سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

گروه سیاسی الف،   3980417211 ۶۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

روز پنج شنبه، 13 تیرماه نفتکش گریس 1 که حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود در تنگه جبل الطارق(بین اسپانیا و مراکش) توسط دولت محلی جبل‌الطارق با همراهی نیروی دریایی انگلیس توقیف شد.

ایران همان روز رابرت مک ایر،سفیر انگلیس در تهران را به وزارت خارجه فراخواند و خواستار رفع توقیف نفتکش شد. مک ایر روز شنبه و یکشنبه برای سومین بار در وزارت امور خارجه حاضر شد تا درباره آخرین وضعیت نفتکش توضیحاتی ارائه کند.

انگلیس مدعی است نفتکش گریس 1 حامل نفت خام برای پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده و بدلیل اینکه دمشق مشمول تحریم اتحادیه اروپا است اقدام به توقیف نفتکش در تنگه جبل الطارق کرده است. 14 تیرماه دادگاهی در جبل‌الطارق با همین بهانه توقیف نفتکش را برای دو هفته بعد(یعنی تا 28 تیرماه) تمدید کرد.

 سیدعباس عراقچی و عباس موسوی معاون و سخنگوی وزارت خارجه اعلام کردند مقصد نفتکش کشور سوریه نبوده است. سخنگوی وزارت خارجه عنوان گفت بندرهای سوریه اساسا ظرفیت پذیرش سوپرتانکر را ندارد.

با تمامی حرف و حدیث ها درباره مقصد نفتکش، وزارت خارجه توقیف نفتکش ایرانی را غیر قابل قبول دانسته چرا که بر اساس تحریم های اتحادیه اروپا در سال 2013 و نه قطعنامه های سازمان ملل و شورای امنیت انجام شده است. به عبارتی بهتر تحریم های اتحادیه اروپا قابلیت فراسرزمینی ندارند و فقط برای کشورهای عضو لازم الاجرا است.

در این بین پای اسپانیا و جوزف بورل، وزیر خارجه این کشور نیز که قرار است جایگزین فدریکا موگرینی شود به این ماجرا باز شده است. بین لندن و مادرید بر سر حاکمیت آبهای اطراف جبل الطارق اختلاف وجود دارد. در حال حاضر دولت محلی جبل الطارق تحت الحمایه دولت انگلیس است. اسپانیا اعلام کرده انگلیس در آب های سرزمینی و به دستور آمریکا تفنگداران دریایی خود را با هلیکوپتر در نفتکش پیاده و با بازداشت خدمه نفتکش مانع از حرکت آن شده است.

به همین دلیل بود که توقیف نفتکش ایرانی با استقبال مقامات آمریکا مواجه شد و جان بولتون از آن به عنوان «خبر عالی» یاد کرد. بولتون گفت آمریکا و متحدانش از ادامه تجارت ایران و سوریه جلوگیری خواهند کرد.

واکنش مقامات ایران به توقیف نفتکش

در روزهای گذشته مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی واکنش  یکسانی در قبال توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبال الطارق داشته و همگی خواستار رفع توقیف سریع نفتکش شده بودند.

دیروز آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به اقدام نیروی دریایی انگلستان به نیابت از آمریکا در توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق، این امر را نقض همه قوانین و مقررات بین المللی دانست و خاطرنشان کرد: چطور زمانی که گروه تروریستی داعش، نفت سوریه و عراق را ظالمانه تصاحب کرده بود و در همین آبراه ها به راحتی حضور می یافت و جلوی چشم همین کشورها نفت قاچاق را به صورت غیرقانونی انتقال می داد، صدایی از این کشورها شنیده نشد اما امروز که نفتکش جمهوری اسلامی در یک اقدام قانونی و با رعایت همه قوانین بین المللی، در جبل الطارق تردد می کند، از سوی انگلستان توقیف می شود؟

آیت الله رئیسی گفت: به نظر می رسد که انگلیسی ها و اروپایی ها به خوبی از دسترسی ها و ظرفیت های جمهوری اسلامی با خبر هستند و بر این اساس به نفع خودشان است که هر چه زودتر نسبت به رفع توقیف این نفتکش اقدام کنند وگرنه باید منتظر عواقب این کار باشند.

بیشتر بخوانید:

رئیسی: به نفع خودشان است که هرچه زودتر نفتکش ایرانی رفع توقیف شود

وزیر دفاع در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس: این راهزنی دریایی بی‌پاسخ نخواهد ماند

محمدجواد ظریف نیز نوشت: ایران نه عضو اتحادیه اروپاست و نه موضوع تجارت نفت اروپایی می‌شود.آخرین باری که من بررسی کردم اتحادیه اروپا ضد فراسرزمین‌گرایی بود.

