قصه عکس مادر و پسری که همکلاسی شدند

گروه اجتماعی الف،   3980416193 ۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

«زهرا غلامی» مادر جوان و دانشجوی دانشگاه تهران است که عکس‌های او با پسر نوزادش در کلاس‌های درس و محیط دانشگاه در صفحه مجازی این دانشگاه در دسته محبوب‌ترین عکس‌ها قرار گرفت. با این مادر جوان و فعال درباره درس خواندن با نوزاد گفتگو کردیم.

 

به گزارش فارس، صفحه اینستاگرام دانشگاه تهران چند وقت قبل عکسی از یکی از دانشجویان خانم گذاشت که با نوزادش سرکلاس حاضر می‌شود. دانشجوی 20 ساله‌ای که جغرافیا می‌خواند، سر همه کلاس‌هایش به موقع حضور دارد و همه دانشجوها و اساتید هوایش را دارند تا این روزهای تازه مادری را به شیرینی بگذراند. تصویری که شاید شبیه آن را در دانشگاه‌های کشور کمتر دیده باشیم چون بسیاری ترجیح می‌دهند بچه‌دار شدن و مادری کردن را به زمانی بعد از دوران دانشجویی واگذار کنند. به همین بهانه با «زهرا غلامی» که با پسر چندماهه‌اش سرکلاس و امتحان حاضر می‌شود گفتگو کردیم.

 

برای فرار از حالت تهوع بارداری درس می‌خواندم

زهرا غلامی متولد فروردین 1378 در خمین است. 16 سالگی عقد می‌کند و 18 سالگی عروس می‌شود. در دوران بارداری کنکور می‌دهد و دانشجوی دانشگاه تهران می‌شود. زهرا درباره روزهای پشت کنکور می‌گوید:«فروردین سال گذشته متوجه شدم باردارم و کنکور را پیش رو داشتم. آن موقع همزمان شاغل هم بودم و یک کار پاره وقت داشتم اما نتوانستم بروم چون حال مساعدی نداشتم و ویارم شدید بود. روزها برای فرار از حالت تهوع شدید، کتاب‌هایم را دورم ریخته بودم و تلاش می‌کردم با درس‌خواندن خودم را سرگرم کنم. تا اینکه بالاخره روز کنکور رسید. صبح روز کنکور به طرز معجزه آسایی از خواب بیدار شدم. اوضاعم اصلا مساعد نبود و حسابی حالم به هم می‌خورد. همین به هم خوردن باعث شد که در آن 4، 5 ساعت آزمون دیگر اثری از تهوع وجود نداشت.»

 

همسرم با لباس سربازی پسرم را در نمازخانه نگه‌می‌داشت

زهرا در کنکور رتبه خوبی می‌آورد و در اولین انتخابش یعنی رشته جغرافیای دانشگاه تهران قبول می‌شود:« اولین اولویتم رشته جغرافیای دانشگاه تهران و بعد جغرافیای دانشگاه شهید بهشتی بود که همان انتخاب اول را قبول شدم و وارد دانشگاه شدم. ترم اول که شد من با یک سری از اساتید صحبت کردم که ممکن است پسرم اواخر ترم به دنیا بیاید و غیبت‌های مرا در نظر نگیرند. اما آخرسر پسرم دی‌ماه به دنیا آمد و من توانستم همه کلاس‌هایم را بروم و شاید بیشتر از یک غیبت نداشته باشم. امتحانات ترم اول هم که شروع شد پسرم دوازده روزش بود. برای همین پسرم را پیش پدرش می‌سپردم و امتحاناتم را می‌دادم. ترم دوم هم همینطور و البته گاهی هم نوزادم را به دوستانم که ترم بالاتر بودند و آن زمان امتحان نداشتند می‌سپردم. از همسرم عکسی دارم که با لباس سربازی در نمازخانه دانشگاه نشسته‌ است و پسرم را نگهداشته تا من بروم امتحان بدهم.»

 

با پسرم همکلاسی شدم!

