سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

گروه سیاسی الف،   3980417211 ۶۷ نظر، ۹ در صف انتشار و ۲۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

روز پنج شنبه، 13 تیرماه نفتکش گریس 1 که حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود در تنگه جبل الطارق(بین اسپانیا و مراکش) توسط دولت محلی جبل‌الطارق با همراهی نیروی دریایی انگلیس توقیف شد.

ایران همان روز رابرت مک ایر،سفیر انگلیس در تهران را به وزارت خارجه فراخواند و خواستار رفع توقیف نفتکش شد. مک ایر روز شنبه و یکشنبه برای سومین بار در وزارت امور خارجه حاضر شد تا درباره آخرین وضعیت نفتکش توضیحاتی ارائه کند.

انگلیس مدعی است نفتکش گریس 1 حامل نفت خام برای پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده و بدلیل اینکه دمشق مشمول تحریم اتحادیه اروپا است اقدام به توقیف نفتکش در تنگه جبل الطارق کرده است. 14 تیرماه دادگاهی در جبل‌الطارق با همین بهانه توقیف نفتکش را برای دو هفته بعد(یعنی تا 28 تیرماه) تمدید کرد.

 سیدعباس عراقچی و عباس موسوی معاون و سخنگوی وزارت خارجه اعلام کردند مقصد نفتکش کشور سوریه نبوده است. سخنگوی وزارت خارجه عنوان گفت بندرهای سوریه اساسا ظرفیت پذیرش سوپرتانکر را ندارد.

با تمامی حرف و حدیث ها درباره مقصد نفتکش، وزارت خارجه توقیف نفتکش ایرانی را غیر قابل قبول دانسته چرا که بر اساس تحریم های اتحادیه اروپا در سال 2013 و نه قطعنامه های سازمان ملل و شورای امنیت انجام شده است. به عبارتی بهتر تحریم های اتحادیه اروپا قابلیت فراسرزمینی ندارند و فقط برای کشورهای عضو لازم الاجرا است.

در این بین پای اسپانیا و جوزف بورل، وزیر خارجه این کشور نیز که قرار است جایگزین فدریکا موگرینی شود به این ماجرا باز شده است. بین لندن و مادرید بر سر حاکمیت آبهای اطراف جبل الطارق اختلاف وجود دارد. در حال حاضر دولت محلی جبل الطارق تحت الحمایه دولت انگلیس است. اسپانیا اعلام کرده انگلیس در آب های سرزمینی و به دستور آمریکا تفنگداران دریایی خود را با هلیکوپتر در نفتکش پیاده و با بازداشت خدمه نفتکش مانع از حرکت آن شده است.

به همین دلیل بود که توقیف نفتکش ایرانی با استقبال مقامات آمریکا مواجه شد و جان بولتون از آن به عنوان «خبر عالی» یاد کرد. بولتون گفت آمریکا و متحدانش از ادامه تجارت ایران و سوریه جلوگیری خواهند کرد.

واکنش مقامات ایران به توقیف نفتکش

در روزهای گذشته مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی واکنش  یکسانی در قبال توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبال الطارق داشته و همگی خواستار رفع توقیف سریع نفتکش شده بودند.

دیروز آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به اقدام نیروی دریایی انگلستان به نیابت از آمریکا در توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق، این امر را نقض همه قوانین و مقررات بین المللی دانست و خاطرنشان کرد: چطور زمانی که گروه تروریستی داعش، نفت سوریه و عراق را ظالمانه تصاحب کرده بود و در همین آبراه ها به راحتی حضور می یافت و جلوی چشم همین کشورها نفت قاچاق را به صورت غیرقانونی انتقال می داد، صدایی از این کشورها شنیده نشد اما امروز که نفتکش جمهوری اسلامی در یک اقدام قانونی و با رعایت همه قوانین بین المللی، در جبل الطارق تردد می کند، از سوی انگلستان توقیف می شود؟

آیت الله رئیسی گفت: به نظر می رسد که انگلیسی ها و اروپایی ها به خوبی از دسترسی ها و ظرفیت های جمهوری اسلامی با خبر هستند و بر این اساس به نفع خودشان است که هر چه زودتر نسبت به رفع توقیف این نفتکش اقدام کنند وگرنه باید منتظر عواقب این کار باشند.

