در گفت‌وگوی یک کارشناس اقتصادی با الف مطرح شد؛ رانت‌خواران، اقتصاد ایران را به گروگان گرفته اند/ امضای طلایی پیرمردها را پس بگیرید تا اقتصاد جان بگیرد

گروه اقتصادی الف،   3980415060 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
رانت‌خواران، اقتصاد ایران را به گروگان گرفته اند/ امضای طلایی پیرمردها را پس بگیرید تا اقتصاد جان بگیرد

حال اقتصاد ایران خوب نیست و سال هاست که دچار بیماری «رانت» است. با این حال یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: در لبه یک فرصت بسیار بزرگ برای جهش تاریخی اقتصاد قرار داریم که تحقق این امر مستلزم پس گرفتن امضاهای طلایی از پیرمردهای رانتخوار و کنار رفتن آن ها از زنجیره سیاستگذاری و مدیریت اقتصاد ایران است.

به گزارش الف؛ تولید اهمیت ویژه‌ای برای هر اقتصادی دارد، اما در اقتصاد ایران حمایت از تولید، آن‌چنان که باید باشد، نیست و بنگاه‌های تولید هر روز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. رهبر انقلاب پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ماه سال۹۲ و پیرو نامگذاری سال‌های اخیر که مبتنی بر موضوع اقتصاد و حمایت از تولید بود، سال۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند. یکی از موارد حمایت از تولید و رشد آن بهبود فضای کسب و کار است.

براساس گزارش بانک جهانی درباره سهولت انجام کسب و کار برای سال ۲۰۱۸، رتبه ایران با ارزیابی ۱۰ نماگر در حوزه‌های قانونی، اجرایی و قضایی این شاخص، در بین ۱۹۰ کشور، ۱۲۴ اعلام شد. از سوی دیگر فعالان اقتصادی از وضعیت کسب و کار در ایران گله‌مند هستند؛ همچنین براساس آمار رشد اقتصاد سال گذشته بخش صنعت و معدن با منفی ۹.۶درصد مواجه بود. همه این موارد و وضعیت فعلی نشان می‌دهد که فضای کسب و کار مساعد و مناسب نیست.

بنا براین گزارش، قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در بهمن ماه سال ۹۰ تصویب شد اما به درستی اجرا نشده و نمی‌شود؛ در تایید این موضوع می‌توان به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس در فروردین ماه سال۹۷ رجوع کرد که اعلام شد ۸۰ درصد احکام این قانون اجرایی نشده است.

سال گذشته سال حمایت از کالای ایرانی یعنی تولید بود، اما عملکردها در این بخش نشان داد اقدام جدی و مثبتی برای آن انجام نشده و امسال هم که سال رونق تولید است و با گذشته بیش از ۱۰۰ روز از سال، وضعیت تولید در اقتصاد ایران مناسب نیست.

* مسئولان تعریف و تصور درستی از محیط کسب و کار و حمایت از تولید ندارد

سید امیر سیاح كارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار الف، در ارزیابی از محیط کسب و کار اقتصاد ایران، اظهار کرد: دولتمردان تعریف و تصور درستی از مفهوم محیط کسب و کار و حمایت از تولید ندارند؛ وقتی این کلمات را می‌شنوند، فکر می‌کنند باید به واحد‌های تولیدی، وام ارزان و پول مفت بدهند که این ناشی از فرهنگ نفتی حاکم بر کشور ماست. مسئولان ما تنها کاری که بلدند، توزیع رانت است و نمی‌دانند که چگونه باید مشکل تولید را حل کنند.

وی در مورد چرایی عدم اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، گفت: این قانون به چند دلیل اجرا نشد، از جمله این که با اجرای این قانون، امضا‌های طلایی رانت‌خوارهای حاکم بر اقتصاد ایران از بین خواهد رفت و نمی‌توانند جیب‌های خود، فرزندان و دوستان‌شان را پُر کنند؛ زیرا با اجرای این قانون، دست آنها از بیت‌المال قطع خواهد شد به همین دلیل زیر بار اجرای آن نمی‌روند.

