها راهکار موجود این است که جمهوری اسلامی ایران باید به کشوری عادی در زمینه هسته‌ای تبدیل شود همانند کشورهای هم سطح خودش که در این زمینه فعال هستند، از سوی دیگر، ما باید برنامه نظامی و قدرت موشکی خود را ارتقا داده و سعی کنیم فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهیم، این موضوع می‌تواند ما را به کشوری قدرتمند در مقابل غربی‌ها قرار دهد چراکه زمانیکه یک کشور قدرتمند باشد، سایه جنگ از آن دور خواهد شد نه زمانیکه ضعیف باشد.

* همیشه نباید آزمون و خطا وجود داشته باشد

فواد ایزدی افزود: در طی شش سال اخیر، متاسفانه کل کشور معطل برجام شد، سوال این است که چرا با وجود عهد‌شکنی‌های طرف مقابل، دوباره باید شصت روز به غربی‌ها مهلت داد؟! اگر آنها میخواستند اقدامی انجام دهند در طی همان روزهای اول انجام می‌دادند، از ابتدای برجام قابل پیش‌بینی بود که طرف غربی غیر قابل اعتماد است و آمریکا روزی از برجام خارج می‌شود چراکه آمریکا الزام حقوقی نداشته و هیچ‌گاه به هیچ تعهدی پایبند نبوده است، ما بارها به دولت در این خصوص هشدار دادیم و این موضوع از همان زمان اوباما هم کاملا مشهود بود. همیشه نباید آزمون و خطا وجود داشته باشد، اما دولت اصرار دارد باید خودش همه موضوع را تجربه کند.

* امکان اجماع بین‌المللی علیه ایران وجود دارد

وی به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه غنی‌سازی ایران از حد تعیین شده در برجام فراتر رفته است، اشاره کرد و گفت: ما در طی این روزهای اخیر شاهد واکنش غربی‌ها در این خصوص بودیم و بعید نیست طرف مقابل با توجه به دیپلماسی فعالی که دارد، دوباره اجماع بین‌المللی علیه ما ایجاد کند لذا با توجه به تجربیات گذشته ما باید دیپلماسی خود را فعال‌تر کرده و قدرت هسته‌ای و نظامی خود را با توجه به تهدیداتی که وجود دارد، ارتقا دهیم.