بیشتر بخوانید:

رئیسی: به نفع خودشان است که هرچه زودتر نفتکش ایرانی رفع توقیف شود

وزیر دفاع در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس: این راهزنی دریایی بی‌پاسخ نخواهد ماند

محمدجواد ظریف نیز نوشت: ایران نه عضو اتحادیه اروپاست و نه موضوع تجارت نفت اروپایی می‌شود.آخرین باری که من بررسی کردم اتحادیه اروپا ضد فراسرزمین‌گرایی بود.

ظریف ادامه افزود: توقیف نفتکش حامل نفت ایران غیرقانونی است و  به دلیل توطئه‌های «تیم ب» انجام شده است. این اقدام یک اتفاق بی‌سابقه خطرناک است که باید هر چه سریع‌تر پایان یابد.

‌ امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع نیز  درباره توقیف نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی ارتش انگلیس در جبل‌الطارق اظهار داشت: این اقدام خلاف موازین بین‌المللی و یک نوع راهزنی دریایی است.

ایران مقابله با مثل می کند؟

روشن است که اقدام دولت انگلیس که با هماهنگی با آمریکا صورت گرفته کاملاً خلاف حقوق بین الملل است. بر این اساس ایران می تواند به نهادهای دادگستری بین المللی علیه راهزنی دریایی انگلیس شکایت کند.

همچنین ایران می تواند بر اساس ماده 49 طرح مسئولیت بین المللی دولت ها اقدام متقابل انجام دهد. در واقع ایران می تواند نفتکش های انگلیسی را در خلیج فارس توقیف نماید. بر اساس این ماده دولت صدمه دیده می تواند علیه دولت مسئول دست به اقدام متقابل بزند. هدف از این اقدام، اجبار آن دولت برای اجرای تعهدات بین المللی خودش می باشد.

بیشتر بخوانید:

انگلیس خسارت توقیف نفتکش ایران را پرداخت کند

با این حال دو روز قبل یک روزنامه اصلاح طلب در یادداشتی مدعی شده بود«... اگر تهران به عمل متقابل دست زند و به عنوان نمونه یک نفتکش انگلیسی توسط نیروی دریایی ایران توقیف شود، چنین عملی از نظر آنها به معنای اعلام جنگ تلقی خواهد شد...این اقدام بریتانیا عملاً اقدامی تحریک‌آمیز و جنگی تلقی می‌گردد. بنابراین راه حل چنین اقدامی نیز راهکاری دیپلماتیک است... این مرحله، مرحله‌ای حساس است این اقدام لندن هشداری است تا راه را برای رفتارهای بعدی باز کنند».

