جهانگیری: آمریکا نگذاشت ملت ایران از دستاوردهای برجام استفاده کند/ شرکای برجام کمترین قدمی برای اجرای تعهدات خود برنداشتند

گروه سیاسی الف،   3980417059 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
جهانگیری: آمریکا نگذاشت ملت ایران از دستاوردهای برجام استفاده کند/ شرکای برجام کمترین قدمی برای اجرای تعهدات خود برنداشتند

معاون اول رئیس جمهوری گفت: آمریکایی‌ها چه قبل از خارج شدن از برجام و چه بعد از آن نگذاشتند ملت ایران از دستاوردهای برجام استفاده کند. اکنون نیز تحریم‌های سنگینی وضع کردند.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، گفت: اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند، کاهش تعهدات ایران برجام قابل برگشت است. ما بعد از خروج آمریکایی‌ها از برجام یکسال در برجام ماندیم و به تعهدات خود عمل کردیم.

معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در مذاکرات اخیر با رئیس جمهوری ما می‌خواستند که برای کاهش تعهدات فرصت بدهیم و خارج نشویم. یکسال گذشت ما صبر کردیم به تعهدات خود عمل کردیم، با اروپایی‌ها، چینی‌ها و روسیه و کشورهای منطقه نیز بحث کردیم. هر صبری دوره‌ای دارد، شما با فرصت یک هفته‌ای چه کاری می‌خواهید انجام دهید.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و شش کشور طرف مذاکره، شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی وقتی که درباره برجام توافق شد از آن به عنوان راهکار جدید مهمی که می‌تواند گره‌ها و بحران‌های بزرگ را با روش گفت و گو حل کند، یادکردند و گفتند این الگو برای حل بحران‌های مختلف جهانی قابل استفاده است.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: آمریکایی‌ها چه قبل از خارج شدن از برجام و چه بعد از آن نگذاشتند ملت ایران از دستاوردهای برجام استفاده کند. آنها سعی کردند فضای ناامنی بر سر اقتصاد ایران و روابط سیاسی ایران حاکم کنند و بگویند که بالاخره توافق به هم می‌خورد و شما نمی‌توانید کار دقیقی با این کشور (ایران) انجام دهید بنابراین راهی برای کار کردن با این کشور وجود ندارد. تا اینکه سال گذشته در اردیبهشت ماه رسماً از برجام خارج شدند و تحریم‌های سنگینی وضع کردند.

جهانگیری ادامه داد: من نمی‌خواهم تشابه تحریم‌ها با تحریم‌های ۹۱ را بگویم چرا که تفاوت‌ها خیلی فاحش است؛ شرایط کشور در زمان آن تحریم‌ها با شرایط کشور در این تحریم‌ها و نحوه اعمال تحریم‌ها در آن مقطع و نحوه اعمال این تحریم‌ها در این مقطع تفاوت خیلی زیادی دارد.

وی افزود: آمریکایی‌ها تمام توان و قدرت خود را به کار گرفته‌اند تا تحریم‌هایی که در این مقطع وضع کردند، به صورت قاطع اجرا و عملی شود. آمریکایی‌ها، چین، روسیه، اروپایی‌ها و کشورهای منطقه را وادار کردند و تماس گرفتند، نیرو گذاشتند و به معنای واقعی جنگ اقتصادی را با کشوری در حال توسعه مانند ایران شروع کردند.

معاون اول رئیس جمهوری اظهارداشت: هدف اصلی از فشارها این بود که در مرحله اول به مردم ایران فشار بیاید و در تنگنای اقتصادی علیه نظام حرکت کنند و اگر موفق شوند نظام از داخل دچار فروپاشی شود و اگر نه حداقل به فروپاشی اقتصاد کشور منجر شود و خیلی هم رسمی و صریح این موضوع را می‌گفتند به همین دلیل هم می‌گفتند که مردم ایران جشن پیروزی چهل سالگی انقلاب را نخواهند دید.