زهرا ترم جدید را می‌خواست مرخصی بگیرد که پشیمان می‌شود و درس را بدون توقف ادامه می‌دهد و تا الان مادر 20 ساله‌ایست که 2 ترم خوب را پشت سرگذاشته‌است:«گفتم من که در تهران کسی را ندارم که بچه‌ام را نگه‌ دارد و هرچه هم بزرگتر شود نگه‌داشتنش سخت‌تر می‌شود. برای همین با استادها صحبت کردم اگر می‌شود من سرکلاس‌ها نیایم. با یکی از استادها صحبت کردم که او شرایط من را قبول کرد. وقتی خواستم با استاد تومانیان که استاد ریاضی بود صحبت کنم پسرم کنارم بود و به من گفت این چیه؟ گفتم پسرم هست و به خاطر همین نمی‌توانم کامل سرکلاس بیایم. حرف جالبی زد. گفت من با غیبت مشکلی ندارم ولی مشکلی هم ندارم که با پسرت سرکلاس بیایی و من به هردوی شما ریاضی درس بدهم. این حرف جرقه‌ای شد که به خودم بگویم پس من باقی کلاس‌ها را هم می‌توانم با پسرم بروم و همین شد که همکلاسی شدیم!»

 

استاد پسرم را روی میزش گذاشت

از زهرا و پسرش امیرمهدی عکسی منتشر شد که او با پسر نوزادش به دانشگاه می‌رود و سرکلاس حاضر می‌شود و امیرمهدی روی میز استاد خوابیده‌ است. زهرا درباره این عکس می‌گوید:«یک عکس از پسرم منتشر شد که خیلی بازخورد داشت که سر کلاس هیدرولوژی بود. کلاس خیلی گرم بود و هنوز سیستم سرمایشی کلاس راه نیفتاده بود. من سر کلاس همانطور که حواسم به درس بود، پسرم را باد می‌زدم که استاد گفت می‌توانی بچه را روی میز من بگذاری که از پنجره باد بخورد و من هم همین‌ کار را انجام دادم. استاد خودش هم وسایلش را جمع کرد و روی یکی از صندلی‌هایی که برای دانشجویان است نشست و درس را ادامه داد. جالب اینجاست تا چندجلسه پسر من سر همین کلاس بیدار بود و با دقت استاد را نگاه می‌کرد. خدا را شکر آرام بود و فقط دست و پا می‌زد و دوباره چند دقیقه می‌خوابید. حتی استاد می‌گفت من واقعا از درس گوش دادن این بچه لذت بردم. البته اگر زمانی سر و صدا می‌کرد من از کلاس بیرون می‌رفتم تا تمرکز کسی به هم نخورد و بچه را آرام می‌کردم. البته کار به جایی رسیده‌ است که اگر پسرم را نبرم همکلاسی‌ها و استادها دعوایم می‌کنند و یکبار مرا به خانه برگرداندند که بروم و پسرم را به دانشگاه بیاورم.»

 

برخی در 30‌سالگی هم مسوولیت‌پذیری ازدواج را در خودشان نمی‌بینند

خانواده زهرا همیشه به او می‌گفتند که بهتر است زود ازدواج کند و خودش هم این آمادگی برای ازدواج را در خود می‌دید و به ما می‌گوید این تفکر که عده‌ای فکر می‌کنند با ازدواج در سن و سال او موفقیت در آینده امکان‌پذیر نیست یا سن و سالش برای ازدواج مناسب نبوده مخالف است:«خانواده‌ام همیشه دوست داشت من زود ازدواج کنم. خودم هم این موضوع را در خودم می‌دیدم. یک‌سری این تفکر را دارند که چون کسی درسش خوب نبوده لابد شوهرش داده‌اند. در صورتی که من اگر درسم خوب نبود در دانشگاه تهران قبول نمی‌شدم. آدم‌ها باهم متفاوتند. ممکن است کسی حتی در 30 سالگی هم در خودش نبیند که ازدواج کند و مسوولیت یک زندگی را قبول کند. اما یک دختری هست که در 16 سالگی در خودش می‌بیند که مسوولیت یک زندگی را به عهده بگیرد و آن را مدیریت کند. پس اگر یک مورد خوب هم پیش آمد می‌‌تواند ازدواج کند. برای من هم همین اتفاق افتاد.وقتی هم ازدواج کردم همسرم دانشجوی کارشناسی ارشد بود. دقیقا سه چهارماه بعد از اینکه عقد کردیم از پایان‌نامه کارشناسی ارشدش دفاع کرد و درسش تمام شد. وقتی پایان‌نامه‌اش تمام شد دفترچه را پست کرد و خدا خواست و دانشگاه صنعتی شریف همسرم را برای امریه سربازی انتخاب کرد.»