این رویکرد در حالی توسط رسانه اصلاح طلب تجویز می شود که تاکید صرف بر دیپلماسی گستاخ تر شدن کشورهای اروپایی در قبال ایران را به دنبال دارد و اگر از طریق دیپلماسی نفتکش ایرانی رفع توقیف نشود بر اساس قوانین بین المللی حق شکایت و مقابله به مثل برای ایران محفوظ است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۲۱۴۳۱۰:۳۵:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما بالاخره نفهمیدیم نفتکش برای کی بوده ! هر کسی یه چیزی میگه روسیه ؟ ایران ؟ گوآتمالا ؟ سوریه ؟ ونزویلا ؟
ناشناس۹۹۲۳۲۸۱۱:۵۱:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
هر کاری اصولی دارد. اول با مذاکره. اگر نشد، دوم از راه شکایت به نهادهای بین المللی. دعوا و کتک کاری کار آدم های جاهل است.
ناشناس۹۹۳۰۳۳۱۶:۲۹:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما اول کشتی نفتکش که عربستان دو ماهه توقیف کرده رو آزاد کنیم بعد بریم سراغ جبل و طارق
ناشناس۹۹۲۳۹۴۱۲:۱۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما باید بعد از بستن تنگه هرمز ؛ تنگه جبل الطارق رو نیز هم روی سرشون خراب کنیم
ناشناس۹۹۲۵۳۶۱۲:۵۵:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما باید کانال سوئز رو هم برای کشتی های انگلیس و فرانسه و آلمان ( کشورهای نامرد برجام ) نا امن کنیم .
ناشناس۹۹۲۸۴۳۱۴:۴۳:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
خدایی اش چین هم نامردی کرد با ما توی برجام خرید نفت اش رو از ما کم کرده ما باید دریای چین جنوبی رو هم برای چین نا امن کنیم اصلا از این به بعد تایوان هم جزء لاینفک سرزمین چین ندونیم چین نامرد !
ناشناس۹۹۲۶۰۹۱۳:۱۰:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
دیپلماسی مورد نظر اینجماعت ، چیزی بجز ذلت در پی نداشته و نداره البته باید اعتراف کرد که این نوع از دیپلماسیِ التماسی تاکنون منافع اینجماعت را تامین کرده اما مصلح و منافع یک ملت را نابود کرده و میکند
ناشناس۹۹۳۳۰۳۱۹:۰۶:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کانال پاناما و کانال سه خودمون هم فراموش کردی
ناشناس۹۹۲۵۲۹۱۲:۵۳:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کشتی ایرانی بوده با پرچم جزایر مارشال
مبتکر طرح های مثمر ثمر زود بازده۹۹۲۷۸۷۱۴:۲۵:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
من یه پیشنهاد دارم برای دور زدن تحریم های نفتی به شرطی که صدا و سیما لو نده :-) از این به بعد نفتکشامون که از تنگه جبل الطارق نفت میبرن برای سوریه و یا ونزوئلا با پرچم سازمان ملل تردد کنند
ناشناس۹۹۲۱۴۷۱۰:۳۶:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اگه کشتی برای روسیه است پس چرا صداش در نمیاد ؟
ناشناس۹۹۲۶۵۶۱۳:۲۹:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کشتی برای روسیه نفت اش برای ایران لنگرش برای افعانستان با پرچم جزایر قناری با کارگرای هندی لنت ترمزش هم برای هیوندای کره
ناشناس۹۹۳۳۹۷۲۰:۳۶:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
نفتش هم برای سوریه بوده، حرص خوردن و سرگرمی خبری اش برای ما ایرانیها است
ناشناس۹۹۲۹۹۹۱۶:۰۹:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چون داره اجاره اش رو میگیره!
ناشناس۹۹۲۱۴۸۱۰:۳۷:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ظریف: راهزنی دریایی است روحانی : نقض قوانین بین الملی است. اینها رو که ما هم می دونیم..شما بگو چکار کردید برای ازادی کشتی ؟
ناشناس۹۹۲۳۰۷۱۱:۴۳:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
تشر ایمیلی زدن
ناشناس۹۹۲۳۵۳۱۱:۵۸:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اسحاق : یک سوء تفاهم دریایی بوده
ناشناس۹۹۲۱۶۵۱۰:۴۰:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
به صورت هماهنگ و خودجوش ، رسانه های زنجیره ای غربگرا تیتر زده اند که نباید مقابله به مثل کرد و از منظر حقوقی باید پیگیر بود! اینها نگران هستند که در صورت تنش ، ژن های خوبشون در لندن مکدر شوند.. امید انگلیس هم همین ها هستند....تا با عملیات رسانه ای ، هزینه اقدام متقابل را در داخل بالا نشان دهند.
