سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

گروه اجتماعی الف،   3980417034 ۵۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

اعتبار دادن به اسناد غیررسمی در محاکم قضایی باعث شده است که تقریبا هیچکس از مالکیت قطعی بر اموال غیر منقول خود اطمینان خاطر نداشته باشد.

 به گزارش الف هر کشوری برای ایجاد ثبات اقتصادی نیازمند قوانینی است که جلوی سوء استفاده کنندگان و سوداگران را بگیرد و امنیتی در جهت اطمینان خاطر سرمایه‌گذاران ایجاد کند. اما این مورد در کشور ما به سبب برخی مشکلات قانونی ضمانت اجرا ندارد و هیچ کس به طور قاطع نمی‌تواند مالکیت خود را ثابت کند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران بیم دارند که حتی در صورت خرید ملکی به صورت رسمی، فردی بر مالکیت آن‌ها ادعا کند. همین موضوع گاه سبب ورشکستگی واحدهای اقتصادی است. زیرا هر واحد تولیدی برای انجام فعالیت‌های خود نیاز به تهیه ملک دارد اما هر چند که در راستای تهیه زمین، کاملا قانونی اقدام به خرید کرده باشد، بازهم نمی‌تواند از وضعیت مالکیت خود اطمینان پیدا کند.

 براساس مشاهدات انجام شده و گفتگو با یک مدیر عامل شرکت ساختمان سازی معلوم شد، این شرکت ساختمان‌سازی هشت سال پیش، زمینی را به مساحت 1200متر در یکی از مناطق تهران خریداری می‌کنند تا با جذب سرمایه و سرمایه‌گذار، این زمین‌ها را تبدیل به ساختمان کنند. اما پس از مدتی فردی با ارائه برگی کاغذ، مدعی می‌شود که چهار دست قبل مالک وقت، به وسیله قولنامه ملک مذکور را به وی، فروخته است.

نکته جالب این که رئیس این شرکت، زمین مذکور را پس از طی کردن فرایندهای قانونی نظیر استعلامات اداره ثبت و مالیات، خریداری کرده و پس از اطمینان پیدا کردن از صحت معامله اقدام به خرید آن نموده است. وی که اکنون شرکتش ورشکسته شده و کارمندانش نیز بیکار، معتقد است که با اعتماد به سند رسمی، ملک را خریداری کرده اما اکنون با مشکل روبرو شده است.

هرچند رئیس این شرکت سرمایه گذاری با استفاده از سند رسمی و طی کردن تمامی فرایندهای قانونی، اقدام به خرید ملک مذکور کرده بود اما باز هم دادگاه به شخصی حکم داد که با ارائه یک برگ کاغذ به دادگاه، از کسی که سند رسمی دارد، شکایت کرده بود. به عبارتی دیگر برای دادگاه‌های کشور فرقی نمی‌کند که طرف ادعا کننده دارای سند رسمی باشد یا غیررسمی، بلکه آنچه برای آن‌ها مهم بوده تقدم زمانی هر یک از اسناد بر دیگری است.

از طرف دیگر این موضوع باعث بیکار شدن بسیاری از کارمندان شرکت مذکور شده زیرا شرکت را با ورشکستگی روبرو کرده و علاوه بر آن شرکت توانایی پرداخت مطالبات مردم را ندارد.

یکی از کارمندان این شرکت به خبرنگار الف گفت: پس از ادعای صورت گرفته برروی زمین شرکت، شرکت ورشکست شد و از اینرو شرکت توانایی پرداخت حقوق ما را ندارد. به همین دلیل مشکلات بسیاری برای ما بوجود آمده است. حدود دو ماه است که ما حقوق نگرفته‌ایم و خود این موضوع سبب بهم ریختن زندگی ما شده است.

مدیر فنی این شرکت ساختمانی نیز گفت : پس از این اتفاق هیچ گاه نمی‌توانم از وضعیت مالیکت خود اطمینان، حاصل کنم. زیرا هر کس می‌تواند با ارائه یک برگه کاغذ مدعی شود که صاحب خانه من است و با رجوع به دادگاه ملک من را از من بگیرد!.

ترکش‌های ابطال اسناد رسمی تنها گریبان این شرکت خصوصی و چندین کارمند این شرکت را نگرفته است. زیرا این موضوع سبب تهدید امنیت حقوقی کشور می‌شود. چرا که هر واحد تولیدی یا کارآفرینی را به راحتی می‌شود با ارائه یک برگه کاغذ تهدید کرد و زمین آن را غصب کرد.