 

به من می‌گفتند نمی‌توانی، ثابت کردم می‌توانم

زهرا می‌گوید نمی‌داند همکلاسی‌هایش از ته دل نسبت به او چه حسی داشتند ولی او را همیشه همراهی کردند تا او بتواند موفق شود:«‌واقعا نمی‌دانم حس همکلاسی‌هایم مثبت بود یا منفی چون هرچه بود به روی خودشان نیاوردند و با هر اعتقادی که داشتند کمکم کردند تا این دوره را بگذرانم و چه استادها و چه آنها همواره حامی من بودند. اما یک‌سری هم بودند که مدام می‌گفتند تو نمی‌توانی. تو نمی‌توانی درس و دانشگاهت را ادامه بدهی. تو اینطوری نمی‌توانی امتحان بدهی و همه این نمی‌توانی گفتن‌هایشان به من برعکس انگیزه مرا بالاتر بود تا به بقیه ثابت کنم اگر چه سخت‌تر اما هیچ محدودیتی ندارم و هیچ نمی‌توانم و نشدنی وجود ندارد. حتی زمانی که با همسرم ازدواج کردم باز هم عده‌ای می‌گفتند شما چطوری می‌خواهید زندگی کنید وقتی هیچ منبع درآمدی ندارید؟ اما همه به چشم دیدن که ما توانستیم.»

همه داشته‌های‌مان از برکت وجود پسرم است

از زهرا می‌پرسم تا به حال به خودت نگفته‌ای که حداقل دو سه سال از دانشگاهم می‌گذشت و بعد بچه‌دار می‌شدم که کمی راحت‌تر زندگی کنم که زهرا قاطعانه جواب منفی می‌دهد:«به هیچ وجه. به همه گفته‌ام به شما هم می‌گویم. تمام وجود پسر من برایم برکت بوده‌ است. اصلا همین که من دانشگاه تهران قبول شدم از برکت وجود پسرم است. روزی که به جلسه کنکور رفتم باردار پسرم بودم. زمانی که به دنیا آمد پدرش سربازی‌اش تمام شد و همانجا برای کار استخدام شد. ما ماشین خریدیم و همه این‌ها یعنی برکت همین پسرم و اصلا دوست ندارم طور دیگری فکر کنم که اگر نبود راحت‌تر بود. اگر نبود خیلی از این برکت‌های زندگی‌ما هم نبود.»

مدیون همسرم هستم

زهرا می‌گوید تا اینجا خیلی‌ها به او گفته‌اند که مادری و تلاش این روزهایش توانسته به دور و اطرافش و حتی همکلاسی‌هایش انگیزه بدهد و آنها هم حسابی به او بازخورد داده‌اند و همین حال این روزهایش را حسابی ساخته‌است و اگر حمایت‌های همسرش نبود این حال خوب ممکن نبود:«همسرم همیشه حامی من بود. وقتی سوم دبیرستان بودم ازدواج کردم و شوهرم از همان دوران به من می‌گفت من مطمئنم تو در دانشگاه تهران قبول می‌شوی و به آرزویت می‌‌رسی و واقعا همین شد. بابت همه حمایت‌هایی که از من کرد من واقعا مدیونش هستم. چون او انقدر به من امید داد که خودم را باور کردم و این اتفاقات خوب برایم افتاد. حالا دلم می‌خواهد درسم را همینطور ادامه بدهم و یک روز خودم استاد همین رشته و همین دانشگاه شوم.»

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 3. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 4. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 5. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 6. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 7. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 8. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 9. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 10. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 11. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 12. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 13. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 14. شوخی قاضی با نجفی: به ما شلیک نکنی!  

 15. تب و تاب بازار ارز  

 16. سارقان موبایل راننده نماینده مجلس دستگیر شدند

 17. نجفی و آلات قتل میترا استاد  

 18. قیمت دلار در صرافی‌ها به ۱۱۲۰۰تومان رسید

 19. رئیس قوه قضاییه: کودکان خیابانی جلوه‌ای از بی‌نظمی و ناسلامتی اجتماعی هستند

 20. تجمع دانشجویان و مردم مقابل سفارت نیجریه در حمایت از «شیخ زکزاکی»

 21. سقف قیمت گوشت مرغ اعلام شد

 22. مهمترین علت تصادف جاده‌ای چیست؟

 23. گزارش دادگاه امروز محمدعلی نجفی متهم به قتل همسر دومش   

 24. جدول/ قیمت امروز خودرو

 25. شمارش قوها در انگلیس‎  

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 9. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 10. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 11. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 12. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 13. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 14. بی مهری دولت به رسانه ملی