ظریف ادامه افزود: توقیف نفتکش حامل نفت ایران غیرقانونی است و  به دلیل توطئه‌های «تیم ب» انجام شده است. این اقدام یک اتفاق بی‌سابقه خطرناک است که باید هر چه سریع‌تر پایان یابد.

‌ امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع نیز  درباره توقیف نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی ارتش انگلیس در جبل‌الطارق اظهار داشت: این اقدام خلاف موازین بین‌المللی و یک نوع راهزنی دریایی است.

ایران مقابله با مثل می کند؟

روشن است که اقدام دولت انگلیس که با هماهنگی با آمریکا صورت گرفته کاملاً خلاف حقوق بین الملل است. بر این اساس ایران می تواند به نهادهای دادگستری بین المللی علیه راهزنی دریایی انگلیس شکایت کند.

همچنین ایران می تواند بر اساس ماده 49 طرح مسئولیت بین المللی دولت ها اقدام متقابل انجام دهد. در واقع ایران می تواند نفتکش های انگلیسی را در خلیج فارس توقیف نماید. بر اساس این ماده دولت صدمه دیده می تواند علیه دولت مسئول دست به اقدام متقابل بزند. هدف از این اقدام، اجبار آن دولت برای اجرای تعهدات بین المللی خودش می باشد.

بیشتر بخوانید:

انگلیس خسارت توقیف نفتکش ایران را پرداخت کند

با این حال دو روز قبل یک روزنامه اصلاح طلب در یادداشتی مدعی شده بود«... اگر تهران به عمل متقابل دست زند و به عنوان نمونه یک نفتکش انگلیسی توسط نیروی دریایی ایران توقیف شود، چنین عملی از نظر آنها به معنای اعلام جنگ تلقی خواهد شد...این اقدام بریتانیا عملاً اقدامی تحریک‌آمیز و جنگی تلقی می‌گردد. بنابراین راه حل چنین اقدامی نیز راهکاری دیپلماتیک است... این مرحله، مرحله‌ای حساس است این اقدام لندن هشداری است تا راه را برای رفتارهای بعدی باز کنند».