* هرجا منابع رانت نامولد وجود دارد، باید قطع شود

این کارشناس مسائل اقتصادی توضیح داد: بخشی از رانت‌ها در صدور مجوز‌های کسب و کار و بخشی هم در حق مسئولان برای توزیع رانت مثل بخشیدن مالیات و حق بیمه واحدهای تولیدی است که به ستاد تسهیل وزارت صنعت‌، معدن و تجارت داده شده است؛ اما هرجا منابع رانت نامولد وجود دارد، باید قطع شود.

سیاح در مورد اقدامات وزارت اقتصاد در راستای بهبود محیط کسب و کار و حذف قوانین و مجوزهای زائد، بیان کرد: تلاش‌هایی در این زمینه شد، ولی وزارت اقتصاد اراده كافی برای این کار را ندارد؛ زیرا باید با افرادی در بیافتد که از امضای طلایی استفاده می‌کنند که از حق انحصاری خود در بازار، پول‌های هنگفتی به دست می‌آورند. متاسفانه وزارت اقتصاد جنم كافی برای برخورد با این افراد را ندارد و فقط در حال وقت کشی است.

* سهل كردن شرایط تولید و مسیر رشد واحدهای تولیدی یعنی حمایت از تولید

وی ادامه داد: نسل قدیمی مسئولان جمهوری اسلامی در موضوع حمایت از تولید، کاری جز توزیع رانت بلد نیستند که متاسفانه برخی از این مدیران نیز آلوده شده و از این وضعیت سوء‌استفاده هم می‌کنند؛ در حالی که بهبود محیط کسب و کار و حمایت از تولید، اصلا توزیع رانت نیست و قبل از آن سهل كردن شرایط تولید و مسیر رشد واحدهای تولیدی است.

سیاح در مورد نقش دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بازررسی نیز بیان کرد: عملکرد سازمان بازرسی در سال‌های اخیر، خیلی ضعیف شده و به وظایف خودش عمل نمی‌کند؛ آقای رئیسی با توجه به اینکه خود که ریاست این سازمان را بر عهده داشتند، بهتر است تحول و جراحی در این سازمان انجام دهد.

این كارشناس اقتصادی در مورد اینکه برای حمایت از تولید و مبارزه با رانت‌‌خواران باید چه کرد، پاسخ داد: در مرحله نخست باید فرهنگ رانت خواری که بر کشور مسلط شده را کنار زد و برای این کار باید گروهی که اقتصاد ایران را به گروگان گرفته‌اند را به هر قیمتی که شده از مسیر قانونی به پایین کشیده و دست آنها را از جیب مردم کوتاه کرد.

وی در پاسخ به این سوال که منظورتان از این گروه چه کسانی‌ هستند؟ گفت: تکنوکرات‌هایی که اقلا ۳۰ سال است بر کشور حاکم‌اند و دایم چوب لای چرخ تولید می‌گذارند. تصور این‌ها از اداره كشور ایران این است كه فقط نفت بفروشند و خرج کنند، درحالی كه نمی‌توانند یک بقالی را درست اداره کنند. ‌اینها فقط با رانت می‌توانند زندگی کنند و در فضای آزاد رقابتی نمی‌توانند تنفس کنند.