جهانگیری یادآور شد: البته این درست است که آمریکایی‌ها حرف‌های بی حساب زیاد می‌زنند ولی روی برخی حرف‌هایشان ساعت‌ها در اندیشکده هایشان بحث و فکر می‌کنند تا به جمع بندی برسند که می‌توانند به چنین دستاوردی برسند و بتوانند در چهلمین سال پیروزی انقلاب شاهد فروپاشی آن باشند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به جنگ روانی آمریکا علیه ملت ایران گفت: در جنگ روانی شاید ما مقداری فضا را از دست دادیم اول توانستند شوک‌هایی را هم در بخش اقتصادی و هم در بخش‌های دیگر به جامعه ما وارد کنند اما هم در بخش اقتصادی و هم در بخش روانی ما روز به روز وضع مان تثبت شد و شرایط برای مقابله مهیا شد.

شرکای برجام کمترین قدمی برای اجرای تعهدات خود برنداشتند

جهانگیری افزود: یک سال گذشت و ما در این مدت صبر کردیم. اروپایی‌ها، چین، روسیه و همه کشورهایی که درگیر بودند، ما را توصیه می‌کردند که از برجام حفاظت شود و ما قبول کردیم و همه تعهداتمان را انجام دادیم.

وی در عین حال گفت: طرف‌های مقابل که ۵ کشور بزرگ دنیا بودند کمترین قدمی در حل مشکلات و خدماتی که در چارچوب برجام متعهد بودند، انجام ندادند. بنابر این طبیعی بود که ایران در یک مقطعی وادار به عکس العمل شود، چرا که هر صبری یک دوره‌ای دارد و هر صبرکردنی را تا زمانی می‌شود ادامه داد.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: نهایتاً شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که ایران هم از برخی تعهداتی که در برجام قبول کرده و انجام داده است باید از آن عقب نشینی کند. برجام طبق مواد ۲۶ و ۳۶ این اختیار را به ایران می‌دهد که برخی از تعهدات خود را تعلیق کند و انجام ندهد.

وی ادامه داد: ما تعهد کرده بودیم که در داخل ایران بیشتر از ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده نگه نداریم که می‌توانیم این تعهد را اجرا نکنیم و به هر میزان که در داخل غنی سازی کردیم در داخل کشور نگه داریم و به بیرون نفرستیم. علاوه بر این ما تعهد کرده بودیم غنی سازی را بیشتر از ۳.۶۷ ادامه ندهیم و در مقطعی می‌توانیم بگوییم به این تعهد پایبند نیستیم. البته تعهداتی که بود گفتیم هم پایبند نیستیم قادر به برگشت هستیم و هر موقعی که معلوم شود که طرف مقابل آمادگی دارد اقدامات خودش را انجام دهد ما هم از اقدامات خود برمی گردیم.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: اگر می گویم شرایط ما حساس است به این خاطر است که در برجام اتفاقاتی می‌افتد که مردم ایران و دانشگاهیان باید با حساسیت آن را دنبال کنند و بخش‌های حقوقی و اجرایی دانشگاه‌ها و بخش‌های علمی مرتبط با دانشگاه‌ها باید این موضوع را دنبال کنند.

وی ادامه داد: ما در تعهداتی که در برجام پذیرفته بودیم انجام دادیم چون طرف مقابل به هیچ تعهدی عمل نکرده است اعلام کردیم ما بخشی از این تعهدات را کنار می‌گذاریم و به‌آن عمل نمی‌کنیم و زمان هم گذاشتیم.

جهانگیری گفت: در مذاکرات اخیر که برخی سران کشورها با رئیس جمهوری تماس می‌گیرند گاهی اوقات اصرار می‌کنند که شما چند روز دیگر فرصت دهید چون مثلاً یک هفته فرصت بدهید، ما که یکسال فرصت دادیم. الان ۱۴ ماه است فرصت دادیم با یک هفته چه اتفاقی قرار است بیفتد که ما وقتی تصمیم گرفتیم کاری انجام دهیم می‌گوئید یک هفته فرصت دهید.

در مذاکرات اخیر که برخی سران کشورها با رئیس جمهوری تماس می‌گیرند گاهی اوقات اصرار می‌کنند که شما چند روز دیگر فرصت دهید چون مثلاً یک هفته فرصت بدهید، ما که یکسال فرصت دادیم. الان ۱۴ ماه است فرصت دادیم با یک هفته چه اتفاقی قرار است بیفتد که ما وقتی تصمیم گرفتیم کاری انجام دهیم می‌گوئید یک هفته فرصت دهید.معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: همه غربی‌ها، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها می‌دانند که این دوره هم ۶۰ روز فرصت دارند یعنی ۱۶ شهریور آغاز یک گام دیگر می‌شود بنابراین از این ۶۰ روز استفاده کنند و نگذارند که وقتی زمان ۶۰ روز رسید شروع کنند تماس گرفتن و بگویند باز یک هفته فرصت دهید و گام سوم را برندارید.

