قصه عکس مادر و پسری که همکلاسی شدند

گروه اجتماعی الف،   3980416193

«زهرا غلامی» مادر جوان و دانشجوی دانشگاه تهران است که عکس‌های او با پسر نوزادش در کلاس‌های درس و محیط دانشگاه در صفحه مجازی این دانشگاه در دسته محبوب‌ترین عکس‌ها قرار گرفت. با این مادر جوان و فعال درباره درس خواندن با نوزاد گفتگو کردیم.

 

به گزارش فارس، صفحه اینستاگرام دانشگاه تهران چند وقت قبل عکسی از یکی از دانشجویان خانم گذاشت که با نوزادش سرکلاس حاضر می‌شود. دانشجوی 20 ساله‌ای که جغرافیا می‌خواند، سر همه کلاس‌هایش به موقع حضور دارد و همه دانشجوها و اساتید هوایش را دارند تا این روزهای تازه مادری را به شیرینی بگذراند. تصویری که شاید شبیه آن را در دانشگاه‌های کشور کمتر دیده باشیم چون بسیاری ترجیح می‌دهند بچه‌دار شدن و مادری کردن را به زمانی بعد از دوران دانشجویی واگذار کنند. به همین بهانه با «زهرا غلامی» که با پسر چندماهه‌اش سرکلاس و امتحان حاضر می‌شود گفتگو کردیم.

 

برای فرار از حالت تهوع بارداری درس می‌خواندم

زهرا غلامی متولد فروردین 1378 در خمین است. 16 سالگی عقد می‌کند و 18 سالگی عروس می‌شود. در دوران بارداری کنکور می‌دهد و دانشجوی دانشگاه تهران می‌شود. زهرا درباره روزهای پشت کنکور می‌گوید:«فروردین سال گذشته متوجه شدم باردارم و کنکور را پیش رو داشتم. آن موقع همزمان شاغل هم بودم و یک کار پاره وقت داشتم اما نتوانستم بروم چون حال مساعدی نداشتم و ویارم شدید بود. روزها برای فرار از حالت تهوع شدید، کتاب‌هایم را دورم ریخته بودم و تلاش می‌کردم با درس‌خواندن خودم را سرگرم کنم. تا اینکه بالاخره روز کنکور رسید. صبح روز کنکور به طرز معجزه آسایی از خواب بیدار شدم. اوضاعم اصلا مساعد نبود و حسابی حالم به هم می‌خورد. همین به هم خوردن باعث شد که در آن 4، 5 ساعت آزمون دیگر اثری از تهوع وجود نداشت.»

 

همسرم با لباس سربازی پسرم را در نمازخانه نگه‌می‌داشت

زهرا در کنکور رتبه خوبی می‌آورد و در اولین انتخابش یعنی رشته جغرافیای دانشگاه تهران قبول می‌شود:« اولین اولویتم رشته جغرافیای دانشگاه تهران و بعد جغرافیای دانشگاه شهید بهشتی بود که همان انتخاب اول را قبول شدم و وارد دانشگاه شدم. ترم اول که شد من با یک سری از اساتید صحبت کردم که ممکن است پسرم اواخر ترم به دنیا بیاید و غیبت‌های مرا در نظر نگیرند. اما آخرسر پسرم دی‌ماه به دنیا آمد و من توانستم همه کلاس‌هایم را بروم و شاید بیشتر از یک غیبت نداشته باشم. امتحانات ترم اول هم که شروع شد پسرم دوازده روزش بود. برای همین پسرم را پیش پدرش می‌سپردم و امتحاناتم را می‌دادم. ترم دوم هم همینطور و البته گاهی هم نوزادم را به دوستانم که ترم بالاتر بودند و آن زمان امتحان نداشتند می‌سپردم. از همسرم عکسی دارم که با لباس سربازی در نمازخانه دانشگاه نشسته‌ است و پسرم را نگهداشته تا من بروم امتحان بدهم.»