 بسیاری از کارشناسان علت بروز چنین مشکلاتی در کشور را اعتبار معاملات غیررسمی می‌دانند و بر این باورند تا زمانی که معاملات غیررسمی در دادگاه‌ها دارای اعتبار هستند و توانایی ابطال اسناد رسمی را دارند این مشکلات را شاهد خواهیم بود.

 دکتر عباس کریمی عضو هیئت علمی حقوق دانشگاه تهران معتقد است امنیت قضایی منوط به این است که مردم با اطمینان خاطر و با در نظر داشتن قوانین حکومتی بتوانند به حقوق خود برسند.
وی تاکید کرد: در بحث امنیت قضایی، سند رسمی سهم بسیار مهمی بازی می‌کند، یعنی زمانی که سند عادی موجب بی‌اعتباری سند رسمی ‌شود، امنیت قضایی مردم نیز به هم ریخته و امنیت اقتصادی کاملا مخدوش می‌شود و با مخدوش شدن امنیت اقتصادی هیچ سرمایه‌ای در کشور استقرار پیدا نمی‌کند. از این رو یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که در دنیا مرسوم بوده، توجه به اسناد رسمی است.

این استاد دانشگاه با اشاره به بی نظمی در جامعه در صورت تداوم اعتبار اسناد غیررسمی گفت: با تداوم اعتبار معاملات غیررسمی، امنیت اقتصادی در کشور از بین می‌رود و مردم در معاملات خود به سبب نامطمئن بودن قوانین حکومتی، اعتماد خود را به قوانین از دست می‌دهند. سلب شدن اعتماد مردم به قوانین نیز به معنای از دست رفتن مشروعیت قوانین در نزد مردم است.

راه حل چیست؟

پاکباز وکیل پایه یک دادگستری معتقد است: تنها راه برون‌رفت از این معضل و کاهش حجم انبوهی از پرونده‌های قضایی که دقیقا به دلیل همین اعتباربخشی به اسناد عادی تشکیل می‌شود، اصلاح و بازنگری در قوانین موجود و تصویب قوانینی است که همچون کشورهای پیشرفته دنیا، موجب برتری اسناد رسمی بر اسناد عادی شده و مردم را به ثبت معاملاتشان در دفاتر اسناد رسمی مکلف کند.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