اروپایی‌ها از فرصت‌های موجود استفاده کنند

وی گفت: الان فرصتی در اختیار این کشورها هست و از این فرصت می‌توانند خوب استفاده کنند که ما بتوانیم به یک تفاهم برسیم. ما دنبال تعامل و گفت وگو هستیم البته از حقوق ملت خودمان قاطعانه و به طور کامل دفاع می‌کنیم.

جهانگیری در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: در زمان جنگ بودجه بودجه ای در مجلس تصویب کردیم که ۵۱ درصد کسری داشت. الان کسری بودجه این گونه نیست که حتماً باید از منابع بانک مرکزی قرض کرده و کشور را اداره کنیم اما شرایط منابع کشور شرایط خاصی است که باید به آن پرداخته شود.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه گفت: شرایط منطقه شرایط بسیار حساسی است. در همه این اتفاقات در منطقه ما، چه در افغانستان، چه در سوریه و چه در عراق رخ داد آمریکایی ها حضور دارند. هنوز عراقی ها روز خوشی پیدا نکردند و نتوانستند کشورشان را به یک مسیر خوبی ببرند.

وی با اشاره به هم دستی عربستانی ها و اسراییلی ها برای مقابله با ایران گفت: اتفاقات خاصی در منطقه در حال رخ دادن است که حتماً نخبگان و دانشگاهیان کشور باید مسایل منطقه را به صورت دقیق رصد کند و به موقع هشدار دهند و راهنمایی کنند که چه کار باید انجام داد.

جهانگیری با بیان اینکه در چنین شرایط خطیری که پیش روی ما است گفت: از این شرایط خطیر می شود به صورت توامان چنین برداشت کرد که هم ما با یک محدودیت ها و هم با یک فرصت هایی روبرو هستیم. می شود از دل این محدودیتها فرصتهایی برای کشور خلق کرد. این محدودیت ها و فرصت ها به طور مستقیم و غیر مستقیم بر همه نهادهای کشور خصوصاً دانشگاه های کشور تاثیر بسیار جدی و تعیین کننده دارد.

وی ادامه داد: در سیاست گذاری و برنامه ریزی و مدیریت شرایط جدید هیچ جمع و منظومه ای صاحب نظرتر و متخصص تر از جمع دانشگاهیان وجود ندارد که بتواند برای این موضوع فکر کند و راهکار دهد. روسای دانشگاه ها در واقع ذی صلاح ترین فرد هستند به خصوص آنجاهایی که این مسایل روی مراکز عالی و دانشگاه های تاثیرگذار است.

باید به دانشگاه اعتماد کرد / دانشگاه عقل نقاد جامعه است

جهانگیری گفت: تجربه تاریخی ما در ادوار گذشته نشان می دهد که در همه حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باید به نهاد دانشگاه اعتماد کرد و دانشگاه قادر است مسایل را حل و فصل کند و به همین دلیل است که ضرورت ها، تنگناها و اولویت های دانشگاه ها از اولویت های ملی کشور است. مسایل دانشگاه ها مسایل یک نهاد نیست بلکه مسائل یک حکومت است که باید به آنها توجه کند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه آینده کشور در دانشگاه ها رقم می خورد و نمی توانیم نسبت به دانشگاهها به عنوان یک نهاد معمولی نگاه کنیم، گفت: از نظر علمی، آموزشی، پژوهشی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی باید ببینیم چگونه می توانیم از ظرفیت ها و توانمندی ها چه در درون و چه در بیرون دانشگاه استفاده کنیم.