 15. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 16. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 17. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 18. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 19. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 20. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 21. مراقب نفوذی ها باشیم

 22. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 23. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 24. باز شدن قفل پراید با کلید چینی   

 25. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

پربحث‌های اخیر

 1. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 2. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 3. رئیس قوه قضاییه: کودکان خیابانی جلوه‌ای از بی‌نظمی و ناسلامتی اجتماعی هستند

 4. ۲۹ میلیون نفر در تابستان درگیر تنش آبی می‌شوند  

 5. تهران چند جای پارک خودرو دارد؟

 6. قاضی شهریاری: نجفی اعتراف کرده است

 7. بررسی حریق میدان حسن‌آباد در شورای شهر تهران

 8. توضیحات حج و زیارت درباره افزایش سهمیه حجاج

 9. جابه‌جایی رشته‌ها به جای ایجاد رشته‌های جدید در دانشگاه آزاد

 10. واکنش بهزیستی به ادعای پذیرش خارج از ظرفیت کودکان

 11. جزئیات برگزاری آزمون عملی رشته‌های علوم ورزشی اعلام شد

 12. پیش‌بینی رگبار باران و رعدوبرق در ۴ استان

 13. تابلو سازی تبلیغاتی در ایران

 14. حناچی: انتخابات شورایاری‌ها برگزار می‌شود

 15. برگزاری اولین جشنواره بستنی و نوشیدنی‌های خنک در فرهنگ‌سرای اشراق

پربحث‌های دیروز

 1. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 2. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 3. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 4. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 5. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 6. وکیل خانواده میترا استاد: ادعاهای نجفی ناجوانمردانه بود

 7. رئیس قوه قضاییه: کودکان خیابانی جلوه‌ای از بی‌نظمی و ناسلامتی اجتماعی هستند

 8. ۲۹ میلیون نفر در تابستان درگیر تنش آبی می‌شوند  

 9. تهران چند جای پارک خودرو دارد؟

 10. قاضی شهریاری: نجفی اعتراف کرده است

 11. توضیحات حج و زیارت درباره افزایش سهمیه حجاج

 12. جابه‌جایی رشته‌ها به جای ایجاد رشته‌های جدید در دانشگاه آزاد

 13. واکنش بهزیستی به ادعای پذیرش خارج از ظرفیت کودکان

 14. جزئیات برگزاری آزمون عملی رشته‌های علوم ورزشی اعلام شد

 15. پیش‌بینی رگبار باران و رعدوبرق در ۴ استان

 16. تابلو سازی تبلیغاتی در ایران

 17. حناچی: انتخابات شورایاری‌ها برگزار می‌شود

 18. برگزاری اولین جشنواره بستنی و نوشیدنی‌های خنک در فرهنگ‌سرای اشراق

 19. موجود عجیب دریاچه ارومیه شناخته شد

 20. هوای تهران سالم است

 21. زلزله 4.4 ریشتری در فاریاب کرمان

پربحث‌های هفته

 1. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 4. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 5. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 6. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 7. دادگاه محاکمه «محمدعلی نجفی»/ قرائت دست‌نوشته نجفی بعد از قتل میترا استاد: کارش را یکسره کردم/ توضیحات دختر نجفی از صحنه قتل/ ابهامات درباره مهدورالدم بودن میترا استاد

 8. ورود به شهر ممنوعه باستی‌هیلز لواسان

 9. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 10. «سرمایه اجتماعی» با توییت بازی مسوولان بدست نمی آید!

 11. علل ازدواج دختران جوان با مردهای سالمند

 12. ۴۰ سال بی‌برنامگی برای جمعیت کشور

 13. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 14. حقیقتی وحشتناک از یک مدرسه که معلم روستا رسانه‌ای کرد! + عکس   

 15. وزیر بهداشت: خواب از چشمانم رفته است/ برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق آوردند

 16. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 17. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. ماجرای فروش کالباس خوک در مشهد

 20. بهشت میان جهنم در ایران کجاست؟+ تصاویر

 21. بیانیه بیش از 40 تشکل دانشجویی سراسر کشور در واکنش به لایحه جامع تامین امنیت زنان

 22. نسخه مهلک بی‌بی‌سی برای بنیان خانواده‌های ایرانی

 23. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 24. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

 25. روایت «الهام چرخنده» از هدیه‌ رهبری تا انتقاد از افزایش قیمت چادر

آخرین عناوین