 

با پسرم همکلاسی شدم!

زهرا ترم جدید را می‌خواست مرخصی بگیرد که پشیمان می‌شود و درس را بدون توقف ادامه می‌دهد و تا الان مادر 20 ساله‌ایست که 2 ترم خوب را پشت سرگذاشته‌است:«گفتم من که در تهران کسی را ندارم که بچه‌ام را نگه‌ دارد و هرچه هم بزرگتر شود نگه‌داشتنش سخت‌تر می‌شود. برای همین با استادها صحبت کردم اگر می‌شود من سرکلاس‌ها نیایم. با یکی از استادها صحبت کردم که او شرایط من را قبول کرد. وقتی خواستم با استاد تومانیان که استاد ریاضی بود صحبت کنم پسرم کنارم بود و به من گفت این چیه؟ گفتم پسرم هست و به خاطر همین نمی‌توانم کامل سرکلاس بیایم. حرف جالبی زد. گفت من با غیبت مشکلی ندارم ولی مشکلی هم ندارم که با پسرت سرکلاس بیایی و من به هردوی شما ریاضی درس بدهم. این حرف جرقه‌ای شد که به خودم بگویم پس من باقی کلاس‌ها را هم می‌توانم با پسرم بروم و همین شد که همکلاسی شدیم!»

 

استاد پسرم را روی میزش گذاشت

از زهرا و پسرش امیرمهدی عکسی منتشر شد که او با پسر نوزادش به دانشگاه می‌رود و سرکلاس حاضر می‌شود و امیرمهدی روی میز استاد خوابیده‌ است. زهرا درباره این عکس می‌گوید:«یک عکس از پسرم منتشر شد که خیلی بازخورد داشت که سر کلاس هیدرولوژی بود. کلاس خیلی گرم بود و هنوز سیستم سرمایشی کلاس راه نیفتاده بود. من سر کلاس همانطور که حواسم به درس بود، پسرم را باد می‌زدم که استاد گفت می‌توانی بچه را روی میز من بگذاری که از پنجره باد بخورد و من هم همین‌ کار را انجام دادم. استاد خودش هم وسایلش را جمع کرد و روی یکی از صندلی‌هایی که برای دانشجویان است نشست و درس را ادامه داد. جالب اینجاست تا چندجلسه پسر من سر همین کلاس بیدار بود و با دقت استاد را نگاه می‌کرد. خدا را شکر آرام بود و فقط دست و پا می‌زد و دوباره چند دقیقه می‌خوابید. حتی استاد می‌گفت من واقعا از درس گوش دادن این بچه لذت بردم. البته اگر زمانی سر و صدا می‌کرد من از کلاس بیرون می‌رفتم تا تمرکز کسی به هم نخورد و بچه را آرام می‌کردم. البته کار به جایی رسیده‌ است که اگر پسرم را نبرم همکلاسی‌ها و استادها دعوایم می‌کنند و یکبار مرا به خانه برگرداندند که بروم و پسرم را به دانشگاه بیاورم.»

 