*ذهنیت لغو تحریم‌ها از سوی طرف مقابل، غلط است

فواد ایزدی تاکید کرد: دوستان دولت نگاه ناموسی به برجام دارند و نمی‌خواهند از برجام خارج شوند و همچنان مقاومت می‌کنند، زمانیکه غربی‌ها به تعهدات خود پایبند نیست و به عبارتی نقض برجام می‌کنند، ما چرا باید کشور را معطل نگه‌ داریم، این ذهنیت که طرف مقابل تحریم‌ها علیه ایران را بر میدارد، تصور درستی نیست و نباید بیش از این منتظر ماند چراکه همانطور که گفتیم که کشوری که ضعیف میشود سایه جنگ خواهد بود.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۳۷۸۲۰۰:۵۷:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
همه کشورها از برجام خارج شدند فقط ما داخل برجام هنوز!
ناشناس۹۹۳۹۳۶۰۷:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فقط آمریکا از برجام خارج شده است.
ناشناس۹۹۴۱۲۳۰۹:۳۶:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کشوری که پول های ما رو بلوکه کرده و باید پس بده آمریکاست روسیه و چین و فرانسه و دیگران پولی به ما نمیدن
ناشناس۹۹۴۱۸۷۱۰:۰۸:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
چرا قبول نمیکنید که شکاف بزرگی که بین آمریکا و متحدان اروپاییش افتاده نتیجه برجام و پایبندی به برجام هست و ایران نمیتونست هچین شکافی رو در شرایط عادی بین این دول بندازه! الان در جامعه جهانی آمریکاست که باید جواب بده نه ایران.
ناشناس۹۹۴۳۲۶۱۱:۲۰:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
هیچ شکافی نیست.نقش های متفاوتی در این سناریو دارند.
ناشناس۹۹۴۴۲۲۱۱:۵۶:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
واقعا این نظر مرغ پخته میخندونه
ناشناس۹۹۴۴۲۳۱۱:۵۶:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
این وضعیت چه کمکی به مردم ایران میکنه؟ آمریکا هر تصمیمی بگیره (درموردبرجام) هیچ تاثیری رو زندگی مردمش نداره، اما زندگی مردم ایران فلج شده.
ناشناس۹۹۴۳۰۹۱۱:۱۷:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
در عمل وقتی تعهدات را انجام نمیدهند آنها هم خارج شدن. هر چند که زبان آنها چیز دیگری بگوید.
ناشناس۹۹۴۰۰۱۰۸:۳۶:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام سند ننگ و خیانت است تاریخ نظیرش را هرگز به خود ندیده و نخواهد دید برجام بعنوان تجربه‌ی تلخ خیانت و حماقت و عبرت در کتب درسی و دانشگاهی تدریس خواهد شد
ناشناس۹۹۴۰۳۰۰۸:۵۵:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
متاسفانه کشور روی این لجبازیها هزینه سنگینی پرداخت کرده و میکند
ناشناس۹۹۴۱۰۷۰۹:۲۷:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
جوک نگید بابا خسارت ؟؟؟ در طول برجام با فروش نفت و گرفتن طلب از بانکها حداقل 100 میلیارد دلار وارد کشور شده
ناشناس۹۹۴۳۰۶۱۱:۱۷:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
این ماله کشی مضحکه حتی زنگنه هم گفت یک دلار از طریق بانک نیامد
ناشناس۹۹۴۳۹۶۱۱:۴۸:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
100 میلیارد دلار عایدی برجام کجا هدر رفت ؟!
ناشناس۹۹۴۴۳۱۱۱:۵۹:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
پس دلارها کو؟ کجاست؟ چرا هنوز دلار 14000 تومنه؟ یک میلیارد گرفتند اون هم به خاطر مبادله جاسوس بود خودت جوک نگو دوران شانتاژ خبری تموم شد یدونه از مدافعان برجام حاضر به مناظره با منتقدین نیستند
ناشناس۹۹۴۴۴۶۱۲:۰۹:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اینا دروغایی بود که به من و شما گفتن تا رنگ مون کنن و نتیجه انتخابات 94 و 96 رو ببرن که به مقصودشون هم رسیدن.... حالا شما بمون تو همون رویای 100 میلیارد دلار ..... اگه این پول آمده بود که چرا درست از بعد انتخابات ریاست جمهوری وضعیت وضعیت فلاکت بار کنونی شروع شد و به اینجا رسید و معلوم هم نیست تا کی میخواد متوقف بشه....
ناشناس۹۹۴۴۸۱۱۲:۲۵:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
صد میلیارد دلار ؟؟؟
ناشناس۹۹۴۴۸۳۱۲:۲۶:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
میشه جفنگ نگی ؟
ناشناس۹۹۴۴۸۵۱۲:۲۷:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بچه جون ، صبر کن معلم ریاضیت بهت یک و دو رو یاد بده بعد راجع به ارقام بزرگتر حرف بزن .
ناشناس۹۹۴۴۸۷۱۲:۲۷:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
خسته نشدین از اینهمه چرت و پرت گفتن ؟
ناشناس۹۹۴۲۲۱۱۰:۲۷:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
سیاستهای ما طوریه که همیشه انتخابهامون بین بد و بدتره.
ناشناس۹۹۴۴۸۶۱۲:۲۷:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کاش دولت و دولتی ها به اموال مردم و کشور نگاه ناموسی داشتند و مانع مجازات امثال حسین فریدون هاو مهدی جهانگیری ها ..
ناشناس۹۹۳۷۸۳۰۰:۵۸:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
واقعا ابی از اروپایی ها هم گرم نمیشود کشور را معطل کرده اند گام اول گام دوم گام سوم.....
