گام دوم ایران و تحرک اروپا ؛ برخورد فعالانه جواب می دهد

گروه جهان الف،   3980416219 ۳۶ نظر، ۲ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
گام دوم ایران و تحرک اروپا ؛ برخورد فعالانه جواب می دهد

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام و بی عملی اروپایی ها، برداشتن گام دوم کاهش تعهدات برجامی و تماس تلفنی امانوئل ماکرون با روحانی نشان داد آنچه موجب تحرک اروپایی ها است نه انفعال و انتظار بلکه اقدام متقابل و برخورد فعالانه با بی مسولیتی طرف برجامی است.

به گزارش الف، روز شنبه سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در نشست مشترک با علی ربیعی و بهروز کمالوندی آغاز اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران را در قالب بندهاي 26 و36 توافق هسته ای اعلام کردند. در این نشست اعلام شد که ایران «در گام دوم نسبت به تعهد خود در میزان درصد و غلظت غنی سازی اعلام عدم پایبندی» می کند.

ایران به صراحت اعلام کرده اگر طی هفته های آینده اتفاق مثبتی در تبادلات تجاری ایران صورت نگیرد در دو ماه آینده گام سوم خود را در راستای کاهش تعهدات برجامی برخواهد داشت. در این باره که کم و کیف گام سوم چه خواهد بود فعلاً اظهارنظری از سوی مقامات بیان نشده است.

روز شنبه در تحولی دیگر حسن روحانی با امانوئل ماکرون بیش از یک ساعت رایزنی تلفنی داشتند. بنا به روایتی که از سوی کاخ الیزه در رسانه ها منتشر شده در این گفت و گو، ماکرون مراتب نگرانی خود را از احتمال تضعیف مجدد برجام و پیامدهای آن ابراز کرده است. دو طرف توافق کردند تا شرایط از سرگیری گفت و گو بین همه طرف های توافق هسته ای را از هفته آینده(24 تیرماه) بررسی نمایند.

حسن روحانی نیز با اشاره به پیشنهاد همتای فرانسوی خود گفت که توقف کلیه تحریم ها می تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و 1+5 باشد.

 در بیانیه کوتاه کاخ الیزه اشاره شده امانوئل ماکرون پذیرفته اقدامات اروپا برای جبران تحریم های آمریکا کارآمد نبوده و به همین دلیل در روزهای آینده گفت و گوهایی با مقامات ایران و دیگر شرکای توافق هسته ای صورت خواهد گرفت.

اما در این بین توجه به دو نکته حایز اهمیت است:

اول اینکه از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای(18 اردیبهشت 97)، واشنگتن در زمان های مختلف تصمیم به بازگشت تحریم ها و وضع محدودیت های جدید گرفته است. اما از همان زمان رایزنی ایران با مقامات سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان آغاز شد و تا به امروز نیز ادامه داشته است. اتحادیه اروپا به هردلیلی تا کنون موفق نشده جهت تامین خسارات ایران در قبال بهم زدن توافق هسته ای از سوی آمریکا کوچکترین گامی بردارد. بنابراین جای این پرسش هست که مذاکراتی که گفته می شود قرار است با اروپا صورت بگیرد در چه چارچوبی است؟ و آیا مذاکرات یک سال گذشته نتیجه ای در برداشته که حال ایران انجام گفت و گوهای جدید را بپذیرد؟.

دوم: با توجه به این که آمریکا از توافق هسته ای خارج شده لذا این کشور در مذاکرات جدید نمی تواند شرکت کند. در واقع مذاکرات جدید با حضور کشورهای اروپایی، روسیه و چین یعنی 1+4 خواهد بود. بنابراین اگر قرار است نماینده آمریکا در این مذاکرات حضور داشته باشد ابتدا می باید به صورت رسمی بازگشت به برجام اعلام شود و بلافاصله تمامی تحریم هایی که در یک سال گذشته توسط واشنگتن اعمال شده لغو گردد.

در این باره عباس عراقچی دیروز در نشست خبری عنوان کرد: در صورتی که آمریکایی‌ها بخواهند در گفت‌وگوهای ایران و ۱+۴ حضور داشته باشند از نظر ما مانعی ندارد به شرط این که تحریم‌ها را بردارند و ما به شرایط قبل از تحریم‌ها برگردیم.

