آیا مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟

گروه سیاسی الف،   3980418016 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

آمریکا از زمان فروپاشی رقیب قدرتمند شرقی خود تاکنون چهار الگو را درباره کشور‌هایی که بیشترین اختلاف یا اشتراک را داشته به کار گرفته است که هر چهار الگو می‌تواند مسیر پنجمی را به روی ما بگشاید.

عبدالله گنجی در سرمقاله شماره امروز روزنامه «جوان» نوشت: برای حل مسائل ایران و امریکا اندیشمندان و تحلیلگران داخلی و خارجی روش‌ها و راهکار‌های مختلفی را ارائه می‌کنند. عمده این راهکار‌ها مبتنی بر نظریه‌های روابط بین‌الملل، انتخاب عقلایی یا تجربیات و الگو‌های به وجود آمده در روابط بین قدرت‌ها در دوران معاصر است. «میزان قدرت» مادی، نظامی و اقتصادی توسط بسیاری از تحلیلگران به عنوان اساس تنظیم روابط بین دول شناخته می‌شود که سهل‌گیری و سخت‌گیری را با آن توجیه می‌کنند.

اما اختلاف ایران و امریکا بر سر تصاحب قدرت مادی در جهان نیست. حداقل ایران چنین نمی‌اندیشد که باید منافع مادی امریکا از آن ما شود و...، بلکه اختلاف ایران و امریکا از دو دستگاه جهان‌بینی نشئت می‌گیرد. به همین دلیل معتقد هستیم که مشکلات ایران و امریکا بر سر «حدود» یا چند مسئله نیست، بلکه بر سر ماهیت و «وجود» انقلاب اسلامی است و ماحصل رفتار غرب در برجام نیز ثابت کرد که مسئله بر سر حدود نیست.

اما الگو‌هایی که امریکا در جهان از آن بهره می‌برد، چراغ راه نظام جمهوری اسلامی است و این تجربه ذی‌قیمت نباید در محاسبات ما مغفول بماند. امریکا از زمان فروپاشی رقیب قدرتمند شرقی خود تاکنون چهار الگو را درباره کشور‌هایی که بیشترین اختلاف یا اشتراک را داشته به کار گرفته است که هر چهار الگو می‌تواند مسیر پنجمی را به روی ما بگشاید.

۱- الگوی عراق- لیبی، الگوی ذی‌قیمت و هوشمندساز برای نخبگان ایرانی است. اهمیت این مدل در آن است که پس از مذاکره و کسب رضایت امریکا و خاطرجمعی غرب از عدم قدرت کشور مربوطه، موعد رفاه و گشایش فرا نرسید، بلکه اطمینان امریکا برای حذف کم‌دردسرتر طرف فراهم شد. صدام و قذافی زمانی به پروسه حذف سپرده شدند که امریکا از نبود سلاح‌های نامتعارف آنان مطمئن شد و پس از اطمینان به سمت گشایش برای آنان نرفت، بلکه حذف آنان را دنبال کرد که البته در عراق کلاه گشادی که با ورود یاران انقلاب اسلامی به قدرت بر سر امریکا رفت، هنوز و هنوز شوک‌زدایی نشده است؛ بنابراین تجربه الگوی مذکور برای ما آن است که پس از اطمینان آنان از عدم وجود سلاح هسته‌ای در ایران سراغ موشک ما آمدند و پس از حذف آن، موعد خفگی ما فرامی‌رسد، نه شروع رفاه و آسایش.

۲- الگوی مصر – پاکستان نیز الگویی قانع‌کننده برای کسانی است که معتقدند اگر در ۴۰ سال گذشته رابطه‌ای بدون تنش با امریکا داشتیم، امروز مرز‌های توسعه را جلوتر برده بودیم و وضع اقتصادی و رفاهی بهتری داشتیم. دو کشور مذکور در همه دوران ۴۰ ساله پرتنش ما و امریکا، مشغول اخذ کمک‌های بلاعوض از امریکا بوده‌اند و به دلایل متعدد هم‌پیمان امریکا شدند.

آیا می‌توان ادعا کرد که مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟ آیا اقتصاد و رفاه در مصر و پاکستان به دلیل همسویی و هم‌پیمانی و کوتاه آمدن در مقابل امریکا بهتر از ایران است؟ مثال این دو کشور از آن جهت برای ما مهم است که ویژگی‌های ژئوپلتیکی و فرهنگی و جمعیتی مشابه ایران دارند و مثال‌آوری از آن موجه‌تر از دیگر هم‌پیمانان امریکاست.