تهرانی۹۹۴۰۵۹۰۹:۰۴:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تخت روانچی: جامعه اطلاعاتی آمریکا با همکاری منافقین مشغول توطئه برای اخلال در ایران است! تخت روانچی هم اعتراف کرد پرستوها فضای مجازی از آلبانی و عربستان و.. میان کامنت میذارن و علیه منافع ملی نمره +و - میدن
ناشناس۹۹۴۱۵۵۰۹:۵۲:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
حسام خودتی؟
محمدی۹۹۳۷۹۰۰۱:۰۵:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دولت باید با قدرت به کارش ادامه دهد و از آن در جهت منافع کشور و مردم و عدم انزوا استفاده کند، باید اخر عمل هم دید، این چنین مساله ای نباید ایجاد می شد و ایران زیر پرچم مزین به نام خداوند یکتا هیچ آسیبی نمی بیند و خداوند پناهگاه مظلومین است. خدمت بمردم و پیشرفت علمی و عملی کشور در همه ی زمینه ها راه مقابله با سردمداران شیطان صفت امریکایی_صهیونیسمی است
ناشناس۹۹۴۴۹۳۱۲:۲۸:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
وقتی دولت علنا به جاسوسها و دزدها مزین شده دیگه چجوری انتظار یاری خداوند رو داری ؟
ناشناس۹۹۳۸۶۲۰۳:۳۸:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آقای ایزدی گرامی، سلام، مسئله ناموس یک دولت یا ... نیست؛ مسئله حفظ عزت، حکمت و مصلحت ملی است. خارج‎شدن از برجام، شاید کاربرد داخلی داشته باشد، اما فایده‌‎ی عملی خاصی ندارد. از شما می‏پرسم: فردای روزی که ما از برجام خارج شویم، مشتری‎های نفتی‎مان برخواهند گشت؟ اگر واقعا نگران عزت ملی هستیم، باید راهی بیابیم که هزینه‎ی حمایت از تحریم به همان حامیان تحریم (عربستان، امارات، اسرائیل) برگردد! نه اینکه ساده‎ترین کار ممکن را، که خروج از برجام است، انجام بدهیم. حالا این گوی و این میدان، آیا می‎توانید به جای خروج از برجام، هزینه‎ی رفتارهای زشتِ حامیان تحریم را آنقدر بالا ببرید، که خودشان برای بازگشت ترامپ به برجام التماس کنند؟ مطمئن باشید که راهی دارد؛ اما پیشِ پا افتاده‎ترین راه نیست.
ناشناس۹۹۴۴۰۴۱۱:۴۹:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
با خروج ایران از برجام امریکا و اروپا به التماس می افتند همچنانکه اکنون فرانسه به التماس افتاده است .
ناشناس۹۹۴۴۹۷۱۲:۲۹:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دقیقا برعکس میگی . یعنی به اسم عزت ایرانی عملا نوکری ایران رو در برابر امریکا و انگلیس تبلیغ میکنی
ناشناس۹۹۳۸۹۴۰۶:۴۱:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مساله اینجاست که دولتی که با ربنای شجریان و توهم دیوار وسط پیاده رو ، رای میاره اصولا راه حلی برای هیچ مشکلی نداره ؛ بنابراین باید برای خودش یک موضوع تخیلی بسازه . مثل غول چراغ جادو . برجام هم دقیقا همین نقش رو برای دولت داره
ناشناس۹۹۳۹۱۳۰۷:۰۳:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دقیقا معطل چی؟ الان کدام بخش کشور در انتظار غنی سازی بیست درصدی معطل مانده؟
ناشناس۹۹۳۹۶۰۰۸:۰۹:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
همیشه اینگونه بوده است، اکر در مبادلات و مغادلات قدرتی برابر ویا باز دارنده نداشته باشیم به ما زور میگویند وباج میگیرند. انسانیت وبسیلری دستاویز ها بعد از آن تعریف میشود.در داخل ودر بین خودمان هم همینگونه است.
ناشناس۹۹۳۹۷۶۰۸:۲۱:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تنها خوبی برجام این بود که ورشکستگی اقتصادی کشور رو پنج سال به تعویق انداخت قطعا باز ایران این زمان رو هر طور شده میخرد در غیر اینصورت با عدم فروش نفت و جلوگیری از وارادات و صادرات ایران دوام چندانی نخواهیم داشت
ناشناس۹۹۴۴۱۲۱۱:۵۱:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان بود با برجام قیمت همه چیز 5 برابر شد.
ناشناس۹۹۴۰۰۷۰۸:۴۲:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
این برجام دکون دونبشی است که اصلاح طلبا در دولت بعدی هم می توانند زیر سایه اش استفاده های لازم را ببرند علی برکت الله
ناشناس۹۹۴۰۷۰۰۹:۰۹:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
متاسفانه تندروها مملکت را به پرتگاه میبرند و اجازه ارامش و پیشرفت را بدون تعقل نخواهند داد تاریخ همیشه تکرار خواهد شد اون دنیا باید جواب بدهیم این دنیا فانی و زودگذر است
ناشناس۹۹۴۱۰۸۰۹:۲۸:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
در طول برجام با فروش نفت و گرفتن طلب از بانکها حداقل 100 میلیارد دلار وارد کشور شده
ناشناس۹۹۴۱۱۶۰۹:۳۳:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
نمردیم و ناموس پرستی دولتمونو هم دیدیم !!! این چه ناموسیه که همش دست اروپایی ها و آمریکایی هاست ؟؟!!!
ناشناس۹۹۴۵۰۵۱۲:۳۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مثل خواهرزاده .....
ناشناس۹۹۴۵۰۷۱۲:۳۱:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ناموسِ دولتِ تَکرار !!!