جهانگیری افزود: دانشگاه مرکزی است که فکر می کند، نقد می کند و راهکار برای همه بخش های کشور ارایه می دهد. بنابراین می توان گفت دانشگاه عقل نقاد جامعه است. دانشگاه جایی است که راجع به مسایل علمی راهکار می دهد. نهاد زنده و پویایی است و پیوند عمیقی با جامعه دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه برای اینکه عقل نقاد جامعه باشد نیازمند استقلال علمی، آزادی های آکادمیک، التزام اجتماعی و حاکمیت اصول و هنجارهای اخلاق علمی در خود است. در درون دانشگاه ها باید از استقلال علمی حفاظت شود و هیچکس بهتر از روسای دانشگاه نیست.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: علاوه بر این باید از آزادی های اکادمیک حفاظت و حراست شود، اصول و هنجارهای اخلاق علمی باید در دانشگاه مراعات شود و خود دانشگاه ها باید از آن حفاظت کنند.

جهانگیری با اشاره به مصوبه دولت برای مقابله با تقلب در پایان نامه ها و کارهای علمی دیگر اظهارداشت: دانشگاه ها باید به آموزش های روزآمد، پروهش های مساله محور و راه حل گرا و آنچه که نیاز امروز است بپردازند و قدرت ارتباطی خود را با جامعه و جهان بالا ببرند.

وی افزود: گفت و گو و نقد که از اصلی ترین مسایل سیاسی جامعه امروز ما است دانشگاه ها می توانند هم در درون خود و هم در بیرون خود این کار افزایش پیدا کند. ایفای نقش دانشگاه ها مستلزم شجاعت، مسوولیت پذیری و پیشگامی آنها است که روسای دانشگاه ها باید از این ویژگی‌ها برخوردار باشند و تاثیرگذار هستند.

نهادهای حاکمیتی با حسن ظن به دانشگاه نگاه کنند

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: دولت و نهادهای حاکمیتی برای اینکه دانشگاه‌ها بتوانند به نقش واقعی خود عمل کنند، باید با حسن ظن نسبت به آن‌ها رفتار کنند.

وی اضافه کرد: جایگاه و منزلت دانشگاه، حقوق و حرمت این نهاد باید در کشور به رسمیت شناخته شود و از آن حفاظت و حراست شود. سوءظن و بی‌اعتمادی به دانشگاه و دانشگاهیان و امنیتی کردن و امنیتی دیدن مسائل دانشگاه و سلیقه ای برخورد کردن با آنها موجب انفعال و ناکارآمد شدن دانشگاه‌ها می‌شود اگر می خواهیم دانشگاه کارآمدی داشته باشد باید به آن توجه شود.

جهانگیری با بیان اینکه خود دانشگاهی ها باید برای حل مسایل کشور پا پیش بگذارند گفت: تجربه گفت‌وگوی دولت با ۱۳ دانشگاه ملی در یک سال گذشته تجربه‌ای نسبتاً موفق بود. ما با آنها جلسات متعددی داشتیم که این جلسات منجر به تشکیل کارگروه هایی برای حل مسایل کشور شد. این کارگروه ها به جمع بندی هایی که رسیدند آنها را به دولت فرستادند، که در دستور کار برخی کمیسیون های دولت چه در حوزه اقتصادی و چه در حوزه فرهنگی و اقتصادی شد.

معاون اول رییس جمهوری گفت: به دلیل وجود سرمایه اجتماعی در دانشگاه‌ها پس از وقوع سیل در برخی مناطق کشور و تبدیل آن به مهم‌ترین مسئله ملی، رئیس جمهور مسئولیت تهیه گزارش درباره علت وقوع این واقعه را بر عهده دانشگاه‌ها سپرد تا آن‌ها یک گزارش ملی مناسبی تهیه کنند.

جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند در حل بسیاری از مسائل کشور حضور فعال داشته باشند گفت: دانشگاه‌ها در کنار توسعه علمی، نقش تأثیرگذاری در توسعه ملی کشور دارند.

وی در ادامه تزریق امید به جامعه را یکی از مهمترین رسالتهای دانشگاه عنوان کرد و گفت: اگر بی‌تفاوتی و یأس در جامعه شکل بگیرد و مردم سرنوشت خود را جدا از جامعه بدانند اتفاق خطرناکی رخ می‌دهد و اگر این احساس در دانشگاه‌ها شکل بگیرد موضوع خطرناک‌تری در پیش خواهد بود. بنابراین دانشگاه باید در بالا بردن احساس تعلق به جامعه و امیدواری نسبت به آینده کشور تلاش کنند.

