آیا مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟

گروه سیاسی الف،   3980418016 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

آمریکا از زمان فروپاشی رقیب قدرتمند شرقی خود تاکنون چهار الگو را درباره کشور‌هایی که بیشترین اختلاف یا اشتراک را داشته به کار گرفته است که هر چهار الگو می‌تواند مسیر پنجمی را به روی ما بگشاید.

عبدالله گنجی در سرمقاله شماره امروز روزنامه «جوان» نوشت: برای حل مسائل ایران و امریکا اندیشمندان و تحلیلگران داخلی و خارجی روش‌ها و راهکار‌های مختلفی را ارائه می‌کنند. عمده این راهکار‌ها مبتنی بر نظریه‌های روابط بین‌الملل، انتخاب عقلایی یا تجربیات و الگو‌های به وجود آمده در روابط بین قدرت‌ها در دوران معاصر است. «میزان قدرت» مادی، نظامی و اقتصادی توسط بسیاری از تحلیلگران به عنوان اساس تنظیم روابط بین دول شناخته می‌شود که سهل‌گیری و سخت‌گیری را با آن توجیه می‌کنند.

اما اختلاف ایران و امریکا بر سر تصاحب قدرت مادی در جهان نیست. حداقل ایران چنین نمی‌اندیشد که باید منافع مادی امریکا از آن ما شود و...، بلکه اختلاف ایران و امریکا از دو دستگاه جهان‌بینی نشئت می‌گیرد. به همین دلیل معتقد هستیم که مشکلات ایران و امریکا بر سر «حدود» یا چند مسئله نیست، بلکه بر سر ماهیت و «وجود» انقلاب اسلامی است و ماحصل رفتار غرب در برجام نیز ثابت کرد که مسئله بر سر حدود نیست.

اما الگو‌هایی که امریکا در جهان از آن بهره می‌برد، چراغ راه نظام جمهوری اسلامی است و این تجربه ذی‌قیمت نباید در محاسبات ما مغفول بماند. امریکا از زمان فروپاشی رقیب قدرتمند شرقی خود تاکنون چهار الگو را درباره کشور‌هایی که بیشترین اختلاف یا اشتراک را داشته به کار گرفته است که هر چهار الگو می‌تواند مسیر پنجمی را به روی ما بگشاید.

۱- الگوی عراق- لیبی، الگوی ذی‌قیمت و هوشمندساز برای نخبگان ایرانی است. اهمیت این مدل در آن است که پس از مذاکره و کسب رضایت امریکا و خاطرجمعی غرب از عدم قدرت کشور مربوطه، موعد رفاه و گشایش فرا نرسید، بلکه اطمینان امریکا برای حذف کم‌دردسرتر طرف فراهم شد. صدام و قذافی زمانی به پروسه حذف سپرده شدند که امریکا از نبود سلاح‌های نامتعارف آنان مطمئن شد و پس از اطمینان به سمت گشایش برای آنان نرفت، بلکه حذف آنان را دنبال کرد که البته در عراق کلاه گشادی که با ورود یاران انقلاب اسلامی به قدرت بر سر امریکا رفت، هنوز و هنوز شوک‌زدایی نشده است؛ بنابراین تجربه الگوی مذکور برای ما آن است که پس از اطمینان آنان از عدم وجود سلاح هسته‌ای در ایران سراغ موشک ما آمدند و پس از حذف آن، موعد خفگی ما فرامی‌رسد، نه شروع رفاه و آسایش.

۲- الگوی مصر – پاکستان نیز الگویی قانع‌کننده برای کسانی است که معتقدند اگر در ۴۰ سال گذشته رابطه‌ای بدون تنش با امریکا داشتیم، امروز مرز‌های توسعه را جلوتر برده بودیم و وضع اقتصادی و رفاهی بهتری داشتیم. دو کشور مذکور در همه دوران ۴۰ ساله پرتنش ما و امریکا، مشغول اخذ کمک‌های بلاعوض از امریکا بوده‌اند و به دلایل متعدد هم‌پیمان امریکا شدند.