عراقچی خاطر نشان کرد: ما مفهومی به نام ۱+۵ را دیگر به رسمیت نمی‌شناسیم. چنین مفهومی دیگر رسماً وجود ندارد. آمریکا از برجام خارج شده و از هیچ مکانیزم برجام نمی‌تواند استفاده کند و در جلسات ایران ۱+۴ هم می‌توانند حضور داشته باشند به شرطی که تحریم‌ها برداشته شود که شرط اول برداشته شدن تحریم‌های نفتی و بانکی است. سایر تحریم‌ها را در مراحل بعدی مدنظر قرار می‌دهیم.

 18 اردیبهشت سال 1398 یعنی حدود دو ماه قبل، شورای عالی امنیت ملی در بیانیه ای اعلام کرد جمهوری اسلامی جهت صیانت از امنیت و منافع ملی و مطابق بندهای 26 و 36 برجام قرار است برخی اقدامات خود را ذیل توافق هسته ای متوقف نماید. این بیانیه که مصادف با اولین سالگرد خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای منتشر شده بود به طرف های باقیمانده در برجام  60 روز فرصت می داد تا به تعهدات خود در زمینه تسهیل تبادلات نفتی و بانکی ایران عمل نمایند. در غیر این صورت و پس از پایان این ضرب الاجل، ایران محدودیت های توافق شده درباره ذخیره اورانیوم غنی شده و همچنین سطح غنی سازی را رعایت نخواهد کرد.

در حال حاضر نیز اگر کشورهایی اروپایی در 60 روز آینده اقداماتی جدی جهت تامین منافع جمهوری اسلامی برندارند ایران گام سوم خود را در این زمینه برخواهد داشت.