ناشناس۹۹۲۱۶۸۱۰:۴۱:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما باید حمله کنیم به منافع انگلیس در افغانستان
ناشناس۹۹۲۳۹۷۱۲:۱۴:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما باید بی خیال تنگه هرمز شیم و یه فکر اساسی برای تنگه جبل الطارق کنیم
کارشناس حوزه انرژی۹۹۲۸۵۸۱۴:۴۹:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یه درس فراموش نشدنی هم باید به چین موذی بدیم خرید نفت اش رو از ما کاهش داده باید تنگه تایوان رو به روی نفتکشای چینی ببندیم .
ناشناس۹۹۲۹۱۹۱۵:۲۱:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
شبی تفکرات پهلویه که بحرین داد
ناشناس۹۹۲۱۷۰۱۰:۴۱:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
جک استراو کجایی دقیقا کجایی ؟
ناشناس۹۹۲۱۷۵۱۰:۴۴:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید عرصه و اعیان سفارت انگلیس در تهران رو توقیف و مصادره نمائیم علی برکت الله
نخود هر آش !!!۹۹۲۱۸۸۱۰:۴۸:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اين انگليس تصدقتم اگر ما و يا هر مملكت و ملتي ديگري دستمان را تا مرفق ... حتي تا شانه و كتف مان ، در عسل كوهي اصل و اعلا فرو كنيم و در دهانش بچپانيم آخرش نيش خودش را فرو خواهد كرد ... اين.. از قديم و الايام از عام و خاص ، با سواد و بي سواد هميشه در توجيه پيشامدهاي ناگوار مي گفتند : تخصير انگليسه ...تقصير انگليسه !! ... از بس كه جنسش خرابه .. عرض كردم كه اين شير پير پشم و يال ريخته و گر ، اقتضاي طبيعتش اينه !!! .. .
ناشناس۹۹۲۱۹۰۱۰:۴۹:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی موجود ؛ لذتی که در جنگ است در مذاکره نیست
ناشناس۹۹۲۱۹۱۱۰:۵۰:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما اول باید انگلیس رو از کره زمین محو کنیم بعد بریم سراغ امریکا این انگلیس جدیدا خیلی پررو شده
ناشناس۹۹۲۲۵۸۱۱:۲۱:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید همزمان از جغرافیا محوشون کنیم و به تاریخ بفرستیمشون
ناشناس۹۹۲۳۵۸۱۲:۰۰:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
پول پهپاد در اومد . 2 میلیون بشکه نفت 60 دلاری میشود 120 میلیون $
ناشناس۹۹۲۳۶۰۱۲:۰۱:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اول روسیه که از نون شب هم واجبتره محو کردنش
ناشناس۹۹۳۳۷۵۲۰:۲۰:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چه با مزه
ناشناس۹۹۲۳۸۴۱۲:۰۹:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
امریکا از انگلیس بدتر انگلیس از آمریکا بدتر روسیه از هر 3 تای اینا بدتر
ناشناس۹۹۳۰۱۴۱۶:۱۸:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
روسيه از کدوم 3 تا بدتره؟ اينا که دوتان! آمريکا و انگليس.
ناشناس۹۹۲۱۹۲۱۰:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید تلافی کند
مهران از برلين۹۹۲۲۰۰۱۰:۵۴:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بابا دو تا موشك بزنيد لندن، كار رو يكسره كنيد.
ناشناس۹۹۲۲۸۵۱۱:۳۳:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید یه مقدار اورانیوم هم بریزیم توش
ناشناس۹۹۲۶۴۵۱۳:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
انگلیس بداند که همه گزینه ها روی میزه
مالباخته۹۹۲۸۱۰۱۴:۳۳:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید دارایی های انگلیس در موسسه مالی و اعتباری کاسپین رو مسدود و سپس توقیف کنیم
ناشناس۹۹۳۳۸۸۲۰:۲۷:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
دارایی های انگلیس در ایران همان زاغری ها و وطن فروشها هستند
ناشناس۹۹۲۴۵۴۱۲:۳۰:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
2 تا موشک هم برای برلین لازمه
ناشناس۹۹۲۲۱۰۱۰:۵۸:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مرگ بر منافقین و صدام مرگ بر انگلیس
ناشناس۹۹۲۲۹۱۱۱:۳۴:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
از تاريخ عقبي اخوي صدام كو
ناشناس۹۹۲۴۹۵۱۲:۴۳:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مطلب ایشون برای طنزه اخوی
ناشناس۹۹۲۳۳۸۱۱:۵۳:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
میخوای دوباره صدامو بکشی؟ :)