عباس۹۹۱۷۶۳۰۷:۱۱:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یه ذره هم که انسان احساس امنیت میتونست بکنه هم نمیذارن! ما از ژاپن بیشتر رو ویبره و زلزله (اجتماعی ) هستیم.
اكبر۹۹۳۴۶۶۲۱:۱۲:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ارام باشيد. براي شركت دوستي مشكل بيش امده. دستش بجايي بند نبوده، براش اين كزارش را تهيه كردند . والّا راه حل اين موضوع راحته. مدعي بايد ميرفت دستور تعقيب ان كلاهبردار را ميداد. اين شركت هم بعداً مشخص ميشود كجاي قضيه بوده. اينجا ايرانه.
صف۹۹۱۷۸۶۰۷:۴۳:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
تبدیل کردن سند دستی به رسمی پول زیادی میخواهد و اکثر آنهاییکه اسناد دست نوشته دارند قدرت پرداخت این پول را ندارند. آنهاییکه نسخه می پیچند و میگویند دولت باید صاحبان اسناد دست نوشته را مکلف به تهیه سند رسمی کند آیا به این موضوع فکر کرده اند؟
ناشناس۹۹۲۲۴۵۱۱:۱۴:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
پول برای خرید ملک دارن ولی پول برای تهیه سند رسمی ندارن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! مشکل این داستان بی پولی نیست مشکل اینه که سند رسمی جلو چراغ خاموش حرکت کردن و سوء استفاده های مختلف رو می گیره که احتمالا خیلی ها موافق نیستند
محمد امین۹۹۳۳۹۶۲۰:۳۴:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
این دیگه از اون حرفاست کسی که ملک داره و داره معامله میکنه پول رسمس کردنشو نداره
ناشناس۹۹۱۸۵۰۰۸:۱۹:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
سند های مهر و موم شده را شما ازدست مردم گرفتین و یه تیکه کاغذ دادین پس اینها همه از ضعف عملکرد دولت هست خودش هم باید درست کند
ناشناس۹۹۲۰۰۵۰۹:۳۰:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
سند رو دولت میده؟؟؟
علی۹۹۲۴۷۷۱۲:۳۶:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
شخصی که میتونه چند صد میلیون هزینه خرید یه ملک کنه مطمئن باشید توانایی پرداخت هزینه تهیه سند رو هم داره ....البته اگه تخلفی نکرده باشه که مجبور به پرداخت جریمه بشه ...که در اون صورت هم عذر موجهی برای سند نکردن نیست
ناشناس۹۹۱۸۷۵۰۸:۲۷:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
علت ان است که خیلی ساده میشود سند گرفت
ناشناس۹۹۱۹۱۶۰۸:۴۸:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
به زبان ساده یعنی پول زور بده تا برسمیت بشناسیم، مگر در دفاتر رسمی چیزی بررسی میشود که در اسناد دیگر بررسی نمی شود؟ در دفاتر رسمی ، فقط بر مبنای همان سند یک پرینت دیگه میزنند و چند تا امضا یک مهر ( پول زور) و بدین ترتیب میود رسمی رسمی!!! در کشور ما همه به پول زور گرفتن عادت کرده اند
ناشناس۹۹۲۵۶۵۱۳:۰۱:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اشتباه می کنید.برای هربارا انتقال قطعی سند مالکیت از ثبت اسناد استعلام می شود.
ناشناس۹۹۱۹۱۹۰۸:۵۰:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
سند رسمی که میشود با رشوه ابعاد زمین و یا ملک را توسط کارشناس ثبت بزرگتر کرد و پول بیشتر گرفت چه ارزشی دارد دادگاه بر همه گونه ادعایی باید رسیدگی کندمالکیت سند های قدیمی منگوله دار بیشتر از این سند های دستکاری شده امروز است
محمد۹۹۱۹۲۶۰۸:۵۳:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اون کسی که جواب استعلام را داده باید مسول باشد
ناشناس۹۹۱۹۲۷۰۸:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چقدر بهانه میگیرید ارزان نمیشه برگردید به دهاتی که امدید و یا شهری که بودید شما اکثرتان در شهرستان ها ملک و املاک دارید ولی نق میزنید شاید مال مفتی به شما بدهند برگردید ظرفیت تکمیل است و همه امکانات در شهر ها وجود دارد و حتی بهتر از تهران و هوای سالم
ناشناس۹۹۲۷۲۱۱۴:۰۳:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
تو مطمئن هستی اجداد شما از تهران هستند یا شاید مالک تهران که خودش یه ده بوده . بعد اگه پول نفت جنوب در خود جنوب سرمایه گذاری شده بود شما باید به جنوب مهاجرت میکردید برای کار دیگر امکانات.
ناشناس۹۹۲۸۱۳۱۴:۳۵:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
تو سابقت جستجو کنی از فضا نیومدی اون جایی که الان زندگی می کنی اونم دهاتی بیشتر نیست،منتها در مقیاس بزرگتر
سیروس۹۹۳۴۰۰۲۰:۳۷:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بابا شهر نشین،نکشیمون بچه شهر
ناشناس۹۹۱۹۳۷۰۸:۵۷:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
خیلی از قوانین کشور باید بازنگری بشن مثلا اگر متهمی در دادگاه عمدا حاضر نشود بعد از صدور رای می تواند به رای اعتراض کند درخواست واخواهی و تجدید نظر و ....بدهد و شاکی باید سالها در این بازی به انتها گرفتار بشه