با توجه به شرایط جدید به نظر می رسد با گذشت یک سال از صبر استراتژیک ایران، دولت روحانی در عرصه خارجی قدرت مانور دیپلماتیک بیشتر یافته است و توپ در زمین کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان افتاده است و مقامات اروپایی برای حفظ توافق هسته ای ناگزیر به برداشتن اقداماتی جدی در راستای تامین منافع ایران می باشند. در واقع ایران ثابت کرده اگر منافعش تامین نشود الزام جدی به کاهش تعهدات برجامی خود دارد و مسولیت حفظ توافق هسته ای نه با ایران بلکه با اروپا ست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۳۰۸۰۱۶:۵۳:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
باید با دنیا تعامل کرد. این تنها راه برون رفت از این اوضاع است.
ناشناس۹۹۳۵۹۳۲۲:۴۳:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما هم داریم تعامل میکنیم دیگه! مدل قبلی جواب نداد داریم با یه مدل دیگه تعامل میکنیم. از شرایط اینطوری بر میاد که این روش بهتر جواب میده!
ناشناس۹۹۳۹۲۸۰۷:۳۰:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
شما "تعامل" را تعریف کنید تا مشخص شود که نظر شما از تعامل ان چیزی نیست که امریکا و غربی ها می گویند "تعامل" از نظر آنها یعنی تسلیم بدون قید و شرط
ناشناس۹۹۳۰۸۲۱۶:۵۴:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
افزایش درجه غنی سازی چیزی را حل نمی کند.
بی ربط۹۹۳۵۷۷۲۲:۳۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
محتاج و غنی بنده این خاک درند آنان که غنی ترند محتاج ترند
ناشناس۹۹۳۵۹۷۲۲:۴۴:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اگر این کار رو نکنیم پس چیکار کنیم!؟ پیشنهاد!؟
ناشناس۹۹۳۵۹۹۲۲:۴۵:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
توی 15 ماه گذشته که افزایش ندادیم چیزی تغییر کرد!؟ حداقل بزار یه راه دیگه رو امتحان کنیم!
ناشناس۹۹۳۰۸۶۱۶:۵۷:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
گام آخر ایران استفاده از حداکثر تعداد سانتریفوژ برای غنی سازی در سطح بالا است که باز هم مشکلی را حل نمی کند.
ناشناس۹۹۳۰۹۱۱۷:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بمب اتم که نمی خواهیم بسازیم، یه نیروگاه هسته ای کوچک داریم که تا چندین سال سوخت آن فراهم است، سوخت 20 درصد برای رادیو دارو هم فراهم است، پس این شتاب برای غنی سازی برای چیست؟
ناشناس۹۹۳۵۸۹۲۲:۴۰:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یعنی شما تصمیم داری تا چند سال آینده تحریمها رو تحمل کنی!؟ بعد 14 پانزده ماه یه گام کوچیک برداشتن میگی عجله!؟ اورانیوم غنی شده اگر تا چند سال آینده برای ما لازم نباشه ولی برای اروپا تهدید حساب میشه و حاضره بخاطرش منافع ما رو تامین کنه, فقط لازمه ش اینه که مطمئن بشه ما جدی هستیم.
ناشناس۹۹۳۱۱۷۱۷:۱۴:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
حداقل مثل ترامپ مرد باشید و یکدفعه بیرون بیایید..مهلت چه کعنا دارد.فقط کشور و مردم و اقتصاد را در معطلی قرار می دهید تا کاسبان تحریم بیشتر چپاول کنند.چرا آقای عراقچی خیلی چیزهارو نمیگوید.
ناشناس۹۹۳۶۰۸۲۲:۵۱:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
خروج ترامپ از برجام برای 200 سال پیش نیست که داری تحریفش میکنی! همه میدونن ترامپ سه ماه, سه ماه تمدید کرد تا بعد یک سال خارج شد. یکدفعه خارج نشد. ضمنا مگه ترامپ کار خوبی کرده که ما هم همون کار رو بکنیم!؟ ضمنا به آدمهای مثل ترامپ مرد نمیگن, میگن نامرد. مرد ما هستیم که اجازه ندادیم پهپادش وارد کشورمون بشه و اون هم مردش نبود اقدامی بکنه!
ناشناس۹۹۳۱۳۹۱۷:۲۶:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ظواهر امر نشون میده که اونا برای این گام های ما اعتباری قائل نشده اند !