۳- الگوی کره و کوبا نمونه دیگری است که تن به مذاکره و رفت و آمد دادند، اما کم‌کم متوجه شدند که مذاکره امریکا با آنان به مثابه دستور ارباب – رعیتی است و قرار نیست امریکا در قبال مطالباتش امتیازی بدهد. امریکا در جاده‌ای یک طرفه حرکت می‌کند و هیچ انعطاف و امتیازی تاکنون به کره و کوبا نداده است و هیچ چشم‌انداز مشخصی نیز وجود ندارد.

۴- الگوی عربستان سعودی نیز نشان می‌دهد که امریکا هم‌پیمانان ثروتمند را نیز با ترساندن از رقبای منطقه‌ای به مثابه گاوصندوق می‌بیند. در گاوصندوق که به روی امریکا باز شود، دیگر مهم نیست که دموکراسی و حقوق بشر و حقوق زنان رعایت می‌شود یا خیر؟ همین‌جا بود که ترامپ رسماً اعلام کرد: قتل خاشقجی بد بود، اما ما ۴۵۰ میلیارد دلار قرارداد داریم و نمی‌توانیم از آن عدول کنیم. این الگو نشان می‌دهد که امریکا در بهترین حالت از روابط به دنبال چپاول ثروت طرف با استفاده از نقاط ضعف در حوزه حقوق بشر و دموکراسی است. از این دو به عنوان ابزار دوشیدن استفاده می‌کند و اعتقادی به رعایت آن ندارد. از قضا روشنفکران ایرانی که امریکا را مظهر دموکراسی و حقوق بشر می‌دانند، اینجا زبان‌شان کند می‌شود و به خودفریبی روی می‌آورند. چهار الگوی ذکر شده هیچ یک نمی‌تواند مدل جمهوری اسلامی در مواجهه با امریکا و غرب باشد، چراکه هیمنه و جایگاه دینی – تاریخی ایران اجازه عزت‌کشی را نمی‌دهد.

راه همان است که امام فرمود. در این ایستادن حذف هم پیروزی است و داستان کربلا الگوی این سبک است. راه ایران ایستادن، عبوس ماندن و استفاده از همه ظرفیت‌های بازدارندگی و یافتن دوست‌های راهبردی در جهان برای حل مسائل خود با هدف تداوم مقاومت است. مقام معظم رهبری در دیدار رمضانیه با کارگزاران نظام فرمودند در این جنگ اراده‌ها، ما یک چیز اضافه و برتر داریم و آن ایمان و توکل است.

نیرو‌های مؤمن به انقلاب اسلامی باید فراتر از کلمه لغزنده و تحریک‌کننده «مذاکره» به محتوای مذاکره با امریکا ورود و آن را برای مردم تبیین کنند و الگو‌های چهارگانه ذکر شده در این وجیزه را همچون آینه‌ای تمام‌نما برای ملتی که می‌خواهد مستقل و آزاد زندگی کند، بازگو کنند و از پذیرش هزینه‌های چنین رویکردی نباید طفره رفت. اصولاً در مکتب ما عزت در سایه مبارزه تحصیل می‌شود و راه دیگری ندارد. اگر به نام مکتب انقلاب کرده ایم با الگوی مکتب نیز طی طریق خواهیم نمود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