این رویکرد در حالی توسط رسانه اصلاح طلب تجویز می شود که تاکید صرف بر دیپلماسی گستاخ تر شدن کشورهای اروپایی در قبال ایران را به دنبال دارد و اگر از طریق دیپلماسی نفتکش ایرانی رفع توقیف نشود بر اساس قوانین بین المللی حق شکایت و مقابله به مثل برای ایران محفوظ است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۲۱۴۳۱۰:۳۵:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما بالاخره نفهمیدیم نفتکش برای کی بوده ! هر کسی یه چیزی میگه روسیه ؟ ایران ؟ گوآتمالا ؟ سوریه ؟ ونزویلا ؟
ناشناس۹۹۲۳۲۸۱۱:۵۱:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
هر کاری اصولی دارد. اول با مذاکره. اگر نشد، دوم از راه شکایت به نهادهای بین المللی. دعوا و کتک کاری کار آدم های جاهل است.
ناشناس۹۹۳۰۳۳۱۶:۲۹:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما اول کشتی نفتکش که عربستان دو ماهه توقیف کرده رو آزاد کنیم بعد بریم سراغ جبل و طارق
ناشناس۹۹۲۳۹۴۱۲:۱۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما باید بعد از بستن تنگه هرمز ؛ تنگه جبل الطارق رو نیز هم روی سرشون خراب کنیم
ناشناس۹۹۲۵۳۶۱۲:۵۵:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما باید کانال سوئز رو هم برای کشتی های انگلیس و فرانسه و آلمان ( کشورهای نامرد برجام ) نا امن کنیم .
ناشناس۹۹۲۸۴۳۱۴:۴۳:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
خدایی اش چین هم نامردی کرد با ما توی برجام خرید نفت اش رو از ما کم کرده ما باید دریای چین جنوبی رو هم برای چین نا امن کنیم اصلا از این به بعد تایوان هم جزء لاینفک سرزمین چین ندونیم چین نامرد !
ناشناس۹۹۲۶۰۹۱۳:۱۰:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
دیپلماسی مورد نظر اینجماعت ، چیزی بجز ذلت در پی نداشته و نداره البته باید اعتراف کرد که این نوع از دیپلماسیِ التماسی تاکنون منافع اینجماعت را تامین کرده اما مصلح و منافع یک ملت را نابود کرده و میکند
ناشناس۹۹۳۳۰۳۱۹:۰۶:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کانال پاناما و کانال سه خودمون هم فراموش کردی
ناشناس۹۹۲۵۲۹۱۲:۵۳:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کشتی ایرانی بوده با پرچم جزایر مارشال
مبتکر طرح های مثمر ثمر زود بازده۹۹۲۷۸۷۱۴:۲۵:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
من یه پیشنهاد دارم برای دور زدن تحریم های نفتی به شرطی که صدا و سیما لو نده :-) از این به بعد نفتکشامون که از تنگه جبل الطارق نفت میبرن برای سوریه و یا ونزوئلا با پرچم سازمان ملل تردد کنند
ناشناس۹۹۲۱۴۷۱۰:۳۶:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اگه کشتی برای روسیه است پس چرا صداش در نمیاد ؟
ناشناس۹۹۲۶۵۶۱۳:۲۹:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کشتی برای روسیه نفت اش برای ایران لنگرش برای افعانستان با پرچم جزایر قناری با کارگرای هندی لنت ترمزش هم برای هیوندای کره
ناشناس۹۹۳۳۹۷۲۰:۳۶:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
نفتش هم برای سوریه بوده، حرص خوردن و سرگرمی خبری اش برای ما ایرانیها است
ناشناس۹۹۲۹۹۹۱۶:۰۹:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چون داره اجاره اش رو میگیره!
ناشناس۹۹۲۱۴۸۱۰:۳۷:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ظریف: راهزنی دریایی است روحانی : نقض قوانین بین الملی است. اینها رو که ما هم می دونیم..شما بگو چکار کردید برای ازادی کشتی ؟
ناشناس۹۹۲۳۰۷۱۱:۴۳:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
تشر ایمیلی زدن
ناشناس۹۹۲۳۵۳۱۱:۵۸:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اسحاق : یک سوء تفاهم دریایی بوده
ناشناس۹۹۲۱۶۵۱۰:۴۰:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
به صورت هماهنگ و خودجوش ، رسانه های زنجیره ای غربگرا تیتر زده اند که نباید مقابله به مثل کرد و از منظر حقوقی باید پیگیر بود! اینها نگران هستند که در صورت تنش ، ژن های خوبشون در لندن مکدر شوند.. امید انگلیس هم همین ها هستند....تا با عملیات رسانه ای ، هزینه اقدام متقابل را در داخل بالا نشان دهند.
ناشناس۹۹۲۱۶۸۱۰:۴۱:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما باید حمله کنیم به منافع انگلیس در افغانستان
ناشناس۹۹۲۳۹۷۱۲:۱۴:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما باید بی خیال تنگه هرمز شیم و یه فکر اساسی برای تنگه جبل الطارق کنیم
کارشناس حوزه انرژی۹۹۲۸۵۸۱۴:۴۹:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یه درس فراموش نشدنی هم باید به چین موذی بدیم خرید نفت اش رو از ما کاهش داده باید تنگه تایوان رو به روی نفتکشای چینی ببندیم .
ناشناس۹۹۲۹۱۹۱۵:۲۱:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
شبی تفکرات پهلویه که بحرین داد
ناشناس۹۹۲۱۷۰۱۰:۴۱:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
جک استراو کجایی دقیقا کجایی ؟
ناشناس۹۹۲۱۷۵۱۰:۴۴:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید عرصه و اعیان سفارت انگلیس در تهران رو توقیف و مصادره نمائیم علی برکت الله
نخود هر آش !!!۹۹۲۱۸۸۱۰:۴۸:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اين انگليس تصدقتم اگر ما و يا هر مملكت و ملتي ديگري دستمان را تا مرفق ... حتي تا شانه و كتف مان ، در عسل كوهي اصل و اعلا فرو كنيم و در دهانش بچپانيم آخرش نيش خودش را فرو خواهد كرد ... اين.. از قديم و الايام از عام و خاص ، با سواد و بي سواد هميشه در توجيه پيشامدهاي ناگوار مي گفتند : تخصير انگليسه ...تقصير انگليسه !! ... از بس كه جنسش خرابه .. عرض كردم كه اين شير پير پشم و يال ريخته و گر ، اقتضاي طبيعتش اينه !!! .. .
ناشناس۹۹۲۱۹۰۱۰:۴۹:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی موجود ؛ لذتی که در جنگ است در مذاکره نیست
ناشناس۹۹۲۱۹۱۱۰:۵۰:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما اول باید انگلیس رو از کره زمین محو کنیم بعد بریم سراغ امریکا این انگلیس جدیدا خیلی پررو شده
ناشناس۹۹۲۲۵۸۱۱:۲۱:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید همزمان از جغرافیا محوشون کنیم و به تاریخ بفرستیمشون
ناشناس۹۹۲۳۵۸۱۲:۰۰:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