سیاح در خصوص وضعیت تولید در شرایط کنونی و اقتصاد ایران اظهار کرد: اقتصاد ایران در لبه یک فرصت بسیار بزرگ برای جهش تاریخی است، زیرا قیمت ارز بالا رفته و فرصت‌های صادراتی عظیمی در اطراف کشور وجود دارد که می‌تواند برای اقتصاد ما یک جهش باشد؛ البته تحقق آن مستلزم حذف پیرمردهای فاسد و رانتخوار از زنجیره سیاستگذاری و مدیریت اقتصاد ایران است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۸۷۲۸۱۱۲:۵۴:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۵
مشکلات اقتصادی نظیر گرانی افسارگسیخته و بیکاری و چند برابر شدن قیمت مسکن و اجاره بهاء و از رونق افتادن تولید و کسب و کار بدلیل وجود رانتخواران و پیرمردهای نجومی بگیر در بدنه دولت است که باید حذف شوند.
ناشناس۹۸۷۴۰۷۱۳:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۵
هر جا بوی پول میآید نام یک ژنرال نما میدرخشد مناطق آزاد ترکان ،وزارت نفت زنگنه و مدیران انتصابی معاونتهای وزارت نفت ،ووو...واقعا ما مردم خسته شدیم از دست این مدیر نماهای چرخشی چسبیده به سمت و اعمالشان ...اینها بر خلاف ادعایشان و این سن و سالش آن و بچه های خارج نشین مال دنیا را برای چه می‌خواهند
ناشناس۹۸۷۴۸۵۱۴:۴۳:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۵
تنها راه نجات کشور ملی کردن ثروت ها می باشد
ناشناس۹۸۷۷۷۹۱۷:۳۷:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۵
کاملاً درسته ؛ بخشی از درآمد حاصل از فروش کالا و خدمات (ثروت ملی) پس از کسر قیمت تمام شده بین مردم (بصورت سهام و حقوق و یارانه ) تقسیم گردد ؛ اگر قبلاً این اتفاق می افتاد حداقلش این بود که اختلاسگران و دزدان ثروت ملی کمتری بجیب میزدن و اینقدر افسوس بجا نمی ماند
ژاله۹۸۷۴۷۳۱۴:۳۷:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۵
عده ای مدتی هماهنگ از گندکاری های دولت حمایت میکنند و الان منفی دادن برای چی؟
ناشناس۹۸۸۰۷۳۲۱:۴۲:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۵
مفسدان آدم برای منفی زدن اجیر کردند
ناشناس۹۸۷۵۰۲۱۴:۵۰:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۵
بازنشستگان همچنان در بسیار از ادارات و مراکز هیئت امنایی مشغول کار هستند و در ظاهر حقوق نمیگیرند ولی هم روی کارها تاثیر گذارند چون باند دارند و هم حقوق غیررسمی که دریافت میکنند در جایی ثبت نمیشود.
ناشناس۹۸۸۰۷۵۲۱:۴۳:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۵
باز نشسته ها ی مدیر نمای سابق ،به اسم مشاور 64ساعته حقوق و پاداش می‌گیرند وا اسفا
ناشناس۹۸۷۵۳۱۱۵:۰۳:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۵
.. .. به نظرم اصل قضیه اینه که باید ساختار اقتصاد از توزیع ناعادلانه ثروتها و امتیازهای انحصاری عوض بشه به عدالت محض
ناشناس۹۸۷۶۶۸۱۶:۴۲:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۵
ما جوانان ، رانت خوار هم در دولت قبل دیدم مشکل کلا باند رانتخوار هست که پیر و جوان ندارد و این گروه آن گروه هم نیست بلکه همگی آنها دست در دست هم در حال اختلاس گری و رانت خواری هستند
ناشناس۹۸۷۲۹۵۱۳:۰۰:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۵
پرداخت ارز 4200 تومانی باید متوقف شود زیرا سود این رانت به جیب واردکنندگان می رود اما کالاهای اساسی به قیمت ارز آزاد بدست مصرف کننده می رسد.
ناشناس۹۸۷۲۹۹۱۳:۰۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۵
از بعد از روز پیروزی انقلاب هر شخص حقیقی و حقوقی که در ارتباط با نهاد ها و دولت ها بوده باید بیلان مالی بده و مورد برسی قرار بگیرد و استثنا هم وجود ندارد و قصد اگر بازی دادن مردم است با بررسی های ابکی مطمئن باشید جواب عکس خواهید گرفت
ناشناس۹۸۷۴۰۳۱۳:۵۴:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۵
یک عده گویا موافق نیستند با حرف حساب میشه تشخیص داد که وقتی چوب را بر میداری گربه دزده خودش میفهمه
ناشناس۹۸۷۴۳۱۱۴:۰۷:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۱۵