آیا می‌توان ادعا کرد که مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟ آیا اقتصاد و رفاه در مصر و پاکستان به دلیل همسویی و هم‌پیمانی و کوتاه آمدن در مقابل امریکا بهتر از ایران است؟ مثال این دو کشور از آن جهت برای ما مهم است که ویژگی‌های ژئوپلتیکی و فرهنگی و جمعیتی مشابه ایران دارند و مثال‌آوری از آن موجه‌تر از دیگر هم‌پیمانان امریکاست.

۳- الگوی کره و کوبا نمونه دیگری است که تن به مذاکره و رفت و آمد دادند، اما کم‌کم متوجه شدند که مذاکره امریکا با آنان به مثابه دستور ارباب – رعیتی است و قرار نیست امریکا در قبال مطالباتش امتیازی بدهد. امریکا در جاده‌ای یک طرفه حرکت می‌کند و هیچ انعطاف و امتیازی تاکنون به کره و کوبا نداده است و هیچ چشم‌انداز مشخصی نیز وجود ندارد.

۴- الگوی عربستان سعودی نیز نشان می‌دهد که امریکا هم‌پیمانان ثروتمند را نیز با ترساندن از رقبای منطقه‌ای به مثابه گاوصندوق می‌بیند. در گاوصندوق که به روی امریکا باز شود، دیگر مهم نیست که دموکراسی و حقوق بشر و حقوق زنان رعایت می‌شود یا خیر؟ همین‌جا بود که ترامپ رسماً اعلام کرد: قتل خاشقجی بد بود، اما ما ۴۵۰ میلیارد دلار قرارداد داریم و نمی‌توانیم از آن عدول کنیم. این الگو نشان می‌دهد که امریکا در بهترین حالت از روابط به دنبال چپاول ثروت طرف با استفاده از نقاط ضعف در حوزه حقوق بشر و دموکراسی است. از این دو به عنوان ابزار دوشیدن استفاده می‌کند و اعتقادی به رعایت آن ندارد. از قضا روشنفکران ایرانی که امریکا را مظهر دموکراسی و حقوق بشر می‌دانند، اینجا زبان‌شان کند می‌شود و به خودفریبی روی می‌آورند. چهار الگوی ذکر شده هیچ یک نمی‌تواند مدل جمهوری اسلامی در مواجهه با امریکا و غرب باشد، چراکه هیمنه و جایگاه دینی – تاریخی ایران اجازه عزت‌کشی را نمی‌دهد.

راه همان است که امام فرمود. در این ایستادن حذف هم پیروزی است و داستان کربلا الگوی این سبک است. راه ایران ایستادن، عبوس ماندن و استفاده از همه ظرفیت‌های بازدارندگی و یافتن دوست‌های راهبردی در جهان برای حل مسائل خود با هدف تداوم مقاومت است. مقام معظم رهبری در دیدار رمضانیه با کارگزاران نظام فرمودند در این جنگ اراده‌ها، ما یک چیز اضافه و برتر داریم و آن ایمان و توکل است.

نیرو‌های مؤمن به انقلاب اسلامی باید فراتر از کلمه لغزنده و تحریک‌کننده «مذاکره» به محتوای مذاکره با امریکا ورود و آن را برای مردم تبیین کنند و الگو‌های چهارگانه ذکر شده در این وجیزه را همچون آینه‌ای تمام‌نما برای ملتی که می‌خواهد مستقل و آزاد زندگی کند، بازگو کنند و از پذیرش هزینه‌های چنین رویکردی نباید طفره رفت. اصولاً در مکتب ما عزت در سایه مبارزه تحصیل می‌شود و راه دیگری ندارد. اگر به نام مکتب انقلاب کرده ایم با الگوی مکتب نیز طی طریق خواهیم نمود.