ناشناس۹۹۱۹۳۸۰۸:۵۸:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اداره ثبت شده مثل شهرداری با یک نامه اداری شما میتوانید اعمال نفوذ کنید و سند از مال دیگری بگیرید حال که بدون حکم قضایی هر ادعای اداری از نظر قانون بی ارزش است و دیوان عدالت اداری هم متاسفانه همیشه طرف ادارجات و دولت را میگیرد
ناشناس۹۹۱۹۵۰۰۹:۰۲:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اپارتمان خریده شده طبق سند باید 109 متر باشد پس از کارشناسی مستقل شده 102 متر حالا بعد از 5 سال باید یقه چه کسی را گرفت به جز شکایت به دادگاه
پیرمرد۹۹۲۲۶۴۱۱:۲۴:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
فایده نداره دیدم که می گم .کلی دوندگی و پول کار شناس و................
ناشناس۹۹۱۹۶۳۰۹:۱۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اسناد رسمی کشور را میتوان با دو شاهد باطل کرد.وماده قانونی 1309 که بالاترین اسناد را اسناد رسمی دولتی میداند شورای نگهبان برحسب شرعی باطل کرده است
رضا۹۹۱۹۸۶۰۹:۲۵:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
برای یکی از دوستان من هم چنین اتفاقی افتاد بیچاره در داخل خانه اش که سند داشت بیش از سه سال بود که نشسته بود اما گویا مالک که به خارج از کشور رفته بود بصورت قول نامه ای ( البته صوری ) به تاریخ 6 ماه قبل از معامله ایشان به یک بنگاه دار املاکی ملک را فروخته بود دادگاه ملک ایشان را به نفع بنگاه دار حکم داد و به ایشان گفت که از مالکی که ملک را خریده ای میتوانی شکایت کنی که ملک غیر (ملک کسی دیگر ) را به تو فروخته است !!!!!!! به همین سادگی !!!!! به همین خوشمزگی !!!!
ناشناس۹۹۱۹۹۰۰۹:۲۷:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
سند رسمی الویت دارد به سند غیر رسمی! چیز مشخصی حالا چرا اجرا نمیشه...
ناشناس۹۹۱۹۹۶۰۹:۲۸:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
تنها راه برون‌رفت از این معضل و کاهش حجم انبوهی از پرونده‌های قضایی که دقیقا به دلیل همین اعتباربخشی به اسناد عادی تشکیل می‌شود، اصلاح و بازنگری در قوانین موجود و تصویب قوانینی است که همچون کشورهای پیشرفته دنیا، موجب برتری اسناد رسمی بر اسناد عادی شده و مردم را به ثبت معاملاتشان در دفاتر اسناد رسمی مکلف کند.
ناشناس۹۹۲۰۰۹۰۹:۳۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اداره ثبت و سند سازی با مدارک جعلی و رشوه دارد غوغا میکند تمام زمین خواری ها و سند گرفتن های غیر قانونی با کمک افرادی در اداره ثبت صورت گرفته
ناشناس۹۹۲۰۱۰۰۹:۳۲:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
پدر من هم مالک یک واحد آپارتمان است که حدود 15 سال پیش به طور قانونی و رسمی خرید و حالا هم سند تک برگی دارد. اما هنگام درخواست مجوز برای نوسازی، تازه معلوم شده بنیاد مستضعفان معارض ملک است و دردسرهای لاینحل که تنها باید با پرداخت نزدیک یک میلیارد تومان به ازای هر واحد حل و فصل شود!!! چرا پدر شهید و بقیه همسایه ها باید تاوان این سیستم ناقص را بدهند؟؟؟ یعنی اینجا مدعی العموم نباید مداخله کند و احقاق حق کند؟؟؟
mousa۹۹۲۰۱۶۰۹:۳۷:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
سند رسمی هم ممکن است جعلی یاشد.....کم نیستند سردفترانی که پول می گیرند و سند جعلی صادر می کنند.....
ناشناس۹۹۳۳۹۲۲۰:۳۰:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
از کی تا حالا سردفترها سند صادر می کنند ؟
ناشناس۹۹۲۰۲۰۰۹:۳۹:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کجای دنیا میشه با حکم اداری دستور به گرفتن سند نمود که در ایران میشه با یک نامه اداری صاحب سند شد
ناشناس۹۹۲۰۲۷۰۹:۴۲:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
وقتی میشه با رشوه همه کار کرد کارشناس و کارمند و رئیس ثبت هم چرا نگیره
ناشناس۹۹۳۳۰۶۱۹:۰۹:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
دقیقا باید از دستگاه هایی که درگیر سند بودن شکایت کنه
علی۹۹۲۰۲۸۰۹:۴۳:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بطور کلی روش خرید و فروش ملک با وجود الکترونیکی شدن مثل سابق هست. بطور مثال کسی که میخواد خونه بخره اول باید قولنامه ببنده بعد بره استعلام های بقیه ارگانها رو بگیره مثل بازداشتی و مالیات دارایی و شهرداری. در حالیکه یکی که میخواد ملک بخره با پرداخت اولیه پول تو سیستم دولت بعد اخذ کد رهگیری همون روز بدونه وضعیت ملک چگونه هست. در واقع الکترونیکی شدن کارها هیچ کمکی نکرده فقط در کنار کاغذ بازی یک ثبتی هم تو سیستم میشه همین.