جهانگیری راهکار برون رفت کشور از مشکلات را مقاومت عنوان کرد و گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب در بیانات‌شان در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) فرمودند راهبرد امروز جمهوری اسلامی ایران مقاومت است. در تعبیر اجرایی راهبرد مقاومت باید تاب‌آوری جامعه در عرصه‌های مختلف را بالا ببریم.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: تاب‌آوری اقتصادی دارای مولفه‌هایی نظیر معیشت، مردم و بودجه دولت است و اینکه چگونه از ظرفیت های موجود استفاده کنیم که مردم بتوانند این شرایط را تحمل کنند، چرا که یکی از برنامه‌های آمریکایی ها در اعمال تحریم‌های اخیر آن بود که به ضعیف‌ترین طبقات جامعه فشار وارد کنند تا کشور را از داخل بهم بریزد البته امروز شاهدیم که معیشت بخشی از مردم ما به سختی می‌گذرد.

جهانگیری با اشاره به وضعیت بودجه کشور گفت: تاکنون تصمیمات بسیاری در کشور اخذ شده تا اتکای بودجه به نفت را کاهش دهیم که البته در این زمینه کارهای خوبی نیز صورت گرفته است. با این حال هنوز بخش زیادی منابع درآمدی بودجه دولت به طور مستقیم و غیرمستقیم وابسته به درآمدهای نفت است.

اظهارات بودجه ای معاون اول: لزوم خلق منابع غیرنفتی و کاهش هزینه ها

وی افزود: پیش از اعمال تحریم‌های نفتی، کشور روزانه تا سقف دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد، که بعد از تحریم ها گفته بود که می خواهند صادرات نفت ما را به صفر برسانند برای همین ما برای سال ۹۸ پیش‌بینی صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز را در نظر گرفتیم. اما در جلسه سران قوا بحث شد و نتیجه این شد که این میزان به یک و نیم میلیون بشکه در روز افزایش یافت البته در ماه‌های بهمن و اسفند ۹۷ میزان صادرات نفت ایران نزدیک به صادرات دوران قبل از تحریم‌های نفتی آمریکا بود.

جهانگیری با بیان اینکه دولت سقف بودجه سال ۹۸ را ۴۲۷ هزار میلیارد تومان تعیین کرد گفت: رهبر معظم انقلاب پس از بررسی لایحه بودجه فرمودند که اگر کسی این بودجه را ببیند از بودجه شما کسی استقبال نمی کند و استنباط نمی کند که کشور در شرایط ویژه ای قرار گرفته است و اگر شرایط سخت است این لایحه باید با شرایط سخت پیش‌بینی شود.

وی افزود: بر همین اساس دولت در جلساتی که با مجلس برگزار کرد سقف بودجه را ۴۰۷ هزار میلیارد تومان کاهش داد و سازمان برنامه و بودجه نیز اعلام کرد که این رقم کمترین میزانی است که دولت می‌تواند با آن کشور را اداره کند و از این پایین تر نمی شود.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: مجلس شورای اسلامی رقم بودجه سال ۹۸ را بعد از بررسی‌های مربوطه از سقف ۴۰۷ هزار میلیارد تومان به ۴۴۷ هزار میلیارد تومان افزایش داد و آن را به دولت برگرداند. در این شرایط رهبری تکلیف دیگری تعیین کردند و فرمودند که در چهار ماهه نخست سال ۹۸ باید اصلاحاتی در ساختار بودجه بدون نفت انجام شود و ساختار بودجه اصلاح شود.

وی در ادامه به سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: در بودجه امسال رقم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای درآمدهای مستقیم نفتی تعیین شده است. از سوی دیگر در شورای عالی سران سه قوه در مصوبه‌ای سقف بودجه امسال از ۴۴۷ هزار میلیارد تومان به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و این موضوع نیز از سوی رهبری مورد تأیید قرار گرفت. با این حال با توجه به وضعیت کنونی حتماً این رقم نیز به طور کامل تحقق نخواهد یافت.‌

باید به همه کسانی که به ایران علاقمند هستند میدان کار و فعالیت بدهیم

جهانگیری با بیان اینکه با توجه به وضعیت بودجه با دو راهکار مواجه هستیم، افزود: یکی از راهکارها خلق منابع جدید غیرنفتی برای اداره کشور است. ایران کشور پولداری است و منابع مختلفی در اختیار دارد و هر کشوری بخواهد می تواند در کشور ما سرمایه گذاری کند.