پول پهپاد در اومد . 2 میلیون بشکه نفت 60 دلاری میشود 120 میلیون $
ناشناس۹۹۲۳۶۰۱۲:۰۱:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اول روسیه که از نون شب هم واجبتره محو کردنش
ناشناس۹۹۳۳۷۵۲۰:۲۰:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چه با مزه
ناشناس۹۹۲۳۸۴۱۲:۰۹:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
امریکا از انگلیس بدتر انگلیس از آمریکا بدتر روسیه از هر 3 تای اینا بدتر
ناشناس۹۹۳۰۱۴۱۶:۱۸:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
روسيه از کدوم 3 تا بدتره؟ اينا که دوتان! آمريکا و انگليس.
ناشناس۹۹۲۱۹۲۱۰:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید تلافی کند
مهران از برلين۹۹۲۲۰۰۱۰:۵۴:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بابا دو تا موشك بزنيد لندن، كار رو يكسره كنيد.
ناشناس۹۹۲۲۸۵۱۱:۳۳:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید یه مقدار اورانیوم هم بریزیم توش
ناشناس۹۹۲۶۴۵۱۳:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
انگلیس بداند که همه گزینه ها روی میزه
مالباخته۹۹۲۸۱۰۱۴:۳۳:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید دارایی های انگلیس در موسسه مالی و اعتباری کاسپین رو مسدود و سپس توقیف کنیم
ناشناس۹۹۳۳۸۸۲۰:۲۷:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
دارایی های انگلیس در ایران همان زاغری ها و وطن فروشها هستند
ناشناس۹۹۲۴۵۴۱۲:۳۰:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
2 تا موشک هم برای برلین لازمه
ناشناس۹۹۲۲۱۰۱۰:۵۸:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مرگ بر منافقین و صدام مرگ بر انگلیس
ناشناس۹۹۲۲۹۱۱۱:۳۴:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
از تاريخ عقبي اخوي صدام كو
ناشناس۹۹۲۴۹۵۱۲:۴۳:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مطلب ایشون برای طنزه اخوی
ناشناس۹۹۲۳۳۸۱۱:۵۳:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
میخوای دوباره صدامو بکشی؟ :)
ناشناس۹۹۲۸۱۸۱۴:۳۶:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چه اشکالی داره ؟ کار از محکم کاری مشکلی پیدا نمیکنه
ناشناس۹۹۲۲۱۷۱۱:۰۳:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
از ترس تلافی کشتی انگليسی جرات ورود به تنگه هرمز را ندارد.
ناشناس۹۹۲۳۲۶۱۱:۵۰:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اینقدر التماس نکنه دولت واقعا شرمم میاد... مقابله بمثل کنیم حساب دستشون میاد...انگلیس تنها و تنها حرف زور حالیشه...
ناشناس۹۹۲۳۳۴۱۱:۵۲:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید به سفیر انگلیس در تهران 60 روز فرصت بدیم تا تهران رو ترک کنه . اگه ترک نکرد گام دوم رو محکمتر برداریم
محی الدین۹۹۲۳۴۵۱۱:۵۶:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اقدام متقابل را خواستاریم
ناشناس۹۹۲۳۷۴۱۲:۰۶:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
این بدعت را گذاشتند بسم الله ما هم اقدام کنیم .
ناشناس۹۹۲۵۸۱۱۳:۰۵:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
به عمل کار براید به شعار دادن نیست
ناشناس۹۹۲۵۲۶۱۲:۵۲:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یادتون باشه اول اونا شروع کردن
ناشناس۹۹۲۵۶۹۱۳:۰۲:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
با این دولت فقط باید به افق های دوردست خیره ماند
ناشناس۹۹۲۶۴۲۱۳:۲۵:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
واقعا باید این دیپلماسی رو گل گرفت
محسن۹۹۲۶۹۸۱۳:۵۲:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
رسانه های انقلابی باید دایم خباثت های غربیها رو متذکر بشن تا در صورت مقابله به مثل اصلاح طلبا در حمایت از غرب به جبهه مقاومت انگ تندروی و جنگ طلبی نزنن
ناشناس۹۹۳۰۸۵۱۶:۵۵:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
این غرب شامل روسیه هم میشه یا نه؟
ناشناس۹۹۲۹۳۶۱۵:۳۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
الف جان ممنون از روشن گری شما پس علت اینکه ما واکنش خاصی در برابر این اقدام انگلیس ندیدیم نوشته یک روزنامه اصلاح طلب بوده
ناشناس۹۹۳۰۱۸۱۶:۱۹:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اول باید گردن مزدوران انگلیس رو بزنیم
ناشناس۹۹۳۰۳۵۱۶:۳۱:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
احتمالا محموله نفت این کشتی بعنوان ضرر و زیان پهپاد ساقط شده مصادره بشه
ناشناس۹۹۳۰۸۴۱۶:۵۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
این انگلیسا باید باهاشون انگلیسی حرف بزنی تا بفهمن.مسئولین ما همش به فارسی تهدید می کنند واسه همین که اونا هم نمی ترسن
ناشناس۹۹۳۲۹۵۱۸:۵۷:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
متاسفانه دیپلماسی التماسی کار رو به اینجا کشونده. در این شرایط نیاز به کشوری متوسط و ضعیف داریم تا درس عبرت بقیه شود. باید یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس را گوشمالی بدهیم. مثلا اینها گه گاه ملوانهای ایرانی را دستگیر میکنند. باید کمین کرد و گارد ساحلی آنها را درجا زد. مطمین باشید غلطی نخواهند کرد. الان جدیت لازم است تا ریشه مان نسوزد
ناشناس۹۹۳۴۴۶۲۰:۵۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
حالا هم که در خبرها آمده که مصر نیز نفتکش ایرانی را توقیف کرده است. حال با مصر چگونه تلافی خواهند کرد؟
ایرانی۹۹۳۴۶۲۲۱:۰۷:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ایران باید ازین به بعد نفتکش ها رو با ناو جنگی اسکورت کنه
ناشناس۹۹۳۵۳۹۲۲:۱۳:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
نباید اجازه بدیم بهمون ظلم بشه.
رضا۹۹۳۵۵۶۲۲:۲۰:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید زوج و فردشون کنیم.
ناشناس۹۹۳۷۲۷۰۰:۰۳:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بایستی بکمک اسپانیا برویم و بساط این حکومت محلی جبل الطارق (دست نشانده انگلیس کثیف )را برای همیشه جمع کنیم .
ناشناس۹۹۳۷۳۵۰۰:۱۰:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تبانی نیست، آمریکا و انگلیس یکی هستند . ما فکر کردیم دو نفرند. البته تلافی هم معقول نیست.