ناشناس۹۹۲۰۳۶۰۹:۴۶:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یک جای کار ایراد دارد و گزارش منطقی نیست. وقتی دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر با آن فرایندهای وقت گیر و لاک پشتی، مدارک را بررسی کرده و حتماً پس از کارشناسی‌های متعدد، رای به نفع سند دستی داده شده، به احتمال زیاد سوء جریانی در فرایند خرید از فروشنده آخر و صدور سند رسمی توسط اداره ثبت وجود داشته است.
ناشناس۹۹۲۰۵۸۱۰:۰۱:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید خسارت این فرد رو اداره ثبت و یا هر جایی که مسئول این اشتباهه به طور کامل و با قیمت روز پرداخت کنه.
ناشناس۹۹۲۰۶۳۱۰:۰۳:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بله اسناد قدیم که بقولی منگوله دار بود صاحبان قبلی معلوم بودند ولی یه تکه کاغذ رو دست مردم میدن و معلوم نیست ملک غصبی است صاحب داره نداره .
ناشناس۹۹۲۵۵۶۱۳:۰۰:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
در اسناد باید نام تمام مالکان قبلی ذکر شود
محمدرضا۹۹۲۰۶۴۱۰:۰۳:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
موضوع پیچیده ای است. و به این سادگیها که نویسنده فرض کرده نیست. بخش مهمی از مشکل به شورای محترم نگهبان برمیگردد که طی نظریات متعددی انحصار مالکیت اشخاص به داشتن سند رسمی را مغایر موازین شرع اعلام نموده است. قدم اول برای حل موضوع از هر طریق اصلاح این دیدگاه شورای نگهبان است
ناشناس۹۹۲۰۶۷۱۰:۰۴:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بنده بعد از 18 سال خرید آپارتمان قانونی ثبتی و رسمی معارضی با سند عادی دارم و خیلی راحت هم دادگاه بهشون اعتبار میده !!!!!! تنها راهش بی اعتبار دونستن معاملات غیر رسمی هست
ناشناس۹۹۲۰۷۹۱۰:۰۸:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بهتره دولت يه فرصت 5 ساله به اونايي كه قولنامه دستي دارن بده تا چنين افرادي برن و كم كم با ارائه ي مدرك سند رسمي بگيرن و همزمان قولنامه هاي دستي رو فاقد وجاهت قانوني بدونن و در محاكم قاضي چنين قولنامه هايي رو قبول نكنه
ناشناس۹۹۲۶۲۳۱۳:۱۵:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بهترین راهکاره، این همه کلاهبرداری و شکایت بازی ناشی از اسناد غیر رسمی جمع میشه
محمد۹۹۲۰۹۳۱۰:۱۶:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
راه حل منطقی اینست که یک بازه زمانی برای اعتراض به سند رسمی امثالهم تعیین شود و بعد از گذش آن زمان دیگر هیچ ادعایی نسبت به آن مسموع نباشد.
ناشناس۹۹۲۱۰۰۱۰:۱۹:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کسی که جواب استعلام را داده مسئول است و همچنین کسی که ملک را به دو نفر فروخته کلاهبرداری کرده و تحت تعقیب باید قرار بگیره
ناشناس۹۹۲۱۳۰۱۰:۳۰:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
نظر کارشناسان کاملا درست است. ریشه مساله اعتبار معاملات غیر رسمی در دادگاه است.
ناشناس۹۹۲۱۸۰۱۰:۴۶:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
سرقفلی ها هم همانطور طرف صد سال پیش مالک واحد تجاری ارث اجدادی نه سند هسن نه خودش نه ورثه هزاران واحد تجاری بلاتکلیف است باید حقوق مالک و مالک سرقفلی طبق ضوابط مشخص بشه
ناشناس۹۹۲۳۷۲۱۲:۰۶:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
راه حلش اینه که قولنامه تا مدت خاصی اعتبار داشته باشه و اگر تا تاریخ خاصی ثبت رسمی نشد، یا اعتبارش تمدید بشه یا اینکه فسخ بشه. همچنین تعداد دفعات تمدید قولنامه محدود باشه.
sad۹۹۲۵۱۸۱۲:۴۹:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اين وسط يه فسادى در مرجع صادر كننده سند و استعلام رخ داده كه در گزارش اصلا اشاره اى نشده.
ناشناس۹۹۲۵۶۲۱۳:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
چرا در سند های جدید اسم مالکان قبلی ذکر نمیشه؟؟
ناشناس۹۹۲۶۵۷۱۳:۲۹:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
سند رسمی فقط با رای دادگاه باطل می گردد . پس مشکل را در قوه قضاییه که اسناد مغایر را تایید کرده و دستر ابطال اسناد رسمی را می دهد باید پاسخگو دانست.
ناشناس۹۹۲۷۶۰۱۴:۱۶:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کسی که ثبت رسمی نکرده،دادگاه ملکش رو توقیف کنه،یک روزه همه از ترس میرند ثبت میکنند، فقط یکبار باید ترسوندشون ،وگرنه این ماجرا تمومی نداره، یه بی نظمی کل سیستم ملک و املاک رو گرفته تمومی نداره
ناشناس۹۹۲۸۷۵۱۴:۵۷:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بیچار کسی که با ثبت اسناد کارداشته باشه. هرچقدر هم مقید و محق باشی باید .... در غیر اینصورت حالا حالا .....
ناشناس۹۹۳۱۹۷۱۷:۵۳:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
رییسی باید اینها را درست بکند
خودم۹۹۳۳۲۳۱۹:۳۳:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
همه جای مملکت ما به هم میاد