بابك۹۹۱۷۵۵۰۶:۲۹:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مصر و پاكستان كه روي درياي نفت و گاز نخوابيده اند
ناشناس۹۹۲۳۹۰۱۲:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باریکلا افرین با این همه سطح اگاهی!! جناب مصر گاز دارد در ضمن کره و ژاپن هم نفت و گاز ندارن ولی از ما بهتر هستند شما بهتر است در افکار ایرانی جماعت جستجو کنی که چرا هنوز در اقتصاد پیشرفته نشدن!!!
ناشناس۹۹۱۷۸۷۰۷:۴۴:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
آیا مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟ هند و ژاپن و کره و ... دیگران چی؟
ناشناس۹۹۲۶۸۷۱۳:۴۴:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اونایی که پیشرفت کردن بخاطر هم پیمانی با آمریکا نبوده، بخاطر مدیریت درست و تلاش بسیار فراوان و قناعتشون بوده. ژاپن به عنوان تنها قربانی سلاح اتمی بعد اینهمه سال هنوز حتی جرات اعتراض به آمریکا رو نداره. خفت از این بالاتر؟
ناشناس۹۹۳۰۰۴۱۶:۱۲:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
خودتو با ژاپنیا مقایسه نکن دهتا ایرانی اندازه یه ژاپنی کار نمی کنن
ناشناس۹۹۱۷۹۹۰۷:۵۴:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
آیا مصر و پاکستان از ثروت فراوان ایران بهره ای برده اند ؟ در ضمن همین کشورها دارای اقتصادی بمراتب بهتر از ایران هستند!
ناشناس۹۹۲۸۶۱۱۴:۵۱:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
به خدا خیلی برات مرغ همسایه غازه خیلی...کجاشون بهتره؟؟؟...پاکستانی ها همون نگاهی رو به ایران دارند که مکزیکی ها به آمریکا.
ناشناس۹۹۱۸۲۲۰۸:۰۹:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بنظرم الگوی ژاپن و الگوی چین هم باید به این دسته بندی اضافه شود، و بخصوص در باره الگوی چین مقایسه تطبیقی داده شود!
مصلح۹۹۱۸۲۳۰۸:۰۹:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اگر بحث كارشناسي ميكنيد ، مدل آلمان - ژاپن را هم بررسي كنيد.
عدالت۹۹۱۸۳۷۰۸:۱۵:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
توسعه یافتگی بستگی به عرضه مسئولین دارد نه رابطه با امریکا.
صمصام۹۹۱۸۶۴۰۸:۲۴:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
نشد!!!!. شما که گفتید الگوی ژاپن را هم میگفتید با استناد به تاریخ ،بلند و رسا میتوان گفت الگوی ژاپن با همه این الگوها که نام بردید متفاوت است تما این کشورهایی که نام بردید روی هم به اندازه ژاپن از امریکا آسیب ندیدند .همه میدانیم امریکا با انداختن دو بمب اتمی کار ژاپن را (به زعم خودش )در جنگ جهانی دوم یکسره کرد االبته منجر به نسلیم ژاپن در جنگ شد اما هیچ کس فکر نمیکرد از میان خرابه های جنگ جهانی دوم یکی از قوی ترین اقتصادهای دنیا در مقابل امریکا قد علم کند .امروز هیچ فردی نمیتواند ادعا کند ژاپن توسط امریکا حذف و یا ترسانده یا محدود شده است یا وابسته امریکاست .... الگوی ژاپن به خوبی نشان میدهد راه دیگری هم برای مقابله با جهان بینی امریکا وجود دارد شاید کسانی دلیل بیاورند چون ژاپن از منابع معدنی فقیر است امریکا بعد از جنگ دیگر کاری به کار ژاپن نداشت یا در ژاپن انقلابی رخ نداد که امریکا از ان وحشت داشته باشد . خیر .. به صراحت باید گفت ژاپن به یک دلیل تنها یک دلیل به جایگاه امروزش در اقتصاد دنیا رسیده است : سلامت حاکم و کوشش ،تلاش و وجدان کاری تحسین برانگیز کارگزاران و مسئولان و مدیران دولت
ناشناس۹۹۱۹۰۳۰۸:۴۰:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
البته مصر و پاکستان نفت ندارن.
محرابی۹۹۱۹۱۰۰۸:۴۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کره جنوبی + ترکیه + تایلند و .... ( همپیمانان آمریکا ) بمراتب از ایران پیشرفته تر شده اند.
ناشناس۹۹۲۳۹۵۱۲:۱۳:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ترکیه پیشرفته تر از ایران است جوک بود این که گفتی؟ اصلا ترکیه رفتی ؟ از اقتصادش سردر می اوری و یا فقط ۴ تا تبلیغ خانه و اقامت دیدی فکر کردی خبریه؟
ناشناس۹۹۱۹۳۳۰۸:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چرا از کره و ژاپن و...نمیگید ؟گور پدر امریکا اما حال آدم رو بهم میزنید با مثالهاتون ما خائن وطنفروش فاسد زیاد داریم
ناشناس۹۹۱۹۹۷۰۹:۲۸:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مي توانيد بفرماييد مصر و پاکستان داراي چه منابع طبيعي رو زميني و زير زميني هستند که بخواهد موجب پيشرفتشان شود؟! چرا مثال مالزي ، ترکيه ، کره جنوبي را نزديد؟! چين اگر توليداتش را امريکا نمي خريد واقعا مي توانست اين همه پيشرفت کند؟ توليد بايد خريدار داشته باشد تا موجب توليد بيشتر و پيشرفت گردد
ناشناس۹۹۲۰۰۴۰۹:۲۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مصر و پاکستان نفت ندارن. مصر و پاکستان جوانانی چنین پژوهشگر ندارن. مصر و پاکستان هنوز زندگی قبایلی دارن. چرا کشور هایی مثل کره جنوبی، مالزی، ترکیه، برزیل، آفریقای جنوبی و... رو مثال نمی زنید؟
ناشناس۹۹۲۰۲۳۰۹:۴۰:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ترکیه و کره جنوبی؟
محمد۹۹۲۰۴۵۰۹:۵۳:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
با سلام لطفا کشورهای دیگر مثل کره جنوبی ، ویتنام ، مالزی ، ترکیه ، آذربایجان ، و....... را هم مقایسه نماید با تشکر
ناشناس۹۹۲۲۱۶۱۱:۰۳:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چرامصر وپاکستان را مثال میزنی که مثل ایران نفت ندارد.چراامارات وعربستان وکویت رامثال نمیزنی.چراکره جنوبی واسترالیا را مثال نمیزنی؟
ناشناس۹۹۲۲۴۹۱۱:۱۶:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
آیا مصر و پاکستان درآمد مفت نفت را داشته اند?
حسن۹۹۲۲۹۳۱۱:۳۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
البته مصر و پاکستان یک تفاوت عمده با ایران دارند و اون نداشتن منابع غنی است.از طرفی هر دو از گروههای افراطی ضربات اساسی خوردند.
ناشناس۹۹۲۴۸۱۱۲:۳۹:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
حمايت آبکی از صدتا حمله بدتره.