ناشناس۹۹۳۶۱۵۲۲:۵۳:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اعتبار قائل نشدن ابن همه رفت و آمد و تلفن و پیغام و پسغام هست. اگر اعتبار قائل بوده چی میشد!!؟؟؟
ناشناس۹۹۳۱۴۹۱۷:۳۰:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ما فقط داریم خودمون رو خسته میکنیم و کشور رو از رشد و دستیابی به پیشرفت محروم میکنیم . زمان شاخ و شونه کشیدن برای دنیا ؛ خیلی وقته که تموم شده . اگه الان هم فرار کنیم از میز مذاکره به ناچار 2 سال دیگر مجبوریم بشینیم بر سر میز مذاکره .
ناشناس۹۹۳۶۲۱۲۲:۵۹:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یه مدت خبری از کاسبان مذاکره نبود, دوباره با همون حرفهای تکراری برگشتن! این جملات آشنا نیست!؟ : الان نریم مذاکره 2 سال دیگه مجبوریم مذاکره کنیم! ترامپ تاجره و اهل معامله, خوب میشه باهاش معامله کرد! با همه دنیا نمیشه جنگید! .... معمولا وقتی کار داره به نتیجه میرسه اینا با حرفهای تکراری و پر حجم سر و کله شون پیدا میشه!
ناشناس۹۹۳۱۵۶۱۷:۳۳:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
هیچ تحرکی از جانب اروپا در ازای برداشته شدن گام ها توسط ما دیده نمیشود . ما با دست خویش در حال منزوی کردن خود در دنیا هستیم .
ناشناس۹۹۳۶۳۶۲۳:۰۵:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
شما که دو سال برای برجام صبر کردی تا به نتیجه برسه, دو سال هم منتظر بودی که با برجام یه فرجی بشه که یهو آمریکا زد زیرش, یکسال و نیم هم منتظر اروپا بودی بلکه یه کاری بکنه که همه اینها بی نتیجه بوده, احتمالا ده سال دیگه هم همینه. حالا دو ماهه ما یه راه جدید رو داریم میریم. خیلی توقع بالاییه که یکسال بخاطرش صبر کنی!؟
ناشناس۹۹۳۱۸۸۱۷:۴۷:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کره شمالی با داشتن آنهمه موشک و سلاح هسته ای و بمب هیدروژنی ؛ الان کجاست ؟! الان چهار زانو نشسته روی میز مذاکره .
ناشناس۹۹۳۶۴۰۲۳:۰۶:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ببخشید برجام حاصل جنگ بود یا مذاکره!؟
ناشناس۹۹۳۶۴۲۲۳:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اگر مذاکره جواب میده پس چرا جواب نداد!؟!؟!؟
ناشناس۹۹۳۶۴۷۲۳:۰۹:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یعنی واقعا یادت نیست ظریف 2سال مذاکره کرد تا برجام حاصل شد!؟
ناشناس۹۹۳۲۰۰۱۷:۵۴:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اصلا معلوم هست انگیزه ما در تقابل با دنیا چیست و اصولا قراره ما در قبال این تقابل چه چیزی به دست بیاروریم ؟!!!!! یا مثلا تا حالا موفق شدیم چه چیزی بدست آوریم ؟!!!!!
ناشناس۹۹۳۶۵۲۲۳:۱۲:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ببخشید ما که داشتیم مثل بچه آدم به برجام عمل میکردیم! ترامپ یهو اومد زد زیر همه چی تازه فقط با ما هم نبود از خیلی از توافقهای جهانی و دوجانبه هم خارج شد. چرا این سوال رو از اون نمیپرسی!؟ ما فقط دنبال حقمون هستیم. میگیم نفتمون صادر بشه, همین!
ناشناس۹۹۳۲۲۳۱۸:۰۲:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اورانیوم زمانی خوبه که جوانان تحصیلکرده مملکت شغل داشته باشند و بی کار نباشند و کشور از لحاظ اقتصادی با مشکل مواجه نباشه و مردم از درد فقر و نداری به افسردگی دچار نشده باشند و شکم مردم گرسنه نباشه ما هیچکدوم از اینا رو نداریم و میگیم فقط باید اورانیوم داشته باشیم !
ناشناس۹۹۳۶۵۷۲۳:۱۴:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
با برجام قرار شد که اورانیوم نداشته باشیم تا اقتصادمون رونق بگیره حتی مشکل آب هم حل بشه! الان نه اورانیوم داریم نه اقتصاد!
ناشناس۹۹۳۶۶۱۲۳:۱۷:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
الان دو سه سالی که برجام اجرا شده و ما اورانیوم نداشتیم همه کار داشتن و اقتصاد خوب بود!؟ نه داداش گلم بجای اینکه کار داشته باشیم سر کار بودیم! ما از سرکار بودن خسته شدیم!