وی ادامه داد: راهکار دوم کاهش هزینه‌های جاری کشور است. این کاهش باید در همه جا اعمال شود و اصلاح ساختار بودجه نیز بر روی سایت برنامه بودجه است بنابراین من از دانشگاه ها می خواهم در اصلاح ساختار بودجه کشور کمک کنند. اقتصاد ایران اقتصاد بزرگی است و سالی ۲۰۰ میلیارد دلار مبادلات خارجی دارد.

معاون اول رییس جمهوری گفت: باید در تاب‌آوری سیاسی و اجتماعی به حد قابل قبولی از اعتماد و امید به آینده و همبستگی ملی دست پیدا کنیم.نمی‌شود کشوری که می‌خواهد از مشکلی که آمریکا در حوزه خارجی برای او ایجاد کرده بیرون برود، به مسائل داخلی خود بی‌توجه باشد و یا این فکر وجود داشته باشد که گروه و جریانی می‌تواند گروه دیگر را حذف کند. ما به همه کسانی که به ایران علاقه‌مند هستند باید میدان کار و فعالیت بدهیم.

جهانگیری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در همین انتخابات ۹۶ بود زمانی که می خواستند دعوت کنند گفتند اگر نظام را هم قبول ندارید به خاطر ایران در انتخابات شرکت کنید. الان حتماً هر کسی که می‌خواهد ایران را از خطر فعلی دور نگه دارد باید فرصت فعالیت پیدا کند. وی گفت: ما ضمن اینکه باید بزرگ فکر کنیم باید به ضرورت های عملی این مقطع جدی تر فکر کنیم. باید امروز به این فکر کنیم که چگونه کار کنیم که توسعه علمی کشور که بارها مورد تاکید بوده است، دچار وقفه نشود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۰۱۶۳۱۱:۲۸:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۷
مردم یادتون هست که هر روز قیمتها بالا میرفت. خدا از سر دارو دسته نئولیبرال شما نگذره.
ناشناس۹۹۰۲۶۳۱۱:۵۹:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۷
نوبخت نیلی نهاوندیان 3 نون اقتصادی که نان مردم را بریدند باید ممنوع الخروج دستگیر و محاکمه شوند
ناشناس۹۹۰۶۱۵۱۴:۳۱:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۷
و جهانگیری
ناشناس۹۹۰۴۱۶۱۲:۵۸:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
مردم از ۱۵۰ میلیارد دلار چه خبر !؟؟
ناشناس۹۹۰۱۷۱۱۱:۳۰:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۷
چه خبر از دلار 4200 تومانی و چه خبر از خان داداشت؟
ناشناس۹۹۰۱۷۵۱۱:۳۲:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۷
از حسن و اسحاق به سختی ملولم
ناشناس۹۹۰۱۸۲۱۱:۳۴:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
از داداشی چه خبر هنوز ازاده؟
ناشناس۹۹۰۲۰۰۱۱:۳۹:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
مقصر اصای شمایید نه امریکا...از دشمن انتظار دوستی دارید؟! چرا قرارداد اینقدر شل و ول است که امریکا و اذوپا هر کاری میکنند ولی ایران توان شکایت هم نداره؟! چرا تعهدات مرحله ای اجرا نشد؟! اها یادم اومد, نزدیک انتخابات بودیم و دست دولت خالی بود...باید منافع ملی رو به ثمن بخس میفروختند
ناشناس۹۹۰۲۲۶۱۱:۴۶:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۷
150 میلیارد دلار پولهای آزاد شده را مقامات ناپدید کردند نه آمریکا
محض خنده۹۹۰۲۴۳۱۱:۵۲:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۷
اینجا منظور از مردم خودشان هستتد که از مزایای برجام بیش از چند صد میلیارد استفاده بیستر نکردند
ناشناس۹۹۰۲۵۲۱۱:۵۵:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۷
بی کفایتی شما وهیئت دولت هیچ ربطی به برجام وامریکا و ترامپ ندارد اتفاقا اقای ترامپ بیشتر از شما به ایران خدمت کرد دشمن دانا که غم جان بود بهتر از ان دوست که نادان بود
ناشناس۹۹۰۲۶۸۱۲:۰۱:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱۷
معرفی میکنم : ایشون رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هستن!!!! وای بر ملتی که این جماعت رو بر مسند نشاندند
ناشناس۹۹۰۵۳۹۱۳:۵۱:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
لابد مهدی جهانگیری هم مشاورششش در ستاد مبارزه با فسادددددددد استتت
ناشناس۹۹۰۴۶۱۱۳:۱۳:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
سیب و گلابی برجام چی شد ؟!
ناشناس۹۹۰۷۲۹۱۵:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱۷
از اولش هم برجام بدرد نمی خورد