ناشناس۹۹۲۸۱۸۱۴:۳۶:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چه اشکالی داره ؟ کار از محکم کاری مشکلی پیدا نمیکنه
ناشناس۹۹۲۲۱۷۱۱:۰۳:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
از ترس تلافی کشتی انگليسی جرات ورود به تنگه هرمز را ندارد.
ناشناس۹۹۲۳۲۶۱۱:۵۰:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اینقدر التماس نکنه دولت واقعا شرمم میاد... مقابله بمثل کنیم حساب دستشون میاد...انگلیس تنها و تنها حرف زور حالیشه...
ناشناس۹۹۲۳۳۴۱۱:۵۲:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید به سفیر انگلیس در تهران 60 روز فرصت بدیم تا تهران رو ترک کنه . اگه ترک نکرد گام دوم رو محکمتر برداریم
محی الدین۹۹۲۳۴۵۱۱:۵۶:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اقدام متقابل را خواستاریم
ناشناس۹۹۲۳۷۴۱۲:۰۶:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
این بدعت را گذاشتند بسم الله ما هم اقدام کنیم .
ناشناس۹۹۲۵۸۱۱۳:۰۵:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
به عمل کار براید به شعار دادن نیست
ناشناس۹۹۲۵۲۶۱۲:۵۲:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یادتون باشه اول اونا شروع کردن
ناشناس۹۹۲۵۶۹۱۳:۰۲:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
با این دولت فقط باید به افق های دوردست خیره ماند
ناشناس۹۹۲۶۴۲۱۳:۲۵:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
واقعا باید این دیپلماسی رو گل گرفت
محسن۹۹۲۶۹۸۱۳:۵۲:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
رسانه های انقلابی باید دایم خباثت های غربیها رو متذکر بشن تا در صورت مقابله به مثل اصلاح طلبا در حمایت از غرب به جبهه مقاومت انگ تندروی و جنگ طلبی نزنن
ناشناس۹۹۳۰۸۵۱۶:۵۵:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
این غرب شامل روسیه هم میشه یا نه؟
ناشناس۹۹۲۹۳۶۱۵:۳۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
الف جان ممنون از روشن گری شما پس علت اینکه ما واکنش خاصی در برابر این اقدام انگلیس ندیدیم نوشته یک روزنامه اصلاح طلب بوده
ناشناس۹۹۳۰۱۸۱۶:۱۹:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اول باید گردن مزدوران انگلیس رو بزنیم
ناشناس۹۹۳۰۳۵۱۶:۳۱:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
احتمالا محموله نفت این کشتی بعنوان ضرر و زیان پهپاد ساقط شده مصادره بشه
ناشناس۹۹۳۰۸۴۱۶:۵۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
این انگلیسا باید باهاشون انگلیسی حرف بزنی تا بفهمن.مسئولین ما همش به فارسی تهدید می کنند واسه همین که اونا هم نمی ترسن
ناشناس۹۹۳۲۹۵۱۸:۵۷:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
متاسفانه دیپلماسی التماسی کار رو به اینجا کشونده. در این شرایط نیاز به کشوری متوسط و ضعیف داریم تا درس عبرت بقیه شود. باید یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس را گوشمالی بدهیم. مثلا اینها گه گاه ملوانهای ایرانی را دستگیر میکنند. باید کمین کرد و گارد ساحلی آنها را درجا زد. مطمین باشید غلطی نخواهند کرد. الان جدیت لازم است تا ریشه مان نسوزد
ناشناس۹۹۳۴۴۶۲۰:۵۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
حالا هم که در خبرها آمده که مصر نیز نفتکش ایرانی را توقیف کرده است. حال با مصر چگونه تلافی خواهند کرد؟
ایرانی۹۹۳۴۶۲۲۱:۰۷:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ایران باید ازین به بعد نفتکش ها رو با ناو جنگی اسکورت کنه
ناشناس۹۹۳۵۳۹۲۲:۱۳:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
نباید اجازه بدیم بهمون ظلم بشه.
رضا۹۹۳۵۵۶۲۲:۲۰:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید زوج و فردشون کنیم.
ناشناس۹۹۳۷۲۷۰۰:۰۳:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بایستی بکمک اسپانیا برویم و بساط این حکومت محلی جبل الطارق (دست نشانده انگلیس کثیف )را برای همیشه جمع کنیم .
ناشناس۹۹۳۷۳۵۰۰:۱۰:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تبانی نیست، آمریکا و انگلیس یکی هستند . ما فکر کردیم دو نفرند. البته تلافی هم معقول نیست.