ناشناس۹۹۳۲۳۹۱۸:۱۰:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
جالبه عراقچی میگه امریکا هم میتواند در مذاکرات شرکت کند ضعف تا کجا انها که از برجام خارج شدن و شما میخواهید چه مذاکراتی بکنید وقتی هیچکس برجام را اجرا نمیکنه مگر انکه قراره دوازده شرط انها را بپذیرد و ابروی هرچه ایرانی را بردید شما با این دیپلماسی سه نفتکش را گرفتند اقایان ملتمسانه میخوان مذاکره کنند
ناشناس۹۹۳۶۶۵۲۳:۱۹:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
حضور آمریکا در مذاکره احتمالی بدون برگشتن به برجام یعنی عقب نشینی بزرگ ایران! یعنی شکست بزرگ!
ناشناس۹۹۳۲۶۹۱۸:۳۶:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
گیرم که تا 10 سال آینده ؛ توانستیم در قبال عدم پذیرش مذاکره و قبول تحریم ها ؛ توانستیم 10 هزار کیلو اورانیوم 1000 % تولید و ذخیره سازی کنیم ! چه کار خواهیم کرد با این میزان ؟! این میزان کجا به درد ما خواهد خورد ؟ خریداری هست ؟ اجازه خواهتد داد بفروشیم ؟ وضعیت اشتغال جوانان تحصیلکرده چگونه خواهد بود ؟! معیشت مردم چه وضعیتی خواهد داشت ؟ تورم چند درصد خواهد بود ؟ در ان زمان قیمت پراید چقدر خواهد بود ؟ و .....
دبیر شیمی۹۹۳۵۱۶۲۲:۰۱:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ای کاش در جدول تناوبی مندلیف ؛ عنصر اورانیوم وجود نداشت
ناشناس۹۹۳۵۶۳۲۲:۲۵:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
من اینا رو نمیدونم فقط میدونم اونموقع حقوقمون با افزایش 10 درصدی به 2 میلیون و پونصد و چهل و هفت هزار و صد و سی و پنج تومن رسیده در حالیکه قیمت سیب زمینی به کیلویی 354 هزار تومن رسیده .
ناشناس۹۹۳۵۶۹۲۲:۲۸:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اگه با همین فرمون مسئولانمون بریم جلو تا 3 سال دیگه برای پیدا کردن کار ، هممون باید بریم افغانستان
ناشناس۹۹۳۶۷۲۲۳:۲۳:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
گیرم تمام اورانیوم و تجهیزات هسته ای را با کشتی به آمریکا هدیه کنیم (مثل لیبی) و تمام تاسیسات هسته ای را با خاک یکسان کنیم. آیا معیشت مردم تغییر خواهد کرد!؟ آیا تورم کم خواهد شد!؟ آیا پراید ارزان میشود!؟
ناشناس۹۹۳۳۰۵۱۹:۰۸:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بر خورد فعالانه جواب فعالانه می‌دهد پس نتیجه باید برخورد عاقلانه باشد تا پاسخ قابل قبول گرفت
اقا قلی۹۹۳۸۰۹۰۱:۵۱:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
امریکا و شرکای انها به دنبال منافع مالی و سیاسی خود هستند و ما نیز میبایست به دنبال منافع اقتصادی و علمی و سیاسی خود باشیم. ایران در بسیاری از فن اوری ها و بطور کلی در تکنولوژی وابسته به کشورهای پیشرفته است .فکر نکنیم چون موشک درست کردیم ما هم پای کشورهای صنعتی هستیم. موشک به خاطر جنگ و تجربه 8 سال جنگ ناجوانمردانه کشورهای منطقه و جهان به سردمداری صدام و کشور عراق بود، درست شد. ما هوز قادر به تولید یک تراشه الکترونیکی در کشور نیستیم. اگر صنایع ما در حال فعالیت است به یمن تکنولوژی چین و کشورهای صاحب نام است. مثلا تولید بطری پلاستیک گرچه قدم خوبی است ولی دستگاه تولید بطری مال دنیای دیگری است !ما خودرو تولید میکنیم تکنولوژی ان مربوط به اروپا و چین و... است اگر قرار بود و متصور هم بود این تحریمهای ظالمانه برگردد حتی دو سه سال هم کافی بود این همه ریخت و پاش جمع میشد و ان مبالغ هزینه خرید تکنولوژی کاربردی و عملی در تمام حوزه ها میشد امروز حداقل فشار بر مردم کمتر میشد. صداقت در بین مسئولین نیست و این باعث شده تا مردم بیشتر فرمایشات عزیزان را نادیده بگیرند. البته در این میان نباید تلاشهای بسیاری از مسئولین دلسوز نظام و مردم نادید گرفته شود و جای بسی تقدیر و تشکر دارد .