دست گذاشتی روی جای حساس که خیلی الان صداشون در خواهد امد
ناشناس۹۸۷۳۰۱۱۳:۰۳:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۵
هر موقع توانستیم جلوی حقوق های نجومی ناحق را بگیریم حق امضای طلایی آنها را هم میگیریم و گرنه حرف بدون پشتوانه می زنیم
ناشناس۹۸۷۳۱۷۱۳:۱۱:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۵
مگر دزد پیر و جوان دارد بهتر است سیستمی نظارتی قوی داشته باشیم که کسی نتواند دران نفوذ کند و سو استفاده از ان اما بسیار دشوار است با این سیستم قوم سالاری و فامیل بازی و غیره
نخود هر آش !!۹۸۷۳۵۳۱۳:۲۴:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۵
رانتخواران افتصاد ايران را به گروگان گرفته اند !! .... تيتر [ جهش اقتصادي ] مستلزم حذف پيرمردهاي فاسد و رانتخوار از زنجيره سياستگذاري و مديريت اقتصادي ايران است !! ... آخرين جمله مصاحبه بالا !!! ............ عجب !! ... صد عجب !! بلكه هزار ... خب تصدقتم پس دولتيان و مجلسيان و مسئولان چه كاره اند ؟؟ ايستاده اند نگاه مي كنند ؟! ... مگه جام جهانيه ؟!! پس دولت چه كاره است ؟! ... چي ؟! .. . هر چه بگندد نمكش مي زنند واي به روزي كه بگندد نمك .... ؟! ... فقط همين ؟! اين طور نفرما قربونتم ! با اين ضرب المثل نمكي و شيرين فارسي كه مشكل حل نمي شود !! ... واي و صد واي بر اين رانتخواران ... صد واي و هزار واي بر اين پير مردهاي اقتصادي با امضاي طلا يي شا ن !! ... خب برادر ، دود اين وضعيت به چشم من نوعي و امثال بنده مي رود !! خود دولتيان كه شكر خدا دولتمندند !! واي ... وااااااي ... واي مُردم از تورم !! ... كباب شدم از گراني !!! ... بلال شدم از قلّت حقوق و دخل و كثرت خرج !!! مگه نه؟!
ناشناس۹۸۷۴۴۱۱۴:۱۳:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۵
پس تو دنیا هرکه سنش بالا و دارای تجربه است را میگذارند کنار و جوانگرایی میکنند همش شعار های بی معنی بروید سیستم نظارتی را درست کنید بانک ها را کنترل کنید چسبیده اید به شعار های بی محتوا و توخالی ..
ناشناس۹۸۷۵۷۲۱۵:۲۴:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۵
پس بگیریم و به چه کسی بدهیم ؟ مگرنه اینکه هم اختلاس گرانی که هر روز خبرشان را می شنویم جوان هستند ، چرخ را نمی شود دوباره اختراع کرد ، دهها کشور این مراحل را گذرانده و به پیشرفت رسیده اند ، به عنوان مثال آروز می کنیم که اقتصاد اول منطقه باشیم اما نمی خواهیم بپذیریم که زیرساخت مهارت فنی و متخصصین اینکار را هم نداریم ، به جای اینکه هر روز خبر افتتاح کارخانه و بالا رفتن تولید ملی بشنویم ، شاهد دست به دست شدن دلار و سکه و مسکن بین مردم هستیم ، امروز هم می بینیم که معضل مسکن به بن بست رسیده و آرزوی خانه دار شدن تبدیل به محالات شده است ،
م۹۸۷۶۰۲۱۵:۵۳:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۵
رانت خوار اصلی داره به ریش مردم میخنده.
ناشناس۹۸۷۸۷۰۱۸:۴۱:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۵
رانت خواران را از بالا تاپایین را باید مجبور به پرداخت حقوق ملت کرد و پس از تسویه آنها را تصفیه و اعدام کرد.
Zahra۹۸۷۹۰۵۱۹:۰۸:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۵
کاریکاتورتون خیلی باحال بود
ناشناس۹۸۷۹۷۱۲۰:۰۲:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۵
ای کاش کسی به فکر بزرگ‌ترین ..!پیش خدمت و ابدارچی ها..به مدد دانشگاه‌ها ی علمی کاربردی موفق به دریافت مدارک کیلویی شده اند ‌امروز سکان ادارات کلیدی بانک را بر عهده دارند واین افراد با امضا ء هاي طلائي باعث نابودي سازمان شده اند و به گونه اي مديران ارشد بانك پوپوليستي عمل مي كنند كه هيچ وزيري توان جابجايي آنها را ندارد .
حرف حساب۹۸۸۰۰۳۲۰:۲۳:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۵
از رانت و اختلاس جلوگيري كنيم ؟ ! امضا طلائي راحذف كنيم !؟ به اين حرفها ميگن نوشدارو پس از مرگ ملت