پربحث‌های امروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 3. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 4. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 5. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 6. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 7. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 8. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 9. سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

 10. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 11. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 12. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 13. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 14. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 15. آخرین خبر از نفتکش گریس

 16. خط قرمز انتقاد از قوه قضائیه  

 17. ثبت رضایت‌نامه بدون قیدوشرط برای بخشش «نجفی»

 18. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 19. هجمه علیه وزیر کار به خاطر شفافیت / فشار برخی اعضای ستاد روحانی به شریعتمداری

 20. جزئیات جدید درباره ثبت‌نام متقاضیان کارت سوخت

 21. ایزی مارکت، اتفاق خوبی که باید تمام فعالان حوزه شبکه از آن با خبر شوند

 22. نخبه مازندرانی با تولید ادوات کشاورزی مانع خروج ارز از کشور می‌شود

 23. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 24. ظریف راهی کویت شد

 25. پوتین و ماکرون درباره برجام رایزنی می‌کنند

پربحث‌های دیروز

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 3. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 4. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 5. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 6. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 7. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

 8. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 9. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 10. تورم مقابل حذف صفر پول می‌ایستد؟

 11. خرازی: برای گفتن حرف حق آبرو دادیم و بی‌احترامی شنیدیم

 12. اقتدار یعنی برخورد با رانت‌خواران/ مردم درباره نجفی و خانواده میترا استاد، قضاوت نکنند/ عملکرد ظریف در برجام، مثبت بود؟

 13. امحای 8.5 تن تخم مرغ احتکار شده فاسد

 14. اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

 15. والدین مطلقه‌ای که قصد ازدواج مجدد دارند، بخوانند

 16. آمریکا خدمه نفتکش گریس ۱ را تحریم می‌کند

 17. برچسب زنی به بیماران ایدز دیگر کافی است

 18. ۱۳ دانشگاه ایرانی در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا

 19. جرمی کوربن رسما خواستار برکناری بوریس جانسون شد

 20. نماینده CNN در ایران درگذشت

 21. به جای مبارزه با مظاهر فساد به سراغ ریشه‌ها برویم

 22. پمپئو ایران را تهدیدی برای لبنان معرفی کرد

 23. حذف چهار صفر در وضعیت اقتصادی فعلی به صلاح نیست

 24. روایت رسانه‌های پاکستان از آزادی گریس ۱ و سرخوردگی آمریکا

 25. چه خبر از ابراهیم حاتمی‌کیا؟

پربحث‌های هفته

 1. فرار ناوچه انگلیسی از دست شناوران سپاه پاسداران  

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 4. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 5. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 6. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 7. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 8. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 9. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 10. تعرض به یک دختربچه در بیمارستان شیراز

 11. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 15. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 16. جزئیاتی از دیدار مهم قالیباف و رهبر انقلاب  

 17. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 18. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 19. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 20. اما و اگرهای تحریم ظریف

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 23. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 24. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 25. طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی و شکستن انحصار پزشکی

پربحث‌های امروز

 1. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 2. واکنش علی مطهری به انتقاد تند آیت‌الله یزدی از آملی لاریجانی

 3. آمریکا آبرویی برای حقوق بین الملل باقی نگذاشته است

 4. متن نامه لاریجانی به روحانی درباره ابلاغ تشکیل وزارت میراث فرهنگی

 5. ژاپن برای روابط با ایران اهمیت زیادی قائل است

 6. وزیر کشور عراق وارد تهران شد

 7. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 8. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 9. هشدار جانشین فرمانده‌کل سپاه به دشمنان

 10. طرح تشکیل یک استان جدید اعلام وصول شد

 11. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 12. سرلشکر باقری: تحریم را به فرصت تبدیل کرده‌ایم