دیدگاه کاربران

بابك۹۹۱۷۵۵۰۶:۲۹:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مصر و پاكستان كه روي درياي نفت و گاز نخوابيده اند
ناشناس۹۹۲۳۹۰۱۲:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باریکلا افرین با این همه سطح اگاهی!! جناب مصر گاز دارد در ضمن کره و ژاپن هم نفت و گاز ندارن ولی از ما بهتر هستند شما بهتر است در افکار ایرانی جماعت جستجو کنی که چرا هنوز در اقتصاد پیشرفته نشدن!!!
ناشناس۹۹۱۷۸۷۰۷:۴۴:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
آیا مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟ هند و ژاپن و کره و ... دیگران چی؟
ناشناس۹۹۲۶۸۷۱۳:۴۴:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اونایی که پیشرفت کردن بخاطر هم پیمانی با آمریکا نبوده، بخاطر مدیریت درست و تلاش بسیار فراوان و قناعتشون بوده. ژاپن به عنوان تنها قربانی سلاح اتمی بعد اینهمه سال هنوز حتی جرات اعتراض به آمریکا رو نداره. خفت از این بالاتر؟
ناشناس۹۹۳۰۰۴۱۶:۱۲:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
خودتو با ژاپنیا مقایسه نکن دهتا ایرانی اندازه یه ژاپنی کار نمی کنن
ناشناس۹۹۱۷۹۹۰۷:۵۴:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
آیا مصر و پاکستان از ثروت فراوان ایران بهره ای برده اند ؟ در ضمن همین کشورها دارای اقتصادی بمراتب بهتر از ایران هستند!
ناشناس۹۹۲۸۶۱۱۴:۵۱:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
به خدا خیلی برات مرغ همسایه غازه خیلی...کجاشون بهتره؟؟؟...پاکستانی ها همون نگاهی رو به ایران دارند که مکزیکی ها به آمریکا.
ناشناس۹۹۱۸۲۲۰۸:۰۹:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بنظرم الگوی ژاپن و الگوی چین هم باید به این دسته بندی اضافه شود، و بخصوص در باره الگوی چین مقایسه تطبیقی داده شود!
مصلح۹۹۱۸۲۳۰۸:۰۹:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اگر بحث كارشناسي ميكنيد ، مدل آلمان - ژاپن را هم بررسي كنيد.
عدالت۹۹۱۸۳۷۰۸:۱۵:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
توسعه یافتگی بستگی به عرضه مسئولین دارد نه رابطه با امریکا.
صمصام۹۹۱۸۶۴۰۸:۲۴:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
نشد!!!!. شما که گفتید الگوی ژاپن را هم میگفتید با استناد به تاریخ ،بلند و رسا میتوان گفت الگوی ژاپن با همه این الگوها که نام بردید متفاوت است تما این کشورهایی که نام بردید روی هم به اندازه ژاپن از امریکا آسیب ندیدند .همه میدانیم امریکا با انداختن دو بمب اتمی کار ژاپن را (به زعم خودش )در جنگ جهانی دوم یکسره کرد االبته منجر به نسلیم ژاپن در جنگ شد اما هیچ کس فکر نمیکرد از میان خرابه های جنگ جهانی دوم یکی از قوی ترین اقتصادهای دنیا در مقابل امریکا قد علم کند .امروز هیچ فردی نمیتواند ادعا کند ژاپن توسط امریکا حذف و یا ترسانده یا محدود شده است یا وابسته امریکاست .... الگوی ژاپن به خوبی نشان میدهد راه دیگری هم برای مقابله با جهان بینی امریکا وجود دارد شاید کسانی دلیل بیاورند چون ژاپن از منابع معدنی فقیر است امریکا بعد از جنگ دیگر کاری به کار ژاپن نداشت یا در ژاپن انقلابی رخ نداد که امریکا از ان وحشت داشته باشد . خیر .. به صراحت باید گفت ژاپن به یک دلیل تنها یک دلیل به جایگاه امروزش در اقتصاد دنیا رسیده است : سلامت حاکم و کوشش ،تلاش و وجدان کاری تحسین برانگیز کارگزاران و مسئولان و مدیران دولت
ناشناس۹۹۱۹۰۳۰۸:۴۰:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
البته مصر و پاکستان نفت ندارن.
محرابی۹۹۱۹۱۰۰۸:۴۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کره جنوبی + ترکیه + تایلند و .... ( همپیمانان آمریکا ) بمراتب از ایران پیشرفته تر شده اند.
ناشناس۹۹۲۳۹۵۱۲:۱۳:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ترکیه پیشرفته تر از ایران است جوک بود این که گفتی؟ اصلا ترکیه رفتی ؟ از اقتصادش سردر می اوری و یا فقط ۴ تا تبلیغ خانه و اقامت دیدی فکر کردی خبریه؟