پربحث‌های امروز

 1. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 2. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 3. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 4. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 5. ظریف: «سقوط پهپاد ایرانی» در حال بررسی است؛ هنوز اطلاعی نداریم/ واکنش به احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا

 6. نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است

 7. نصیرزاده: درخواست ترامپ از فیفا خلاف اساسنامه این نهاد است

 8. وزیر دفاع ترکیه: اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد

 9. مشکلات ۷۶ هزار بنگاه اقتصادی غیردولتی برای گرفتن وکیل

 10. حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف   

 11. پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟

 12. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 13. ادامه رایزنی‌ها با مجلس برای رتبه‌بندی معلمان/ ابلاغ اعتبار رتبه‌بندی

 14. بولتون: ایران نباید توان غنی سازی اورانیوم داشته باشد

 15. لاوروف: فقط ایران مسئول حفظ برجام نیست/اروپا می‌توانست موضع قاطع‌تری علیه آمریکا بگیرد

 16. چگونه بازرگانان رتبه بندی می شوند؟

 17. راهکار حفظ بازار کالاهای صادرای

 18. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 19. پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه از جیب کشاورزان!

 20. هایکو ماس: ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بماند

 21. خسرو شکیبایی به روایت بیژن بیرنگ و امرالله احمدجو؛ از «روزی روزگاری» تا «خانه سبز» سال ۸۷

 22. جزئیات برنامه‌‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه مدت/کدام سازمانها و وزارت خانه‌ها مسئولیت دارند؟

 23. بروجردی: ایران با چین و روسیه درباره برجام کار نزدیک انجام می‌دهد

 24. تولد سالانه ۴۰۰۰ کودک ناشنوا در کشور/ هزینه ۵۰ میلیونی کاشت حلزون شنوایی

 25. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 4. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 5. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 6. توانا بود هرکه با ما بود!

 7. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 8. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 9. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 10. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 11. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 12. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 13. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 14. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 15. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 16. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 17. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 18. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 19. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 20. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

 21. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 22. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 23. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 24. توقف شوک در بازار ارز

 25. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 11. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 12. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 13. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 14. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 15. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 16. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 17. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 18. توانا بود هرکه با ما بود!

 19. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 20. بی مهری دولت به رسانه ملی

 21. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 22. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 23. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 24. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 25. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

پربحث‌های اخیر

 1. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 2. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 3. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 4. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 5. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 6. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 7. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 8. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 9. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 10. ظریف: «سقوط پهپاد ایرانی» در حال بررسی است؛ هنوز اطلاعی نداریم/ واکنش به احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا

 11. نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است

 12. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

 13. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 14. وزیر دفاع ترکیه: اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد

 15. وزیر خارجه انگلیس: زبان ترامپ توهین آمیز است

 16. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

 17. پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟

 18. بولتون: ایران نباید توان غنی سازی اورانیوم داشته باشد

 19. لاوروف: فقط ایران مسئول حفظ برجام نیست/اروپا می‌توانست موضع قاطع‌تری علیه آمریکا بگیرد

 20. افزایش ۸ میلیون دلاری قیمت اف-۳۵ با حذف ترکیه

 21. لندن، انگلیسی بودن کشتی توقیف‌شده در خلیج فارس را تکذیب کرد

 22. سیاستمدار صهیونیست از توقیف کشتی قاچاقچی‌ها خشمگین شد

 23. هایکو ماس: ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بماند

 24. رایزنی ظریف با گوترش درمورد محدودیت‌های اخیر آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی

 25. کشتی‌های جنگی هند به ائتلاف ضدایرانی آمریکا نمی‌پیوندند

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 2. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 3. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 4. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 5. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 6. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 7. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 8. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 9. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 10. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

 11. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 12. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 13. سردار فدوی: آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس تحت فشار شدید روانی هستند

 14. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 15. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 16. انتقاد اندیشکده آمریکایی از تهدیدهای خصمانه آمریکا علیه ایران

 17. وزیر خارجه انگلیس: زبان ترامپ توهین آمیز است

 18. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

 19. چه کسی همسر حاکم دبی را فراری داد؟

 20. توهم پمپئو درباره موشک‌های ایران

 21. افزایش ۸ میلیون دلاری قیمت اف-۳۵ با حذف ترکیه

 22. لندن، انگلیسی بودن کشتی توقیف‌شده در خلیج فارس را تکذیب کرد

 23. سیاستمدار صهیونیست از توقیف کشتی قاچاقچی‌ها خشمگین شد

 24. آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

 25. ناوگان دریایی آمریکا به توقیف نفتکش درخلیج فارس واکنش نشان داد

پربحث‌های هفته

 1. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 2. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 3. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 4. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 5. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 6. سیدحسن نصرالله: ترامپ پس از دریافت نامه تهدیدآمیز ایران، حمله را متوقف کرد

 7. ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

 8. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 9. روحانی: تنهایی آمریکا در خروج از برجام /سوداگران دلار را برای کالای اساسی گرفتند اما بد عمل کردند

 10. اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

 11. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 12. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 13. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 14. هانت: اگر اطمینان یابیم نفتکش ایرانی به سوریه نمی‌رود آزادی آن را تسهیل می‌کنیم

 15. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 16. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 17. فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام بیانیه صادر کردند

 18. بازتاب پخش «گاندو» در رسانه‌های خارجی/ دست و پا زدن صهیونیست‌ها برای تبرئه جیسون رضائیان

 19. نتانیاهو: ایران امنیت اسرائیل را به چالش کشیده است

 20. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 21. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 22. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 23. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 24. البرادعی: سیاست غربی ها در برجام مثل رفتار یک گاو در چینی فروشی است !

 25. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

آخرین عناوین