برخی در 30‌سالگی هم مسوولیت‌پذیری ازدواج را در خودشان نمی‌بینند

خانواده زهرا همیشه به او می‌گفتند که بهتر است زود ازدواج کند و خودش هم این آمادگی برای ازدواج را در خود می‌دید و به ما می‌گوید این تفکر که عده‌ای فکر می‌کنند با ازدواج در سن و سال او موفقیت در آینده امکان‌پذیر نیست یا سن و سالش برای ازدواج مناسب نبوده مخالف است:«خانواده‌ام همیشه دوست داشت من زود ازدواج کنم. خودم هم این موضوع را در خودم می‌دیدم. یک‌سری این تفکر را دارند که چون کسی درسش خوب نبوده لابد شوهرش داده‌اند. در صورتی که من اگر درسم خوب نبود در دانشگاه تهران قبول نمی‌شدم. آدم‌ها باهم متفاوتند. ممکن است کسی حتی در 30 سالگی هم در خودش نبیند که ازدواج کند و مسوولیت یک زندگی را قبول کند. اما یک دختری هست که در 16 سالگی در خودش می‌بیند که مسوولیت یک زندگی را به عهده بگیرد و آن را مدیریت کند. پس اگر یک مورد خوب هم پیش آمد می‌‌تواند ازدواج کند. برای من هم همین اتفاق افتاد.وقتی هم ازدواج کردم همسرم دانشجوی کارشناسی ارشد بود. دقیقا سه چهارماه بعد از اینکه عقد کردیم از پایان‌نامه کارشناسی ارشدش دفاع کرد و درسش تمام شد. وقتی پایان‌نامه‌اش تمام شد دفترچه را پست کرد و خدا خواست و دانشگاه صنعتی شریف همسرم را برای امریه سربازی انتخاب کرد.»

 

به من می‌گفتند نمی‌توانی، ثابت کردم می‌توانم

زهرا می‌گوید نمی‌داند همکلاسی‌هایش از ته دل نسبت به او چه حسی داشتند ولی او را همیشه همراهی کردند تا او بتواند موفق شود:«‌واقعا نمی‌دانم حس همکلاسی‌هایم مثبت بود یا منفی چون هرچه بود به روی خودشان نیاوردند و با هر اعتقادی که داشتند کمکم کردند تا این دوره را بگذرانم و چه استادها و چه آنها همواره حامی من بودند. اما یک‌سری هم بودند که مدام می‌گفتند تو نمی‌توانی. تو نمی‌توانی درس و دانشگاهت را ادامه بدهی. تو اینطوری نمی‌توانی امتحان بدهی و همه این نمی‌توانی گفتن‌هایشان به من برعکس انگیزه مرا بالاتر بود تا به بقیه ثابت کنم اگر چه سخت‌تر اما هیچ محدودیتی ندارم و هیچ نمی‌توانم و نشدنی وجود ندارد. حتی زمانی که با همسرم ازدواج کردم باز هم عده‌ای می‌گفتند شما چطوری می‌خواهید زندگی کنید وقتی هیچ منبع درآمدی ندارید؟ اما همه به چشم دیدن که ما توانستیم.»

همه داشته‌های‌مان از برکت وجود پسرم است

از زهرا می‌پرسم تا به حال به خودت نگفته‌ای که حداقل دو سه سال از دانشگاهم می‌گذشت و بعد بچه‌دار می‌شدم که کمی راحت‌تر زندگی کنم که زهرا قاطعانه جواب منفی می‌دهد:«به هیچ وجه. به همه گفته‌ام به شما هم می‌گویم. تمام وجود پسر من برایم برکت بوده‌ است. اصلا همین که من دانشگاه تهران قبول شدم از برکت وجود پسرم است. روزی که به جلسه کنکور رفتم باردار پسرم بودم. زمانی که به دنیا آمد پدرش سربازی‌اش تمام شد و همانجا برای کار استخدام شد. ما ماشین خریدیم و همه این‌ها یعنی برکت همین پسرم و اصلا دوست ندارم طور دیگری فکر کنم که اگر نبود راحت‌تر بود. اگر نبود خیلی از این برکت‌های زندگی‌ما هم نبود.»

مدیون همسرم هستم

زهرا می‌گوید تا اینجا خیلی‌ها به او گفته‌اند که مادری و تلاش این روزهایش توانسته به دور و اطرافش و حتی همکلاسی‌هایش انگیزه بدهد و آنها هم حسابی به او بازخورد داده‌اند و همین حال این روزهایش را حسابی ساخته‌است و اگر حمایت‌های همسرش نبود این حال خوب ممکن نبود:«همسرم همیشه حامی من بود. وقتی سوم دبیرستان بودم ازدواج کردم و شوهرم از همان دوران به من می‌گفت من مطمئنم تو در دانشگاه تهران قبول می‌شوی و به آرزویت می‌‌رسی و واقعا همین شد. بابت همه حمایت‌هایی که از من کرد من واقعا مدیونش هستم. چون او انقدر به من امید داد که خودم را باور کردم و این اتفاقات خوب برایم افتاد. حالا دلم می‌خواهد درسم را همینطور ادامه بدهم و یک روز خودم استاد همین رشته و همین دانشگاه شوم.»