پربحث‌های اخیر

 1. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 2. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 3. «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

 4. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 5. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 6. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 7. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

 8. نگاهی به نظرات کاربران پس از قطعی اینترنت

 9. برپایی ‌راهپیمایی محکومیت اغتشاشات روز دوشنبه در تهران

 10. حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

 11. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 12. قائم‌مقام وزیر صنعت: مزایای حاصل از افزایش قیمت بنزین را به‌زودی می‌بینید

 13. رژیم صهیونیستی ۲ فروند "اف ۳۵" دیگر از آمریکا تحویل گرفت

 14. تحلیل معاون اسبق ارزی بانک مرکزی از قیمت آتی ارز

 15. خسارت ۲۰۰ میلیارد تومانی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای

پربحث‌های دیروز

 1. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 2. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 3. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 4. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 5. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 6. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 7. سه مسئول دولتی گفتند بنزین سهمیه بندی نمی‌شود، ولی شد!

 8. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 9. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 10. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 11. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 12. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 13. «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

 14. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 15. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

 16. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 17. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

 18. آتش زدن شاخ گاو در جشنواره‌ای در اسپانیا

 19. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 20. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 21. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 22. وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران

 23. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

 24. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 25. پاریس باز هم نگران اغتشاش‌گران شد!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 13. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 14. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 15. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 16. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 17. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های دیروز

 1. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 2. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 3. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 4. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 5. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 6. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 7. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 8. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

 9. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 10. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

 11. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 12. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 13. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 14. ربیعی: «انفجار در عسلویه» از برنامه‌های اغتشاش‌گران بود

 15. آیت‌الله جنتی: اگر افزایش قیمت بنزین فشار جدیدی وارد کند، صحیح نیست/ حساب معترضان از اشرار جداست

پربحث‌های هفته

 1. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 4. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 5. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 6. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 9. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 10. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 11. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. فاصله ما و رهبری در این روزها

 14. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 15. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 16. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 17. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 18. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 19. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 20. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 21. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 22. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 23. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 24. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 25. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

آخرین عناوین