پربحث‌های امروز

 1. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 2. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 3. ظریف: «سقوط پهپاد ایرانی» در حال بررسی است؛ هنوز اطلاعی نداریم/ واکنش به احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا

 4. نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است

 5. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 6. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 7. مشکلات ۷۶ هزار بنگاه اقتصادی غیردولتی برای گرفتن وکیل

 8. پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه از جیب کشاورزان!

 9. هایکو ماس: ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بماند

 10. حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف   

 11. پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟

 12. خسرو شکیبایی به روایت بیژن بیرنگ و امرالله احمدجو؛ از «روزی روزگاری» تا «خانه سبز» سال ۸۷

 13. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 14. جزئیات برنامه‌‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه مدت/کدام سازمانها و وزارت خانه‌ها مسئولیت دارند؟

 15. بروجردی: ایران با چین و روسیه درباره برجام کار نزدیک انجام می‌دهد

 16. ادامه رایزنی‌ها با مجلس برای رتبه‌بندی معلمان/ ابلاغ اعتبار رتبه‌بندی

 17. تولد سالانه ۴۰۰۰ کودک ناشنوا در کشور/ هزینه ۵۰ میلیونی کاشت حلزون شنوایی

 18. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 19. بولتون: ایران نباید توان غنی سازی اورانیوم داشته باشد

 20. وظایف سنگین شورای نگهبان می‌طلبد سیاسیون شأن این نهاد را رعایت کنند

 21. زیباترین تکنیک‌های سال 2019 ؛ چگونه یک مدافع را نابود کنیم!؟  

 22. رایزنی ظریف با گوترش درمورد محدودیت‌های اخیر آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی

 23. لاوروف: فقط ایران مسئول حفظ برجام نیست/اروپا می‌توانست موضع قاطع‌تری علیه آمریکا بگیرد

 24. کشتی‌های جنگی هند به ائتلاف ضدایرانی آمریکا نمی‌پیوندند

 25. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 15. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 16. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 17. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 18. توقف شوک در بازار ارز

 19. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 20. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 21. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 22. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 23. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 24. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 25. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. توانا بود هرکه با ما بود!

 4. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 5. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 6. موقعیت نفتکش توقیف شده توسط سپاه روی نقشه/عکس  

 7. ظریف: دنبال تغییر رژیم در هیچ کشوری نیستیم/ داشتن بمب اتم را امنیت‌آور نمی‌دانیم

 8. سردار سلیمانی: تحریم‌ها می‌تواند برای ما فرصت باشد /باید بودجه کشور از نفت رهایی یابد

 9. حذف خبر اهدای نشان خادمی به عوامل سرنگونی پهپاد آمریکایی از اینستاگرام

 10. تغییرات ظهر جمعه هاشمی

 11. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

 12. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 13. گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح‌طلبان

 14. مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

 15. حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

 16. گلایه عارف از اداره شورای سیاست‌گذاری توسط نزدیکان خاتمی

 17. قالیباف، جلیلی یا حدادعادل؛ چه کسی سرلیست شود؟

 18. چرا ترامپ مجبور است به ایران نزدیک شود؟

 19. ظریف: اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 21. کدخدایی: فساد اقتصادی در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار است/ ماجرای فساد اخلاقی یک نماینده مجلس

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 4. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 8. توانا بود هرکه با ما بود!

 9. بی مهری دولت به رسانه ملی

 10. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 11. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 12. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 13. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 14. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 15. مراقب نفوذی ها باشیم

 16. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 17. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 18. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 19. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 20. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 21. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 22. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 23. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 24. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 25. علم‌ا‌لهد‌ی: چرا آقایان در مقابل ‌جولان زنان بدحجاب ‌عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؟ / اتومبیل ‌حریم خصوصی نیست

آخرین عناوین