ناشناس۹۹۴۱۳۱۰۹:۳۹:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
وقتی فرمانده سپاه می گوید با همه دنیا در جنگ هستیم باید بپرسیم همه دنیا اشتباه می کند و ما درستیم؟!
!!!۹۹۴۲۱۵۱۰:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
حالا که گندش دراومد همه چیز رو دادیم بجاش هیچی گرفتیم! نگاهش ناموسی شده؟ اگه همون اولش دولت تدبیر وامید چوب حراج بر اینهمه تلاش و خون ریخته شده برای پیشرفت هسته ای نمیزد، نیازی نداشت نگاهش رو آخر آخرا ناموسی کنه!!!!
ناشناس۹۹۴۲۱۷۱۰:۲۵:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مخالفان برجام بودند که قضیه را ناموسی کردند و هر روز بر علیه برجام یک شو راه انداختند خدا را شکر که ترامپ آمد و همه نتیجه نبود برجام را میبینیم
ناشناس۹۹۴۴۱۶۱۱:۵۳:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست و تحریم هم هست یعنی خسارت محض.
ناشناس۹۹۴۴۹۲۱۲:۲۸:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مخالفان برجام گفتند به آمریکا نمیشه اعتماد کرد ولی آقایان گفتند امضای کری تضمین هست و عرصه دیپلماسی عرصه اعتماد هست اینارو که یادت نرفته؟
ناشناس۹۹۴۲۳۳۱۰:۳۶:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فقط نظر های موافق خود را منعکس میکنید
ناشناس۹۹۴۳۷۵۱۱:۳۸:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
از خیر سر مموت و کارهایش این تحریم ها برقرار شد حالا اینها فرار به جلو میکنند
ناشناسnashenas۹۹۴۴۳۵۱۲:۰۲:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
درملاقات روسیه با سه کشور اروپایی بدین قرار روسیه میخواهد که ایران اجرای کامل برجام را تضمین کند وبدون تضمین از نیز اروپا میخواهد که به تعهد خود عمل کند که این کفایت نمی کند اگرتضمین دوطزفه باشد بدنیست
ناشناس۹۹۴۵۵۰۱۲:۴۶:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بجای اینکه مردم ناموس دولت باشند برجام و منافع آمریکا ناموس دولت جمهور ما شده واقعا که
ناشناس۹۹۴۶۷۵۱۳:۲۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ناموس کجا بود اینا همشون کف خیابونا هستند

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

 8. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 9. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 10. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 11. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 12. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 13. زیباترین عکس جهان

 14. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 15. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 16. نصرالله: انفجار بیروت ربطی به حزب‌الله ندارد؛ عوامل حادثه جدای از وابستگی سیاسی و مذهبی، محاکمه شوند

 17. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 18. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 19. پیامکی عجیب از واشنگتن به ایران و روسیه؛ اطلاعات بدهید، پول بگیرید!

 20. حادثه رانندگی برای مجری ورزشی تلویزیون/ عکس

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 6. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 9. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

  3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

  4. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

  5. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

  6. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

  7. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

  8. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

  9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

  10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

  11. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

  12. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

  13. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

  14. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

  15. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

  16. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

  17. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

  18. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

  19. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

  20. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

  21. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

  22. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

  23. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

  24. برایان هوک از سمتش استعفا می‌کند

  25. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

  آخرین عناوین