پربحث‌های اخیر

 1. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 2. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 3. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 4. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 5. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 6. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 7. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 8. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 9. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 10. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 11. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 12. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 13. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 14. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 15. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 16. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 17. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 18. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 19. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

 20. گل فردوسی‌پور دو ساعته یک میلیون بازدید خورد   

 21. وزارت ارشاد مردم را به جان هم انداخت  

 22. واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس

 23. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 24. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

 25. کارخانه هلیکوپتر سازی روسیه   

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. تلافی‌که تعارف ندارد!

 6. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 7. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 8. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 9. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 10. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 11. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 12. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 13. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 14. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 15. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 16. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 17. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 18. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 19. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 20. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 21. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 22. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 23. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 24. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 25. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 7. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 10. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 11. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 12. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 13. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 14. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 15. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 16. توانا بود هرکه با ما بود!

 17. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 18. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 19. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 20. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 21. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 22. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 23. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 24. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 25. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

پربحث‌های اخیر

 1. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 2. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 3. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 4. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 5. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 6. بیانیه 100 تشکل دانشجویی: تشکیل دوباره وزارت بازرگانی مشکلی را حل نمی‌کند

 7. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 8. همتی: سازوکار استفاده از ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد

 9. فروش ۴۰ هزار کانتینر کالای ممنوعه با امضای وزیر اقتصاد

 10. وزیر راه: سال‌ها مستاجر بودم و پس از ۲۸سال خانه خریدم

 11. فردا پرونده بزرگترین بدهکار بانکی بررسی می‌شود

 12. کاهش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت

 13. زنگنه: سهمیه‌بندی سوخت مطرح نیست

 14. سرمایه صرافی‌ها ۱۲ میلیارد تومان شد

 15. وزیر صنعت اعلام کرد: جزئیات طرح معافیت ۲۰ ساله مالیاتی برای تولیدکنندگان داخلی

 16. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ۲ برابر بیکاری عمومی است

 17. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 18. رئیس‌جمهور شهرداران کشور را ملزم به مقاوم سازی بناهای تاریخی کرد

 19. فردا، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

 20. شیرینی اینترنتی نخرید مجوز ندارند

 21. مصوبات جدید دولت درباره تسهیلات خرید تضمینی، شرکت ملی نفت و سواحل مکران

 22. توضیح جهانگیری درباره تامین کاغذ مطبوعات و نشریات

 23. رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP در آخرین روز الکامپ

 24. قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

 25. ایران سومین تولیدکننده سوخت فسیلی در جهان

پربحث‌های دیروز

 1. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 2. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 3. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 4. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 5. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 6. بیانیه 100 تشکل دانشجویی: تشکیل دوباره وزارت بازرگانی مشکلی را حل نمی‌کند

 7. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 8. همتی: سازوکار استفاده از ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد

 9. فروش ۴۰ هزار کانتینر کالای ممنوعه با امضای وزیر اقتصاد

 10. وزیر راه: سال‌ها مستاجر بودم و پس از ۲۸سال خانه خریدم

 11. فردا پرونده بزرگترین بدهکار بانکی بررسی می‌شود

 12. کاهش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت

 13. زنگنه: سهمیه‌بندی سوخت مطرح نیست

 14. سرمایه صرافی‌ها ۱۲ میلیارد تومان شد

 15. رئیس‌جمهور شهرداران کشور را ملزم به مقاوم سازی بناهای تاریخی کرد

 16. فردا، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

 17. شیرینی اینترنتی نخرید مجوز ندارند

 18. مصوبات جدید دولت درباره تسهیلات خرید تضمینی، شرکت ملی نفت و سواحل مکران

 19. توضیح جهانگیری درباره تامین کاغذ مطبوعات و نشریات

 20. رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP در آخرین روز الکامپ

 21. قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

 22. ایران سومین تولیدکننده سوخت فسیلی در جهان

 23. گزارش «بیت کوین»؛ فردا در ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی

 24. دپوی ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی

 25. کشف ۴ مزرعه بیت‌کوین در دماوند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 4. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 5. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 6. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 7. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 8. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 9. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 10. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 11. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 12. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 13. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 14. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 15. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 16. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 17. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 18. اسلامی: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم

 19. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 20. وزیر صنعت: اجازه نمی‌دهیم خودروسازان قطعه‌سازی کنند

 21. آیا «قیمت آب» بازهم گران می‌شود؟

 22. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 23. مسکن از دلار جلو زد

 24. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

 25. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

آخرین عناوین