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 2. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 3. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 4. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

 5. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 6. روحانی: ناامید کردن مردم آسان است/ امیدوارم مجلس آینده بهتر باشد/ تلاش شبانه‌روزی من این بود که برجام نشکند

 7. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

 8. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 9. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

 10. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

 11. ۱۴۰ سال زندان برای شیطان شرق پایتخت

 12. نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری/ حاشیه‌های مستند «مظنونین همیشگی»/آیا شیب افول محبوبیت روحانی بسیار تند است؟

 13. روحانی: وضع اقتصاد عمومی خوب است

 14. شهادت سردار طهرانی مقدم و یارانش چگونه رقم خورد؟

 15. رئیس قوه قضائیه: در مبارزه با فساد به هیچ‌وجه عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 16. نوبندگانی: ۱۰۰ دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت شکایت کرده‌اند

 17. ۱۰۰ سال زندان برای ربودن پنج زن تهرانی

 18. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

 19. تناقض‌های عجیب اینفانتینو در ماجرای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها

 20. لحظه خروج مورالس از بولیوی

 21. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

 22. محاکمه شوهرجوان بدلیل انتشار عکس اینستاگرامی دختری که بعدا با او ازدواج کرد

 23. ستاره مسلمان رئال حجامت کرد+عکس

 24. حضور یک متهم اقتصادی در حلقه نزدیکان روحانی + عکس

 25. حملات گسترده ‏DDoS‏ با سو استفاده از ‏MTProxy‏های ‏تلگرام ‏

پربحث‌های هفته

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 3. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 4. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 5. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 6. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 7. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 8. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 9. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 10. جرم حداد عادل چیست؟

 11. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 12. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 13. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 14. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 15. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 16. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 17. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

 18. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

 19. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 20. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 21. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 22. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 23. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

 24. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

 25. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

پربحث‌های هفته

 1. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 2. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 3. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 4. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 5. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 6. مرگ ۱۵ کودک ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا

 7. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 8. قرار بازداشت «شبنم نعمت‌زاده» تمدید شد/ قاضی مسعودی: آزاد شدن نعمت‌زاده وجود ندارد

 9. افزایش ۵۰ درصدی عوارض ورود به طرح ترافیک

 10. سخنگوی سازمان تعزیرات: خودروسازها در روند کاهش قیمت خودرو خلل ایجاد کردند/ برخی دندانپزشکان به دلار هزینه از بیماران دریافت می‌کنند

 11. رئیسی: نیاز داریم با جامعه گفتگو کنیم و جامعه باید از نحوه اقدامات ما باخبر باشد

 12. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

 13. طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان!

 14. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

 15. درخواست پلیس فتا از دستگاه قضایی: رضا رشیدپور احضار شود

 16. ۴۰ درصد خانه‌های روستایی در ایران سند رسمی ندارند/ حقوق مالکیت پشتوانه‌ توسعه روستایی در ایران

 17. روزانه ۴۰۰ نفر سکته می‌کنند/ ۷۲ هزار ایرانی بیماری ام‌اس دارند/ تا سال ۲۰۳۰ جمعیت کشور سالخورده خواهد بود

 18. ماجرای توقف یک تور مختلط

 19. وزیر بهداشت: مردم نگران تحریم‌های دارویی نباشند

 20. خوابی كه زلزله هم بيدارش نمی‌كند!

 21. جنجال بر سر اینترنت ارزان در ایران

آخرین عناوین