پربحث‌های دیروز

 1. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 2. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 3. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

 4. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 6. آقا ایرج، آزاد مرد ۵۰۰ میلیون تومانی!

 7. قتل عجیب دختر جوان در کوی اندرزگو

 8. واکنش آذری‌جهرمی به ادعای نزار زکا علیه وی: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است/ دفع حمله بزرگ سایبری علیه زیرساخت‌ها

 9. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

 10. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: آثار تورمی بنزین نگران کننده است

 11. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 12. گزارشی تکان‌دهنده از کانکس‌نشینی در مناطق زلزله‌زده: دو سال پس از زلزله کرمانشاه، هنوز در کانکس زندگی می‌کنیم

 13. مردم مالیات بدهند تا سلبریتی‌ها بهتر زندگی کنند!

 14. نمی‌توانید ماهی ۲ میلیون قسط بدهید در طرح ملی مسکن ثبت‌نام نکنید

 15. کارخانه واگن سازی در سوئیس

 16. کاریکاتور/ واکنش مردم به سورپرایز آقای وزیر

 17. حکم نجفی صادر شد/ قتل عمد ثابت شد

 18. برایان هوک: امیدواریم تبادل زندانی با ایران، گام نخست باشد

 19. رئیس جمهور: کمک‌های معیشتی به مردم قطع نخواهد شد

 20. بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد

 21. پامپئو: دنبال آزادی سایر زندانیان از ایران هستیم

 22. آمریکا ۵ نهاد، ۲ فروند کِشتی و یک فرد حقیقی ایرانی را تحریم کرد

 23. فرشاد مومنی: ۱۰ سال اول انقلاب، درخشان‌ترین دوران تاریخ اقتصاد ایران است

 24. همه خسارت‌هایی که «ب.ز» دولتی‌ها به کشور تحمیل کرد

 25. شورای اقتصادی سران سه قوه فراقانونی نیست/ در ماهشهر تعداد زیادی کشته شده‌اند که می‌دانیم چه کسانی بوده‌اند

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 5. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 6. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 7. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 8. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 9. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 10. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 11. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 14. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 15. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 16. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 17. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 18. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 19. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 20. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 21. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 22. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 23. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 24. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 25. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

  2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

  3. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

  4. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

  5. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

  6. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

  7. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

  8. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

  9. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

  10. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

  11. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

  12. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

  13. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

  14. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

  15. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

  16. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

  17. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

  18. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

  19. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

  20. آخرین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره‌هایی که برای ثبت‌نام آمدند/ حاشیه‌ها و تصاویر

  21. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

  22. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

  23. چرا وزیر کشور باید پاسخگو باشد؟

  24. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

  25. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

  آخرین عناوین