 13. بروجردی: آمریکا باید تحریم تسلیحاتی شود

 14. رئیس مجلس تشکیل وزارت میراث فرهنگی را به رئیس جمهور ابلاغ کرد

 15. واکنش کواکبیان به صحبت‌های آیت‌الله یزدی

 16. جزئیات جلسه فتاح و رئیسی  

 17. سوال از وزیر اطلاعات درباره مازیار ابراهیمی  

 18. جدول تازه‌ترین قیمت تلفن همراه در بازار

 19. تحقیر آمریکا و دوستانش در برابر ایران

 20. رئیس‌جمهور موظف به ارائه برنامه وزرا ظرف دو هفته پس از تحلیف شد

 21. لاریجانی: آمریکا با استیصال آخرین تیرهای شکسته خود را رها می‌کند

 22. اسامی ۱۶ نماینده تأخیرکننده جلسه مجلس

 23. سراج: پیگیری دستگاه قضا منجر به استعفای پوری‌حسینی شد

 24. وزیر کشور: باید کاری کنیم که مردم دغدغه آزادی و عدالت نداشته باشند

 25. جلسه علنی مجلس آغاز شد

پربحث‌های دیروز

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 3. خرازی: برای گفتن حرف حق آبرو دادیم و بی‌احترامی شنیدیم

 4. اقتدار یعنی برخورد با رانت‌خواران/ مردم درباره نجفی و خانواده میترا استاد، قضاوت نکنند/ عملکرد ظریف در برجام، مثبت بود؟

 5. اس ۳۰۰ ایرانی آماده تحویل به نیروهای مسلح شد

 6. امام جمعه مشهد: به دنبال پیدا کردن مقصر در برجام نیستیم

 7. ایران چهار عنوان مسابقات نظامی جهان را در چین کسب کرد

 8. سفیر انگلیس: قانون درباره گریس 1 روشن است

 9. امام جمعه موقت تهران: قاچاق و فساد باید جهادگرانه حل شود

 10. رئیس قوه قضائیه: پایان عمر مفسدان فرا رسیده

 11. ظریف: این حقیقت را که توقیف نفتکش صد درصد نامشروع بوده، نمی‌توان تغییر داد

 12. لایحه‌ سازمان‌های مردم نهاد در راه مجلس /۶۷ درصد سازمان‌های مردم نهاد کشور فعال هستند

 13. عبور از تحریم‌ها از مسیر تقویت شرکت‌های دانش بنیان می‌گذرد

 14. مشکلات بدون همراهی مردم حل نمی شود/تولید انرژی با آزاد شدن ظرفیت مردم

پربحث‌های هفته

 1. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. جزئیاتی از دیدار مهم قالیباف و رهبر انقلاب  

 5. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 6. اما و اگرهای تحریم ظریف

 7. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 8. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 9. ظریف: فشار آمریکا به ایران به دلیل قوت و قدرت ایران است نه ضعف

 10. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 11. حسن عباسی بازداشت شد

 12. بحران خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی/ تصمیم درست چه زمانی گرفته خواهد شد؟

 13. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 14. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 15. حاجی‌دلیگانی: همه می‌دانند که جریان اصلاحات مقصر اوضاع فعلی است/ نمی‌توانند مردم را فریب دهند

 16. انتقادات کرباسچی از خاتمی/ کنایه‌های عارف به کارگزاران/ انتقاد روزنامه اصولگرا از شورای نگهبان

 17. روند رسیدگی به پرونده اکبر طبری چگونه است؟

 18. عباس سلیمی نمین داغ دار فقدان دخترش شد

 19. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 20. حاجی‌دلیگانی: میلیاردها دلار ذخایر ارزی با تصمیم جهانگیری حیف‌ومیل شد

 21. یک ابهام درباره پرونده طبری/ دفاع عارف از مسکوت ماندن لوایح FATF/ شکست اصلاحات به روایت زیدآبادی

 22. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 23. تحلیل کیهان از بازداشت حسن عباسی

 24. حسین الله‌کرم: تلاش می‌کنیم بدون تماس یا درگیری لفظی به بدحجاب‌ها تذکر دهیم

 25. پرونده همه‌پرسی روی میز رئیس‌جمهور/ واکنش زیباکلام به اظهارات خاتمی/ اشتباه اصلاح‌طلبان در ائتلاف سال ۹۲ و ۹۶

آخرین عناوین