ناشناس۹۹۱۹۳۳۰۸:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چرا از کره و ژاپن و...نمیگید ؟گور پدر امریکا اما حال آدم رو بهم میزنید با مثالهاتون ما خائن وطنفروش فاسد زیاد داریم
ناشناس۹۹۱۹۹۷۰۹:۲۸:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مي توانيد بفرماييد مصر و پاکستان داراي چه منابع طبيعي رو زميني و زير زميني هستند که بخواهد موجب پيشرفتشان شود؟! چرا مثال مالزي ، ترکيه ، کره جنوبي را نزديد؟! چين اگر توليداتش را امريکا نمي خريد واقعا مي توانست اين همه پيشرفت کند؟ توليد بايد خريدار داشته باشد تا موجب توليد بيشتر و پيشرفت گردد
ناشناس۹۹۲۰۰۴۰۹:۲۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مصر و پاکستان نفت ندارن. مصر و پاکستان جوانانی چنین پژوهشگر ندارن. مصر و پاکستان هنوز زندگی قبایلی دارن. چرا کشور هایی مثل کره جنوبی، مالزی، ترکیه، برزیل، آفریقای جنوبی و... رو مثال نمی زنید؟
ناشناس۹۹۲۰۲۳۰۹:۴۰:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ترکیه و کره جنوبی؟
محمد۹۹۲۰۴۵۰۹:۵۳:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
با سلام لطفا کشورهای دیگر مثل کره جنوبی ، ویتنام ، مالزی ، ترکیه ، آذربایجان ، و....... را هم مقایسه نماید با تشکر
ناشناس۹۹۲۲۱۶۱۱:۰۳:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چرامصر وپاکستان را مثال میزنی که مثل ایران نفت ندارد.چراامارات وعربستان وکویت رامثال نمیزنی.چراکره جنوبی واسترالیا را مثال نمیزنی؟
ناشناس۹۹۲۲۴۹۱۱:۱۶:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
آیا مصر و پاکستان درآمد مفت نفت را داشته اند?
حسن۹۹۲۲۹۳۱۱:۳۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
البته مصر و پاکستان یک تفاوت عمده با ایران دارند و اون نداشتن منابع غنی است.از طرفی هر دو از گروههای افراطی ضربات اساسی خوردند.
ناشناس۹۹۲۴۸۱۱۲:۳۹:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
حمايت آبکی از صدتا حمله بدتره.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

   2. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

   3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

   4. به چه قیمت؟

   5. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

   6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

   7. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

   8. پایان داستان غم انگیز زم

   9. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

   10. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

   11. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

   12. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

   13. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

   14. احیای چپ رادیکال به روایت قوچانی/سناریوی جدید درباره مرگ قاضی منصوری/محسن رضایی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

   15. حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی تهران با «هل دادن»مدیران شهری!

   16. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

   17. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

   18. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

   19. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

   20. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

   21. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

   22. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

   23. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

   24. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

   25. جایگاه ایران در آینده جهان 

   آخرین عناوین