پربحث‌های اخیر

 1. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 2. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 3. ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

 4. رییس فیفا: زنان ایرانی باید به ورزشگاه‌ها بیایند

 5. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 6. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 7. ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

 8. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 9. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 10. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 11. ظریف بامداد جمعه راهی نیویورک می شود

 12. تعطیلی بخش‌هایی از خطوط مترو در روز ۳۱ شهریور

 13. هشدار قلعه‌نویی به کی‌روش

 14. اظهارات زرینچه درباره لباس جنجالی استقلالی‌ها

 15. یکی از فرماندهان ائتلاف سعودی در یمن کشته شد

 16. پامپئو: به دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز در منطقه‌ایم و امیدوارم ایران این را ببیند

 17. عربستان 20 میلیون بشکه نفت از عراق درخواست کرد

 18. گاس هیدینک از تیم ملی امید چین اخراج شد

 19. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 20. «ایدز» کسی را نمی‌کشد

 21. پمپئو، سهواً به نقش مخرب ترامپ در تنش‌ با ایران اعتراف کرد

 22. چرا ترامپ جنگ نمی‌خواهد؟

 23. پیامدهای حمله به آرامکو؛ افشاگری جدید درباره بن‌ سلمان

 24. محور جدید شرارت در خاورمیانه؟

 25. جزئیات درآمد و هزینه‌های خانوار شهری و روستایی

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 3. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 4. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 5. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 6. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 9. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 10. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 11. ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

 12. ابتکار دانشمندان ایرانی در تشخیص سریع سرطان  

 13. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 14. ادعای سفیر عربستان در آلمان؛ احتمال اقدام نظامی در برابر حمله به آرامکو

 15. رییس فیفا: زنان ایرانی باید به ورزشگاه‌ها بیایند

 16. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 17. انتشار عکس جنجال‌برانگیز جاستین ترودو+عکس

 18. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 19. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

 22. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 23. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 24. نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

 25. شرارت برای معروف شدن در نظام آباد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. زنان را به استادیوم راه بدهید

 8. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 9. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 3. زنان را به استادیوم راه بدهید

 4. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 5. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 6. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 7. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 8. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 9. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 10. وزیر کشور: ۱۰ درصد جامعه به حجاب بی‌توجه هستند/ باید از دو قطبی شدن موضوع حجاب پرهیز شود

 11. واکنش بنیاد شهید به حذف شهید از خیابان‌های تهران

 12. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 13. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 14. حکم «زن خواننده در ابیانه» صادر شد

 15. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 16. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 17. اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست

 18. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 19. آیت‌الله مکارم شیرازی: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

 20. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 21. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 22. بخشنامه رئیس قوه قضاییه در خصوص «نحوه احضار اشخاص حقوقی»

 23. اعمال سهمیه‌های کنکور ارشد98 با دستور مجلس/ بازنگری در سهمیه‌ها منوط به نظر مجلس است

 24. دستورالعمل مهم ساماندهی زندانیان ابلاغ شد/ آغازی بر سیاست زندان زدایی

 25. طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها نیازمند کارشناسی دقیق است

آخرین عناوین